Sean Mc Bride WINNAAR NOBELPRIJS VOOR DE VREDE: door Wim Meiners Eerste stap Kissinger Swapo J it We beleven gevaarlijkste tijd sinds de oorlog 3 net Hebt „Ik kan me voorstellen dat dit lete ter enk ter >nk irde Hen van ling len fo- t t Dat/ lijkt meer dan het is. Hoe moeten we de waarde van vredes prijzen in het algemeen schatten? Hebt u vertrouwen in -de Zuid- afrikaanse regering? „Nee, volstrekt niet. Niettemin soenlijke vraag is, maar hoe zou u na uw dood de geschiedenis willen ingaan? „Dat heb ik niet in de hand, nee”. Maar dat heb u niet in de hand, ook, al hebt u de Nobelprijs voor de vrede gekregen. en- rde oor ark ten ort, ter oek nst. enk irg. che van erry Ma den van Sari Oer- nde s In lok- tner met van ler- >P er- lOfl >p- or- ie- ras- ken blij OL. we- 3e- ing ;en of len 30- 35 „De eenvoudigste definitie is: het ontbreken van conflicten. Maar dat is eigenlijk een overver- eenvoudiging. Tussen het niet be staan van vrede en het bestaan van vrede zit zoveel. In theorie kan het zelfs ook zijn dat conflic ten ontbreken, maar dat er toch ergens gemarteld wordt”. „Moet ik daar echt op antwoor den? Ik zou het leuk vinden, als men zich mijn goede daden beter herinnert dan mijn slechte daden”. litieke vormingscursussen worden gegeven. U bent nu 71 jaar oud. Wat is uw voornaamste doelstelling in de jaren die u nog resten. U blijft echter hoopvol gestemd. Over drie jaar is alles dik voor elkaar in Namibië. De Verenigde Naties hanteren in uw persoon eigenlijk nogal zwaar geschut in Namibië. Het feit dat u zo’n voorname rol hebt gespeeld in Amnesty International- en Nobel prijswinnaar bent, moet toch im poneren. Hebben ze in Zuid-Afri ka ontzag voor u, aanvaarden ze u als gesprekspartner? „Ze willen best met mij praten, maar ik heb ervoor gezorgd, dat dat niet gebeurt. Ze willen niet praten met de Afrikanen in Nami bië, dan wordt er ook niet met mij gepraat, Ik wil niet met Zuid- Afrika onderhandelen. Zui^-Afri- ka moet met de Afrikanen in Namibië onderhandelen”. Ik vraag u dit, omdat ik me kan voorstellen, dat iemand, die de Nobelprijs voor de vrede heeft gewonnen, misschien liever ntet alleen daarom in de geschiedenis boekjes komt. Die prijs is uiteinde- lijk alleen maar een soort resul taat van een hoeveelheid werk dat verricht is, en juist dat werk zou misschien de aandacht in die ge schiedenisboekjes moeten krijgen. Hij is 71 jaar, en dat is hem aan te zien, de Ier Sean McBride- Hij heeft dan ook niet stilgezeten in zijn leven. Temidden van de vrijheidsoorlog, die de leren destijds voerden tegen Engeland, werd zijn vader door de Britten geëxecuteerd en dat was in 1920 voor Sean aanleiding om zich aan te melden bij het Ierse Repu blikeinse Leger, de IRA, waarvan zich toen nog niet de geweld dadige vleugel, de Voorlopige IRA. had afgescheiden. Via die IRA vochten de leren zich een weg naar wat later de Ierse Republiek zou worden en Sean McBride was gedurig in de frontlinies te vinden. Als chef van de generale staf heeft hij dat dan ook met diverse gevangenisstraffen moeten bekopen. Toen de onafhankelijkheid van Ierland eenmaal een feit was, begon Sean McBride zich met andere zaken bezig te houden. Hij werd secretaris van lerlandh Vader des Vaderlands, Eamon de Valera, en vervolgens journalist. Niet voor lang evenwel, want via de advocatuur belandde hij in de politiek. Namens de door hem opgerichte Volkspartij bracht hij het in 1948 uiteinde lijk tot minister van buitenlandse zaken en als zodanig was hij de