Coach Herkemij, voornaamste opponent van Nicols: Ali knalt er weer van alles uit Dure staking voor De Graafschap TUCHTCOMMISSIE SLAAT HARD TOE Hoofdprijs toto voor 16 man MISSCHIEN OPERATIE Europa Cup op het spel PLOEGLEIDER DE MOOR: „NU SERIEUS” HET NU GAAN MAKEN” Na Marijt nu Wendelgelst l V. MARWIJK 1 ■•■1 ,4^ ,4 „ROUTINIERS MOETEN „Cruijff te I I .1 •s individueel” U TH r d WEISWEILER: J •X .SM 27 VRIJDAG 1 9 SEPTEMBER 1975 SPORT Noodlot 1 f O i Samenwerking (Van onze sportredactie) -■1 (Van onze honkbalmedewerker) PETER VAN DEN BOOM IM Ormas Sharp gaat het professioneler doen (Van onze sportredactie) aan de er. I Weisweiler (links): boos over treden van Cruijff. BARCELONA (SID) Hennes Weis weiler, de coach van CF Barcelona, is boos op zijn aanvoerder Johan Cruijff. De Nederlander wordt verweten, dat hij te veel op individuele successen uit is en niet aan de ploeg denkt. Weisweiler had vooral kritiek na de nederlaag van 0-1 tegen Paok Saloniki. dinsdag in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA Cup. „Ik heb Cruijff duidelijk gemaakt, dat hij zo niet kan doorgaan. Hij moet zich meer in dienst van het team stel len”, aldus de opvolger van Rinus Mi chels. nader te benoemen assisten.t Voor het technische werk wordt ook volgend jaar weer een beroep gedaan op de mecani ciens Arthur van Leuven en Jan Gazen beek. Rademaker blijft bij de ploeg als verzorger. oor van ■V In de loop van deze maand zal het budget voor het nieuwe seizoen defini tief worden vastgesteld. Hans de Moor: „De eerste twee jaar is elke uitgave afzonderlijk bekeken- Nu is het de be doeling met een vast bedrag te gaan werken, waarbij ervan wordt uitgegaan AMSTERDAM. Tot nieuwe trainer van de Nederlandse Kanobond is de Amsterdammer Jaap Wendelgelst (35) benoemd. De trainer, die Theo Marijt opvolgt, is sportinstructeur bij de ge meentelijke brandweer in Amsterdam. In de sportwereld is hij geen onbekende. Hij speelde o.m. betaald voetbal bij DWS en Blauw-Wit in Amsterdam, en heeft ervaring in volleybal en basketbal- trainingen. Over zijn nieuwe functie zegt Wendel gelst: „Voorlopig wil ik eerst de kat uit de boom kijken en pas daarna een definitief besluit nemen. Ik hoop echter dat het rondkijken positief overkomt, waardoor ik mij kan gaan bezighouden met training en begeleiding van de Ne derlandse A- en B-selectieploeg”, aldus Wendelgelst. Slechts het winnen van de Europacup in het komende week einde kan voor Sparta het seizoen 1975 nog redden. Als geen IJMUIDEN Sparta heeft in het afgelopen seizoen niet veel lauweren kunnen oogsten. De Rotterdammers zagen hun landstitel overgaan in handen van Haarlem Nicols en voor de beker werden zij vroegtijdig door Aktie ’68 uitgeschakeld. Herkemij als coach ontwikkelde zich zeer snel. Als rechterhand van Urbanus kreeg hij gedurende een zestal jaren diverse bondsteams onder zijn hoede en verkreeg hij de nodige internationale ervaring. Twee jaar geleden koos hij weer voor het coachen van een club. De reden hiervan was, dat hij als bonds coach spelers opleidde voor het spelen in de top, maar dat hij na al die jaren zelf het directe kontakt met het hoogste competitiehonkbal nagenoeg had verlo ren. Cees Herkemij behoefde als coach niet onderaan de ladder te beginnen. Hij werd aangetrokken door landskampioen Sparta, dat sedert 1963 niet minder dan i En toen Joe Frazier Ali’s vrouw de hand wilde schudden hield Ali zijn hand voor haar. „U kunt maar beter