Goede start Excelsior JOE BUGNER LAAT TITEL SCHIETEN Zege Ajax op fl Ex-bondscoach Vriend houdt lezing bij VZV UEFA wil SPORW verbod alcohol gebruik Damtitelstrijd begonnen Borussia D. HF wF "T n Partij tegen Belg Coopmans komt ongelegen NOS gaat door op zaterdagavond „Ik ben echt wel ambitieus, maar niet fanatiek” ■r 20 WOENSDAG 2 4 SEPTEMBER 19 7 5 21 SPORT Onderschat Noodgedwongen K Jong 0 o ii 7 3 j 2 2 2 2 2 22 50 3 2 0 1 Eltjo Schutter: stoeiend op weg naar de top 9 Eltjo Schutter: „Toch wordt mijn eerste wedstrijd een echte marathon”. begeleiders Hoewel technische de (Van onze schaakmedewerker) (Van onze waterpolomedewerkster) een n Harry Vriend: lezing bij VZV. int SPORT-TOTO Nr. 39 basistip 4 2-0 2-13-2 toto-tips >n :n De uitslagen van de eerste en tweede ronde zijn: Vervolgens houdt hij een praatje van ongeveer een half uur over het huidige waterpolo in Nederland, de KNZB en over problemen waarmee een vereniging als VZV te kampen heeft. Na een korte pauze krijgt iedereen de gelegenheid om vragen te stellen. De avond wordt, na een langere onderbreking, besloten met een techniek- en taktiek-bespreking van Harry Vriend voor de oudere leden. Voor deze gelegenheid zijn een afge vaardigde van de Velser Sport Stichting en de heer P. Swier KNZB-konsul voor V.Z.V., uitgenodigd. Dit betekent overigens niet, dat Eltjo Schutter zijn in Amsterdam gescoorde Bugner nam in 1971 de Europese titel Qver van zijn landgenoot Henry Cooper. DORTMUND (SID). Ajax heeft gis teravond in Dortmund een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Borussia, dat in de tweede bundesliga speelt, gewonnen met 2-0. Bij de rust hadden de Amster dammers een voorsprong van 1-0. Bij Ajax speelden Helling, Ling en Brokamp mee. Hulshof opereerde op het midden veld. jn S. n 1. NEC-GA Eagles 2. MVV Feyenoord 3. Eindhoven - FC Amsterdam 4. FC Twente FC Utrecht 5. Telstar A Z 67 6. Ajax - Graafschap 7. Sparta - PSV 8. Excelsior - Roda JC 9. NAC FC Den Haag 10. Heerenveen - Waqenmqen 11. Groningen - Vlaardingen 12. Amersfoort - Haarlem 13. Vitesse PEC Zwolle 1/3 2 3/2 1 3/1/2 1 2 2 3/2/1 3/2 1 2/3 1 3 2 2 2 1 2 40 20 30 20 60 40 35 40 30 40 laatste drie seizoenen 2-2 1 1~ 2-2 0-0 1-2 zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. Dit na in 1972 de nu op de horden schitterende ex-tienkamper Frank Nusse met 4.55 m als jeugdrecordhouder te hebben onttroond Als junior kon Eltjo Schutter diezelfde Amsterdammer, die noodgedwongen zijn tienkamp-aspiraties moest opgeven, als meerkamper niet be naderen, waarna hij als senior te maken kreeg met routiniers als Ed de Noorlan- der en Hans Smeman. Ik weet natuurlijk dat ik volgend jaar vormbehoud zal moeten tonen, en als dat lukt en ze sturen mij naar Montreal, dan praten we nergens meer over”, klinkt het toch vrij diplomatiek, al kun je niet voorbij aan de indruk dat Eltjo bijzonder teleurgesteld moet zijn ge weest toen vorig jaar zijn Italiaanse reis niet doorging. „Ik hoop gewoon dat het afwijzen voor Rome voor de KNAU een reden te meer is om me naar Montreal te sturen, want dat is naast de inmiddels vervulde wens om Kamerbeeks record te pakken, een van mijn grootste idealen. Daarnaast wil ik nog eens vijf meter