VAN THIJN: DOORKRUISING REGERINGSBELEID Nieuw licht op onopgeloste Franse moordzaak-Marcovic Voorstel van commissie-De Moor opgeheven Volgend jaar verkiezingen in Portugal MULT1BONT Sociale dienst Tilburg voor 3 ton opgelicht Beslag op geld NVSH wordt (O Lang: Bisamrug naturel 1795,- Actie tegen, hondepoep Let op het juiste nummer!!!^ Zetmeelgroep KSH in zorgelijke situatie Secretaris van filmster 7 jaar geleden gedood DOOR WERKLOZE B Generaal De Carvalho na bezoek aan Zweden 358 AMSTERDAM Keizersgracht 510 Tel.: 020-62693 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur, donderdag tot 21.30 uur. Te bereiken met tram 1 en 2 ARNHEM ROTTERDAM Nederlands paar in Spanje aangehouden .4 W s llX't tl DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1975 BINNEN» EN BUITENLAND 4 f B Gespecialiseerd in grote maten t.m. 54. avenCDSEt^RT 1929 NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN Reiskosten voor 2 personen vanfchtheid 4 binnen Nederland bij bij iedere aankoop volledig betaald! e» J o 4 1’ 1 I J a o Veel kritiek op bezoek Westerterp aan Spanje (Van onze parlementsredactie) d< v< e« (Van onze redacteur in Parijs) (ADVERTENTIE) Pr kunnen een voor om ‘XI in het een Henk Brussel, in Puntenstelsel in hoger onderwijs nieuwe stijl w la de ne st zi P’ re g< h< tc w zi‘ vi Pi bi ri PvdA-fractieleider Ed van Thijn heeft vanmorgen over deze zaak vragen ge steld aan premier Den Uyl en minister Pompidou werd in die dagen dat hij bij generaal De Gaulle na zijn langduri ge premierschap in ongenade was geval len, zelfs door een rechter van instructie verhoord. Ondertussen heeft de rechter van in structie bevolen dat Uros Milicevitch, die zichzelf nu dus van aanstichting tot moord heeft beschuldigd, door een psy chiater zal worden onderzocht. Admiraal Rosa Coutinho, die ook deel uitmaakte van de delegatie, gaf de bui tenlandse pers de schuld voor de econo mische boycot die de Europese landen Minister Westerterp heeft vanochtend in Madrid tegenover onze redacteur in het ervoor Ook i om om aan beroep te doen en zo te trachten tot gratieverlening bij te dragen”. I de dir ges wo Karei Doormanstraat Tel.: 010-127546. 1 1 D( he er mi vo re: v< vi we tar kis set dn 1 mi tor tor He so ge VI he ge di 1 13f 12f m« scl po' He de De Spaanse regering wordt morgen officieel op de hoogte gebracht van de ondertekening van zes doodvonnissen door de krijgsraad, uitgesproken tegen een lid van de ETA en vijf leden van het FRAP, onder wie twee vrouwen. Dit betekent, dat de vonnissen binnen 12 uur nadat het kabinet kennis genomen heeft van deze mededeling moeten wor den uitgevoerd. Alleen generaal Franco kan nu nog gratie verlenen. DEN HAAG In politieke krin gen in Den Haag is nogal wat beroe ring ontstaan rond het bezoek van minister Westerterp aan Spanje. De minister woonde gisteren en van daag in Madrid een vergadering bij van Europese ministers van Ver keer. Diverse politici hebben inmid dels laten weten te vinden, dat de minister thuis had moeten blijven uit protest tegen de elf doodvonnis sen in Spanje. Ook enkele van Wesr- terterps Europese collega’s hebben geweigerd naar de ministersconfe rentie te gaan. actie om het Nederlandse toerisme naar Spanje tegen te gaan. Anderzijds heb 'ik een dringend beroep op hem gedaan om te bevorderen dat er gratie zal worden verleend.” De heer Andriessen zei vanmorgen te vinden dat dit nu niet direct de taak van de minister van Verkeer is. Wester- terps reactie daarop: „Ja, maar ik heb juist overwogen dat de gelegenheid om met de minister van Openbare Werken die een bepaalde invloed in het Spaanse kabinet heeft te praten, ge bruikt moest worden om op hem een (Van onze correspondent) TILBURG. De gemeentelijke socia le dienst van Tilburg is vermoedelijk het slachtoffer geworden van een fraude die een bedrag van ruim drie ton kan belo pen. Een Tilburgse werkloze zou als koppelbaas zijn opgetreden, terwijl hij zelf een uitkering van de sociale dienst ontving. Minstens 16, eveneens uit Til burg afkomstige werklozen werden door hem aangetrokken door een bedrijf, ge vestigd in Sliedrecht, dat zich bezighoudt met groenvoorziening, speciaal in op dracht van de gemeente. Om het onderzoek