Onder-opperhoofd Felle aanvallen op Donner en Van Nieuwenhuizen Baader-Meinhof proces in kritieke fase na medische rapporten Weer zeehonden in Zeeland Surseance benutten Houtje mèt en zónder touwtje. Verpleger bekent doden van vijftien patiënten JOHAN FRISO Rebellen sparen leven Franse etnologe Twintig doden bij luchtramp in Indonesië DEZE WEEK InTIÓ^IG om werkgelegenheid veilig te stellen Backto school? The original College Coat now available at de Bonneterie. From Dfl. 180,-. Wim Kan en Corry Vonk en hun 42-jarig huwelijksgeluk claudia süater 1 fel BONTMANTELS PRAGENTA 1 ra Marine-voorlichter Gezondheidstoestand vier kernleden NA *^3 O WO 1 E Kamervoorzitters PvdA-voorstel Keerpunt Al overgeplaatst na Neptune-affaire BREESTRAAT 145 Kort jasje met touwtje. 159- Bijpassende broeken in ruiten of tweed, v.a. 98- Coltrui 45- Lange jas zonder touwtje, maar mèt capuchon. 229.- Amsterdam: Kalverstraat/Rokin. The Hague: Gravenstraat/Buitenhof -**•• sluiten overleg af t i r vi|| I I Ut BINNEN- EN BUITENLAND Wieberdink beschuldigt tegenstanders in conflict Lachmon 1 (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redactie) De hoofd verpleger heeft bekend dat hij vijftien psychisch gestoorde bejaarden zonder voorschrift van een arts valium en/of insuline heeft toegediend. Hij zei dat hij van mening was dat al deze patiënten zeven mannen en acht vrouwen stervende waren en dat hij het sterven had willen verlichten en bekorten. De bewuste ingrepen van de verpleger en de sterfgevallen hebben plaatsgevonden tussen eind 1972 en 14 augustus van dit jaar, de dag van de aanhouding. De aangehouden man heeft aanvankelijk volgehouden dat hij niet de hand had gehad in de sterfgevallen. Toen hij zich in andere zin ging uiten, heeft hij er steeds de nadruk op gelegd dat zijn ingrijpen alleen bedoeld was om het lijden van de patiënten te verlichten. De politie in Kerkrade zegt er geen idee van te hebben of er nog meer gevallen aan het licht zullen komen. Hoewel doel (de dood) en middel (valium, insuline) door de hoofdverpleger zijn toegegeven, zullen deskundigen moeten vaststellen of deze middelen na de toediening inderdaad de dood veroorzaakt hebben. De Officier van Justitie te Maastricht, mr. G. Weggemans, zegt er nog niet zeker van te zijn of de tenlastelegging die totnutoe dood door schuld luidde zal worden gewijzigd in moord. Juridische voorwaarden voor „moord” zijn het „kalm beraad en rustig overleg”. Volgens mr. Weggemans moet een psychiater uitmaken of er in dit geval van „kalm beraad en rustig overleg” gesproken kan worden, of dat de hoofdverpleger heeft ingegrepen toen hij in een stress-situatie verkeerde. (Van onze redactie binnenland) KERKRADE. Vijftien hoogbejaarde patiënten van een afdeling van de Lücker- heidekliniek in Kerkrade zijn tijdens of vrjj kort na de behandeling door een 39-jarige hoofdverpleger overleden. De verpleger, die enige tijd geleden werd aangehouden na het overlijden van een bejaarde vrouw, die pas kort in de kliniek verbleef. het proces. Zij zien in de inhoud van de medische rapporten een bevestiging van hun theorieën ever foltering door isola tie in de Westduitse gevangenissen. ten koste van het bedrijf geld willen zien. Het gaat volgens Van Agt dan in de eerste plaats om de belangen van de crediteuren, die in veel gevallen hun vorderingen moeten innen om hun eigen hoofd boven water te houden. De oorzaak van het weer verschij nen van de dieren is niet bekend. Volgende maand zal opnieuw een tel ling worden uitgevoerd. dertig jaar geleden, de Zeeuwse wateren ol m Haarlem, Grote Houtstraat 22. Ook maandagmiddag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Da hoof de