bij het polshoog bereiken”, aldus Eltjo Schutter die op de tienkamp elk jaar flink voor uit ging. Het eerste team pakte met de dames A. Scholl (Zaanstreek), G. R. Schaap (Santpoort), G. Schiermeyer (VHS) en H. Poeze (Caissa) de eindzege in de eerste klasse. De tweede ploeg was onderge bracht in de 3e klasse en behaalde daar eveneens de eerste plaats. Corina Zeevat (Het Oosten) zorgde er met haar drie teamgenoten voor dat ook het Noord- hollandse jeugdteam met de hoogste eer ging strijken. later als coach, als geen ander in Neder land deze sport van twee kanten kan bekijken en bespreken. Vrijdagavond wordt begonnen met een film met opnames van waterpolo-wed- strijden, die zijn gespeeld tijdens de Olympische Spelen van 1964 (Tokio). Harry Vriend, die daar zelf ook aanwe zig was, zal commentaar geven op de beelden, waarop de verrichtingen van het Nederlandse team niet te zien zullen zijn, omdat daar geen filmmateriaal van voorradig was. Een begrijpelijke teleurstelling, zoals die toen ook hoogspringster Mieke van Doorn - nu een van de paradepaardjes van de KNAU - ten deel viel. „Toch wordt mijn eerste wedstrijd een echte marathon. Met veertig leden van mijn vereniging Quick reizen we name lijk volgende maand naar Griekenland, waar op het klassieke parcours een ma rathon wordt gehouden. Begrijp me goed, ik doe het maar één keer en dan nooit weer, maar ik wil die marathon wel uitlopen. Ik ga nu ook een beetje meer aan duurwerk doen. Overigens is het natuurlijk meer een geintje, waar aan we nog een week vakantie vastkop pelen”, vertelt de het afgelopen week einde zo verrassend sterke pas 22-jarige Nijmegenaar. „Ik vind, dat je het ook moet kunnen verkopen. Inderdaad vind ik die entou rage geweldig. Ik ben inderdaad een publiekspringer”, waarmee Eltjo Schut ter zich even beperkt tot zijn sterkste onderdeel, het polshoog, waarop hij nu al twee jaar nationaal recordhouder is. In die periode brach* hij het oude record van Bert Krijnen van 4.74 tot 4.85 m. Het record leek ook anno ’75 nog een flink aantal jaartjes mee te kunnen, want maar weinigen zagen in de speelse Eltjo Schutter, die bovendien nogal wat zwakke technische nummers kent, de jongeman die de Brabantse recordhouder zou kunnen onttronen. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. Van een tienkamper, die maar liefst tien atletiekonder- delen van redelijk goed tot heel goed beheerst, kun je verwachten dat hij eens een „uitstapje” zal maken naar een elfde atletiekonderdeel. Wanneer je echter van Eltjo Schutter, die het afgelopen weekeinde in Amsterdam afrekende met het haast legendarische tienkamprecord van Eef Kamerbeek, hoort, dat dit elfde atletiekonderdeel de marathon wordt, knipper je wel even met de ogen. Zelf heeft hij de totalen in zijn hoofd: „In 1972 scoorde ik 6890 punten, in ’73 al 7165 punten, vorig jaar 7380 punten en nu dan 7651 punten. Die laatste sprong heeft me overigens wel verrast. Nu is het zaak om voorlopig te consolideren”. totaal als het einde ziet. „Omdat ik dit seizoen meer aandacht heb besteed aan die technische nummers, geloof ik dat mijn snelheid wat is teruggevallen. De algemene basis is wel uitgebouwd, maar op snelheid kan ik nog meer