FILMWEEK ARNHEM BEGONNEN van elitaire pornograaf ALLEGORISCHE WILD WEST-FILM BLIJFT RAADSELACHTIG EL TOPO Be’aarden gaan on reductie Speelfilm over verhouding met arme landen HUMS graag naar film „La bete": omstreden film iSflWSS I Ton van Duinhoven in: É-sSi® 16 V R IJ D A G California Split Royal Flash Het land van belofte Pas si méchant La béte Jaws Jaar van de kreeft Nieuwe films Zachte bedden Kinderfilms ISSSi IN VERBAND met het Engelse karakter van de film waarmee de tiende Arnhemse Filmweek gisteravond feestelijk geopend is, speelde de band van de „Life Guards” buiten het Rembrandt Theater toepasselijke muziek. De „Life Guards” is niet zomaar een muziekkapel. De band dateert uit 1660, is in Engeland beroemd als muziekgezelschap dat bij vele feestelijke en officiële gelegenheden optreedt en is momenteel in West-Duitsland ge stationeerd, zodat het geen verre reis behoefde te maken om de bezoekers van deze eerste festival-avond in de stemming te brengen voor de hoofd films, Richard Lesters „Royal Flash” met Malcolm McDowell, Oliver Reed en Alan Bates. Nachtvoorstell ingen Herhalingen Nachtvoorstell ingen Erfgenamen van Cabral El Topo Vroegere successen KUNST w. -*1 te ten De haai die de hoofdrol speelt in „Jaws”. (ADVERTENTIE) r CHARLES BOOST. „THE GETAWAY” van Sam Packin- pah met Steve McQueen en Ali Mac- Graw wordt door Nöggerath vertoond en „Les Violons du Bal” van Michel Drach met Jean-Louis Trintignant en Marie- José Nat is na een te kort verblijf in de bioscopen nu te zien in de nachtvoor- stellingen van Studio K. graag wezens meer van Ammel- acteertalent. klooster gekozen en de enige attractie wordt geleverd door Peter Sellers die zes rollen speelt en achtereenvolgens een Franse generaal, een Engelse majoor, de Franse president, Hitler, een Japanse prins en een loslopende Duitser voor stelt. En daar valt zo tussenbeide wel om te lachen. In Rembrandt. «huis set in 2. idse- sdt|k dreigend onheil (ook met de angst van zijn publiek) meesterlijk speelt. Hij weet een sfeer van afgrijzen en schrik op te roepen, waarbij hij op de juiste momen ten zijn schrikeffecten plaatst. Na veel spanning vindt hij nog een apotheose door drie man in een versterkt vissers vaartuig met modern schietgerij, harpoe nen en een ijzeren kooi de haai in volle zee te laten opzoeken om een moordend gevecht te voeren, dat urenlang onbeslist blijft. sadistische en gruwelijke trekjes uit Ar- tands „theater van de wreedheid” waar mee Jodorowsky vroeger geëxperimen teerd heeft. Door het soms al te mooie camerawerk van Raphael Corkidi is het fraaie uiterlijk van de film gegaran deerd en de wreedheden extra geaccen tueerd, maar dichter bij de waarheid achter die mooie beelden brengt het ons niet. Of de keuring een soortgelijke opvat ting is toegedaan, staat nog te bezien. Zoals het ook nog onzeker is of de Belgische film „Vase de Noce” die even eens over copulatie tussen mens en dier gaat, door de keuring zal komen. Maar dan is er nog altijd de oplossing van de „besloten voorstelling”. Waarover in een volgend bericht uit Arnhem. Boven: Malcolm McDowell als charmeur in „Royal Flash”. Onder: een scène uit „Het land van de grote belofte” van Wajda. „Royal Flash” is een woordspeling met de naam van de hoofdpersoon, kapitein Harry Pagat Flashman, een vermakelij ke lafaard en vrouwenjager die uit ge brek aan zwaarte omhooggeklommen is in het leger en door zijn handige manier een geliefde gast is in het Londense uitgaansleven in het begin van de vorige eeuw. Het toeval brengt hem in contact met Graaf Otto van Bismarck die dan al bezig is aan de groot-Duitse gedachte te het huwelijk in haar droom het beest gedood heeft, blijkt in werkelijkheid ook haar a.s. echtgenoot gestorven te zijn. Zonder aanwijsbare reden. Tenzij men in de ontdekking