d en I herir Kosé het 5 zeve Penh jour: naai zij n Voor direr ir k ei ir b tc In Sant 's mi gene ken der er i sche niet zaar m w er kr or w m bi zi, bi v« ja hi A ZQ d< ki n; d< ti kj d< ni D h: Wilt u abonnee worden? Bel dan overdag 020 - 5411345- Kijk voor u koopt bij Het betere genre. De gehele kollektie. Uw bontadviseur (sinds 1929) Beverwijk Telefoon 02510-28075 (geen filialen). VE ga’s lems die s verbi schei wege recht Chal Reda om arbe: 's m Dam Ook de sinds 1967 hoogleraar in de cardiologie zijnde prof. dr. F. Meyler ont komt niet aan een fikse veeg uit de pan. Hij is- volgens prof Wieberdink plotse ling van mening veranderd en heeft toen zijn medewerking met prof. Wie berdink opgezegd, waardoor het conflict op de afdeling zich toespitste. Reden voor deze straf is volgens het hoofd van de voorlichtingsdienst van Defensie „onzorgvuldigheid”. Wat daar mee wordt bedoeld, wil het ministerie niet zeggen. Men beschouwt de kwestie als een interne aangelegenheid. JAKARTA (Reuter). Een Fokker- Fellowship van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda is vandaag neergestort op Zuid-Sumatra. Volgens een woordvoerder van Garuda zijn twintig van de 54 inzittenden om het leven gekomen. ARNHEM. Voor het eerst sinds jaren zijn er in Zeeland wer zeehon den gezien. Dr. J. van Haaften, hoofd van de afdeling Wildbiologie van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Arnhem, gaat exemplaren. Twintig tot werden er in nog honderden zeehonden geteld. De laatste jaren kwamen ze er als gevolg van Deltawerken en waterver vuiling en recreatie helemaal niet meer voor. Dit bleek gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over wijziging van de Faillissementswet. De wijziging heeft tot doel de afwikkeling van een faillisse ment vlotter te laten verlopen en via de benoeming van een rechter-commissaris, ook bij uitstel van betaling, de rechten van de crediteuren te versterken. Mevrouw Haas-Berger greep het debat aan om een pleidooi te houden voor de belangen van de werknemers, die naar haar mening bij liquiditeitsmoeilijkhe- den minstens even zwaar wegen als die van de schuldeisers. De rechter-commis saris zou bijvoorbeeld de bevoegdheid moeten krijgen om achtergestelde lenin gen namens de onderneming af te slui ten als deze een impuls zouden kunnen betekenen voor het voortbestaan van het bedrijf. Minister Van Agt toonde zich niet enthousiast over het PvdA-voorstel. Hij vindt de surséance niet het eerst aange wezen middel voor het behoud van de werkgelegenheid. De wet is uitsluitend bedoeld om iemand die zijn schulden niet meer kan betalen in de gelegenheid te stellen de vroegere toestand te her stellen. Op de lange termijn is dat zeker niet strijdig met de belangen van de werknemers, aldus Van Agt, maar op korte termijn kan wel degelijk een be langenstrijd ontstaan als de crediteuren PARIJS. De overeenkomst tussen de Franse regering en de rebellenleider Hissen Habré, over de vrijlating van de 28-jarige mevrouw Claustre, schijnt of ficieel nog steeds niet helemaal in orde te zijn, maar de omstandigheid dat Ha bré het ultimatum gistermorgen heeft laten verlopen, biedt nu toch wel bijna de definitieve zekerheid dat de Franse etnologe in leven zal worden gelaten. Dat de onderhandelingen nog worden voortgezet, zou mogelijk veroorzaakt kunnen worden door het feit dat voor Hissen Habré dit gijzelingsdrama een publicitaire en politieke operatie is van de eerste orde. Een onlangs door prins Claus gemaakte foto van prins Johan Friso, die morgen zijn zevende verjaardag viert. UTRECHT (ANP) Prof. dr. J. Wieberdink, die begin 1971 na een heftig conflict ontslag nam als hoogleraar hart- en