Velsense instellingen zitten niet te springen om „instituut raadslieden Journalist Jos Kosak nam afscheid van journalistiek Nieuwe aanvoerregeling volgende week voor tong IJmuidense Jehova’s Getuigen brachten bezoek aan Ede Haven Mvishal goed voor uw Ga wandelen, gezondheid” VELSEN ENTHOUSIAST ONTVANGEN „DER BETTELSTUDENT' OOK IN F ENQUETE VAN GEMEENTE WIJST UIT: NA VIJFTIEN JAAR BIJ DE IJMUIDER COURANT V erkeerscommissie VOOR ALLEN”: Rookartikelen gestolen uit rijdende winkel” 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK WOENSDAG 2 4 SEPTEMBER 19 7 5 VELSEN De enquête, die de gemeente gehouden heeft over de instelling van een instituut „raadslieden” heeft geen duidelijk beeld kunnen geven van de behoefte. Verschillende organisaties was in de enquête gevraagd, welke leemtes er zijn bij het zoeken naar een weg in het maatschapelijk patroon. Duidelijke cijfers waaruit zou "kunnen blijken, dat er behoefte aan een „raadsman” bestaat of dat er juist totaal geen behoefte aan is, heeft de enquête niet opgeleverd. BOEKHANDEL ERASMUS „Een kerk en een handvol huizen” R: jF H Opvallend is, dat de vraag of op (ADVERTENTIE) Binnenkort verschijnt: 4000 kg, indien het een vaartuig be- (Van onze verslaggevers) (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) De geschiedenis van het oudste stukje Velsen (reserveer uw exemplaar) SANTPOORT. Er is ingebroken in een „rijdende winkel”, die in Santpoort geparkeerd stond. Men kwam de win kelwagen binnen door het uitnemen van een ruit. Het enige, dat de dader mee nam, was een hoeveelheid rookartikelen ter waarde van ongeveer 250. Woensdag vertrokken: Tanga, Ham burg; Heinrich Knuppel, Felextove; Sa- chenstein, Antwerpen; Saturnus, Aber deen; North Shore. Cont. Plat; Sonne- kerk, Port Soedan; Calvyn, Boston. het van »ar- erie stie it 'd, in, iro an en ins de :en de ion 3600 kg indien het een vaartuig be treft met een motorvermogen tot 1000 pk; ids m- ifd iet in 25 van de bo- arl- t is die een is nd. el- is- is :it- >en ei- sk- ing de oet ge ien er- ng. der ac- sek het Umuiden Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371. en en De als sr- iet verloop van de voorstelling steeds meer enthousiasme bij kon worden waargeno men. Een en ander als gevolg van een fleurige en vlekkeloze opvoering, waarvoor muziek, zang dans en aankleding tot een perfect geheel waren samengevoegd. In ons blad van maandag werd deze voorstelling reeds uitvoerig door Johan van Kempen besproken. Op dc foto An toni Wink als Oberst Ollendorf en Jacco van Renesse als Enterich, de grote ko- mische favorieten van deze avond. omstandigheden, die niemand welgeval lig zullen zijn. Desondanks werd ieder toch overvallen door het ogenblik, toen door de heer Kosak schrijfmachine, li niaal en vakbladen definitie! op zij moes ten worden gezet. treft met een motorvermogen van 1000 pk; 4400 kg indien het een vaartuig be treft met een motorvermogen van 1200 tot 1400 pk; IJMUIDEN. De getuigen van Jehovah van gemeente IJtnuiden, bezochten afge lopen weekeinde een kringvergadering van kring 1, waartoe zij behoren, in hun nieuwe vergaderinghal in Ede. Omdat de hal plaats biedt aan 2000 personen, bleek het noodzakelijk de kring in twee secto ren te splitsen. De twaalf gemeenten waartoe IJmuiden behoort vormen sa men sector A van kring 1. De enorme toename die het werk van getuigen van Jehovah kenmerkt werd op deze verga dering duidelijk toen er zaterdagmorgen al meer aanwezigen waren dan de vori ge keer op dat