Steve Steitz verlaat Nicols na EC-finale Terugkeer van Rijvers-brigade houdt bij 2-0 voorsprong op Sikking in de PSV WIL AJAX NIET hockeyselectie HELEMAAL WEGSPELEN Rel rond touwtrekken Op openingsdag Zweden-Chili J Veel meer politie dan toeschouwers „Wel zin om als bondscoach I terug te komen” Philips kleurentelevisie i 1. een miljoen gulden aan prijzen Als u65+bent, wordt h bioscoopje pikken nog aantrekkelijker Met: PAS 65. Pas voor uw plezier. 15 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1975 SPORT 14 Afscheid ■S Bejubeld PkfN Vs Zienswijze Geëmotioneerd Vriendelijk I I I I I wvtv laiiuumuit. riiiiipa-ru^uten-umvdiigciv geniet het royale 66 cm. grootbeeld,de natuurgetrouwe kleuren, I 1 --«!» r 1 PIETER MUL (Van onze sportredactie) spoinwffl® (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) DOETINCHEM. De omstreden wereldkampioenschappen touwtrekken zijn gis teravond rumoerig begonnen. De in Doetinchem georganiseerde titelstrijd stond gis teren zelfs nog even op losse schroeven, omdat in eerste instantie de VARA en later ook de NOS weigerden beelden uit te zenden van de kampioenschappen, omdat Zuid- Afrika deelneemt. De organisatie wist deze boycot echter op het laatste moment te voorkomen, door te stellen dat er een uitstekende verhouding bestaat met het actie comité, dat ageert tegen de in Zuid-Afrika heersende apartheidspolitiek. Gistermid dag heeft het actiecomité een betoging gehouden. B 2 ran >eft liet ten de sen i| il I kon catchen (een uitspraak die we tegen de zin van Steitz publiceren omdat me despelers van S. die mening volledig delen-red.). Inmiddels is duidelijk geworden dat de organisatie van het kampioenschap touw trekken allerminst perfect is. Vele ploegen moesten uren wachten op vervoer naar hun onderkomen, dat vaak ver buiten Doetinchem lag. De Engelse equipe Bell Harp wachtte bijvoorbeeld vijf uur lang op vervoer naar Deventer dat het ook, zes maal op en neer, zelf moest betalen. De Zuidafrikaanse ploeg is in alle rust in Doetinchem aangekomen. Leider Mike Botha toonde zich nogal verbaasd over al het rumoer dat het optreden van zijn ploeg heeft veroorzaakt. Botha: ,.Ik begrijp dat niet. In Zuid-Afrika zijn er helemaal geen ploegen van niet-blanken. Maar in Holland weet men dat blijkbaar beter”. posities in het veld nauwelijks worden aangepast. er- ing lar md in ;en rs- er- ain het :ld: al- ig- ta- ta- F. aat 1 zege op Glentoran dat toch vermoeden. Aangetekend moet dan echter wel wor den dat Glentoran zich zelfs met zijn elftal nog niet in de Nederlandse hoofd klasse bij de amateurs zou weten te handhaven. Het enige doel dat Glento ran dinsdagavond nastreefde, was koste wat het kost een doelpuntje te scoren tegen het machtige Ajax. Hoeveel tref fers de Amsterdammers er tegenover zouden stellen was duidelijk een minde re zorg. De Noordieren hebben die luid beju belde treffer inderdaad gekregen, maar dat Ajax slechts tot zes tegendoelpunten kon komen voornamelijk dankzij een uitstekend spelende Ruud Geels is toch ook weer een teken aan de wand. Bovendien werd er bij Ajax ontstellend slecht geplaatst en hadden de Amster dammers defensief soms de grootste pro blemen om de opportunistische Noordie ren af te stoppen. Zaterdagavond staan ze in Eindhoven tegenover elkaar: het (Van onze sportredactie) HAARLEM „De moeilijkheden die ik nogal eens met scheidsrechters had kwa men goeddeels voort uit de maatstaven die ik als Amerikaan hanteer. Als er iets is dat ik niet kan uitstaan zijn het wel arbiters en officials, die denken dat het spel om hén draait; bjj wie het erop lijkt dat de toeschouwers voor hen naar het honk ballen komen. Arbiters als Wedemeijer en Pauels kan ik waarderen maar met ande ren kan je niet eens praten. Dan raak ik snel opgewonden. De arbiters hier hebben over het algemeen twee grote fouten: ze roepen