niet te bemoeilij ken werden er door de Tilburgse autori teiten nog geen nadere gegevens ver strekt. De fraude zou zich hebben afge speeld in de loop van de laatste twee jaar. De koppelbaas, die een wekelijkse uitkering kreeg van 400 gulden, zou met zijn nevenactiviteiten een bedrag van ongeveer 5000 gulden per week hebben verdiend. Zijn werknemers kregen een sociale uitkering van 300 gulden en kre gen er van hun baas nog eens 300 gulden in de week bij. PARIJS. Op de geruchtmakende moord die zeven jaar geleden op de secretaris van de Franse filmster Alain Delon, de Joegoslavische playboy Stefan Marcovic, werd gepleegd en die tot dus ver nog altijd niet kon worden opgehel- derd, is gisteren nieuw licht geworpen door verklaringen die door een landge noot van het slachtoffer, Uros Milice vitch, tegenover de politie werden afge legd. GRONINGEN. (ANP) De Zetmeel groep Nederland van Koninklijke Schol- ten-Honig bevindt zich in een zorgelijke economische en financiële positie. Oor zaak van de moeilijkheden zijn afzetpro- blemen bij de papier- en textielindustrie. Hierdoor hopen de voorraden zich de laatste maanden in buitengewone pro porties op, aldus de directie van de zetmeelgroep. gwiir (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Commissie Ontwikkeling Hoger Onderwijs, de zo genaamde commissie-De Moor, vindt dat er in het hoger onderwijs-nieu- we-stijl een stelsel va studiepunten moet komen. Met zo’n stelsel zou de cursusduur beheerst kunnen worden. Dit schrijft de commissie in een advies aan minister Van Kemenade (Onderwijs) en zijn staatssecretaris Klein. Spanje verklaard zijn bezoek aan Spanje juist ook aangegrepen te hebben om de Spaanse regering van de verontrusting in Nederland over de doodvonnissen op de hoogte te stellen. „Ik heb van mijn bezoek aan Spanje gebruik gemaakt om met mijn Spaanse collega, de minister van Openbare Wer ken, een gesprek te hebben over de kwestie van de doodvonnissen. Hierin heb ik hem enerzijds gewezen op de ernstige verontrusting van de publieke opinie in Nederland, en ook van een heeft een Leerlingen van de zesde klas van de Jan Evertsenschool in Amsterdam hebben gis teren duizend handtekeningen ter onder steuning van hun actie tegen hondepoep op het schoolplein aangeboden aan wet houder Van Duyn. Bij de ontvangst van de leerlingen op het stadhuis droeg Van Duyn een ambtsketen, daar hij optrad als plaatsvervanger van de burgemeester. De kinderen hadden behalve de handteke ningen ook tekeningen met protesten meegebracht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De kans is groot dat het beslag van 1,6 miljoen gulden dat de vakbond Mercurius had gelegd op het kapitaal van de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming (NVSH), wordt opgeheven. In een gesprek op 7 oktober hopen Mercurius en de NVSH de wachtgeldregelingen voor zeventien ontslagen NVSH-personeelsleden tot ie ders tevredenheid te kunnen afhandelen. juist daarom verklaarbaar, omdat ons land zich de laatste tijd fel tegen het fascistische regime in Spanje heeft ge keerd. Minister Van der Stoel ontbood vorige week de Spaanse ambassadeur om te protèsteren tegen de elf doodvon nissen, terwijl bovendien acties op inter nationaal niveau in voorbereiding zijn. Overigens was men op het ministerie van Buitenlandse Zaken wel op de hoogte van het bezoek. Ir. J.P. van Muijlwijkstraat 60 Tel.: 085-42 2970. Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur, donderdag tot 21 uur. Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur, vrijdag tot 21 uur. Milicevitch, die op zijn eigen verzoek onmiddellijk achter de tralies werd ge sloten, beweerde dat hij indertijd de Corsicaanse bandiet Marcantoni, die ook een dikke vriend van Alain Delon was, had verzocht Marcovic uit de weg te ruimen omdat hij zich in zijn ruime Parijse flat wilde installeren. Marcantoni werd al lang van die moord verdacht, maar wegens gebrek aan bewijzen had zijn advocaat, de be roemde mr. Isorni, die indertijd ook maarschalk Pétain verdedigde, hem na Eind juni jl. blokkeerde Mercurius, de NW-bond van administratief personeel, het kapitaal van de NVSH, omdat vol gens de bond zeker zeventien van de 37 ontslagenen