a Verzet tegen de milieu belasting we Geen echte sukkelen. oplossing f J Als we niet weigeren, blijven ra «MS ft A fVU-ilt etilijkk w i I JI \\V 3' w ff - 11 Han van Dijk: I Hans Zilverberg: •dag ld artier ant, t het al l ek. u. G. !T 7^ ,4BK= SB int 2( - Vi Ml] u door Jan Tromp [V’ RN I ff AL*r. I ft? Don- n de n- aand Hans Zilverberg, 24 jaar oud, werkt bij de Rijksbelastingdienst in Haarlem. Hij controleert de boeken van de ondernemingen en vindt dat aantrekkelijk werk. Uit persoonlijke betrokkenheid houdt hij zich bezig met de milieu- politiek in dit land. Hij heeft daar, zoals uit zijn eigen verhaal zal blijken, geen hoge pet van op. Hans Zilverberg, de belasting ambtenaar, is ook niet van plan de milieubelasting te betalen. Hij be hoort tot de weigeraars. Verschillen I WW I Han van Dijk, 28 jaar, is lid van de Milieudefensie Zuid- Kennemerland. De Schalkwij- ker zit in de werkgroep Plano logie en verkeer. Voorts kent de Milieudefensie in Kennemer- land nog werkgroepen voor mi- lieu-onderricht op de scholen en voor behoud van een groene omgeving. Han van Dijk heeft inmiddels zijn milieubelasting betaald. Ofschoon hij wel dege lijk bezwaren heeft tegen de heffing, beschouwt hij zich niet als principiële weigeraar. „De staat liegt als hij beweert dat de wet sociaal is. Want de hele poespas rond de milieubelasting kan niet verhin- j deren dat de vervuiling intussen gestaag groeit. Oorzaak: de chemische veront- reiniging wordt ongemoeid gelaten. Juist de stoffen die het zelfzuiverende Ivermogen hebben van het water vernie tigen, juist die stoffen blijven buiten schot. Daarom zeggen wij: je moet de bron aanpakken. Dat is niet onze wc en I evenmin onze gootsteen. Nee, dat is de I industrie.” „Een verandering van het consumptie patroon als oplossing van het vervui- lingsprobleem is het omkeren van de •juiste volgorde. De kern van het pro bleem ligt in de produktiesector, daar I wordt het vuil gemaakt en daar moet je dus ook saneren. Wij kunnen niets aan [onze ingewanden doen. Die blijven ge- I woon doordraaien. Maar intussen I brengt de ontlasting van gewone men- sen nu al miljoenen op. Van het principe j dat de vervuiler betaalt, komt niets te- I recht. De burger betaalt voor de werke lijke vervuiler, de industrie. Volgens de theorie van de milieubelasting zouden I we allemaal een jaar lang onze behoef- ten moeten inhouden en dan zouden de rivieren weer schoon zijn. Iedereen be grijpt dat dat onzin is”. Fosfaten Verdeeldheid ft k c i ■35 nent KJ ter 7 nil nge- e. t 1 .1 eflat van artzaal, elmatig izen in net i inan- e- !- nd wel dat men meent zo alsnog tot een massaal protest te kunnen komen. Maar nu eerst nog even in het kort een paar opmerkingen over de aard van de milieubelasting en de wijze waarop deze tot stand is gekomen. De milieubelasting heeft uitsluitend betrekking op de verontreiniging van de oppervlaktewateren. Voor het bedrag dat de belastingbetalers bij elkaar W, J 'i bel: Se in 3, den van verschillende provinciale overheden die, kennelijk nerveus geworden door de groeiende stroom van verzet, tot dwangmaatregelen overgin gen. Zo werden in mei 1974 138 Nijmeegse weige raars verrast met een beslag op hun girorekening. Een nogal brute ingreep die, hoewel formeel- juridisch in orde, de taaiheid van het verzet waar schijnlijk alleen maar in de kaart heeft gespeeld. Zeer efficiënt blijken ook de Komitees van Koop lustige Vrouwen, die per wijk georganiseerd zijn om het eventuele optreden van een deurwaarder te dwarsbomen. De Kooplustige Vrouwen hebben tot taak om bij een boedelverkoop niet meer dan enkele centen te bieden. Het lijkt interessant eens nader te bekijken welke effecten het georganiseerde