B D’66 KWAAD OVER PENSIOENVOORSTEL DREES Voltrekking vonnissen week uitgesteld Door problemen in België Geen feest bij opening Schelde-Rijnkanaal Industriebond NKV nu akkoord met federatie F w Restauratie Nachtwacht voor museumbezoekers te volgen fouten V Is I „PPR heeft gemaakt” □„oEntÈffl dit W;' M Sfc We Veulentje zoekt troost bij moeder SE] De Gaay Fortman: Noerejev treedt op bij Nationaal Ballet I Hagel langdurige Afgesloten I Ra; Ier; Dit AMSTERDAM (ANP) Rem brandts Nachtwacht, die op 14 sep tember ernstig werd beschadigd, zal in het Rijksmuseum worden ge restaureerd. Het herstel zal op 29 september beginnen. Een groot deel van het werk, met name het verdoeken en het hechten van de door de messteken ontstane kerven, zal in de Nachtwachtzaal zelf ge beuren. Dit heeft de directie van het Rijksmuseum gisteren bekend gemaakt. Hamers gesproken. Er werd na afloop van het beraad niets meegedeeld. Naar verluidt heeft het kabinet echter be sloten dat de vonnissen in ieder geval niet eerder dan over een week zullen worden voltrokken. (Van onze correspondenten) DEN HAAG Er is nog hoop voor de tien ter dood veroordeelden in Spanje. Het Spaanse kabinet heeft gisteren in zijn vergadering over het lot van de tien Ontsnapt Besmeurd Commentaar Gaswolken Reflectie Adviseur Water Zetel Bezoek Vervolging 4 Grafliggen Eredoctoraat Pravda Filippijnen ,3? fW I: I •Ifc:'. .BiSB M - W J «iiili BINNEN- EN BUITENLAND Zi Nog kans voor Spaanse terdoodveroordeelden In verscheidene plaatsen in West-Eu- (Van onze redactie economie) mag gebeuren, een eerlijker pensioenberekening en nu wil Drees met de eer gaan strijken, aldus Nooteboom. UTRECHT. De Industriebond NKV gaat uiteindelijk toch akkoord met de federatie tussen de vakcentrales NKV en NVV. Dat heeft de top van de Industrie bond NKV gisteren besloten. amendement-Nypels en eenmaal in 1972 bij het wetsontwerp over de cudedagsre- serve. Ook is er een brief van minister Geertsema aan Nypels over de hoogte van de pensioenen waarin deze o.a. toe geeft dat de opbouw van de politieke pensioenen een tegenwaarde heeft van 110 percent van het salaris. Volgens Nooteboom is het in de Twee- woo nist verl de i vrei doo den o o z wnw zw n o windst. windst. ono w o wzw n o zzo windst. windst. wzw zo windst. o wnw wnw w ono zo nw n n n nnw nw Nederland en de Antillen willen bin nenkort een meer formele regeling van de onderlinge luchtvaartpolitieke ver houdingen tot stand brengen. In dat kader kan ook de samenwerking tussen de luchtvaartmaatschappijen van beide landen worden opgenomen. Dit staat in een verklaring van de Antilliaanse mi nister van Verkeer en Vervoer, na af loop van besprekingen in Den Haag met zijn Nederlandse collega van Verkeer en Waterstaat. Cl tot mac ten de dom de test; gen moe paré alle; laat: te b dit i Zc IRA U non en <1 de O] d’Es sole om ding met O was rege vooi optii gea< kun woe bij frar had* W en ma; mei rak, met den D mes leg; de 1 die wor 720 D piaa men dien den Ulst klei van woo en 1 Di altij zet. een van nee Wes B( ven vroe Van van ding dekt nu en wor VOOl aard toek insu zijn. P. Pari dag rebt Afri zoal Frai den o o o o o 7 0 o o o o o o o o o 0.3 o o 0.1 1 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o Drees heeft voorgesteld de pensioen rechten van ministers en Kamerleden drastisch te verminderen omdat deze naar zijn mening onevenredig hoog zijn, Wat Nooteboom daarbij vooral dwars Inmiddels gaan de razzia’s op leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA onverminderd door. Gisteren