REGELS VOOR WERELD- Premie voor volksverzekering OLIEHANDEL BEPLEIT ziektekosten 11 a 12 percent ♦i Tekort op begroting drukt koersen omlaag IHC onzeker over toekomst I BEURS Thomassen Drijver werkt korter Al dan geen handel met andermans bezit i GELD van Vrachtwagen stort zich Cauberg EEG-commissie wil Kartelkarakter OPEC zal verdwijnen VOLGENS BEREKENING MEDISCH CONTACT: conferentie over sociaal-economische NCW en VNO willen VNO: WERKGELEGENHEIDSNOTA VAKCENTRALES ONAANVAARDBAAR KLEURLOZE WEEK OP DAMRAK inkomensverhoudingen nader onderzoeken V-l nu in Culemborg moeilijkheden Nederlandse schippers in België bedreigd Zh ZATERDAG 1 975' 20 SEPTEMBER ECONOMIE 12 i I (Van onze juridische medewerker, mr. T. Holterman) Selectie 4 3R 10 DEN HAAG. Een lezer wees mij op het volgende probleem. Hij is lid van verschillende instellingen en abonnee op een aantal bladen. Sommige van deze bladen en instellingen verkopen hun adressenbestand. De stelling van de lezer is, dat het adres van hem is. Zonder zijn toestemming mag niemand anders dan hijzelf het verkopen. Momenteel wordt zijn adres, evenals dat van andere mensen, zonder zijn toestemming verstrekt. Dit noemt hij „diefstal” van zijn adres. De vraag van de lezer is of tegen zulke adresverstrekkende en -gebruikende instellingen eigendomsrechten ten gelde zijn te brengen, en of er tegen die instellingen strafrechtelijk is op te treden. Een eenduidig bevestigend antwoord op deze vraag moet ik schuldig blijven. Toch is het de moeite waard, omdat het probleem zo algemeen is, een aantal overwegingen de revue te laten passeren. Zelfmoord r Geld Dit is de strekking van een rapport Werkgevers kraken vakbondsstuk I (Van onze medewerker) Adressenverkoop, een juridische puzzel (en nog van s« Gelukkig was het niet allemaal som ber en alarmerend wat de klok sloeg. Vanuit de kring van de levensmiddelen- bedrijven kwamen betere geluiden voort. Meneba, Wessanen en Centrale Suiker Gisteren is uit Zaa de tot 28 s we wer de i de ven Niei dor] ligt den de trek strij wed Blei uur Arn ber lOtV Hei om Srei en voo de den Haa 070- kers ca opei oud grot gebi ƒ11 gere dan kan si et d; te D v< w hs m ai di bi kl 2,75 5,80 6,73 104,00 38,00 9,75 2,67 61,75 101,00 61,50 49,25 45,50 14,70 4,68 8,40 71,00 15,75 ki pr ee wi he Di ce w; re fe ja be ge op pa wi go Ai su ke c G G G CULEMBORG (ANP). De V-l, onlangs in Puttershoek op een Sterker nog. zo zegt het VNO, de staat zelf moet Volgens NW, NKV en CNV maar voor ondernemer gaan spelen en daarbij verliezen op de koop toe nemen. bond CNV deelde mee, dat ook MGM Europa in Meppel (toeleveraar van on der andere remcylinders aan de vracht wagenindustrie) werktijdverkorting heeft aangevraagd voor 80 van de 97 werkne mers. Het is de bedoeling, dat zij ze» weken lang de helft van de normale werktijd werken. De nota gaat volgens het VNO de mist in als het gaat om „behoorlijke en verantwoorde oplossingen voor de pro blemen waai’ de gemeenschap zich ten aanzien van de werkgelegenheid voor ziet geplaatst” aan te geven. Een rechter die uitgaat van een actie- perspectief zal onder die voorwaarde het recht hanteren als „-een middel van bij sturing van een maatschappelijk proces” (Ter Heide). De kans is dan groot dat de lezer zijn eis krijgt toegewezen. Ziet de rechter het recht niet als ..een middel van distributie van macht, middelen en prestige naar legaal-rationele criteria” (Ter Heide), dan vrees ik dat de lezer met zijn eis in de kou blijft staan. Aanbevolen wordt onder meer dat de olie verbruikende landen plannen maken voor verdeling van de beschikbare ener gie in tijden van schaarste en dat de industrielanden en de olie producerende landen er gezamenlijk voor gaan zorgen dat in de ontwikkelingslanden een aan vaardbare economische groei op gang wordt gebracht en gehouden ondanks de hoge prijzen van ruwe olie. die Puttershoek op een stuk bouwland is gevonden, is gistermiddag omstreeks vier uur in Culemborg aange komen. Het is niet verwonderlijk dat men ook in het verzamelen van adressen, zo mo gelijk per groep geselecteerd (bijv.: alle gehuwde vrouwen zonder