KvK schuift koopavond op Grootse festiviteiten rond de lange baan jubileum Brederodeschool Kind aangereden 1 Aanslagen gaan binnenkort de deur uit Heffing rioolafvoerrecht na protesten aangepast EUR B.V BOUWMARKT Staalproduktie 93? 3^ i vakdeel s moet omlaag cent fa NAJAARSMODE Koudenhorn 54 open ö-18 u. Scandinavisch buffet in de Posthoeve eeszise „DAT IDEE VAN ARMEN OVER ELKAAR IS ER GELUKKIG AF” "A 1 V R IJ D A G 1 9 SEPTEMBER NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 7 5 6 1U F Integratie Bloeiend IN DIV. KLEUREN TEGEN Paques met Gerard Europese commissie: Zat. 8-13 u. zon :gesl. VAN RIXEL zo’n drukker Kememeriaan 36 ■fel 02550-144 53 Umukten F zoek. VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” FT ZEER LAGE PRIJS. 8.00- 12.30 uur 13.30- 18.00 uur 8.30 - 16.00 uur f/NDusTRiesnt.^7. (68 VISSttSHAW) (g) (g) (g) (g) <g) (g) (g> (g) (gj q SPECIALE AANBIEDING V W SANITAIR LIGBADEN EN WASTAFELS ■SI W' ét C'JJ te/ if (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) >1 (Van onze stadsredactie) (Van een onzer verslaggeefsters) 1 (ADVERTENTIE) herenkleding (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) Rijk (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ■upé, Openingstijden: dagelijks van 1 POMP I I BETER DRUKWERK BESTELLEN GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? zaterdags van tel. 023 - 321212. Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen. Er kwamen nogal wat tegenstrijdige meningen op tafel. Volgens Van Minnen en een Nederlandse pater, die zich in Chili op de hoogte heeft gesteld, zijn er legio Chilenen die graag naar Nederland zouden willen. Er mogen er van de rege ring maar 150 komen, inclusief familie leden. Maar ze komen maar niet. Volgens staatssecretaris Zeevalking (justitie) om dat de Chileense autoriteiten niet mee werken. Minister Van der Stoel beweer de dat Nederland zijn steen wil bijdra gen („We hebben geen hart van steen”), maar de VARA-correspondent in Zuid- Amerika meldde dat het personeel van de verantwoordelijke Nederlandse am bassade geen pcot uitsteekt om de Chi lenen te helpen. SANTPOORT. Morgen worden in Santpoort-Zuid grote feesten gevierd als de twee Brederodescholen het 25-jarig bestaan vieren. De openbare lagere en kleuterschool zal deze zaterdag middel punt zijn van de meest uiteenlopende activiteiten, variërend van de kindermu sical en een diashow tot een kinderker- mis, een fancyfair en een rommelmarkt. Zolang het weer meewerkt zullen de meeste festiviteiten buiten plaats vinden en de leerlingen en onderwijzers van de Brederodeschool hopen dat hun medebe woners uit Santpoort-Zuid mee komen helpen dit kwarteeuwfeest tot een groot succes te maken. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden De commissie heeft nu vastgesteld dat het met de ontslagen in de staalsector wel is meegevallen. Er hebben in ieder geval geen massale ontslagen plaatsge vonden. Wel zijl, de werktijden in de staalsector verminderd, gemiddeld tot 30 uur per week. Leuke gelegenheid om weer eens kennis te maken met de POSTHOEVE NIEUWE STIJL Telefoon 20 5110 Met ingang van 23 sept. serveren wij iedere dinsdagavond weer ons voor f 22,50 per persoon. Uw Deense gastvr. Liljan Post. F er. te als de Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550—13405 „Het gaat om mensenlevens”, zei Johan van Minnen, de nieuwe Ombudsman van de VARA, gisteren aan het «lot van zijn eerste uitzending. Dat had betrek king op Chileense politieke gevangenen, die gered kunnen worden als andere lan den hen willen opnemen. Hier ligt een taak voor Nederland, aldus Van Minnen. Maar voorlopig voert de Nederlandse re gering een tactiek van de boot afhouden, zei de Ombudsman, terwijl ons land toch zo’n „prachtige reputatie” heeft op te houden, wanneer het om gastvrijheid ten opzichte van vluchtelingen gaat. Daarna zong Liesbeth List liedjes van Jacques Brei (minstens een keer per week vraagt iemand me of ik ook heb gehoord dat Brei overleden is) en toen dat was afgelopen, zongen Limburgse ex- mijnwerkers in Den Haag „Waar in ’t bronsgroen eikenhout”. Zij demonstreer den omdat hun pensioenen te laag zijn. Dat gebeurde onder auspiciën van Ach ter het Nieuws in welke rubriek ge woontegetrouw de ellende uit alle wind streken weer hoog lag