wer den tijdens opsporingsacties in Madrid en Barcelona meer dan 20 mensen gear resteerd. Een van hen zou de ETA- topman José Arregui zijn, die onder meer werd gezocht voor de moord op premier Carrero Blanco in 1973. In Bar celona vielen bij de razzia’s een dode en een zwaargewonde. In Madrid zou ie mand zelfmoord hebben gepleegd tijdens de actie van de politie. Ook het leven van een merrie-veulen gaat niet over rozen. Amper sta je in de wei, of je moet naar zo’n drukke markt, waar mensen, „die het weten kunnen" kritisch bekijken of je mooi genoeg ge worden bent. Het jongste deelnemertje van de in Utrecht gehouden vee- en paardendagen kon er gisteren niet goed meer tegen en zocht vertroosting bij haar moeder. te accepteren dat ze naderhand geheel in elkaar moeten opgaan. De verhouding tussen de twee indus triebonden van NKV en NW blijkt inmiddels door deze wending geen enke le verbetering te hebben ondergaan. Voorzitter Brussel van de Industriebond NKV zei, als reactie op de aanvallen van zijn collega Groenevelt van de Indus triebond NW, dat er „kennelijk nog heel wat in het menselijke en mentale vlak moet worden bij gespijkerd” voordat de beide bonden nader tot elkaar kun nen komen. Hij achtte de verbetering van de verhouding tussen beide bonden een eerste taak van de nieuwe federatie tussen NVV en NKV zelf. de Kamer een ongeschreven regel dat de partij die een bepaalde zaak voor het eerst aan de orde heeft gesteld, het initiatief wordt gelaten om ermee door te gaan als er (zoals nu) een redelijke kans op succes aanwezig lijkt. Hij ver denkt Drees er nu van partijpolitieke munt te willen slaan uit deze naar zijn zeggen nogal gevoelig liggende zaak. De voorzitter van de Indonesische parlementaire delegatie die een bezoek aan ons land brengt heeft de voorzitters van beide Kamers een voorzittershamer aangeboden. De hamers zijn van tropisch hout vervaardigd en met de hand gesne den. malen nieuw linnen aangebracht tegen het langzaam verteerde doek, waarop Rembrandt schilderde. Nadat het in 1947 aangebrachte linnen is verwijderd zal de achterkant van het doek worden ont daan van stofresten en andere ongerech tigheden, zodat er een volkomen glad oppervlak ontstaat, pas dan kunnen de messneden met linnen draad en een lijmsubstantie worden hersteld. Is dat gebeurd dan wordt een nieuwe laag linnen met een mengsel van was en hars onder verwarming op de achterkant van het schilderij gehecht. Hierna is de ver- doeking achter de rug. n windst. zw nw onbew. verand. onbew.’ onbew. zw. bew. h. bew. onbew. geh. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. h. bew. zw. bew. onbew. onbew. 1. b,ew. onweer onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. onbew. aangedrongen dat de plechtigheden rond de opening van de nieuwe verbinding zouden worden uit- of afgesteld. In Spanje zelf hebben de bisschoppen clementie voor de ter dood veroordeel den gevraagd, „in overeenstemming met de christelijke traditie”. Het Spaanse episcopaat maakte wel duidelijk dat zij met dit verzoek geen morele steun aan terreur beoogde. Volgens welingelichte kringen in het Vaticaan heeft ook paus Paulus, via diplomatieke kanalen, gene raal Franco om gratie voor de ter dood veroordeelden verzocht. Minister Van der Stoel heeft gisteren een klemmend beroep op de Spaanse regering gedaan om de ter dood veroor deelden gratie te verlenen. Hij deed dat in een gesprek met de Spaanse ambassa deur, die daartoe cp het ministerie van Buitenlandse Zaken was ontboden. ropa is ook