Extra geld voor gemeenten onder 5000 inwoners Nederland en Noorwegen roepen ambassadeurs terug Goudvries IJmuiden 160 man dicht Wéér brengt de giro geluk: ruim z 72 miljoen aan prijzen Europees vakverbond dreigt met boycot /paarbank Franco onder druk ALN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Boek nu uw cWintervakantie Informeer op onze kantoren naar de vele aantrekkelijke mogelijkheden gemakkelijk, e'én adres voor al uw geldzaken o Het woord is aan Na uitvoering Spaanse doodvonnissen Brief van ter dood veroordeelde Bask Onbetaald verlof voor raadsleden BEDRIJF ZWAAR VERLIESGEVEND Depressies AGENDA pagina 7 Phillips Petroleum gaf Ford geld Algemene Loterij Nederland P uua/t nederiand ll saam Boudewijn de Groot ■M 2 Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 5, 7, 9 Strips 11 Economie 12 13, 15 Sport hartje haariem 1 1 79 BROODSOORTEN VAN DER VOOREN BAKT ZE ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1975 65e jaargang nummer 276 ivANDAAG IN E. H. C. O. b.v. BERENDSEN B.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Geen vrouwen Thijsse’s Ho£ I Ali-Frazier l I der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. (Van onze redactie economie) ■i Dit heeft NW-voorzitter Wim Kok Spanjaarden naar viiurpeleton ADVERTENTIES (Van een onzer verslaggevers) Deze krant bestaat uit dertig pagina’s waarin opgenomen „Erbij Weerrapporten 3 zijn Kerkdiensten 9 Radio en tv 11 i Zij behoren tot de vijf verzetsstrijders die ter dood werden veroordeeld wegens moord op politiemannen. De twee ande- Het drama van een Turks gezin Is met ingang van 1 oktober nog aan trekkelijker om te winkelen! Kijk gauw verder in deze krant. Weersverwachting van onze weer kundige medewerker, geldig tot zondagavond: Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 IJmuider Courant Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Depressies trekken met storm en regen over de Britse eilanden in de richting van Zuid-Noor- wegen. Een regengebied passeert vandaag ons land, waarbij een krachtige, langs de kust harde wind toch nog vrij zachte lucht aanvoert. WASHINGTON (Reuter). De Phillips Petroleum Company heeft 2.000 dollar als politieke bij dragen aan president Ford be taald toen deze lid van het Con gres was. Dit heeft de maatschappij gis teren meegedeeld. Het geld maak te deel uit van een bedrag van minstens 585.000 dollar aan ver schillende politieke bijdragen tus sen 1964 en 1972. Maar het geld kwam meer van personen bij de maatschappij dan van het bedrijf zelf, aldus Phillips. UTRECHT. Bij uitvoering van de doodvonnissen in Spanje zal dit land worden getroffen met een zeer omvan grijke boycot. Het Europees Vakverbond, dat 35 miljoen leden telt en waarvan ook het NVV, NKV en CNV lid zijn, heeft namelijk besloten het Franco-re- giem met alle ten dienste staande mid delen te isoleren. Ook is het de bedoe ling volgende week donderdag geduren de een bepaald tijdstip in heel Europa een symbolische proteststaking uit te roepen. BARCELONA (AP) Juan Paredes „Txiki”, één van de vijf jonge Spanjaar den die door het fascistische Franco- bewind ter dood veroordeeld zjjn, heeft gisteren vanuit zijn cel opgeroepen tot vrijheid voor zijn volk, de Basken in het noorden van Spanje. In een brief die uit de Modelo-gevan- genis werd gesmokkeld drong Txiki er bij zijn medestrijders voor de onafhan kelijkheid van Baskenland op aan de strijd voort te zetten, „als de enige mogelijkheid een einde te maken aan de exploitatie van de mens door de mens”. De 21-jarige Bask, zou één der top leiders van de ETA zijn. gisteravond na zijn terugkeer in Neder land van een bestuursvergadering van het E.V. in Genève meegedeeld. Aandere consequentie is dat bij voltrekking van de vonnissen het Europees Vakverbond op een nader te bepalen tijdstip een boycot-actie zal pro clameren van een bepaalde duur. Hierbij wordt gedacht aan verbreking van het telefoon- en telegraafverkeer met Span je, het boycotten van schepen, alsmede het boycotten van post- en vliegverkeer. De noodzaak van deze actie zal eerst op landelijk niveau nader worden be sproken, waana een nieuwe vergadering van het bestuur van het Europees Vak verbond zal volgen om de plannen vér der uit te werken. Gistermiddag werd de sluiting meege deeld door directeur G. Bakker. Nie mand heeft nog ontslag aangezegd ge kregen. De datum van de sluiting is niet bekend. Er zal met de vakbonden nog worden onderhandeld in verband met de sociale afvloeiingsregeling. VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Fa. HARTOG Beijnesweg, H’lem, tel. 32 13 14 en 32 18 