winnen, terwijl ik bovendien van mening ben dat de resultaten bij de technische nummers met de jaren zullen verbeteren. Wat dat betreft ben ik nog erg jong”, vindt de Nijmegenaar, die in Nijmegen in Ton en Wim de Graaf goede trainers heeft, even als in polshoog-trainer Servee Wijsen en meerkamptrainer Jaap Noordenbos. HILVERSUM. De NOS-televisie gaat door met het uitzenden van samen gevatte competitie-wedstrijden voetbal op zaterdagavond, ofschoon enkele om roepen daar ontevreden over zijn. Voor 28.000 toeschouwers speelde Ajax een goede wedstrijd. In de 34e minuut scoorde Ruud Geels, nadat de Duitse doelman Bertram een hard schot van Helling voor de voeten van de Ajax- spits had gestompt. De formatie van Rinus Miehels kreeg veel ruimte van de aanvankelijk sterk spelende Duitsers. Ajax kwam dertien minuten na de rust op een voorsprong van 2-0 en weer was Geels de schutter. Het duel was vorig jaar tijdens de transfer van Varga naar Borussia over eengekomen. De beste spelers bij Ajax waren Schrijvers, Geels en Wickel. land ooit heeft gekend en die al dertien jaar geleden een puntentotaal van 7632 neerzette, dat onbereikbaar bleek, ook voor de vooral tijdens internationale toernooien schitterende Ed de Noorlan- der. Geen eenvoudige opgave voor de nu pas 22-jarige Nijmegenaar, die vorig jaar plotseling op eenzame hoogte kwam, toen dat door de wol geverfde duo de topsportactiviteiten afsloot. Voor de Nij megenaar overigens geen reden om nu maar op die lauweren te gaan rusten. Joe Bugner, die op 1 juli op punten verloor van wereldkampioen Muham mad Ali, wil op 1 oktober in Koeala Loempoer het duel Ali-Frazier, met als inzet de wereldtitel, bij wonen. Daarna wil hij een tegenstander zoeken. De plannen voor een gevecht tegen oud- wereldkampioen George Foreman zijn voorlopig weer van de baan. hoofden weleens bedenkelijk schudden, wanneer de Nijmeegse vierdejaarsstu dent medicijnen zich al stoeiend een weg probeert te banen naar de top, ziet Schutter geen enkele reden om zijn „levenswandel” te wijzigen. De Nijmegë- naar geniet, wanneer hij bijvoorbeeld bij nationale kampioenschappen zich van het ene nummer naar het andere moet haasten, om daartussendoor ook nog eens voor een derde onderdeel een hul- digingsceremonie te moeten ondergaan. Wanneer zich dit alles afspeelt voor een flink bezette tribune geniet de Quick- atleet nog meer. Het lijkt bijna overbodig te vertellen wie Harry Vriend is. Althans in water- polokringen is hij overbekend, als ex- speler en éx-coach van het nationale team. In 1969 werd hij als coach voor het Nederlandse team aangesteld. Na het vijf jaar lang te zijn geweest stopte hij daarmee. Op dit moment is Harry Vriend al weer een aantal jaren voorzit ter van ’t Y en traint, voor het tweede seizoen, de Leidse hoofdklasser De Zijl- LGB. V.Z.V. meent dat iemand als hij, met 25 jaar polo-ervaring - eerst als speler, Eltjo Schutter wil er nu geen punt meer van maken. „Ik ga hier echt niet zeggen dat het Kaffers waren die mij thuis lieten, maar voor mij is het record van dit weekeinde wel een zoete wraak. schappelijke begeleiding een mode-ver- schijnsel, waaraan velen zich vastklam pen”. „Het moet allemaal plezierig blijven, waarbij