tijdstip toen beide secto ren gemeenschappelijk vergaderden in Alkmaar. Op de kringvergadering in Ede werden opnieuw 26 personen gedoopt. VELSEN. Temidden van zijn colle ga’s van de IJmuider Courant en Haar lems Dagblad heeft de heer Jos Kosak, die sinds 1958 aan de IJmuider Courant verbonden is geweest, dinsdagmiddag af scheid genomen van de journalistiek, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Dit gebeurde in Het Chalet aan de Wüstelaan in Santpoort. Redacteur Kosak die al sedert twee jaar om gezondheidsredenen zijn dagelijkse arbeid heeft moeten staken, werd 's morgens in het directiekantoor van Damiate Pers in Haarlem ontvangen. In „Het Chalet” aan de Wüstelaan in Santpoort heeft de heer Kosak daarop 's middags van zijn collega’s afscheid genomen. Hij werd hier eerst toegespro ken door de redactiechef van de „IJmui der Courant”, de heer A. Wetselaar, die er nog even aan herinnerde dat de scheidende journalist al geruime tjjd niet meer in staat is geweest z(jn werk zaamheden te verichten. Uiteraard onder De hamvraag was natuurlijk of er naar de mening van de ondervraag den behoefte bestaat aan een instan tie, die als „wegwijzer” bjj problemen kan optreden. Precies eenderde van de ondervraagden vond van wel, maar een kwart vond juist van niet- De groep die hierover geen mening had was 37 procent groot. In het bewuste briefje huurdersbelangen vereniging De vraag of er naar de mening van de ondervraagden behoefte is naar een instantie die als wegwijzer kan dienen, is overigens niet gelijk aan de vraag of er een instituut raadslieden nodig is. Uit volgende vragen blijkt, dat er geen duidelijke taakomschrij ving van zo'n instantie is. Ongeveer 30 procent vindt, dat men zich met voorlichting moet bezig houden, on geveer 25 procent vindt signalering een belangrijke taak en eenzelfde percentage kiest voor verwijzing, ter wijl ongeveer 20 procent vindt, dat men zich met bemiddeling moet bezig houden. Alle vier de taken verdienen volgens de ondervraagden dus onge veer evenveel aandacht. De helft van hen vindt, dat zo’n instantie voor de gehele bevolking van de gemeente ten dienste moet staan. Een groot deel van de ondervraagden, die zo’n instituut niet noodzakelijk vinden, heeft hier geen antwoord gegeven. laat de weten, dat „de bewoners van deze omgeving het niet leuk vinden, dat u uw auto hier neer zet. Er is in de directe omgeving parkeergelegenheid te over. U moet dan misschien wel 50 meter lopen, maar u doet er een groot aantal mensen een plezier mee. Het is bovendien goed voor uw gezondheid. Bij voorbaat dank, en een prettige wandeling.” te vinden op het gebied van huisves ting, gezins- en persoonlijke proble men, juridische zaken, bijstandswet, financiële zaken, arbeidszaken, sociale verzekeringen, culturele zaken en op het gebied van de ruimtelijke orde ning. Opvallend is het, dat geen van deze zaken er in percentage uit springt wat betreft de moeilijkheid om bij de juiste mensen terecht te komen. Uit een landelijke enquête van CRM was gebleken, dat men vooral op het gebied van de belastin gen zijn weg niet kon vinden, maar in Velsen is dat probleem bijna het laagst in percentage. Daar werd hij verwelkomd door hoofdredacteur Jos Lodewijks en de bei de directeuren mr. H. C. van der Mije en H- P. Stuurman. Mr. Van der Mije herinnerde aan de loopbaan van de heer Kosak, die aanvankelijk als militair bij het voormalige KNIL diende en na in zeven Jappengevangenissen en een Jap penkamp de oorlog had uitgezeten, in