te snel hun beslissingen af en daar naast staan ze in het veld te ver van de honken. Vaak vroeg ik me af: kunnen ze het spel wel zien? De Amerikaanse scheidsrechter, die in tegenstelling tot hier voor zjjn werk betaald wordt, is over het algemeen consequenter in zijn oordeel en ook een betere leidsman. Hoofdoorzaak is volgens mjj gewoon het gebrek aan ervaring”. Ajax is nog altijd niet verder geko men dan een team welwillende mede werkers, die zich ijverig inzetten om het hoogst mogelijke financiële gewin te vergaren, terwijl PSV waarschijnlijk spelend met de wonderlijk snel genezen de Willy van der Kuylen zich op oefenmeesterlijk bevel moet onthouden van het ingeboren offensieve voetbalspel, maar zich professioneel-behoudend zal dienen op te stellen. Tenminste, wanneer PSV op een 2-0 voorsprong is gekomen. Want gemakshalve gaat Rijvers daar wel van uit bij zijn nieuwe theorie omtrent het zich risicoloos handhaven aan de top. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige u 1 H winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren- ontvanger. U geniet van het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. I Dit is nas écht TV. Deze luxe Philins all-transistnr heeft een Topscorer Willy van der Kuylen, die hier door reserve-doelman Van Gerwen en ver zorger Van der Ven woensdagavond geblesseerd het veld werd afgedragen, zal van avond vrijwel zeker van de partij ziin om de overwinning tegen Ajax, want daar gaan de Eindhovenaren gemakshalve van uit, mee te maken. De sfeer in Baastad is bijna met geen pen te beschrijven. Het enige wat op de tribunes behalve een paar toeschouwers en de pers is te zien, zijn honderden blauwe uniformen van de Zweedse rijks politie. Behalve een paar kleine inci denten hebben zich geen demonstraties van belang voorgedaan. Maar dat hoort bij de afspraak, gemaakt tussen de de monstranten tegen deze match en de politie: Er wordt vandaag gedemon streerd. Beide wedstrijden werden in een erg hoog tempo gespeeld, af en toe onderbroken door zware regenbuien die al om zeven uur ’s morgens begonnen. Zowel de Zweedse als Chileense spelers leverden na de wedstrijd commentaar op hun eigen prestaties: ’’Logisch dat we onder deze psychologische druk slechter speelden dan we hadden verwacht”. Jammer voor het Nederlandse voetbal, deze uitspraak van Kees Rijvers, die duidelijk maakt dat ook hij de fer vente aanhanger van het offensieve en attractieve voetba' moegestreden de strijdbijl heeft opgeborgen om het aan zien van het Nederlandse voetbal, sinds het WK-toernooi toch al sterk gedevalu eerd. enigszins te restaureren met o.m. een sublieme wedstrijd tegen FC Lin field. Ook Ajax zaterdagavond oppo nent van de PSV’ers in Eindhoven heeft overigens in Noord-Ierland geen al te beste beurt gemaakt, al doet een 6- „new Iook”-ogende PSV dat niet langer offensief mag opereren en het Ajax dat onder Rinus Michels naarstig op zoek is naar het „oude” AFC Ajax dat gedwon gen wordt flitsend aanvalsspel te etale ren. Afgaande op de oefenwedstrijden in Noord-Ierland kan het niet anders of deze eredivisiewedstrijd mag niet langer recht hebben op het predikaat topvoet bal. In de hele hoofdklasse competitie zijn drie of vier werpers, de rest bestaat uit ballengooiers. Jullie nationale team was zwak dit jaar dat is de mening van een buitenstaander. Dat kan met Ameri kaanse hulp veranderen als er meer y wedstrijden komen. Je zou woensdag avond kunnen spelen, zeker als volgend jaar de zomertijd wordt ingevoerd. Ook is het mogelijk op zondag een wedstrijd extra te spelen. De conditie van de spelers laat dat wel toe, ze komen lang niet aan de 120 duels die ik per seizoen afwerkte. Ik zou wel als bondscoach willen terugkomen, sommige mensen hebben gevraagd of me dat interesseer de; nee, niet de bond zelf. Het zou mooi zijn als elke hoofdklasser