zware oogoperatie I fflwdte politierechter I Modehuis Er zit Bordeaux in Avenue en meer nog. Gewonde weigerde bloedproef vlak voor I 'I I „MODEFLITSJES” UITNODIGING VAN DER POL B.V. - IJMUIDEN PLEIN 1945 no.1 SETH CAAIKEMA IN VELSEN I ZATERDAG 2 7 SEPTEMBER 1 975 9 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 8 voor een bezoek aan onze SHOW y Vier borrels Rugzak Stomdronken •<T 1 met Bert van der Veer ig m Bakkum ie 5, Wijk aan Zee Omdat in Avenue’s oktobernummer de rehabilitatie van Bordeaux zó tongstrelend wordt bezongen, dat proeven niet uit kan blijven, stelde Avenue zeven rijk gevarieerde Bordeaux-pakketten samen. Exclusief voor de lezers. En voor ’n pracht van een prijs. Maar niet alleen voor wijn liefhebbers is de nieuwe Avenue interessant. Oók voor stoelenzoekers, medeminnaressen, reislezers en planten- planters heeft het oktobernummer van Avenue weer een schat aan artikelen en rubrieken. Castricum Uitgeest Veel enthousiaste bezoeksters mochten wij de vorige keer ontvangen en daarom houden wij deze Show weer op dezelfde manier waar mannequins U onze WINTERKOLLEKTIE ’75-76 tonen, op 30 september van 11-13 en van 2-5. Gewoon in onze zaak tijdens de openings-uren. Geen entree-kosten Geen zitplaatsen Wel voor iedere bezoekster een kopje koffie en wat voor U zo prettig is de gelegenheid, om gedurende de show, de getoonde modellen te kunnen passen. Heemskerk Velsen-Zuid Driehuis „SOLARIUM" IJmuiden IJmuiden-Oost Santpoort Velsen-Noord Beverwijk (ADVERTENTIE) OQOOOQOOOOOOOOOQeOOOOOeOOOOQeOOOOQOQOOOGQOOCOeOCOOa eQOeOCOOOOO9COOQO99OOOOOOO9O0QOQOOOOO9OOe«9OOOOCeOOOOOOQCi (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) of KERKii: jn Ziekenhuis) 19 Helmstraat AVENUE r (Van onze rechtbank- verslaggeefster) De zittingen worden weer overspoeld door de „onder invloedrijders” en dan ook met behoorlijk hoge promillages, drank die ik op had had niets met de aanrijding te maken”. P. 19 R.K.-Kerk. O.L. Vrouw Hemelvaart, Brederodestraat, zaterdag 19 u., zondag 9 en 11 u. R.K.-Kerk. H. Odulphus. Odulfstraat, zaterdag 19.15 u„ zondag 8, 9.30 en 11.30 u. Ned, Herv. Kerk, Julianaplein, zondag 10 u. ds. A. Goudsmit-Aalbers (Gezins dienst). Mr. Venbroek hamerde erop dat je iemand in zo’n toestand, die ook nog morfine-injecties tegen de pijn krijgt, niet kunt gaan verhoren in die 50 minu ten die aan de operatie voorafgingen, zoals de agent wilde. En hij vroeg zich af of je onder die omstandigheden de weigering van de bloedproef een bewust weigeren kunt noemen. Hij dacht van niet, en dat zou dan op vrijspraak moe ten neerkomen. Zo niet, dan vroeg hij matiging van de boete omdat zijn cliënt al inkomensderving heeft gehad. Mr. Al- tema achtte het feit wel bewezen, met name, omdat de arts toch medisch ge zien geen bezwaren hed tegen de bloed proef. Hij legde 500 en zes maanden voorwaardelijke ontzegging op. HAARLEM De bloedproef is wettelijk verplicht, hetgeen tot de meeste Nederlanders inmiddels wel zal zijn doorgedrongen, al trekt men zich er alweer niets meer van aan. Weigeren van de bloedproef zonder medische indicatie wordt gezien als een ernstig misdrijf en staat gelijk met het „zware” rijden onder in vloed, waar meestal gevangenis straf op volgt. boven de 2 milligram. Zoals de 40-jarige IJmuidenaar die op 15 augustus op de Ir. Justus Dirksstraat gereden zou heb ben met een promillage van 2,45. De politie kreeg dan ook de melding dat een stomdronken man in de auto was gestapt, en constateerde na aanhouding dat hij in kennelijke staat was. Zo’n