AANGEKOCHT BIJ VIERING VAN 575-JARIG BESTAAN Nieuw bestuur voor VAK Heidemij en Nederlands Economisch Instituut in nota: Ir. S. Herweijer verlaat visserij Armen verbrand de bocht I Fietser ging te snel door bij brand in patateszaak J L ON 5 I ■5 MAANDAG 2 2 SEPTEMBER 19 75 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 4 Open haard I 7 Door Rien Polderman Geluidshinder Invloed Verlies Fasering Volgend jaar ARNHEM/ROTTERDAM Het is op dit moment nog helemaal niet zeker of er op korte termijn een tweede nationale luchthaven nodig is. De moeilijkheden, die onze economie teisteren, hebben een forse hand inkt zwarte roet gedeponeerd in het enige jaren geleden nog zo smakelijk lijkende luchtvaart-eten. En dat verduistert een juiste blik op dit voer, waarvan men aannam dat het keurig in plastic verpakt lag opgeborgen in de diepvries van de toekomst. De voorspellingen, die in tal van rapporten zijn gedaan over de groei van het luchtvaartverkeer en de kansen voor een tweede nationale luchthaven, zijn, kortom, achterhaald. Ze moeten worden overgemaakt. Daarvoor zijn nieuwe berekeningen nodig. Oliecrisis z/rr'ü t l Ui K Flfvi Ai 1' .7 I II hl mi f Kinderen van Coen Cuser Huis kunnen in eigen boerderij in Bakkum hun vakantie doorbrengen (Van een onzer verslaggevers) weeshuis ter wereld” •- Hamei Vliegveld met uitbouwmogelijkheid bij Dinteloord in plaats van tweede nationale luchthaven M A R K F R W A A R D i (Van een onzer verslaggeefsters) van Een houten bar, compleet met krukken, vormt de afscheiding tussen keuken en «u». vëiiilyfsruimte. VELSEN-NOORD De „Velsennoordse Aktiviteiten Kommissie” (VAK) heeft na haar laatst gehouden jaarvergadering de samenstelling van het dagelijks bestuur en van het algemeen bestuur nu bekend gemaakt. Voor het dagelijks bestuur hebben zit ting de heren M. J. Goris, voorzitter, voorheen adviseur; B. H. Wellink, secre taris en vertegenwoordiger van de Vel- ser politie en J. H. Huis in *t Veld, buurtcentrum De Mei staat een vacature open. Gezien de gunstige ligging ten opzichte van dichtbevolkte en belangrijke econo- Een belangrijk punt is ook het stelsel matige verlies van de Europese vlieg tuigmaatschappijen. In de toekomst is nodig dat het Europese net wordt her zien. In plaats van twee halfvolle vlieg tuigen kan één vol vliegtuig vliegen. Dat spaart brandstof en overbodige vliegtui gen uit. De Europese luchtvaartmaat schappijen zullen daartoe moeten komen tot samenwerking. Tenslotte wordt het streven naar een vermindering van het energieverbruik en de milieuverontreini ging genoemd. Deze „stap-voor-stap”-benadering is, volgens de nota, in Dinteloord eenvoudi- Aan de buitenkant onderscheidt „De Coen Have” in Bakkum zich nauwelijks van andere stolpboerderijen die men in het Noordhollandse landschap aantreft- terstaat is een beslissing over een vesti gingsplaats voor een tweede nationale luchthaven in de loop van volgend jaar te verwachten. Als adviseurs zijn aangezocht de heren G. J. Kwakkel, ambtenaar voor Jeugdza ken in de gemeente Velsen en W. A. Spruit, stafmedewerker van buurtcen trum De Mei. Van de volkstuindersvereniging „Wij- keroog” en de postduivenhoudersvereni- ging „Het Atoom” zijn aanvragen voor het lidmaatschap van de VAK binnenge komen. Deze aanvragen zullen nog in behandeling worden genomen. Vrij res, I Bever griet IJmui Havre dam; AntW' John nes, I Batur stoft Carth der. Vrjj russia pen; ry; k de, I Stoer, vo G: den, I va; Ji Weste Elpen Plat; Shovj dam, den, Ramn Zat wan, Berge on, K der, Impal Torna Hamt sey Angli muidt den; Nord rome; IJmu Zati kiy, 1 den, 1 zee; Santa Lond< spils; zijl; Mai, Casth Zon Tilbui Noorc Lakes R’dar nielse tika, pen; men; men; Zuide Cont. Lilies Brem Schar Sullb. Lenir Cheri Otto, Port; men; Zor burg; R’dar R'dar nee, Ma R’dar Prosf Volgens de onlangs gepubliceerde me morie van toelichting op de begroting van het ministerie van Verkeer en Wa- Vast te stellen is nogmaals, dat de aanleg