r K et schoolse dwang Muzikale creativiteit hecht verankerd in w. PI I n V z D RUSLAND NA DE DOOD VAN SJOSTAKOVITSJ 1 1 1 I? 14 MUZIEK 19 7 5 S E P T E M BE R 2 4 WOENSDAG W 1 i door Cees Straus Zevende hemel Cynisme Tussenstation door Johan van Kempen Formalistisch I Overgeleefde schema’s Fr; sa’ Li< lan we ser 01; i f De tuin van het Haagse Parkhotel, die door de ongelimiteerde wildgroei van een bijzonder stug soort gras een sterkverwaarloosde indruk maakt, vormt eigenlijk een decor dat veel te aards is voor het filosofisch gesprek met de groepsleden van Gong. Het is een internationaal gezelschap, oorspronkelijk geformeerd door ex-Soft Machine gitarist Daevid Allen in 1969, dat in de stellige overtuiging verkeert dat het zijn muzikale inspiratie langs bovennatuurlijke weg verkrijgt. «ras 2* I VI Gong verpakt positieve boodschap in mengeling van ernst en grap Het doet aan Zappa denken. Gong lijkt soms op een groot I UZ I In contrast met het leven en werken van de „Vijf”, is er voor de huidige componistengeneratie geen musici om zijn inventies te gieten in traditionele vormen, liefst met gebruikmaking van overleefde schema’s, methoden en regels die stammen uit de (bourgeoisie-)tijd van voor de revolutie Daaraan gepaard moet dan een streven zijn naar Maar de muziek die jullie bijvoorbeeld in de trilogie laten horen lijkt me niet Dimitri Sjostakovitsj: brave Sowjet- burger. toepassing van de volksmuziek, zodat het eindresultaat bijna onvermijdelijk een soort burgerlijk -kitscherig conglomeraat is van de goed in het gehoor liggende lyrische boerenliede ren en het gebruik van de opstuwende ritmiek uit de dans-volks liederen. hiermee zag Sjostakovitsj zich toen gedwongen zijn in -34 geschreven opera Lady MacBeth evenals zijn vierde symfonie terug te nemen. In de periode hierna liet hij zich het dirigistisch keurslijf welgevallen en schreef hij veel cantates en symfonieën op volk en vaderland verheerlijkende teksten; uiteindelijk maatschappelijk resulterend in het verwerven van de Stalinprijs in 1945. Tesamen met Prokofjev kreeg Sjostakovitsj in 1948 nogmaals een berisping, waarna hij verklaarde zich te zullen onderwerpen aan de Sovjet- voorschriften inzake de kunst. Tegen die achtergrond is het ook logisch dat een onafhankelijk figuur als Stravinsky zich nooit meer in zijn vaderland heeft kunnen vestigen. En ’t is tekenend dat juist hij de einge 20e eeuwse componist van werkelijke betekenis is. Evenals Stravinsky, maar op een andere manier, is de nu overleden Sjostakovitsj een in dé hele wereld bewonderde vertegenwoordiger van de Russische kunst. Dat is mede doordat het grootste deel van ziin omvangrijke oeuvre bestaat uit composities die naar Sovjet- maatstaven formalistisch (zonder idelogische inhoud) te noemen zijn, (de door hem geschreven muzikale odes aan zijn vaderland zijn buiten de landsgrenzen nagenoeg onbekend In hoeverre Sjostakovitsj het slachtoffer is geworden van de pressie die van hogerhand op hem werd uitgeoefend zal waarschijnlijk nooit opgehelderd worden. Gelukkig kun je in dit verband wel met enige zekerheid stellen dat geen Sovjet-Systeem, noch burgerlijke gezapigheid of kapitalistische verwennerij in staat zullen zijn om de werkelijke creativiteit te knechten. Het lijkt overigens wel alsof het „Machtige Hoopje” indertijd een visioen heeft gehad van de toekomstige ontwikkeling en daardoor zo’n onverzoenlijke vijandschap vertoonde ten opzichte van academisme dwang er bemoeienis. Met gedeeltelijk dezelfde kledij waarmee zij op de Bühne van Paradiso stonden, poseerden de leden van Gong voor fotograaf Frits Droog. Met van links naar rechts Steve Hillage (gitaar en zang), Pierre Moerlen (percussie), Miquette Girauoi (zang), Patrice Lemoine (orgel), Mike Howlett (bas) en Didier Malherbe bijgenaamd Bloomdido Bad de Grasse (blaasinstrumenten). Het meis je op de voorgrond is een vriendin van Pierre Moerlen. minst bij de muziek betrokken en het meest geïnteresseerd