Speciale invalidenwoning als primeur voor Heemskerk WIJK AAN ZEE KLAA GT NIET TEN ONRECHTE OVER GELUIDSHINDER Suède- Nappa kleding VELDHUIS De IJmuider Courant Wat je noemt een toffe krant L iijsBeu r O ca I I I I I I I I I I I I I Nieuwe Meerdijk 17. geopend van 1 PARI AN MEUBELEN IPARIANMEUBELEiP Dralon bankstel zeer fraai uitgevoerd in diverse kleuren van f 1.300,— voor 695,- I Hoekbankstellen jJJ iiiB SLEUTELS UITGEREIKT AAN EERSTE BEWONERS VELSEN-IJMUIDEN City Luxor Gemeenteambtenaren vierden feest BEVERWIJK Niveau ver boven normen van milieuhygiëne Kennemer theater Stadsschouwburg tNJ FT D RD A G 25 SEPTEMBER 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 9 99 I (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/IJMOND In Wijk aan Zee en IJmuiden heerst een on gezond „geluidsklimaat”. Metingen door de provinciale dienst voor de milieuhygiëne hebben dat aange toond. Het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne heeft normen opgesteld voor de hoeveel heid lawaai die er in een woonom geving hoogstens aanwezig mag zijn. In Wijk aan Zee en IJmuiden worden deze normen ver overschre den. De belangrijkste veroorzakers van de herrie zijn de Hoogovens, de de ruyter's •v PEN-centrale en het weg-, spoor weg- en scheepvaartverkeer. De metingen werden 's nachts door de provinciale dienst voor de milieu hygiëne verricht. 1 grootste auto vernieling aller tij den”. Zoals reeds vastgesteld is de belangstelling voor „Inpikken en wegwezen” ook in City gedurende de eerste vertoningsweek voldoende groot geweest, om hiervan tot en met woensdagavond een prolon gatie te rechtvaardigen. JMofflo] (Van een onzer verslaggeefsters) f (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ’t Was voor mijn vrouw en voor mij eerst VANDAAR Naam Adres (aankruisen wat u wenst) voor dames en heren •n Lange Nieuwstraat 185 Noord Arcade - tel. 13899. Wat broeken betreft ben ik nogal precies Bij de terugkeer in het tien jaar oude stadhuis stonden de verversingen reeds te wachten. Daarna werd gezamenlijk een koude lunch genuttigd. IN DE TWEEDE zaal van dit theater wordt opnieuw een stevige knokpartij in het vooruitzicht gesteld en wel door mid del van „The Yakuza”, welke film van heden- tot .en met woensdagavond zal gaan draaien. Het is een verhaal over gangsters en tevens over een ontmoeting tussen oost en west, waarbij oost wordt vertegenwoordigd door een mysterieus Japans genootschap de Yuakuza. Aan B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 Mevrouw Harms (PSP) sprak er haar verheugenis over ook de 10-17.00 uur. vrijdag koopavond tot I 21.00 uur. maandag gesloten ONDERWIJL DRAAIT in de matinee van zondag „Tarzan, de onoverwinnelij ke”, een film uit de nog altijd populaire oerwoudserie, waarvoor de kloeke titel held ditmaal in de gedaante van Ron Ely de strijd tegen een meedogenloze schurkenbende krijgt voorgezet. EVENMIN ALS ELDERS in de Nederlandse bioscooptheaters heeft men zich in de IJmond de kans laten ontgaan getuige te zijn van de virtuoze manier, waarop ter wille van een sensationeel filmverhaal bijna honderd kostbare auto’s vol ledig in de „prak” worden gereden. r N De waarnemend voorzitter van de wo ningbouwvereniging, de heer J. Maar- tens, had alle gasten verwelkomd en allen dank gebracht die bij de bouw betrokken waren. In de derde fase wordt gepoogd een beeld te krijgen van het karakter van de geluidsbronnen. De metingen in deze fa se zullen binnenkort beginnen. De resul taten en bevindingen van de technici zullen worden vergeleken met die van een dergelijk onderzoek in Zuid-Holland. Van het onderzoek werd woensdag morgen rapport uitgebracht in de ver gadering