Slijters verwachten prijzenoorlog Vandaag beslissing OPEC verhoging Scheidend voorzitter van Industriebond NKV: prijs ruwe olie Stevin rekent Banken herzien Mogelijk nog dit jaar in Parijs KANS OP TOPOVERLEG RIJN De NMB denkt met u mee. Probeer ’t Frankrijk mikt op gematigde groei op nagenoeg gelijke winst enige tarieven GELDl Twijfel aan CBS-cijfers De NMB zorgt voor een hypotheek op de maat van uw portemonnee. A Bk mi VNS-VOORZITTER: Ongerustheid over distributie van koffie Een passende hypotheek voor u w woning of bedrijf is een kwestie van een goed advies. Rijk betaalt helft rente vestigings- krediet „SOMBERE TIJD VOOR KLEINE ONDERNEMERS” DONDERDAG 25 SEPTEMBER 19 75 ECONOMIE 17 Verwacht - I ■te Liever geen eenheids vakbeweging Stevin P. BRUSSEL (ADVERTENTIE) Volgens de heer Hooij is het vrijwel zeker dat ook de andere Nederlandse distillateurs de prijzen vrij maken. Het Een woordvoerder van Dirk van den Broek zei, dat hij de maatregelen van s 8 2,68 5,52 6,35 101,00 34,50 7,50 2,60 58,50 99,00 58,50 46,25 42,50 14,40 4,40 7.45 68,50 13,25 WIESBADEN (ANP). Het ziet er naar uit, dat de ministers van de Rtfn- oeverstaten nog deze herfst in Parjjs zul len bijeenkomen voor het Rijnoverleg. De internationale Rijncommissie, die gis teren in een afgelegen klooster bij Wies baden vergaderde, heeft echter nog geen datum kunnen vaststellen. De plaatsver vangend voorzitter van de Nederlandse delegatie, de heer M. F. Vigeveno, zei na afloop van de eerste besprekingen, dat de afgezanten van de deelnemende lan den (Nederland. Duitsland, Frankrijk en Zwitserland) niet van plan waren de ministersconferentie nog verder uit te stellen. AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: (Vervolg van pag 1) DEN HAAG (ANP). In de slijterswereld is een prijzenoor log op handen. Dat is althans d<* mening van de heer Th. G. C. Hooij, voorzitter van het bedrijf schap detailhandel alcoholhou dende dranken en vice-voorzitter van de Verenigde Nederlandse Slijters. „De prijzen van Dirk van den Broek zullen wel gemeen goed worden”, zei de voorzitter van het bedrijfschap gisteravond. In een reactie op het bericht dat Bols zijn vastgestelde prijzen heeft losgelaten. frank in 1976 te dekken wil de Franse regering onder meer, hogere belastingen heffen op tabak, alcohol en pornografi sche films, aldus Fourcade. Er komt bovèndien een nieuwe belasting op kaaltjes voor sportevenementen en het wedden op paarden (in Frankrijk een zaak die de overheid organiseert) wordt duurder. PARIJS (Reuter). De Franse natio nale begroting voor 1976 is erop gericht een gematigde economische groei tot stand te brengen, de geldmiddelen van het land doelmatig te beheren en voor bereidingen te treffen voor een „ander type economische groei”. Dit heeft mi nister Fourcade van Financiën gister avond op een persconferentie uitgelegd. DEN HAAG. (ANP) De Christelijke Kruideniers Bond (CKB) is ongerust over de distributie van koffie. Een deel van de detailhandel wordt thans onvol doende of helemaal niet bevoorraad. De bond heeft dit in een telegram aan de minister van Economische Zaken ken baar gemaakt. Oorzaak van dit ver schijnsel is volgens de CKB de reactie van consumenten, handel en fabrikan ten, die verdere prijsverhogingen ver wachten door de berichten over misoog sten in Brazilië. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (106) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) 2,78 5,82 6,65 104,00 38,00 9.50 2,70 61,50 102.00 61.50 49.25 45,50 14,70 4.70 8,70 71,50 15.75 De ministers van Oliezaken van de OPEC-landen vergaderen in Wenen over de nieuwe prijs van het „vloeibare goud”. Op de foto de delegatie van Saoedi-Arabië: links Abdoel Asis Turki en rechts sjeik Jamani. voegde er onmiddellijk aan toe dat er voolopig nog geen overeenstemming valt te verwachten. Met name de financie ring van het project kan moeilijkheden opleveren. Op de eerste ministersconfe rentie in 1972 in Den Haag hadden de bewindslieden een verdeelsleutel vastge steld. Deze is inmiddels komen te ver vallen. De kosten zullen veel hoger uit komen dan aanvankelijk was geraamd. WENEN (Reuter). De ministerraad van de OPEC, de organisatie van olie exporterende landen, die in Wenen ver gadert, heeft zijn overleg gisteravond verdaagd zonder een besluit te nemen over een prijsverhoging van ruwe olie. Meegedeeld werd dat de meerderheid van de deelnemende landen voorstander van een prijsverhoging is. Minister van olie Jamani van Saoedi- Arabië zei dat er verschillen van mening waren geweest tijdens de drie uur du rende vergadering. Iets naders wilde hij daar niet over zeggen. Andere ministers verklaarden dat vandaag een besluit over de olieprijs zal worden genomen. BLOEMENDAAL (ANP) Groep NV (Bloemendaal) verwacht, dat de nettowinst over 1975 ongeveer 17 mln zal gaan bedragen, hetgeen een nagenoeg gelijke winst als die over 1974 zou betekenen, zo heeft het bedrijf be kendgemaakt- AMSTERDAM. (ANP) Per 15 okto ber zullen de banken voor sommige diensten herziene tarieven in rekening brengen, zo deelt de Nederlandse Ban- kiersvereniging mee. De Franse regering vindt het niet nodig de inkomstenbelasting te verho gen, behalve misschien voor de hoogste inkomens. De belasting op benzine zal volgend jaar mogelijk enigszins worden verlaagd. De belasting op sigaretten en tabak gaat 17 percent omhoog. Het ta rief voor wijn en sterke drank stijgt 15 percent en het zegelrecht 20 percent. De florerende Franse pornofabrikanten (de censuur op films voor volwassenen is onlangs afgeschaft) krijgt te maken met een toeslag op de btw die het tarief van 17 op 33,3 percent brengt. Dit zal ver moedelijk 90 miljoen frank in het laatje brengen. - meent Brussel. De vakbeweging heeft jarenlang vergeefs getracht via de weg van het harmonisch overleg duidelijke stappen te zetten op weg naar onont koombare en noodzakelijke veranderin gen. „En wanneer we ook andere midde len te baat nemen, omdat we ongeduldi ge veranderingsgezinden zijn, verwijten de werkgevers ons polarisatie. De werk gevers zijn ons daarin evenwel voorge gaan. Zij hebben als eersten het harmo niemodel afgezworen,” aldus Brussel. gevolg is volgens hem een snelle daling van de winkelprijzen en een marge voor de sijters „die je alleen nog in kwartjes kunt uitdrukken”. De slijters zouden daarom hun omzetten moeten vergroten, maar, zei hij: „Het is de vraag of de markt dat kan opnemen.” Van de vierduizend slijters in Neder land heeft de helft het al moeilijk, zegt de voorzitter van het bedrijfschap. „Met een accijnsverhoging die neerkomt op ongeveer 2,50 per liter en een prijzen oorlog op komst ziet het er somber uit voor de meesten van die kleine onderne mers.” Met ingang van vandaag worden de vastgestelde publieksprijzen voor pro- dukten onder de merken Bols, Clareyn, Parade, Bootz, Wynand Fockink, Harte- velt en Blankenheym en Nolet omgezet in adviesprijzen, zo maakte Bols gister middag bekend. Bols heeft dit besluit genomen, omdat gebleken is dat de vastgestelde verkoop- De heer Brussel filosofeerde voorts over het thema harmonie en conflict en andere „tekenen van ontbinding” in de Nederlandse samenleving. De vakbewe ging heeft niet voor het conflictmodel gekozen. Het is haar opgedrongen, zo Bij het toepassen van de transferpro- visie (overmaking van gelden van en naar het buitenland of naar