T urkse gastarbeider Sinan Akdemir kon verblijf in Nederland niet meer aan Duitse beul schrompelde ineen tot laffe, miserabele dwerg ■4 Scheiding kinderen werd hem teveel 1 J-1 Utrecht van vrouw en Menselijk drama in 1 1 Pi Her ware verhaal van Eichmann’s arrestatie Ad "5 II M i I t :’s- ZATERDAG 2 7 SEPTEMBER 1975 18 Maanden pensionhouder. door Theo Klein Abnormaals R Verslagenheid Het rapport van Utrechtse politie is kort en zakelijk: „23 mei, 6 uur 40. Duikploeg rukt uit na een telefoontje dat op de Weertsingel een man te water was geraakt. 7 uur 20. Duikers vinden na lang zoeken het ontzielde lichaam van Sinan Akdemir op tien meter van de plek waar hij het water in was gelopen.” Op die bewuste plek is de wallekant ongeveer vier meter hoog. Toen de niet-zwemmer Akdemir eenmaal daar in het water was gevallen werd redding practisch onmogelijk. Bovendien is er de nooit opgeloste vraag of de 31-jarige wanhopige Turk wel gered wilde worden. Bij de Utrechtse politie heeft men geen zekerheid. „Maar zelfmoord zou kunnen”, aldus een woord voerder van het gemeentelijke korps. Yilmas Celem, Akdemirs vriend en kostbaas, is heel wat zekerder van zijn zaak. „Sinan was die ochtend zijn hoofd kwijt. Dat had hij wel meer, hij zag het dan allemaal niet meer zo zitten”, vertelt de emotionele zich De Turkse familie Celem heeft Hij en zijn vijf andere gasten Isser Harel MARC SERNé scheiding met zijn familie met zich meebrachten, niet aan. het half oger „Ons strev te br berot in zi; verm lezen plant de vc den r den 7 heeft ,Van mijn den I tot p< ouder U las gesch 1940. i U - komst van mensen uit vol komen afwijkende culturen naar Nederland met zich mee brengt te verzachten. Bij zijn laatste baas had hij een uitstekende reputatie opgebouwd. „Hij werkte bij ons sinds 24 okto ber van het vorig jaar”, aldus de heer Stijsiger, afdeling personeels zaken van de SMDK”, hij stond bijzonder goed bekend. We hebben nooit iets gemerkt van depressieve buien of zo, we waren dan ook verrast toen het bericht van zijn overlijden ons bereikte”. Sinan Akdemir volgde bij de SMDK een opleiding tot vormer. Hij assisteer de bij het maken van de houten vormen, waarin later het gietijzer wordt gegoten. Die opleiding liep voorspoedig. Op zijn naaste be vriende landgenoten na, kon ech ter niemand achter het masker kijken dat hij ophield. !->inan Ak demir kon de problemen die de Nu, v de fle Thijs: waart met c bladzi Imme platte aange dat w jaar i aandc is een die Tl we ee gebru lands, konde binne zou ki minde en wa zoude Die w volgel zegepi buiter zijn n overzi is dan Thijss profet dan later thuis wat opbouwen, dat was het doel waarvoor hij huis en haard, op een 48-urige busreis van Istanboel, in de steek liet. Als ongeschoold arbeider. Toen hij op 23 mei aan zijn einde kwam stond er f 2500 op zijn spaarrekeningen. Met wat andere bezittingen kwam hij op een totaal van ƒ3110. De man die verantwoordelijk was voor deze minutieus voorbereide ope ratie en de ontvoering van Eichmann persoonlijk leidde was Isser Harel, de voormalige chef van de befaamde Israëlische geheime dienst, die in 1983 ontslag nam als gevolg van een ern stige onenigheid over de kwestie van Duitse geleerden, die in die tijd een buitengewoon actieve rol speelden bij de Egyptische oorlogsinspanningen te gen Israel. Het kostte weinig moeite om Harel over te halen om vorige week naar Nederland te vliegen om daar de publikatie bij te wonen van zijn boek „Operatie Eichmann”, (Uit geverij Keesing bv) het verhaal dat inmiddels in veertien talen is ver schenen