kinderen), brood ging zien. Zo verkoopt de een het adressenbestand, dat een eventuele an der. al dan niet geselecteerd, weer door verkoopt. Deze opstelling van het zaken leven heeft van het adres een econo misch goed gemaakt. Een adres zonder meer heeft echter geen waarde. De waardé wordt ontleend aan het feit dat er een (natuurlijke- of rechts-)persoon achter dit adres schuilgaat. In die zin kan ik geheel met de lezer meegaan, wanneer hij stelt dat hij het „eigen- AMSTERDAM. Ook de achter ons liggende beursweek is voor het Damrak kleurloos en zonder affaire verlopen. Twee factoren waren bepalend voor dit klimaat: de zwakke stemming op Wall Street en de verontrustende situatie rond ’s lands financiën. Aldus de hoofdredacteur van Me disch Contact, de heer F. Bol. In het blad is deze week de volledige tekst van de Memorie van Toelichting bij het ontwerp van Wet op de algemene Gezondheidszorgverzekering opgeno men. Officieel is het wetsontwerp nog steeds niet gepubliceer d, omdat het zonder de financiële paragraaf nog bij de Raad van State ligt. De genoemde premie betekent vol- domsrecht” heeft van het adres. De vraag is langs welke weg hij dit recht juridisch geldig weet te maken. Voor het antwoord op de gestelde vraag kunnen we een strafrechtelijke dan wel een burgerrechtelijke weg be wandelen. Is het zonder toestemming gebruiken van een adres strafrechtelijk „diefstal” (art. 310 Sr.) te noemen? Wil van diefstal sprake zijn, dan moet een goed dat aan een ander toebehoort, met het oogmerk om het zich weder rechtelijk toe te eigenen, zijn weggeno men. De lezer heeft echter zelf aan een blad of instelling zijn adres verschaft. Het adres wordt, wanneer het blad of de instelling tot verkoop ervan overgaat, niet „gestolen”- Anders is het gesteld in het geval van iemand die zich opzette lijk enig goed toe-eigend, dat aan eep ander toebehoort en/ dat hij anders dan door misdrijf onder zich heeft. In dit geval spreekt men van „verduistering” (art. 321 Sr.). van het Amerikaanse Committee for Economie Development (CED), een par ticuliere organisatie zonder winstoog merk die zich met economisch onder zoek bezighoudt. Volgens het rapport worden de conclusies en de aanbevelin gen van de Amerikaanse commissie ge steund door soortgelijke instellingen in Australië, Engeland. Frankrijk, West- Duitsland, Japan en Zweden. UTRECHT (ANP). De pre mie voor de volksverzekering tegen ziektekosten, die op de zelfde manier zal worden geïnd als nu de AWBZ-premie, zou anno 1975 afhankelijk van de rijkshijdrage in de orde van grootte liggen van 11 tot 12 per cent, te heffen over maximaal 31.750 van het inkomen. mogelijkheid van een negatief vesti gingsbeleid, dat wil zeggen van het weren van medewerkers of instellin gen en inrichtingen, aldus Medisch Contact. Honorariumovereenkomsten mogen niet uitgaan boven landelijk vastge stelde maxima. De minister kan ook bepalen dat alle of bepaalde groepen verzekerden aanspraak hebben op een uitkering in geld wegens gemaakte kosten voor een aan hen verleende verstrekking, inplaats van aanspraak op de verstrekking. Het projectiel is op een drietonner onder politiebegeleiding vervoerd. De Explosieven Opruimings Dienst (E.O.D.) in Culemborg heeft de V-l veilig ver klaard. Dit beantwoordde hij bevestigend. Het doel van het diefstalartikel, zo zei de Hoge Raad, is het vermogen van een ander te beschermen. Elektrische energie vormt een vermogensobject (in enge zin). Uitdrukkelijk stelde de Hoge Raad dat hier niet onder vielen rechten op geestesprodukten als auteursrechten en octrooirechten. De zin'van di* laatse is dat deze rechten reeds door een wette lijke ingreep (de Auteurswet, de Rijks- Heel belangrijk was ook, dat de inko menspositie van de mensen werd ver ruimd. Mensen kregen meer te besteden, en nu ging het verkopers erom de Naast het bestaan van andere criteria moet dan worden aangetoond dat de adresbezitter (het blad, ed instelling) maatschappelijk onzorgvuldig handelde, door zonder toestemming het adres te verschaffen dan wel te verkopen. Nu zou gesteld kunnen worden dat de lezer zijn adres dan maar