5500 jaar oude geschiedenis van Velsen op rijtje gezet lil ,A I WgBp” 1 VEILING TE VELSEN. wegens aanschaffing van automo bielen, op Woensdag 10 April 1912. voorm. 11 ijtir, aan den staf op de buitenplaats ^Velserbeek” van den Heer Baron VAN TU1JLL VAN SEROOSKERKEN, van diverse Rijtuigen als: 1 Coupé (fabr. Ktm-» man) 1 Victoria (fabr. Spijker) I dogcart (fabr. Hermans) 1 jachtwagen (farbr. Hermans) alle met lantaarns en lange boomen. 6-jarijfe Pölï (Merrie) Bezichtiging op den dag der veiling van des mórgens 9 tot 11 uur. i Hi' 4 ■K* r-‘i sap ZATERDAG 20 SEPTEMBER 19 7 5 19 Dertien inwoners werkten jaar aan boeiend boek l W Y K 1 - eek door Locs de Fauwe Si primeur merkwaardig genoeg, omdat de geschiedenis van dit dorp slechts werd verhaald in het kader van de bouw van het Noordzeekanaal of en passant werd aangeroerd in (delen van) boekwerken over de oude Engel- munduskerk, aan het dorpsplein. De 3500 jaar oude geschiedenis van Velsen is nu op uiterst aantrekkelijke wijze op een rijtje gezet. Zaterdag 27 september, de dag waarop de traditionele Pinken- markt in Oud-Velsen wordt ge houden, brengt de Stichting Dorp Velsen het eerste boek over dit oude dorp uit. Onder de titel „Een kerk en een handvol hui zen” hebben de samenstellers een indrukwekkend aantal histo rische gegevens, anekdotes, her inneringen en toekomstgedachten, gesteund door grotendeels authen tiek illustratiemateriaal, gebun deld. De geschiedenis van het dorp Oud-Velsen, compleet. Een I Hl iAteSi "ra-tn Een advertentie uit 1912. I ■frtl **h®rttmtianonta^I weer en Een stukje van de villa Maria, nu postkantoor. Het oude Pontplein, omstreeks 1910. ude aat er- isie oor tan na 'an. als ben in lal- eds lar, Als lier va- en- ian aul ven liet <an op na- i in :in- rvi- aan de ie- be- üet iich i/zen elt~ l Een ploeg van dertien mensen heeft ruim een jaar gewerkt aan de tot standkoming van dit boek. Onder supervisie van kunstschilder Haije Gemser, architect Siem Schaafsma en vormgever Ronald Timmermans is een jaar lang gespeurd in gemeente- en bedrijfsarchieven, kadaster en bij particulieren om de nodige informatie, foto’s, kaarten, tekeningen en oude ansichtkaarten te verzamelen. Dat het boek veel groter en dikker is geworden dan aanvankelijk de bedoeling was. is te danken aan het enthousiasme De leerlingen van de kleuterschool in 1908 gefotografeerd bij de „Kinderboom”, die nog staat bij de kruising van de Waterlandweg en de Driehuizerkerkweg. De Velsense kinderen zouden destijds uit de knoestige wortels van deze beuk worden geboren. Een oude ansichtkaart uit ongeveer 1900. Een van de eerste haltes van de stoomtram was bij hotel De Prins dat was gelegen op de plaats waar nu café Anneta staat. Rechts van de samenstellers-medewerkers die tijdens hun speurtocht op steeds meer materiaal stuitten dat nog nooit gepubliceerd is geweest. Haije Gemser: „Door de belangstelling die indertijd bestond voor een inventarisatie van historische panden in Velsen, kwamen wij op de gedachte om ooit eens aan een grote publikatie te gaan werken. Zo’n idee blijft dan eerst een tijdje hangen, maar toen 1975 tot Monumentenjaar werd uitgeroepen en nu 100 jaar Noordzeekanaal voor de deur staat zijn we ter ere van deze gelegenheden van start gegaan”. Met het idee iets over het dorp Velsen te gaan schrijven, ging het drietal Een kaartfragment uit omstreeks 1730, waarop de Velser haven in de Wijkermeer duidelijkste zien is. Gemser, Schaafsma en Timmermans op zoek naar specialisten die materiaal konden leveren voor dit historisch werk. De archeologen drs. P. Vons en Petra Herweijer, de historicus drs. J. van Venetiën en gemeente-archivaris Siebe Rolle werden bereid gevonden pro-deo aan de voorbereidingen mee te werken. Landschapsarchitect Gerard Jol verleende medewerking, terwijl de sfeer van het boek niet in de laatste plaats wordt bepaald door de persoonlijke jeugdherinneringen van drie Vëlsenaren die hun jongensjaren in het nog bloeiende Oud-Velsen hebben doorgebracht. Gemser: „Je verzamelt natuurlijk een Op een ansichtkaart uit 1905 staat Villa Maria, in 1892 gebouwd op de hoek Meervlietstraat en Kerkesingel. Vanaf 1946 is dit pand in gebruik als postkantoor. Ansichtkaart 1912. Na 1906 tot 1908 veranderde het aanzien van deze plek in het dorp ingrijpend. Door een verbreding in 1906 kwam het kanaal dichter bij het dorp te liggen. De Velservoetbrug verdween en werd vervangen door een pontveer. Bij de op- en afritten werd een plein aangelegd. Het buiten Meershoef, dat tot dan toe als postkantoor had dienst gedaan, werd in 1908 afgebroken en vervangen door een nieuw Post- en Telegraafkantoor. De romanschrijfster Anna van Gogh-Kaulbach (zij leefde van 1869 tot 1960) heeft ook- haar jeugd in Oud-Velsen