CIA opende post van Nixon f FRETILIN HEERST OP OOST-TIMOR Verontruste politicologen verliezen geding Guillaume gevaarlijke ja-knikker Nederlanders in Moskou van hasj-smokkel Rijkspostspaarbank uw nationale spaarinstelting beschuldigd Laatste weerstand gebroken OUD-BONDSKANSELIER WILLY BRANDT: Basken gearresteerd Looptijd 7 jaar, vaste rente 83/4% Looptijd 6 jaar, vaste rente 81/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 874% 1 door nico scheepmaker HANDIG TOON Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 t Minimum storting f 1,000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis COCKER-SPANIEL Vraag uitvoerige informatie 4. 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1975 DONDERDAG 25 SEPTEMBER ing ken luit ing nik ren lem oen Geen advies iers uur jurs eer Straat pan I /T- Onwaarschijnlijk DÜSSELDORF (UPI). Günther Guillaume, die terechtstaat op be schuldiging van spionage voor Oost-Duitsland, was een „ja-knik- ker”, maar zijn mogelijkheden om de Bondsrepubliek schade toe te brengen was aanzienlijk. Oud- bondskanselier Willy Brandt heeft dit verklaard in het proces tegen zijn voormalige medewerker, waar hij gisteren voor het eerst als getui ge werd gehoord. Het proces loont al drie maanden in Düsseldorf Ook de echtgenote van Guillaume. Christel, staat daar terecht. Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen I over deze spaardeposito’s. Naam .y Woonplaats i Sb 4 3 de haven Sjeremetjevo Pakistan. Gedurende die maand in Noorwegen (ADVERTENTIE) met 8%% rente HDC B 4 ■sum de >aas. hok hok- ■den l de Hen. het Be- eeld 'ven de hele de ordt eon- aan ver- iood Ko- vol- om inds n in voor leur Brandt ontkende echter herhaaldelijk dat hij ooit belangrijke zaken met Guil- het westen. a heeft dat Bui- ver- :hap de .nis reek en mi- i de ders land Ze na- leeft chi- ifge- hier 'den lan- iten- het szen, itine sap- be- .'tief, aal. WASHINGTON (Reuter, UPI). De Amerikaanse inlichtingendienst, de CIA, heeft regelmatig brieven ge opend van ex-president Richard Nixon zowel vóór als tijdens zijn ambtsperi ode. ers- 103 uto- nng. sche roek van leeft He- t hij ijks- bij te het urs- De het doos eur- eten men ende ngse izet- igen sen- be- van door BATUGADE (Reuter). Het revolu tionaire front voor de onafhankelijkheid van Oost-Timor (Fretilin) heeft gisteren naar het zegt de laatste weerstand op het eiland gebroken met de verovering van de stad Batugade nabij de grens met het Indonesische gedeelte van Ti mor. De laatste harde kern van de UDT, de democratische unie van Timor, bood weinig weerstand toen driehonderd sol daten van het front de stad binnenvie len. Een correspondent van het persbureau Reuter, die drie dagen met de troepen van Fretilin optrok, meldde slechts twee doden aan de zijde van de UDT. Naar verluidt werden in Batugade meer dan zeshonderd Timorezen en 25 Portugese soldaten gevangen gehouden door de de mocratische unie. Deze zijn waarschijn lijk meegevoerd door de UDT-troepen die in de richting van Indonesisch-Timor zijn gevlucht. De militaire leiding van het Fretilin heeft geen nieuwe grensoverschrijdingen „Hij was niet bijzonder goed op de hoogte en daarom konden politieke ge sprekken met hem niet erg produktief zijn. Daarbij had hij de neiging het steeds met je eens te zijn. Ik geef echter de voorkeur aan mensen die me nu en dan eens van repliek dienen”, merkte de oud-Bondskanselier op. Guillaume en zijn vrouw kwamen in de jaren vijftig uit Oost-Duitsland naar het westen onder het voorwendsel poli tieke vluchtelingen te zijn. Zij sloten zich aan bij de sociaal-democratische partij van Brandt en werkten zich lang zaam maar zeker op in het partij apparaat. Omstreeks 1970 kreeg Guillau me een baantje als contactman met de vakbonden op de Bondskanselarij. Tegen het einde van 1972 bezorgde zijn organi satorisch talent hem een bevordering naar de persoonlijke staf van Bondskan selier Brandt. Hij hield zich vooral bezig met het regelen van diens verkiezings- toernees door het land. Brandt verklaarde gisteren dat een vroeger onderzoek naar de antecedenten van Guillaume, van wie later bleek dat hij