niet moet geven. Wat dit betreft zit hij, en wij met zijn allen, in een dwangpositie- Je adres niet verschaffen is maatschappelijk zelf moord plegen. Juist omdat dit van nie mand verwacht kan worden, zou een actie tegen „misbruik" van het adres mogelijk moeten zijn. BRUSSEL (ANP). De Europese Commissie wil dat er uiterlijk eind no vember (vóór de Europese topconferentie op 1 en 2 december in Rome) een drie- partijenconferentie wordt gehouden over de sociale en economische problemen in de Gemeenschap. Het is nu de vraag of een adres „enig goed” is. In 1921 heeft de Hoge Raad aangnomen dat onder het woordje „goed” in het diefstalartikel tevens ver staan mag worden „elektrische energie”. Het betrof een geval dat in Den Haag iemand buiten de elektriciteitsmeter om stroom betrok. De rechter werd nu voor de vraag gesteld of „stroom” een „goed” was. mie. waarin voor vrijheid van onderne men een eerste voorwaarde voor een gez.onde economie in een gezonde demo cratie nauwelijks plaats meer is. ROTTERDAM (ANP). De ruim vierhonderd Nederlandse binnenvaart schepen in de Belgische wateren kunnen ondanks het opheffen van de blokkades nog steeds niet varen waarheen zij wil len. Zo gauw als een Nederlandse schip per aanstalten maakt om te vertrekken, wordt hij bedreigd door zijn Belgische collega’s, die zelf nog steeds weigeren te varen. Soms zouden de Belgen zelfs zo ver gaan, dat zij vertrekkende schepen be kogelen met stenen. HOOGEVEEN (ANP). Het Hooge- veense bedrijf van Thomassen en Drij- ver/Verblifa waar 750 mensen werken, heeft vanaf 3 oktober werktijdverkor ting aangevraagd voor circa 400 perso neelsleden. Deze werktijdverkorting geldt voor een periode van zes weken voor één dag per week. Dit is gisteren De heer Bol concludeert, dat de flexibiliteit in de voorgestelde wet tekst het voordeel biedt, dat met bijna alle' mogelijke ontwikkelingen rekening kan worden gehouden. Maar het nadeel is volgens hem, dat de minister met deze wet in de hand de gezondheidszorg in vrijwel iedere richting kan dwingen.' recht (het subjectieve recht). Dit au teursrecht ontstaat door het enkele feit dat ik het boek vervaardig. Buiten de Auteurswet geniet ik als auteur geen bescherming. Met betrekking tot het adressenprobleem is nu het volgende te betogen. Afgezien van publiekrechtelijke rege lingen ten behoeve van adressenbestan den (bevolkingsregisters), is het „adres recht” niet in het bijzonder geregeld Toch blijkt het „adresrecht” een „ver mogensrecht” voorzover het op geld waardeerbaar blijkt. De enige algemene mogelijkheid om dit recht geldend te maken is een actie wegens onrechtmati ge daad (art. 1401 BW) in te stellen. We hebben hier te maken met een historisch groeiproces. Het overgrote deel van de in Nederland wonende men sen heeft altijd een adres gehad. De meeste mensen waren tot voor enige tientallen jaren op hun adres econo misch niet interessant. Hier kwam ver andering in toen de postorderbedrijven en de schriftelijke onderwijsinstellingen op kwamen zetten. eerste te zijn ten gunste van wie het geld werd uitgegeven. Wat ligt meer voor de hand om mensen met (meestal) fraai drukwerk thuis te bereiken, om hen zodoende tot uitgaven te bewegen. Deze aanbiedingstechniek hangt ten nauwste samen met het voorhanden hebben van adressenbestanden aan het personeel meegedeeld. Het Hoogeveense bedriji is een toeleverings bedrijf in de verpakkingsindustrie. De oorzaak van deze werktijdverkorting is volgens het bedrijf het uitblijven van orders. Het bedrijf werkt voor een groot deel voor de export De heer Goudriaan van de Iridustrie- Direct na het indienen van de begro ting was het gigantische tekort op de Rijksbegroting het gesprek van de dag - op de beurs. Er hoefde toen maar weinig te gebeuren om de toch al bestaande neerwaartse tendentie te doen omslaan in een verdere koersdaling. Daarvoor zorgde ook Wall Street, waar vooral in de eerste helft van de week het koerspeil zo’n 20 punten terug liep tot onder de 800. Daarna werd weliswaar de 800 wel heroverd, maar erg overtuigend ging dat niet. De meeste effectenbeurzen weten nog altijd niet