een coach uit de VS had maar dat is erg duur omdat je die mensen uit hun baan moet kopen. Met spelers ligt dat natuurlijk anders. De coaching hier is over het algemeen armzalig. Meestal is er te weinig geduld een goeie tik kan de hele spelsituatie wijzigen en ze denken te weinig vooruit. Dat brengt met zich mee dat de Pittige kritiek van Steve Steitz, de Amerikaanse adhtervanger van lands kampioen Haarlem Nicols die tevens een (groot) deel van het coachen voor zijn rekening heeft genomen in het honkbal- seizoen 1975. Verderop in dit verhaal drukt de bonkige Amerikaan ook spelers en coaches met de neus op het in vergelijking met de VS lagere niveau waarop zij hun sport beoefenen en wijst hij een weg om tot verbetering te ko men. Nicols kende voor het derde achter eenvolgende jaar een Amerikaan als centrale figuur. Na de geweldige slag man Darryll Southwick en de teamlei der Wade Jensen kwam via ex-bonds- coach Archie Allen diens voormalige leer ling Steitz naar Haarlem. Een veel ge slotener type dan zijn voorganger Jen sen. drie weken terug had ik al moeten beginnen. Na zondag moet ik echter onherroepelijk terug’ De onmogelijkheid een baan te vinden was een half jaar geleden juist de voornaamste reden om in Europa te gaan kijken. Holland is mij beter bevallen dan de andere gebieden. (S. bedoelt het buitenland-red)”. Steitz werkte als koerier bij het bedrijf waar Nicols-voorzitter Ederveen een goeie po sitie heeft, zij het dat hij in dienst was van uitzendbureau Aktie ’68 eveneens niet onbekend in de honkbalwereld. DEN HAAG. Bondscoach Wim van Heumen heeft voor twee centrale trai ningen, die als voorbereiding op de in terland van 28 september in Brussel tegen België op het programma staan, zeventien hockeyers geselecteerd. Opval lend is de terugkeer van doelman Maar ten Sikking (Schaerweyde), die na het toernooi om het wereldkampioenschap in Maleisië was afgevallen. Ook Flip van Lidt de Jeude (Schaerweyde) en Jaap Kooreman (HGC) maken na een periode van afwezigheid weer hun op wachting. De centrale trainingen worden 18 en 25 september in Amstelveen ge houden. Nb afloop van de tweede trai ning wordt de ploeg voor de wedstrijd tegen België, de 68e m de historie, be kendgemaakt. De zeventien geselecteerden zijn: Derk Doyer. Maarten Sikking, Jan Boerma, André Bolhuis, Theo Doyer, Marinus Dijkerman, Flip Goudsmit, Joost van der Heijden, Hans Jorritsma, Wouter Kan, Jaap Kooreman, Coen Kranenberg, Ties Kruize, Flip van Lidt de Jeude, Paul Litjens en de gebroeders Ron en Tim Steens. De regelrechte oorzaak hiervan is on getwijfeld geweest dat Kees Rijvers de bijzonder magere prestatie van zijn elf tal liet volgen door een aantal verwarde uitspraken, die hij zelf nauwelijks kon verantwoorden. Op het moment dat hij zijn opvattingen over het toekomstige „new look” PSV debiteerde, moet Rij vers zelf echter aangevoeld hebben dat zijn praatje-achteraf gelardeerd was met kreten (risicoloos voetbal, behoudend spelen en het veroordelen van het opko men van de beide vleugelverdedigers) die niet alleen het publiek, maar ook de spelers zelf hoogst verrassend voor komen. ning van de semi-finale voor het Davis- Zweden en „Ik haat het mensen op „Vijftien spelers moesten aan een Amerikaan wennen en ik moest aan al die uiteenlopende karakters wennen. Er zijn jongens bij, die je als een school meester tegemoet moet treden, bij ande ren zijn twee woorden voldoende. Het was in elk geval een goeie zaak dat ik niet eerst weken moest trainen voordat ze konden zien hoe ik in wedstrijden optreed. Gelijk het weekend dat ik arri veerde hadden we die oefenduels in Duitsland tegen Rhedn Main Rockets, dat was een goed begin”. Vijftien man hadden de coaches Heemskerk en Steitz tot hun beschikking, een gegeven dat de Amerikaan zowel gelukkig als ongeluk kig noemt. vaak genoeg overkomen. Maar