Saneringsfonds heeft negentig aanvrage voor slooppremies Haven Steeds meer mensen achter het stuur met to vishal een borrel op Vissersschepen worden niet massaal aangeboden om gesloopt te worden Plan voor andere vormgeving aan Semafoor in IJmuiden Twintig jaar Samvro: van ziekenhulp langzaam tot politieke scholing i Café ’DE HALVE MAAN’ n I 0 5 Boormachine gestolen METHODE VAN SEINEN BL1JFI (VOORLOPIG) ZELFDF „WELLICHT KUN JE DE MENSEN AAN HET DENKEN ZETTEN, DAN HEB JE AL HEEL WAi BEREIKT” kg I» il-WJ* SEPTEMBER 25 HONDERDAG 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK tot (Van een onzer verslaggevers) Voor de BF Gevaarlijk iUiri iilht illlii as DEN HAAG-IJMUIDEN. Na de verdubbeling van de sanerings- premie voor vissersvaartuigen is er bij het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds geen stormloop geweest van aanmeldingen. Tot augustus van dit jaar had het fonds zo’n vijfenzestig aanvragen voor sloop- premies binnen, na de nieuwe maat regel waardoor de sloopvergoedin- gen van zevenhonderd tot veertien honderd gulden per brutoregister- ton werden opgeschroefd, zijn nog eens vijfentwintig aanvragen bin nengekomen. Het fonds vindt de stijging niet opzienbarend, maar ziet in de nieuwe maatregel toch wel een stimulans. Of deze trend zich zal voortzetten waardoor de vissérsvloot blijvend verkleind kan worden is een vraag die pas on lange termijn beantwoord kan wor den. ifc Ja! (ADVERTENTIE) Probeer eens zo’n DUCJE in Hagelingerweg 36 Santpoort-N. De enorme kostenstijgingen, de inzet (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een medewerker) Prijzen in guldens. Henk (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Uit een garagebox aan de Kruisberglaan is in de nacht van dinsdag op woensdag een boormachine gestolen. De waarde van het apparaat wordt geschat op 170,-. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 900 kg. tong; 6 kisten tarbot en griet; 2 kisten kabeljauw; 3 kisten wijting; 72 kisten schol; 25 kisten schar; 4 kisten makreel en 37 kisten diversen. Per 40 kg: tarbot 522-168; griet 149- 136; koolvis vier 18; schol één en twee 126; schol drie 162-110; schol vier 71-69; makreel twee 20-18,80; wijting drie 57; schar 71-69; bot 48-38; krab 39; rode poon 63-47. Het complex van vuurtoren - op de voor grond: met daarachter het gebouw van de Semafor en de licht-bordessen. Het De schepen zijn volgens de directie van het bedrijf aangemeld bij het fonds en er is een toezegging binnen dat er pre mies zullen worden uitgekeerd. Het was volgens het bedrijf niet meer mogelijk rendabel met deze schepen te vissen. de bedoeling dat het bordes op het witte gebouw te zijner tijd het veld gaat ruimen. In de Vissershoven van IJmuiden liggen schepen die aan de visserij zijn onttrok ken. De bedoeling is, dat het grote bordes op het gebouw van de Semafoor gaat verdwijnen. Het gebouw blijft dus staan. De reden van het verdwijnen van het grote staketsel is, dat een deel ervan de laatste jaren geen dienst meer doet. In voorgaande jaren waren hieraan sein- armen bevestigd met wat avondlampjes. vrouw maakte het noodzakelijk dat de leden (verenigingen) van de Samvro aan de doelstelling een andere inhoud gingen geven- Adjudant Van der Scheer van de poli tie vertelt, dat de angst voor het blaas pijpje blijkbaar verdwenen is. „De men sen drinken weer rustig een borreltje om daarna in de auto te stappen. En meestal drinken ze wel meer dan een borreltje te veel. Als we ze controleren, dan is het vaak geen kantje boord, maar zitten ze dik over de streep”. Het huidige Samvro-bestuur, v.l.n.r.: de dames E. van Popta, E. J. de Zwarte, A. Reehorst, I. P. Hofman en C. J. v. Wetter. rgen i de ssen egen van Dit 1 12 men vor- anco t dat at de het iging 7SH), op 7 IVSH ntien t ie- lelen. eids- islag- VSH- gul- id al erge- haar ncië- over leken hulp lijker beeld ading t in- ings- bij- is, de >neel, vol de 37 reor- was ntien ilden. stuur r een Een het t het >pge- at de het Jan gis- ider- poep wet- van Van d als r. De teke- esten Van de visserijmaatschappij C. Vrolijk ligt er in IJmuiden nog de SCH 117, waarvoor ook een regeling met het fonds getroffen wordt. Ook andere ha vens van Nederland hebben momenteel schepen die aan de visserij zijn onttrok ken. Voor heel Nederland komt het er op neer dat de aan de visserij onttrok ken schepen een gezamenlijke inhoud hebben van ruim elfduizend brutoregis- terton. “i?