gisteren tegen de doodstraf fen in Spanje geprotesteerd. In Den Haag werd een brandbommetje gegooid naar het bureau voor arbeidszaken van de Spaanse ambassade. In Eindhoven werd door demonstranten een Spaanse vlag verbrand. zit is, dat Drees in zijn toelichting alle artikelen van zijn hand over dit onder werp negeert en wat de voorgeschiedenis betreft, slechts verwijst naar een eerdere publikatie van Drees zelf Ook in de Kamer heeft D '66 de kwestie enkele malen aan de orde ge steld zo zegt Nooteboom zij het met weinig succes. Eenmaal in 1969 via een Drie mannen die voor een rechtbank in Grenoble terechtstonden zijn in een auto ontsnapt nadat een vrouw één van hen een revolver had gegeven. De drie mannen en hun vrouwelijke hulp namen een gijzelaar mee. De gijzelingsaffaire was overigens snel afgelopen omdat dank zij uitgebreide politieactiviteiten de wagen van de mannen al na een kwar tier kon worden aangehouden. Het standbeeld van de vijf dagen geleden door de paus heilig verklaarde Amerikaanse religieuze Ann Seton, in Manhattan, is door onbekenden met teer besmeurd. Schoonmaken is mogelijk. KVP-leider Andriessen zal vanavond twee reportages van de KRO-televisie- actualiteitenrubriek Brandpunt bekijken en becommentariëren. De eerste reporta ge gaat over een betoging in Den Haag tegen bezuinigingen en de tweede be handelt het WD-congres in Rotterdam. Omdat het NOS-sportprogramma langer zal duren dan was gepland, zal Brand punt om 22.30 uur beginnen. De bouw van de scheidingwand en de herinrichting van het zaaltje vóór de Nachtwachtzaal zal de gehele volgende week in beslag nemen. Er zal ook tij dens de bezoekuren worden gebouwd, zodat zo spoedig mogelijk met de restau ratie kan worden begonnen. Heit restaureren van de zware bescha digingen in zo’n groot doek als de Nachtwacht vergt, aldus de museumdi rectie, de uiterste concentratie van alle daarbij betrokken medewerkers. Het werk zal met toestemming van het Am sterdamse gemeentebestuur (Amsterdam is eigenaar van De Nachtwacht) in eigen beheer worden uitgevoerd. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Zd.-Llmburg Aberden Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis De suggestie de ambassadeur terug te roepen om daarmee uitdrukking te ge ven aan afschuw ever het voltrekken van de doodstraf (hetgeen in Spanje gebeurt met behulp van een worgpaal) kwam veertien dagen geleden in het kabinet ter sprake. Volgens welingelich te bronnen zou een aantal ministers hiermee hebben ingestemd. Minister Van der Stoel ziet echter weinig heil in een dergelijk gebaar, zo werd gezegd. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) is tegen het tijdelijk terugroepen van de Nederlandse ambassadeur in Spanje als het regime van Franco over gaat tot uitvoering van de doodstraffen, waartoe vijf leden van de uiterst linkse beweging FRAP (onder wie twee zwan gere vrouwen) en twee Baskische natio nalisten zijn veroordeeld. MAANDAG 22 SEPTEMBER Zon op 6.25 uur onder 18.40 uur Maan op 19.00 uur onder 8.34 uur ZONDAG 21 SEPTEMBER Hoogwater 4.07 uur en 16.28 uur Laagwater 0.00 uur en 12.17 uur MAANDAG 22 SEPTEMBER Hoogwater 4.37 uur en 16.54 uur Laagwater 0.35 uur en 12.46 uur „Sensationeel” noemen Utrechtse ster renkundigen de ontdekkingen van de sa telliet ANS (Astronomische Nederlandse Satelliet) op het gebied van röntgenstra ling uit de ruimte. De satelliet heeft namelijk „corona's” ontdekt bij twee sterren. Corona’s zijn hete gaswolken die op grote hoogte een ster omgeven. Om zowel voor het