tijdens het spel zet ik persoonlijke gevoelens opzij, al is het mijn beste vriend als hij niet goed speelt vervang ik hem. The name of the game is to win, het spelle tje winnen is de kern van de zaak. Dat is mijn zienswijze, de Amerikaanse. Tij dens de trainingen leg ik dan wel uit waarom ik bepaalde beslissingen heb genomen, niet tijdens de wedstrijd. Een coach beslist dan hij moet voortdu rend nadenken, daar wordt hij, in de VS, voor betaald. Achteraf heeft die vervanging van Jelsma door Robert Maat mij een genie doen lijken. Maat maakte met een schitterende duik een vangbal en deed daarnaast nog erg goeie dingen”. U hebt er nu de tijd voor en vaak kost ’t u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u ’m kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f6,50.Wilt u meer informatie? I Vraag’t bij uw gemeente. „Gelukkig omdat iedereen wist dat hij er hard voor moest werken wilde hij in het weekend meespelen, dat bevorderde de concentratie. Ongelukkig omdat het onvermijdelijk was dat sterke spelers op de bank moesten plaatsnemen”. En met die keiharde aanpak werden Nicols- mensën al meteen in het begin van de competitie geconfronteerd, niemand uit gezonderd. Gelouterde (ex)-intemationals als Boudewijn Maat en Fokke Jelsma in de dug-oiit, dat hakte erin. Wie er ook wikte, Steitz beschikte. Zo’n vervanging zonder prompte uitleg tijdens de wed strijd overkwam ondermeer Jelsma en de ervarenbuitenvelder was op zijn minst verwonderd. Cuptennistoernooi tussen Chili. Er waren ook nog toeschouwers, in totaal 600, zorgvuldig uitgezocht en gecontroleerd, die in het regenachtige Baastad de openingswedstrijd bijwoon- den. Zij zagen de Zweede toptennissers Björn Borg winnen van Chili’s Patricio Cornejo. Jaime Fillol, de Chileense ten nisvedette wist de Zweedse crack Bengt Andersson uit te slaan, waardoor de stand na de openingsdag 1-1 is. In elk geval een voorlopig afscheid van de 26-jarige Steve Steitz. Met de Europa Cup als presentje? „Het draait natuurlijk om dat duel met Spar ta. Ik geloof dat we nu mentaal tegen hen zijn opgewassen. Toen we uit Ma drid (voorronde EC) terugkeerden moes ten we tegen ADO na 12 wedstrijden op rij te hebben gewonnen. Thuis verloren en uit stonden we in de eerste innings al met 3-0 achter. OWO, Sparta en Nicols stonden vlak bij elkaar en we mochten er geen twee verliezen. In dat besef sleepten we er toch nog een zege uit. Toen is het team gebleken dat het kon terugvechten. Zondag tegen Sparta moet dat ook gebeuren, per slot van rekening hebben we dit jaar nog niet van hen gewonnen”. Maar als Maat de zaak had verknald, was Steitz dan een slechte coach ge weest? Met andere woorden hoe vlies dun of kamerbreed is het verschil tussen succes en falen? „Voor een coach is het een succes als hij ziet dat jongens zich tot betere spelers hebben ontwikkeld. Weken lang heb je op bepaalde dingen geoefend, heb je jongens geholpen. Plot seling zie je hem op de juiste manier die bal maken. Natuurlijk wil elke coach wel een titel behalen maar diep in zijn hart weet hij dat hij zijn werk pas heeft gedaan als elk van zijn pupillen wat beter is geworden. Het slot van de bekerwedstrijden moet de ploeg het zon der mij doen. Ik ben er dan zes maan den geweest maar op dat moment komt het op hun eigen schouders neer en kun je zien of ze betere spelers zijn gewor den”. Steitz duidt het al aan: na dit week end van de Europa Cup is hij vertrok ken, een frappante overeenkomst met verleden jaar toen Wade Jensen vanuit Rome (na op Nettuno de beker te heb ben veroverd) rechtstreeks naar de VS terugging terwijl Nicols naar Amster dam reisde. Ook Steitz heeft haast. „Als het weer goed is ben ik zondagavond al vertrokken. Ik heb het geluk dat ik een baan als leraar (lichamelijke opvoeding) en honkbalcoach op de Drexel Universi ty in Philadelphia heb