de medische begeleiding natuur lijk een belangrijke rol speelt. Momen teel zit ik zonder een masseur, omdat mijn masseuse in verwachting is. Niet dat ze geld aan mij verdiende, want het ging allemaal op de pro-deo-toer. Wel licht dat ik straks als arts me ga bezighouden met de medische problema tiek van de sportwereld. Bijvoorbeeld als ik orthopedie ga doen”. ROME (SID). De Europese Voetbal Unie wil de verkoop van alcoholhouden de dranken voor en gedurende wedstrij den, georganiseerd door de UEFA, ver bieden. De UEFA liet dit weten na een vergadering in Rome. Deze maatregel, die alleen geldt voor semi- en full-profs, is bedoeld om het hoofd te bieden aan de incidenten die zich voordoen rond de Europese velden. Verder wil de UEFA de controle gaan verscherpen op de toeschouwers bij het binnenkomen van het stadion. Het probleem waar de scheidslijn te trekken tussen amateurs en semi-profs werd niet opgelost. Over deze, wat betreft de Olympische Spelen belangrijke vraag, zullen de lidstaten, onder leiding van de UEFA, zich nog beraden. „Ik ben echt wel ambitieus, maar niet erg fanatiek”, zegt Eltjo Schutter zelf, die het een uitdaging vond om het tegen een al veel eerder uit de publiciteit verdwenen tienkamper op te nemen: Eet Kamerbeek, de beste tienkamper die ons Philidor II-VHS II 7-3, Van der Meer Van der Enden 1-0, Bols-C. Hoogeterp 1-0, Berg-P. Hoogeterp 1-0, Visser-Spin- hoven 1-0, Van Loon-Mol rem., Brin- kers-Janssein 1-0, Kohlbeck-Van den Berg 0-1, Smit-Brommer 1-0, Barkema- M. Hoogeterp 0-1, Van den Bosch-Van der Velde rem. Totaal 7-3. Eveneens uitstekend was de start van Excelsior. De ploeg uit Heemskerk was gastheer voor Santpoort 2 en verdaagde de strijd bij een 4-3 voorsprong met reële vooruitzichten op de eindzege. De broederstrijd tussen de Beverwijkse ver enigingen Weenink 2 en Pat Mat 3 leverde voorlopig een 4-2 batig saldo op ivoor de Weenink-ploeg. De uitslagen van de eerste wedstrijden in de tweede klas se zijn: Afd. A: Castricum III-Bergen 21/2-31/ï vl„ Witte Paard III-Oppositie 51/z-21/ï, Opening ’64-Strandloper nog niet bekend. Afd C: Excelsior-Santpoort II 4-3 vl„ Weenink Il-Pat Mat III 4-2 vl., Bloemendaal II-Gambiet 3-5, ZSC/ Saende III-VHS IV 21/2-5*/s. LONDEN (SID-EFE-AFP). Joe Bugner, de Europese bokskampioen in het zwaargewicht, heeft afstand van zijn titel gedaan. De Brit, die op 4 oktober in Antwerpen zijn Europese titel zou ver dedigen tegen de Belg Jean Pierre Coop mans, liet via zijn manager Andy Smith weten, dat de partij niet in zijn trai ningsschema past. „Bovendien”, zei Smith, „is Coopmans geen attraktieve tegenstander voor Bugner. Wij betreuren het overigens wel, dat de partij tegen de Belg niet doorgaat”. Hij raakte hem vervolgens kwijt aan de Westduitser Jürgen Blin, maar revan cheerde zich op 11 oktober 1972, toen hij de Hamburger knock-out sloeg. Eltjo’s „marathon-avontuur” typeert exact zijn opvattingen over zijn sportbe oefening, zijn topsportbeoefening. Opvat tingen, waarin speelsheid, een stukje showelement, maar vooral pleizer belang rijke plaatsen innemen. In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de in het gebouw van de Nederlandse Bank aan het Frederiksplein heeft het