KEES RIJVERS: TE WEINIG REGELMAAT IN PRESTATIES Krol nieuwe laatste verdediger ANGSTIGE TWEEDE HELFT AZ PSV kreeg geen greep op het voetbal van Sparta TELSTAR EN AZ HIELDEN ELKAAR IN RUSTIGE DERBY OPNIEUW IN EVENWICHT F ■■■MH 12 MAANDAG 29 SEPTEMBER 1975 SPORT 13 Retour Nerveus (Van onze sportredactie) Twijfelachtig VELSEN. Op papier zag het er bijzonder aantrekkelijk uit. Tel star tegen AZ, twee clubs die al jaren op fatsoenlijke wijze elkaar sportief trachten te overtroeven. Ploegen die zijn opgeklommen tot de goeie middenmoters, elkaar nooit veel hebben toegegeven en ook dit prille seizoen was de balans nog in evenwicht. Vijf punten uit even zo veel wedstrijden was het uitgangs punt voor de derby waaraan zoveel prestige is verbonden. Veertiendui- zend man, nog meer dan tegen landskampioen PSV, vonden het de moeite waard om daarvoor naar het sportpark Schoonenberg te trekken. ■N 1 .-.^g HO (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) vtegen zou functioneel; Prestige woog zwaarder dan spektakel lat. PIETER MUL Co Stout in volle vlucht boven Cees de Vries. Achter hem Hugo Hovenkamp en rechts Hans Driesen. Wisselingen in het Ajax-elftal niet mee eens maar Corver was onwrik baar. De karaktervolle spitsspeler haalde in de tweede helft op unieke wijze zijn gram. werd de PSV-defensie door Meutstege volkomen uitgespeeld, en kon de Rot terdamse rechterverdediger zodoende in de voeten van de totaal onafge schermde Larsen deponeren: 1-0. Wat Krol betreft kan Michels moeilijk stuk. De fantastische verdediger kan op elke plaats spelen. Je mist hem natuurlijk wel op zijn vertrouwde linksbackplaats, maar zelfs als libero - een plaats die Krol in de toekomst bij Ajax krijgt toebedeeld - zal Krol binnen de kortst mogelijke tijd de grootste concurrent voor Adrie van Kraay in het Nederlands elftal gaan vormen. Terwijl Knobel hem natuurlijk altijd nog als linksback kan laten opereren. Het was bijvoorbeeld alweer opmerkelijk dat Krol uiteindelijk de defensie van De Graafschap voor de eerste keer uiteen spleet, toen hij plotseling op kwam, enkele verdedigers passeerde, waarna Hulshoff uit zijn passje met het hoofd kon scoren. Hierna werd de licht geblesseerde Krol uitgewisseid voor Wickel. AMSTERDAM. Voor de wedstrijd tegen De Graafschap had Ajax’ technisch- directeur Rinus Michels enkele opmerkelijke veranderingen in zijn elftal aangebracht. Ruud Krol speelde eindelijk als laatste man. Pim van Dord linkervleugelverdediger. op het middenveld werd Barry Hulshoff geposteerd en in de spits kreeg, voor het eerst in een competitiewedstrijd dit seizoen, Willy Brokamp een kans. Hét is echter zeer de vraag of die toeschouwers wel het spektakel hebben gezien waarvoor zij gekomen waren. Ze ker de eerste helft was er sprake van een doods duel waarin de Inspirerende vonken zeldzaam waren. Minder dan te gen de Eindhovenaren slaagde de thuis club erin de tegenstander terug te drin gen, laat staan een verdedigende rol toe te bedelen. Integendeel, AZ wist die eerste 45 minuten een overtuigender in druk te maken. vrijlopende mensen was uiterst beperkt. Het tempo lag daardoor bijzonder laag terwijl de beide keepers veelal werkloos konden toezien. Tot genoegen van het publiek veranderde dat heel even. Na twintig minuten volgden aan beide zij den wat dieptepasses waarop de verdedi gingen in de fout gingen. Uit de kansen ontstonden geen doelpunten maar de onverwachte momenten die zich voorde den brachten een té korte opleving. Kort voor tijd reageerde Van Rijnsoe- ver zijn onvrede af met