Bonden zouden te laat zijn geïnformeerd MIJN IN PUIN Nieuw BTW tarief voor extra-luxe Zuinig zijn met energie wordt nu merkbaar PRONK ROEMT BEGROTING ONTWIKKELINGSHULP Centraal akkoord moet 15 november rond zijn Nog geen beslissing verhoging olieprijs PvdA-wethouders zijn verontrust Drankenoorlog in Rotterdam Groot contract voor KLM Aerocarto b.v. Lonen stegen dit jaar al met 11 percent „Politiek wonder" 3 iïaSS;- AEG Vakbeweging: Over nieuw huursysteem een miljoen gulden aan prijzen v nz „Geen harde ontslagen” 25 19 7 5 SEPTEMBER ECONOMIE V R IJ D A G 1 9 24 Voorstel PvdA-voorzitter: De maatregelen waarmee de leiding de moeilijkheden te boven wil komen, zijn: 'r - Enka publiceert gedragsregels I Op het terrein van de staatsmijn Maurits is vanmiddag de laatste schacht opgeblazen. (Van onze redactie economie) het (Van onze redactie economie) (Van onze parlementsredactie) Misleidende reclame aangepakt (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) het opvullen van bestaande arbeidsplaat sen, zei hij. Het wetsontwerp noemt tien punten die van belang zijn voor het misleidend ka rakter van de reclame. De opsomming is overigens niet uitputtend. Genoemd worden o.a.: prijs. De reclame mag de consument niet misleiden omtrent de prijs of de manier waarop die berekend wordt. Dus bijvoorbeeld geen aanduidingen als „normale prijs”, „winkelwaarde” of „grossiersprijs”, wanneer die niet kloppen; bij Enka overleg heet, dan hoeft het van mij niet meer”, aldus de heer van der Heijden, „dan kunnen we er beter mee volstaan, te vragen wat de plannen van de directie van Enka Granzstoff zijn om ons vervolgens met onze leden te beraden op actie. Te winnen Zn de Nationale Puzzalaktl» t.b.v. Nationaal Fond» Sport Gehandicapten. marktkoopman kunnen eronder val len. Naast schadevergoeding kan de rechter ook een verbod opleggen tot het ma ken van onjuiste reclame en verder rectificatie gelasten. Ook consumen ten- en ondernemersorganisaties kun nen een actie instellen als de belan gen, die zij behartigen, door de mislei dende reclame zijn aangetast of drei gen te worden aangetast. aard, samenstelling en eigenschappen van het produkt. Van een artikel wordt bijvoorbeeld beweerd dat het met rietsuiker is vervaardigd, terwijl in werkelijkheid glucose is gebruikt; Feyide ontkende dat de prijscommissie van de OPEC, die eerder deze maand heeft vergaderd, een beslissing over de prijzen voor het laatste kwartaal van 1975 zou hebben genomen. Ten eerste is de commissie met zijn werkzaamheden nog niet klaar; ten tweede ligt de prijs bepaling uitsluitend in de competentie van de ministerraad van de 13 OPEC- daardoor beschikbaar komende tijd zou benut moeten worden voor het uitwer ken en toetsen van het systeem van woningwaardering en klasse-indeling. Het bestuur van het IEA meent dat er in de nabije toekomst nog krachtiger programma’s ter besparing op energie moeten komen. Hij mist in de sociale gedragsregels het zoeken of scheppen van vervangende werkgelegenheid. Er wordt wel over va catures binnen het Akzo-concem ge praat, maar daarbij gaat het alleen om DEN HAAG De regering gaat de misleidende reclame aanpakken. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij de misleidende reclame als een on rechtmatige daad wordt bestempeld, welke degene die voor de reclame verantwoor delijk is, verplicht schadevergoeding te betalen. DEN HAAG. Minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) vindt het een „politiek wonder” dat de regering in de huidige moeilijke economische situatie op de begroting toch 1 miljard gulden meer heeft uitgetrokken voor ontwikke lingssamenwerking. De bewindsman zei dit gisteren in een toelichting op zijn beleidsplannen voor volgend jaar. De voorziene stijging van de uitgaven op Pronks begroting (van 1,8 tot 2,8 miljard gulden) was vorig jaar al afgè- sproken in de toen opgestelde meerja renplanning. Nederland zal in 1976 1,22 Een AEG wasautomaat, type