goed raad met de huidige economische situatie in de westerse we reld. Moet er gesproken worden van een conjuncturele terugslag of van een eco nomische crisis met wijdere aspecten? Dat de economische situatie niet best is, bewees deze week het binnenkomende bedrijfsnieuws nog eens overduidelijk. Een winstdaling van ruim 50 percent -voor het Bolsconcem. Sterk teruglopen de winsten voor Holex en THV Interna tional en zelfs een verlies voor Verenig de Glasfabrieken allemaal bedrijven van allure met in normale tijden talrij ke arbeidsplaatsen. En dat de werkgele genheid nog altijd gevaar loopt, leerden deze week de nieuwe ontslagaanvragen van talrijke ondernemingen, waaronder Schuttersveld. De aandelenkoersen van al deze ondernemingen moesten deze week op het Damrak dan ook flinke veren laten. Holec rond 15 gulden, Bols 6 gulden, Verenigde Glas 16 gulden en Schuttersveld 9 gulden. rijd men is zijn dori verï ven NZI gecc krij; ƒ3, Win Mid uur. De resultaten van dit onderzoek af wachten is volgens VNO en NCW geen absolute voorwaarde om tot ingrijpen in de inkomensverhoudingen over te gaan, maar wel vinden de vakwerkgevers dat pas tot een fundamentele inkomenspoli tiek kan worden overgegaan als alle betrokkenen er in breed overleg mee akkoord zijn gegaan. daling van de rendementen, geringschat tend wordt erkend dat ook de schrikba rende stijging van de arbeidskosten wel eens debet zou kunnen zijn aan de explosieve stijging van de werkloosheid, maar de uitspraak dat een verbetering van die rendementen en een verlaging van die arbeidskosten voor de hand liggende aanzetten zouden kunnen zijn om de toeneming van de werkloosheid een halt toe te roepen, blijft achterwege. In plaats daarvan wordt als belangrijk ste uitgangspunt een staatstoezicht op alle handelingen van ondernemers en ondernemingen als' sacraal panacee cen traal geplaatst,” aldus het VNO. Volgens de werkgeversorganisatie roe pen de vakcentrales op tot onmiddellijke overschakeling op een soort planecono- WASHINGTON (UPV) Internatio nale energiedeskundigen verwachten da* het oliekarte! (de kartel van olielanden (OPEC) op den duur door onderlinge geschillen zwakker zal worden en dan zal moeten worden vervangen door een internationale goederenovereenkomst waarover niet alleen de leveranciers (naar ook de verbruikers van olie moe ten meepraten. gens de verhoging ten opzichte van de huidige tarieven van de particuliere verzeke raars, zeker als de premie in geen enkel geval meer voor de inkomsten belasting aftrekbaar zou blijken te zijn. Hij voegt hieraan toe, dat het overigens nauwelijks mogelijk is om nu al de hoogte van de premie te bepalen voor 1978, het jaar waarin men de volksverzekering hoopt te verwezenli j ken. In de praktijk zullen de artsen het meest te maken krijgen met de regio nale verzekeringskantoren, waarmee ze overeenkomsten moeten afsluiten willen ze als medewerker worden erkend. De heer Bol noemt het van belang, dat deze kantoren op last van de minister gedurende bepaalde tij den geen overeenkomsten mogen af sluiten of kunnen worden ontheven van de verplichting om overeenkom sten af te sluiten. Hierin schuilt de 2,65 5,50 6,43 101,00 34.50 7,75 2,57 58,75 98,00 58.50 46,25 42.50 14,40 4,38 7,15 68,00 13,25 Het is nog steeds zo, dat adressenbe standen in de burgerrechtelijke sfeer niet beschermd zijn. Dat hiermee een stuk „privacy" in gevaar komt, is onder kend. Daarom zijn wel in de publiek- rechtelijke sfeer (bevolkingsregisters, justitiële documentatie) beschermende maatregelen getroffen. De wetgever zou deze lijn kunnen doortrekken tot in het privaatrecht, door bijvoorbeeld het „adresrecht” een zelfde status te verlenen als het auteursrecht. DEN HAAG (ANP). Het is voor het Verbond van Nederlandse Onder nemingen hoewel dit, naar het daarbij opmerkt, nog geen gelegenheid heeft gehad voor ampele studie wel duidelijk dat de bijdrage van de drie vakcentrales verwoord in hun werkgelegenheidsnota, als onvoldoende moet worden beschouwd. Dit deelt het VNO onder de kop „Onaanvaard bare nota van de vakbeweging” mee in zijn orgaan Onderneming. Aan dat