van de provinciale commissie van de geluidshinder in Noord-Holland. Gedeputeerde dr. ir. IJff van milieuza ken noemde het onderzoek een groots project, waarvan de gegevens die er uit verkregen worden, onontbeerlijk zullen zijn voor het voeren van een rationeel beleid. VELSEN. De gemeenteambtenaren hebben woensdagmiddag het tienjarig bestaan van het stadhuis gevierd met een bustocht en een gezamenlijke maal tijd. geluidsgegevens beschikbaar zijn, wan neer de Staten zich weer eens over een uitbreiding van Hoogovens moeten uit spreken. De heer De Boer (PvdA) stelde vast dat uit de onderzoeksresultaten biijkt dat Wijk aan Zee niet ten onrech te klaagt over de herrie. Volgens de normen van het ministerie mag er ’s nachts in een woonwijk hoog stens een geluidsniveau heersen van 35 dB (A). DB (A) betekent decibel. De hoeveelheid geluid wordt gemeten in decibels. In Wijk aan Zee en IJmuiden echter werd ’s nachts respectievelijk 52 dB(A) (bij oostelijke wind) en 42 dB(A) (bij westelijke wind) gemeten. Dat is voor Wijk aan Zee twee decibels hoger dan de aanbevolen grenswaarde (de hoe veelheid geluid die medisch-maatschap- pelijk nog net aanvaardbaar wordt ge acht) voor een gebied met voornamelijk zware industrie. ningnood geraken. Na zich even per soonlijk tot de familie Majoor te hebben gewend ging zij alle genodigden voor naar de invalidenwoning aan de Arden- nenlaan 49, waar zij de sleutels over handigde aan Jan Majoor, die de woning eerstdaags met zijn gezin zal betrekken. Mevrouw Vervelde had nog meegedeeld, dat b. en w. een commissie in gaan stellen, die tot taak krijgt de bouw van meer invalidenwoningen in Heemskerk te coördineren en te stimuleren. VOOR DIT THEATER geldt hetzelfde als voor City in Velsen, omdat ook hier de total loss-film „Inpikken en wegwe zen”, tot en met woensdagavond zal worden geprolongeerd. Voorts wordt hier voor de traditionele nachtvoorstel- lingen van vrijdag en zaterdag de Chi nese knokfilm „De vuistvechters van Fort Chu” aangekondigd, met v oor de eerste matinee van zondag de Neder landse jeugdfilm „Sjors, Sjimmie en de rebellen”. Wethouder mevrouw J. H. Vervelde-Wa- genaar opende de deur van de eerste spe ciale invalidenwoning voor het gezin Majoor. HET WORDT BIJNA eentonig, maar ook in dit theater zal het nieuwe week- programma van heden- tot en met za terdagavond met een pittig partijtje Chi nees vechten worden ingezet. „Kung Fu de Kantonbokser” heet dit verhaal, over de inhoud waarvan zo langzamerhand niets nieuws meer valt mee te delen. In zekere zin geldt dit ook voor „Heerlijke ontucht achter kloostermuren”, een soort verfilmde „Decamerone”, waarin een aantal voor de pest uit Florence ge vluchte jongelieden de tijd verdrijven met het elkaar vertellen van erotische avonturen.. Allemaal bedreven door rijke nietsdoeners, schone vrouwen en weel derige boerendochters, plus de voor dit genre onvermijdelijke paters en nonnen. Bij dit alles wordt voor de eerste mati nee van zondag de historische avontu renfilm „De vlam en de pijl” op het witte doek gebracht. (1-2-3 zits) v.a. f 695, Massief eiken bank- stellen v.a. 1095,- 7 showrooms in Nederland I met een grootse sortering I bank stellen, salontafels etc. I in diverse kleuren tegen kei- harde prijzen. 