SCHIMMIGE BANDEN BINNEN ECONOMISCH LEVEN Kat-Expo Prins Bernhard Driehuis Symbolische staking in Portugese metaal VVD: „Huren moeten zeker 9 pet. omhoog Omroepen moeten 13 M4ZD4 FRANK bentmede CAartendorp miljoenen bezuinigen f DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN in ’Omgeving 121< ideaal voor Winkelcentrum Schalkwijk Het woord is aan I CONFRONTATIE MET NIEUWE REGERING Akkoord over Triest aanduiding Nieuwe albums Verkade al bijna uitverkocht AGENDA KOOIJMAN SANITAIR B.V. BOCI?IE-BOBOIS Nu en dan regen Een kwestie van Strijd tegen fooien pagina 6 slaapkamer woon- en IlilVïlh JfcVl Gun u de tijd want u eet van ons brood van topkwaliteit SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. camera nova Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 319245 13 Waarom Betrouwbaar, beter en om zijn prijs. f j II \FRANKESTRAAT 27 (bij C&A) HAARLEM/ Vervuiling Te geef uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Assemblamage Dineren doet U overal 1 alleen MALLE BABBE” maakt er een CULINAIRE BELEVENIS van. Umuider Courant Dr. H. Bodewitz: Hoofd red actie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. De „200 van Mertens bestaan werkelijk (Van onze redactie economie) en ij (Van onze Haagse redactie) Sociaal-Medische Dienst van de Marine. (Van onze redactie binnenland) ADVERTENTIES 2 7, ADVERTENTIES een hun Emancipatie van de vrouw is niet gericht op „meer mans worden”, maar op „meer mens worden”. ■iHiüsëÉÜwwtH’! ven die aan anderen ook aan andere bedrijven houden blijven. Muziek r Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs In de Leidse Groenoordhal wordt het ko mende weekeinde de „Kat-Expo 75” ge houden. De fotograaf moet gedacht heb ben dat, als de katten zelf niet voldoende aandacht zouden trekken, zangeres Ma- riska Veres dat in elk geval wel zou doen. van het fenen op de adviezen dit dit orgaan van het bedrijfsleven aan de regering uit brengt. De Portugese democratische beweging (MDP), verwant met de communisten, heeft openlijk verklaard geen vertrou wen te hebben in de nieuwe regering. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1975 65e jaargang nummer 273 SMEDESTRAAT 22 - HAARLEM TEL. 31 02 20 9 14 15 15 19 23 LISSABON (Reuter). Een symboli sche staking van één uur in de metaal industrie betekent vandaag de eerste confrontatie tussen communistische ge oriënteerde vakbonden en de nieuwe Por tugese regering. 2000 GRATIS PARKEERPLAATSEN 1906-1909, is zo ingeslagen bij het pu bliek. dat de eerste oplage bij voorinte kening al bijna is uitverkocht Het gaat om 60.000 exemplaren. Het opperbevel van het leger heeft gisteren de arrestatie bekendgemaakt van twee soldaten, die pamfletten van een geheime pro-communistische organi satie in het leger uitdeelden. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Veel bewolking met nu en dan regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 12 gra den, maxima circa 17 graden. Burgemeester Elia Lazzari van Pisa is in een anonieme brief met de dood bedreigd omdat hij geen honden meer in het stads centrum wil toelaten. „Dit is geen loze bedreiging en daarom geef ik de raad de maatregelen ongedaan te maken of de dagen af te tellen die nog gegeven zijn”, aldus de brief. Lazzari nam de maatregel vorige week omdat de straten van de oude stad te veel door honden bevuild zouden worden. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Weerrapporten Binnen.