verzet tegen de milieubelasting nu heeft gesorteerd. Daartoe heb ben wij gesproken met twee, betrekkelijk wille keurig gekozen Haarlemmers die in hun eigen woorden vertellen waarom zij ondanks tal van bezwaren toch maar betalen respectievelijk prin cipieel weigeren te betalen. Rijnland heft 62,50 per jaar, in de Dordtse Waard kan de burger volstaan met 17,50, maar de water schappen Noord-Beverland en Het Vrije Van Sluis in Zeeland vragen maar liefst 119 per jaar. Deze verschillen worden gerechtvaardigd door te wij zen op de regionaal sterk verschillênde vervui lingsgraad en op het feit dat men in de ene streek al veel langer betaalt dan in de andere. Dat neemt echter niet weg dat het gevoel onrechtvaardig behandeld te worden door dit soort grote verschil len natuurlijk sterk in de hand wordt gewerkt. De grootste grief van de kritici is echter vrij algemeen dat de wet en zijn uitvoering de ernstig ste vervuiler, de chemische industrie, ongemoeid laat. De heffing heeft namelijk alleen betrekking op lozers van zogenaamde zuurstofbindende stof fen. Dat zijn dus alle particulieren, die wel eens hun wc doortrekken of de gootsteen doorspoelen en die daarbij biologisch vuil produceren dat, zo laten de kritici niet na op te merken, vroeger langs natuurlijke weg werd afgebroken. „Geen belasting op ontlasting”, roept het MAN dan ook. De belasting en de wet die eraan ten grondslag ligt, laten heel nadrukkelijk het chemische, vaak zeer giftige afval buiten schot. Deze niet- zuurstofbindende stoffen worden niet door de installaties gezuiverd. Evenmin wordt de lozing ervan belast. Er is nooit een bedrag voor vastge steld, hetgeen concreet betekent dat kwik gratis geloosd kan worden. Weliswaar is de lozing van chemisch afval aan een vergunningenstelsel on- derheving, maar de actiegroepen hebben weinig vertrouwen in de kritische zin en de controlemacht van de overheid. Een voorbeeld van Remy Poppe: Mét vergunning wordt elk jaar in Rijnmond 80.000 ton benzeen geloosd. Benzeen is een sterk kankerverwekkende stof”. ontvangen en tenslotte komt er een dwang bevel. Als je dat dan niet uitvoert, dan krijg je zo’n deurwaarder op de stoep die iets van je gaat verkopen. Nou, laat ze hun gang maar gaan." "Het financiële risico van weigeren is helemaal niet groot. Er wordt een bepaald goed uit je huis genomen en in het open baar verkocht. Dat heeft een opbrengst waaruit de heffing betaald moet worden. Maar het MAN heeft er bij eerdere gele genheden al voor gezord dat zo’n verko ping helemaal geen effect had. Er waren dan zoveel MAN-leden binnen dat buiten staanders geen poot aan de grond kregen. Bovendien, als de massaliteit groot is, als veel mengen weigeren, kan de overheid weinig doen. We hebben het gezien met de volkstelling, dat je niet hoeft terug te schrikken voor de consequenties. De zaak verdient het om principieel tot het eind verworpen te worden. Want als we dat niet doen, blijven we op de huidige voet verder gaan en dat is gewoon sukkelen. Dat is eerst vervuilen en dan trachten de rotzooi op te ruimen.” ”Ik kan me voorstellen dat sommige mensen het merkwaardig vinden dat een belastingambtenaar weigert te betalen. Ik zal de mensen ook niet aanpraten om hun inkomstenbelasting niet te betalen. Als je dat zou doen, leg je daarmee behalve de door jou bij voorbeeld verfoeide defensie ook het onderwijsapparaat lam. Het voor deel van de milieubelasting is dat hij heel specifiek gericht is op één doel en dat ze juist met dat ene doel precies verkeerd bezig zijn. Ik vind ook dat ik als belastin gambtenaar de vrijheid moet hebben om dit te kunnen zeggen en doen. Al denk ik niet dat het onder mijn collega’s met in stemming begroet