5 jaar garantie op constructie en binnen- I werk Service-dienst door geheel Nederland I AMSTERDAM, Boelelaan 12 2 min. vanaf de nieuwe RAI, tegen- I over de ingang van het Crest-Hotel, voorheen Esso Motor Hotel. I geopend van 10.17.00 uur. donderdag koopavond tot 21.00 uur I maandag gesloten BADHOEVEDORP Nieuwe Meerdijk 17. geopend van 10-17.00 uur. vrijdag koopavond tot 21.00 uur. maandag gesloten HEEMSKERK. Wethouder me vrouw J. H. Vervelde-Wagenaar heeft woensdagmiddag aan de familie J. Ma joor de sleutels uitgereikt van de eerste speciaal voor minder-validen gebouwde woning in Heemskerk. Daarbij waren eveneens aanwezig de wethouders Roe zen en Van Herpen, vertegenwoordigers van de verschillende gemeentelijke dien sten die zich met dit bijzondere project hebben bezig gehouden, afgevaardigden van het Revalidatiecentrum Noord-Hol land en van Heliomare, alsmede van verschillende medische diensten en an dere instanties, die adviezen hebben ge geven of op andere wijze bij de bouw betrokken waren. IN HET GERNE van de westerns heeft de aanduiding „vier vuisten” een klank gekregen, die hiervoor zo langza merhand als een goede aanbeveling kan worden beschouwd. Het werd immers het begrip voor een sensationele wild west-film, waarin ook voor de bevrij dende humor een belangrijk deel werd ingeruimd. Dit is ongetwijfeld eveneens het geval met „Vier vuisten slaan weer toe”, een verhaal over twee vrolijke vagebonden die tijdens een revolutie in Mexico in conflict komen met een aan tal geraffineerde wapensmokkelaars. Niemand kon hen weerstaan, tot „de vier vuisten” in het stadje arriveerden. En dan ziijn onmiddellijk de spreek woordelijke rapen gaar, omdat de beide vrienden onverschrokken het offensief gaan openen, om met behulp van vuist en revolver de bende op te rollen en onschadelijk te maken. De liefhebbers van dit genre weten dus dat zij zich vrijdagavond en zondag voor dit onder houdend amusement bij de Velsense Stadsschouwburg kunnen melden. bloederige taferelen dus geen gebrek, vooral omdat een aantal leden van dit genootschap zichzelf bij wijze van een soort moderne harikiri van een pink pleegt te ontdoen. Tegen twee uur werd het uitstapje ingeleid met een kort woord van burge meester drs. J. Reehorst, waarna de dames en heren met de genodigden in de vier gereedstaande autobussen een plaats zochten. Er stonden vijf reisdoelen op het programma waarvan elke groep er twee kon bezichtigen in de toegemeten tijd tot vijf uur. Deze reisdoelen waren het receatiegebied Spaarnwoude, de wa tertoren van het bedrijf gas en water, de kwekerij van de gemeente, het politie bureau en het vroegere raadhuis in Dorp Velsen. Films to Mevrouw Vervelde had grote waarde ring voor de algemene inspanning die het mogelijk heeft gemaakt om deze invalidenwoning te bouwen. Zij hoopte, dat de inzet van de woningbouwvereni- ging „Ons Huis” een voortzetting krijgt in het plan Neksloot en eventuele vol gende bestemmingsplannen. „Hoewel de 111 woningen een stukje woningnood oplossen, blijft de woningverdeling een groot probleem, want vele gegadigden moesten ook nu weer worden afgewe zen”, aldus mevrouw Vervelde, die even wees op het doorstromiingseffect, waar door er weer bestaande huizen vrij ko men en op de overloop naar het Alk- maarse gebied die noodzakelijk blijft, wil men in Heemskerk ooit uit de wo- Zoals bekend geschiedde dit voor „Inpikken en wegwezen”, waarvan de intrige is gebaseerd op de grote vakbekwaamheid van een autodief, die erin slaagt elke willekeurige wagen, afgesloten of niet binnen zestig sekonden op gang te krijgen. De film eindigt met een veertig mi nuten durende achtervolging van de meesterdief door honderden po- litie-auto’s, resulterend in „de Voor het meten van geluid beschikt de provinciale dienst voor de milieuhygiëne over een meetwggen, die gisteren werd gedemonstreerd voor statenleden die zich met milieuzaken bezighouden De wagen is voorzien van ultramoderne ap paratuur en behoort daarmee tot de meest uitgebreide mobiele meetstations van Nederland. Gemeten wordt geluids hinder van