Raad deels akkoord met standpunten van B. en W. Over grenzen te vormen provincie echter eerst nog beraadslagen Mutatie in ABD Geen bejaarde in commissie M J W. Berghuis gecremeerd Voor bejaardenpaspoort zal toch moeten worden betaald (leans Heuse 1 'R Morgen kijken naar keukens, badkamers, tegels, open haarden enz. Woonruimteverdeling GRATIS VERSTREKKEN IS OOK MOGELIJK MASSIEF EIKEN SALONTAFEL 120x55 EIKEN BANKSTEL 2790.- 460.- 530.- MASSIEF EIKEN KAST 1395.- 1795,- Woninginrichting A. C. BORST 1 NAJAARSMODE lammerts 4 L NIEUWS UIT STAD EN STREEK SEPTEMBER 1975 V R IJ D A G 26 6 Paques I met Gerard spijkerbroeken 9$ (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In onze bladen van zaterdag 20 september hebben wij be richt, dat de negen gemeenten die samen de nieuwe provincie Haarlem- IJmond moeten gaan vormen, op vier punten scherpe kritiek hebben ge vit op de minister van Binnenlandse Zaken, die zoals bekend mag worden verondersteld 26 provincies wil vormen. In een nota aan de gemeenteraad heeft het college van burgemeester en wethouders aangegeven welke die vier punten zijn: het ontbreken van voorstellen tot decentralisatie van het landelijk bestuur; de veel zwakkere financiële positie van de gemeenten in het nieuwe systeem; de onvolwaardige positie welke de gemeenten in de nieuwe situatie wordt toegedacht en de in het gedrang komende positie van de ambtenaren. Donderdagavond heeft de gemeenteraad zich hierover kunnen uitspreken. Tot op zekere hoogte kon de raad meegaan met het standpunt van het Velser college. Alleen wilde men zich eerst nog beraden over de nieuwe provinciegrenzen. Namelijk behoren Castricum en Uitgeest, alsmede Haarlemmerliede ook bij de nieuwe provincie te worden ingedeeld, of niet? B. en W. van Velsen wilden de beslissing daartoe staan de de vergadering nemen, omdat op 8 oktober volgens G.S. het standpunt van de gemeenten bekend moet zijn en op 8 november de termijn voor de provincie verloopt. De Partij van de Arbeid raadsleden in Velsen waren van oordeel dat die beslissing best enkele weken kan wachten een mening welke niet door het college van Velsen kon worden gedeeld. Althans niet door het voltal lige college. De PvdA echter diende ten aanzien van de kwestie van de grenzen een motie in, welke in stemming gebracht met 17 tegen 15 stem men werd aangenomen. j. Kennerneriaan 36 TeL 02550-144 53 Umuden - (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 135 x 55 2-deurs 3-deurs ig (ADVERTENTIE) de (Van een onzer verslaggevers) wij (ADVERTENTIE) Nu ook in de splinternieuwe, uitgebreide showroom van HSR. Gevestigd in Bouwmatron Waarderpolder, Nijverheidsweg 27, Haarlem. Open van 10.00 -16.00 uur. Volop parkeerruimte. j. In dag. van van LANGE NIEUWSTRAAT 185 NOORD ARCADE - tel. 13899. leter dekt Drs. J. REEHORST tijd dringt T. KRUINSMAN (CPN) „slecht” ACE mer- Telefoon 023-3191 20 bdvwmatrdh A in groene dralon velours met verhoogde taille en gevlochten riemlussen. de ruyter's Boer een verklaring af. Hij zette uiteen, dat het CDA vorige keer de motie had gehandhaafd, ook al had de wethouder gewezen op een desbetreffende clausule in de leges-verordening. Het CDA echter wenste door middel van de motie die zekerheid nog duidelijker te maken. Bo vendien betekende de motie een soort handreiking naar de PvdA, welke het paspoort gratis wenste te verstrekken. Dit werd echter niet als zodanig opgevat, integendeel werkte het polariserend en dat is nimmer de bedoeling van het CDA geweest. Daarom kon hij bekend maken, dat zijn fractie de motie terug nam. J. Schouwerwou (PvdA) en C. Hoek (Progressief Velsen) deelden mede, dat zij gezien de belangrijkheid dat iedere bejaarde het paspoort krijgt; dit gratis wensten te laten verstrekken. Alvorens het tot stemmen kwam, leg de wethouder M. Roessingh een stem verklaring af. Zoals bekend hadden wet houder C. Ockeloen en hij op het laatste