en zonder overbodige franje de ware geschiedenis beschrijft van de ontvoering van Eichmann, die het voorspel vormde tot één van de op zienbarendste processen die de wereld ooit heeft meegemaakt, toen de oor logsmisdadiger in Jeruzalem terecht moest staan. Isser Harel is een kleine uiterst onopvallende man. Het is ook nauwe lijks voor te stellen dat deze voorko mende en vriendelijke persoon een groot aantal jaren aan het hoofd heeft gestaan van een zo gespitste en geraffineerde geheime dienst als die van de Israeli’s. Wat dat betreft moet de eerste persoonlijke confrontatie tussen Harel en Eichmann voor bei den toch wel een merkwaardige ge waarwording zijn geweest. Eichmann moet zich verbaasd hebben over Ha rel, maar de walging die de Israëliër voor de voormalige commissaris voor Joodse zaken voelde moet oneindig instantie wist men echter niets van het geval af en bij de Stich ting had men geen enkel initiatief genomen omdat de werknemer had toegezegd „alle noodzakelijke maatregelen te kunnen nemen”. geneesheer zei dat hij griep had. Na veertien dagen moest hij weer gaan Werken. Maar ik heb de man steeds duidelijk proberen te ma ken dat het om geestelijke nood ging. Ik ben er *zan overtuigd dat wanneer Sinan toen naar een spe cialist, een psychiater was ge stuurd, hij vandaag nog zou leven. Ik heb het geprobeerd, maar nie mand heeft het blijkbaar begre pen”, aldus de gebrekkig Neder lands sprekende, doch verstaanba re pensionhouder. Van dé Hollandse instanties heb ben we alle medewerking gehad, maar op het Turkse consulaat in Rotterdam had men weinig be langstelling voor een dode landge noot. Toen ik erover opbelde deed men of het over een hond of een kip zou gaan”. SMDK bekostigde de hele operatie, zodat Sinan Ak demir nu in de buurt van zijn familie zijn laatste rustplaats heeft gevonden. Yilmas Celem ar rangeerde vorige maand tijdens zijn vakantie in Turkije een ont moeting met de naaste familiele den van Akdemir. Hij vertelt: „Ik vond dat ik er als vriend toe verplicht was. Achteraf wilde ik echter dat ik nooit gegaan was. Een totale oplossing van deze menselijke problemen zal echter een utopie blij ven, zolang er families uit een worden gerukt en vaders jarenlang op vaak duizenden kilometers van de rest van hun gezin werk In het kleine dorpje Cermik is de verslagenheid groot. Celem: „Iedereen wilde dat hij naar Tur kije overgebracht zou worden voor de begrafenis. Dat was voor ons niet zo gemakkelijk te regelen. Pensionhouder Celem: „We had den het gevoel dat ons hart in brand stond. Iedereen barstte in snikken uit, Turken en Nederlan ders”. Bugday raakte zo in hyste rie dat hij op straat het bewust zijn verloor. In de weken daarna hebben zijn maats op de kleine uitgewoonde kamertjes van het pension over hem moeten waken, om te voorkomen dat hij het voorbeeld van zijn vriend zou vol gen. „Toen hebben we hem op een zondagmiddag in een taxi gezet en naar het ziekenhuis gereden. Na een behandeling van een paar we ken en vakantie in Turkije is hij nu weer helemaal in orde. Voor Cyup kwam de hulp gelukkig op tijd”. Twee jaar geleden begon Sinan Akdemir aan zijn Nederlandse avontuur. In het kleine Cermik was onvoldoende werk voor alle mannen, zoddt Sinan noodgedwon gen de weg van honderdduizenden voor hem ging en werk zocht in het rijke Nederland. Sparen en Zeker is in ieder geval dat Ak demir daags tevoren een brief had ontvangen van zijn 27-jarige vrouw, waarin zij om geld smeek te om de bouwvallige woning voor haar en de zeven kleine kinderen in het onooglijlcê dorpje Cermik