de journalistiek stapte. In 1950 kwam hij naar Nederland. Acht jaar later deed hij zijn intrede bij de IJmuider Courant. Voor zijn arbeid daar werd hem door de directie hartelijk dank gebracht. een andere wijze dan de instelling van een instituut raadslieden beter in de eventuele bestaande behoefte kan woirdes voorzien, door een kwart van de ondervraagden met „ja” wordt ge antwoord. Wat die andere wijze dan kan zijn, kwam helaas in de enquête niet aan de orde. Ruim 30 procent sprak over de vraag geen mening uit, terwijl meer dan 20 procent de vraag niet heeft beantwoord. Minder dan een kwart van de ondervraagden bleek dus de instelling van een insti tuut raadslieden de beste oplossing voor de problemen te vinden. Minstens even opvallend is het, dat alweer een kwart van de ondervraag den vindt, dat door de instelling van een instituut raadslieden het geheel van voorzieningen nog minder over zichtelijk wordt. Veertig procent is het hier niet mee eens, terwijl de rest geen mening had of geen antwoord gaf op de vraag. Als er iets uit de enquête is duide lijk geworden, dan is het, dat de Velsense instellingen niet zitten te springen om een ,>raadsman’’; dat er enkele fervente voorstanders zijn, maar dat er daarentegen practisch evenveel tegenstanders zijn, terwijl bijna de helft geen mening over de kernvraag uitspreekt. Het aantal on dervraagden, dat zegt behoefte te hebben aan een soort „wegwijzer” naar de instanties binnen de gemeen te is ook duidelijk groter dan het aantal, dat een instituut raadslieden daarvoor de aangewezen weg vindt. De gemeente wil de enquête nu nog verder uitwerken en hem dan in de commissies gaan behandelen. Het doel van een „raadsman” is de mensen wegwijs te maken in de wir war van instituten, wetten, regelingen en afspraken, die onze maatschappij kent. In de enquête heeft men daar om mensen hun reactie gevraagd, waarvan men aan mag nemen, dat zij met eventuele problemen op dit ge bied in aanraking komen. Daaronder zijn geestelijke verzorgers, artsen, banken, belastingconsulenten, kruis verenigingen, politieke partijen, be jaardencentra, buurthuizen, zieken huizen, vakcentrales en Samvro, AHD, UW, gezinsvoorlichting. Totaal ziijn er 196 enquêteformulieren de deur uitgegaan, waarvan er 90 terug kwamen. 4.800 kg, betreft met 1400 pk en hoger. Dinsdag vertrokken: Ludwig, Antwer pen; Eibe Oldendorff Bilbao; Vostok 2, Archangel; Brage IJmuiden, Narvik; Schauenburg, IJmuiden, Antwerpen; Fridel, IJmuiden Whitby; Kaptan Sjanlsberg, Gent; Scheldeborg, Zaandam, Delfzijl; William Flint, Engeland; Zui- derkerk, Antwerpen; Iggesund, Iggesund; Marie Cristine, Klaipeda; Hamburg, Til- burry; Mercur, Whitby; Borlly, Stavan ger; Sormovsky 5. Zaandam. Hamburg; Torsten, Zaandam Southampton; Stir ling Brigg, IJmuiden, Cont. Plat; Djati- luttur, Antwerpen; Apollo, IJmuiden, Kingslynn; Impala Ipswich; Thea Da- nielsen, Tilbury; Caravelle, Kiel; Wic kenburg, Rotterdam In de enquête werd ook gevraagd of men veel in aanraking komt met mensen, die „aan het verkeerde Het leek de heer Wetselaar in dit verband ook gewenst er even op te wijzen dat „Jos” het vak destijds volgens de oude principes heeft geleerd en deze zijn sindsdien nimmer door hem over boord gezet. Daarnaast wist hij ook steeds zijn specifiek gevoel voor humor te bewaren, zowel in zonnige als in moeilijke tijden. „Je hebt getoond een eigen karakter te bezitten, waar niet aan valt te tornen”, vervolgde de heer Wet selaar, die verder te kennen gaf t>ij