dat de gestorvene het product is van sexueel verkeer tussen mens en dier verband ziet tussen droom én werkelijkheid die bij Bórowczyk voortdurend in elkaar overlopen. In het hartje van Bloemendaal. Eerlijke en originele gerechten in een geheel eigen sfeer. Dagelijks geopend van 5-12 uur. Op maandag en dinsdag gesloten. Reservering aanbevolen. Mangerie „La Fine Fleur”. Bloemendaalseweg28, Bloemendaal. Telefoon 023-254939. werken en die voor een van zijn politie ke intriges Flashman kan gebruiken <üe hij via een list naar Beieren weet te lokken. NOG TWEE NIEUWE films: een thriller in Calypso van Patrice Chereau, „Het Vlees van de Orchidee” met Char-, lotte Rampling, bekend uit „De Nacht portier”; en „Hammond” met Donald Sutherland als een „private eye”, jacht makend op de koele Jennifer O’Neill waardoor de oorspronkelijke titel „Lady Ice” beter op z’n plaats is. Walt Disney’s „Heksen en Bezemste len” is natuurlij kg geprolongeerd op de woensdag-, zaterdag- en zondagmidda gen in Studio, terwijl Palace de jeugd al wat hoger aanslaat door ze Jerry (Le wis) als Babysitter” voor te zetten. Daar vinden dan een reeks avonturen plaats met veel degengekletter en wisse lende kansen die herinneringen oproepen aan oude avonturenfilms als „Zorro” en „The Prisoner of Zenda”, een genre dat Lester, evenals hij deed bij „De drie Musketiers”, op nogal luidruchtige ma nier parodieert. Hij wordt dan van een vaak vermoeiende grappigheid die echter niet.zal nalaten de juiste vrolijke stem ming op te roepen die bij een openings voorstelling past. STUDIO HEEFT de Nederlandse film „De laatste Trein” geprolongeerd. Luxor heeft nog eens gegrepen naar Victor Hugo’s onsterfelijke „De Klokkeluider van de Notre Dame” in de klassieke versie van- William Dieterle met Charles Laugton, Maureen O’Hara en Cedric Hardwicke. Palace heeft ook een oud paardje van stal gehaald, nl. „De Val van Rome” met Sophia Loren, James Mason, Alec Guinness en Stephen Boyd, een van de grote in Spanje opgenomen Samuel Bronston-produkten uit de jaren zestig, waartoe ook „El Cid” behoorde. Spielberg is niet karig in het etaleren van bloedige details, maar het moet gezegd dat hij zijn spel met angst en HET SPEELFILMDEBUUT van Her bert Curiël, „Het Jaar van de Kreeft”, naar een roman van Hugo Claus hebben we onlangs naar aanleiding van zijn Amsterdamse première gedeeltelijk mis lukt genoemd door het zwakke, om niet te zeggen afwezige spel van Rutger Hauer die met Willeke van Ammelrooy een „Turks Fruit”-achtige verhouding heeft. Uit Claus’ verslag ^van een au thentiek liefdesavontuur dat op niets uitloopt, zijn nogal wat typerende details weggelaten, zodat de verfilming van het boek in een wat moeizaam tempo ver loopt en als voornaamste winst het be wijs levert van Willeke rooy’s indrukwekkend Daarvan getuige te zijn is een gang naar de film al waard. In Lido. Karatefilms in Frans Hals („The Kil ler”) en Lido (De 13 Zonen van de Gele Draak”), „Wait until Dark” over het blinde meisje Audrey Hepburn in moei lijkheden is te zien in Luxoi en voor Burt Lancaster als de meedogenloze wreker Valdez moet men naar Palace. Zijn film zit vol sexuele symbolen en in de rauwheid, waarmee hij een en ander op het gebied van bezeten erotiek laat zien, ontpopt de filmer meer dan in zijn vorige films (waartoe ook „Goto. File d’Amour” en „Blanche” behoren) als een pornograaf van de oude stempel Dat wil zeggen: een verfijnde, elitaire pornograaf die zijn perverse fantasieën in kunstzinnige vorm verbeeldt, daarmee een Franse traditie (De Sade, De Lautré- amont) voortzettend. IN THE MOVIES gaat een Nederland se première en wel van een film van Roeland Kerbosch, „De Erfgenamen van Cabral” over de toekomst van de Afri kaanse staat Guinee Bissau na de moord op de inspirerende leider