* Het is alleen jammer dat de activitei ten die onder auspiciën van de Samvro worden uitgevoerd (op enige gunstige uitzonderingen na) niet boven het met alle respect charitatieve fruit snijden en bloemschikken uitkomen. Dat is jammer omdat uit de hoek van het Samvrobestuur soms wel voorzichtige kreten over vrouwenemancipatie zijn te horen, maar het ontbreekt nog aan een duidelijke filosofie of wat concrete ge dachten over de daadwerkelijke bevor dering van die emancipatie. van concurrerende moderne vaartuigen en het hele complex van overbevissing en quoteringsmaatregelen maakten het volgens Kwakkelstein noodzakelijk de schepen uit de vaart te nemen. De VL 7 ligt al lange tijd afgemeerd, de 153 pas vanaf augustus, toen de nieuwe regeling werd ingesteld. VELSEN De Velsense gemeentepo litie begint zich zorgen te maken over het toenemend alkoholgebruik bij auto mobilisten. Opnieuw moest gisteravond tegen twee autobestuurders proces-ver- baal worden opgemaakt wegens een te hoog percentage alkohol in het bloed. De Velsense gemeentepolitie heeft zeker el ke avond wel één of meer automobilis- ten, die duidelijk boven de streep zitten. Onbegrijpelijk voor ons om in het plaatsje DICKELE (België) met zijn 100 inwoners nog een brouwerijtje te ontdekken van Brouwerij De Wever die een zacht bruin „DUC” TAFELBIERTJE maakt, nog in zo’n oud beugelflesje van 30 cl. Er zullen genoeg vrouwen zijn die het gewoon prettig vinden dat bijvoorbeeld hun man de vakantiebestemming kiest, afgepast huishoudgeld geeft of misschien zegt hoe laat ze thuis moeten zijn. Het is toch ieders eigen keuze.” Wel acht het Samvro-bestuur het be langrijk dat vrouwen worden voorge licht over hoe het anders kan zijn, over activiteiten die zoal voor vrouwen wor den georganiseerd of over bestaande verenigingen, bonden of andere vrouwen organisaties. Het bedrijf stoot met deze schepen het oudste deel van haar vloot af. Ondanks dat de schepen er roestig en onttakeld uitzien vindt het bedrijf niet dat een hoop roest wordt ingeleverd voor veel rijksgeld- „Die schepen zijn altijd keurig bij gehouden en ze zijn nog steeds vaar klaar”, aldus de directie van het bedrijf. Hoewel geen van de tijdens het ge sprek aanwezige bestuursleden (mevr- A. Reehorst, mevr. E. J. de Zwarte van de Ned. Chr. Vrouwenbond, mevr. I. P. Hofman van de Doopsgezinde Zusterk- ring en mevr. E- van Popta van de Geref. Vrouwenvereniging) het met dit soort toestanden eens kan zijn, bestaat er een zekere huiverigheid zich met deze privézaken te bemoeien. De Katwijkse onderneming Den Duik heeft de KW 87 en de KW 101 in de Vissershaven afgemeerd. Volgens direc teur Den Duik was ook met deze sche pen niet meer lonend uit vissen te gaan. Het bedrijf heeft de vloot van vier vaartuigen inmiddels teruggebracht tot één schip. Den Duik hoopt de komende tijd de handelsactiviteiten uit te breiden en voor de visserij betere tijden af te wachten. „Als we de regeling niet had den gehad zouden onze schepen waar schijnlijk nog varen, maar nu met die premies heeft dat geen enkele zin meer”, aldus Den Duik. tie, zal de seingeving door middel van de lichten toch gehandhaafd moeten blij ven - aldus de heer Van Rijn. Hoe de nieuwe situatie zal worden, staat op dit ogenblik nog niet vast. Komt er één paar voor in de plaats met lichten; dan wel twee of drie? Niemand kan daar dit moment een antwoord op geven. Dit alles is nog in