- en buitenland 2, 3, 4, 17 Plaatselijk nieuws 5, 6, De bond van metaalarbeiders staat overwegend onder leiding van commu nisten, in tegenstelling tot andere vak bonden waarin de communisten de laat ste tijd veel leidende posten hebben moeten prijsgeven. De bond riep op tot een symbolische staking voor een nieuw arbeidscontract, terwijl de socialistische partij er bij de 250.000 metaalarbeiders op aandrong de stakingsoproep te nege ren. Het nieuwe kabinet hield gisteren zijn eerste vergadering en verklaarde zichzelf bevoegd besluiten van de regering van Vasco Goncalves in te trekken, althans voor zover die nog niet geratificeerd waren door president Da Costa Gomes. De vorige regering heeft de politieke crisis benut om een reeks verstrekkende maatregelen af te kondigen. Premier Pinheiro de Azevedo heeft ook de benoeming van enkele staatsse cretarissen bekendgemaakt. De politiek moeilijke post van staatssecretaris van voorlichting ging naar de woordvoerder van president Da Costa Gomes, luite- nant-kolonel Luis Ferreira da Cunha, die onder meer zal moeten zorgen voor een politiek evenwicht in het beheer van de massamedia. De helikopter landde op het sportveld aan de Wolff- en Dekenlaan, waar de prins verwelkomd werd door overste ROME. Italië en Joego-Slavië heb ben overeenstemming bereikt over de definitieve grens tussen de beide landen. Na de Tweede Wereldoorlog werd een „vrij territorium Triest” gecreëerd, waarvan het noordelijk deel, met de stad Triëst zelf, door Italië zou worden beheerd en het zuidelijk deel, Noord- Istrië, door Joego-Slavië. Italië heeft nu Dat is een van de conclusies die kun nen worden getrokken uit een lijvige studie die een team onderzoekers van de Amsterdamse Universiteit gisteren open baar maakte. Onder leiding van profes sor R. J. Mokken en drs. F. M. Stokman werden aan de hand van jaarverslagen en andere publikaties uit en over het economische leven de dwarsverbindingen via onder meer commissariaten adviseurschappen onderzocht. „Na de Mertens i NKV, nu In het noordoosten van de Au stralische staat Zuid-Wales win nen leden van een primitieve stam kostbare stenen die ze voor een fractie van hun waarde aan blanken verkopen. Het gaat om Chrysopraas waar de inheemsen ongeveer 70 cent per kilo voor krijgen terwijl de opkopers er 700 gulden per kilo voor maken. zo) niet nader kunnen onderzoeken, ui teraard omdat voor deze bedrijven het Nederlandse „netwerk” niet van overwe gend belang is. Ook heeft men, doordat de vakbonden geen kans zagen gegevens te verstrekken, de dubbelfuncties van bestuurders van werkgevers- en werk nemersorganisaties niet in de beschou wingen betrokken. De gevolgen van het bestaan van dub belfuncties, de vraag hoeveel profijt on dernemingen ervan hebben en in welke gevallen dat profijt aantoonbaar is, zijn evenmin bestudeerd. „Dat is een terrein voor een aparte studie, voor een beleids analyse”, aldus professor Mokken. Intussen zijn in andere landen (Noor wegen en de VS) ook onderzoeken gaan de naar de dwarsverbindingen tussen de grote bedrijven, via dubbelfuncties, waarbij, aan een verre horizon de moge lijkheid opduikt van een werkelijk we reldwijd onderzoek naar de machten en invloeden die het economisch leven be heersen. Van Strien. Met de auto vertrok het gezelschap naar het marinegebouw, waar de prins zich op de hoogte stelde van de werkzaamheden van de sociaal-medische dienst. Het KVP-Tweede-Kamerlid Cornelis sen wil wel meegaan met de huurverho ging van 8 percent, per 1 april van het volgend jaar. Hij zegt het volstrekt on zinnig te vinden alleen rekening te hou den met de bouwkosten. „De Beer houdt onvoldoende rekening met de mensen om wie het gaat”. Een reden te meer voor de KVP om met de 8 percent akkoord te gaan, is het weer toepassen van de huurharmonisa- tie Daardoor kan men, aldus Cornelis sen. afhankelijk van de kwaliteit van de woning, de huur meer of minder dan acht percent laten stijgen. Ccrnelisse noemde het van groot be lang dat deze verhoging alleen voor 1976 geldt. „Het subsidiebedrag stijgt onrust barend. In 1976 is het al meer dan twee miljard gulden. In 1977 en 1978 zou dit bedrag nog met zeshonderd miljoen toe nemen. Het is heel goed van de regering geen uitspraak te doen over 1977. We moeten 'n greep zien te krijgen op de overheidsuitgaven. De regering houdt zich terecht bij 1976”, aldus de KVP-er. HILVERSUM (ANP). De regerings commissaris voor de omroep heeft het NOS-bestuur meegedeeld, dat de om roepbegrotingen 1975 