moment „op aandrang van het afdelingsbestuur van de PvdA” een an- king, dat veel van het concept-voorstel van de minister aan het publiek voorbij gaat, „maar anderzijds kun je niet met z’n dertienmiljoenen gaan beraadslagen”. Ook mag niet worden vergeten aldus de burgemeester dat deze zaak al lange tijd onderwerp van gesprek is. Over de motie van de PvdA wees de raadsvoorzitter er op, dat dit een gewel dig probleem gaat vormen gezien het opgestelde schema: 8 oktober laatste da tum gemeenteraden; 8 november ver loopt de termijn voor de provincie. Ver der merkte hij aan het adres van de overige sprekers op, dat de provincie Haarlem-IJmond meer en beter te over zien is dan de provincie Noord-Holland. Over de motie kan het college niet tot een eensgezind standpunt komen. Hij zei het volkomen eens te zijn met de heer Kruisman, dat het vele miljoenen zal gaan kosten, doch verder kon hij niet met hem meegaan. In tweede instantie kwamen alle spre kers nog eens aan het woord zonder veel te veranderen aan de al ingenomen standpunten. In stemming gebracht werd daarna de motie van de Partij van de Arbeid met 17 tegen 15 stemmen aange nomen. ir. G. dat Planetenweg 38-42, IJmuiden Telefoon 15991. Wethouder Witte bestreed haar woor den als zou het voor de vijfde maal zijn, dat een dergelijk voorstel werd gedaan. Naar zijn mening was het de vierde maal en al die keren had de raad zich met meerderheid van stemmen hiertegen verzet. Niettemin moest ook donderdaga vond de motie in stemming worden gebracht- Zij werd met 17 tegen 15 stemmen verworpen. VELSEN-NOORD. Op Westerveld heeft donderdagmorgen onder grote be langstelling de crematie plaats gevonden van de heer Willem Berghuis, die deze week op zesentachtigjarige leeftijd in Beverwijk was overleden. van het CDA be- M. Kraetze het in een uitvoerig, maar snel voorgedragen betoog de gehe le gang van zaken nog eens te belichten. Aan het slot daarvan concludeerde hij, dat zijn fractie zich met het standpunt van burgemeester en wethouders kon verenigen. De heer Kraetzer zei daarbij toe te juichen, dat er geen vierde bestuurslaag komt en was daarenbij van oordeel, dat zaken, die de burgers raken, geregeld behoren te worden door degenen, die de burgerij heeft gekozen en haar verte genwoordigen. Hij had ook bezwaar te gen het afnemen van taken van de gemeente, waarbij het woord „uithol ling” viel. De VVD-fractievoorzitter. ir. G. A. Schoonkind, verklaarde dat de WD-fractie in grote lijnen zich kan verenigen met het standpunt van B. en W. Hij achtte het overigens belangrijk, dat de negen gemeenten met een gelijk luidend standpunt bij G.S. komen. Twijfels waren er echter gerezen riet betrekking tot de gehele opzet van de provincie Haarlem-IJmond. Hij zou zich kunnen voorstellen Noord-Holland te splitsen in twee delen: Groot-Amster dam en de rest van Noord-Holland, waarbij hij dan nog wel een vraagteken moest plaatsen bij ’t Gooi. Hij was van mening dat de uiteindelijke indeling zo gaat afhangen van de taakverdeling. Ook de motie van de PvdA had zijns inziens bezwaren. Tot op zekere hoogte kon hij er wel in mee gaan; maar men verzwakt zo de kracht van het stuk, wanneer Haarlemmerliede, Castricum en Uitgeest eruit worden gelicht. Daarom voorbijgegaan aan de toebedeelde taken. Naar zijn oordeel moet het te verkiezen bestuursmodel voorop staan. Daarna pas komt de kwestie van de grenzen aan de orde. De heer Reichenfeld zou het jam mer vinden als de politieke discussies vertroebeld werden door gekrakeel over de grenzen van de nieuw te vormen provincie. Het was om die reden dat hij een motie indiende, welke behelsde in zoverre akkoord te gaan met het stand punt van het college, waar dit gaat over de inhoudelijke kant van het concept ontwerp van de minister. Daarentegen wilde de PvdA-raadsfractie dat de raad zijn standpunt over de begrenzing van de nieuwe provincie zich op een later