bij de NVSH (wegens reor ganisatie) niet voldoende wachtgeld was toegekend. De groep van zeventien maakte aanspraak op 1,4 miljoen gulden. Op uitnodiging van het hoofdbestuur van de NVSH is met Mercurius over een oplossing van het geschil gesproken- Een woordvoerder van Mercurius vindt het ietwat voorbarig om te stellen dat het beslag op het NVSH-kapitaal al is opge heven, maar hij heeft goede hoop dat de partijen elkaar zullen vinden tweede gesprek, begin oktober. Inmiddels is het gewestelijk arbeids bureau akkoord gegaan met de ontslag aanvrage van de overige 20 NVSH- medewerkers die te zamen 170.000 gul den wachtgeld willen. Mercurius had al een klacht bij de kantonrechter neerge legd om de NVSH te dwingen haar verplichtingen na te komen. STOCKHOLM/LISSABON (UPI, AFP, Reuter, ANP) De Portuge se generaal Otelo Saraiva de Car valho, hoofd van de militaire veilig heidsdienst in Portugal, heeft giste ren in Stockholm gezegd dat de kans bestaat dat er volgend jaar februari parlementaire verkiezingen zullen worden gehouden in Portu gal. Generaal De Carvalho zei dit aan het eind van een driedaags be zoek aan Zweden van een delegatie uit Portugal, die daar verschillende aspecten van de Zweedse samenle ving heeft bestudeerd. Van der Stoel. De heer Van Thijn vraagt de bewindslieden of deze trip van Westerterp geen doorkruising is van het regeringsbeleid inzake de Spaanse von nissen. „De regering probeert juist druk op Spanje uit te oefenen, en nu gaat Westerterp er heen. Ik vraag me af of Westerterp zoiets zomaar zonder overleg heeft gedaan,” reageerde de PvdA-leider vanmorgen. „Dit is een onjuiste handel wijze. Tk vind dit onbegrijpelijk”, aldus Van Thijn. KVP-fractieleider Frans Andriessen had ook enige twijfels. „Ik wist niet dat deze conferentie plaatsvond. Had ik dit van tevoren geweten, dan had ik het de minister zeker ontraden naar Spanje toe te gaan”, vertelde de heer Andriessen, die echter ook zei de zaak niet buiten proporties te willen trekken. „Dit is de verantwoording van de bewindsman zelf”. De negatieve reacties op het Spaanse bezoek van minister Westerterp zijn een lang voorarrest uit de gevangenis weten los te praten. De procureur der republiek stond juist op het punt het hele dossier-Marcovic definitief te casse ren. De zaak-Marcovic heeft de laatste ja- ren trouwens ook in de binnenlandse politiek van Frankrijk een rol gespeeld. Omdat h et voormalige Franse staats hoofd Pompidou en zijn vrouw met Alain Delon eveneens bevriend waren, hadden kringen rond generaal De Gaulle toen wel geïnsinueerd dat ook Pompidou wel wat meer over die moord zou kun nen weten. Onze redacteur Kolb, meldt: Portugal moet onmiddellijk EEG-hulp krijgen en aan deze bijstand mag geen enkele voorwaarde verbonden zijn. Dit heeft het Europese parlement gisteren gezegd. In het hoofdkwartier van de EEG in Brussel is duidelijk dat de hulpverlening aan Portugal echter moei zaam op gang komt en dat bovendien van hulp zonder voorwaarden geen sprake zal zijn. Tijdens een bijeenkomst van financië le deskundigen van de EEG waar over Portugal werd gesproken, is gebleken dat de grootste tegenstanders van hulp aan Portugal wel wat toeschietelijker zijn geworden, maar dat bijvoorbeeld Frankrijk „een zeer voorzichtige houding aanneemt”. De meeste lidstaten zijn voor het in schakelen van de Europese Investerings bank EIB bij het verlenen van bij stand. Jonker Fransstraat 128 A Tel.: 010-13 8065. De commissie-De Moor vindt het stel sel van studiepunten de enige manier om de problemen die ontstaan door om de problemen die ontstaan door schaalvergroting, op te lossen. Het ver langen naar individuele programma’s kan volgens de'commissie op die manier beter worden gehonoreerd. in het hoger beroepsonderwijs zou om het systeem te beheersen zo’n studiepuntenstelsel ingevoerd moeten worden- Te zijner tijd moet het hbo samen met het wetenschappelijk onder wijs het hOger-onderwijs-nieuwe-stijl gaan vormen. Omdat de verwachte economische op leving uitblijft, heeft de directie de hoop op een spoedige afzetverbetering laten varen. Vooralsnog zal er geen werktijd verkorting komen, maar is gekozen voor toeneming van de voorraden. Er was reeds een