vaatchirurgie in Utrecht, beschuldigt in een boek van zijn hand een groot aantal mensen die des tijds bij het conflict betrokken waren ervan willens en wetens de hart chirurgie in het Utrechts Academisch Ziekenhuis te gronde te hebben ge richt. WILLEMSTAD (ANP). De voorzit ters van de parlementen van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, de heren Vondeling, W(jntuin en Figaro vinden het zinvol de resultaten van nader beraad tussen de politieke partijen in Snriname af te wachten, alvorens definitieve conclusies te trekken uit de besprekingen die zij de afgelopen dagen in Willemstad hebben gevoerd met de Surinaamse fractieleiders (VHP) en Nooitmeer (NPK). DEN HAAG. Minister Van Agt (Justitie) is bereid te onderzoeken in hoeverre de surséance van betaling aan gewend kan worden tot behoud van de werkgelegenheid. Hij verwerpt echter de gedachte van mevrouw Haas-Berger (PvdA) om nu al de rechter-commissaris in een surséance extra bevoegdheden te geven teneinde de werkgelegenheid in een moeilijk draaiende onderneming te verzekeren. minister en als oud-president van de Hoge Raad der Nederlanden nooit aan een dergelijk rapport had mogen mee werken. Professor Wieberdink verlangt dat het volledige dossier over zijn zaak openbaar wordt gemaakt omdat tegen hem ge bruik is gemaakt van de grofste ver dachtmakingen die men in de genees kunst kan uiten, namelijk dat nodeloos slachtoffers zijn gemaakt. Prof. Wieberdink spreekt er verder schande van dat de nieuwe kliniek voor vaat- en hartchirurgie die kort na zijn vertrek uit het AZU is geopend, nimmer voor open-hartchirurgie is gebruikt. Zijn felste aanvallen richt de ex- hoogleraar tegen dr. C. van Nieuwenhui zen, destijds cardioloog in het St. Anto- niusziekenhuis in Utrecht. Deze arts, nu aan de Universitei* van Utrecht verbon den als hoogleraar in de internationale aspecten van de geneeskunde, is lid ge weest van de commissie-Donner. In die hoedanigheid heeft hij volgens prof. Wieberdink gemanipuleerd met de ver gelijking van sterftecijfers bij door hem verrichte hartoperaties en bij dergelijke operaties van prof. Wieberdink. Deze opstelling van de cardioloog Van Nieuwenhuizen verklaart prof. Wieber dink uit diens teleurstelling over het feit dat hij geen hoogleraar in de cardiologie is geworden. Dr. Van Nieuwenhuizen zou ten onrechte, aldus Wieber dink menen dat hij (Wieberdink) die benoeming had tegengehouden. In zijn boek kraakt prof. Wieberdink de „bran dende” ambitie van zijn tegenstander voor het professoraat. Onder de personen die verder worden aangevallen bevindt zich de gepensio neerde hoogleraar heelkunde, prof. dr. J. Nuboer, die een veel te grote invloed op de gang van zaken binnen het AZU gehad zou hebben en die berucht zou zijn geweset om zijn autoritaire optre den. Het boek „Open Hartchirurgie” dat eind deze week verschijnt, bevat naast een beschrijving van en commen taar op de gang van zaken ook een groot aantal officiële documenten uit die tijd. Een van de belangrijkste daarvan is het rapport van de commissie-Donner, die het conflict moest onderzoeken. Het rapport was aanvankelijk zo geheim dat in een vergadering van nauw bij het conflict betrokken mensen de exempla ren ervan weer werden ingenomen aan het eind van de bijeenkomst. Prof. Wie berdink protesteer* in zijn boek o.m. tegen deze sfeer van geheimzinnigheid. De oud-hoogleraar zegt dat hij het slachtoffer is geworden van een samen zwering tegen hem en zijn werk en dat de commissie-Donner in zekere zin aan die samenzwering heeft meegewerkt door hem een eerlijk, onpartijdig en open onderzoek te weigeren. Volgens prof. Wieberdink staat het rapport-Donner vol met beweringen