zal worden.” "Kijk, ik ben niet van plan die belasting te betalen omdat ik vind dat door de wijze waarop de milieuheffing nu wordt opge legd, van de kant van de regering een volstrekt verkeerde keuze wordt gemaakt. In de ogen van de regering is een van de middelen om het water te zuiveren het opleggen van heffingen. Met die gelden moeten dan zuiveringsinstallaties worden gebouwd. Maar je bent op deze manier bezig aan het eind van de rit. Er is al op grote schaal vervuild en pas dan ga je zeggen: hoe kunnen we de vervuiling op heffen en hoe komen we aan de middelen? Dat vind ik een verkeerd uitgangspunt. Ik vind dat je bij de bron moet beginnen, dat je moet zeggen: hoe kan ik voorkomen dat vervuild wordt? Het denken zal zich speci fiek daarop moeten gaan richten.” "Natuurlijk kan het ook anders, maar het is de vraag of dat wat zou uithalen. Je ziet het zo vaak in het overleg met overhe den, dat er tijdenlang wordt gekletst zon der dat er iets gebeurt. Op een gegeven moment word je daar moe van. Wanneer er dan harde acties komen, zie je vaak dat het plotseling wel kan. Kijk, als het nou erg ongegronde eisen zouden zijn, zeg ik okay, ik kan me voorstellen dat een regering daar niet op in gaat. Maar ik vind dat het verzet tegen de milieubelasting redelijk is. Ik ben ervan overtuigd dat als dit niet zou gebeuren, men blijft voortgaan op dezelf de weg en die weg is: vervuilen en pas dan gaan zuiveren. Ze moeten het bij de bron aanpakken.” ’’Shell heeft gezegd: luister jongens, als wij dit niet mogen lozen - en dat betrof zeer giftige stoffen - dan gaan wij met dat gedeelte van onze industrie naar het bui tenland. Dat is chantage, daaruit blijkt dat een regering geen objectieve beslissing kan nemen. Het is begrijpelijk dat de over heid in het voorbeeld van de Shell de s - Naast het MAN houdt zich in de Spaarnestad ook de Milieugroep Haarlem actief bezig met het verzet tegen de milieubelasting. Men kan zich terecht afvragen waarom beide groepen hun krachtsinspanningen voor een toch gedeeld doel niet bundelen. Welnu, het antwoord mag klassiek genoemd worden voor de verdeeldheid onder links. Het MAN onderhoudt nauwe banden met de Socialistische Partij, een jonge, links-radicale be weging die met name in Óss en Nijmegen tijdens de laatste gemeenteraadsverkiezingen verrassend sterk voor de dag kwam. In de Milieugroep Haar lem zijn ondermeer de PSP en de PPR vertegen woordigd die, dat zal duidelijk zijn, niet zo gecharmeerd zijn van de activiteiten van de „con current”/ Vandaar het op zich zo onlogische, ge scheiden optreden. I „Het is geen ideale oplossing, maar het helpt allicht een klein beetje. Ik vind in elk geval dat mijn bedrag van 62,65 gulden ertoe bijdraagt dat een zuiveringsinstallatie kan werken en die doet althans een aantal goede dingen. Toen ik er voor het eerst van hoorde, dacht ik: ha, prima, er wordt wat aan de vervuiling gedaan. Later ontdek je dat er nogal wat kanten aan de zaak zitten die niet kloppen. Maar dat neemt niet weg dat ik nog steeds vind dat ik moet meehelpen te zuiveren, omdat vaststaat dat oök ik vervuil. Maar ik geef toe, een echte oplossing is het niet.” „De milieubelasting is een sympto matische oplossing, geen echte oplos sing. Het neemt de symptomen van de vervuiling weg, de oorzaken worden niet bestreden. De vervuiling blijft. Je blijft de zaak vuil maken en daarna haal je er een dweil overheen. De enig- echte oplossing is natuurlijk te voor komen dat het milieu vuil wordt. Maar zoals wij leven, mag je eerst ontzettend gaan vervuilen en dan ga je schoon maken.” „Persoonlijke ergernis, dat heeft ze ker wel een rol gespeeld toen ik besloot mij enigszins actief met het milieu