ernstig geval dat mr. Schilder meende niet onder veertien dagen gevangenis straf en een jaar ontzegging waarvan de helft voorwaardelijk, te kunnen uitko men. Wat er dan wel mee te maken had: niet die vier borrels, maar overwerkt- heid. De officier van justitie, mr. Schil der, nogal cru tegen de man, die nog geen prothese heeft en nu het oog heeft afgedekt: „Als je zo moe bent moet je niet drinken. Het kwaad straft zichzelf”. Later in zijn requisitor verzachte hij dat wel weer: „hij heeft zijn straf eigenlijk al gehad, en ik houd ernstig rekening met het letsel.” Daarom geen eis van onvoorwaardelijke gevangenisstraf, maar 1000 boete, een week voorwaardelijk en zes maanden voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid, (hij is goed gekeurd voor autorijden). R.K.-Kerk. H. Pancratius, Dorpsstraat, zaterdag 18 u„ zondag 7.30, 9.30, 11.30 en 18 u.; Bethlehemkerk, Piet Heinlaan. zaterdag 18 en 19 u„ zondag 8.30, 10, 11.30 en 18.30 u. Het winterprogramma van de kunst kring „Voor Allen” wordt dinsdag 23 september voortgezet met een optreden van Seth Gaaikema in de Velsense Stadsschouwburg. Hij komt dit jaar voor het eerst met een complete „One man show”, waarmee door hem wordt beoogd met zijn publiek in de zaal een fijne en gezellige avond te bouwen. Een soort familiefeest, te midden van allerlei wil lekeurige mensen. Vandaar de titel van deze show „Familie Willekeur”. Hij wordt begeleid doo' een muzikaal en semble, bestaande uit Henk van Dijk, piano; Dub de Bois, bas; Jan Blok, gitaar en Cor van der Berg, slagwerk. Voor deze voorstelling zijn bij de beken de adressen nog kaarten verkrijgbaar. R.K.-Kerk. O.L. Vrouw Geboorte, Lan- gebuurt 37, zaterdag 19 u., zondag 8, 9.30, 11.30 en 18 u.; aula Vrijburgschool, za terdag 19.30 u., zondag 9.30 u. Hervormd-Gereformeerde Federatie. Dorpskerk, Kerkbuurt, Uitgeest, zondag 10 u.; Hervormde kerk, Dielofslaantje, akersloot, zondag 10 u. Mr. Altema legde die twee weken op, en twaalf maanden ontzegging waarvan acht voorwaardelijk. Een aardig detail uit deze zaak: ’s mans rijbewijs was in genomen door de politie. Hem werd erbij gezegd dat hij het wel bin nen 10 dagen terug zou krijgen. Het geen niet gebeurde, want- de officier vond dat niet geschikt. Toch reed de man al die tijd tot aan de zitting: hij had al een aanvraag voor een nieuw rijbewijs lopen en dat kwam vrolijk binnen zodat hij dat oudere niet eens meer nodig had. Zoiets geeft een onbevredigend gevoel, al klopt het formeel allemaal wel. Het is een gedachte die opkomt bij het schrij ven van het verslag over een zaak voor de politierechter vrijdagmorgen. Een 46- jarige Velsenaar reed op de Brederoodse weg in die plaats tegen een rechts ge parkeerde wagen en liep ernstig ooglet- sel op - hij zou zelfs een oog moeten missen. Een agent constateerde een „suf fige indruk'' - wat, zo zei de advocaat mr. Venbroek, geen wonder mocht he ten. Aanvankelijk gaf de Velsenaar wel toestemming voor de bloedproef, in het ziekenhuis weer niet. Dat herinnerde hij zich niet. Ook niet dat hij diverse dingen had gezegd zoals „sorry, ik ben princi pieel tegen” en „ik ben niet schuldig. De inzake de luchtverontreiniging, voor het gehele bedrijf. Deze zogenoemde revisie vergunningen moeten de eerder verleen de vergunningen voor dit bedrijf aan de Kaplanstraat vervangen. den 68, zaterdag 19 u„ zondag 9, 10.30. 11.45 en 19 u.; St. Jozefrustoord en Lommerlust, Peperstraat 17, zaterdag 18.30 u., zondag 7.30 en 10 u. Voor directe bediening (H. Oliesel) voor Beverwijk. Wijk aan Zee en Vel- sen-Noord op zondag en werkdagen bel len 28041 (telefoonnummer St. Jozefrust oord). Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Kerk straat, zondag 10 u. ds. J. Bezemer (start winterwerk); De Opgang, Florastraat, zondag 10 u. mevrouw L. Brezet-Brou- wer; Vredevorstkerk, Laan der Neder landen 152, zondag 11 u. ds. R. Pomp (doop en vredesweek); Prinsesselaan- kerk. Prinsesselaan, zondag 10 u. ds. mr. G. Mulder. Geref. Kerk- Middelaarkerk, Moens- plein, zondag 9.30 uur de heer A. Kok van Schoorl (Kindemevendienst), 17 u. ds. L. J. G. IJkel; Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 152, zondag 9.30 u. kand. H. J. Nieuwenhuis (Kinderneven- dienst), 17 u. ds. T. B. van Houten van Aalsmeer. Vrije Evangelische Gemeente, Van Riemsdijklaan, zondag 10 u. ds. J. A. Hamers (Wormerveer), 17 u. ds. J. A. Hamers (H. Avondmaal). Pinkstergemeente Beverwijk - Heems kerk. Lingestraat 29, zondag 10 u. de heer J. W. de Cock. Chr. Geref. Kerk, Koningstraat 119, zondag 9 en 14.30 u. ds. R. van Beek. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat 62, zondag 10 u. ds. H. Luikinga, Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4, zondag 10 en 19.30 u.. zondagschool 11.30 u. Jehovah’s Getuigen. Koninkrijkszaal, Lingestraat 31, zondag GEEN DIENST IN VERBAND MET KRINGVERGADE RING IN DE CONGRESHAL IN BEN- NEKOM. vlak geen toestemming, dan staat dat gelijk met „weigeren”. R.K.-Kerk. Mariakerk, Spoellaan, za terdag 18.30 u„ zondag 9.45, 11, 12.15 en 17 u.; H. Laurentius, A. Verherentstraat, zaterdag 19 u., zondag 8.30, 10, 11.30 en 18.30 u. Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, zondag 10 u. ds. D. Verhoef, 19 u. ds. J. Bezemer. Geref. Kerk. Morgensterkerk, Vrij- burglaan, zondag 9.30 u. ds. T. B. van Houten van Aalsmeer (Kindemeven dienst), 19 u. kand. H. J. Nieuwenhuis Z. 16. Baptistengemeente IJmond, Maerten van Heemskerckstraat 41, zondag 10 u. ds. H. Sikkema, 10 u. zondagschool, 19 u. jeugd. Goede Herderkerk, Velserduinweg 10 uur: ds. Joh. Brezet. Pinkstergemeente, 10 uur: H. Sas; 19 uur: D. P. Hartendorp. Hervormde Gemeente, Engelmundus- kerk, 9 en 10 uur: ds. L. Brink. R.K. Engelmunduskerk, Driehuizerkerk- weg, 9.30 uur: Latijnse hoogmis; 11 uur: viering met jongerenkoor; 18 u. mis. Bloemendaalseweg 275 Overveen - Telefoon 023-25 94 91 Ter afsluiting van deze rubriek een lichtere noot zonder alcohol: de 19- jarige IJmuidense knaap die altijd had gehoord dat de mensen kleine dingen stelen in winkels. Dus zo redeneerde hij heel logisch: dan letten ze daar ook meer op. En toen hij op 18 juni in een warenhuis in Velsen wat rondliep op de kampeerafdeling. en aan de vakantie dacht, kwam hij opeens op het lumineu ze idee gewoon met een rugzak weg te wandelen. Hij koos er één uit en waar achtig, hij heeft er twintig minuten ongestoord mee rond kunnen lopen! Dit huzarenstukje, dat niet eens speciaal als grap, proef of test werd verricht, maar gewoon met het praktische doel van de vakantie, werd conform de eis gehono reerd met 50 boete. Op 16 februari 1975 zond Duitsland 1 (de Bayerischer Rundfunk) de show „Mein Lied für dich” uit. De regisseur van dit programma was een Nederlan der: Rob Touber. Hij werkte destijds al maandenlang hoofdzakelijk in Duitsland. Slechts weinig Duitse Touber-produkties waren in Nederland te zien, omdat nogal wat via de regionale Duitsland III-zen- der of op een onopvallend tijdstip werd uitgezonden. „Mein Lied für dich” met Vicky Leandros en Gilbert O’Sullivan stond op de piektijd (21.00 uur) gepro