in totaal met twin tig miljoen gulden omlaag moeten. De minister van CRM heeft beslist dat de begroting 1975 niet meer dan tien pet. boven die van 1974 mag uitkomen. De ingediende begrotingen belopen ruim 418 miljoen. Dat is het bedrag van 1974, niet alleen met tien pet. maar ook met kostenverhogingen vermeerderd. De minister wil echter niet meer dan 398 miljoen beschikbaar stellen. Het is gebruikelijk, dat de minister het mes in de omroepbegroting zet. De regeringscommissaris adviseert de omroepen de directe programmakosten met vijf in plaats van met tien pet. te verhogen, hetgeen een besparing van f 6 miljoen oplevert. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv,: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Roemenië bindt opnieuw de strijd aan tegen de fooien. Het dagblad „Nieuwe Weg" in Boeka rest ziet fooien als een vorm van omkoping en ziet er bovendien iets onwaardigs en beledigends in. Fooien zijn in Roemenië ge bruikelijk om bepaalde dingen gedaan te krijgen, hoewel er in 1972 al een wet daartegen werd uitgevaardigd. Men kan voor het aannemen van fooien hoge boe tes of gevangenisstraf krijgen. De Fiats die in Zambia wor- den geassembleerd, verliezen on derweg hun versnellingsbakken en voorruiten en de chauffeurs zien zwart dooi- het stof dat door de kieren komt. Minister Tamba- tamba van industrie heeft gezegd, dat dit komt door de onverschil ligheid van de Zambiaanse as semble, ge-monteurs. Barteljorisstraat 5, Haarlem, Telefoon 320425 in bepaalde bedrijven commissarissen afkomstig van de Amrobank of de Alge mene Bank Nederland bij aftreden altijd worden opgevolgd door een andere ver tegenwoordiger van de betrokken bank: machtsposities die niets met personen maar alles met de instellingen te maken hebben. DEN HAAG. Het VVD-Tweede- Kamerlid De Beer wil dat er volgend jaar een huurverhoging van 9 a 9,5 percent komt. De Beer is van mening dat bij een huurverhoging van 8 pet., zoals staatssecretaris Marcel van Dam die vorige week voorstelde, de subsidies van de overheid steeds verder omhoog moeten, anders gaat volgens hem het onderhoud van de woningen achteruit. „De cijfers geven Van Dam keihard ongelijk”, aldus De Beer. NIEUWERSLUIS- De heruitgave van Jac. P. Thijsse’s beroemde Verkade- albums over de vier jaargetijden, die voor het eerst verschenen in de jaren Dit maakte de directeur van de uitge verij Zomer en Keuning Boeken, J. Mons, gisteren bekend bij de introductie van de albums op het buiten Over- Holland in Nieuwersluis aan de Vecht. De volgende oplage staat al op stapel, zo deelde hij mee. In de zaterdagbijlage van deze krant zal uitvoerig aandacht worden besteed aan de heruitgave van Lente, Zomer, Herfst en Winter. Anderzijds blijkt het grote bedrijfsle ven een forse greep op de SER te hebben, gezien het feit dat onder de onafhankelijke leden van de Raad, de zogenaamde Kroonleden, nogal wat top functionarissen uit de grote bedrijven te vinden zijn. De dubbelfuncties tussen bedrijven en overheid (bijvoorbeeld directeuren van bedrijven die zitting hebben in advies commissies van ministers) vindt men vooral bij de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen (53 van de 86 onder zochte grote bedrijven hebben via dub belfuncties verbindingen met dit minis terie) en Economische Zaken (61 bedrij ven). Professor Mokken gaf toe dat er nog hiaten in de studie zitten. Zo heeft men de positie van de multinationale onder nemingen (Philips, Shell, Unilever, (Ak- Eind 1971 veroorzaakte het voortijdig bekend raken van enkele elementen uit de studie grote opschudding in de publi citeit. Vooral de greep die de grote banken, Amrobank, ABN en Mees en Hope bleken te hebben op de grote Nederlandse bedrijven, kreeg veel aan dacht. bekende opmerkingen (destijds voorzitter van staatssecretaris van Sociale AMSTERDAM Er bestaat in het Nederlands economisch leven een onofficiële machtsstructuur van verbindingen tussen grote banken en be drijven, de overheid