schilderij als de restaurateurs zo gunstig mogelijke voor waarden te scheppen, zijn speciale tech nische voorzieningen getroffen. Zo is er een verrijdbare werkvloer gebouwd, waarmee het doek overal gemakkelijk bereikbaar is. Voorts is er een verplaats bare afzuiginstallatie aangebracht en wordt op de plaats, waar de Nachtwacht nu nog hangt en weer zal komen te hangen, een witte wand opgesteld, die het daglicht op het vlonder zal reflecte ren. In de tweede fase wordt het doek aan de voorzijde van de oude vernislaag ontdaan, geretoucheerd en van nieuwe vernis voorzien. Dit werk zal niet in de nachtwachtzaal gebeuren, maar waar schijnlijk in een van de kabinetten van de eregalerij. Volgens de directeur is het nu nog te vroeg om over deze fase al nadere mededelingen te kunnen doen. Eerst zal men inzicht moeten krijgen in de tijds duur van het verdoeken. tenschappelijke Prof, de Jager (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het D ’66-Kamerlid Nooteboom is boos op zijn collega Drees van DS '70, omdat deze gisteren het initiatief-wetsontwerp heeft ingediend tot verlaging van de politieke pensioe nen, zonder D ’66 daarin te kennen. Sinds jaar en dag heeft D ’66 zich ais vrjjwel enige parjj sterk gemaakt voor Namens de gemeente zal adjunct-di- recteur B. Haak van het Amsterdams Historisch Museum als adviseur optre den. Als zich tijdens de restauratie bij zondere problemen voordoen, zal het rijksmuseum advies in winnen bij des kundigen van buiten. De oud-hoofddi- recteur van het Rijksmuseum, dr. A. van Schendel, tc inmiddels bij de bespre kingen betrokken. Ook wordt contact onderhouden met het centraal laborato rium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap. De restauraitie-werkzaamheden wor den in enkele fasen uitgevoerd. De eer ste fase begint 29 september. Het schil derij zal dan uit de lijst worden geno men en met de verflaag naar beneden op een speciaal daarvoor gebouwde vlonder worden gelegd. Daarna wordt het doek van het spieraam losgemaakt en kan met het „verdoeken” worden begonnen. In de laatste drie eeuwen - voor het laatst in 1947 - is al enkele Directies van 81 waterleidingbedrijven langs de Rijn zullen in oktober in Am sterdam bijeenkomen om te spreken over de toestand van het Rijnwater. Men ondervindt steeds meer moeilijkhe den om het Rijnwater geschikt te ma ken voor consumptie. AMSTERDAM (ANP). De Russi sche balletranser Rudolf Noerejev ver tolkt vanaf 22 september a.s. gedurende zes weken de hoofdrol in een nieuwe uitvoering van het Nationale Ballet. Noe rejev, die tegenwoordig in de Verenigde Staten woont, treedt onder meer op in een speciaal babet van Rudy van Dant- zig, artistieke leider en choreograaf bij het nationale ballet. Aanvankelijk had de bond grote be zwaren tegen de federatie van de beide centrales omdat het erop leek alsof de centrales rechtstreeks wilden doorsto men naar een complete fusie. NW en NKV hebben laten weten, dat dat niet het geval is. Evenmin zijn afzonderlijke bonden gehouden, bij het aangaan van een federatie automatisch De socialistische fractie van het Euro pese parlement meent dat alle Europese instellingen in één en dezelfde plaats gevestigd moeten worden. De socialisten hebben hierover een brief geschreven aan de voorzitter van het Europarle ment. Een groep van 45 vroegere militairen van het KNIL brengt een bezoek aan Indonesië. Ze zullen plaatsen en steden bezoeken waar ze vroeger hebben ge woond. Eerder deze week hebben de ex- KNIL-mannen een krans gelegd bij het monument op de begraafplaats waar in de strijd tegen Nederland gesneuvelde Indonesiërs zijn begraven. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Zonder feestelijk vertoon wordt in de nacht van dinsdag op woensdag de Schelde-Rijnverbinding voor de binnenscheepvaart in ge bruik genomen. Aanvankelijk zou er de dag tevoren een grote plechtigheid van worden gemaakt met de Nederlandse koningin en de Belgische koning erbij, maar problemen in België hebben ertoe geleid dat men van feest gedruis af ziet. Een twaalftal betogers in de Zwitserse hoofdstad Bern heeft gisteren uit protest tegen de doodvonnissen twee uur lang de Spaanse ambassade bezet gehouden. De twaalf werden na afloop door de politie gearresteerd. In Rome werd gis terochtend het kantoor van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia door een bomexplosie verwoest. Ook hier gaat het naar alle waarschijnlijkheid om een protest tegen de gevelde doodvonnissen. Er vielen geen slachtoffers. In Oegstgeest hebben patiënten en staf leden van het Centrum '45 de regering gevraagd de Nederlandse Volksunie en de zogenaamde Viking-jeugd te verbie den en te vervolgen. Het centrum (waar mensen met een oorlogssyndroom wor den verpleegd stelt in een brief aan premier Den Uyl dat dergelijke organi saties „fascistisch en democratie onder mijnend zijn”. Voor de officiële opening is geen nieu we datum vastgesteld. In Den Haag wordt verwacht dat ook op een later tijdstip geen feestelijkheden meer zullen worden georganiseerd, maar een officiële verklaring is daarover niet uitgegeven. Voor de binnenscheepvaart heeft het geen gevolgen, dat de plechtigheden dinsdag niet doorgaan. In een korte verklaring over de gewijzigde situatie, stelt het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat in Den Haag: „De Nederlandse minister van verkeer en waterstaat heeft besloten, gevolg gevend aan een verzoek van de Belgische regering, de nieuwe vaarweg perz 24 september om twaalf uur ’s nachts voor de scheepvaart open te stellen” Het museum zal bij de herstelwerk zaamheden de grootst mogelijke open heid betrachten. De bezoekers zal de gelegenheid worden gegeven de vorde ringen van nabij te volgen, doorgaans n de middagpauze tussen twaalf en twee uur. Daartoe zal een tijdelijke wand worden opgetrokken, die de Nacht wachtzaal in tweeën deelt. In deze wand worden vijf grote ruiten aangebracht, waardoor in d1 daarachter gelegen werk ruimte kan worden gekeken. De res taurateurs zullen de gordijnen voor de ramen sluiten wanneer zij met hun werk bezig zijn. In het zaaltje voor de Nachtwachtzaal zal de educatieve dienst van het mu seum de voortgang van de restauratie in woord en beeld verduidelijken. In het zaaltje zal ook de aan de tijdgenoot van Rembrandt Gerrit Lundens toegeschre ven kopie van De Nachtwacht worden tentoongesteld. De drie andere schutters stukken worden tijdens de werkzaamhe den verwijderd of af gedekt. Een ongekend zware en langdurige hagelbui die in de nacht van donderdag op vrijdag van Genève dwars over Zwit serland in de richting van Basel trok, heeft naar schatting voor twintig mil joen Zwitserse francs schade aangericht. Wijngaarden en andere gewassen wer den zwaar beschadigd en hier en daar ontstonden overstromingen. ZONDAG 21 SEPTEMBER Zon op 6.23 uur onder 18.43 uur Maan op 18.39 uur onder 7.29 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. PPR-fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman erkent dat zijn partij de laatste tijd, vooral in de per soonlijke sfeer, fouten