een afscheid als dit de lach boven een traan te verkiezen. Vooral omdat Jos Kosak al die tijd een goed „Damiate-pers-man” is gebleven. Namens alle collega’s mocht de heer Wetselaar hem tenslotte een vulpenset en een boekenbon overhandigen, waar doqr de Nederlandse Journalisten Ver eniging nog een boekenbon aan werd toégevoegd. Voor mevrouw Kosak was er een bloeiende plant, „voor de manier waarop zij haar echtgenoot altijd heeft opgevangen en begeleid”. Ook werd nog even het woord gevoerd door de heer Han Folkertsma. thans hoofdredacteur bij de speciale produk- ties van „Bonaventura”- De heer Fol kertsma herinnerde eraan dat hij des tijds minder gelukkig was toen Jos Ko sak het commando van de „IJmuider Courant” van hem kwam overnemen. In de loop der jaren is dit gevoel van verbittering evenwel vervangen door dankbaarheid, omdat op deze wijze voor hem in feite de wereld wijder werd opengezet. Een fles geestrijk vocht be vestigde deze erkentelijkheid. Het hoogtepunt van de vergadering was de openbare toespraak: „Blijf staan en ziet de redding van Jehovah". De heer Steenkamp, districtsopziener, be klemtoonde, dat de mensheid terecht bezorgd is over de toekomst, dat de wereldproblemen voor velen duidelijk d~t velen bang zijn voor uitroeiing van het mensengeslacht tengevolge van de ernstige problemen zoals overbevol king, honger, vervuiling en internationa le oorlogen. Hij vertelde zijn gehoor aan de hand van de bijbel dat de voornaam ste reden van ongerustheid zou moeten •’tin dat de profetiën van Jezus over deze tijd, die in vervulling gaan, zullen VELSEN. Minister A. van der Stee (landbouw en visserij) heeft geen be zwaar tegen de nieuwe aanvoerregeling van tong, waartoe het Productschap voor Vis en Visproducten onlangs heeft besloten. De nieuwe regeling, die per 29 sep tember aanstaande in werking treedt houdt in dat ongeacht het aantal visreizen een vissersvaartuig per 4 weken niet meer tong mag aanvoeren dan; De aanvoer dient te geschieden met het schip waarmee deze tong is gevan gen. Indien tong is gevangen als bij vangst bij de uitoefening van visserij in de kustzee anders dan op tong en/of schol is aanvoer hiervan slechts toege staan als de hoeveelheid niet meer be draagt dan tien percent van het gewicht van de totale vangst met een maximum van driehonderd kilogram. De nieuwe regeling laat onverlet de internationale afspraken omtrent de vangstbeperking waarbij ons land voor 1975 een quotum voor tong van 9200 ton werd toegewezen. adres” zijn. Dat blijkt nogal mee te vallen, want slechts 23 procent maakt dit meermalen per maand mee. Een derde van de ondervraagden maakt geen mensen mee, die bij hen ver keerd zijn, terwijl bij 43 procent, dit minder dan vijfmaal per maand voorkomt. Slechts drie van de 90 ondervraag den zegt geen gelegenheid te hebben om de mensen, die verkeerd zijn te verwijzen naar de instantie of per soon, die wel kan helpen. Elf perso nen kunnen dat in minder dan een kwart van de gevallen, ofwel 12 pro cent, zeven in een kwart tot de helft van de gevallen, ofwel acht procent, terwijl 75 procent de mensen in meer dan de helft van de gevallen door kan verwijzen, waarvan 45 procent zegt dat in alle gevallen te kunnen. Bij ongeveer de helft van de geënquêteerden komen geen mensen, die het gevoel hebben gehad van het „kastje naar de muur” te zijn ge stuurd. Ruim 40 procent meldt, dat hun bezoekers in minder dan een kwart van de gevallen, dat gevoel wel hebben. Slechts bij negen procent van de