te gaan bezighouden. Ik heb het rapport van de Club van Rome gelezen. Nou weet ik wel, daar mag je niet alles aan ophangen, maar als je er wat langer over nadenkt en je leest er nog wat omheen moet toch de conclusie zijn dat het allemaal niet zo goed gaat. Ik kan erg kwaad worden als ik op de fiets zit r weer, clarne- t zo ren, als dl i want werkgelegenheid het achterhoofd houdt. Wat zie je dan - dat is althans mijn heilige overtuiging, hoor - je ziet dat Shell toch zal worden toegestaan zijn troep te lozen” ”De enige manier waarop de regering aan dit soort chantage zou kunnen ont komen, is volgens mij consequent een an der standpunt in te nemen. Want kijk, die bedreigingen door bedrijven gelden niet alleen voor de milieuheffing, maar voor veel andere problemen evenzeer. De belas tingen bijvoorbeeld. Als de investerings- premies worden ingetrokken, denk ik dat veel bedrijven zullen dreigen met vertrek naar het buitenland. Als jé je daar gevoelig voor toont, is het eind zoek.” ”Er zijn nog steeds mensen die zeggen: de industrie maakt wat de mensen willen hebben. Ik zeg: de industrie maakt wat de mensen wordt aangepraat. Middelen bij voorbeeld die schadelijk zijn voor het mi lieu. Mensen wordt geleerd om die spullen te kopen. Er wordt miljoenen per jaar besteed aan reclame. Op een gegeven mo ment kopen de mensen het en dan vervui len ze inderdaad het milieu. Maar ik vind niet dat je dat de consumenten kunt kwa lijk nemen. Als je zoveel moeite doet om het de mensen aan te praten, dat daar psychologen voor in dienst genomen wor den, dat daar hele research-afdelingen voor bestaan, als er zo’n druk van buitenaf wordt uitgeoefend op je consumentenge drag, kun je de aanschaf van die rommel niemand kwalijk nemen.” ”Nee, waarom zou mijn weigerachtige houding een grens kennen? Als dat zo zou zijn, ben ik geen echte weigeraar. En ach, wat stelt beslaglegging helemaal voor. Eerst krijg je, geloof ik, een aanmaning, daarvoor heb je nog een tweede girokaart comfort diner-1 isdienst riclusief r: d; I. brengen, worden overal in het land waterzuive ringsinstallaties gebouwd. Het Hoogheemraad schap Rijnland heeft momenteel zo’n veertig zui- veririgswerken in bedrijf, onder andere in Schalk wijk. De heffingen zijn gebaseerd op de Wet Ver ontreiniging Oppervlaktewateren die onder minis ter Bakker in juni ’68 met stille trom door de Kamer werd aanvaard. De wet trad op 1 december 1970 in werking en kende als basisprincipe: de vervuiler betaalt. Dat betekent dat voor de heffing in aanmerking komen de particuliere woningen die zijn aangesloten op het rioleringsnet en de industrieën die over een vergunning tot lozing beschikken. De wetgever heeft het aan de provinciale bes turen overgelaten zelf uit te maken welke instantie de milieubelasting moet innen. Op het ogenblik houden 41 instanties zich ermee bezig. Soms is dat de provinciale overheid zelf, soms een waterschap en een andere keer weer een gemeente of een zuiveringschap. Elke woning wordt aangeslagen voor drieënhalf (duur woord) inwoner-equivalent. Eén inwoner-equivalent is de hoeveelheid zuurstof die nodig is om de watervervuiling per etmaal van één inwoner op te lossen. Dat ieder gezin nogal ongenuanceerd voor drieënhalf inwoner- equivalent wordt aangeslagen, betekent niet dat het bedrag van de belasting ook overal even groot is. Integendeel, er bestaan aanzienlijke verschillen. Behalve zware metalen als kwik zijn de zuive ringsinstallaties evenmin in staat de fosfaten, al thans voor meer dan dertig procent, aan het water te onttrekken. Fosfaten veroorzaken in stilstaand water een enorme groei van blauwalgen die het water verstikken. Het zuiveringsproces zou in dit opzicht