Lavamat Princess SL. Een geschenk ter waarde van 1.497,- van N.V. Electriciteits Mij. AEG, Amsterdam. binnen- of buitenland. Publikaties van de consumentenorganisaties wor den daarbij nogal eens uit hun ver band getrokken. Ook dit valt voortaan onder de term „misleidende reclame”. landen, die op 24 september in Weense hoofdkwartier bijeenkomt. Feyide omschreef de taak van de prijs commissie als het voorbereiden van een rapport en een advies aan de minister raad inzake de nieuwe olieprijzen. Dat advies is gebaseerd op het „gedrag van de dollar” en op andere factoren. Wat voor factoren dat zijn, wilde de secreta- ris-generaal niet nader toelichten, maar hij doelde kennelijk op de dalende vraag naar olie op de wereldmarkt en op de algehele situatie van de wereldeconomie. Over de koppeling van de toekomstige olieprijzen aan een inflatie-index zei Feyide dat dat geen eenvoudige zaak is. De prijzen van ruwe olie moeten gekop peld worden aan die van een aantal westerse industrieprodukten, maar de vraag is welke produkten. Iedere partner in de OPEC heeft daar andere ideeën over, omdat iedereen weer andere goe deren in zijn importmand heeft. UTRECHT (ANP). De vakbeweging vindt dat er uiterlijk op 15 november een centraal akkoord moet zijn omtrent het in 1976 te voeren arbeidsvoorwaar denbeleid. Als er geen akkoord is, wordt voor de bfl NW, NKV en CNV aange sloten bonden het sein op groen gezet voor eigen initiatieven binnen het kader van een door de vakcentrales vast te herkomst. Als bijvoorbeeld gezegd wordt dat het produkt uit een be paalde plaats, streek of land komt, moet de consument erop kunnen re kenen dat het inderdaad zo is; Enka zegt dat de stukken op 15 september zijn verzonden aan alle bij het overleg betrokken bestuurders van de drie industriebonden, de unie BLHP en de Vereniging van Hoger Personeel. De bestuurders van de industriebond CNV hadden de bewuste brief gisteren nog niet ontvangen, evenmin als de industriebond NKV. Bij navraag bleek districtbestuurder J. Rijnbart van de In dustriebond NKV in Arnhem inmiddels wel in het bezit van de stukken te zijn. Hij handhaafde de kritiek van zijn col lega, dat het moment waarop de ge dragsregels zijn gepubliceerd tactisch niet juist is, aangezien er volgende week tussen Enka-Glanzstoff en de vakbonden pas overleg zal woredn gevoerd over de problemen bij de onderneming en over eventuele oplossingen. „Een grof schandaal” noemde Ger van Os, bestuurder vnn de Unie BLHP, gis teren de wijze waarop Enka-Glanzstoff de sociale gedragsregels bekend heeft gemaakt. De heer van Os nam kennis van de sociale Enka-Gedragsregels via de radio- nieuwsdienst. „Ik heb de post tot don derdagavond 18.30 uur gecontroleerd, maar er waren geen stukken bij van Enka”, aldus van Os. Hij vindt de hele gang van zaken „sfeerverpestend” en in strijd met de gemaakte afspraken. ZWOLLE (ANP). Volgens PvdA- voorzitter mevr. len van den Heuvel zou een nieuw BTW-tarief moeten komen, waaronder luxe-artikelen (cosmetica, sommige elektrische apparaten, plezier vaartuigen, sieraden etc.) zouden moeten worden gebracht. Doordat tarief boven de voorgestelde achttien pet. te brengen zou de verhoging van het zestien per- centstarief. waaronder onder meer val len fietsen, bromfietsen en de kappersta rieven, mogelijk kunnen worden beperkt of misschien worden voorkomen. len van den Heuvel zei dit gisteren op een bijeenkomst van de PvdA in Zwolle. ROTTERDAM (ANP). De heer Ph. van Tiggelen, eigenaar van vijftien drankenzaken in Rotterdam, heeft giste ren per advertentie in enkele dagbladen een aanval gedaan op de vaste prijzen voor alcoholische dranken. Nog meer dan het levensmiddelenconcern Dirk van den Broek, dat onlangs in het nieuws kwam door het doorbreken van het prijzenstelsel van de distilleerderijen, heeft d her Van Tiggelen de prijzen van de dranken verlaagd. Hiermee loopt de heer Van Tiggelen die opereert onder de naam FT dranken, de kans dat hij