en de Sociaal-Economische Raad. Via dubbelfuncties van een kleine tweehonderd personen is er een netwerk ontstaan waar langs bedrijven en instellingen invloed uitoefenen en informatie verwer en instellingen onf- Uit het nu gepubliceerde volledige rapport blijkt dat ook de overheid in het schimmige balspel met informatie en invloed een actieve rol speelt. Zo kun nen ministers de SER, gebruiken als steun in de rug tegenover het parlement, doordat zij, via hun vertegenwoordigers bij het beraad in de SER invloed uitoe- Met een helikopter van de Marine Luchtvaart Dienst is Prins Bernhard vanmorgen om tien uur in Driehuis aangekomen. De prins bracht een kort bezoek van ongeveer een uur aan de Spec. Canard a l'orange Tafel res. 31 22 73 geopend vanaf 17.00 uur of na afspraak voor AL uw festiviteiten Een Indonesische parlementaire dele gatie onder voorzitterschap van de heer J. Naro is in ons land geweest en heeft informaties vergaard en uftgewisseld ten bate van de Nederlands-Indonesische verstandhouding. De officiële relaties tussen Den Haag en Djakarta zijn goed, maar worden toch door enkele factoren voortdurend belemmerd. Een van de be langrijkste bronnen van ongenoegen aan Nederlandse kant wordt nog steeds ge vormd door de schending van de men senrechten, waaraan het regime in Dja karta zich volgens Nederlandse opvattin gen schuldig maakt. De vervolging en gevangenhouding van mensen om hun politieke overtuiging en zonder vorm van proces is een verwijt dat door de Nederlandse regering herhaaldelijk on der de aandacht van Djakarta is ge bracht, terwijl het ook door internatio nale instituten die zich als verdedigers van de mensenrechten opwerpen, zoals Amnesty International, voortdurend wordt gesignaleerd. De Indonesische delegatie heeft nu in Den Haag officieel ontkend dat er in Indonesië politieke gevangenen zijn. „Politieke gevangenen naar Neder landse begrippen bestaan in Indonesië niet”, aldus de voorzitter van de delega tie. „Er zitten wel mensen gevangen, maar dat zijn politieke misdadigers, die verdacht worden van een aanslag op de staat”. Dit lijkt een spel met woorden, dat des te doorzichtiger is door de tegen spraak die erin ligt besloten. „Misdadi gers die verdacht worden van.zijn mensen die nog niet berecht zijn en alleen tengevolge van een nog allerminst bewezen verdenking worden vastgehou den. Toch noemt de heer Naro deze verdachten „misdadigers”. De Nederland se opvatting van de term „politieke ge vangenen” komt vrijwel overeen met de omschrijving die de heer Naro aldus geeft: mensen die alleen op verdenking van politieke onbetrouwbaarheid zijn gearresteerd en niet berecht worden, maar zonder proces worden vastgehou den. De heer Naro gaf verder toe, dat op het eiland Boeroe in Oost-Indonesië mensen worden vastgehouden. Hij noemde geen aantal, maar volgens inter nationale gegevens moeten het er enkele duizenden zijn. Deze mensen zitten daar, aldus de lezing van de heer Naro, al van vóór de staatsgreep van 1965. Dat is dus al 10 jaar. Zij zijn nimmer berecht maar worden „via een aanpassingsproces” voorbereid op hun terugkeer in de maatschappij. De conclusie is duidelijk. Er blijft alle reden om in de ontwikkeling van de Indonesisch-N ederlandse verhoudingen uitdrukkelijk aandacht te blijven vragen voor het punt „politieke gevangenen” hóe deze ontrechte mensen door Djakar ta dan ook worden genoemd. Zaken) over de 200 mensen die het economisch leven in Nederland zouden beheersen, heeft men zich vooral gecon- centeerd op deze mensen, op de perso nen”, zo zei drs. Stokman dinsdag bij de presentatie van het boek waarin de re sultaten van het onderzoek zijn vastge legd. (Graven naar macht, Van Gennep, 37,50). „Wij hebben niet gezocht naar de personen maar naar de instellingen en de dwarsverbindingen die daar tussen bestaan”. Het nut van deze aanpak blijkt bij voorbeeld uit het gesignaleerde feit dat 1 «f. :;L

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1