LAATSTE EXPOSITIE IN GALERIE BOUMANS GEOPEND p E V TV-Model STERK voor beter schoenwerk Valse werkgeversverklaringen brengen grof geld op Tentoonstellingsruimte over veertien dagen dicht Raad donderdag bijeen 89.90 p Schoen mode van Europese klasse I F1 Spaarnestad V erwar mingsservice 7 SI Plattelandsvrouwen openden seizoen w ZATERDAG SEPTEMBER 19 7 5 2 0 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 6 (Van een onzer verslaggevers) Welke stoel Falsificaties El r L boooo met Bert van der Veer City-laars. Slanke leest en hogere hak. Sluit nauw om het been. j Velsen-Zuid Bakkum o ri N 9. m vi B zi n< er 12 te H VI 14 O m ze ki re U IP to Ni 19 N: ce zi< (S zo Ni 23 23 Wijk aan Zee k Castricum Politie HAARLEM „Het grootste probleem schijnt te zijn, dat de Turkse radio heeft omgeroepen dat er een generaal pardon zou zijn voor buiten landse werknemers die illegaal in Nederland verblijven. Als gevolg daar van stroomden er Turken vanuit België, Frankrijk en Duitsland ons land binnen. Om tot de ontdekking te komen, dat de zaken anders voorgesteld zijn dan de werkelijkheid is”. Pieter de Vreeze en Erdogan Tecimen van de Stichting Peregrinus maken nu dagelijks mee, dat er papieren worden vervalst om maar aan te tonen dat men vóór 1 november van het afgelopen jaar al in Nederland was en dus in aanmerking komt om van illegaal tot tot legaal te worden verklaard. iilfl Velsen-Noord Driehuis Uitgeest Santpoort Bewijsstukken IJmuiden-Oost Heemskerk Beverwijk IJmuiden met zit - Vf’ I i (Van een onzer verslaggevers) (Van or,ze medewerker) KERK 10 R.-k. Wijker- J. (ADVERTENTIE) E2 Kerk, Sparrenstraat IJMUIDEIM: Kennemerlaan 95, Lange Nieuwstraat 797 SANTPOORT: Hoofdstraat 152 De heer Van Koperen demonstreerde, hoe de glasblazer bij zeer hoge tempe raturen zijn materiaal elke gewenste vorm kan geven. Vervolgens werden en kele dames uitgenodigd, hun krachten op een kerstbal bot te vieren. hebben gezegd, dat de werkgevers ner gens voor bevreesd hoeven te zijn.” Hervormde Gemeente, Engelmundus- kerk, Engelmunuskerk geen opgave ont vangen. een er Kerk, en en zaterdag R.-k. kerk. O.L. Vrouw Hemelvaart, Brederodestraat, zaterdag 19 u,, zondag 9 en 11 u. k N D n h r< j n Cl d ir H] ka 8.1 da w; lir bc IK di< W ko W ts: h Zi P P d. D hi V - R.-k. Kerk. H. Odulphus, Odulfstraat, zaterdag 19.15 u., zondag 8, 9.30 en 11.30 u. H k; n d is rr el P a; S n a; z v d n R.-k .Kerk. H. Pancratius, Dorpsstraat, zaterdag 19 u„ zondag 7.30, 9.30, 11.30 en 18 u.Bethlehemkerk, Piet Heinlaan, zaterdag 18 en 19 u., zondag 8, 9.30 en 11 u. „Er zijn buitenlanders, die bladzijden uit hun paspoort scheuren. Er zijn er, die de data proberen te veranderen en ook gebeurt het nogal eens, dat een nieuw paspoort bij het consulaat wordt gevraagd. Zogenaamd omdat men dat document verloren is, maar in werke lijkheid omdat de datum van afgifte na 1 november ligt" weet De Vreeze. „Maar ook wordt er op vrij grote schaal ge bruik gemaakt van valse werkgeversver klaringen. Die worden door buitenlan ders gedrukt. Men maakt gebruik van niet-bestaande firma’s of er duiken plots bedrijven op, die al jaren failliet zijn. Het is erg lastig erachter te komen wie politie, vindt men. Men wil behulpzaam zijn bij het vipden van de nodige be wijsstukken. maar daarna moet de zaak rond worden gemaakt bij