studie. Wel staat vast, dat men af wil van het „bordes-gedoe”. En alvorens een stand punt is ingenomen, zal er nog niets worden verwijderd. Hoe lang de studie op dit onderwerp moet duren, staat ook niet vast. Kwakkelstein heeft overigens wel plan nen voor nieuwe hektrawlers, waarvoor ook een rijksbijdrage is gevraagd. Het betreft hier een oude claim. Sinds het in werking treden van de saneringsregeling is het namelijk verboden schepen die tegen premies voor de sloop worden aangeboden te vervangen door nieuwe vaartuigen. Die zijn later verwijderd en daarvoor zijn in de plaats gekomen grote lichten, die vanuit zee ook overdag te zien zijn. Het onderhoud van het raam vergt nog al wat kosten. Dat is mede een van de redenen, waarom gedacht wordt aan een andere vormgeving. Maar denkende con form de internationale bepalingen, ech ter wel vanuit de lokale nationale situa- Als overkoepelend orgaan voor de mo menteel 22 vrouwenverenigingen in de gemeente heeft de Samvro haar verte genwoordigsters op de meest uiteenlo pende posten: van middenstandscommis- sie tot de commissie voor advies van de woonruimteverdeling. Zo worden de be langen van de zeg tweeduizend georganiseerde vrouwen (die via hun verenigingen in de Samvro zijn verte genwoordigd) en die van de andere Vel sense burgers op passende wijze behar tigd. I IJMUIDEN. Woensdag gearriveerd: John W, Rotterdam; Constance, Ham burg; Hoegh Mistral, Yokohama; Saas Fee, Sagunt, IJmuiden; Gerda Maria, Douglas, IJmuiden; M.I. Transporter, Noordzee; Tegal, Hull; Monte Toledo, Santander; La Sierra, Port Elisabeth; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Narvik 2, Gdansk, IJmuiden; Bitumenjo, Mo Ira- na; Victoria, Tilbury: Calicadjec, Cont. Plat; Audacius, Lavera; Tarring, Tha mes; Rybnik, Stettin; Boyam, Gunness; Garsten, Lenengrad, Zaandam; Cuidad De Quayaquil, Bremen; Tor Belgia, Go thenburg;. Stirling Brigg, Cont. Plat, IJ muiden; Golden Arrow, Santos. Het zjjn oude roestige kotters, waarvan sommige al sinds het begin van dit jaar geen dienst meer hebben gedaan. De Vlaardingse maatschappij Kwakkelstein heeft er de VL 7 en de VL 153 opgelegd. In de Vissershaven van IJmuiden lig gen momenteel verschillende schepen die voor sloop, in aanmerking komen. komende cursus het cursusgeld tot vijf entwintig gulden terug te brengen. Kijk, het lijkt soms wel alsof er veel veranderd is, maar wij hebben op vere- nigingsavonden bijvoorbeeld ook wel meegemaakt dat vrouwen in de pauze weggingen omdat ze van hun man om half elf thuis moesten zijn. Zulke dingen gebeuren nog steeds.” VELSEN. Voor de Samvro-vrou- wen in Velsen heeft 1975 als Jaar van de vrouw een extra feestelijk tintje omdat deze overkoepelende ,>Raad voor Samenwerkende vrouwenorganisaties in de gemeente Velsen” dit jaar ook het twintigjarig bestaan viert. De tentoon stelling „Vrouwenappèl 1900-1975” die volgende week dinsdag in het stadhuis wordt geopend is georganiseerd ter ere van deze feiten en zal ook een stukje geschiedenis van de Samvro weergeven. In de loop van deze twintig jaar zijn in Velsen weinig nieuwe plan nen gerealiseerd waarbij de Samvro als de instelling ter behartiging van de maatschappelijke belangen van de Vel- ser ingezetenen en speciaal die van de vrouwen niet op z’n minst om advies werd gevraagd. -hulp geen Dit teren n de t de noei- adien geen De besommingen waren: UK 56 1.700, UK 78 2.300, VD 18 2.300, VD 19 10.000. Donderdag gearriveerd: Philipp Ma- thiesen, Antwerpen; Zeeburg, Antwer pen; Impala, Ipswich; Sine Boye, Rotter dam, IJmuiden; Regents Park, Temeu- zen, IJmuiden; Neutron, Lowestoft. Mevr. Reehorst: „Het is natuurlijk erg gevaarlijk om direct te zeggen zoals het bij jou thuis gaat, is het fout. Daar heb je het recht niet toe. Iedereen moet toch leven zoals hij of zij dat prettig vindt. „Daarom ook vooral is die tentoonstel ling georganiseerd,” aldus mevr- Van Wetter, „informatie geven is