rekeningen van niet-ingezetenen in Nederland) zal het bedrag waarover geen provisie wordt berekend van 10 op 25 worden ge bracht. Over bedragen boven 25 tot en met 25.000 zal 1 promille worden bere kend. Bij het huidige tarief is voor bedragen van 10.000 tot en met 25.000 ie provisie 0,5 promille. Op het gebied van accreditieven, ac ceptatie en avalering en garanties wordt de minimumprovisie opgetrokken van f 10 naar 25. Voor het verrichten van incasso is een vereenvoudigd tariefsys- teem ontworpen, de minima van deze provisie ondergaan een verhoging. Voor het incasseren van cheques op het buitenland wordt een provisie inge voerd met een minimum van f 3 per cheque. Deze provisie geldt niet voor Euro- en reischeques. De tariefsverhogin gen zijn nodig in verband met de geste gen kosten. ZEIST. (ANP) De mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat de stijging van het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie tussen half juli en half augustus mede is gestegen door dat aardappelen, fruit, vlees, vleeswaren en eieren duurder zijn geworden, is het Produktschap voor pluimvee en eieren in het verkeerde keelgat geschoten. Het bestrijdt, dat de eierprijzen een rol heb ben gespeeld bij de stijging van het indexcijfer en het vindt de conclusie van het CBS onjuist. Een andere grote distillateur, het Hei- neken-concern, was enigszins verrast door de actie van Bols. Men noemde het een zeer ingrijpende beslissing en een „serieuze stap” voor de bedrijfstak. Een beslissing had men nog niet genomen, aangezien men zich eerst wilde beraden. De beslissing van Bols valt volgens een woordvoerder van Heineken echter niet te negeren, en het is waarschijnlijk, dat men er niet omheen zal kunnen. Tegenover een duidelijk minder gun stige ontwikkeling op de Nederlandse en de overige Europese markten staat een over het algemeen bevredigende gang van zaken buiten Europa. De groep denkt dit jaar de omzet te vergroten van 1,1 miljard tot 1,3 miljard, waarvan meer dan 40 pet. buiten Nederland (1974: 32 pet.). De orderportefeuille be loopt thans ongeveer ƒ1,4 miljard. Op de openbare bestuursvergadering in Zeist deelde voorzitter J. T. Mellema gisteren mee, dat een ei in juni, juli en augustus 1974 respectievelijk 18, 16 en 17 cent kostte en in juni, juli en augustus 1975 achtereenvolgens 17, 16 en 17 cent. De huisvrouwen betaalden in de eerste vijf maanden van dit jaar eierprijzen die varieerden van 17 tot 19 cent, in dezelf de periode van 1974 was dat 20 tot 24 cent. Tot nu toe liggen de eierprijzen dit jaar volgens de heer Mellema onge veer op hetzelfde niveau als in de perio de 1963 tot en met 1972. De minister zei voor de laatste maan den van dit jaar enig herstel van de economische bedrijvigheid te verwach ten. Dat neemt niet weg dat de daling van het bruto nationaal produkt van Frankrijk voor 1975 toch op 2,5 percent (reëel) moet worden geraamd. Het ko mende jaar zal volgens Fourcade maar een bescheiden economische groei bren gen, waarbij veel zal afhangen van de monetaire stabiliteit in de wereld, de Prijzen van grondstoffen en de mate waarin de strijd tegen de inflatie succes heeft. Om de stijging van haar uitgaven met ruim dertien percent tot 294 miljard De economische deskundigen van de OPEC, die van 16 tot en met 22 septem ber in Wenen hebben vergaderd, hebben een verhoging tussen de 42 en 78 per cent aanbevolen, deelde Amoezegar mee. Maar, zo zei hij nogmaals, „wij zijn gematigd”. Saoedi-Arabië schijnt in zijn streven naar handhaving van de prijsstop vrij wel alleen te staan. Volgens Jamani is ook Koeweit tegen een verhoging. Ande re landen (Algerije, Libië, Venezuela, Irak) hebben