ook op uw eigen vrouw letten”, advi seerde hij Marcos, „ik ken Joe Fra zier”. Bayern München moet het de komende weken stellen zonder goalgetter Gerd Müller. De spits moet voorlopig een maand aan de kant blijven omdat hij last heeft gekregen van een oude dijbeenblessure. Juist morgen móet Bayern aantreden voor de topper tegen landskampioen Borussia Möchengladbach. Uitslagen van wedstrijden die gisteren werden gespeeld voor de eerste ronde van de UEFA-cup. Levski Spartak (Bulgarije) Eski- sehirspor (Turkije) 3-0; Athlone Town (Ier.) Valerengen Oslo 3-1; Inter Bratislava (Tsj.) Real Zaragoza (Sp.) 5-0. In een tennistoernooi in het Amerikaanse Atlanta versloeg Chris Evert Sharon Walsh met 6-1 en 6-3. De finale van het toernooi in Amagasaki (Japan) gaat tussen Evonne Caw ley en Margeret Court. Japan doet niet mee aan het kwalificatie toernooi voor de Olympische Spelen van volgend jaar. Op 27 september zou thuis gespeeld moeten worden tegen Israel maar de politie heeft laten weten de Israeli’s niet te kunnen beschermen. Keizer Hirohito vertrekt namelijk drie dagen later voor een omstreden bezoek aan de VS en de politie concentreert zich volledig op het beveiligen van het ver trek van het staatshoofd. Nicols nam verleden jaar als tweede geklasseerde in de vaderlandse competi tie de plaats in van de Rotterdammers en veroverde de Europacup op het Itali aanse Nettuno. Gelukkig werd de straf van Sparta gehalveerd, waardoor dit jaar weer mocht worden deelgenomen. DEN HAAG (ANP). De cijfers van de lotto en de toto van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto no. 37 Aantal deelnemers: 874.933, bruto in leg: 3.363.255, prijzenbedrag: 1.733828. Ie prijs: geen winnaar, het bedrag van de le prijs gaat voor 1/5 deel naar de le prijs van de volgende week. Het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklas sen. 2e prijs: 8 winnaars, die elk bruto f 37.354 ontvangen. 3e prijs: 146 win naars, die elk bruto 2593 ontvangen. 4e prijs: 8.327 winnaars, die elk per kolom 55 ontvangen. 5e prijs: 12.709 winnaars, die elk per kolom 36 ontvangen. Toto no. 37 Aantal deelnemers: 234.000 bruto in leg: 675.638, prijzenbedrag: ƒ407.687. le prijs: 16 winnaars, die elk bruto 13.445 ontvangen. 2e prijs: 532 winnaars, die elk per kolom 150 ontvangen. 3e prijs: 5.368 winnaars, die elk per kolom 20 ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag 139.084. ALKMAAR. Bert van Marwijk zal zeker zondag niet meespelen met AZ’67 tegen FC Twente. Donderdag is hjj naar Rotterdam gegaan om foto’s te laten ma ken van zijn knie, waarmee hij nauwe lijks kan lopen. In afwachting van de uitslag van deze foto’s zal de AZ-linksbuiten, die afkom stig is van Go Ahead Eagles, het week einde rust moeten houden. Maandag gaan Joop Brand (trainer van AZ) en Van Marwijk opnieuw naar Rotterdam om de uitslag te vernemen. Overigens is nog steeds niet duidelijk wat de 23-jarige AZ-spits mankeert. Mocht hij maandag geopereerd moeten worden, dan zal het herstel zo’n vier we ken duren. Hegeman van Haarlem is voor één duel geschorst plus één voorwaardelijk. Club genoot Polderman moet twee ontmoetin gen aan de kant, werd beboet met 125 gulden en heeft verweer tegen de over weging een voorwaardelijke straf om te zetten in een on voorwaardelijke. Aker sloot. eveneens van de club van Hughes, zag een voorwaardelijke straf voor één wedstrijd omgezet in een onvoorwaarde- lijke. De laatste gestrafte Haarlemmer