belangrijk en wellicht kun je door die toneel- of filmavond of door dat forum de mensen aan het denken zetten. Dan heb je al heel wat bereikt. En we hopen dat die tentoonstelling niet alleen die vrouwen trekt die toch al georganiseerd zijn, maar dat ook die andere vrouwen een kennis komen maken, zodat we een steeds grotere groep gaan bereiken.” Als we even twintig jaar terug gaan in de geschiedenis, is te zien dat de Samvro ook niet zozeer ten bate van de vrouwenemancipatie is opgericht. De oorspronkelijke opzet was om de ver schillende vrouwenorganisaties in Velsen te bundelen en zo medewerking te krij gen voor de Bescherming Bevolking- Na de stormramp in 1953 is landelijk de tendens geweest om hulpverlenende in stanties beter te bundelen zodat in geval van nood de hulpverlening op meer Een van de eerste initiatieven van de nieuwe raad was de buurtziekenhulp en later de hulp aan chronisch zieken en bejaarden. In de jaren die volgden werd de Samvro actief in velerlei gemeentelij ke commissies en Culturele instellingen. Daar hadden de vertegenwoordigsters een adviserende stem en leverden zo hun bijdrage aan landelijke acties als „hulp voor Hongaarse vluchtelingen”, „Open het dorp”, „dekens breien voor Algerije” en de actie -,Sam-zam”. Op plaatselijk niveau werkte men mee aan bijvoorbeeld het carillon-comité en aan de Sinterklaasacties voor eenzamen. De maatschappeljke ontwikkelingen van vooral de laatste jaren en daarmee de verandering van de positie van de Woensdag vertrokken: Heinrich Knup pel, Felixtove; Sachsenstein, Antwerpen; Saturnus, Aberdeen; North, Cont. Plat; Sonnekerk, Soedan; Calvyn, Boston; Oli vier, Hamburg; Nord Ford, Runne Sea Bure, Antwerpen; Auriga, IJmuiden, As- hod; Mette Steen, Brunsbuttel; Rimo F, IJmuiden, Gothenburg; Rie, Moss; Hille Sasse, Leith; Bemark. Gent; Thantenay, IJmuiden, Caen; Monte Toledo, Santan der; Vagertind, Antwerpen; Trident, Rotterdam, Le Havre; Cielo Rosso, Pa lermo; Bitumenjo, Antwerpen; Gulf leed 7, Cont. Plat: Jemrix, IJmuiden, Ips wich; Rey Farrila, IJmuiden, Swansea. Voorzitster mevrouw C. J. van Wetter (afgevaardigde van de Ned. Chr. Vrou wenbond): „Een jaar of drie geleden zijn we op een heel andere toer gegaan. Toen is bijvoorbeeld de eerste politieke scho lingscursus georganiseerd en zijn de v.o.s.- cursussen („vrouwen oriënteren zich op de samenleving”) van start gegaan. Die scholingscursus liep in Velsen uitste kend. Die v.o-s.-cursus in tegenstel ling tot overal elders in het land liep niet goed. Dat heeft volgens ons een financiële oorzaak gehad: die cursus kostte veertig gulden en de ervaring is nog steeds dat als zoiets geld kost en de vrouwen moeten dat van het huishoud geld betalen, dan is het al snel te duur. Mannen hebben hun abonnementen en zijn lid van hun vakbond, maar de vrouwen moeten vaak zulke cursussen uit de huishoudpot betalen en dan kan dat moeilijk zijn. We hopen dan ook de effectieve wijze zou kunnen plaatsvin den. Landelijk leidde dit tot de oprich ting van de Nederlandse Federatie van Vrouwelijke Vrijwilligers, terwijl hier in Velsen op 19 oktober 1955 de Samvro werd opgericht, waarbij mevrouw C. Ledeboer tot eerste presidente werd ge kozen. IJMUIDEN. - Er worden op dit mo ment plannen beraamd om te komen tot een andere vormgeving aan het sein- ra.'.m van de Semafor. De seingeving echter zal voorlopig niet veranderen - althans wanneer het voorstel, zoals dat is gedaan door de directeur van het loodswezen de heer P. van Rijn, wordt geaccepteerd. Donderdag vertrokken: Rhone, Le Ha vre; Antje Schutte, Saling Bay; Pratita, Bremen; Archimedes, Hamburg: Tor Belgia, Antwerpen; Mobil Marketer, Noordzee. Per 1 kg.: tarbot 13,41; grote en groot- middel tong 12,80-12,70; kleinmiddel tong 11,00-10,39; tong één 10,17-8,89; tong twee 7,37-7,11. W* t i -- - - jfe F"- ’ib 1 inA*”" *’"’>11-1 f u oYKR

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5