personeels- en investeringsstop ingevoerd. Van vakbondszijde werd opgemerkt dat er geen sprake van is dat er onder het tweeduizend man tellende personeel van de KSH-zetmeelgroep ontslagen moeten vallen. Geruchten als zouden binnenkort 200 mensen op straat komen te staan zijn „pertinent onjuist”. het, aldus de commissie, gewenst om aldus de commissie, gewenst te zorgen, dat een grote groep studenten van een bepaalde lichting „op schema ligt”. Zouden na een bepaalde tijd veel studenten achter liggen, dan kan dat komen door een „niet-reallsti- sche” studieprogrammering. De tweede helft van een programma zou volgens Wiegersma besnoeid kunnen worden, als de werkelijke cursusduur langer wordt dan voorzien was. (Van onze redacteur in Barcelona) ALGECIRAS. In de Spaanse ha venstad Algeciras heeft de Spaanse grenspolitie gisteren een Nederlands paar aangehouden wegens smokkel van verdovende middelen. Ze kwamen uit Marokko. Verleden week werd in Algeciras ook Nederlands echtpaar aangehouden wegens smokkel van 112 kilo hasjiesj. Tweede Kamer werd aangenomen, zijn de bewindslieden ai van deze 1700 uur uitgegaan. Volgens prof. Wiegersma zijn de voor delen van het stelsel: Het is een hulpmiddel bij het be heersen van het onderwijssysteem. Onderwijsdoelstellingen duidelijk worden gemaakt. Het is een toetssteen rechtvaardige studiebelasting. Het geeft de mogelijkheid overeenkomstige studierichtingen verschillende instellingen te vergelijken. Het registreert op eenvoudige wijze de studievorderingen, en Het maakt het mogelijk een vroe gere, afgebroken opleiding toch in een systeem te vangen. De overheid zou volgens de commissie de invoering van een stelsel van studie punten zoveel mogelijk moeten bevorde ren. Na een periode van experimenteren zou het systeem in de wet opgenomen kunnen worden. Het rapport van de commissie is geschreven door haar advi seur, de Amsterdamse psycholoog prof, dr. S. Wiegersma. De commissie wil één studiepunt over een laten komen met de studielast van een gemiddelde werkweek van een „normstudent”, die ruim voldoende of goed is. Daarbij gaat de commissie uit van een werkweek van 40 uur. Uitgaan de van 42 werkweken per jaar, komt de studielast van een „normstudent” over een met 42 studiepunten- De commissie wil de studielast op'1700 uur per jaar stellen. Bij de wet op de herstructure ring voor het wetenschappelijk onder wijs, die enkele maanden geleden in de S BONTMANTEL j- --- hebben gevoerd tegen Portugal. „Wij kunnen bij voorbeeld van Groot-Brit- tannië hulp krijgen als er in Portugal een pluralistische democratie wordt ge vestigd. Met zo’n voorwaarde gaan wij niet akkoord”, aldus de admiraal. Carvalho voegde daar nog aan toe dat zij in Portugal een democratie willen vormen, waarbij de macht aan de basis moet liggen, bij het volk en niet zoals in de Oosteuropese landen aan de top. Over Angola zei generaal De Carvalho dat er een internationale conferentie bij een zou worden geroepen om te voorko men dat een van de drie Angolese bevrijdingsbewegingen de absolute macht in Angola aan zich trekt. Het revolutionaire antifascistische pa triottistische front FRAP in Spanje heeft de regering in Madrid er gisteren van beschuldigd rechtse Portugese guer rillagroepen te laten trainen op Spaans grondgebied. Ook zouden leden van de voormalige Portugese geheime dienst de PIDE in Spanje verblijven. In Mafra, 30 km ten noorden van Lissabon, is het gisteren tot botsingen gekomen tussen soldaten en officieren. De chef van de generale staf, generaal Carlos Fabiao, werd uit Lissabon naar de kazerne geroepen om tussenbeide te ko men. Een korporaal en een sergeant zijn gevangen gezet. Op het grootste plein van Lissabon heeft de politie gisteravond in de lucht geschoten om een menigte uit Angola gerepatrieerde oklonisten te verspreiden, die daar aan het betogen waren. Volgens ooggetuigen duurde het schieten onge veer een halve minuut. De ongeregeld heden begonnen toen de politie nieuws gierigen wilde verspreiden die de trot toirs blokkeerden. De menigte keerde zich tegen de politie, die toen de hulp van de militaire politie inriep. Tot zover de persbureaus.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4