een onbeheerste sliding op de benen van Monne de Wit. Corver gaf alleen een vrije trap tegen de AZ-verdediger maar Joop Brand zou het er niet bij laten. Meteen na afloop nam hij de Telstur-aanvoerder apart om te vertellen dat Van Rijnsoever voor die actie een uitbrander van hem, Brand, zou krijgen. Na de „moordaanslag” op Hovenkamp in elk geval een bewijs dat de AZ-oefenmeester dergelijke geintjes evenmin pikt als zijn spelers de daders zijn. Een versnellend Telstar (Ayre blonk uit waar Jonker tegenviel) had AZ beter in zijn greep en dat resulteerde onder meer in een schot van Stout dat recht op Vöoys afkwam. De nogal eens mis tastende doelman redde eenvoudig maar hjj ging drie minuten later grandioos in de fout. Vooys trapte uit maar een paar meter voor hem blokkeerde de opsprin gende Van Kooten, massief als een zak zand, de bal die rechtstreeks in de bovenhoek kaatste. Negen van de tien soortgelijke acties vinden geen genade in de ogen van scheidsrechters maar ditmaal was het raak. Telstar-trainer Castenmiller: „De con centratie was er bij ons niet voldoende. Waarom, ach dat weet je nooit precies. Misschien speelde de 8-1 nederlaag die we verleden seizoen tegen AZ voor de beker leden de jongens door het hoofd. Ze wilden niet te agressief van start gaan.” Spelers als Van Kooten en Stout zagen echter een geheel andere oorzaak. „Voor rust was het veld veel te groot. De afstand tussen verdediging en aanval werd niet snel genoeg overbrugd. Na rust veranderde dat en met goed ge volg”. Feit is zondermeer dat de Velser-ploeg aanvankelijk gebukt leek te gaan onder een te strenge persoonlijke dekking, met name in die zin dat niemand de moed had de eigen man los te laten en de ruimte te zoeken. Over het hele veld draafden de „paartjes” en het aantal Niet alleen Steegman raakte ner veus in die laatste minuten, ook de meeste Spartanen hadden hinder van die gemoedstoestand. Dodelijk ver moeid waren ze, de dappere Sparta nen. Een totaal leeggespeelde Van der Veen moest zich zelfs laten vervan gen door Noud van Esdonk. PSV creëerde zich in dat laatste kwartier inderdaad enkele kansen, maar door een enorm gemis aan coördinatie (herhaaldelijk liepen de PSWers el kaar in de weg) kon men aan de afwerking niet toekomen. Bovendien: Sparta speelde zonder meer knap voetbal. Constructief voetbal, waarop de Eindhovenaren totaal geen greep konden krijgen. Telstar had al in de eerste minuut een beste kans gehad toen Van Kooten en Ayre een hoge bal van Driesen niet konden bereiken. Toen al bleek de AZ- verdediging lang niet zeker van zijn zaak. Het optreden van met name VOpys, Spelbos en Vonk was ook later in de wedstrijd van twijfelachtige allure. AZ kreeg na een half uur een dot van eeh kans toen de vrijstaande De Vries een voorzet van Wilbret te zacht en te onnauwkeurig inkopte. Een minuut later was, het toch raak. Vosmaer sprintte op een pass van Suurendonk en schoot tegen de uitlopende Van der Meeren op. De doelman redde ook nog op het schot van Hovenkamp dat meteen volgde maar via de paal kwam de bal bij Kist (goed beteugeld door André) die kon nam een ex-Ter „We hadden” vond Rijvers later, „voor de rust op een beslissende voorsprong moeten komen. Edström, Dahlqvist en René van de Kerkhof hebben daartoe toch echt wel kansen gehad. In de tweede speelhelft heb ben we nauwelijks nog één echte uitgespeelde kans gekregen. Sterker nog: Sparta heeft het spel gemaakt en derhalve kan ik op de overwin ning van de Rotterdammers in het geheel niets afdingen”. En Leo Steeg man, door zijn