Gebeuren in de visserij mede oorzaak Spoor van Haven vernielingen Regen gedeeltelijk spelbreker in Heemskerk op jaarmarkt in Oud-Velsen Kolderiek avondje theater met b knotsgekke Friends Roadshow 1 I „Cycloop” redde coaster „Goudvries” zal aan eind van ’t jaar het bedrijf volledig sluiten l •I 5 opheffings-uitverkoop 4. Pinkenveiling moest dit jaar ontbreken Voorstelling als propaganda voor CJP N K Kort IJmondnieuws w- SPORTBEKERS- MEDAILLES- - STANDAARDS medaillehuis Mulder b.v. -LAV* -U MAANDAG 2 9 SEPTEMBER 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK I Concurrent Vis fileren IN VERBAND MET DE VOORBEREIDINGEN VOOR ONZE ZIJN WIJ HEDEN EN MORGEN DINSDAG 30 SEPTEMBER DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEUN GESLOTEN ZIE ONZE ADVERTENTIE VAN MORGENAVOND IN DIT BLAD MAMINETTE van weert Grote Houtstraat 116, Haarlem, geen filialen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De sluiting van Goudvries zal geleidelijk verlopen. In oktober wordt een begin gemaakt met de gefaseerde bedrijfssluiting, waarna successievelijk de productieactiviteiten zullen worden gestaakt. Tegen het einde van het jaar zullen dan alle werkzaamheden beëindigd zijn, met dien verstande dat in de eerste vier maanden van 1976 de voor raden moeten worden afgeleverd en nog enig personeel aan het werk zal zijn met na-pakken van de bulkvoorraden in kleine porties. Er is omtrent de sluiting een nauw overleg geweest met de vakbonden, die het bedrijf zeer actief hebben gesteund bij de contacten met de over heid. „Daarover niets dan lof” aldus de heer directeur de heer G. Bak ker die ook nu nog de contacten met de vakbonden onderhoudt, alsmede met het gewestelijk arbeidsbureau in verband met de tenuitvoerbrenging van de afvloeiingsregeling voor het personeel. |W| Tragisch M. o (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) in bu po ge e? Pi tie niet in staat is de teruggang op de andere afdelingen te dekken. Als gevolg van dit alles is de vennoot schap in 1973 al in de rode cijfers Toch wordt verwacht dat de netto opbrengst (de baten van de activiteiten gekomen. Dat zette zich voort in 1974 en ook dit jaar zijn de verliezen nog verder toegenomen. Er is uitvoerig beraad geweest met de Ondernemingsraad en met de vak bonden en dat overleg blijft voortduren. Ook met het Gewestelijk Arbeidsbureau. De directie blijft open staan voor elk positief gesprek met anderen om het bedrijf of delen ervan gaande te hou den. Daarbij staat bij alles de werkgele genheid voor het personeel boven aan de prioriteitenlijst. Vast staat”, aldus de directeur „dat alles met het personeel wordt besproken”. tijdens de flarden opvangen van de or gelmuziek die dan het oude gebouw vul de. Belangstelling was er ook in ruime mate voor de tentoonstelling in de kerk. Hopelijk zal toch een volgende jaar markt beter weer treffen. En tenslotte: het is lang niet zeker dat de pinken nu voorgoed van de markt verdreven zullen blijven. ing de eve Pip daj Be eer de 5 bal ga< spc die A. wa vei de 1 zij Ge mi Mc ho 1 Ro In grc sle aai 197 1 ren rer tie] fun nie C. stu vl ra gil Hi in bu Of nu tei Wf en he m In de nacht van zaterdag op zondag is men ook weer bezig geweest. -Toen werd een grote winkelruit van drie bij vier meter vernield van de handwerkzaak op de hoek van de Deutzstraat en dezelfde nacht constateerde de surveillleren-de politie, dat er ook kostbare ruiten waren ingetrapt van het modehuis Van Vuuren. De eerste daarvan is de productie en aflevering van ruwijs aan schepen en aan de afslag. Maar als gevolg van de structurele verandering in het visserij ge beuren en het opstellen van eigen scherf- ijsmachines en de eigen scherfijsinstal- laties aan boord van de schepen, ver minderde de afname van het ijs. Daar kwam dan ook bij de algehele teruggang zij het geleidelijk in de visserij. De heer Bakker noemde het tragisch dat vaak scherf ij sinstallati es tot stand zijn gekomen met steun van de overheid. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Dit weekeinde is de Nederlandse coaster „Venus” van 499 brt. tijdens de zware storm in moeilijk heden geraakt. Het schip bevond zich 40 mijl ten noordwesten van Texel toen de ketting van kruk- en nokas brak. Hul peloos dreef het schip temidden van de woedende natuurelementen, zodat direct een sein uitging om hulp. Wijsmullere „Cycloop” voer uit en maakte zondag middag om twee uur vast bij wind kracht 10. Daarna werd voorzichtig de terugreis aanvaard. Vanmorgen om ze ven uur liep de „Cycloop” met zijn sleep binnen, waarna de „Nestor” de „Venus” overnam en naar de NDSM sleepte. Vorig jaar december heeft Wijsmuller hetzelfde schip van nagenoeg dezelfde plaats op de Noordzee uit de moeilijkhe den gehaald en naar IJmluiden gesleept Er zijn veel contacten geweest met bedrijven uit binnen- en buitenland, 'maar zonder resultaat. De heer Bakker ontkende dat er een bod is gedaan door een Engels bedrijf, dat een-vierde van de prijs wilde betalen. „Er is geen spra ke van”, zegt hij. „Wel zijn nog bepaalde gesprekken gaande, maar daarover kan in dit stadium nog niets worden gezegd. De heer Bakker noemde de situatie waarin, Goudvries” is terechtgekomen een proces van jaren, dat parallel loopt aan het gebeuren in de visserij. Snuffelen tussen oude spelletjes, daar mag het ook bij regenen. De nostalgie blijft in elk geval overwinnen en menigeen wist toch' voor niet teveel geld een aardigheidje mee te nemen. rond de kerk zijn bestemd voor het restauratiefonds van dit prachtige mo nument) zal meevallen. Van tevoren was al op een geringer saldo gerekend dan bij vorige jaren. Dat had als belangrijk ste oorzaak het ontbreken van een we zenlijk element op dit jaarlijks festijn: de veiling van pinken. Dit jaar ontbra ken de jonge kalveren en dat. verdreef een uniek en sfeervol aspect aan de jaarmarkt, die voor het eerst ook niet meer „Pinkenmarkt” heette. De afwezigheid van de pinken heeft volgens de kerkvoogdij de landonteige- ning ten bate van het recreatiegebied Spaarnwoude als oorzaak. Er zijn nu veel minder boeren in de omgeving en dat maakt het er niet gemakkelijker op om aan pinken te komen. Maar toch, ondanks alle tegenslagen, was de markt in Oud-Velsen zeker een bezoekje waard. De sfeer werd nu voor al bepaald door het rad van avontuur waar je bijvoorbeeld een taart kon win nen, maar als je veel geluk had zelfs een fiets en door de kraampjes van handwerklieden, kunstenaars en hande laren in antieke voorwerpen en prullaria uit grootmoeders tijd. De kraam waar het nieuwe boek over het dorp Velsen te koop was trok evenzeer veel belangstel ling en menigeen stapte met zo’n boek werk onder de arm het dorpsgebeuren uit. En verder kon je wandelend in de schaduw van de kerk op verschillende Daarom zal het IJmuidens havenge bied de mogelijkheid blijven bieden aan de afzet van beide ijssoorten. Het is om die reden, dat de heer Bakker bereid is met elke groep belanghebbenden te on derhandelen over de mogelijkheid de ijsfabricage te handhaven. Het moet hem wel van het hart, dat men over het algemeen bijzonder lauw reageert. Er zijn door Goudvries brieven gezonden aan het Ontwikkelings- en Sanerings- fonds. „Ze worden niet eens beantwoord. Gesprekken met rederskringen hebben geen resultaat opgeleverd er is con tact gezocht met de voorzitter van de Zeevisgroothandel maar van hem hebben wij ook niets gehoord,” zegt