voor de rechter wordt gesleept. Daar trekt hij zich echter niets van aan. De drankverkoper is van me ning dat de consument iri deze dure tijd moet kunnen profiteren van lagere prij zen. De winstmarges laten het toe, aldus de heer Van Tiggelen. Dirk van den Broek werd onlangs door de rechtbank in Amsterdam in een kort geding veroordeeld tot hat houden aan de door Bols vastgestelde prijzen. Het wetsontwerp heeft alleen betrekking op commerciële reclame. Mededelin gen van wereldbeschouwelijke, ideële of politieke aard vallen er niet onder. De wijze waarop de reclame wordt gemaakt, speelt geen rol. Het kan via pers, radio, televisie of de bioscoop zijn. Ook mededelingen op een ver pakking of de aanprijzingen van een Dit heeft Jan Schroër, voorzitter van de vervoersfederatie NVV/NKV, gister middag aangekondigd tijdens de in Utrecht gehouden eerste vergadering van de federatieraad. De bij de drie vakcentrales aangesloten bonden kunnen tot 28 september hun suggesties voor het „verlanglijstje” van de vakbeweging kenbaar maken, waarna begin oktober de verbondsraden van de vakcentrales het voor 1976 gewenste arbeidsvoorwaar denbeleid zullen formuleren. Volgens de heer Schroër is het voor de vakbeweging op dit moment erg moeilijk kernpunten voor het arbeids voorwaardenbeleid te formuleren, omdat er nog zo veel onzekerheden zijn. Het Centraal Plan Bureau gaat wat de initiële loonstijging betreft uit van de nullijn, terwijl in de Miljoenennota kenbaar wordt gemaakt dat wellicht enige reële verbetering voor de modale werknemer mogelijk is. De heer Schroër kondigde aan, dat de vakbeweging op haar verlanglijstje ook enkele nieuwe gedachten wil opnemen met betrekking tot de werkgelegenheid en de „verdeling van de arbeid”. percent van zijn bruto-nationaal pro dukt aan ontwikkelingshulp besteden. Dat betekent dat „Keerpunt ’72” (het ontwerp-regeringsprogramma van PvdA, PPR en D’66) recht overeind is gebleven, aldus Pronk. De bewindsman gaf toe dat de econo mische recessie en de daaruit voortvloei ende werkloosheid als remmende facto ren optreden bij zijn beleid gericht op herstructurering van het bedrijfsleven in het kader van een betere internationale arbeidsvereling. Het blijft vallen en op staan, maar er is een beleid en in andere landen bestaat dat niet, aldus Pronk. Mipister Pronk heeft een Indonesische parlementaire delegatie er dezer dagen Het vormde het sluitstuk van sanering van de mijnterreinen in Zuid-Limburg. Het 63 meter hoge en 12.500 ton wegende gevaarte is met behulp van springstof vrijwel in een klap met de grond gelijk gemaakt. Op de foto de explosie in twee fasen. WENEN. De organisatie van olie- exporterende landen heeft nog geen be sluit genomen over een eventuele verho ging van de prijs van ruwe olie. Dat verklaarde secretaris-generaal Feyide van OPEC gistermiddag in Wenen tegen over buitenlandse correspondenten. „Eén ding is zeker”, aldus de Nigeriaan, „de prijzen zullen niet naar beneden gaan”. op gewezen dat n heroverwegen van de Nederlandse hulpverlening aan Indonesië niet kan uitblijven als er geen verbete ring komt in de toepassing van funda mentele mensenrechten ten aanzien van politieke gevangenen in Indonesië. De politieke doorbraak in de verhou ding tussen rijke en arme landen die heeft plaatsgevonden tijdens de begin deze week geëindigde speciale zitting van de algemene vergadering van de Vere nigde Naties zal, zo zei Pronk, een stempel zetten op het ontwikkelingsbe leid in 1976. De bewindsman verdedigde de op zijn begroting vooziene uitgave van 40 mil joen gulden ten behoeve van de opvang van Surinamers in Nederland. De situa tie waarin een zeer groot aantal Surina mers zich bevindt heeft een duidelijke ontwikkelingsdimensie, aldus Pronk, die meedeelde dat in de meerjarenplanning in totaal voor deze opvang 100 miljoen gulden is uitgetrokken. Het niet aanvullen van natuurlijk verloop. De overplaatsing zo program meren dat ook in andere onderdelen