op te kunnen knappen. Volgens de omvangrijke Celem, enkele dagen eerder teruggekeerd van een be zoek aan Akdemirs vertwijfelde vrouw, zou dat de druppel kunnen zijn die de emmer deed overlopen en zijn vriend tot zijn noodlottige daad deed besluiten. Hij vertelt, terwijl de tranen over zijn wangen rollen, „Sinan was een vriendelijke jongen. Ie dereen hier in het pension mocht hem graag. Hij kon alleen moei lijk tegen het eenzame leven. Ruim een maand voor hij in het water viel, lag hij hier twee we ken lang op bed. De controlerend Vijftien jaar na het einde van de tweede wereldoorlog, in mei 1960. arresteer den agenten van de Israëlische geheime dienst Adolf Eichmann. De man die in het Derde Rijk van Hitler-Duitsland belast was met de definitieve „Endlösung der Judenfrage”. Onder zjjn bezielende leiding verdwenen miljoenen joden uit heel Europa naar de vernietigingskampen of werden in een eerder stadium al vermoord. Op een verlaten landweg, ergens aan de buitenkant van Buenos Aires, sleurden de Israeli’s Eichmann in een huurauto, verborgen hem vervol gens in één van hun geheime schuilplaatsen en „smokkelden” hem een aantal dagen later via een Ijjnvliegtuig uit Bueons Aires naar Tel Aviv, waarbij een afstand van ruim 15.000 kilometer en verscheidene tussenlandingen overbrugd moesten worden. veel groter geweest zijn. In zijn boek beschrijft Harel Eichmann, toen hij diens ware identietiet bekend had ge maakt, als volgt: „De aanblik van deze miserabele dwerg, die elk teken van zijn superioriteit en arrogantie verloren had op het moment dat hij werd ontdaan van zijn uniform en autoritaire macht, gaf een gevoel van belediging en diepe minachting. Was dit de verpersoonlijking van het maar toch s mettei Instru De tij onbek Daar een b< en bel bescm achter de Ho Daar i Spnnj tegenp mevro degeni vinder ideaal, overzii de Stii het BI Bloem voorge Noë m erg ge tennas Plante vogel- Thijssi de hoe Inderd aangei bedoel vorme van de minuti onbeke exlibri Hoe is „Vijfti op. De vijfti; De ambtelijke molens in Neder land draaien echter langzaam. Vo rige week bleek dat men bij de SMDK net een verzoek van de Sociale Verzekeringsbank om de gegevens van Sinan Akdemir bin nen had gekregen. Het kan nu nog maanden dyren familie de eerste uitkering kan Navraag bij de betrokken Ne- incasseren. De SMDK heeft inmid- derlandse instanties leert inder daad dat de benodigde aanvraag om de weduwen- en wezenuitke- ring nog niet gedaan is. „Wij kun nen pas iets doen, wanneer er een verzoek om uitkering aan ons wordt gedaan. Is dat gebeurd dan spelen wij dat door naar de Socia le Verzekerings Bank, die het geld dan direct! aan de betrokkenen in het buitenland overmaakt”, aldus een vertegenwoordiger van de Raad van Arbeid in Utrecht. Om dat aangenomen mag worden dat een Turkse vrouw in een afgele gen Turks gehucht geen enkele notie heeft van AWW, laat staan zelf het initiatief neemt voor een aanvraag om uitkering, wordt in soortgelijke gevallen het verzoek voor de nabestaanden verzorgd door de werkgever, Migrantenraad of de Stichtingvoor Buitenlandse Werknemers. Bij eerstgenoemde van ex-Nazi’s, als zij aan de weet zouden komen dat hij Mengele had verraden. Ongetwijfeld heeft en be schikt de voormalige Nazi-arts, die momenteel nog rustig ergens in Para guay woont, over veel invloedrijker relaties dan Eichmann, die in een zeer eenvoudige woning leefde en min of meer ^ls een drop-out kon worden beschouwd. De operatie-Mengele mislukte dan ook omdat Eichmann uiteindelijk een adres op gaf waar Mengele, toen de geheime