hl] bitter. De heer Bakker ziet de situatie som ber in. Een paar cijfers geven al duide lijk aan hoe slecht het gaat in de ijsafzet. De omzet in tonnage was in 1971 68.000 ton. Vier jaar later bedroeg de afzet 17.000 ton. Een teruggang dus tot een kwart van wat het vier jaar geleden was. En dat terwijl de kosten stijgingen doorgaan. Door de concurre- rentiepositie was men niet eens in staat de stijging van de electriciteltskosten volledig door te berekenen. In mei-juni juli van dit jaar was het kilowatt-uur tarief niet minder dan 45 percent hoger dan in dezelfde maanden van verleden jaar. „Nu was de verkoop van ijs nooit een sterk winstgevende zaak, maar wij hebben dat altijd beschouwd als een dienstverlenende functie,” verklaarde de heer Bakker. Langs de Beneluxlaan werd een ver- keersteller uit een houten kast gesloopt. De teller vond de politie later in de vijver terug. Uit een rijwielzaak aan de Maasstraat werd enig geld uit de kassa gestolen. Een auto van een 62-jarige aan de Beneluxlaan wonende Heemskerker werd gestolen en later danig beschadigd teruggevonden in de bosjes van het Alexanderplantsoen. Op het Europaplein werd ook een poging gedaan tot diefstal van een auto. Een tochtraampje was vernield en draden had men verbonden, maar deze poging mislukte. Men beperkte zich niet tot de omge ving van het Europaplein. Er werd die zelfde nacht ook ingebroken in het an- tiekwinkeltje op het Bachplein. Via een bovenlicht zijn drie ouderwetse klokken gestolen. Aan Duinweg en ’t Laantje werd een aantal zomerhuisjes open ge broken. Ook daar weer een spoor van vernielingen en schade. De stadsschouwburg zag er feestelijk uit, zaterdag. De Friends hadden een lange waslijn van vlaggen vanaf het balkon naar het toneel gehangen en middenin de zaal stond het eigen licht en geluidsorgel van de groep, waarmee voor het belangrijkste deel de voorstel ling werd begeleid. Een derde hoofdactiviteit bestond uit het voorbewerken en invriezen van fruit als halffabrikaat voor de jamproductie. Tengevolge van de structurele omstan digheden is het volume matig. Gemid deld had men drie- tot vierduizend ton per jaar. Dat is nu teruggelopen naar 150 ton. Bovendien komt uit de Oostblok landen kant en klaar gevroren fruit vrijwel voor de kostprijs van het pro duct op de veilingen hier. De vierde hoofdactiviteit is het voor bewerken en invriezen van groenten. De ze activiteit vertoont een verheugende expansie, maar het is tragisch, dat men ondanks de toenemende groei hiervan, Een ander hoofdactiviteit is het vis- gebeuren: het fileren van platvis, voor namelijk schol. Het betreft voornamelijk kleinverpakking met export naar de voornaamste afnemer: Italië. Maar in dat land stortte in 1973 en 1974 het prijsniveau plotseling ineen; terwijl aan de andere kant de gemiddelde scholprij- zen aan de afslag sterk aantrokken. Dat vormde een enorme tegenslag. Daarnaast deed men veel aan invriezen van grote hoeveelheden vis in bulk en doordraai- vis. Daarmee hielp men de overheidskos ten dekken. Doch ook die opslag is nu vrijwel tot nul gereduceerd. Verder is de verwerking van in blok gevroren kabeljauw en kool vis tot vissticks en filet-producten in kleine verpakking. Maar stijgende inkoopprijzen en dalende verkoopprijzen vormden ook hier een gweldige tegenslag. HEEMSKERK. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn er op verschil lende plaatsen vernielingen aangericht en pogingen tot inbraak gedaan, die de politie met elkaar in verband brengt, in die zin, dat men verwacht, dat er sprake is van een jeugdbende. Aan het einde van vorig jaar is ge poogd een zogenoemd „break-even”-plan in te voeren: een plan dat beoogt het bedrijf op nul te laten draaien. Daarvoor waren enkele aanzienlijke investeringen noodzakelijk. Die zijn gedaan, maar vastgesteld moest worden dat men te veel tegenwind heeft gehad. Door exter ne niet te beïnvloeden factoren is de huidige situatie ontstaan. VELSEN. Het onaangename regen weer heeft zaterdag voor een deel het welslagen van de jaarmarkt in het oude dorp Velsen ondermijnd. Rond de oude Engelmunduskerk stonden ondanks het slechte weer tal van uitnodigende kraampjes opgesteld, waar allerhande dingen te zien en te koop waren, doch al voor het middaguur moesten verscheide ne deelnemers aan de markt hun stalle tje verzetten of helemaal opbreken. Een krachtige wind was er de oorzaak van dat niet alles ongestoord kon blijven staan. Desondanks kwamen er veel be zoekers en dat is dan ook een reden voor de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente Velsen-Zuid om aan te nemen dat de geldelijke opbrengst niet al te veel zal tegenvallen. Het teruggangproces bij de ij sievering werd nog verergerd door de komst van een concurrent, in de vorm van de firma Kwakkelstein. Niettemin heeft hij de overtuiging dat de behoefte aan het type ijs dat Goudvries produceert, zeer stellig aanwezig is. Het betreft hier naar zijn zeggen pijpijs, dat meer „body” heeft dan scherf ijs, een beter koelend vermogen heeft en ook nog een spoeleffect bezit. Doordat er geen scherpe kanten aan zitten, is er ook minder beschadiging aan de huid van de vis. Een nadeel is weer, dat het pijpijs een groter volume inneemt, zodat men in doosjes met exportvis scherfijs moet gebruiken. VELSEN. De Engelse reizende the atergroep „Friends Roadshow” trad za terdagavond op in de stadsschouwburg en vermaakte daar de aanwezigen met een pretentieloos, maar wel bont en vrolijk programma. De groep, enkele jaren geleden opgericht in Londen en De speciaalzaak - voor Tevens voordelig adres voor vaantjes en erelirifen. Kampervest 33, Haarlem. Tel. 023 - 31 30 55. Maand, ge sloten. Eigen graveerinrichting vraag gratis onze uitgebreide folder. werkzaam als theatercommune, verzorgt speels amusement volgens een recept waarbij alle mogelijke ingrediënten wel kom zijn. Een vrolijk avondje wordt gegarandeerd doordat de Friends niets serieus nemen en steeds volkomen op het kolderieke mikken. Alvorens het besluit tot sluiting viel is er eerst uitvoerig contact opgenomen met de overheid over de problematiek bij Goudvries. Maar men kwam tot de conclusie dat rgkssteun alleen maar zou betekenen het financieren van ver liezen en dat men daarmee niets oplost. „Zo’n groep als Friends Roadshow hoort eigenlijk niet in een schouwburg met lijsttoneel”, heb ik wel eens horen verkondigen. Toch geloof ik niet zo in die uitspraak. Juist een gezelschap als dit, dat met verrassende soepelheid op elke bestaande theateraccommodatie weet in te haken, past evenzeer in een klassieke schouwburg, als in elke andere accommodatie waar zich publiek kan verzamelen. Zeker, dit gezelschap is des tijds begonnen met optreden op pleinen en in parken, maar het revue-achtige beeld van de show past beslist in een „theater-oude-stij 1”. Enkele jaren geleden heb ik ook een optreden van deze groep meegemaakt en ook toen kwam ik er voldaan uit. Nu was dat weer het geval. Het zijn aardi ge, knotsgekke lui, die Engelsen. Niets is hun te dol, als het maar tot vrolijk vermaak kan leiden. De voorstelling be staat uit een circusachtige opeenvolging van losstaande nummers. Sommige wat flauw, vaker heel aardig en af en toe een bijzondere uitschieter. Zoals de pa rodie op Wagner’s Tristan und Isolde, het optreden van drie vagebonden (schitterend uitgebalanceerde mime-dans met geraffineerd gebruik van de