de politie. Die merkwaardig genoeg weer anonieme briefjes krijgt. Van buitenlandse tipge- Ka- v. d. rechtmatig wordt niets gedaan, daar zijn we van overtuigd. We hopen, dat de mensen kunnen worden gepakt die de valse papieren maken. Want daardoor zitten we nu met de brokken.” Kerk, H. Joseph, straatweg 55, zaterdag 19 u., zondag 9, 10.30 en 12 u. Ned. Herv. Kerk. Noorderkerk, Stra- tingplatspen, zondag 10.15 u. ds. J. G. Bouwman. Geref. Kerk, Koningsweg 39. zondag 9.30 u. kand. H. J. Nieuwenhuis (hérv.- geref. jeugddienst-Kindernevendienst), 17 u. ds. C. Meijer. Andere werkgevers zijn nog weleens bang een verklaring af te geven, omdat men sancties van de overheid vreest. Veel van de illegale buitenlandse werk nemers werkten immers zwart, zodat er geen loonbelasting en premies werden betaald. Naar Tecimen wèet. schijnt daarover een geheime regeling te gijn. „Wij houden elke week op woensdag avond voor de illegalen een spreekuur in de wetswinkel. En de advocaten daar BEVERWIJK. Tijdens de eerste bij eenkomst van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen heeft de heer Van Koperen uit Alkmaar een interessante inleiding ge houden over het glasblazen. Burgemeester 19 uur. ds. J. Erdogan Tecimen, die al tien jaar in Haarlem verblijft en nu zijn landgeno ten helpt als functionaris bij Peregrinus, weet dat er nog heel wat buitenlanders illegaal in Haarlem verblijven. Maar ook in de rest van Noord-Holland is de situatie niet veel anders. Natuurlijk wordt er nu geprobeerd om via falsifi catie aan de vereiste bescheiden te ko men. Hij wil wel onderscheid maken tussen bedrijven die belangeloos een verklaring ter beschikking stellen en de mensen die er grif geld aan verdienen. Zegt Teci- vers, die melden dat die en die buiten lander zal komen, maar dat zijn papie ren niet deugen. R.K. Engelmunduskerk, Driehuizer- kerkweg 9.30 uur Latijnse hoogmis; 11 uur viering met jongerenkoor; 18 u. mis. R.-k. Kerk. O.L. Vrouw Geboorte, LangebuurL-37, zaterdag 19 u., zondag 8, 9.30, 18 u.; aula Vrijburgschool, zaterdag 19.30 u., zondag 9.30 u. Hervormd-Gereformeerde Federatie. Dorpskerk, Kerkbuurt, Uitgeest, zondag 10 u.; hervormde kerk, Dielofslaantje, Akersloot, zondag 10 u. Riemsdijklaan, zaterdag 19.30 u. ds. Ag- tereek; zondag 10 u. ds. ,v. Petegem (Groningen), 17 u. ds. v. Petegem (Gro ningen) en ds. A. H. Agereek (Haarlem). Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Kerk straat, zondag 10 u. ds. J. Bezemer. Oud-katholieke Kerk. Pius X-collegé, Büllerlaan, zondag 10 u. hoogmis. Kritische Gemeente IJmond. Vrede- vorstkerk, Laan der Nederlanden 152, zaterdag 19.15 u. viering met als thema „Gerechtigheid en Recht”. Pinkstergemeente Beverwijk-Heemy- kerk, Lingestraat 29, zondag 10 u. de heer M. v. d. Sluys (Amsterdam). Chr. Gref. Kerk,Koningstraat 119, zon dag 9 u. ds. R. van Beek, 14.30 u. ds. D. H. Biesma. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat 62, zondag 10 u. ds. H. Luikinga. Jehovah’s Getuigen. Koninkrijkszaal, Lingestraat 31, zondag 15 u. openbare lezing, 16 u. wachttorenstudie; dinsdag 19 u. gemeenteboekstudie. Zoals bekend is. kunnen illegale bui tenlandse werknemers als ze aan be paalde voorwaarden voldoen een ver blijfsvergunning krijgen. De twee be langrijkste voorwaarden zijn wel, dat men voor 1 november 1974 al in Nederland aan het werk was en over een geldig paspoort beschikt. Ongeveer tachtig mensen hebben zich nu bij de Stichting Peregrinus in Haarlem gemeld. „Er zijn er nog veel meer” weet De Vreeze. Maar die hebben zich nog niet laten zien. Wat men wel erg wil benadrukken •- bij Peregrinus: de politie doet nooit iets dat niet door de beugel kan. Daarom is men ook helemaal niet zo blij met allerlei actiegroepen. Zij krijgen nog wel eens halve informatie van Turken, om dat die nooit het achterste van hun tong laten zien. Beter is het contact met de stichting op te nemen dan allerlei scheldkanonnades tegen de politie en andere autoriteiten te beginnen. Dat kan alleen maar in het nadeel werken van de betrokkenen. R.K. Parochie, Frans Netscherlaan, za terdag 19 uur: mis zondag 9.45 uur: mis met zangkoor, 11.30 uur: mis met koor- groep. Gereformeerde Enschedelaan 9.30 Tiersma. Adventskerk (Prov. Ziekenhuis) 19 uur ds. D. J. SPijkerboer. Hervormde Gemeente, Dorpskerk uur ds. A. de Haan. De Hoeksteen, Willem de Zwijerlaan 10 uur: ds. D. J. Spijkerboer. Volle Evangelische Gemeente, Gebouw „Berea”, Patriciuslaan, 10 uur G. D. Goldschmeding. (met gelijktijdig Kinder- samenkomst en oppasdienst); 19.30 uur: G. van Rooy. VELSEN. Donderdag 25 september 's avonds om half acht komt de gemeen teraad weer bijeen in het stadhuis voor de behandeling van een twaalf punten tellende agenda. dat doet. De buitenlander heeft er grof geld voor moeten betalen, maar boven dien gezworen dat hij niet zal zeggen waar het papier vandaan komt. Zo’n eed wordt niet licht gebroken”. men: „Als er iemand komt valse verklaring, dan kunnen wij niets aan doen. We werken erg goed samen met de politie. Maar die heeft het volste recht iemand uit het land te wijzen als de papieren niet deugen. On- Voorzitter Leo van de Maarel van de Stichting Tentoonstellingen Beverwijk sprak er in zijn welkomstwoord zijn spijt oVer uitf dat het echtpaar Boumans dit afscheid-in-stijl niet kon bijwonen. Sinds de fotohandelaar elf jaar geleden de aan zijn winkel grenzende expositie ruimte beschikbaar stelde, heeft de Stichting er een graag en dankbaar ge bruik van gemaakt. Evenals loco-burge- meester Camfferman betreurde hij- hét, dat er nog geen vervangende accommo datie voor Boumans gevonden was. Het deed hem daarentegen plezier, dat ras- Beverwijkèr Betjes met zijn vriend Van Draanen bereid kon worden gevonden, het einde van het tijdperk Boumans in te luiden. Daar de Stichting had gemeend, aan het afscheid van de Galerie een ludieke plechtigheid te moeten koppelen, bleef de eigenlijke opening van de tentoon stelling voorbehouden aan IJf (Barend Servet) Blokker. In een „schrik-barende” toespraak zei deze het een eer te vinden,- het werk van de twee „sympathiek aan- j| „Je mag blij zijn", zo voegde de confe rencier de kunstenaar toe, „dat je dit bij je leven nog mee mag maken. Rem brandt heeft er eeuwen op moeten wachten". Waarmee de laatste expositie in Boumans officieel een feit was. N0nD4VESr.RM> Bij Peregrinus' is men de buitenlan ders behulpzaam bij het verzamelen van bewijsstukken die aantonen dat men voor de fatale datum van 1 november al in Nederland was Een niet altijd even eenvoudige zaak. Er zijn nogal wat buitenlandse werknemers, die niet weten waar en bij wie ze hebben gewerkt. Zo ging De