in het contact met het publiek. Dat missen we op het ogenblik, we zijn te zeer bij de sound betrokken’’. Sterker dan in de West-Europese landen, is de Russische muziek geënt op de folklore. En al was er via het keizerlijke hof in 't verleden al enige invloed van buiten; ’t is toch pas ten tijde van Wagner dat door een groepje jonge componisten de verbinding wordt gemaakt met de hoogontwikkelde symfonische kunst van de buurlanden. Die componistengroep bestond uit vijf talentvolle autodidacten, die opereerden onder de naam „Het machtige Hoopje”, ook wel vertaald als „Zoodje” of „Kliek”. Zij verbonden de Russische volksaard, die altijd duidelijk zijn neerslag in de muziek had gevonden, met de uitdrukkingsmiddelen van het westen. Aan dit vijftal, waaronder Moessorgski, Borodin en Rimski- Korssakov, was alle schoolse dwang vreemd. En doordat deze kunstenaars uitsluitend in vrijheid handelden vanuit hun eigen creatieve impulsen, projecteerden zij meer van de echte Russische geest in hun scheppingen dan hun latere academisch gerichte en geïndoctrineerde collega’s ooit vermochten. Zij namen overigens bewust afstand van de realistische schildering, die aanvankelijk het kenmerk van de Russische school was geweest en die het treurig genoeg in onze eeuw, kunstmatig weer zou worden. Of dens kelij ning ’s nc film drac Film wort Cont gehc aanc onze sidie men bij l L( Am; Kay Roy; fonii heid dooi Kay lijke zegg guld E avo de mir diu opz doo E ma han voo taal typ ott jaai D niet miji was mij ik h Dé bonc aan dit j dach dag die het Pjes beki De tig 1 te 1 okto aang verte zegg korte in h< demi Me male is op kenfi En dat alles wordt gestimuleerd tewijl eigen cultuurkringen als van de bevolking uit sovjet-gewesten als de Oekraïne net zo min worden geaccepteerd als die van de Russische joden de vrijheid, van minderheden wordt drastisch beperkt als zijnde een gevaar vooi het groot-Russische ideaal. De op het Kremlin gehanteerde ideologische motieven blijken dus voornamelijk in dienst te staan van het nationalisme (de omliggende staten daarentegen die toch duidelijk in de politieke invloedsfeer van Moskou liggen, kunnen merkwaardig genoeg wel een onafhankelijke cultuurpolitiek bedrijven. Het op kunstgebied avant-garditstischë Polen is hiervan misschien wel het beste voorbeeld). Het blijft de vraag of er in deze tijd onder andere dan de nu heersende omstandigheden, door Russiche componisten een meesterwerk van de klasse als bijvoorbeeld een„Boris Godoenov” geschreven zou kunnen worden. Maar ’t is wel haast zeker en zonder meer begrijpelijk dat politiek gerichte muzikale werkstukken die nu op gezag het sociaal realisme of iets dergelijks dienen te belichamen en ter stichting van het volk moeten dienen, uitsluitend van laag artistiek pilooi kunnen zijn. Sjostakovitsj was een brave Sovjet burger die zich na een enkele terechtwijzingen door de autoriteiten keurig in het gareel voegde. Geïnspireerd docr de verfrissende ideeënrijke periode van na de revolutie, schreef hij in 1925 zijn internationaal gewaardeerde Eerste Symfonie. Toen hij zijn ontwikkeling in de voor die tijd min of meer avant-gardistisebe lijn voortzette en zijn werken voorzag van een het volk verheerlijkende programmatische inhoud, begonnen in het begin van de jarne dertig de moeilijkheden met de overheid. De voortdurend aan zijn adres geuite beschuldigingen op het punt van de bourgeois-decadentie, vonden hui. hoogtepunt in een officiële aanval in de Pravda op 28 januari 1936. Zijn muziek zou een ^opeenhoping zijn van dissonanten en een formalistische streven naar originaliteit vertonen. In verband vrije kunstuiting meer mogelijk. (Wat er eventueel in ’t verborgene aan „eigens” wordt voortgebracht, komt dus niet aan de oppervlakte). Doordat de Soviet-regering de kunsten opstuwt in een richting die zij het meest geschikt acht als dienstbaar voor haar ideologie, is er absoluut geen sprake meer van een spontane en natuurlijke