is M. Schoorl die één duel voorwaardelijk kreeg. •J J BILTHOVEN. Ormas Sharp blijft in de wielersport. Deze sponsor van de kleinste Nederlandse beroepswielerfor- matie heeft besloten ook het nieuwe seizoen een aantal profs onder contract te nemen. Welke renners werkgelegen heid zal worden verschaft, is nog onbe kend. Ploegleider Hans de Moor heeft in aansluiting op een aantal besprekingen de opdracht gekregen de zaken een ui terst professioneel aanzien te geven. Evenals in het recente verleden zal Or mas Sharp zich opnieuw menselijk op stellen. In de nieuwe benadering ligt echter eveneens opgesloten dat er suc cessen zullen moeten worden behaald. HAARLEM. Haarlem Nicols mag zaterdag en zonttg proberen een stapje dichter bij een uniek stukje honkbalge- schiedenis te komen. Aanstaand week end verdedigt de ploeg de Europese beker voor clubs die verleden jaar in en tegen het Italiaanse Nettuno werd ver overd. Na 1966 was dat de tweede maal dat de Haarlemmers de Europese titel grepen. Minstens zo belangrijk was het (bijna) voorbije seizoen het behalen van de landstitel die vanaf 1971 vier keer op rij door rivaal Sparta op de erelijst werd bijgeschreven. Maar ook een derde tri omf ligt nog binnen bereik van Nicols dat in de strijd om de nationale beker de halve finale heeft bereikt. Volgende week wordt daarin aangetreden tegen de g Feyenoord zal het één wedstrijd moeten stellen zonder Wim Rijsbergen. De blonde verdediger kreeg bovendien een boete van 300. Henk van Leeuwen van FC Den Haag werd ook voor één wedstrijd geschorst. Hij kreeg verder een boete van ƒ200 en mag verweer indienen tegen de overweging een voorwaardelijke straf om te zetten in een onvoorwaardelijke. Joop vr.n Maurik van FC Utrecht staat er voor twee wedstrijden naast. Hij kreeg daarbij een boete van 150 en mag eveneens ver weer indienen. Overige straffen: J. Pla. van Volendam kreeg twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van honderd gulden. Van dezelfde club kregen J. Kroon en A Sier een wedstrijd onvoorwaardelijk. Laatst genoemde moet bovendien 125 gulden be talen. ZEIST (ANP). De tuchtcommissie van de KNVB heeft donderdag de vereni ging De Graafschap een boete opgelegd van 1000, waarvan f 500 voorwaarde- l(jk, naar aanleiding van de gestaakte wedstrjjd tussen de C-elftallen van PSV en De Graafschap afgelopen zaterdag in Eindhoven. W. Jansen, die, omdat hy weigerde het veld te verlaten, de directe aanleiding was van het staken, werd voor vier wedstrijden geschorst en kreeg een boete opgelegd van 100. Gerritsen, even- tens van De Graafschap, werd voor drie wedstrijden geschorst. winnaar van de ontmoeting tussen Ak- tie’68 en Olga/ADO morgenmiddag in Den Haag. Belangrijkste opponent dit weekend is ditmaal? geen Italiaanse ploeg maar het zo vertrouwde Sparta. De nieuwe vorm van een eindstrijd met vier teams heeft naast de twee Hollandse equipes gezorgd voor deelname van het Spaanse Conde- pols en Luchtbal uit België. Condepols schakelde half juni zeer verrassend het Italiaanse Fortitudo uit terwijl Nicols in Madrid zeer moeilijk van de Spanjaar den won (7-6). Sparta droogde Bagar- mossens, Nice en Luchtbal af terwijl de Belgen zich in Rotterdam de sterkste van de drie zwakke broeders toonden. Sparta bereikte al driemaal de finale maar sloot deze nog nimmer met een triomf af. Coach Cees Herkemij, uitvoe rig aan het woord in bijgaand verhaal is niet van plan die traditie te eerbiedi