Amilcar Cabral in ’73. Kerbosch heeft interessant mate riaal meegebracht (met Fred van Kuyk aan de camera) uit het verre land en veel interviews afgenomen onder de nieuwe leiders en mensen uit het volk, maar hij heeft weinig model in het materiaal aangebracht. Er wordt veel gepraat over de toekomst van Guinee Bissau, men valt herhaaldelijk in herha lingen en het heeft er de schijn van of de filmer alles gebruikt heeft wat hij ter plaatse opgenomen heeft, zonder zin vol te hebben kunnen monteren. Vooraf een stripverhaal op film over de problemen die onze aarde bedreigen, gemaakt door de Toonder Studio’s. Alle bekende waarheden over de huidige si tuatie worden voo’- kinderen herhaald in een ouderwetse tekenfilmstijl met een zo verwarrende tekst van Bert Kroon dat weinig kleine kijkers op het einde zullen weten hoe het allemaal in elkaar zit. De optredende mensheid wordt voor gesteld door seksloze wezens in diverse kleuren die meer lijken op Marsbewo ners zoals cartoonisten zich die voorstellen dan op menselijke die de tragische werkelijkheid diepte zouden hebben gegeven. „ZACHTE BEDDEN, Harde Gevech ten” is een flauwe klucht van Roy Boulting die als voornaamste grap een pil introduceert die in Champagne opge lost bij de drinker van die drank een oprisping, een wind en daarna de dood veroorzaakt. De film speelt zich af tij dens de Tweede Wereldoorlog, als plaats van handeling zijn een bordeel en een MET „EL TOPO" heeft Roxy een ui terst merkwaardige wildwestfilm op het programma genomen, een allegorische western die de vreemdste verwikkelin gen aaneenvoegt tot een geheel vol sym bolische bedoelingen. Wat natuurlijk on gewoon is bij dit genre dat leeft bij de gratie van een rechtlijnig gegeven en van overzichtelijke karakters. „El Topo” heeft dan ook een wonderlijke voorge schiedenis. De film werd vier jaar geleden ge maakt door Alexandro Jodorowsky, een Chileen uit Pools-Russische ouders die zich in Parijs en New York met experi menteel toneel had beziggehouden en daarna Arrabal verfilmde („Tar Babies”). „El Topo” was zijn tweede film die vooral aanhang vond bij de New Yorkse Underground, waarna hij, steunend op dit succes voor normale bioscooproulatie werd aangekocht. DE MEEST CONTROVERSIËLE film in Lux is in- die eerste dagen „La Bete" van Walerian Borowczyk, oorspronkelijk bedoeld als een onderdeel van zijn „Contes immoraux”, maar nu opgeno men in een ander geheel, waardoor een duidelijke scheiding is ontstaan tussen het moderne toegevoegde gedeelte en wat aanvankelijk bedoeld was onder de titel „De ware Geschiedenis van het Beest van Gevaudan” als een van de immorele vertellingen te fungeren. INTUSSEN HEEFT zich in Lux met zijn alternatief programma ook het een en ander afgespeeld. Om maar iets te noemen, „Pas si mechant que ca” van de Zwitser Claude Goretta, een charmante tragi-comedie over een jongeman die als zijn vader sterft achterblijft met een bijna failliete meubelfabriek. Uit liefde voor het verdwijnend handwerk, zoals dat op zijn fabriekje nog bestaat en uit respect voor de paar schrijnwerkers, die hij in dienst heeft, gaat de jongeman (hij is getrouwd en heeft ’n kind), uit stelen voorkomen. Hij overvalt met veel geluk en grote koelbloedigheid enige kleine banlken en postkantoren in afgelegen plaatsjes. Hij krijgt tijdelijk als assisten te een van zijn slachtoffers, die bij de overval is flauwgevallen, door hem ver zorgd wordt en verliefd op hem wordt. Met veel humor en grote speelsheid heeft Goretta dit gegeven tot het drama tische einde toe luchtig en aandoénlijk weten te houden. Elke Nederlandse bioscoop geeft aan personen van 65 jaar en ouder geredu ceerde toegang op maandag, dinsdag of woensdag. Plaatselijk kunnen afwijken de regelingen gelden, bijv, indien een bioscoop op genoemde