Of Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 155 44 IJmuiden DEN HAAG. (ANP)Om tegemoet te komen aan de onevenredig zware be- stuurskosten krijgen gemeenten met minder dan 5000 inwoners extra geld. De ministerraad ging gisteren akkoord met een ai eerder a'angekondigd wetsontwerp tot wijziging van de financiële verhou dingswet 1960. pn dp reactie Voor alle gemeentep wordt een vast bedrag van ruim f 120.000 ingevoerd, ge combineerd met een verlaging van som mige schaalbedragen, waardoor de klei nere gemeenten per saldo meer krijgen, terwijl de grotere gemeenten er geen financieel nadeel van ondervinden. P. C Bred erode: Elke dag waarop men een echte mens leert kennen is een feest dag. genissen. Vier zouden in Madrid worden geëxecuteerd en één in Barcelona. In de afgelopen nacht liep de termijn van twaalf uur af waarbinnen generaal Fran co alsnog gratie had kunnen verlenen. Na het bekend worden van het nieuws dat de executies zouden worden uitge- vaerd is er ever de hele wereld een orkaan van protesten losgebroken. Als eerste vorm van protest heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken de Nederlandse ambassadeur te ruggeroepen; Noorwegen heeft hetzelfde gedaan. Verder heeft het kabinet-Den Uyl de Nederlandse bevolking opgeroe pen om vandaag overal te demonstreren tegen de terechtstellingen. De regering zal vandaag vrijwel vol tallig aanwezig zijn in Utrecht, waar op het Domplein massaal tegen de Franco- dictatuur zal worden betoogd. Hoogte punt zal een kranslegging zijn, bedoeld Pogingen om tot samenwerking met derden te komen, zijn volgens Goudvries mislukt. Zo wilde een niet nader ge noemd Brits concern het bedrijf wel voor een kwart van de waarde overne men, maar het personeel wenste men niet in dienst te nemen. Een groep orthodoxe joden heeft gisteren gedreigd bepaalde, gedeel ten van Tel Aviv te zullen blok keren en zelf de busdiensten te zullen uitvoeren als Israels groot ste busmaatschappij vrouwelijke buschauffeurs in dienst gaat ne men. De orthodoxen verklaarden dat een dergelijk beleid indruist tegen de godsdienstige wetten en traditie. Buschauffeuses dragen immers lange broeken, shorts en minirokken die door de groep als onzedelijk worden beschouwd. Het is hoe dan ook, aldus de groep, in strijd met de joodse traditie een bus te laten besturen door een vrouw terwijl deze mannelijke passagiers vervoert. De groep dreigt met name de religieuze wij ken van Tel Aviv af te sluiten. MADRID (Reuter). Drie Spaanse stadsguerrillastrijclers zijn van morgen vroeg uit de Carabanehelgevangenis in Madrid onder zwaar po- litiegeleide naar een militair kamp overgebracht, waar zij volgens hun advocaten door een vuurpeleton zouden worden geëxecuteerd. ren wegens deelname aan het opstellen van moordplannen. Na bekrachtiging van de doodvonnis- sen werden de veroordeelden overge ren zijn Basken, van wie één in Barce- bracht naar speciale cellen in de gevan- lona en één in Burgos gevangen zit. DEN HAAG. (ANP) De minsterraad heeft beslotén een wijziging van het Burgerlijk Wetboek in te dienen waar door aan personen in dienstbetrekking verlof zonder behoud van loon kan wor den toegekend voor het bijwonen van vergaderingen van onder meer gemeen teraden. Jac. P. Thijsse, de grote natuur vriend, staat deze week in het mid delpunt van de belangstelling. De herinnering aan deze vermaarde fi guur bloeit weer op door het ver schijnen van boeken en een plech tigheid rond Thijss'e’s Hof in Bloe- mendaal. die vijftig jaar bestaat. Bij dat gouden jubileum is een boek over de Hof uitgegeven. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiatc Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van De eenzame fiet- 1 ser Boudewijn de Groot is de laat- j ste jaren veran- 1 derd. Cees Strauss zocht hem op en sprak met de zan- j ger-tekstschrij- J ver-producer over I die veranderingen I (zoals de breuk I met Lennaert I Nijgh en het sa- menwerken met René Daalder). De slachtoffers van de executies zijn: de Basken Angel .Otaegui en Juan Pa rede, alias Txiki, leden van de ETA, en de drie maoïsten Baena Alonso, Garcia Sanz en Sanchez Bravo, leden van de FRAP. Angel Otaegui werd in Burgos ter dood veroordeeld als medeplichtige in de moord op een guardia civil. De andere vier werden er allen van be schuldigd eigenhandig de schoten te heb ben gelost die een einde maakten aan het leven van een politieagent of een guardia civil. Gratie werd verleend aan zes anderen: de jonge Bask José Garmendia, die we gens een schotwond aan het hoofd gees telijk gestoord is en aan twee jonge vrouwen, leden van de FRAP, die