opgetast. VELSEN Het gemeentebestuur van Velsen gaat de heffing van het rioolafvoerrecht veranderen. Toen vorig jaar de aanslagformulieren werden verzonden is men er van uitgegaan dat elk huis door drie tot vier personen werd bewoond. Men nam daarvoor een gemiddelde van 3V2. Bij de heffing van het riool afvoerrecht over ’75 betaalden par ticulieren dus een bedrag dat op deze gemiddelde bewoning was af gestemd. Daarbij werd geen reke ning gehouden met huishoudens die uit één of twee personen be staan. Deze manier van heffing heeft in de gemeente nogal wat protesten uitgelokt, waarna het ge meentebestuur van Velsen veran deringen heeft aangebracht. Met lichte verwondingen is het kind naar het Rode Kruis Ziekenhuis ge bracht, vanwaar hij na behandeling naar huis mocht. Als ik alle verhoudingen uit het oog zou verliezen, zou ik nu schrijven: ook het programma dat aan de Ombudsman voorafging, had met de dood te maken. Maar dat doe ik dus niet. Voor het ge val u het derde en laatste deel van de Engelse thriller „Melissa” hebt moeten missen, zal ik u even vertellen hoe het afliep. Wellicht wist u het ook al vanaf het begin: Felix Hepburn, echtgenoot van Paula, was de moordenaar. Dat pafferige, onbetrouwbare hoofd had ons natuurlijk al lang te denken moeten geven. Melissa werd door Hepburn gechanteerd, omdat ze bigamie pleegde en dronken haar automobiel had bestuurd. Felix eindigde zoals het hoort: in glijvlucht van het dak af, boem, dood. Ean van de onderwerpen betrof een interview met de Franse etnologe Fran- coise Claustre. die sinds anderhalf jaar gevangen wordt gehouden door een op standige stam in de Afrikaanse republiek Tsjaad. De VARA-presentator kondigde dit vraaggesprek achtereenvolgens aan als „ontroerend en indrukwekkend”, „diep-menselijk en ontroerend” en ten slotte als „een dramatisch document”. Natuurlijk viel het toen tegen. De op standelingen hebben aangekondigd haar op 23 september te zullen doden, als de regering geen v - .pens en zes miljoen gul den verstrekt. „Ze zullen me niet doden verwachtte de etnologe. „maar na drie jaar ben ik gek” In Den Haag Vandaag kwam minister Vredeling (defensie) nog even aan het woord. Dit naa- aanleiding van de de monstratie door Neptunes van de marine. Hij had ook een brief van de heer Luns uit Brussel ontvangen, maar tijd om dit schrijven te lezen had de minister nog niet gehad. In Velsen is de verzending van de aanslagen voor 1974 nogal vertraagd. De akties vanuit de bevolking (gecoördi neerd door de M.A.N.-groep) en kritische opmerkingen in de gemeenteraad waren hier de oorzaak van. De nieuwe opzei betekende bovendien een flink stuk ex tra werk voor het gemeentelijk appa raat, hetgeen de verzending van de aan slagbiljetten eveneens heeft vertraagd. Overigens is Velsen de enige gemeente in Nederland, die de heffing van rioolaf voerrecht heeft aangepast door de huis houdens van één en twee personen min der te belasten. De commissie, die de Europese staal produktie nauwlettend volgt, stelt drie maal per jaar een „indicatief program ma” op. Voor de periode juni tot sep tember van dit jaar had ze al een produktievermindering met 15 pet gead viseerd. Dat kwam er op neer dat er slechts 43 miljoen ton ruw staal in plaats van 50 miljoen ton vervaardigd moest worden. Van der Stoel vond het onjuist dat Ne derland ongelimiteerd zijn grenzen voor de Chilenen zou openstellen, want ten slotte zijn er ook nog andere landen in Europa die kunnen helpen. Dat is ook zo: Zweden heeft al 3000 Chilenen opge nomen, Engeland zal volgen met 2000. Maar wij hebben ook nog' de Surinamers, zei Van der Stoel. Van Minnen bracht twee teksten uit september 1973 (de val van Allende) in herinnering: „We mogen niet nalaten Chili te helpen” (Van der Stoel) en: „Het Chileense bewind is ver gelijkbaar met het nazi-regime” (Den Uyl). De laatste vergelijking werd door de Ombudsman doorgetrokken: „In die jaren hielden we de joden van onze grenzen weg; au doen we hetzelfde met de Chilenen”. Het propramma ziet er als volgt uit: om tien uur de opening, waarna de fancy fair. Om elf uur voeren de zesde- klassers de musical” De tijdmachine” op, om twaalf uur is er een diavertoning over oud Santpoort, om drie uur (beslo ten) is de reünie voor oud-leerlin'gen en leerkrachten en om half vier