mede-oprichter van de Organisatie van Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) en de Raad van Europa. Van de eerste instelling werd hij voor een periode van drie jaar vice-voorzitter, van de laatste voorzitter van de ministerraad. Na zich uit de actieve politiek te hebben teruggetrokken, hield Sean McBride zich bezig met de Internationale Commissie van Juristen en met Amnesty International, waarvan hij mede oprichter was. Beide organisaties diende hij als voorzitter. Twee jaar geleden ten slotte benoemde de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties hem tot Hoge Commissaris voor Nami bië, dat in een ver verleden eens als mandaatgebied aan Zuid- Afrika was gegeven, maar dat datzelfde Zuid-Afrika niet meer wil teruggevèn, laat staan dat het het onafhankelijkheid wil ver lenen. Al deze inspanningen vonden vorig jaar hun bekroning in het winnen van de Nobelprijs voor de vrede, samen met de vroegere Japanse premier Eisakoe Sato. Sean McBride kreeg de prijs toegewezen „wegens zijn verdiensten en inspanningen iegei, onrecht en voor de mensenrechten in de wereld”! „Ik denk, dat Namibië dan al thans vrij is. Vanuit de Verenigde Naties doen we nu al van alles om de bevolking op de onafhankelijk heid voor te bereiden. We hebben een instituut qpgericht, waarin po- „De ontwapening. Op korte ter mijn is mijn doel natuurlijk de bevrijding van Namibië, maar op langere termijn vind ik toch ont wapening het belangrijkste. Het voornaamste doel niet alleen van mij, maar van de hele wereld, moet zijn volledige en algemene ontwapening, want anders is de mensheid op weg naar zelfvernie tiging. De eerstvolgende oorlog, die ongetwijfeld een nucleaire oorlog zal zijn, zal onvermijdelijk leiden tot vernietiging van zo niet de hele, dan toch een belangrijk deel van de mensheid. De eerst vereiste maatregel moet zijn hef verbieden van welke nucleaire wapens dan ook. We hebben dat gedaan met dumdumkogels, we hebben dat ge daan met gifgas, maar we hebben dat nog niet gedaan met nucleaire wapens, die uiteindelljk veel ge vaarlijker zijn dan dumdumkogels. Dat zou de eerste stap moeten zijn. De volgende stap is het hou den van een internationale ontwa peningsconferentie. Maar daar zijn de supermachten tegen”. „Ik weet niet, of dit een fat- McBride: „Het geeft een gevoel, dat je de taak hebt om er van alles aan te doen. Vooral in deze periode, die naar mijn oordeel de gevaarlijkste sinds de Tweede We reldoorlog is. De bewapeningswed loop bedreigt de wereldvrede zo danig, dat welke partij dan ook niet in staat is om te overzien hoe groot zijn militaire capaciteit is. In zo’n situatie zijn de militaire lei ders geneigd om hun regeringen op het hart te drukken dat ze nu een oorlog kunnen winnen, maar over een half jaar misschien niet meer. Als dat inderdaad gebeurt, dan hebben we oorlog en dan hoeven we het helemaal niet te hebben over de officiële redenen, die daarvoor dan zullen worden aangevoerd”. „De overeenkomst die Amerika en de Sovjet-Unie in Wladiwostok hebben gesloten over beperking van hun strategische wapens, was geen overeenkomst om de wapen wedloop te beperken, maar om hem te verhogen. En over hel verhogen van de wapenwedloop kan je niets voorspellen, domweg omdat de wapens van straks nog niet uitgevonden zijn. Dat kan op ieder moment tot gevolg hebben dat een van beide partijen denkt dat de andere partij zijn arsenaal te snel ontwikkelt en dan staat niets een oorlog meer in de weg”. U beschouwt de bewapenings