grammeerd en ik heb er toen naar gekeken. Dat werd een teleurstelling. De poëtische beeldfantasieën die Rob Tou ber op zijn beste momenten tot een oprecht tv-kunstenaar maakten ontbra ken geheel, er was sprake van een pure theaterregistratie. En ik meende mij te herinneren dat Vicky en Gilbert een ongemakkelijke combinatie vormden. In februari had de KRO al besloten deze show aan te kopen. Rob Touber leefde nog. Hij overleed op 18 april 1975 aan een hartaanval in een Hilversumse tv-studio. De uitzending van het pro gramma kreeg nu een beetje het onbe doelde karakter van een late hommage. De tv-kijker die zich herinnert dat de dood van Touber in april ook om zijn betekenis voor het tv-programmapakket werd betreurd, zou zich na „Mein Lied für dich” af kunnen vragen wat daar nu wel voor bijzonders aan was. Inder daad, aan dit programma niets. Het decor (van de Nederlandse ontwerpster Mia Schlosser) mocht er wezen, maar daar hield het mee op. Het programma dreef op de populariteit van de hoofd rolspelers. Gilbert O’Sullivan speelde de vertrouwde rol van moeders lievelinge tje. Je moet er maar net je hart aan hebben verpand. Als mij gevraagd wordt een keuze te maken tussen Nana Mous- kouri en Vicky Leandros, iK aarzel niet een Salomons oordeel te vellen: zet Vicky een bril op, dan is dat ook opgelost. Overigens herhaalt de NOS zondagavond de Grote Gerard Reve Show. Scenario en regie: Rob Touber. Zo was het ook. De KRO liet verder in een compilatie van 50 minuten zien wat de kwaliteit en het falen van Cursief inhield, de satiri sche finale aan de Van Speyck Show. Evenals het KRO-totaalprogramma komt Cursief terug. Anders, hoop ik. Deze hoogtepimten-aflevering toonde duidelijk aan wat de satire van Cursief inhoudt; geen oprechte woede, verdriet of irritatie over voorkomende feiten, de schrijvers maken ergens een tekst over om een komische tekst te maken. Dat verdient de benaming satire niet. Type rend is, dat er nogal te lachen valt om dialect (Aad van de Heuvel: „Ik ben ’t zat”. Luc Lutz als een Fries: „Ik ben ’t wurg”) of om versprekingen of rare gezichten. De samenvatting bood veel parodieën op tv-programma's; TROS Aktua, de show van Mies Bouman, Heel de mens, Kunstgrepen, Zienswijze, STER-spotjes, Tweekamp, Gert en Her- mien in de EO-periode, Koning Klant, De wereld in oorlog. Deze tv-program- ma's werden niet aangevallen, veelal werd slechts de formule gebruikt voor grappen. Satire heeft een functie, niet du meer dan ooit, maar altijd. Satire kan twijfel zaaien, voorlichting geven. In Duitsland is er een woord voor wat satire behoord te zijn: een „denkanstosz'. De vrijblij vende ioltrapperij van Cursief schiet door het ontbreken van een ander doel dan een glimlach of een klaterend ap plaus aan enige diepere functie voorbij. Maar ja, satire vanuit oprecht arrange ment biedt minder gemakkelijk succes. Als er nu gisteravond al een afleve ring van de Van Speyck Show was geweest, wat zou Cursief dan aan de voltrekking van de doodvonnissen in Spanje hebben gedaan? Nederlandse Hervormde Kerk, Ka naalstraat 10 uur: ds. J. M. D. v,d. Berg; 19 uur: ds. J. M. D. v.d. Berg; 19 uur: ds. H. M. Boogert (jeugddienst). Bethlehemkerk, Snelliusstraat, 10 uur: ds. H. Timmers (Vredesweek). Christelijk Gereformeerde Kerk, Mar conistraat. 