van een luchthaven van invloed is op de aard, de omvang en de sprei ding van de werkgelegenheid in een bepaald gebied, op het verkeer, op de spreiding van de bevolking, de recreatie, de milieuverontreiniging, het verbruik van de ruimte en de sociaal-economische sfeer. Van al deze deel-gebieden kunnen af zonderlijke modellen worden gemaakt. Alles bijelkaar, plus wat er nog vergeten werd, kan een min of meer betrouwbaar beeld geven van wat er in een bepaald gebied gebeurt, als besloten wordt tot de bouw van een luchthaven van enige betekenis. In de nota wordt een derge lijk model-onderzoek bij de aanleg van ’ii regionale uitbreidbare lucht- beplëit De nota is aangeboden aan de direk- uren-generaal van de rijksluchtvaart dienst, de rijks planologische dienst, ge- deouteerde staten van Noord-Brabant, iet gemeentebestuur van Rotterdam en de kamers van koophandel van Noord- Brabant en Rotterdam. Het Coen Cuser Huis heette oorspron kelijk het Gereformeerd of Burger Weeshuis en dateert al uit 1934. „Wij De huidige stagnatie (in de groei) biedt enig respijt, maar dat mag niet leiden tot de ongemotiveerde verwachting dat het met de noodzaak om te komen tot uitbreiding van de luchthaven-capaciteit niet zo’n vaart zal lopen, aldus minister Westerterp. Bij de keuze van een vesti gingsplaats voor een nieuwe luchthaven zal de regering zich onder andere laten leiden door de adviezen van de RFC. Een inspraakprocedure komt daarna op gang. zijn het oudste constateert directeur M. Harteveld trots. Als weeshuis is de instelling echter niet meer in gebruik. Het aantal wezen in Nederland nam gestaag af en sinds 1950 zijn er uitsluitend kinderen opgenomen die door milieu-omstandigheden in een tehuis moeten worden opgevoed. Het algemeen bestuur bestaat uit de heren J. Mellies voor IJmond-handbal; B. J. Reemeijer voor KIC-handbal; H. van Wijnen voor de gymnastiekvereni ging „Wijkeroog”; G. Verhagen voor het Tamboer en Trompetterkorps „Velsen- Noord S.M.”; C. Luijting voor de Zee- In 1969 vierde het Coen Cuser Huis met veel feestgedruis het 575-jarig be staan. Voor de regenten was dat aanlei ding diep in de geldbuidel te tasten en een vakantieboerderij te kopen. Deze bleek echter in zo’n slechte toestand, dat een grondige inspectie de noodzaak aan toonde eerst de hele boel af te breken om daarna van de grond af weer te beginnen. Dat gebeurde en in de oude I.: I. scheue. zou worden v berekr:' Met betrekking tot de Markerwaard als mogelijke plaats voor een tweede nationale luchthaven wijst de nota er op dat de schade, die door geluidshinder zou worden veroorzaakt In natuur- en recreatiegebieden, met name bij de Mar kerwaard te laag is berekend (conclusie van de commissie Den Toom). Ook is bij deze plaats in het rapport van PTL en CPB onvoldoend! rekening gehouden met de probi»men van waterwinning en wat-erb-rging, zo wordt aangehaald uit het rapport van de commissie Den Toom. SANTPOORT. Als gevolg oververhitting van een bakoven ontstond zondagmiddag een begin van brand in de patateszaak aan de Hagelingerweg. Toen de brandweer arriveerde was het vuur al gedoofd. Wel moest de Ongevallen dienst in actie komen, daar de bedrijfs leider van de zaak beide armen deerlijk had verbrand. De schade aan de inrich ting was niet groot. verkennersgroep Dr. Alphons Ariëns en de RUAZ-Beverwijk; D. Moolevliet voor de voetbalvereniging VVB; J. Klein voor de afdeling Velsen-Noord van de Alge mene Bond van Bejaarden; K. Verhijde voor ontmoetingscentrum De Meerpaal, VARA-speelgoedactie en klaverjasclub „Ons Genoegen”, F. J. M. Rozemeijer voor tafeltennisvereniging DOKO en J. C. Sneekes voor KIC-voetbal. Voor Vooral zal opnieuw aandacht moeten worden besteed aan de uitgangspunten voor de verschillende voorspellingen. Een eventueel capaciteitstekort van Schiphol zou kunnen worden aangevuld door regionale luchthavens. Een nieuw aan te leggen luchthaven zou dan de mogelijkheid moeten hebben uit te groeien. Bij