nationale damesschaak zich gemanifes teerd in een grote schaakhappening. On derverdeeld in verschillende klassen na men dames uit het gehele land in teams van elk vier speelsters deel. De eindzege in de hoogste afdeling was voor het kwartet van OSBO, die bestond uit de dames Erica Belle, Rie Timmer, Carla Bruinenberg en Donk. HAARLEM-IJMOND. De schaak club Gambiet uit Halfweg heeft in de tweede klasse van de Noordhollandse schaakbond een uitstekkend debuut ge maakt. Te gast bij de reserves van Bloemendaal kwamen de gepromoveerde Gambiet-schakers met een 5-3 zege thuis. Deze week verschijnt Studio-Sport om 22.55 uur op het tweede net na het KRO-programma en het Journaal. Late re begintijden van de wedstrijden ma ken onderbreking van het KRO-pro- gramma onnodig. 2e ronde: H. W. v. Westerloo-Drs. J. Verhey 1-1, Ir. v. Duijvenbode-F. Wemer 1-1. J. P. Hooijberg-R. Clerc 1-1, P. de Haas-P. v. Heerde 1-1, P. Bakels-A. den Doop 2-0, C. Benjamins-J. de Boer 1-1, W. Tesselaar-T. Tesselaar 2-0; Th. We mer vrij. Eltjo Schutter werd echter onderschat, ook door de KNAU, die vorig jaar geen aanleiding zag om hem naar de Europe se kampioenschappen van Rome te stu ren. Dit ondanks het persoonlijke record van 7380 punten; en dat voor een toen 21-jarige thuis wedstrijden 2 110 3' 2 110 3 2 0 0 2 0 2 2 0 0 4 2 0 2 0 2 2 2 0 0 4 2 0 2 0 2 2 0 0 2 0 2 0 2 0 2 2 110 3 3 2 10 5 3 2 0 1 4 3 2 10 4 Bert van Marwijk (AZ’67) is na zijn meniscus-operatie voor zeker twee maanden uitgeschakeld. Tegen Telstar, aanstaande zondag speelt Hugo Hoven kamp vrijwel zeker wel mee. De KNVB heeft aan de NCRV toe stemming verleend voor het organiseren en uitzenden van de NCRV-minivoet- balshows. Gerben Karstens zal na zijn val in het Belgische Putten zeker twee maan den rust moeten houden. Hij heeft een gebroken pols en een lichte hersen schudding. Piet van Katwijk werd achter de Belgen De Meyer en Dierickx derde tijdens een wegwedstrijd in het Belgi sche Vichte. Dundee United won in Ijsland zijn eerste wedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-cup met 2-0 van Keflavik. Roy Schuiten won in het Belgische Maldegem een wegwedstrijd over 133 kilometer. Jan Aling werd tweede. Het Nederlands ijshockeyteam zal in ieder geval niet deelnemen aan de Olympische Winterspelen in Innsbruck. Na een onderbreking van een jaar zal de traditionele schaatswedstrijd tus sen de herenploegen van Noorwegen en Nederland weer doorgang vinden. Tijdens de nationale zwemkampi- oenschappen van China zijn zeventien nationale records scherper gesteld. Tijdens het wereldkampioenschap driebanden in La Paz heeft Rini van Bracht in 43 beurten gewonnen van de Argentijn Busquet. Ipswich Town won voor de Engel se competitie met 2-0 van Norwich City. HAARLEM-IJMOND. Niet minder dan 15 kandidaten uit Noord-Holland Noord. Zaanstreek-Kennemerland en Amsterdam hebben zich geplaatst voor de damstrijd om het persoonlijk kampi oenschap van Noord-Holland. De num niers één tot en met vier zullen uitko- men in de voorwedstrijden van het toer nooi om het kampioenschap van Neder land. VELSEN. Al tijdens het eerste telefoontje van enkele maanden geleden accepteerde Harry Vriend (37) enthou siast de uitnodiging