industrie, verkeer en vele andere lawaaibronnen. Want voor de bouw van zo’n woning komt hebben we deze middag begre pen heel wat meer kijken dan de leek zou kunnen bedenken. Daarvoor is een samenspel van vele en verschillende deskundigen nodig, hetgeen dan tegen woordig een multidisciplinaire aanpak wordt genoemd. Het aanpassen van een woning voor één speciale invalide is vaak niet zo moeilijk. Maar deze woning is als invalidenwoning gebouwd, hetgeen betekent dat het huis ook geschikt is voor bewoning door andere invaliden, die op een totaal andere wijze zijn gehan dicapt en dan al of niet een gezin hebben. Deze woning maakt deel uit van het complex van 111 huizen dat Smits Bouwbedrijf in Zuidbroek bij het NS- station heef) gebouwd in opdracht van de woningbouwvereniging „Ons Huis”. De eerste woningen van deze nieuwe wijk zijn al opgeleverd, want het bouw bedrijf ligt ondanks de handicap van een natte herfst met veel onwerkbare dagen vóór op het bouwschema. Overigens is de windrichting van be lang voor de sterkte van het lawaai. Bij westelijke wind is het ’s nachts in Wijk aan Zee stiller (38 dB(A)) en bij oostelij ke wind in IJmuiden (34 dB(A». De gemeten waarden vormen onder grenzen van de hoeveelheid lawaai, die op de meetpunten aanwezig is. Met an dere woorden, bij bepaalde windrichting is het in Wijk aan Zee of IJmuiden nooit stiller dan de genoemde waarden. Zolang de wind uit een bepaalde hoek waait, heerst er nooit de rust die volgens medici en milieudeskundigen eigenlijk zou moeten heersen in een wijk waar mensen wonen en moeten kunnen sla per). Er is steeds lawaai van een bepaal de sterkte of sterker. In Wijk aan Zee werden zelfs pieken in de geluidsbelas ting gemeten van 71 dB(A). ’s Nachts wel te/verstaan. Volgens een woordvoerder van de pro vinciale dienst voor de milieuhygiëne speelde de economische crisissituatie nog een afzwakkende rol: wanneer de crisis er niet was zouden de meetresultaten wellicht hoger zijn uitgevallen. De metingen maken deel uit van een grootscheeps onderzoeksprogramma. De gehele geluidssituatie in het IJmondge- bied wordt in kaart gebracht. Twee fasen van het nachtelijk meetprogram ma zijn intussen uitgevoerd. De eerste fase betrof metingen op ruime afstand van de geluidsbronnen. Bovengenoemde gegevens met betrekking tot de geluids niveaus in Wijk aan Zee en IJmuiden werden in deze eerste fase van het meetprogramma verkregen. De tweede fase hield metingen in dicht bij de geluidsbronnen en daar rondom. DE Woonplaats: Ik wil de IJmuider Courant graag 14 dagen gratis thuis ontvangen Daarna kunt u B mij noteren als maandabonnee a 12,35 als kwartaalabonnee a ƒ35.45 Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, sturen naar Damiate Pers BV. Antwoordnummer 416, Haarlem 5 - daar zat je dan als kersverse import’t Was voor mijn vrouw en voor mij eerst -^echt wel even wennen. Voor de kinderen niet. Die waren hier meteen thuis. Nou moet ik toegeven dat we in het begin een domme fout hebben gemaakt. We hebben ons niet meteen geabonneerd op de IJmuider Courant. Nü pas weet ik wat er in deze streek allemaal ”te koop” is. Die krant kun je hier echt niet missen, geen dag! Want in de IJmuider Courant lees je naast het wereldnieuws massa’s streeknieuws, stadsnieuws, enzovoort, enzovoort. En ik ben weer aan sport gaan doen op de koop toe! Die wekelijkse IJmuider Courant SPORTIEF bijlage wees mij ’’mijn vereniging”. Bent hier ook pas komen wonen, maar komt de IJmuider Courant nog niet bij u thuis? Maak die fout dan snel goed. Vul nu deze bon in en U krijgt de IJmuider Courant 14 dagen lang gratis thuis! W i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9