beiden zwanger zijn (zij konden volgens de Spaanse strafwet toch niet terechtgesteld wroden) en aan drie leiders van de FRAP die in Madrid ter dood veroordeeld wa in de directe omgeving van het Spaanse staatshoofd Franco wordt de wereldwijde actie tegen de Spaanse doodvonnissen betiteld als een mogelijke aansporing voor de bejaarde dictator om géén gratie te verlenen. De oude man schijnt, zoals het een rechtgeaard tiran betaamt, een gruwelijke hekel te hebben aan buitenlandse inmenging. Er is nu echter een factor in het spel gekomen die wellicht Franco tot wat meer bezinning zou kunnen brengen dan de wraakacties en betogingen in het buitenland. Dat is namelijk het gevaar van verlies der kostbare Amerikaanse sympathie voor de Spaanse dictatuur. De Verenigde Staten zijn door een verdrag van vriendschap en samenwerking met Spanje verbonden en hebben in ruil voor die vriendschap de beschikking over militaire bases. In Washington, waar men gewend is nuchter en rechtlijnig te denken, heerst een sfeer die dezer dagen door de trefzekere journalistiek van de New York Times onder worden is ge bracht: aangezien bij de onvermijdelijk op handen zijnde dood van Franco of zijn aftreden (dat stellig wordt ver wacht) de toestand in Spanje plotseling zou kunnen gaan lijken op die in Portu gal, zouden de Verenigde Staten van het nieuwe, misschien linkse regime in Spanje de rekening krijgen gepresen teerd, indien de V.S. op dit moment,het Amerikaans-Spaanse verdrag zouden hernieuwen. De besprekingen tot hernieuwing zijn op het ogenblik gaande. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken is in de V.S. officieel ter bijwoning van de vergaderingen der VN, maar officieus waarschijnlijk om in contact met Was hington de vriendschapsbanden tussen Spanje en Amerika te vernieuwen wellicht in ruil voor een aantal men senlevens, die met een zijden draad aan Franco’s laatste stuiptrekkingen zijn verbonden. Als de V.S. omwille van militaire bases en andere faciliteiten in de toe komst deze levens redt, zijn de beweeg redenen niet louter humaan, maar de gevolgen in ieder geval wel. De komende dagen bullen uitwijzen of Franco nog opportunistisch genoeg is om met zijn bevende hand een gebaar van gratie te maken. 1 Mohammed Ali is weer bezig. Hij bokst in de nacht van dinsdag op H woensdag tegen Frazier om de wereldtitel. Natuurlek wordt dit ge il beuren ook weer een propagandisti- sche happening ten gerieve van de |F gastheer. In dit geval president Efe Marcos van de Philippjjncn( de laat- H ste keer was het Moboetoe van Zaï - re). Theo Klein volgde alie grote ge- vechten van Clay. Hij bericht dus ^ook weer vanuit Manilla, waar ieder- een in de greep is van Clay-Frazier. Klein geeft vandaag een uitgebreid ^achtergrondverhaal van deze mil- r^oenen-affaire. Sean McBride, winnaar Nobelprijs S11 ri n a m p rs Nadat bekend was geworden dat de doodvonnissen in Spanje toch zouden worden voltrokken zijn gisteravond op veel plaatsen in ons land de mensen spontaan de straat op gegaan om uiting te geven aan hun afgrijzen. De linker foto geeft een beeld van demonstranten bij het Spaanse consulaat in Amsterdam; de rechter foto toont betogers op de Lijnbaan in Rotterdam. als symbool tegen het fascisme. De meest*- politieke partijen hebben de exe cuties veroordeeld- Premier Den Uyl zei gisteravond het te betreuren dat de EEG- landen niet tot een tijdige gezamenlijke actie zijn gekomen. De NOS zal vanmiddag om vier uur op Nederland 2 rechtstreekse beelden uitzenden van de demonstratie in Utrecht. Het initiatief van de Utrechtse beto ging is uitgegaan van het kabinet zelf. Uit woede over de tenuitvoerlegging van de vonnissen beeft men gisteren in Parijs het Spaanse verkeersbureau in brandg^stoken, in Perpignan, nabij de Frans-Spaanse grens, zijn brandbommen naar het Spaanse consulaat geworpen. De moeilijkheden zijn veroorzaakt door de strukturele veranderingen van de laatste jaren in de visserij wereld en ongunstige weersomstandigheden waar door de verwerking van oogstprodukten is gestagneerd. IJMUIDEN. Goudvries B.V. in IJ muiden (een onderdeel van het SHV- concern) gaat sluiten. Het bedrijf, dat 160 mensen in dienst heeft, houdt zich bezig met visverwerking, produktie en opslag van diepvriesgroenten en -fruit en de fabricage van ruw ijs voor visse- rijschepen en visafslag. Het werkt al enkele jaren met verlies. Eind vorig jaar zijn aanzienlijke investeringen gedaan, maar de resultaten blijven desondanks zwaar verliesgevend. Ook op langere termijn verwacht men geen verbetering.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1