dolgelukkige spelers jubelend naar de kleedkamer ge voerd: „Toch heb ik die laatste tien minuten nog flink in mijn knijper gezeten. Op een bepaald ogenblik Dahlqvist kwam toen alleen voor Doesburg te staan dacht ik zelfs: hup, daar gaan we dan weer, net als vorig jaar, toen Edström in de aller laatste minuten gelijk maakte. Ge lukkig voor Sparta gebeurde dat dit keer niet. Het zou niet juist zijn geweest als we één punt hadden intikken: 0-1. Onmiddellijk daarop Leen de Goeij de plaats in van geblesseerde Van Essen. De Leede-speler zorgde meteen voor een prachtige pass op Van Kooten. De Tel- star-kolos ving de bal op,‘drong tussen twee man door en schoot knallend in. Arbiter Corver keurde het doelpunt ech ter af wegens hands van de schutter. Cees van Kooten was het daar bepaald Wat zonder meer juist is. De eerste 20 minuten draaide PSV redelijk goed. Al in de 6e minuut moest Pim Doesburg Sparta voor een achter stand redden, toen René van de Kerkhof uit een voorzet van PSV- „reserve-spitsspeler” Gerrie Deykers een ziedend hard schot loste op het doel van Doesburg. Harrie Lubse zou zelfs in de 18e minuut een doelpunt laten aantekenen, maar omdat Dey kers bij die actie buitenspel stond, werd de treffer terecht door Jan Keizer afgekeurd. Ook een indraaiend schot van Edström vanaf een meter of zeven verwerkte Doesburg met een schitterende reflex. Corver: „We hebben juist een brief van de UEFA gehad waarin staat dat acties tegen keepers die in balbezit zijn te vlug worden afgekeurd. Wat Van Kooten deed was volkomen correct. Hij bleef op afstand en strekte ook zijn been niet naar Vooys uit.” Het bracht de nodige sfeer terug in het stadion en kort daarop gaf AZ een derde onnodige corner weg. De Alk- maarse ploeg ging mede door het. weg vallen van de vleugelmensen Hoven kamp en Vosmaer (beiden nog niet hon derd percent) steeds meer naar achteren. Van Rijnsoever moest een corner van Jonker uit het doel koppen en kort voor tijd sprintte Stout op een pass van Driesen De uitlopende Vooys die Stout blesseerde, zag de bal over zich heen getikt tnaar het leer ging ook over de Hulshoff is voor Michels een veel problematischer geval. Hij was in grote mate schuldig aan de 6-2-afstraffing tegen PSV, en daarom kreeg hij nu een kans in de middenlinie. Hulshoffs grootste verdienste tegen De Graafschap bestond uit het feit dat hij bij twee van de drie Ajax-goals direct betrokken was, en De Graafschaps spelverdeler Guus Hiddink grotendeels aan banden legde. Michels: „Hulshoff moet spelen wil hij zijn ritme weer een beetje terug krijgen. Hij mist op dit moment net het metertje dat in de laatste linie fataal kan worden. Daar betekent een fout meestal onmiddellijk een doelpunt. Op het middenveld is een fout niet meteen fataal Daarom speelt hij daar nu. Hulshoff heeft tenslotte in mijn ogen te veel ervaring en kwaliteit om hem zomaar te laten vallen. Hij blijft een kans krijgen.” Anders ligt het met Willy Brokamp. Nadat de Limburger de eerste helft, waarin hij vooral opviel door zijn ijver en goede spel, helemaal uit had mogen spelen, werd hij 20 minuten voor tijd toch weer vervangen door Dick Helling. Michels: „Ik heb Brokamp niet laten spelen omdat ik met drie spitsen wilde voetballen, maar meer omdat Steffenhagen niet helemaal fit was. Verder praat ik niet over Brokamp, Zijn geval heeft andere redenen, waar ik verder niet over wil praten. Maar hij is in mijn ogen geen spits.” Ajax. met René Notten als grote uitblinker, won uiteindelijk betrekkelijk eenvoudig met 3-0. Nadat Hulshoff de