kunnen worden verfijnd door een zoge naamde derde trap aan de installaties toe te voe gen, maar deze worden voorlopig nog te prijzig gevonden. Daarmee wordt de Zwarte Piet op een volgens de kritici oneigenlijke wijze doorgescho ven naar de huisvrouw die, al was het alleen maar uit financiële armlastigheid, fosfaatarme wasmiddelen als Klok en Hemax doorgaans buiten de deur houdt. Door de consument verantwoorde lijk te stellen, bedrijft men een vorm van verlakke rij waarbij de bron van de vervuiling, in casu de wasmiddelenindustrie, zich de handen kan wassen in onschuld. De kritici vinden dat het tijd wordt voor de overheid om in te grijpen. Zoals zij menen dat het evenzeer de overheid niet zou misstaan als deze de subsidies opscHortte aan bedrijven die een eigen zuiveringsinstallatie gebruiken, omdat dat goedkoper is. Zo heeft de regering de helpende hand gereikt aan toch geen geringe concerns als Philips-Duphar en AKZO- Arnhem. De gevolgen voor de belastingbetaler zijn inmiddels al aan het licht getreden: een aantal publieke zuiveringsinstallaties kampt bij gebrek aan „aanbod”-van industrievuil meteen regelmati ge onderbezetting. Maar de exploitatiekosten draaien door en de lasten daarvan drukken aldus verzwaard op de gewone man. Korf de Gids, vertegenwoordiger van de aktie- groep Strohalm: „De overheid heeft noch voldoen de macht noch voldoende kennis over de produk- tiewijze van de bedrijven. Het probleem is dat daardoor het milieuvraagstuk niet werkelijk op tafel komt. De overheid koestert prachtige princi pes, maar het blijft allemaal steken in pure theorie. Daarnaast ontwikkelt zich in de praktijk een kei harde concurrentiestrijd tussen de bedrijven, waarin een echt milieubeleid gemangeld wordt en waarop de overheid geen greep heeft”. Voor nadere informatie kan men terecht bij de Milieugroep Haarlem, Kleine Houtstraat 40, Haar lem. tel. 023-311259 en/of het MAN, afdeling Haar lem, Ternatestraat 24 a of telefonisch 023-282514. Ziehier uit de mond van de strijdbare woord- voerder van het Milieu Aktiecentrum Nederland i» (MAN), Remy Poppe, waarom u volgens hem per 1 - oktober uw milieubelasting niet zou moeten beta- len. Wat ruim twee jaar geleden eigenlijk sluipend begon, is momenteel uitgegroeid tot een aktie van i, burgerlijke ongehoorzaamheid die zijn weerga in Nederland waarschijnlijk niét kent. De oproep om betaling van de milieubelasting te weigeren, heeft, overal in het land bij inmiddels tienduizenden gehoor gevonden. Remy Poppe van het MAN spreekt zelfs van een half miljoen weigeraars. Het lijkt een cijfer dat eerder is ingegeven door propa- gandistische overwegingen dan door een scherp oog voor de realiteit, maar dat doet toch niets af I aan de constatering dat de milieubelasting, die per I 1 oktober ook in deze contreien betaald moet worden, tot ongekende beroering in de publieke I opinie heeft geleid. tegorieën voor op en pas je heffing daarbij aan.” „Ik heb laatst gelezen dat het Hoog heemraadschap Rijnland beweert dat zeventig percent van de vervuiling van de huishoudens komt en maar dertig percent van de industrie. Ik kan niet beoordelen of dat waar is. Maar het is natuurlijk wel zo, dat een aantal indus trieën zelf al over een eigen zuiverings installatie beschikt. Die industrieën worden daarvoor zelfs gesubsidieerd. Omdat de installaties van Rijnland ech ter ook moeten doordraaien, wordt de belasting op de burger weer groter. Die moet gewoon meer betalen. Daarbij komt dat ook langs een andere weg de burger toch weer moet betalen voor de zuiveringsinstallatie van een bepaalde industrie. De produkten worden ge woon duurder gemaakt: de kosten wor den doorberekend in de prijs. Ze kun