gen. Het programma van de finalepoule die in het Haarlemse Pim Mulierstadion wordt verspeeld, is als volgt: zaterdag (14.30) Luchtbal-Nicols en (20.00) Sparta-Condepols; zondag (10.30) Condepols-Luchtbal en (14.30) Nicols- Sparta. dat de renners een behoorlijke boterham kunnen verdienen”. Hoewel het nog te vroeg is om namen te noemen, erkent Hans de Moor dat er een reëje kans bestaat dat de ploeg volgend jaar enkele vedetten zal herber gen. „Eerst moeten de zaken goed wor den doorgesproken. Wij willen precies weten waar de mogelijkheden liggen. Daar kunnen wij alleen achter komen door de mensen te benaderen die wij op het oog hebben”. Overigens laat hij dui delijk blijken dat de prestaties geduren de de afgelopen maanden niet zo grandi oos zijn geweest. Zelfs al wordt er rekening gehouden met een serie tegen slagen. In feite hebben alleen Wil de Vlam en Ben Janbroers aan de ver wachtingen beantwoord. Hans de Moor: „Nu de bedrijfsleiding het eens is over de nieuwe opzet, is het afgelopen met de zgn. spielerei. De zaken worden serieus ter hand genomen. Mede daarom hebben wij ons opgesteld achter de idee van een zogenaamd organisatie bureau, dat de belangen van de profs moet behartigen. Dat zijn namelijk ook onze belangen. Als Nederlandse renners in Nederlandse criteria niet mogen star ten, heeft het namelijk geen zin om een beroepswielerploeg te hebben. DE KNWU zal dat eveneens moeten begrij pen. Het streven is niet alleen de ren ners van de drie Nederlandse ploegen te verenigen, maar ook de coureurs die in een witte trui rijden. Wanneer dat lukt, kan iedereen geld verdienen en zullen de organisatoren beseffen dat zij alleen met doorgaans goed betaalde Belgische renners geen publiek kunnen trekken”. Cees Herkemij zal zich de komende dagen volledig inzetten om voor het eerst in de geschiedenis de Europacup naar het Rotterdamse Kasteel te bren gen. Een zware taak, want ook Haarlem Nicols en Condepols uit Madrid zijn er op gebrand de belangrijkste Europese clubtrofee te veroveren. Herkemij: „Ten opzichte van Nicols wacht Sparta in het Pim Mulierstadion een minstens 50 per cent zwaarder programma. Nicols heeft in de voorronde Condepols met veel moeite geklopt en wij versloegen Lucht bal uit Antwerpen met 28-0. De wed strijden uit deze voorronden blijven tel len en dat houdt in dat de Nicols eerst het zachte eitje Luchtbal ontmoeten en wij het moeten opnemen tegen Conde pols. Een team dat in de voorronde het Italiaanse Fortitudo heeft uitgeschakeld en dus zonder meer als zeer sterk moet worden beschouwd. Hun gevaarlijkste werper Luis Villarejo wordt ongetwij feld tegen ons ingezet. Nicols kan zich dus direct al op de laatste wedstrijd tegen ons concentreren, terwijl wij eerst Herkemij: „Het zij zo. Een ploeg in opbouw kan niet anders dan af en toe een steek laten vallen. Het komende weekeinde gaat het echter om de Euro pacup. Aan club en spelers ben ik nu verplicht om op resultaat te spelen. De grootst mogelijke routine gaat het veld in: Hamilton Richardson, Alfio Troeman, Fred Beckers, Hans Augustinus, noem maar op. Ze zullen spelen voor wat ze waard zijn”. Voor de eerste maal in zijn carrière staat hij het komende weekeinde in de dugout, vanwaaruit hij altijd coacht, voor een Europacup-flnale. Nog nooit wist Sparta de Cup te veroveren. Vier maal werd reeds deelgenomen, waarvan driemaal de finale werd bereikt. De laatste maal was dat in 1973, Sparta speelde die finale