heeft gemaakt. Op de partijraad van de PPR in Utrecht, waar ook de kwestie-Jurgens aan de orde komt, zei hij zaterdagmorgen dat de PPR het de politieke tegenstanders te gemakkelijk heeft gemaakt. Dat niet meer gebeuren, aldus De Gaay Fortman. Wanneer de 23-jarige Belg, Mare de Maere. vanavond om tien iijir uit zijn graf stapt, heeft hij het record graflig gen met vier dagen geslagen. Hij heeft dan 105 dagen onder de grond gelegen. Verder is de man ongeveer 80.000 gulden rijker geworden dankzij de entreeprijzen die zo’n dertigduizend bezoekers hebben betaald om hem in zijn graf te mogen zien. De verslagen grafligger, Louis Luy- paerts - ook een Belg, heeft al gezegd dat hij het er niet bij zal laten „zitten”. De Utrechtse sterrenkundige prof. dr. C. de Jager krijgt begin oktober een eredoctoraat van de universiteit van Vroclav in Polen, om daarmee zijn we- verdiensten te eren, heeft zich de laatste jaren met zijn medewerkers intensief beziggehouden met ruimteonderzoek. Het Russische partij-oraan Pravda schreef gisteren dat de huidige NAVO- oefeningen in het oostelijk deel van de Middellandse Zee worden gebruikt als middel om politiek druk uit te oefenen op Griekenland en Cyprus. Het zou vol gens Pravda gaan om de mogelijke uit treding van Griekenland uit de NAVO. De landelijke werkgroep Filippijnen heeft er in een telegram bij premier Den Uyl op aangedrongen „beleidsuit spraken” te doen over het bewind dat president Marcos voert op de Filippij nen. De werkgroep protesteert met name tegen het feit dat de Filippino’s al drie jaar onder een staat van beleg moeten leven. Naar in België verluidt officieel wordt dat ontkend is het uitstel mede het gevolg van ernstige politieke me ningsverschillen die tussen Walen en Vlamingen zijn gerezen over de Bel gisch-Nederlandse verdragen over de af snijding van de bocht bij Bath, de aan leg van het Baalhoekkanaal en de kwa liteit van het Maaswater. De Walen menen dat bij de opstelling van die verdragen aan hun belangen onvol doende recht is gedaan. De Waalse mi nister van openbare werken, Jean Def- raigne, zou er al eerder op hebben Hoewel de PPR die fouten, ook in de kwestie-Jurgens heeft erkend, is er in de partij verwarring gebleven over de vraag of de PPR nu een gewone politie ke partij is of niet Volgens De Gaay Fortman is dat niet het geval. „De PPR is geen gewone partij in de zin van een club, die vooral bestaat ter bescherming van de eigen mensen en ter bevordering van hun belangen Wij zijn een visiepar- tij, met doelstellingen die nogal ver van de werkelijkheid van vandaag liggen,” aldus De Gaay Fortman. Hij hekelde het zoeken naar goedkope oplossingen als de welvaartsverhoging maar even in gevaar is. Dan is er maar een grote meerderheidsstroming in het parlement te vinden: Van de redevoe ring van Den Uyl in Nijmegen en Rot terdam, waarin hij een visie toonde op de sociaal-economische vernieuwing, is in het regeringsbeleid helaas maar wei nig terug te vinden, zo meende hij VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Aanhouden van het huidige wertype. Aantal uren zon: 1 tot 8. Minimumtempera tuur: omstreeks 11 graden. Maximumtempera tuur: omstreks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. WEERRAPPORTEN weer wind max. neers. temp. 7-19 u. 21 21 21 21 21 19 20 20 20 21 15 27 24 20 24 21 19 21 18 24 17 30 25 22 25 26 26 21 24 18 22 29 27 17 25 19 24 26 25 30 31 onbew. W onbew. windst. onbew. verand. 1. bew. onbew. mist mist w T i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2