mu ziek) en de vier „Russische”dansers- acrobaten. De voorstelling in Velsen werd gege ven als propaganda voor het Cultureel Jongerenpaspoort. Er was een redelijke hoeveelheid publiek. Dat de zaal niet was uitverkocht is misschien voor een deel te wijten aan de voorstelling die de „Friends” komende dinsdag in de Haar lemse schouwburg geven. Die is name lijk gratis toegankelijk, terwijl men er in Velsen voor moest betalen. Op z’n zachtst gezegd: merkwaardig, een derge lijke „cultuurconcurrentie” van schouw burgen zo dicht bij elkaar. KO VAN LEEUWEN. Schepen vertrokken op vrijdag: Wo- dan, Vlaardingen; Stoer, Bremen; Ma- kiri Smits, Swansea, IJmuiden; Fran cois L.D.?, Clevenland, IJmuiden; Xeny, Rotterdam; Vesta, Londen; East Star, Antwerpen; Almerbid, Baera; Alca, Le Treport, IJmuiden; Fridel, Whitby, IJ muiden; Narvik 2, US Gulf, IJmuiden; Albert V, Hornput; Linda, Stettin; Ger da Maria, Douglas, IJmuiden; Norrland, Aalborg; Carsten, Kristiansand, Zaan dam; Eva, Kiel; Rien teekmah, Hans- weert; Saas Fee, Swinoujscie, IJmuiden; Donington, Londen; Tegal, Genua; Ciu dad de Quayaquil, Rotterdam; Luyuriant, Abadan; Audacious, Malmö; Victory, Hull; Poolzee, Selby. Schepen vertrokken op zaterdag: Hoegh Trotter, Savannah; Autostrada. Le Havre; Gerda K, Kolding, IJmuiden; Hebe, Karlsham; Chemical Ruby, Ant werpen; Neutron, Kings Lynn, IJmui den; Ares, Hamburg; Durward, Wil helmshaven; Marconi, Kingslynn, IJmui den; Amstelveen, Canada; Nikolay Sif Panama, Beverwijk; Capacity, R’dam; Monte Granada, Santander; Tor Salva dor, Shetlands; Stirling Briggs, Cont. Plat, IJmuiden; Impala, Ipswich; Singö, Sundvall; Tor Britania, Gotenborg. Schepen aangekomen op zondag: No blesse, Lowestoft; Talsy, Ventspils; Mau rice Delmas, Antwerpen; Nordhaven, Wismar; Leslie, Aalvik, IJmuiden; Lynx, Bergen; Leknes, Mo-i-rans, IJmuiden; Aljar, Antwerpen, IJmuiden; Slawno, Bremen, IJmuiden; Avenir, Swansea. Schepen aangekomen op vrjjdag: Stel- lan, Gunness; Singoe, Immingham; Mar- chon Enterprise, Whitehaven; Overseas Anchorage, Rastanure; Brinda, Poole, IJmuiden; Lisana, Glasgow; Ascanius, Birkenhead; Leyre, Bilbao; Hebe, Ant werpen; Auto Strada, Goole; Tegeler Plate, Swansea; Vega, Rotterdam; IJmui den Ran, Verendal; Kaliningrad, Lenin grad, Velsen. Schepen aangekomen op zaterdag.' Amorgos, Callao; Geise, Duinkerken, IJmuiden; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Merc Continental, Antwerpen; Impala, Ipswich; Van Essa, Londen; Magdalena Delmar, La Caruna; Monte Granada, Santander; Torsten, Southampton, Zaan dam; Emsland, Ridham, IJmiuden; Odin Salvador, Cont. Plat; Tor Anglia, Im mingham; Marjan, Goole; Nordkyn, Gent; Hai, Nordenham; Weis, Kopenha gen; Photinia, Manchester; Tor Britania, Gotenborg; Chihay a, Monrovia, IJmui den; Maasborg, Randsvik, Zaandam; Adak, Avonzouth; Ivy-B, Gunnes, IJmui den; Artadi, Hamburg, IJmuiden; Nahlenberg, Oxelosund, IJmuiden. Het begon eigenlijk zes jaar geleden al toen „IJsvries” diversificatie invoerde. Naast de ruwijsproductie en het in vrie zen van vis, begon men ook met het invriezen van fruit als half-fabrikaat voor de jam-productie en daarna ook met het voorbewerken en invriezen van groenten. Daarna is „IJsvries” in handen gekomen van „Goudvries” en heeft de toenmalige directie geleidelijk het IJs vries gebeuren van „de overkant” over gebracht naar het eigen bedrijf. Daaruit ontstond een vennootschap met vier hoofdactiviteiten. Insluiping. Uit een woning aan de Paramaribostraat in Santpoort is na in sluiping tweehonderd gulden gestolen. Diefstal; Een radio met twee boxen is gestolen uit een woning aan het Georgebos in Zeewijk, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4