het onderzoek naar de beste nlaats moet ook de mogelijkheid om een teveel aan luchtverkeer van een buur land op te vangen in beschouwing wor den genomen. Het aantal plaatsen waar een vliegveld met uitgroeimogelijkheid tot tweede nationale luchthaven kan worden aangelegd is, aldus de nota van Heidemij en NEI, beperkt. HAARLEM-BAKKUM. Voor de staf van het Coen Cuser Huis uit Haar lem is het zoeken naar ruimte om met de pupillen met vakantie te gaan verle den tijd. In Bakkum beschikt men over „De Coen Hoeve”, een magnifieke boer derij die aan twintig kinderen en vier leiders ruimte biedt. Deze zomer is daar al druk gebruik van gemaakt. Vrijdag 3 oktober om vier uur zal de hoeve echt worden geopend. ten, die door de verschillende commis sies en diensten werden aangebracht: de Commissie Planologie Luchtvaartterrei nen (commissie Falkenhagen), Centraal Plan Bureau (CPB), Planninggroep Tweede Nationale Luchthaven (PTL), Rijksluchtvaartdienst en de Adviescom missie Tweede Nationale Luchthaven (Commissie den Toom). y -~>x- - In deze onzekere omstandigheden is het misschien beter te streven naar een regionale luchthaven met uitbouwmoge lijkheden, dan naar een tweede nationa le luchthaven ineens. Het voordeel daar van zou zijn, dat de investeringen in fasen kunnen worden uitgevoerd. Men kan tijdig inspelen op de steeds veran derende economische toestand en de wisselende inzichten op het gebied van de milieuhygiëne, planologie en vervoer. De verwezenlijking van het plan voor een tweede luchthaven op de stap-voor- stap manier wordt bepleit in een nota, die het Nederlands Economisch Instituut en de Nederlandse Heidemaatschappij hebben opgesteld. In de nota staat, dat Dinteloord in westelijk Noord-Brabant de beste plaats zou zijn voor een derge lijke regionale luchthaven met uitgroei mogelijkheid. Dinteloord werd verkozen boven de Markerwaard. Leerdam, de Maasvlakte en de Kop van Goeree. De nota bouwt verder op fundamen- VELSEN. Een 23-jarige Velsenaar is zondagmiddag gewond geraakt toen hij in de Willem Barendzstraat op zijn racefiets de bocht te snel nam. Hij reed tegen een geparkeerde auto aan en moest met hoofdletsel door de Ongeval lendienst naar het Zeeweg Ziekenhuis worden vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De directeur-generaal voor de landinrichting en de visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij, ir. S. Herweijer zal per 1 februa ri 1976 zijn functies neerleggen en be noemd worden tot directeur-generaal van de Ruimtelijke Ordening van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. In verband met deze benoeming zal hij ook zijn voorzit terschap van het Ontwikkelings- en Sa- neringsfonds overdragen. Ir. S. Herweijer is vanaf 1944 werkzaam geweest bij het ministerie. Er zal zo spoedig mogelijk worden voorzien in zijn opvolging. In de boerderij bevindt zich op de begane grond een grote verblijfsruimte opgetrokken in schoon metselwerk en een vloer die is voorzien van plavuizen. Pronkstuk is een grote open haard. Deze kon worden gebouwd dankzij een belang rijke gift van koningin Juliana. Rond om de verblijfsruimte zijn slaapkamers, wasruimten, ed. gesitueerd. Naast een aantal tafels om aan te eten, is er een gezellig zitje opgesteld, terwijl een fraaie houten bar in een hoek noodt om een kopje koffie te gebruiken. Een open trap leidt naar de verdieping die als een soort balkon langs twee zijden van de ver blijfsruimte is gebouwd. Van hieraf heeft men een fraai uitzicht naar beneden, er zijn daar mogelijkheden om spelen te doen als tafeltennis en sjoelen. Heidemij en Nederlands Economisch Instituut stellen in de nota vervolgens, dat de keuze van een vestigingsplaats voor een tweede nationale luchthaven van groot belang is, zowel voor de vervoersmogelijkheden als voor de regi onale ontwikkelingen in bepaalde gebie den. Vooral is deze keuze belangrijk voor de ruimtelijke spreiding van de bevolking en de arbeidsplaatsen. De nota