van de onderneming dan waar de inkrimping moet plaats vinden ruimte kan worden gemaakt door het niet aanvullen van het natuurlijk verloop en het op wachtgeld stellen. Het op wachtgeld stellen van de oudste categorieën. Het bemiddelen bij plaatsing elders. Als geen definitieve herplaatsing mogelijk is, zal ook de mogelijkheid van tijdelijke plaatsing bin nen of buiten Akzo worden onderzocht. Het maken van onjuiste reclame valt niet onder het Wetboek van Straf- recht.Wel wordt de bewijslast omge keerd ten aanzien van de schuldvraag: iedereen die misleidende reclame maakt, is aansprakelijk voor de scha de, tenzij hij kan bewijzen dat hem geen verwijt treft. DEN HAAG. Zestig PvdA-wethou ders van volkshuisvesting uit heel Ne derland hebben in een verklaring hun verontrusting uitgesproken over de voor stellen die een deel van de ambtelijke Werkgroep Woningwaardering aan staatssecretaris Van Dam van Volkshuis vesting heeft gedaan, over een nieuw huurprijzensysteem. Het systeem van woningwaardering en klasse-indeling, dat de basis moet vor men voor een nieuwe huurprijzen wet, is volgens de wethouders pas verantwoord wanneer eerst een toetsing van de effec ten ervan heeft plaatsgehad. De wethou ders vinden het niét jyist de huurders er in de vorm van extra huurverhogingen mee te confronteren, voordat die effec ten bekend zijn. Bovendien is de tijd te kort om de kwaliteit van de woningen te meten, terwijl ook geen tijd is voor een goed overleg met de huurdersvertegenwoordi- gers. Invoering van het nieuwe systeem Per 1 april 1976 vinden de wethouders dan ook veel te vroeg. In het nieuwe systeem wordt de huur prijs van 'woningen berekend op grond van een puntensysteem. De wethouders zijn het wel eens met de huurharmoni- satieplannen van de regering, die tot doel hebben bestaande huurverschillen met groter te laten worden, maar zij vinden dat dan wel aan een aantal voorwaarden voldaan moet zijn. Zo moeten de eventuele extra huuropbreng sten bij particulieren de volkshuisves ting, en niet slechts de particuliere beurs, ten goede komen en dient voorko men te worden dat verschillende huur prijzen gaan gelden voor woningen van gelijke kwaliteit. Dit zou door een goed subsidiebeleid bereikt kunnen worden, aldus de PvdA- wethouders, die tenslotte van mening zi]n dat de regering in 1976 beter het oude beleid van 1975 kan voortzetten. De PARIJS (ANP). De voornaamste niet-communistische industrielanden voeren dit jaar zes percent minder olie in dan in 1973, zo heeft het bestuur van het Internationale Energiebureau IEA gisteren aan het eind van zijn vergade ring in Parijs verklaard. Van 1968 tot 1973 nam de olie-import steeds met ongeveer elf percent per jaar toe. Als de stijging in dat tempo zou zijn doorge gaan zouden er nu zo’n 27 miljoen vaten van 159 liter) per dag worden geïmpor teerd, 23 preent meer dan in 1973. De vermindering van de vraag naar olie in de achttien landen die bij het energiebureau zijn aangesloten, hield verband met de algemene economische inzinking, de prijsverhogingen en dit jaar ook met de zachte winter maar ze was toch vooral een gevolg van maat- reglen die veel landen hebben ingevoerd. ARNHEM (ANP) De raad van bestuur van Enka-Glanzstoff (Akzo) heeft aan de centrale ondernemingsraad en aan de Nederlandse vakorga nisaties de sociale gedragsregels bekend gemaakt, die in Nederland door de raad van bestuur van Enka in acht worden genomen bij de oplossing van de structurele problemen. DEN HAAG. (ANP) De uurlonen van volwassen werknemers lagen in juli j.l. ongeveer elf percent boven het peil van december van het vorige jaar. Het indexcijfer van het C.B.S. inzake de regelingslonen van volwassen werkne mers bedraagt voor de maand juli j.l. 149 tegen 135 voor december 1974. De stijging van de lonen per week en per maand is kleiner. Deze bedraagt iets minder dan acht percent. Het indexcijfer van de week- en maandlonen bedraagt voor juli j.l. 142 tegen 