tijdstip zal uitspreken, aangezien de ter mijn waarbinnen dit standpunt bepaald moet worden, te kort wordt geacht. Op dat later tijdstip zal direct aan de mirtis- ter van binnenlandse zaken dit stand punt dan ter kennis worden gebracht. De motie behelsde tot slot, het donder dagavond genomen besluit ter kennis te brengen van het college van Gedepu teerde Staten en een afschrift toe te zenden aan de minister van binnenland se zaken en de Vereniging van Neder landse gemeenten. Als woordvoerder klom drs. N. E. A. spreekgestoelte om Retteketet kukeleku! „Dit is een wat merkwaardige titel”, zei de VARA-om- roepster, en dat is inderdaad wel het minste wat je er over kunt zeggen. On der deze vlag zou de VARA gisteren de lading aan nieuwe televisieprogramma s onthullen, maar het ging niet door. Niet zozeer omdat de socialistische omroep nog niet weet wat er komend seizoe n gaat gebeuren, maar meer omdat 10 mi nuten daarvoor te kort bleek. Dus dat belooft nog wat. „Retteketet kukeleku” werd vervangen door Simon CarmiggJ*', die weer eens aan de tap te mijmer-m zat. Zich daarbij niets aantrekkend van Fred Emmer, die even eerder tegen een achtergrond van kolossale jeneverflesoen sombere taal had zitten uitslaan over een ophanden zijnde drankoorlog. Retteketet kukeleku of niet: Klaver weide, VARA’s bijdrage aan het Neder landse televisiedrama, was gisteren weer terug. Er is in het verleden veel vrien delijks over geschreven, en het moet ge zegd: ook de aflevering van gisteren was het aanzien best waard. Er werd zeer behoorlijk in geacteerd, en dan kunt u wel zeggen: ja, nogal logisch, het is ton zeker „drama”, en die mensen hebben toch allemaal op een toneelschool gen ten, maar u hebt wel eens meer naar een Nederlands televisiespel gekeken, dus dar; weet u best hoe het er daarbij doorgaans toe gaat. Alleen van vechtscènes hebben ze hi v nog geen kaas gegeten. Dat gebeurde ook nu weer uiterst knullig. Ik begrijp dan ook niet waarom daarvoor altijd weer zo iemand als Hammie de Beukelaar (een Amsterdamse kastelein die vroeger eer soort „stuntteam” aanvoerde) wordt in geschakeld. Die man begrijpt er namelijk niets van. En het ergste scheldwoord, dat er tijdens een toch als zeer scherp be doelde woordenwisseling annex vectV- partij te beluisteren viel, luidde „kloot zak”. Biljarten kunnen ze ook niet, onze Nederlandse acteurs, daar krijgen ze ze ker geen les in op de toneelschool. Maar voor de rest dus niets dan lof, eigenlijk. De VARA had gisteren nog een onder houdend programma, namelijk een lil u die Jan Vrijman en Hans Peters haddva gemaakt over de circussen Knie en Sa.-- rasani. Via fraai camerawerk (Mat van Hensbergen) zag je allerlei zaken die in „Piste” (Jos van der Valk presenteert) nooit aan de orde komen. De mensen achter de circusartiesten, om het zo maar weer eens te zeggen. Circus Knie is een familiebedrijf en dat houdt onder mee'- in, dat twee broers met zeer harde hand over eigen en aangetrouwde kinderen regeren. Een schoondochter van menew Knie kreeg les in paardedressuur op e--n manier die je dit jaar (van de Vrouw) niet voor mogelijk zou hebben gehouden. Jan Vrijman was zo onder de indruk van de efficiënte manier waarop dit bedrijf wordt geleid, dat hij na thuiskomst in Amsterdam onmiddellijk zijn eigen on derneming is gaan reorganiseren. Er was ook genoeg informatie gister avond. Achter het Nieuws ging over Spanje en een „Special” van TROS Ak tua had Rhodesië en Zuid-Afrika als onderwerp. Deze uitzendingen vielen vw een groot deel samen en ik koos va '1’ de TROS omdat verslaggever Henri Schoup bij eerdere gelegenheden op mij al de indruk had gemaakt in Afrika meer begaan ke zijn met het lot van de blanke dan van de zwarte bevolking. In 1960 werd Schoup, zei hij, Zuid-Afriau uitgezet omdat de autoriteiten meenden dat hij de aanstichter van het bloedbad van Sharpville was. Maar nu had hij dan weer een