Vreeze laatst op stap met ie mand, die wel de richting wist maar verder niets. Na geruime tijd rijden kwam men bij een fabriek, waar de Marokkaan werd herkend. Het bedrijf, waar hij bij had gewerkt, bleek echter inmiddels failliet te zijn. Na enig naspo ren werd de voormalige eigenaar ge vonden. Die voelde er weinig voor een verklaring te geven, hij had al ellende genoeg gehad. Via het GAK kpn echter worden aangetoond dat de Marokkaan al geruime tijd in Nederland was: er werd premie van hem ingehouden. „Op zo’n manier kom je toch aan het bewijs” zegt De Vreeze. „Maar je bent er wel een halve dag mee kwijt." BEVERWIJK. „Laten we blij zijn met wat we gehad hebben en hopen, dat iemand aan de Breestraat de ruimte en moed zal hebben, om een onderkomen van minstens dezelfde kwaliteit beschik baar te stellen.” Aldus verwoordde loco- burgemeester Camfferman van Bever wijk gisteravond de tweeslachtige gevoe lens van de tientallen genodigden, die in Galerie Boumans de opening van de tentoonstelling rond de kunstenaars Nico Betjes en Hans van Draanen bijwoon den. Een opening, die tevens een afslui ting betekende, want Galerie Boumans gaat dicht. Over veertien dagen wordt de expositiezaal definitief gesloten, en raakt Beverwijk zijn enige tentoonstel lingsruimte kwijt. Turken verkeerd voorgelicht over legalisering van buitenlanders Gereformeerde Kerk Bethelkerk, Zee weg 9.30 en 17 uur: drs. H. W. Nussel- der. Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, Zeeweg 264, Braambos 10.30 uur: ds. C. G. Mulder. R.K. Laurenskerk, Wilemsbeeksweg, zat. 19 uur: dienst met gezang, zondag 9.30 uur: Hoogmis; 10.45 gezinsdienst 12 uur; met zang. Vergadering van Gelovigen, Abelen straat 1, 10 uur: eredienst, donderdag 19.30 uur: bijbelbespreking. Oud Katholieke 10 uur Hoogmis. Goede Herderkerk, Velserduinweg 10, uur: ds. Joh. Brezet. Pinkstergemeente, 10 uur: B. M. Piet; 19 uur: D. P. Hartendorp. R.-k. KerK. Mariakerk, Spoellaan, za terdag 18.30 u., zondag 9.45, 11, 12.15 en 17 u.; H. Laurentius, A. Verherentstraat 2, zaterdag 19 u., zondag 8.30, 10, 11.30 en 18.30 u. Geref. Kerk. Morgensterkerk. Vrij- burglaan, kand. H J. Nieuwenhuis (Kin- dernevendienst), 19 u. ds. L. J. G. I.Ikel. Baptistengemeente IJmond. Maerten vap Heemskerckstraat 41, zondag 10 u. de heer M. J. G. de Vink (Bergum), 10 u. zondagschool, 19 u. jeugd. Bij Peregrinus vindt men de situatie erg moeilijk. Op welke stoel zit de stichting nu? Beslist niet op die van de doende augurken” bij het publiek in te mogen leiden. Na Betjes om zijn fraaie „roestvrij stalen pannetjes” te hebben geprezen, verscheurde Blokker met vaste hand een aan Van Draanen toegeschreven affiche. IJf Blokker opende de laatste tentoonstelling rond het werk van twee „sym pathiek aandoende augurken" in Boumans Beverwijk. R.-k. Kerk. H. Agatha, Breestraat 2oi, zaterdag 19 u., zondag 8.30, 10, 11.30 en 18 u.; O.L. Vrouw van Goede Raad, Arendweg 57, zaterdag 19 u„ zondag 9, 10.30 en 18 u,; R^gina Caeli, Hilbers- plein, ztaerdag 19 u„ zondag 10, 11.45 en 19.3 Ou.: Apostelkerk, Van Riems dijklaan, zaterdag 18 u., zondag 9.15, 11, 12 en 17 u.; H. Jozef, Laan der Neder landen 68, zaterdag 19 u., zondag 9, 10.30, 11.45 en 19 u.; St. Jozefrustoord Lommerlust, Peperstraat 17, 18.30 u., zondag 7.30 en 10 u. Voor directe bediening (II. Oliesel) voor Beverwijk, Wijk aan Zee en Vel- sen-Noord op zondag en werkdagen bel len 28041 (telefoonnummer St. Jozefrust oord). Geref. Kerk. Middelaarkerk, zondag 9.30 u. ds. C. Meijer (Kindernevendienst), 17 u. kand. H. J. Nieuwenhuis: Vrede- vorstkerk, Laan der Nederlanden 152, zondag 9.30 u. ds. L. J. G. IJkel (Kinder- nevendienst), 17 u. ds. A. van Leeuwen. Vrije Evangelische Gemeente, Van Nederlandse Hervormde Kerk, naalstraat 10 uur: ds. J. M. D. Berg; 19 uur: ds. J. P. van Roon. Betlehemkerk, Snelliusstraat, geen op gave ontvangen. Christelijk Gereformeerde Kerk, Mar conistraat, 10.30 uur: Dienst des Woords; 17 Uur: ds. R. van Beek. Oud Katholieke Kerk, Koningin Wil- helminakade 10 uur: hoogmis en 17.30 uur: Vesper. Leger des Heils, Edisonstraat 10 uur: heiligingssamenkomst. Jehovah’s Getuigen, Oranjestraat 92, 17 uur: vergadering ook donderdag 19.30 uur. R.K. Petruskerk, Venusstraat, zat. 19 uur: bijzondere dienst 10 uur: Hoogmis en 12 uur; dienst met zang. Gereformeerde Kerk. Ichthuskerk, Snelliusstraat 9.30 uur ds. P. C. Koster (Kindernevendienst) 17 uur: ds. L. Dorst. Petrakerk, Spaarnestraat 9.30 uur: ds. L. Dorst. 17 uur: ds. P. C. Koster. Gereformeerde Kerk, (Vrijgemaakt) Burgemeester Rambonnetlaan, 9.30 en 17.00 uur: ds. A. Jagersma. Zeewegziekenhuis (aula) 9.30 uur: ds. J. van der Berg. R-K. Gregoriuskerk, Kanaalstraat 24: zondag 9 uur mis met zang. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat: 10 uur: prof, J. A. Oosterbaan. Baptistengemeente IJmond, J. P. Coenstraat, 10 u.: D. Oldenburger; 19 uur: jan. D. Bruys, 10 uur (zondags school). De dageraad breekt langzaam aan voor de meer- eisende televisiekijker. In de komende week is van een scheme- ringstoestand sprake. Op losse groeven en Cursief komen in terugblikken op het scherm, van Kung Fu wordt afscheid genomen Klaverweide keert terug en een nieuwe Amerikaanse serie, Baretta, beleeft de eerste aflevering in Neder land. Het seizoen ’75-’76 is begonnen. Ted de Braak, Chiel Montagne, Kick Stokhuyzen, Letty Kosterman, ze zullen er allemaal weer bij zijn. En op 12 december (schrijft u het even in uw agenda) komt Henk van Montfoort te rug, met een Nederlandse Muziekshow, bij de VARA. Het heeft dus allemaal niet geholpen. Erger nog: de VARA ziet de Montfoort- bacil niet als een noodzakelijk kwaad, maar in de toelichting bij het winter schema wordt het genre zelfs verdedigd. Er is ruimte gecreëerd, zo heet het, voor „meer onversneden” amusement,waarbij oprechtheid, waarachtigheid, menselijke warmte, kortom kwaliteit als uitgangs punt geldt”. Wat zal dat betekenen? Dat de VARA wel, zoals vorige keer, hitmaker Roger Whittaker met een vaarwel-lied in de Hete Luchtballon wil hebben, maar niet de Amerikaanse Ta- my Wynette? Dat is een 'country and western-zangeres, die enige weken gele den nog „Stand by’ your man” zong, maar u weet hoe dat gaat in de showbu siness en elders, men weet hoe het moet, maar het lukt niet altijd in de praktijk en Tamy Wynette bezingt nu een ander thema. Het huwelijk is stukgelopen, de scheiding wordt voltrokken maar moe der Tamy wil hét vierjarige zoontje Joe het pijnlijke woord besparen en in huize Wynette wordt scheiding” in gespelde geheimtaal uitgesproken! Dee-Eij-Vee- Oo-Ar-Ci-Ee. Dat is niet oprecht en niet waarachtig, dus niets voor de