en half vijf worden respectievelijk de musical en de diavertoning herhaald. Met uitzondering dus van de reünie zijn alle activiteiten toegankelijk voor de bewoners van Santpoort. In tegenstellingen tot een groot aantal andere scholen in de gemeente Velsen kan de Brederodeschool een bloeiende school worden genoemd. Dat wil zeggen dat het leerlingenaanbod zo goed als constant is, zodat hier geen dreigende situaties zijn ontstaan waardoor leer krachten ontslaan zouden moeten wor den. Dit is uiteraard een gevolg van het feit dat de Brederodeschool in Sant poort-Zuid de enige openbare school is die alleen „concurrentie” ondervindt van de christelijke scholen in Santpoort- Noord en de particuliere Bloemendaalse Schoolvereniging. Er bestaat voor de school dus geen enkele zorg die een schaduw zou kunnen werpen op dit jubileum. Een half jaar ‘u 3RUSSEL (ANP). De Europese staalproduktie moet in de laatste vier maanden van dit jaar 23,6 percent onder die van de vergelijkbare periode van vorig jaar blijven. Anders gaat het mis met het evenwicht tussen produktie en consumptie, zo meent de Europese com missie in Brussel, het „dagelijks bestuur” van de EEG. Rijk worden aangeslagen. Het hoopt ook met deze belasting de bedrij ven te stimuleren meer eigen zuiverings installaties te bouwen. HAARLEM Het Haarlemse publiek hoeft er niet op te rekenen, dat er op korte termijn een koopavond wordt in gevoerd. De Kamer van Koophandel heeft donderdagavond geen duidelijke beslissing genomen, maar overwegend werd op dit moment negatief gedacht over de koopavond. Besloten werd af te wachten tot de nieuwe wet op de win kelsluiting rond is. VELSEN-NOORD. Een 10-jarig jongetje is donderdagmiddag bij de spoorwegovergang op de Grote Hout- of Koningsweg door een personenwagen aangereden. Het kind was plotseling overgestoken. De lagere school heeft nu zes klassen, de kleuterschool die onder leiding staat van mevrouw J. M. Dresens heeft twee klassen. De kleuterafdeling staat apart van de basisschool. Vroeger zaten beide afdelingen in één gebouw. Helaas was in die tijd nog geen sprake van integratie kleuter-basison- derwijs, maar de praktijk nu op de Brederodescholen wijst uit dat de aparte gebouwen een dergelijke integratie niet in de weg staat. Mevrouw Dresens: „Ook nu kunnen we aan die integratie wer ken. De kinderen van de laatste kleuter klas gaan op bezoek in de eerste klas en andersom komen de eerste klassers ook wel op de kleuterschool kijken, dat vin den ze prachtig. Vooral omdat in beide klassen met passend speel-leermateriaal wordt gewerkt, is de overstap niet zo groot. En omdat de kleintjes voor de overgang naar de lagere school al kennis hebben gemaakt met de nieuwe juf en het lokaal kennen waar ze komen, voor kom je dat ze tijdens de grote vakantie bang worden om naar die „nieuwe” school te gaan”. Verwacht wordt, dat daarin de koopa vond formeel gestalte krijgt. De Kamer meende, dat tegen die tijd wel wat moet worden ondernomen, omdat er anders een chaos zou ontstaan, wanneer de ondernemers in de regio op eigen houtje koopavonden zouden organiseren. Voorts besloot de Kamer niet eigener bewe ging een advies uit te brengen aan B. en W omdat het onderwerp koopavond door de gemeente van de raadsagenda was afgevoerd. Verder besliste de Kamer, dat alle ondernemingen in het district worden benaderd om te controleren of zij wel staan ingeschreven in de registers van de Kamer. Tien ambtenaren gaan zich met dit werk bezig houden. Exacte gege vens zijn nodig om het gewestelijke arbeidsbureau te informeren in het ka der van de subsidieregelingen ter be strijding van de werkloosheid. Ook stati sche bureaus gebruiken de gegevens van de Kamer. Zij moeten goed geïnfor meerd zijn, omdat beleidsbeslissingen van hun informatie afhangen. Want de nadruk bij dit jubileum, zo blijkt tijdens een bezoekje aan de school, ligt vooral op de festiviteiten die met de kinderen de leerkrachten en vooral de ouders worden gevierd. De ouders, die vrijwel zonder uitzondering hard hebben gewerkt aan de voorberei dingen en die de organisatie van de feesten zelf in handen hebben gehad. En die zich, zo vertelt schoolhoofd W. G. Labberton, toch al vrij intensief met het schoolgebeuren bezig houden. „Vooral met zo’n jubileum ontmoet je een enorm