visum gekregen. De Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag zal daar vast geen spijt van hau- ben "Want de reportage van Schoup liep over van begrip voor de apartheidspoli tiek van Vorst?)Aah het woord kwamen uitsluitend blanke voorstanders van het regeringsbeleid en verder een aantal zwarte leiders aie braaf meewerkten a in het systeem van de zogenaamde „thuis landen”. Tot twee keer toe zei Schoup nadrukkelijk prijzend, dat de regering in Pretoria zoveel geld uitgaf voor die thuislanden. In de reportage over Rno- desië was uitsluitend ruimte voor lan Smith en een blanke minister, die vrj heidsstrijders als „terroristen” omschreef Geen woord van iemand van de zwart» oppositie natuurlijk. Want dat zijn alle maal vuile communisten, begrijpt u. Schoup is er geweest, maar hij had wel oogkleppen op. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Voor de vierde of vijfde maal - men werd het ook daarover niet eens - is de raad van Velsen donderdag avond geconfronteerd met een voorstel, vervat in een motie, om in de commissie van advies voor de woonruimteverdeling een bejaarde te benoemen. En voor de even-zoveelste-keer werd dit verworpen. Indienster was mevrouw J. Bos-de Boer, die na een kort maar wel krachtig pleidooi de motie indiende. Daarin stond vermeld, dat de desbetreffende bejaarde voorgedragen moet worden door de er kende Bejaardenbonden. Willem Berghuis genoot niet alleen in de aannemers- en bouwwereld grote be kendheid maar ook als een zeer bekend en vooraanstaand promotor van de voet balwereld in Velsen-Noord, waar hij al tijd heeft gewoond, totdat hij met zijn vrouw enkele jaren geleden intrek nam in „Lommerlust” te Beverwijk. De heer Berghuis, als jong timmerman begonnen, wist zich in de loop van de jaren op te werken tot aannemer en bouwde om streeks 1950 een aantal woningen aan het Meerweidenplantsoen. Daarna heeft hij nog vele jaren gefungeerd als onder- houdsman voor de Woningstichting Vel sen, waarvoor hij achter zijn woning bij het Pancrasplantsoen een wijkwerk- plaats had. Omstreeks de jaren twintig werd ïiij de grote promotor van de eertijdse voet balvereniging „Kinheim” in Velsen- Noord waaraan hij met grote inventivi teit zijn medewerking verleende en waarvoor hem het erevoorzitterschap werd aangeboden. Naar hem werd ook een van de huidige KIC-jeugdtoernooien vernoemd. Uit hoofde van zijn talrijke bemoeiingen met Kinheim en thans KIC was van deze vereniging een uitgebreide vertegenwoordiging bij de laatste gang over de dodenakker aanwezig. Van de Woningstichting Velsen gaf onder andere directeur-secretaris de heer ing. R. van Wetter blijk van belangstelling. De heer E Sanders, erelid van KIC, vertolkte de gevoelens van dankbaarheid jegens de overledene. De heer W. Berghuis jr. dankte voor de grote belangstelling en de laatste eer aan zijn vader bewezen. (Van een ohzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens de donderdaga vond gehouden openbare raadsvergade ring besloten de raadsleden op voorstel van burgemeester en wethouders aan de heer D. Schermer op diens verzoek om ontslag als lid van het algemeen bestuur van de Onderwijsbegeleidingsdienst - dit ontslag eervol te verlenen. VELSEN. Voor het bejaardenpas poort zal nu definitief f 6,50 moeten worden betaald. De leges-verordening bevat echter voldoende garantie voor degenen, die dat bedrag niet kunnen betalen: zij krijgen die pas dan gratis ter hand gesteld. Deze beslissing viel donderdagavond tijdens de openbare raadsvergadering. Drie weken geleden moesten de be raadslagingen over dit onderwerp wor den afgesloten met onzekerheid, toen het CDA een motie had ingediend om het bejaardenpaspoort gratis te verstrekken aan degenen, die financieel niet in staat waren er f 6,50 voor te betalen en bij de stemming over die motie de stemmen staakten (16-16). Ooorzaak daarvan was het niet aanwezig zijn van het