10.30 en 17 uur: Dienst des Woords. Oud Katholieke Kerk, Koningin Wil- helminakade 10 uur: gezinsdienst; 17.30 uur: Vesper. Leger des Heils, Edisonstraat 10 uur: Hedligingssamenkomst. Jehova’s Getuigen, Oranjestraat 92, 17 uur: vergadering ook donderdag 19.30 uur. R.K. Petruskerk, Venusstraat, zat. 19 uur: bijzondere dienst, 10 uur: Hoogmis en 12 uur dienst met zang. Gereformeerde Kerk, Ichtuskerk, Snelliusstraat 9.30 uur ds. J. Tiersma (kindemevendienst) 19 uur: ds. L. Dorst. Petrakerk, Spaarnestraat 9.30 uur: ds. J. L. Bel; 17 uur: ds. J. Tiersma. Gereformeerde Kerk, (vrijgemaakt). Burgemeester Rambonnetlaan, 10.15 en 14.30 uur: ds. J. Slotman. Zeewegziekenhuis (aula), 9.30 uur: ds. J. van der Berg. R.K. Gregoriuskerk, Kanaalstraat 24; zondag 9 uur mis met zang. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: da. M. C. Stubbe. Baptistengemeente IJmond, J. Coenstraat, 10 uur: J. M. Zijlstra; uur: ds. W. Veenstra. Gereformeerde Kerk Bethelkerk, Zee weg 9.30 uur: ds. L. Dorst; 17 uur: ds. J. L. Bel. Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, Zeeweg 264, Braambos, 10.30 uur: dr. L. W. van Reijendam, Beek. R.K. Laurenskerk, Willemsbeekweg, zat. 19 uur: dienst met gezang, zondag 9.30 uur: Hoogmis; 10.45 gezinsdienst 12 uur, met zang. Vergadering van Gelovigen, Abelen straat 1, 10 uur: eredienst, donderdag 19.30 uur: bijbelbespreking. Oud Katholieke Kerk, Sparrenstraat 10 uur: Hoogmis, R.K. Parochie, Frans Netscherlaan, za terdag 19 uur: mis zondag 9.45 uur: mis met zangkoor, 11.30 uur: mis met koor- groep. Gereformeerde Kerk, Burgemeester Enschedelaan. 9.30 uur: ds. Lukito Han- dojo (m.m.v. herv. kerkkoor); 19 uur: ds. L. A. Cloete (m.m.v. jongerenkoor „lam men”. Adventskerk (Prov. uur: ds. G. J. Rijks. Hervormde Gemeente, Dorpskerk, 10 uur: ds. G. J. Rijks. De Hoeksteen, Willem de Zwijgerlaan, 10 uur: ds. D. J. Spijkerboer. Volle Evangelische Gemeente. Gebouw Berea”, Patriciuslaan, 10 uur: W. H. de Leeuw van Weenen (met gelijktijdig kindersamenkomst en oppasdienst); 19.30 uur: „Ieder heeft iets.” R.K.-Kerk. H. Joseph, Wijkerstraatweg 55, zaterdag 19 u„ zondag 9, 10.30 en 12 u. Ned. Herv. Kerk. Noorderkerk, Stra- tingplantsoen, zondag 10.15 u. ds. J. G. Bouwman. Geref. Kerk, Koningsweg 39, zondag 9.30 u. ds. L. J. G. IJkel, (Kindemeven dienst), 17 u. de heer A. Kok (Schoorl). R.K.-Kerk. H. Agatha, Breestraat 101, zaterdag 19 u„ zondag 8.30, 10, 11.30 en 18 u.; O.L. Vrouw van Goede Raad, Arendsweg 57, zaterdag 19 u„ zondag 9, 10.30 en 18 u.; Regina Caeii Hilbers- plein, zaterdag 19 u., zondag 10, 11.45 en 19.30 u.; Apostelkerk, Van Riemsdijk laan, zaterdag 19 u., zondag 9.15, 11, 12 en 17 u.; H. Jozef, Laan der Nederlan- Hoorzitting. Op 5 november om half tien ’s morgens wordt in het stad huis van Velsen een hoorzitting gehou den, waar mondeling bezwaar kan wor den gemaakt tegen de aanvraag van Stabilit Holland b.v. voor vergunningen op grond van de hinderwet en de wet Eigenlijk kan alleen in de situatie van bewusteloosheid geen toestemming voor de bloedproef worden gevraagd. Dan kan men indien dat medisch verant woord is, hem toch verrichten en achter af pas na toestemming het promilage bepalen. Een ernstig ongeval met ge wonden levert een situatie op die lijkt op de toestand van bewusteloosheid, met dit essentiële verschil dat nu wél de bij kennis zjjnde verdachte om toestem ming voor een bloedproef gevraagd kan worden. Je kunt kwalijk stiekem wat bloed aftappen en na operatie(s) toe stemming gaan vragen. Maar het slacht offer dat de proef moet ondergaan kan best misschien medisch wel, geestelijk echter niet tot de bloedproef in staat zijn. Geeft hij in die omstandigheden, voor een operatie wellicht, dan

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9