ontwikkeling. Het rijk verplicht de creatieve Sluit de dood van Dimitri Sjostakovitsj een muzikale periode in de Sovjet-Unie af. of wordt de lijn van creativiteit onder staatstoezicht in de toekomst in een zelfde richting doorgetrokken? Een dergelijke vraag die allicht rijst na het heengaan van deze beroemde componist, is nog moeilijk te beantwoorden. Sjostakovitsj was. zo al niet de spil waar in muzikaal scheppend Rusland alles om draaide, dan toch in ieder geval een figuur van overheersende betekenis. doorgangshuis. Behalve Allen en Gilly Smith hebben jullie bijvoorbeeld verscheidene slagwerkers gehad. Steve: „Daevid voelde niet langer meer voor het rondtoeren. Hij heeft een huis in Spanje en wilde liever bij zijn vrouw en kinderen zijn. Hij beschouwt zich nu meer als schrijver dan als een musicus, al werkt hij in zijn studio aan een nieuwe plaat voor het Virgin-label. Dave wil ook een boek schrijven, waarin hij al zijn ideeën die ook op de Gong-elpees staan, wil verwerken. Van alle groepsleden was David het Begrippen als meta-fysica, occultisme, science-fiction en UFO’s keren dan ook regelmatig terug tijdens het onderhoudende gesprek. En met de uitspraken van de Gong-leden is het net als met hun muziek: een mengeling van ernst en grap die in wezen een positieve boodschap voor de goede verstaander bevat. Steve Hillage is lid van de formatie sinds 1973 en na het vertrek van Daevid Allen, begin van dit jaar, de enige gitarist binnen de groep. „Onze muziek is moeilijk te omschrijven en per definitie niet te categoriseren. Je vindt er elementen in van jazz en folk en we zijn ook geïnteresseerd in Oosterse muziek. Je kan het „cosmic music” noemen, buitenaardse muziek dus. We zijn een cosmic skiffle group hè, maar ook een country and eastern group”, waarbij hij een brede grijns toont. Hillage: „Onze ideeën beslaan een groot aantal terreinen: het geestelijke, de wetenschap, de filosofie, de meta fysica. Maar je moet het allemaal niet al te serieus opvatten. Er zit een flink brok humor in. Humor neemt een enorm belangrijke plaats bij ons in. Al die ideeën worden op een luchtige wijze bijeengebracht”. Politiek ging mijn voorkeur uit naar het marxisme. Hoewel het een zeer praktisch nut heeft, is het marxisme voor mij toch ongeschikt vanwege zijn „een-dimensionale karakter’”. Didier maakte 12 jaar geleden een reis naar India, „lang voordat de freaks er kwamen. Die reis was als een droom en is nog steeds erg belangrijk voor me omdat het inzicht in mezelf heeft gegeven”. Steve vertelt dat zijn contact met Gong het gevolg is geweest van een serie toevallen. „Kijk”, zegt hij, „occultisme en andere zaken betreffende metafysica zijn misschien je reinste onzin, maar toevallen gebeuren nu eenmaal. Die toevallen zorgen voor de feiten, die zijn niet te pntkennen. De interpretatie die ie er dan aan kan geven, is slechts fantasie. Wat wij doen is het geven van een uitleg, een interpretatie in de vorm van muzikale ideeën”. Hillage: „De invloed van Frank Zappa in binnen de groep niet doorslaggevend, maar we houden wel van stijl, in het bijzonder de periode van de Hot Rats. Maar Zappa is voor mij te cynisch en ik houd niet van cynisme.” Didier Malherbe, speelt blaasinstrumenten en draagt de bijnaam Bloomdido: „We vinden dat de mensen voor elkaar moeten gaan openstaan, zoals de bloemen dat ook doen. Cynisme is een vorm van verharding. De jaren ’60 zijn in verharding geëindigd, de mensen zijn veel cynischer geworden. Je hoeft heus geen naïeve instelling te hebben, dat is het tegenovergestelde, maar de lichtvoetige instelling die kinderen kunnen hebben, dat waarderen we wel. Zowel Hillage als Malherbe hebben zich in het verleden sterk voor filosofie geïnteresseerd. Hillage studeerde het vak aan de universiteit van Kent in Canterbury, maar kreeg daar zo zijn bezwaren: „Ik interesseerd me voor het non-dualisme en dat leidt dan naar de oosterse wijsbegeertes. Daar werd op de universiteit echter weinig