agenten daar arriveerden, al weer drie weken verdwenen was. Met Bormann, die volgens hardnekkige geruchten ook in Paraguay woont, is het zeker dat Mengele zich nog in Zuid-Amerika bevindt. Is dat voor Harel en zijn mensen geen ondraag lijke gedachte: Harel: „Het zou on draaglijk zijn geweest als wij Eich mann niet hadden gepakt. Wij als Joodse staat hadden de plicht één prioriteit te stellen. Hier was de man dié verantwoordelijk was voor de dood van zes miljoen joden, onder wie één miljoen kinderen- De maca bere verdelgingsmachine van het Derde Rijk is via het Eichmann - proces aan de kaak gesteld. Los hier van zijn natuurlijk belangrijke mis dadigers ontkomen. Hoewel de Israë lische geheime dienst geen enkele zekerheid heeft of Martin Bormann nog leeft. Er is geen reden om te veronderstellen dat deze vervanger van Hitler zich in Zuid-Amerika op houdt. Maar er zijn duizenden tips, die niets waard zijn. Da eerste waar devolle tip die wij over Eichmann kregen kwam van dr. Fritz Bauer, officier van justitie in het Westduitse Hessen. De reden waarom wij zo laat toegek’omen zijn aan de directe jacht op Eichmann komt ook omdat wij na de uitroeping van de staat Israël in oorlog raakten met de Arabische sta ten. Doordat wij daarmee onze han den vol hadden is ons werk ver- traegd. Die oorlog vergde het uiterste van ons”. kwaad? Was dit het werktuig dat door een duivelse regering werd ge bruikt om miljoenen onschuldige mensen af te slachten? Deze onbenul, verstoken van menselijke waardig heid en trots? Was dit de boodschap per des doods voor zes miljoen jo den?” De slaafse manier waarop Eich mann zich na zijn inhechtenisneming gedroeg bracht grote psychologische spanningen tussen zijn bewakers, wier families ook grotendeels waren uitgemoord, met zich mee. Zelfs in Tel Aviv werd de ware identiteit van Eichmann (voorlopig) voor velen nog geheim gehouden. De meesten wisten niet beter dat het een „gevaarlijke politieke spion was”, omdat het risico te groot zou zijn dat Eichmann ver moord zóu worden voordat hij te recht kon staan. Een arrogante, ui terst hooghartige ex-Nazi-officier zou voor de Israëlische commando’s een begrijpelijke figuur zijn geweest. Niet deze kleurloze slaaf die er alles aan deed om bij zijn beulen in het gevlei te komen en zelfs om zijn leven durfde te smeken. Adolf Eichmann was in 1950 naar Argentinië gekomen. Hij leefde daar al tien jaar onder de naam Knement en was met zijn gezin één van de tientallen Duitse familie’s, die in Zuid- Amerika een nogal hechte kolonie vormen. Als je geld hebt ben je overal welkom en de ex-Nazi’s die Na jarenlang hameren op de slechte omstandigheden, waaronder de driehonderd duizend gastarbeiders in ons land moeten leven, is er geen zinnig mens meer die ae trek van arbeiders uit armere landen naar het rijke West-Europa niet als een noodzakelijk kwaad be schouwd. Er wordt in ons land dan ook veel gedaan om het leed dat met de over aanzienlijke vermogens beschik ten, konden na de oorlog gemakkelijk onderduiken op dit Zuidamerikaanse continent. De Duitse invloed in Zuid- Amerika is erg groot en de invloed van de kolonie van ex-Nazi’s niet onaanzienlijk. Daarom bereidden de Israeli’s zich voor op een harde strijd met deze grotendeels onzichtbare te genstander. Maar dat viel mee. Harel verbaasde er zich al over dat Eich mann na zijn arrestatie nogal deni grerend sprak over zijn ex-Nazivrien den- Een beeld dat de werkelijkheid ook wel aardig weergaf. Harel: „Hij vertelde ons dat zijn „vrienden” geen vinger meer naar hem zouden uitste