zich uitgesproken voor een „redelijke” verhoging van de olieprijs. De OPEC bestaat uit dertien landen. Besluiten moeten met eenparigheid van stemmen worden genomen. congres wegens zal nemen, zei ook al zijn ze en reglementen, - - NEDERLANDSCHE W= =BllV MIDDENSTANDSBANK Bols had verwacht. „Wij wisten alleen niet wanneer men over de brug zou komen, maar ze konden eigenlijk niet anders meer omdat het er naar uitzag dat de rechter in hoger beroep de eisen zou vernietigen.” Dirk van den Broek was één van de groep van 80 slijterijen, die begin van deze maand de vaste prijzen aanpakte. Dit mondde uit in een serie processen tegen deze slijters, die niet allemaal gunstig uitvielen voor de distillateurs. In conferentiekringen wordt verwacht dat er een verhoging tussen de vijf en tien percent uit de bus zal komen. De prijs is sinds december bevroren op 10,46 dollar per vat (van 159 liter). De Iraanse minister Jamsjid Amoeze gar verklaarde dat zijn land voorstander is van een matige prijsverhoging. „Wij zijn niet uit op een verhoging met 35 tot 45 percent, zoals wel is gezegd. Onze inkomsten zijn weliswaar met 35 per cent verminderd als gevolg van de infla tie, maar wij zullen geen volledige com pensatie eisen”, zei hij. Amoezegar was het niet eens met zijn collega uit Saoe di-Arabië, Jamani, die de prijsstop wil handhaven. „Wij hebben onze prijzen negen maanden bevroren maar er is niet één industrieland dat de prijzen van zijn prodükten niet heeft verhoogd. Dat is toch niet eerlijk? Amoezegar zei de olie' verbruikende landen met het oog op de komende energieconferentie in Parijs „nog een kans” te willen geven door een gematig de prijsverhoging. De scheidende voorzitter betoogde voorts dat mogelijk door het falen van de politieke partijen de democra tie vaak oneigenlijk wordt gebruikt. Er wordt naar politieke tegenstellingen ge zocht. Men is bezig eikaars geloofwaar digheid te or.dergraven. Om zich daarna erover te beklagen dat de vertrouwens basis ontbreekt om te kunnen werken. En nadat iedereen met een inzet van een betere zaak waardig daaraan heeft deel genomen, verwijten we elkaar over en weer polarisatie te hebben bedreven, al dus Brussel. Ook de prijsgedragsregels waarin de fabrikanten wordt voorgeschreven de grondstofprijsverhogingen met een maand vertraging door te berekenen, spelen in deze situatie een belangrijke rol, vindt de bond. De CKB verzoekt de minister in het telegram eventuele maatregelen te nemen. UTRECHT (ANP). Praktijk en ervaringen in een federatieve samen werking zullen bepalend zijn voor een verdere ontwikkeling, zo meent de heet P. Brussel, voorzitter van de Industriebond NKV, die vandaag bij de opening van het eerste congres van deze bond inhaakte op de suggesties omtrent fusiebe «prekingen tussen vakbonden. uitkeren. Onder bijzondere omstandighe den kan ook rentesubsidie toegekend worden op het bedrijfsontwikkelingskre- diet, De staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft dat bekendgemaakt in de Staatscourant van woensdag. Het vestigingskrediet is een garantie- krediet waarmee de overheid de zelf standigen die zich voor het eerst vesti gen te hulp komt, het bedrijfsontwikke- lingskrediet is een vorm van hulpverle ning aan gevestigde >ndememers die voor nieuwe investeringen komen te staan. Daarop kunnen we vooralsnog niet ingaan, zei Brussel, omdat de leden daarover nog nooit zijn geraadpleegd. Overigens moet daarbij de vraag worden beantwoord of alleen overwegingen van efficiency en doelmatigheid mogen gel den als het gaat om het inruilen van de pluriformiteit voor een eenheidsvakbe- weging. Een pluriforme Nederlandse vakbeweging is volgens Brussel