wedloop als de grootste bedreiging van de vrede? „Dat is juist. De bewapenings- - wedloop, die zich nu ontwikkelt, voltrekt zich in een onwaarschijn lijk hoog tempo, hoger dan ooit gebeurd is”. Wat is de definitie van vrede? „Dat is juist”. Ik ontkom er niet aan, mr. McBride, om uit alle conflictsitua ties óp de wereld er een uit te lichten, met name een, waar u mee te maken hebt: Namibië. De Verenigde Naties hebben u be noemd tot Hoge Commissaris voor dit gebied. Is dat geen frustrerend baantje? „En of. Hoewel er wel schot in de zaak komt. Vooral nu een aan tal westerse landen, zoals de Vere nigde Staten, Engeland en Frank rijk,1 zich bereid hebben verklaard om zich achter de Verenigde Na ties op te stellen. Ik verwacht dan ook, dat Namibië over drie jaar onafhankelijk zal zijn. Onafhanke lijk in die zin, dat het volk van Namibië er zelf inhoud aan kan geven. Dat heeft niets të maken met het soort onafhankelijkheid dat Zuid-Afrika nu tracht te be werkstelligen via een zogenoemde grondwetgevende vergadering in Windhoek. Die vergadering hebben ze zelf bedacht en georganiseerd, enerzijds om net te doen alsof ze de zaak tot een oplossing brengen en anderzijds om de hele bevol king van Namibië in te delen in stammen- en rassengroepen. Het is hen erom te doen de apartheid te bevorderen”. „Dat is waar, ja. Ik weet het niet, ik geloof dat het belangrijk ste werk dat ik heb gedaan, mijn bijdrage geweest is aan het opstel len en aannemen van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Dat was het volbrengen van iets vruchtbaars, iets nuttigs. Hoe nuttig, moet trouwens nog steeds worden bewezen”. voor een gedeelte de bedoeling is geweest”. In ieder geval hebt u de prijs gekregen voor uw inspanningen ten aanzien van de mensenrechten. Hoe voelt u zich in het selecte gezelschap van vredesprijswin naars, waarvan ook Henry Kissin ger deel uitmaakt? Ik vraag u dit, omdat ik me zou kunnen voorstel len, dat u het werken voor men senrechten niet kunt rijmen met het bombarderen van Hanoi rond Kerstmis 1972. „Dat is een zaak van het Noorse parlement. De Nobelprijs voor de vrede heeft niet alleen betrekking op het werken voor de mensen rechten. Zij is ingesteld voor men sen die zich inspannen voor het voorkomen van oorlog of het be vorderen van vrede. De keuze is aan de Nobelprijs-Commissie”. Uit uw antwoord begrijp ik, dat u liever niet over deze kwestie spreekt. De bevrijdingsbeweging SWAPO iw Nmnibië wordt door Vorster niet erkend. Hij beweert dat de beweging op geen enkele vorm van steun kan rekenen in Nami bië. „De waarde ervan ligt op het gebied van de publieke opinie. Een van de hoopvolle ontwikkelingen vandaag I is dat de publieke opinie veel meer kracht heeft dan vroe ger. Ik geloof dat de Vietnam- oorlog ons heeft geleerd dat rege ringen dë publieke opinie niet meer kunnen veronachtzamen. Door de steeds betere opleiding en het sfeeds grotere bereik van de massamedia kan het publiek geïn formeerd en de publieke opinie vervolgens gevormd worden. Het uitrëiken van vredesprijzen heeft daarop een positief effect”. Het is nooit met zoveel woorden gezegd, maar hebt u de indruk dat de Nobelprijs-Commissie in uw persoon Amnesty International heeft willen eren? In het Zwitserse Sankt Gallen, waar hij als eregast de vorige week gehouden internationale jaarvergadering van Amnesty In ternational bijwoonde, blijkt uiter ste concentratie noodzakelijk bij het voeren van een gesprek met McBride. Hij spreekt half Engels, half