ken om hem te redden. Dat klopte ook wel want na zijn gevangenne ming was Eichmann voor de ex- Nazi’s niet meer interessant. Het eni ge wat zij wilden verhinderen was dat hij voor zijn rechters zou komen. Zelfs in Tel Aviv hebben ex-Nazi’s nog geprobeerd om hem te vermoor den. Men wilde gewoon geen publici teit waarbij de wereld zou kunnen zien wat voor misdaden de Nazi’s tegenover hét Joodse volk hebben gepleegd.” Maar tijdens de oorlogsprocessen van Neurenberg werd niet herhaalde lijk alleen de naam van Eichmann genoemd als de voornaamste „slager”. Centraal voor Israeli’s stond ook Jo sef Mengele, de kamparts van Ausch witz, die door Harel een nog grotere misdadiger dan Eichmann wordt ge noemd. Deze „engel des doods” besliste letterlijk over leven en dood. Het was bekend dat Mengele ook vaak in Buenos Aires verbleef. Dit bracht de Israeli’s op het idee om er een gecom bineerde operatie van te maken en ook Mengele mee te nemen naar Israel. Omdat Eichmann zich nogal laatdunkend over de kongsi van ex- Nazi’s uitliet, probeerden de mannen van Harel van hem aan de weet te komen waar Mengele verbleef. Maar Eichmann, die wel wilde meewerken, was als de dood voor represaillemaat regelen tegen zijn vrouw en kinderen moeten zoeken. Zolang zulke scheidingen noodza kelijk zijn, zullen er talloze mini-drama's blijven be staan, zoals dit van bijvoor beeld Sinan Akdemir. Zijn dood was geen voorpagina nieuws, het haalde nauwe lijks de krant, maar het drama dat erachter schuilt is typerend voor de mense lijke problemen van de gast arbeider. Alle wonden werden weer openge reten. Zijn vrouw zit daar met zeven jonge, kinderen. Toen ik in Turkije was (in augustus, red.) had zij amper geld om eten voor haar kinderen te betalen”. Hoewel Celem met de hand op het hart beweert dat het achttal in grote armoede verkeert, moet de familie in de praktijk naar Turkse begrip pen wel rond kunnen komen van de WWA-prerrtie, waar ze na recht op hebben. Boyendien maak te SMDK reeds drie maanden sa laris over. „Toch waren de ruim drieduizend gulden die ik voor haar meebracht heï enige dat ze op dat moment aan geld uit Ne derland gezien had”, houdt Celem vol. ontdekten op de fatale ochtend dat er iets abnormaals aan de hand was. Sinan Akdemir had zo als gewoonlijk om half zeven het pand verlaten om bij de NV Staalgietwerk SMDK aan het werk te gaan. Eerst had hij nog keurig zijn lunchpakketje klaarge maakt, maar toen hij de deur achter zich dicht trok merkte zijn vrienden dat de anders zo punctu ele Akdemir zijn brood en drinken had laten liggen. Op het moment dat Cyup Bugday het pension uit rende om hem het pakketje nog na te brengen was het al te laat. voor de Turkse uitkering dels wel de uitkeringen uit het pensioenfonds geregeld. Hierbij gaat het echter- om een zeer gering bedrag, omdat Akdemir pas enkele dagen bij zijn laatste werkgever in dienst was. „Het is te hopen dat alles op tijd voor elkaar komt. Het gezin van Akdemir is nu volledig op de uitkeringen uit Nederland aangewezen. In Turkije kent men dergelijke sociale voorzieningen niet. Wie niet werkt, heeft niet te eten. Zou er geen geld uit Neder land komen dan is dat voor de Akdemirs het beeld van de toe komst”, aldus Celem die sinds de zware aardbevingen in het gebied waar ook de familie Akdemir woont, geen antwoord meer op zijn brieven hééft gehad. „Ik wacht nu al weken. Het is te hopen dat zij niet getroffen zijn. Dat zou helemaal verschrikkelijk zijn”. d -- ->-■ i- Sir’’5* 4" F 1 f r ---Xi

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 18