acht een verdere en grondige uiteenrafe ling van de door de PTL uitgangspunten nodig. Ook zou nog eens moeten wnr-’°r> nagegaan hoe zwaar de Planninggroen de verschillende argumenten er h»1— gen ten opzichte van elkaar heeft laten wegen. Mur n ndc Het is de bedoeling om rondom de boerderij nog speelwerktuigen op te stellen, vertelt adjunct-directrice mej. A. Elzinga, maar daarvoor ontbreekt op dit moment het geld nog. Ook daarvoor zullen nog de nodige acties worden ge voerd, evenals dat is gebeurd om de hele inrichting van de boerderij bij elkaar te krijgen- „Indien de toekomstige vraag naar luchtvervoer, en daarmee het toekomstig aantal vliegtuigbewegingen, aanzienlijk geringer zou zijn dan oorspronkelijk was geraamd, zou de op die oorspronkelijke ramingen gebaseerde noodzaak van een Tweede Nationale Luchthaven wel eens niet meer aanwezig kunnen zijn”. Ofwel de aanleg ervan zou mogelijk moeten worden verschoven naar een verdere toekomst, aldus de nota. stolp-boerderij stijl werd een aangepast vakantieverblijf opgetrokken. Dat duur de vijf jaar, maar wat er nu tot stand is gekomen is zeker de moeite waard. Voor de ongeveer zeventig kinderen, in leef tijd variërend van 4 tot 18 jaar, een unieke mogelijkheid om de stad Haar lem te verwisselen voor een plek, waar het leven nog goed is. Ook de bok, die normaal ook aan de Olieslagerslaan verblijft, deelt in de vakantievreugde en graast dan bij de boerderij in Bakkum. Deze voorspellingen immers zijn gedaan op grond van gegevens van voor de oliecrisis van oktober 1973 en op de veronderstelling dat het bestaande luchtvaartbeleid in Nederland zou wor den voortgezet. Ook over de te verwach ten bevolkingsgroei denkt men thans anders dan een paar jaar geleden. Van invloed op de groei van het luchtverkeer zijn voorts de ingrijpende veranderingen, die in de Westeuropese en Nederlandse economieën worden ver wacht: Nieuwe schaarsteproblemen en de snel wijzigende positie van de ont wikkelingslanden kunnen van invloed zijn op de ontwikkeling van het natio nale inkomen, de invoer en uitvoercij- fers en het beschikbare persoonlijke en gezinsinkomen. mische gebieden komt Zuid-West Neder land voor een dergelijk, eventueel uit te bouwen vliegveld, in aanmerking. Rot terdam is van plan Zestienhoven te sluiten. Toch heeft het Rijnmondgebied be hoefte aan een bedrijfsluchthaven. Dinteloord zou een geschikte plaats zijn en in een behoefte kunnen voorzien van het Rijnmondgebied en de gebieden rondom Breda en Tilburg. In een later stadium zou een vliegveld d’-v de over loop van Schiphol kunnen o» - (voor een gedeelte van de vluchten en voor het vrach clvv terverkeer). Tevens zou dit vlA. dan kunnen dienen als Beneln. Ivchth- n voor de overloop van Antwerpen en Brussel. penningmeester en vertegenwoordiger van de winkelierscombinatie DOKA. ger en doeltreffender te verwezenlijken dan in de Markerwaard. Dit zou nog sterker gelden, wanneer speciaal met het oog op de luchthaven, de Markerwaard zou worden ingepolderd. De „stap-voor- stap”-ontwikkeling sluit goed aan bij de conclusie van de commissie Den Toom, dat temporisering en fasering in de aan leg van de tweede nationale luchthaven van groot belang is, aldus de nota. De aanleg van een regionale luchtha ven met uitgroeimogelijkheid zou de vraag kunnen oproepen wat de voor- en nadelen zijn van deze aanleg voor de omgeving. Daarin kan, aldus de nota, inzicht worden verkregen wanneer men een „beslissingsmodel” vervaardigt. Dit model zou men dan op de vestigings plaatsen) kunnen toepassen. Met andere woorden, men zou een beeld van de toekomstige werkelijkheid kunnen krijgen door de gegevens van het gekozen vestigingsgebied te combine ren met die van een groeiende luchtha ven zoals men dat elders ervaart. Zelfs de activiteiten van actiegroepen kunnen in een dergelijk beslissingsmodel worden opgenomen. L l A S 0 3! C'"- ówaTTX .y jtowT ww ,A

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4