Gaelic, de Ierse volkstaal. Bo vendien blijkt het feit, dat hij zijn jeugd in Parijs heeft doorgebracht, ook zijn sporen in de uitspraak te hebben nagelaten. Maar hij onder kent de problemen die dat bij buitenlandse journalisten oproept. Sean McBride neemt alle tijd om duidelijk te maken wat hij be doelt. Wat is het voor een gevoel om winnaar te zijn van de Nobelprijs voor de vrede in dagen van niet aflatend geweld op grote en kleine schaal, in dagen, waarin we de moord op Salvador Allende her denken en de gevolgen daarvan? „Ik denk van niet. Ze moeten niets van mij hebben, enkel en alleen omdat ik van Namibië een onafhankelijk land wil maken. Ze zijn overigens wel redelijk beleefd tegen me, maar wat kopen we daarvoor”. bespeur ik wel een verandering ten goede in de Zuidafrikaanse politiek. Die verandering spruit niet voort uit een gewijzigde over tuiging, maar veeleer uit het feit, dat Zuid-Afrika te maken krijgt met een grens van 5000 kilometer vrij Afrika. Tot dusverre was het zo, dat Zuid-Afrika van vrij Afri ka was geïsoleerd door de Portu gese kolonie Mozambique in het Oosten. Dat gevoegd bij de grens met Rhodesië en de 130 kilometër- grens met de Caprivi-streek gaf een veilig gevoel. Plotseling zijn die grenzen nu in elkaar gestort door het zich terugtrekken van Portugal uit Afrika. Zuid-Afrika zit dus nü met een grens van 5000 kilometer, die het niet kan over zien en niet kan sluiten. Vorster, de premier van Zuid-Afrika, is een realist en hij onderkent deze situatie als geen ander. Hij ziet in dat hij moet trachten een compro mis te bereiken, dat hem in staat zal stellen om met de rest van Afrika samen te leven. Het is niet meer dan een kwestie van Realpo litik, zoals de Duitsers zeggen”. We hebben nu te maken met zowel conflicten als martelingen, al dan niet in samenhang met elkaar. Betekent dit dat we ons steeds verder ,van het bestaan van vrede verwijderen? „Ja, de wereld verwijdert zich steeds verder van een toestand van vrede. Alle partijen werken steeds dichter naar een oorlog toe. Neem bijvoorbeeld Angola. Alle drie supermachten hebben zich vergewist van bases in dat land, of althans in de buurt van dat land, en ze zijn bereid om de vrede in dat land op te offeren om maar een voet aan de grond te krijgen”. Ongetwijfeld een frustrerende situatie voor de houder van een vredesprijs. „Natuurlijk is het frustrerend Ik denk dat Nobel daarom prijzen is gaan geven, om wat met die frustraties te doen”. u de indruk, dat Zuid- Afrika u betrouwbaar vindt? „Ik ben van mening dat de SWAPO de grootste politieke par tij in Namibië is en ongetwijfeld de meerderheid van het Namibi- sche volk vertegenwoordigt. De enige manier echter, waarop we ons daarvan definitief kunnen ver gewissen, is het houden van vrije verkiezingen onder toezicht en controle van de Verenigde Naties”. Hebt u als Hoge Commissaris voor Namibië bewijzen van marte lingen, mishandeling, misdaden etc., die door Zuid-Afrika in Na mibië worden begaan? „Jazeker. Maar wat wilt u in een politiek en wettelijk systeem, dat gebaseerd is op rassendiscrimi natie? Het kardinale principe in een rechtsstaat is gelijkheid van ieder voor de wet, in Zuid-Afrika echter is dat ongelijkheid voor de wet. Zo kan je natuurlijk geen behoorlijk rechtssysteem opbou wen. Zuid-Afrika gebruikt boven dien dit buitengewoon onderdruk kende systeem in Namibië om elke vorm van politiek doen en denken de kop in te drukken”. "■i.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17