gekregen maar De Amerikaanse achtervanger-coach van de Nicols, Steve Steitz, is ook als aanval ler een uiterst bruikbare kracht. Hier scoort hij (links) met een sliding tegen Orwo HCAW. Steitz (afkomstig uit de buurt van Springfield in de staat Massachusets): „Dat voorval met Jelsma herinner ik me goed. Echt, ik haat het om mensen op de bank te zien zitten het is mij ook Als een trainer als Kees Rijvers zich bovendien laat verleiden om zijn ziens wijze via een ietwat geëmotioneerde dis cussie met de vaderlandse sportjourna listen te rechtvaardigen, kan dat moeilijk anders uitgelegd worden als een uiting van innerlijke Onvoldaanheid. Wat Rijvers uiteindelijk ook moest toegeven: „Je wordt er steeds meer mee gecon fronteerd, met dai verdedigend voetbal. Inderdaad, ik walg ervan. Maar wat moet ik anders? Waarom moet PSV altijd de ploeg zijn die waar dan ook een wedstrijd moet maken? Geloof me: in de toekomst zal dat niet meer gebeu ren. Het is jammer, maar ook PSV moet meer professioneler gaan spelen.” de bank te zien zitten” EINDHOVEN. In nog geen twee uur tijd heeft landskampioen PSV woensdagavond in het Noordierse Bel fast al zijn goodwill verspeeld die de Eindhovenaren het laatste halfjaar hebben opgebouwd Dankzij het aanval lende voetbal dat daar steevast door Rijvers werd gepropageerd en door de spelers correct werd uitgevoerd, sloeg het negativisme dat wekelijks in de vaderlandse sportkolommen over de Eindhovenaren werd uitgestrooid, lang zamerhand om in bewondering en waar dering voor het elftal dat negentig mi nuten lang optimaal bleef presteren. Met het voetbal dat deze week in het Wind- sor-park van Belfast in opdracht van Kees Rijvers nu plotseling werd gede monstreerd tegen FC Linfield, een ploeg die het toch zonder meer verdiende om serieus behandeld te worden, kweekte men op slag weer een bepaalde vorm van aversie tegen de Brabantse vereni ging, waarbij nu eens niet de mentali teit, maar de lafheid van spelers en trainer extra werd benadrukt. (Van onze redacteur in Stockholm) BAASTAD-ZWEDEN. Er waren 1300 politieagenten die beschikten over helikopters, boten voor de kust en her dershonden rond de velden, bij de ope- „De mensen hier zijn erg vriendelijk, bij ons in de steden niet daarvoor moet je naar de landelijke gebieden. Volgend jaar wil ik graag weer komen maar liever als coach dan als achtervan- ger. Ik vind het voorstel juist om Ame rikaanse werpers en achtervangers niet meer te laten meespelen. Die plaatsen moeten door Hollanders worden bezet. Alfons Beentjes kreeg bjj ons geen kans om te gooien omdat hij nu een keer pas de laatste van de vier pitchers was. Dat is niet juist. Ondanks de blessures die ik had heb ik altijd gespeeld, dom weg omdat er niemand anders was die De Nederlander Jaap van Eesteren Is bij Rochester vijfde geworden In de zesde en voorlaatste zeilrace voor het wereldkampioen schap in de drankenklasse. NAC heeft de Joegoslavische spitsspeler Spreco, van Zeleznlcar Serajewo, gecontrac teerd. Leo Duyndam is vanwege een keelontste king niet gestart in de zesdaagse van Londen. De Australische Margaret Court heeft het internationale tennistoernooi van Amagasaki gewonnen. In de finale versloeg zij haar landgenote Goolagong met 6-7, 6-1 en 7-5. Court verdiende met haar zege ongeveer *0.000 gulden. De Bulgaarse gewichtheffer in het mid- dengewicht, Nedelcho Kolev, heeft op de vijfde dag van de wereldkampioenschappen in Moskou gewichtshef fen) het wereldrecord trekken verbeterd en gebracht op 153 kilo. Efrim Geller won het schaaktoernooi van Middlesborough. Jan Timman was zesde (9.5 Punt om 7.5). I I I I Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. 1*1 I1 ll ll ll ll ll ll ■1 Dit is pas écht TV. Deze luxe Philips all-transistór heeft een winkelwaarde van: 2695.—

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15