score had geopend, werd de lange verdediger nog voor rust vastgehouden toen hij een voorzet van Mühren wilde inkoppen. Scheidsrechter Gans gaf terecht voor deze overtreding een strafschop aan Ajax, die door Ruud Geels werd benut. De derde goal werd eveneens door Geels geproduceerd, toen hij na rust een rush van Meijer, die alleen op doelman Van Zoghel af ging, mocht afronden. Op het moment dat Edström zich naar de zijlijn spoedde met een in een duel met Dries Visser (Steegman: „Die Dries is toch een regelrechte kandidaat voor het Nederlands elftal. Of niet soms? Wat stond die knaap vanavond toch weer ijzersterk te spe len”) opgelopen wenkbrauwblessnre, niet meer verder wilde spelen ondanks aandringen van Rijvers was PSV al duidelijk op zijn retour. In de voorste linie werd nauwelijks nog storende arbeid verricht, en mocht Sparta steeds opnieuw in alle rust de bal uitverdedigen. Ook de counters (van Matic, Salfischberger en Meutstege met name) werden steeds gevaarlijker. Het centrale ver- dedigingslbok van PSV, Van Kraay- Krijgh, werd herhaaldelijk langs alle kanten voorbijgelopen. De minste man in de Sparta-ploeg was zonder meer Claus Larsen. Toch zou diezelf de Larsen in de 31e minuut het beslissende doelpunt scoren. Op links Het enige en beslissende doelpunt in de wedstrijd SpartaPSV. Keeper Jan van Bcvcrc dit schot van Claus Larsen. Na een half uur spelen profiteer den Viaus Larsen van de (zoveelste) fout die er in het centrum van de PSV-verdediging ontstond, en doordat Sparta daarna het spel bijzonder cle ver bleef spelen door het speelveld zo klein mogelijk te houden, kon PSV (Edström en Van der Kuylen moesten beiden voortijdig geblesseerd afha ken) niet veel meer doen dan zijn onmacht uitvoerig etaleren. Sparta- trainer Leo Steegman had zijn tac tisch concept voor de wedstrijd tegen de landskampioen („Motiveren is nauwelijks nodig wanneer je tegen een ploeg moet aantreden die Ajax eventjes met 6-2 wegspeelde”) duide lijk gebaseerd op de indrukken die hij bij de wedstrijd TelstarPSV had opgedaan. „Kijk”, legde een intens van de triomf genietende Steegman uit, „als je erin slaagt PSV de eerste 15, 20 minuten op 0-0 te houden, dan ben je al een heel eind. PSV is duidelijk een ploeg die snel op een voorsprong moet komen. Als men daar niet in slaagt, wordt het spel een stuk minder functioneel; de PSV’ers komen zich dan ook minder vaak aanbieden”. ROTTERDAM. Op dergelijke wedstrijden, zoals zaterdagavond op het Rotterdamse Spangen tussen Sparta en landskampioen PSV werd gespeeld, doelde een volkomen relax te Kees Rijvers een week geleden na 90 minuten glanzend Eindhovens voetbal tegen Ajax. „Er is nog te weinig regelmaat in de prestaties van het elftal te bespeuren. En hoewel we daar vanaf het begin van de competi tie planmatig naar hebben toege werkt, kan het best wel eens moge lijk zijn dat we in een van de komende wedstrijden toch weer door de mand vallen”, aldus Rijvers, die de laatste weken zijn team zonder meer zag excelleren tegen FC Twente en Ajax en ronduit pover zag spelen tegen achtereenvolgens Telstar. FC Linfield en nu weer zaterdaga vond tegen Sparta, een wedstrijd die voor de Eindhovenaren verdiend het eerste verlies van deze competitie opleverde. moeten verspelen. We hadden alleen sneller op 2-0 moeten komen. Ik blijf erbij: normaliter hadden we ook Ajax hier kunnen pakken een paar weken geleden, als we en de mo gelijkheden waren er toen ook vlug een tweede treffer hadden ge scoord”. |r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13