officier bij de inlichtingendienst van het Oostduitse leger was, had doen gelo ven dat de verdenking dat hij voor Oost-Duitsland werkte ongegrond was. MOSKOU (ANP). In Moskou is gis- Lei proces begonnen tegen vier -een 62 kilo hasj •v. Daarom, zei Brandt, vond hij het on waarschijnlijk toen de veiligheidsdienst in mei 1973 opnieuw met verdenkingen tegen Guillaume kwam. Hij wist wel dat de geheime dienst was begonnen met het schaduwen van Guillaume. Guillaume was de enige medewerker die Brandt vergezelde toen deze in juli 1973 voor een vakantie naar Noorwegen ging. De oud-Bondskanselier zei dat hij de toenmalige minister van binnenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher had ge vraagd of hij niet iemand anders zou meenemen. Genscher’s antwoord was dat de veiligheidsdienst wilde dat Brandt geen veranderingen zou brengen in zijn plannen of in zijn persoonlijke relatie met Guillaume. Frankrijk heeft zich in deze kwestie niet bijster doortastend gedragen, maar ik zie wel verzachtende omstandigheden. Stel de O AS had in de tijd van De Gaulle ergens in de Maquis een rebelle rend legertje gevormd dat de hand had weten te leggen op een verdwaalde Amerikaanse antropologe, dan zou De Gaulle het ook niet leuk hebben gevon den als de Amerikaanse luchtmacht voor een bedrag van 10 miljoen dollar aan geld en wapens boven het territori um van de opstandelingen had gedropt om Francis Clostr vrij te krijgen. Vooral niet als de Amerikaanse pers en televisie zonder toestemming in kleine vliegtuig jes naar de rebellen waren gaan zoeken om al die activiteiten te kunnen ver slaan. En zeker niet als die rebellen de bedoeling zouden hebben met die wa pens de regering te verdrijven. Het is natuurlijk toch een moeilijke situatie voor Frankrijk, te meer omdat Frank rijk ruim 52 miljoen inwoners heeft en de rebellen in theorie dus ruim 520 biljoen (met de B van Bil, dus 520 met 12 nullen) uit de schatkist kunnen vor deren, als zij het een beetje handig aanpakken (ze nemen er eentje gevan gen, die laten ze vrij als de onderhande laar de 10 miljoen frank heeft overhan digd, maar ze houden die onderhande laar weer vast, enz.). BILBAO (AP). In de havenstad Bilbao, in het nooMen van Spanje, zijn negen personen gearresteerd die ervan verdacht worden lid te zijn van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, zo is in kringen van de politie vernomen. Zegslieden verklaarden dat de politie tevens vier onderduikadressen heeft ge vonden die in Bilbao door de ETA wérden gebruikt. gemeld van Indonesische troepen sinds vorige week de stad Maliana door Indo nesische soldaten werd aangevallen. Maandag werd een Indonesische korpo raal gevangen genomen die volgens het Fretilin de leiding had over de soldaten die de afgelopen drie weken op Oost- Timor opereerden. De Reuter-correspondent meldde ver der dat het leven langs de grens met Indonesisch-Timor weer zijn normale gang gaat na twee weken van heftige gevechten. Het volk steunt kennelijk het Fretilin. Het militaire commando van Maliana heeft gezegd dat de graan-oogst de uitgedunde voedselvoorraaden goed deels kan aanvullen. Indonesië heeft gisteren voorstellen van het Fretilin voor een gezamenlijke controle van de grens tussen Portugees en Indonesisch Timor afgewezen. Indo nesië blijft Portugal zien als de enige wettige gezaghebber op Oost-Timor. meerd wilde worden over de CIA in verband met die plannen. Een voormalige functionaris van het Witte Huis, Tom Huston, bezorg de Nixon toen een rapport over de CIA en andere inlichtingendiensten in verband met hun activiteit die ge richt was tegen de anti-Vietnamde- monstraties. Huston vertelde de com missie dat de president niet op de hoogte was van het feit dat zowel de CIA als de FBI al jaren inbraken pleegden, afluisterden en brieven openmaakten. De voormalige minister van justitie John Mitchell, verklaarde dinsdag te genover de commissie dat Nixon het rapport had goedgekeurd maar het vijf dagen later weer introk op aan dringen van de toenmalige, inmiddels overleden directeur van de FBI, Ed gar Hoover. Bij de doorlichting van de CIA, die nu al acht maanden