van V.Z.V. om eens een avondje naar Velsen te komen. Het zou na de zomervakantie moeten plaats vinden: de datum werd bepaald op vrij dag 26 september. De avond zal - hoe kan het ook ander» - in het teken van de waterpolo-sport staan en wordt ge houden in het clubhuis van V.Z.V. (het gebouw van de I.V.H. - achter „De Heereduinen”.). Aanvang 19.00 uur. percentages 1 2 rtT“ 40 20 40 20 50 30 20 40 40 60 20 20 35 30 35 50 20 30 20 60 20 30 40 30 30 35 35 20 40 40 40 30 30 20 40 40 40 30 30 De Noordhollandse Schaakbond had tien dames in het strijdperk waarvan een achttal het eerste en tweede NHSB- team vormden en twee jeugdspeelsters met twee Amsterdamse meisjes in één ploeg waren ondergebracht. advies voor zes kolommen 1 1 1 1 3 2 2 2 2 2 3 2 3 2 2 11111 13 2 13 11111 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3 2 12 3 3 3 3 2 2 11111 3 3 2 2 2 11111 4-1 2-0 3-1 1 0 3-0 0-0 3-1 4-0 1- 2 1-1 3-0 2- 1 2-2 1-1 1-2 2 0 2-2 3 0 le ronde: J. de Boer-W. Tesselaar 0-2, A. den Doop-C. Benjamins 2-0, P. v. Heerde-P. Bakels 2-0, R. Clerc-T. de Haas 2-0, F. Wemer-J. P. Hooijberg 0-2, Drs Verhey-Ir. C. v. Duijvenbode 1-1, Th. Wemer-H. W. v. Westerloo 2-0; T. Tesselaar vrij. Eltjo Schutter is dit seizoen overigens niet gespaard gebleven van blessures. Al vroeg in het seizoen raakte hij gebles seerd toen hij bij het polshoog na een geslaagde poging over 4.85 m op een fel begeerde hoogte van vijf meter een spierscheuring opliep. Een tegenslag dus, maar toch zou je kunnen verwachten dat de Nijmegenaar alles in het werk zal stellen om Montre al te bereiken. Bijvoorbeeld via een „studiestop” van een jaar. „Dat kan ik beslist geestelijk niet aan”, vindt Eltjo Schutter, die over anderhalf jaar zijn doctoraal hoopt te doen. Een meer intensieve training op de technische nummers dan? „Ik heb echt’ wel veel getraind op die nummers, maar het moet niet vervelend worden. Tien discusworpen is toch leuk, wanneer je dan over kunt gaan op een kwartiertje „speerprikken” of een poosje kogelstoten. Alsmaar trainend op een echt zwak nummer zal me nooit lukken, het moet plezierig blijven”. Een standpunt dat pal overeind blijft, wanneer we wijzen op de mogelijkheden van financiële mogelijkheden van de maatschappelijke begeleiding. „Ik denk daar ook wel aan maar aan de andere kant ga je dan te veel de professionele kant op. Je moe* dan de 100 meter in bepaalde tijd lopen. Het is een dwang, en bovendien vind ik die maat- „Het is dan leuk en nuttig om er sportmensen bij te hebben, maar het nastreven van een specialiteit voor sportgeneeskunde zie ik voor mezelf niet zitten, al wil ik uiteraard op mijn (toe komstige) terrein wel de belangen van de topsportbeoefening behartigen”, be sluit Eltjo Schutter, wiens totaal van Amsterdam in München bij de Olympi sche Spelen van 1972 voldoende zou zijn geweest voor een veertiende plaats. Een voor een - in zijn mogelijkheden be perkte Nederlandse topsporter - verdien stelijke klassering. uit- wedstrijden 2 0 1 1 1~ 2 2 0 0 4 2 0 111 2 0 111 2 10 12 2 0 111 2 110 3 2 0 0 2 0 2 0 2 0 2 2 0 111 3 2 10 5 30121 Fiü’ii K i Siais. - .UWWUlurnttiTnllH- F<:1— ttimr-- -pMltfUttt;. f

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21