dagen geen voor stellingen redacties aan bejaarden ver leent. De gereduceerde toegangsprijs voor alle rangen bedraagt per bioscoop de helft van de entreeprijs van de duurste rang van de desbetreffende voorstelling. Tal van bioscopen hebben tegenwoordig slechts één entreeprijs voor alle rangen en ook in dat geval wordt die entreeprijs ten behoeve van de 65-nlussers gehalveerd. Zij die van de reductieregeling wensen te profiteren dienen zich bij de ingang van de bioscoop te legitimeren. Om het de bejaarden zo gemakkelijk mogelijk te maken wordt elk legitimatiebewijs geac cepteerd dat is voorzien van een pasfoto en dat de leeftijd vermeldt, zoals b.v. bejaardenpas, paspoort, postidentitiets- kaart of rijbewijs. „El Topo’” (letterlijk vertaald „De Mol”) wordt gespeeld door Jodorowsky zelf die als een sombere wreker in zwart leer gekleed met zijn naakte zoontje van zeven jaar door het westen trekt. Het kind laat hij achter in een nederzetting die hij beschermd heeft tegen de terreur van een boevenbende en gaat zelf verder om de vier „meesters van de woestijn”, vier wijsgeren te doden, waarna hijzelf de dood vindt dank zij een sadistische lesbienne. Twintig jaar later komt hij weer tot leven m een grot, waarin de samenleving alle mismaakten en dwer gen heeft ondergeoracht om ze aan het oog van de „normale” mensen te ont trekken. El Topo bevrijdt ie ongelukki- gen, maar dat is niet in hun voordeel. Ze worden uitgemoórd door de bewoners van een naburig stadje ei El Topo wiens zoontje inmiddels priester in dat stadje is geworden, steekt zichzelf in brand. Waarna de zoon, ook in zwart leer gekleed de woestijn intrekt. Een raadselachtige film dus met als mogelijke leidraad de betekenis van El Topo. De mol is nl. een dier dat zich een weg graaft door de aarde naar het zonlicht om daarna door dat licht blind te worden. En verder zijn er allerlei invloeden aan de film te ontdekken die afkomstig zijn van surrealisten als Bu- nuel en Arrabal en vermengd zijn met Een mooi meisje wordt in een bos achtervolgt door een monster, een krui sing van een everzwijn en een beer, dat haar verkacht, waarna zij het dier sexu eel zo uitput dat het dood blijft. Het verhaal is nu als droom of erotische fantasie opgenomen in het verhaal van een rijke Amerikaanse die volgens de laatste wil van haar vader met een adellijke Fransman moet trouwen. Haar aanstaande echtgenoot die ze nooit ge zien heeft, is in het begin van de film bij ons geïntroduceerd als een zonderling die er behagen in schept het paren van raspaarden aandachtig te volgen. Als het Amerikaanse meisje in de nacht voor DEN HAAG (ANP) Roeland Ker bosch, bekend van zijn tv-documentaires. heeft de opnamen voltooid voor een speelfilm die over de verhouding gaat tussen arm en rijk in de wereld. De film is voor het grootste deel gefinanciend door de voorlichtingsdienst ontwikke lingssamenwerking. Roeland Kerbosch maakte samen met Ton van Duinhoven, die ook meespeelt, het scenario. Cineast was Hein Groot. AMSTERDAM. (ANP) Ongeveer 650.000 personen hebben in de afgelopen vier jaar gebruik gemaakt van de reduc tieregeling voor bejaarden, die de Neder landse Bioscoopbond medio 1971 instelde. Voor de Nederlandse film blijken de bejaarden veel belangstelling aan de dag te leggen. i OM WEER ENIGSZINS bij te komen brengt zondag twee ontspannen films „California Split” van Robert Altman over twee gokkers die op verschillende manier verslaafd zijn aan het spel en dan ook geheel verschillend reageren op verlies en winst. Met veel humor en menselijke trekjes spelen Elliott Gould en George Segal de spelers die de toe schouwers naar alle mogelijke plaatsen brengen besloten clubs, speelzalen, ren banen en kleine gokgelegenheden, waar het geluk op de proef kan worden gesteld. ALS TOEGIFT op dit