132 voor decem ber 1974. De aanpassing van de over- heidslonen loopt wat achter en daardoor geeft de loonstijging in het particuliere bedrijf een betere indicatie. De week- en maandlonen in het particulier bedrijf zijn met negen percent gestegen. Het indexcijfer steeg van 133 naar 145. De uurlonen in het particulier bedrijf ver tonen een stijging van eveneens onge veer elf percent. SCHIPHOL (ANP). De Surinaamse regering en KLM Aerocarto B.V. (een 100 percent dochteronderneming van de KLM) hebben een contract afgesloten voor de landmeetkundige werkzaamheden van een groot project, dat de economische ontsluiting van West-Suriname tot doel heeft. Voor de te verrichten landmeet kundige werkzaamheden, die ruim een half jaar zullen duren, worden meer dan driehonderd personen ingezet. Met deze opdracht is voor Aerocarto een bedrag van 13 miljoen gemoeid. Dit heeft de KLM in een communiqué meegedeeld. Het project omvat infrastructurele werkzaamheden zoals het aanleggen van wegen en het bouwen van stuwdammen en dijken ten behoeve van de energie voorziening. Tevens zal Aerocarto vanuit West-Suriname een 200 kilomter lang tracé uitzetten voor een hoogspannings kabel naar Paramaribo. Voor het transport van mensen en materieel tijdens dit project heeft KLM Aerocarto in Suriname de beschikking over een vloot die bestaat uit een Dou glas DC-3, een vliegtuig van het type Cessna-310. een helikopter van het type Agusta-Bell 204b en een helikopter van het type Bell 206b. onderscheidingen of beoordelingen van het produkt. Zo wordt er in de reclame nogal eens onzorgvuldig om gesprongen met de resultaten van een vergelijkend warenonderzoek in De PvdA-voorzitter vindt het beleid van het kaibnet-Den Uyl moedig, maar zij heeft toch op enkele punten kritiek- Die geldt vooral het uitblijven van een structuurnota, die duidelijk aangeeft in welke takken van het bedrijfsleven en op welke plaatsen de investeringen moe ten worden bevorderd. Verder blijkt uit de begroting van CRM een volslagen onbegrip voor de problemen van de vrouwenemancipatie. Volgens len van den Heuvel is er een onduidelijke voorlichting geweest over de verhoging van de motorrijtuigenbe lasting. Daardoor is de mare door het land gegaan als zou iedere autobezitter on dragelijk veel meer moeten gaan beta len. De praktijk bewijst echter dat het hier om een statusbelasting gaat. Het vervoermiddel van de gewone man wordt rauwelijks meer belast, terwijl de eigenaars van grote dure auto’s sta tussymbolen veel meer gaan betalen, aldus de PvdA-voorzitter. Personeelsleden, die op grond van leeftijd of andere persoonlijke omstan digheden elders moeilijk aan de slag zouden kunnen komen, zullen het eerst voor herplaatsing in een passende vaca ture in aanmerking komen. Pas nadat al deze mogelijkheden ten volle zijn benut, wil Enka aanvragen voor onvrijwillig ontslag indienen. De vakbonden waren gisterochtend (nog) niet op de hoogte van de sociale gedragsregels die de raad van bestuur van Enka Glanzstoff heeft bekend ge maakt. stellen gecoördineerd arbeidsvoorwaar denbeleid. De heer P. van der Heijden van de industriebond NKV toonde zich zeer verbolgen over de publikatie. Het is stijlloos, zei hij, dat we op deze manier worden getracteerd op zaken die op 26 september in het overleg nog aan de orde moeten komen. De vakbonden wor den volgens hem op deze manier bela chelijk gemaakt, terwijl er opnieuw no deloos irritatie is veroorzaakt. „Als dit Opnieuw een vreemde gang van za ken, dat we dit van de pers moeten vernemen, zo reageerde Bas Nieuwland van de industriebond CNV. Hij had de indruk dat de raad van bestuur de sociale gedragsregels volgende week vrijdag aan de vakbonden zou bekend maken, gelijk met de saneringsplannen die dan op tafel komen. We worden bij Enka steeds voor verrassingen ge plaatst. Wat dat nog te maken heeft met overleg, snap ik niet, aldus de heer Nieuwland.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25