beslist niet minder progressief en heeft ook niet minder resultaten behaald dan in landen met een eenheidsvakbeweging. Monopolies zijn lang niet altijd de beste vormen voor een democratisch, vooruitstrevend en dienstverlenend func tioneren. Het verzet van de Portugese werknemers tegen de hun opgelegde vakbewegingsstructuur vloeit volgens Brussel ongetwijfeld mede daaruit voort. De heer Brussel, die op het vandaag begonnen tweedaagse pensionering afscheid voorts dat structuren, vastgelegd in statuten op zichzelf nog geen organisatie en ook geen federatie maken. Het zijn de men sen die daaraan inhoud moeten geven. En daarbij zijn erkenning van elkaar, respect en waardering voor elkaar en vertrouwen in elkaar onmisbare voor waarden voor het scheppen van een sfeer en een leefklimaat, waarin een federatieve samenwerking succesvol kan zijn. De basis voor een topoverleg is echter smal. De ministers zullen geen definitie ve beslissing kunnen nemen inzake de opslag van het Franse afvalzout. Het ontwerpverdrag is voorlopig nog niet klaar. De heer Vigeveno twijfelde eraan of de commissie er morgen in zal slagen een ontwerp-verdrag op te stellen over de bestrijding van de chemische veront reiniging van de Rijn. Het enige wat de commissie gisteren bereikte was over eenstemming over de inventarisatie die van de Rijnvervuiling en de zuiverings- maatregelen. Nadat de ministers ervan kennis hebben genomen, zal het rapport worden gepubliceerd. Het zal dienen als basis voor het opstellen van een langer termijnprogramma. Op de vorige ministersconferentie eind 1973 in Bonn hadden de bewindslieden af gesproken, dat zij vorig jaar oktober het zoutverdrag zouden bekrachtigen. Per 1 januari van dit jaar had Frankrijk moeten beginnen met de opslag van het afvalzout uit de Elzas. Het onderzoek naar de wijze van opslag is echter nog steeds niet rond. Het zal, zo meent de Nederlandse delegatie, zeker nog twee jaar duren voordat de zoutlast van de Rijn zal afnemen. De heer Vigeveno noemde de huidige proefnemingen met zoutinjecties diep onder de grond bemoedigend, maar DEN HAAG. Het rijk gaat op het vestigingskrediet voor het midden- en kleinbedrijf een rentesubsidie van vijftig percent gedurende maximaal drie jaar prijzen gaandeweg steeds meer al of niet heimelijk worden ontdoken. Omdat hier door een voor de consument en voor de handel onduidelijke situatie ontstond heeft Bols na uitvoerige overweging van alle aspecten, waaronder de uitkomst van enkele rechtszaken, dit besluit geno men. Onmiddellijk na het bekend worden van het nieuws heeft het Ahold-concern (Albert Heijn bekend gemaakt dat met ingang van donderdag de prijzen voor sterke drank van veel bekende merken in haar 34 slijterijen en zeven Miro’s omlaag gaan. De jenevermerken Olifant, Bols, Clareyn en Bokma, de vieuxmer- ken Parade en Dujardin alsmede de kruiden jenever Sonnema Berenburg gaan met enkele guldens omlaag. Uit het betoog van de heer Brussel viel te beluisteren dat hij niet zo geluk kig is geweest met de uitspraak van NKV-voorzitter Spit bij de presentatie van het NKV-visieprogram ..dat we de finitief willen afrekenen met het confes sionele image.” Evenmin met „de stellig goed bedoel de” opmerking van NKV’s vice-voorzit ter F. van Bakel, dat het NKV naar een socialistische maatschappij wil. Beslist niet alle NKV-leden zijn met dit begrip vertrouwd en bovendien verstaat de een er wat anders onder dan de ander. Het zou Brussel liever geweest zijn als men had gezegd dat dit visieprogram aan het begrip christelijk-sociaal eindelijk een duidelijke inhoud heeft gegeven. ......afc 4 •'\r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17