aan de gang is, zijn veel feiten aan het licht geko men van de duistere praktijken van deze dienst, zoals de plannen om Al weer een tijd geleden zag Berend Boudewijn hoe Toon Hermans in zijn kleedkamer vlak voor de voorstelling zijn snorretje bijknipte. Hij nam een ansichtkaart uit de rand van de spiegel, hield die langs zijn snor en knipte alle haartjes die abusievelijk boven Se an sichtkaart uitstaken, eraf. Eenvoudig maar praktisch. gen ging het om een brief van toenmalige president Nixon met als on derwerp de Amerikaans-Europese be trekkingen. Dat is een van de documen ten waarvan de openbare aanklager Guillaume beschuldigt het gekopieerd en aan zijn chefs in Oost-Berlijn gezonden te hebben. zag en behandelde Guillaume alle telex- boodschappen naar en van het ministerie van buitenlandse zaken en daarbij wa ren er die vertrouwelijk en geheim waren, aldus Brandt, bijvoorbeeld een op 18 juli gedateerde brief in het Engels. De inhoud werd op de zitting niet ont huld, maar volgens goedingelichte krin- In de met veel belangstelling tege- moetgeziene getuigeverklaring zei Brandt dat Guillaume toegang had tot het me rendeel van zijn geheime telegrammen en brieven gedurende een zomervakantie in Noorwegen en dat de inlichtingen die zijn medewerker daaruit vergaarde van uitermate groot belang waren voor bui tenlandse geheime diensten. „Zijn mogelijkheden om schade te be rokkenen waren aanzienlijk. Maar wat de feitelijke resultaten aangaat kan ik daarover niets zeggen omdat ik niet weet hoeveel materiaal hij stal”, ant woordde Brandt op een vraag. De ontdekking dat deze vertrouwde persoonlijke medewerker van Brandt een spion was deed de Bondskanselier vorig jaar besluiten zijn ambt neer te leggen. Senator Frank Church, die dit gis teren bekendmaakte als lid van de senaatscommissie die de inlichtingen dienst doorlicht, zei dat verder ook Edward Kennedy, Hubert Humphrey, de Ford-stichting, de Harvard-univer- siteit en de Rockefeller-stichting slachtoffer zijn geweest van deze verregaande belangstelling van de CIA. Ook brieven aan Martin Luther King en de post van de senator zelf zijn geopend door de inlichtingen dienst. De senaatscommissie is een onder zoek begonnen naar de plannen van de regering-Nixon voor het opbouwen van een onderdeel van de inlichtin gendienst in het Witte Huis. De com missie wil weten waarom de CIA haar activiteit niet heeft gemeld bij de vorige president toen deze geïnfor- dam Rus- „ge- blij foen voer ssen een men be- ■van t de dam ‘De zijn eren osito AMSTERDAM. (ANP) De zoge noemde vakgroepbesluiten aan de subfa culteit FSW-A van de Universiteit van Amsterdam mogen van het ambtenaren gerecht in de hoofdstad voorlopig van kracht blijven. Het ambtenarengerecht deed deze uitspraak in een „kort ge ding”, dat tegen de universiteit en het subfaculteitsbestuur was aangespannen door negen wetenschappelijke medewer kers bij FSW-A (Sociale Wetenschap pen). laume had besproken of diens advies had gevraagd. De man blonk uit in het regelen van technische en organisatori sche details van politieke campagnes, maar hij was van geen nut bij het analyseren van politieke vraagstukken, zei Brandt. Willy Brandt verlaat het gerechtsgebouw in Düsseldorf waar hij tegen de van spio nage beschuldigde Günther Guillaume getuigde. teren het r- Nederlanders en twee Duitsers,” die poging tot smokkel van C2 LIL hebben bekend via de Russische lucht haven Sjeremetjevo naar L_1 Het Duitse persbureau DPA I gisteren meegedeeld. De zes kwamen uit De eisers vroegen om vernietiging van deze besluiten, omdat deze hen persoon lijk zouden benadelen. De vakgroepbe- sluiten regelen onder meer de inbreng van studenten binnen vakgroepen, de kleinste bestuurlijke eenheden binnen een universiteit. Bij de eisers leefde vooral de vrees, dat „linkse” studenten de dienst gaan uitmaken binnen de vak groepen. Het ambtenarengerecht overwoog in in zijn uitspraak, dat de eisers geen persoonlijk nadeel ondervinden door de vakgroepbesluiten. Over eventuele alge mene bezwaren van de besluiten zal het gerecht zich nog uitspreken. De negen stafleden hebben namelijk nog een „hoofdzaak” bij het ambtenarengerecht lopen over de vakgroepbesluiten. Dinsdagavond stonden er op een voor pagina twee berichten die met een on zichtbare navelstreng met elkaar waren verbonden. In het ene werd gemeld dat de Franse antropologe Francoise Clau- stre nog in leven was omdat de rebellen die gedreigd hadden haar te executeren, hun ultimatum aan de Franse regering hadden verlengd. En in het andere lazen we tot onze ontsteltenis dat twee over vallers in Rome een raszuivere cocker- spaniël van gravin Liberata Centonze hadden ontvoerd. De ontvoerders van de antropologe (die dus de wetenschap be oefent van de mens en zijn natuurlijke eigenschappen), eisten van de Franse regering een losgeld van 10 miljoen frank waarvan een groot gedeelte in militair spul. De ontvoerders van de cocker-spaniël eisten slechts 400 gulden van de gravin. Wat die twee gevallen met elkaar verbindt is hun „luxe”. De ontvoerders van de hond rekenden erop dat de gravin graag 400 gulden voor haar ras zuivere blaffer zal neertellen (terwijl duizenden mensen hun hond simpelweg buiten de auto zetten als zij op vakantie gaan), en de opstandige rebellen in Tsjaad rekenden erop dat het beschaafde en cultureel hoog ontwikkelde Frankrijk wel bereid zou zijn 10 miljoen frank te investeren in het leven van de antropo loge (terwijl elders in Afrika duizenden mensen de hongerdood sterven, omdat zij niet in hun eentje zijn maar met een heleboel, en omdat ze geen Franse an tropologen zijn maai Afrikaanse honger lijders). Als een land als Frankrijk op zijn kop staat vanwege het leven van één onder daan, dan betekent dat dat er drie componenten samen werken: beschaving, luxe ep publiciteit Beschaving, omdat het voor een land en een volk pleit als zij zich druk maken over het leven van een enkeling Luxe omdat op vele fron ten een groter aantal mensen met de dood wordt bedreigd door honger, door marteling, door oorlog, door het verkeer, door ziektes enz. En publiciteit, omdat de massamedia zich met zo’n geval moe ten bemoeien wil het de aandacht krij gen die voor redding noodzakelijk is. Tienduizenden Indonesiërs zitten al tien jaar (en waarschijnlijk grotendeels on schuldig) in concentratiekampen, maar omdat we hun naam en beroep niet weten en omdat zij geen Europese on derdanen en geen antropologen zijn (hoewel zij inmiddels waarschijnlijk meer van de mens en zijn natuurlijke eigenschappen weten dan onze antropo logen) hebben wij ben nooit voldoende leren kennen om ons echt druk voor hen te maken. Of neem Tsjaad zelf. Tussen 1 januar 1974 en april 1975 kwa men daar meer dan 70 politieke gevan genen om het leven door executie, mar teling of ontbering Daarbij vergeleken is het lot van Francoise Claustre inder daad een luxe-probleem. buitenlandse staatshoofden te ver moorden en de ontdekking van gehei me schuilplaatsen waar zeer zware vergiften waren opgeslagen. Een Amerikaanse arrondissements- rechter heeft gisteren bepaald dat oud-president Nixon zich aan een verhoor onder ede moet onderwerpen in een zaak waarin een voormalig lid van zijn nationale veiligheidsstaf een eis tot schadevergoeding heeft inge diend. De rechter zei dat Nixon zich niet kan verschuilen achter privileges en een beroep op geheimhoudingsrechten om te vermijden dat hij voor de rechtbank moet verschijnen voor het afleggen van verklaringen inzake be paalde handelingen van het Witte Huis. De eiser is Morton Halperin die vergoeding verlangt voor schade die hij zegt te hebben geleden als gevolg van het aftappen van zijn telefoon door de „loodgietersploeg” van het Witte Huis in de periode tussen 1969 en 1971. Zij kunnen volgens het Russische strafrecht rekenen op gevangenisstraffen van drie tot tien jaar. Eén van de Nederlanders en een Duitser, die in Am sterdam woonde, hebben volgens de aan klacht in mei ook al 26 kilo hasj van Pakistan via Moskou naar Londen ge smokkeld. Bij het proces zijn vertegenwoordigers van de Duitse en van de Nederlandse ambassade in Moskou aanwezig. Deze C0UP°n ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Amsterdam.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3