ondervraagden komt het meer dan in een kwart van de gevallen voor. Zijn er problemen, dan zijn die BEVERWIJK. Met een gesten cild briefje onder de ruitenwisser protesteerde de huurdersbelangenver- eniging „Voor Allen” dinsdag tegen het parkeren van auto's op het Ken- nedyplein. Ook in het verleden heeft de vereniging meerdere malen laten blijken, dat men helemaal niet zo bljj is met de parkeermogeljjkheid op het plein voor het Stadskantoor. Het plein wordt voornamelijk door die automobilisten gebruikt, die voor korte tijd het Stadskantoor moeten bezoeken. Reeds enkele dagen na de voorstelling in Haarlem heeft „De Hoofdstad Operet te” dinsdagavond met „Der Bettelstu- dent” ook de Velsense Stadsschouwburg bezocht. Al gevolg van de uitstekende reputatie van het gezelschap had het IJmond-publiek al maanden geleden be slag op alle kaarten gelegd, zodat het ensemble hier door een uitverkocht the ater werd opgewacht. Gevuld met toe schouwers die zich geheel voor operette hadden opengesteld en waar tijdens het IJMUIDEN. Dinsdag gearriveerd: Trident Rotterdam. Antwerpen; Auriga, Nordenham, IJmuiden; Torsten, Sou thampton, Zaandam; Borrelly, Rotter dam; Impala, Ipswich; Chantenay, Duin kerken, IJmuiden; Navigare, Dordrecht; Wodan, Antwerpen: Xeny, Singapore; Appolo, Londen; Ojibwa, Noordzee; Eric Vieljeux, Le Havre: Oliver, Swinemun- de; Victoria De Giron, Lissabon; Roy Favilla, Antwerpen IJmuiden; Seabure, Cont. Plat; Joachim Gdansk; Heinrich Knuppel, Hamburg- Sistella, Noordzee; Robin 5, Cont. Plat; Gulfleed 7, Cont. Plat; Donigton, Tilburry; Tor Anglia, Gothenburg; Capacity. Gunness; Merka- tor. Kleioeda; Makiri Smits, Willemsha- ven. HEEMSKERK. Maandagavond 29 september om 20 uur vergadert in het gebouw van gemeentewerken de ver- keerscommissie van de gemeenteraad. indien het een vaartuig een motorvermogen van AAN DE DINSDAGMARKT WERD AANGEVOERD: 1.390 kg tong; 14 kisten tarbot en griet; 72 kisten kabeljauw; 229 kisten koolvis; 332 kisten schelvis; 224 kisten wijting; 129 kisten schol; 19 kis ten schar; 260 kisten makreel; 73 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: tarbot 14,51 14,03; grote tong 14.07; grootmiddel tong 12,84 12.20; kleinmiddel tong 10,40 9,31; tong één 10,28 8,21; tong twee 7,50 6,17. Per 40 kg: tarbot 411 160; griet 233 161; kabeljauw twee 142; kabeljauw drie 114; kabeljauw vier 110 100; kabeljauw vijf 102 23; koolvis twee 70; koolvis drie 57; koolvis vier 23 17; schelvis twee 152; schelvis drie 118; schelvis vier 42 18,40; schol één 98 94; schol twee 108 96; schol drie 132 90; schol vier 75 47; wijting drie 56 22,80; makreel één 57; makreel twee 26,40 20,80; makreel drie 18,40; schar 79 31. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 153 17.500; VL 131 10.800; VD 20 1.700; VD 46 1.400; YE 25 3.100; IJM 18 1.100; IJM 20 1.200; UK 135 1.300; UK 145 1.600; UK 107 UK 200 2.400. uitlopen op een grote verdrukking en dat mensen zich dienen af te vragen wat onze positie zal zijn. Terugblikkend naar het thema van zijn lezing, merkte hij op dat het in die kritieke tijd van belang zaï zijn om naar redding van de kant van God uit te zien, zoals Koning Josa- fat dat volgens het bijbelse verslag in 2 kronieken 20 deed. De 1841 aanwezigen werd aangeraden hun christelijke bedie ning niet als hobby te beschouwen maar als een levensbelangrijk werk. Woensdag gearriveerd: John V. Rot terdam; Constance Hamburg; Hoegh Mistral, Yokohama o u *öïyn

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5