die niet kunnen worden gecontroleerd om dat niemand toegang krijgt tot het vol ledige dossier. Prof. Wieberdink vindt dat prof. Don ner als befaamd rechtsgeleerde, als oud- Overigens steekt de oud-hoogleraar ook wel de hand in eigen boezem. Hij zegt dat het mogelijk is dat zijn „jaren lang irriterend gedrag” hem veel vijan den heeft bezorgd Hij doelt daarmee op zijn „doordrammen” om de afdeling hart- en vaatchirurgie van de grond te krijgen. Over de inhoud van deze rapporten mag volgens een bepaling in de West duitse wet geen mededeling worden ge daan. Inmiddels is echter wel duidelijk geworden, dat de artsen menen dat de duur van een zitting hoogstens twee tot vier uur mag bedragen en dat de ver dachten medisch behandeld moeten wor den. De omstandigheden waaronder de verdacht engevangen zitten, zouden hun genezingsproces in de weg staan, aldus één van de psychiaters. De advocaten van de vier kernleden menen, dat een keerpunt is bereikt in (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN. Het Baader-Meinhofproces is gisteren, tijdens de 39e zitting, in een kritieke fase beland. Er moet rekening mee worden gehouden, dat het proces zal worden uitgesteld nu uit twee medische rapporten één opgesteld door internisten en één door psychiaters is vast komen te staan, dat de vier verdachten, Ulrike Meinhof, Andreas Baader, Gudrun Ensslln en Jan Carl Raspe, slechts in beperkte mate het proces kunnen bijwonen. DEN HAAG. De protestvlucht van een aantal marine-Neptunes tegen de defensiebezuinigingen, vorige week bo ven het Binnenhof, heeft voor één marl- ne-officier een staartje gekregen. Het is de marinevoorlichter It. D. Lamberts, die van zijn functie is ontheven en naar een ander onderdeel binnen de marine is overgeplaatst. Dit staat in een communiqué dat gis teren na afloop van de besprékingen is uitgegeven. Gezegd wordt dat de voorzit ters „openhartige” voorlichting hebben gekregen van de Surinaamse fractielei ders over hun opvattingen met betrek king tot de datum voor de behandeling in Den Haag van de Rijkswet die de onafhankelijkheid van Suriname moet regelen. Tijdens de besprekingen is van ge dachten gewisseld over de moeilijkheden rond de aanwijzing van de gedelegeer den voor de Surinaamse afvaardiging. Naar het zich laat aanzien zal nader beraad over deze kwestie tussen de frac ties in Paramaribo de volgende week kunnen worden afgesloten, aldus het communiqué. Hun gezondheid maakt een normale afwikkeling van het proces onmogelijk, aldus de conclusie van een groep onaf hankelijke artsen, die door het gerechts hof te Stuttgart werd benoemd. De president van het gerechtshof, Theodor Prinzing, verdaagde het proces gisteren drie minuten na het begin tot 30 september. Hij heeft de medische rapporten aan de verdediging en het openbaar ministerie overhandigd met een verzoek om standpuntbepalingen. Volgens Prinzing zijn er drie moge lijkheden. In de eerste plaats kan het proces worden uitgesteld, in de tweede plaats kan ,h,et zonderda verdachten worden vöortgezèt (nét "hof kan deze procedure volgen nu de zogenoemde Baader-Meinhof-wet van kracht is) en tenslotte kan het proces worden voort gezet op een wijze waarbij rekening wordt gehouden met de gezondheid van de verdachten. Mevrouw Shirley Temple-Black, de Amerikaanse ambassadrice in Ghana, tijdens haar installatie als onder-opper hoofd in Cape Coast. Dit gebeurde tijdens het Cape Coast Feta festival. Ze kijkt naar de dansen die tijdens het festival werden opgevoerd. Amsterdam (ook bij Peter Jongmans), Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Alkmaar. het om ongeveer 25 Jr

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4