echter niet, omdat er een conflict ontstond over de wijze waarop de loting, betreffende de plaats waar zou worden gespeeld, had plaats gevonden. Deze weigering kwam Sparta op twee jaar uitsluiting te staan. De vrij onverwacht tot stand gekomen samenwerking met TI-Raleigh en Frisol is voor Ormas Sharp mede bepalend geweest de activiteiten in de wielerwe- reld voort te zetten. „Maar ook”, aldus Hans de Moor, „omdat het op deze manier naar buiten treden een uitsteken de manier van reclame-maken is- De naam van Ormas Sharp wordt bekender. Terwijly tal van ondernemingen voorts momenteel problemen ondervinden door de economische recessie, draaien wij voortreffelijk”. In 1976 zal Ormas Sharp een ploeg formeren van tenminste acht renners. Naast de wedstrijden in Nederland, zul len ook de voorjaarsklassiekers van Bel gië op het programma staan. Hans de Moor blijft met de ploegleiding belast en zal worden bijgestaan door een nog Elke ploeg kent in zijn historie mo menten waarop het moment is aange broken dat binnen afzienbare tijd de gevestigde topspelers moeten worden vervangen. Deze situatie gaat bijna on vermijdelijk gepaard met gedurende eni ge tijd terugvallende prestaties. Dit jaar gaf Herkemij jeugdige talenten als Henk Mejjer, Gerard Blacquière, Jaap Pamey- er en John van de Mark alle gelegen heid zich aan te passen aan het top- honkbal. Het kostte Sparta de titel al scheelde het nog maar weinig of het had anders gelopen. Twee volledig mislukte weekends, waarin tweemaal zowel van OVVO als Feyenoord werd verloren de den de kamipoenskansen van Sparta de das om. MANILLA (AP). Mohammed AH heeft zich donderdag bij een bezoek aan president Ferdinand Marcos en diens vrouw weer eens van zijn beste kant laten zien. „Mijn eerbied voor u is groter dan ooit”, zei Ali tegen de president toen mevrouw Marcos de presidentiële werkkamer binnenkwam, gekleed in een simpele oud-rose japon. „Wan neer ik naar uw vrouw kijk, weet ik dat u geen domme man bent. U weet ze uit te kiezen”. „Daarin kon u wel eens gelijk heb ben”, zei Marcos, die juist had ken nisgemaakt met Ali’s vrouw, die een lange lichtgele robe droeg. „En zelf zien we er ook niet onaar dig uit”, merkte Ali op. Joe Frazier, die op 1 oktober te Manilla om de wereldtitel tegen Ali bokst, hield zich in het paleis be scheiden op de achtergrond terwijl Ali luidkeels zijn opvattingen over het huwelijk verkondigde. „Een vrouw wordt door haar man gemaakt", zei de kampioen, terwijl hij naar mevrouw Marcos keek, die geheel op eigen kracht een politieke figuur is geworden. „Een man moet zichzelf maken”. Sparta-coach Herkemij (rechts) in gesprek met zijn assistent Ton Benningshof. achtmaal het kampioenschap had weten te veroveren. Herkemij voerde Sparta in 1974 naar de negende landstitel. ander beseft dit coach Cees Herkemij, die de Rotterdamse formatie nu voor het tweede jaar onder zjjn hoede heeft ge had. Aan het verlies van zyn ploeg in de competitie tilt Herkemij niet zo zwaar. Het was volgens hem ingecalculeerd dat de slagkracht dit seizoen minder groot zou zyn dan voor gaande competities, omdat een flink aantal spelers van nog geen 21 jaar deze zomer de nodige ervaring in tophonkbal moesten opdoen. Dit om Spartaanse successen in de toekomst mogelijk te blijven maken. De regering-Marcos betaalt Ali 3 miljoen dollar en Frazier 1 miljoen dollar om het gevecht in Manilla te houden. Beide boksers droegen barongs, ge borduurde Filippijnse