enthousiasme om te helpen, dingen te maken en alles te döen wat zoal nodig is”. „Die betrokkenheid van de ouders is eigenlijk iets van de laatste jaren”, zo vertelt mevrouw H. T. Ferol-Dijkstra, de onderwijzeres van de lagere Brederode school die vanaf de oprichting aan de school verbonden is geweest. „Maar het hele onderwijs is natuurlijk sterk veranderd. Als ik bedenk dat we vroeger wel klassen met 54 kinderen hadden, dat je les gaf in de sfeer van „je moet” gebaseerd op gezag terwijl je nu in zekere zin „medewer king” vraagt en begrip veel belangrijker is. Dat idee van armen over elkaar als de juf binnenkomt, is er gelukkig af. Het is heel wat plezieriger werken zo, omdat de afstand tussen de onderwijzer en de kinderen kleiner is geworden, waardoor je beter kontakt met ze krijgt”. Toen de Brederodeschool vijfentwintig jaar geleden door Volksonderwijs werd opgericht (twee kleuterklassen, een eer ste, tweede klas en de derde-vierde en vijfde-zesdë gcombineerd) werd huis vesting gevonden in het Finse houten schoolgebouw aan de Duinweg en Vin- keribaan. Oorspronkelijk werd dit gezien als semi-permanente behuizing, maar het gebouw voldoet nog steeds uitste kend en aan verhuizing wordt dan ook niet gedacht. De mate waarin iemand het water vervuilt wordt uitgedrukt in zogenoemde inwonersequivalenten. Een inwoners- equivalent is de gemiddelde vervuiling door een persoon per etmaal. Het huis houdelijk afvalwater van 13.5 miljoen Nederlanders staat dus gelijk aan 13,5 miljoen inwonersequivalenten. Aan in dustrieel '"alwater komen daar nog vele miljoenen inwonersequivalenten bij. Binnen een paar dagen kunnen de inwoners van Velsen de aanslag over 1974 in de brievenbus verwachten. Voor een gezin wordt het gevraagde bedrag rond de tweeëndertig gulden. Alleen staanden betalen negen gulen en een Een sterkere produktievermindering, zo zei de commissie toen, zou wel sneller het evenwicht tussen vraag en aanbod herstellen, maar zou tevens een ernstige bedreiging voor de werkgelegenheid in de staalsector betekenen. dubbeltje, huishoudens met twee perso nen twee keer zoveel. In vergelijking met andere gemeenten betalen de Velse- naren minder. Doordat Velsen een eigen zuiveringsinstallatie heeft is de aanslag van het Rijk minder groot dan bij andere gemeenten. Velsen hoeft dus minder op de inwoners te verhalen. Het ligt in de bedoeling dat het rijk de gemeenten stelselmatig meer zal la ten betalen de komende jaren. Toch zal de aanslag voor Velsen minder snel stijgen omdat de gemeente plannen heeft voor de bouw van een tweede zuiveringsinstallatie. Hoogovens, Van Gelder Papier en an dere industrieën betalen ook het rioolaf voerrecht, afhankelijk van de mate van vervuiling. Het zijn forse bedragen waarvoor deze bedrijven direct door het shüsBï Om het vijfentwintigjarig bestaan van de school te vieren zul len morgen in en rond de Brederode lagere en kleuterschool aan de Duinweg en Vinkenbaan allerlei activiteiten en festiviteiten plaats vinden, die toegankelijk zijn voor alle Santpoortenaren. nu hebben ouders, kinderen en onder wijzers gewerkt aan de voorbereiding en nu het feest voor de deur staat, stijgt bij de kinderen („Vooral de kleintjes zijn niet meer te houden”, aldus mevrouw Dresens), de spanning ten top. Zaterdag om tien uur zal wethouder M. Roessingh het startschot geven en kan het feest beginnen. De belasting is bedoeld om de kosten van de zuivering van het afvalwater te dekken. De Wet Verontreiniging Opper vlaktewater, de basis voor het rioolaf voerrecht, voorziet in grote trekken in twee soorten maatregelen om het opper vlaktewater zo zuiver mogelijk te hou den of te krijgen. Ten eerste verbiedt zij het lozen van afvalwater wanneer daar voor geen vergunning is verleend; deze maatregel geldt vooral voor de industrie. Ten tweede worden er zuiveringsinstal laties gebouwd. Voor de bouw van deze installaties is geld nodig. De wet bepaalt dat er voor lozing van afvalstoffen in rijkswateren geld moet worden betaald. Gebeurt die lozing via de riolering eventueel met zuiveringsinstallaties van de gemeente, dan moet de gemeen te dat geld betalen. De gemeente ver haalt deze kosten sinds 1973 op de ingezetenen via het rioolafvoerrecht. ii K j ■m I Br

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7