doorgebracht. Uit haar „Herinneringen” dit citaat: „Begin november werd het kanaal officieel geopend door Koning Willem III. Mijn vader nam mij mee om bij de sluizen van wat voortaan „IJmuiden” zou heten de koning met zijn gevolg te zien. IJmuiden was geboren en het oude dorp Velsen was voorgoed ontwaakt uit zijn eeuwenlange rust, al bleef het nog lang om hangen door de oude sfeer en is zelfs nu nog een stuk van de oude dorpsstraat intact gebleven. Doch naar alle kanten heeft het zich uit gebreid: stille landwegen zijn bebouwd en hebben hun karakter ver loren, wie in lange tijd niet is geweest herkent oude geliefde plekjes niet meer. Tot ineens daar is de kerk met het oude kerkhof en het pleintje vóór het raadhuis, hier is als door een wonder nog veel van de vroege sfeer bewaard, al zitten er geen oude vrouwtjes meer voor de ramen van wat eens het weeshuis is geweest. En de oud geworden mens, die hier als kind heeft geleefd, voelt, dat er ook in haar nog niet alles van die kindertijd is gestorven”. De Velserkerk is vooral in de achttiende eeuw een geliefd object geweest voor teke naars, die het in een aantal gevallen met de waarheidsgetrouwe weergave niet zo nauw namen. Later gebeurde het ook dat platen van onbekende kerkgebouwen wer den voorzien van het opschrift Velsen, duidelijk met de bedoeling de verkoop te bevorderen. Boven ziet men zo’n tekening die grotendeels op fantasie berust. Onder een tekening van de Engelmunduskerk uit 1773, toen de kerk met een travee van ongeveer zeven meter was verlengd. enorme hoeveelheid materiaal en om dat een beetje overzichtelijk te kunnen verwerken hebben wij het boek in vier delen, vier tijdvakken verdeeld. Het eerste tijdvak beschrijft de alleroudste historie: de vondsten van 1500 voor Christus. Omdat er over de vroeg- middeleeuwen haast geen materiaal te vinden is) start het tweede tijdvak rond vijftienhonderd en dat loopt door tot de 19e eeuw. In het derde deel wordt bekeken wat er zoal tussen 1865 en nu in het dorp Velsen aan bebouwing is geweest en inmiddels weer is verdwenen. Het vierde deel is een inventarisatie van wat er nu in Oud- Velsen staat en wat eventueel in de toekomst met het dorp kan worden gedaan”. „Met opzet hebben we ook de sociale geschiedenis, de sociale achtergronden van het leven in dit dorp in het boek opgenomen”, zo vertelt Ronald Timmermans, „omdat juist aan dat aspect in de meeste historische werken niet zo veel of helemaal geen aandacht wordt geschonken. Maar de eerste scholen, de vormen van onderwijs, de bestuurlijke zaken, soorten ambachten of de organisatie van de brandweer zijn zaken die je bij de geschiedschrijving van het dorp niet achterwege kunt laten”. Hetzelfde, zo vonden de samenstellers, gold voor de verhalen rond de buitenhuizen Velserbeek, Meershoef, Meervliet, Waterland en ’s Gravenland. Voordat het oude dorp van het park Velserbeek door een weg werd gescheiden, vormden de buitens met Oud-Velsen een eenheid, ook in sociaal opzicht. De geschiedenis van de vroegere koeienmarkt, het ontstaan van het wanen van Velsen, de functie van het oude diaconessenhuis, de bouw van het oude stadhuis en het verhaal van de (nog steeds vermoedelijke) pyromaan die in het begin van deze eeuw de dorpsbewoners wakker hield en diverse hotels en boerderijen in brand zette, al dit soort wederwaardigheden voorkomen dat „Een kerk en een handvol huizen” saai of onleesbaar zou worden. Vooral omdat voor een groot aantal Velsenaren een stukje geschiedenis van dit dorp nog herinneringen zijn. Heel wat bejaarden van nu zijn vroeger als kwajongen achterop de stoomtram gesprongen of hebben zoals in de herinneringen van de heer H. J. van Kaam wordt verhaald kattekwaad uitgehaald met de burgemeester van toen: mr. dr. H. Ver Loren van Themaat. Het is uiteraard onmogelijk om meer dan een fractie uit het boek te geven, maar dat is gelukkig ook niet de bedoeling. Wel kan worden geconcludeerd dat de (amateur-) schrijvers hun doel een niet al te lijvig boek over het dorp Oud-Velsen, waarin de geschiedenis systematisch wordt verhaald is bereikt. De eerste druk van „Een kerk en een handvol mensen” zal vanaf volgende week zaterdag in de boekwinkels liggen en wordt ook op de Pinkenmarkt aangeboden. Door subsidies, donaties kosteloze medewerking heeft de Stichting Dorp Velsen de prijs op vijfentwintig gulden kunnen houden. Het boek is in een oplage van tweeduizend exemplaren verschenen. Voorts: 3 éénpaardstuigen^ 3 twee paardstuigen, 1 hittentuig, 1 sulkey- tuig, diverse andere tuigen, gareelen, zadels, dekken, stangen, bitten, zweepen enz, alsmede een Inlichtingen zijn te bekomen bij den makelaar D. BUS te Velsen. Ii F. l :j| lT’:« ■- KI W-c’

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19