omroep van Kloos, maar was het loflied op de VARA van Gerard Cox (KRO-medewer- ker) en Joke Bruys (TROS-medewerk- ster) in de vorige luchtballon dat wel? Acht afleveringen lang heeft VARA’s Hete Luchtballon geduurd. Herman Stok kreeg weinig waardering voor Top of Flop (bij de eerste uitzending op 14 juni werd in deze krant over een „opgespit kadaver” gesproken). Joost Prinsen ver wierf het predikaat „Neerlands origi neelste quizmaster” voor zijn werk in het spelletje „Haantje de voorste”, Henk van Montfoort werd vooral op zijn „brallerige teksten” gepakt. Ik zal ter gelegenheid van de laatste luchtballon nog een keer uitleggen waarom de VARA niet over „kort om kwaliteit” moet raaskallen. Eerst Henk van Montfoort, een gezellig type. Niet i erg alert, jammer, dat zijn de echte grote presentatoren namelijk wel, maar daar staat tegenover: Henk zingt en speelt trompet. Hij praat ook veel, snel en nogal in superlatieven. Een dansnum- mer van twee synchroonbewegende ne gers wordt geïntroduceerd met achter- eenvolgens woorden als: echte grote vedetten - twqalf uur in Brussel zijn - wereldtournee - Australië - wereldbol - twaalf uur zitten ze in Brussel - top- nummer - beste dancingact - uit Ameri ka. Na afloop komt dan de tekst: „Nou. ik geloof dat ik niks te veel heb gezegd, dames en heren”. Toch wel Henk, toch wel. Wat blijft er dan nog over bij zo’n prima komische zangeres als Bertice Reading? Er zat ook 'cabaret in de luchtballon. Nobel van de VARA, maar zo is het voorlopig weer wel even mooi geweest. Gisteravond zong Tekstpierement (met Jos Brink, bekend van de STER-tijd en TROS-radioprogramma’s) over de ver dwijnende melkman. Sinds de samen zang van Don Quishocking waant iedere cabaretgroep zich de Anita Kerr Singers, Er zat ook een spelletje in de luchtbal lon „Het blijft in de familie”, woorden verbeelden in de huiselijke kring. Een armoedig spelletje, zeker voor de VARA. trots beheerder van het inventieve Twee voor Twaalf en Haantje de Voorste. Het complete programmapakket voor het winterseizoen 75-’76 wordt door de VARA samengevat met de treffende kreet „Retteketet, kukeleku”. Een trom- petspelende haan, dat is nog eens wat anders dan een armoedig, ondoordacht en opgepept amusementsprogramma, te kort aan kwaliteit. Die avond komt; ook weer aan de orde het voorstel van B. en W. met betrek king tot het bejaardenpaspóort, waaro ver in de vorige raadsvergadering de stemmen staakten (16-16) toen aan de orde wérd gesteld een motie van het CDA om ontheffing te verlenen voor het betalen van 6,50 aan dienenen, die financieel daartoe niet in staat zijn. Het staken van de stemmen vond zijn oor zaak in het niet aanwezig zijn van het DS’70 raadslid N. Kloosterhuis, van wien nu donderdagavond officieel afscheid zal worden genomen, daar hij bedankt heeft voor het raadslidmaatschap. Voor hem in de plaats komt zoals wij al be richtten de heer R. Wagenaar. Enkele andere agendapunten voor die avond zijn beschikbaar stellen van kre dieten voor het onderwijs en voor de restauratie van een pand in Velsen- Zuid; alsmede het concept-ontwerp Wet reorga'nisatie binnenlands bestuur. Gas- en oliestook- Airconditioning installaties Ombouw olie op Onderhoud gas Tel. 023 -310440* Friese Varkenmarkt 4 - Haarlem

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6