nen dat wel ontkennen, maar ze zullen hun winstcijfers toch scherp in het oog houden.” „Ik heb er moeite mee hoor, met mensen die zeggen: wij vervuilen lang niet zoveel als die fabrieken en daarom weiger ik te betalen. Ik denk toch dat ik het een standpunt vind dat een beetje laakbaar is, want het trekt de verhou dingen in een wat al te eenzijdige rich ting. Ook wij, de gezinnen, vervuilen. Dat kunnen we jammer vinden, maar het valt niet te ontkennen. Om die ver vuiling schoon te wassen, is geld nodig. Daarom betaal ik.” 7 ft: In een vrij laat stadium is nu ook in Kennemer- land de oppositie tegen de milieubelasting van de grond gekomen. Het MAN afdeling Haarlem is vorige week gestart met een huis-aan-huis actie in drie wijken van Haarlem, de Leidsebuurt, de Transvaalbuurt en de binnenstad in de omgeving van de Gedempte Raamgracht. Het blijkt dat een behoorlijk aantal mensen de heffing al aan het Hoogheemraadschap Rijnland, in dit gebied de innende instantie, heeft betaald. Voor deze mensen heeft het MAN de mogelijkheid geopend om per petitie het geld terug te verlangen. Niet dat men de illusie koestert dat dit inderdaad zou lukken, maar ...”v en ik door een auto, zoals laatst gebeur de, gesneden word. Jammer genoeg re ageer ik dan altijd te traag, zodat ik nét te laat ben met uithalen. Maar het irri teert me enorm, ja.” „Ik ben het niet eens met de mensen die vinden dat het probleem van de vervuiling het best kan worden aange pakt door het consumptiepatroon te veranderen. De kneep zit hem volgens mij heel duidelijk in het produktiepa- troon'. Er wordt gewoon lukraak gepro duceerd. Het is een belegen voorbeeld, hoor, maar ik verwijs altijd maarweer naar de electrische tandenborstel. Een overdadig luxe artikel waarvan ik niet inzie hoe het bijdraagt tot, laat ik maar zeggen, een gelukkiger samenzijn van ons allen op deze wereld.” „Een heel duidelijk bezwaar dat ik heb tegen de milieuheffing is dat ieder een gelijkelijk belast wordt. Elk gezin betaalt 62,65 gulden. Dat is niet rede lijk. Ik kan me heel goed voorstellen dat het ene gezin veel meer water gebruikt dan een ander gezin. Omdat ze bewus ter leven of domweg minder kinderen hebben. Als je de wc dóórtrekt, vervuil je, dat staat vast. Je gebruikt althans water dat gezuiverd moet worden. Een gezin van twee mensen vervuilt dus minder dan een gezin van tien. En je zou je kunnen voorstellen dat een arbei dersgezin minder water verbruikt dan een villabewoner in Aerdenhout. Ik zou dan dus zeggen: ga na hoeveel water ieder gebruikt, stel daar een aantal ca- O Het MAN dankt zijn succes voor een niet gering deel aan de direktheid van de akties. In menige plaats schrokken de tegenstanders van de milieu belasting er' niet voor terug met de postbode op te lopen om zodra de girokaart in de bus gleed, de bewoner te vragen zijn kaart in te leveren. Vooral in Nijmegen, Rotterdam en Utrecht, de grootste verzetshaarden, leidde deze huis-aan-huis benade ring tot frappante resultaten. Het MAN beweert alleen al in de provincie Gelderland, waar de belasting al in 1973 werd ingevoerd, te kunnen J bogen op honderdduizend weigeraars. Nijmegen I spande in april ’73 de kroon met 26.000 weigeraars op 42.000 gezinnen. Ongetwijfeld zal voor lang niet al deze weige raars nobele motieven van milieubewustzijn de belangrijkste rol hebben gespeeld. Als men door te weigeren een aanslag op de portemonnee kon ontkomen, zal menigeen zich dit „buitenkansje” niet hebben laten ontgaan. Niettemin, de successen van het MAN kan men niet anders dan overrompelend noemen. De aktie- groep heeft daarbij onbedoelde steun ondervon- 7'ft A. N uur)

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21