hemden. Toen hij de presidentiële werkkamer werd binnengeleid deed Ali net of hij ver baasd was daar Frazier aan te tref fen. zijnhonkballoopbaan als speler bij HFC Haarlem. Op een gegeven moment con stateerde hij, dat geen gelijke tred werd gehouden met de landelijke ontwikke ling op honkbalgebied en ging hij zich in zijn club steeds minder thuis voelen. Herkemij besloot een trapje lager te gaan spelen en kwam terecht bij Terras vogels. Het coach-bloed kroop echter waar het niet gaan kon en al spoedig stond hij zijn honkbalkennis over te dragen aan zijn nieuwe teamgenoten. Het coachen van de ploeg was daarna eigenlijk een stap die niet uit kon blij ven. Inmiddels bestudeerde Herkemij al le honkbalgeschriften, die hij maar te pakken kon krijgen en was hij er als de kippen bij om in 1957 de eerste coach- cursus, die in ons land werd gegeven door de Amerikagangers Han Urbanus, Martin Jole en Henk Keulemans, te volgen. Het was toen al duidelijk, dat hij een loopbaan als coach tegemoet ging. Coach Cees Herkemij, de 40-jarige organisatie-deskundige bij NCR, begon Herkemij gaf zich nog niet direct gewonnen en ging weer als speler naar de SC Haarlem. Het was echter alsof het noodlot er mee speelde, want hal verwege het seizoen brak de fungerende coach zijn been en werd er een beroep de Spanjaarden nog moeten zien te kloppen. Voor ons geen gemakkelijke opgave. Ik durf over de afloop geen voorspellingen te doen. Pessimistisch ben ik zeker niet. Laat ik zeggen dat ik voorzichtig optimistisch ben”. Cees Herkemij noemt zichzelf een perfectionist en vertelt er meteen bij, dat deze karaktertrek hem heel wat moeilijkheden op de hals haalt. Hij eist van zijn spelers een grote inzet, omdat zij dat aan hun club en aan het betalen de publiek verplicht zijn. Eenzelfde inzet vergt hij van zichzelf. Niet alleen op het veld, maar ook achter de stu deertafel. Op deze wijze heeft IJmuide- naar Herkemij het coachschap altijd op gevat en er naar gehandeld. De kennis van vele vele boeken Herkemij heeft de grootste bibliotheek op honkbalgebied in ons land zit in zijn hoofd. Dit weekeinde zal hij moeten trachten ai deze wetenschap middels zijn spelers in de praktijk te brengen. het op gedaan op Herkemij de opengevallen plaats als speler/coach te bezetten. Het volgens hem niet kunnen samengaan van de functie van coach en speler was er de oorzaak van, dat hij dat jaar, nu circa negen seizoenen geleden, als actief speler afscheid nam. Op een leeftijd dat, zoals Herkemij zelf zegt, hij eigenlijk nog net niet slecht genoeg was om er mee uit te moéten scheiden. In zijn laatste wedstrijd als actief speler zette hij zichzelf in als pinchhitter en een homerun op pitcher Marcel de Bruin van Feyenoord met alle honken bezet was zijn laatste actie. Een afscheid als speler om van te dromen. „Als wij scheiden blijft u gewoon president en ik wereldkampioen”, merkte Ali op. „Een echtscheiding is in de Filip pijnen onmogelijk”, zo reageerde Marcos. Het land is overwegend rooms katholiek. „Geen scheiding”, zei Ali, „laten we ergens anders heengaan”. Frazier, die zich gewoon lijk op de achtergrond houdt als Ali in de buurt is, nam daarop het woord. „Uw vrouw kan nog maar twee weken de vrouw van een kam pioen zijn”, zei hij tegen Ali. „Ik begrijp, dat jullie tweeën gek op elkaar zijn”, merkte Marcos op. „Wij maken elkaar rijk”, zei Ali. JJMI B - tEN

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 27