aan gedaan, in tegenstelling tot het determinisme, de ontkenning van de wilsvrijheid. Een goed voorbeeld van die muzikale ideeën is te vinden op een set van drie platen die, weliswaar apart uitgebracht, een ononderbroken verhaal bevatten over hetgeen de inspiratie van de groep bepaalt. Dat blijkt namelijk de planeet Gong te zijn, geprojecteerd in de zevende hemel. Gong wordt onder meer bewoond door de Octave Doctors die beschouwd worden als goeroes. (Steve’s contact met de groep is volgens zijn zeggen terug te brengen tot bovengenoemde doctors die hem boodschappen hebben gezonden. In de Himalaya staat een onzichtbare basis die er voor zorgt dat de berichten door een computer als vibraties door de Gong- leden worden ontvangen). Ook vliegen er zogenoemde Pot Headed Pixies (PHP’s) op de planeet. Dat zijn dwergachtige wezentjes in de vorm van een theepot. (Gong is niet voor niets een uitvinding van een Engelsman) met een taps uitlopend hoofd waarop een propeller prijkt. Didier Malherbe: „In het jaar 2034 zullen ze op aarde landen”. Mike Howlett, de bassist: „Ben je zéker van dat jaartal „Dido”. Waarop Didier hem antwoordt: „ik kan het je garanderen, man”. Steve: „We geven nu aan onze toehoorders de boodschap om de Pot Headed Pixies straks vreedzaam te ontvangen. Maar je kan het ook symbolisch zien. We staan, astrologisch gezien, voor een nieuwe tijd waarin we grote veranderingen in het relationele vlak kunnen verwachten en waar we ons op moeten voorbereiden'. Volgens Didier zit de groep nu in de derde cyclus. De eerste liep van het oprichtingsjaar 1969 tot 1972. In dat jaar werd de groep opnieuw geformeerd (Tim Blake is er inmiddels uit, de percussie wordt momenteel weer door Pierre Moerlen bediend) en Gong brak in feite voor de eerste keer door met de elpee Camembert Electrique. In de afgelopen periode werd de trilogie opgenomen, bestaande uit „Radio Gnome Invisible Part One”, „Angels Egg” en „You”. In de derde cylcus, die tot ’78 moet duren, worden de ideeën over de planeet Gong verder uitgewerkt. Didier: „In het kort, samengevat komt het hiér óp neer dat we thans in staat zijn alles te verfijnen., We kunnen de essentie van onze ideeën met een minimum aan moeite vertolken. Het improviseren gaat een grotere plaats innemen. Tot nog toe legden we in de meeste gevallen de nadruk op de riffs, de loopjes. Je zult straks meer harmonieën en akkoorden horen. In de nieuwe opzet komt ook een ruimer gebruik van synthesizers. We groeien naar een soort psychedelische muziek toe, waarbij je geen hasj of zo hoeft te gebruiken’. „We willen de mensen met onze muziek een positief gevoel geven. Muziek kan ook agressiviteit opwekken, maar wij zijn er meer in geïnteresseerd om op een positieve manier van het leven te genieten. Muziek kan een ervaring scheppen die door niets anders ter wereld tot stand kan worden gebracht”, aldus Mike. Steve: „Er bestaat een heel oude opvatting dat muziek kan genezen, dat muziek je in een staat van geluk kan brengen”. De opnamen voor een nieuw album zullen in oktober beginnen, zodat de plaat nog voor de kerst kan worden uitgebracht. „Maar we zouden eigenlijk liever aan een serie hoogwaardige singles willen werken, zoals die in het begin van de jaren ’70 overal werden gemaakt”, vertelt Steve. direct geschikt voor een plaat van een paar minyten. Didier: „Nee, maar het gaat er om dat we voor zo’n single een goed voorbeeld van de stijl van Gong uitwerken. Een soort samenvatting waaruit ik een mooi juweeltje zie ontstaan. Het hoeft niet de potentie van een hitnummer te hebben”. Didier: „Gong schijnt een soort mensen aan te trekken die kort in de groep blijven er dan weer uitgaan, die Gong zien als een tussenstation om ervaring op te doen. Maar op het moment hebben bijna alle leden ervaring met de groep van vroeger en ik denk dat de huidige bezetting voorlopig wel hecht bijeen zal blijven”. l’iïl'iHilUtl S /Ti

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 14