DS’70 raadslid N. Kloosterhuis. Donderdagavond kwam het voorstel opnieuw aan de orde en dus ook de motie. Alvorens de besprekingen begon nen, legde CDA-fractievoorzitter H. de Voor de heer C. Hoek (Progressief Velsen) was dit aanleiding om op te merken, dat de heer Schermer na drie jaar „moegevochten is en opgeeft”. Hij stelde voor de heer Schermer in de onderwijscommissie uit te nodigen voor een gesprek, teneinde aan de hand van het daar gesprokene te weten te komen aan welke criteria diens opvolger moet voldoen. Wethouder M. Roessingh noem de dit een goede suggestie, maar hem moest wel van het hart, dat het kandi daat stellen van een opvolger geen zaak van de raad is, doch van de Schoolraad. De heer Hoek repliceerde daarop, dat de raad wel over de benoeming moet stem men. De partij welke de motie indiende kwam over dit onderwerp als eerste aan de beurt om haar mening kenbaar te maken. Het was de heer F. F. J. R e i- c h e n f e 1 d, die attendeerde op de ver warring rond deze zaak. In 1974 ging de mening van de minister uit naar 44 gewesten; nog geen jaar later kwam hij met een voorstel om 26 provincies te vormen. En dat allemaal zonder het publiek voldoende voor te lichten. Met verbazing had hij kennis genomen van het advies dat werd uitgebracht door de rijksoverheid met betrekking tot de pro vinciegrenzen, waarbij volkomen is F. F. .1. REICHENFELD (PvdA) motie ook dat de VVD zij het wat aarze lend instemt met het standpunt van B. en W. D. K u ij p e r (Progressief Velsen) hield een even uitvoerig als interessant relaas, waarin hij de gehele conceptie verder uitdiepte, van kleine gemeente naar grote gemeente en omgekeerd en daarbij de diverse bestuurslagen de re vue liet passeren. Hij verklaarde geen bezwaar te hebben tegen het afstoten van taken; naar boven: schaalvergro ting; naar beneden: decentralisatie. Ook zei hij het eens te zijn met het stand punt van de gemeente. Overigens achtte hij het wel tijd te gaan denken aan de Kennemerraad, waarbij dan meer naar Haarlem dient te worden gekeken, dan naar Castricum en Uitgeeest. De CPN-fractievoorzitter T. Kruis man vroeg zich af of de minister zich wel gerealiseerd heeft wat dat nieuwe apparaat van 26 provinciale besturen met daarbij de nodige provinciale ge bouwen zal gaan kosten, in lengte van jaren.” Of heeft hij zich dat juist wel goed gerealiseerd met de gedachte aan de werkloosheid, waarbij hij een aantal vrienden aan een goed betaalde baan zal kunnen helpen?” Hij noemde het con- cept-ontwerp van de minister een slecht ontwerp. Zo slecht, dat de CPN pleit voor het handhaven van de huidige situatie, welke dan niet in alle opzichten bevredigt, maar beter is en minder kost van de gezochte oplossing. Raadsvoorzitter, burgemeester drs. J. Reehorst moest beamen, dat de heer Reichenfeld gelijk had met zijn opmer- dersluidend standpunt ingenomen, dan aanvankelijk in het college van B. en W. De heer Roessingh ging nu nader in op de daarna verschenen verklaring het afdelingsbestuur van de Partij de Arbeid, waarin gesproken werd van een „misverstand” en het principe van een eigen standpuntbepaling”. Hij zei deze verklaring geheel te onderschrijven, reden waarom hij deze avond vóór het voorstel van B en W. zou emmen. ..Socialisme is nooit uveel mogelijk gra tis” aldus de heer Roessingh. Wethouder Ockeloen echter handhaafde zijn de vo rige keer ingenomen standpunt„De stemming van vanavond ic voor mij een voortzetting van de besprekingen de vo rige keer”, was zijn oordeel. Nadat de heer I. Drukker (PvdA) had verklaard, dat nu naar zijn oordeel het unaniem gratis verstrekken an het be- jaardenpaspoort, discriminerend zou werken werd het voorstel van B. en W.6,50 betalen, tenzij men daartoe niet in staat is in stemming gebracht. Met 18 stemmen voor en 14 tegen werd dit voorstel aangenomen. herenkleding

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7