gevarieerde weekend komt Woody Allen samen met zijn getrouwe tegenspeelster Diane Kea ton de Amhemganger amuseren met zijn dolle eenmansshow „Love and Death”. Het verhaal speelt in de nabije toe komst, wanneer Europa verenigd is en de arme landen zich een machtspositie hebben veroverd door hun grondstoffen. Nederland heeft werklozen en behoeft extra-grondstoffen. Een gefingeerd Europees parlement moet beslissen over de vraag of één miljoen Nederlandse werklozen overgeplaatst moeten worden naar enkele arme landen, in ruil voor extra leveranties. De achtergrond van deze film is een toestand, die er over een paar jaar kan zijn omdat de ontwikke lingslanden de hoop hebben opgegeven, dat rijke landen werkelijk tot verande ring bereid zijn. In de film spelen behalve Ton van Duinhoven ook mee Gees Linnebank, Huib Broos, Piet- Hendriks, Ansje van Brandenburg e.a. ALS TWEEDE GROTE speelfilm brengt Rembrandt vandaag, na ’s mid dags „Royal Flash” herhaald te hebben, de drie uur durende film van Andrzej Wajda, een van de oude garde uit de Poolse filmschool die direct na de oorlog de aandacht trok („Kanal”). „Het land van de grote Belofte” heet zijn groots opgezet werkstuk dat de industriële op komst van de stad Lodz tot onderwerp heeft. Hij brengt drie vrienden samen, een Jood, een Duitse Pool en een Pool van adel die geld bijeenbrengen om een grote weverij op touw te zetten in de hoop er schatrijk van te worden. Voor Wajda aanleiding om alle intri ges en schelmerijen breed uit de doeken te doen van het kapitalisme dat dan helft vorige eeuw, in opkomst is en de nieuwe morele wetten dicteert van een groeiende industrialisatie. Het einde, als de politie wordt ingeschakeld om de stakende arbeiders een lesje te geven en er doden vallen, kondigt het verzet van het proletariaat aan dat tot een sociale revolutie in deze eeuw zal uitgroeien. Er zijn enkele goede typeringen. Verder weet de film het realistisch beeld op te roepen van een stad in opkomst, tijdens de industriële revolutie, zoals de vorige eeuw ze bij tientallen zag ontstaan. Daardoor kan „Het Land van de grote Belofte” hier en daar wel boeien. Maar Wajda die zijn stof ontleende aan een roman van de Poolse Nobelprijswinnaar Wladyslaw Stanislaw Reymont (1868- 1925) is te breedsprakig. Hij geeft in de opbouw van zijn in wezen boeiend dra ma zo veel verwarrende details dat het verhaal met moeite te volgen is. ER IS, WAARSCHIJNLIJK in ver band met de Arnhemse Filmweek. wat rust gekomen in de Amsterdamse film agenda. Het teruggrijpen naar vroegere successen is tenminste opvallend. Tu- schinski I komt met een James Bond uit ’69, „On her Majesty’s Secret Services”, toen Sean O’Connery voor het eerst vervangen moest worden en de ongeluk kige keuze op George Lazenby viel. Twee theaters, Leidseplein en Kriteri- on brengen „Belle de Jour” van Bunuel terug, Du Midi heeft „Cleopatra” met Burton-Taylor uit ’62 weer voor de dag gehaald, „Easy Rider” is terug in Rialto. Rembrandtplein Theater probeert nog eens het succes van „Een Dollar met een Gaatje”, Cineac Damrak heeft „Keetje TippeF’na haar groot, maar relatief kort succes nieuwe kansen gegeven. ZATERDAG IS DE DAG van „Jaws”, de schrikaanjagende film van Steven Spielberg „Duel” („The Sugerland Ex press”) over een mensetende haai die een kleine badplaats aan de Amerikaan se westkust terroriseert. De plaatselijke politie-agent wil na een eerste dodelijk ongeluk hetstrand sluiten, maar dat druist in tegen de plaatselijke belangen van de middenstand die bevreesd is een mooi badseizoen te moeten missen. Via de burgemeester die opkomt voor de reputatie van zijn plaats, kan men het politiebesluit ongedaan maken. Tot er meer slachtoffers vallen. einde het faillissement

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17