overleg zouden moeten deel nemen de EEG-ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken, de sociale partners (werkgevers en werknemers) en de Europese Commissie zelf. De Europese Commissie zal een voor bereidend document opstellen voor deze conferentie, die ideeën moet opleveren over de maatschappelijke veranderingen die nodig zijn om problemen op korte en langere termijn op te lossen. een vrachtwagencombinatie Enschede op de Cauberg in het Limburgse Valkenburg door zijn Tem pten geschoten en met grote snelheid het toeristenoord binnengereden. In een bocht in de Plenkertstraat botste de stuurloze combinatie op een vrachtauto van Van Gend en Loos, die juist aan het uitladen was. Er ontstond een enorme ravage. De chauffeur van de vrachtwa gencombinatie raakte licht gewond. De motor van de vrachtwagencombinatie werd door de schok van de botsing in de etalage van een souvenirwinkel geslin gerd. Door de botsing werd het verkeer in het centrum van Valkenburg volledig geblokkeerd. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgevers, vere nigd in VNO en NCW, willen volgend jaar proberen meer licht te brengen in de situatie van de netto-inkomensver- houdingen. Daarvoor zal onderzoek no dig zijn, dat de beide grote organisaties met behulp van externe deskundigen willen verrichten. Uit dat onderzoek zouden de feiteli.ike verhoudingen bin nen bedrijfstakken en ondernemingen duidelijker naar voren moeten komen dan nu het geval is. ROTTERDAM (ANP). Voor IHC- Hoiland heeft het eerste halfjaar van 1975 een bevredigend verloop gehad. Als gevolg van de economische recessie in de wereld worden minder orders ont vangen dan werd verwacht. Hierdoor zal vooral bij die ondernemingen van de groep, die kortlopende orders uitvoeren, het resultaat over het tweede halfjaar nadelig worden beïnvloed. Daarom is het niet uitgesloten, aldus de raad van be stuur in het halfjaarbericht, dat het concernresultaat over het tweede half jaar bij dat over het eerste halfjaar zal achterblijven. „Achteloos wordt geproken over een zullen in het lopende jaar meer verdie nen, evenals de verzekeringsondernemin gen Nationale-NeÖerlanden en Ennia. Maar het was kenmerkend voor de beursstemming dat deze goede berichten nauwelijks enige koersreacties voort konden brengen. Met deze juridisch-strafrechtelijke kwalificaties schiet de lezer nog niet veel op. Hij wil immers geld zien voor het gebruik van zijn adres. Zijn redena tie moet hij daarom voor de burgerlijke rechter geldig zien te maken- Hij kan daarbij voor twee ankers gaan liggen. Het eerste anker heet juridisch- „wan prestatie”. De lezer zal moeten betogen dat het blad of de instelling niet of maar ten dele de overeenkomst nakomt. Het tweede anker is het instellen van een actie uit onrechtmatige daad tegen de verstrekker en de gebruiker van zijn adres. Gesteld moet dan worden dat de verstrekker het adres onrechtmatig heeft verstrekt en de gebruiker het onrecht matig heeft gebruik (waardoor de lezer schade heeft ondervonden). Van een onrechtmatige daad is sprake als er een inbreuk wordt gemaakt, op het subjectieve recht van iemand (de benadeelde). Het subjectieve recht kan aangetast worden door schending van de wet (eigendomsrecht) of door onzorgvul dig maatschappelijk handelen. Aan be paalde feiten verbindt het objectieve recht (het geheel van geledende rechts regels) het ontstaan van bepaalde sub jectieve rechten. Als ik een boek schrijf verbindt de Auteurswet (het objectieve recht) daftraan voor mij een auteurs- AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden heden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (10O) heer Bol een belangrijke octrooiwet) beschermd waren zijn). Het komt mij voor, dat het doel van het diefstalartikel hetzelfde is als het verduisteringsartikel, namelijk be scherming van vermogensrechten. En omdat in de loop van de jaren het „adres!’ een op geld waardeerbare zaak is geworden, moet dit evenzeer als een „goed” worden erkend, zoals de Hoge Raad elektrische energie ook als een goed erkende. f

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 12