Velsen reageerde vol afschuw op gebeurde in Spanje Inbraak in Spanjaarden kapsalon protesteerden in Beverwijk O.I.G.-vakantie werd succes Vrouw met baby bij botsing door voorruit Goud en zilver voor ere-leden De IJmuider Courant Al jaren mijn trouwe huisgenoot z: o bij KIC-handbal Baptisten Gemeente IJmond nam nieuwe kapel in gebruik 5 MET FEESTELIJKE, DRUKBEZOCHTE KERKDIENST u - Kort IJmondnieuws iuE L*z ■I MAANDAG SEPTEMBER 197 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK LM 7 Hechte banden I I I HEEMSKERK Op feestelijke wijze heeft de Baptisten Gemeente IJmond zaterdagmiddag haar nieu we kerkgebouwtje aan de Maerten van Heemskerckstraat in gebruik genomen. Voor de plechtigheid, die door oud-predikant ds. R. Reiling uit Dordrecht werd geleid, bestond grote belangstelling. ••Ach, U weet hoe het gaat, als je wat ouder wordt’t Wordt tóch stiller om je heen. Je' F komt niet 20 vaak meer de deur uit en je krijgt wat minder bezoek. Maar één trouwe huisgenoot komt hier nu al jaren over de vloer: de IJmuider Courant! Wat ik het liefst lees in de IJmuider Courant? Ik lees eigenlijk alles! Alleen in de sport ben ik niet zo geïnteresseerd. Maar verderwereldnieuws, stadsnieuws, streeknieuws, noemt U maar op! Ik spel het allemaal. Maar éérst kijk ik wel altijd even naar de Burgerlijke Stand en de Familieberichten. Daarom alleen al zou ik de IJmuider Courant geenAA dag willen missen! TT [Ö'rf I Demonstratie op Marktplein met toespraak van de burgemeester (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) Tot slot „droeg de burgemeester voor (Van een onzer verslaggeefsters) le it je m (Van onze medewerker) Naam Adres Woonplaats: (aankruisen wat u wenst) N. .ft het gedicht” Na het bevrijdingsfeest van A. den Doolaard. Rijverbod. In de Kastanjelaan heeft de Beverwijkse politie zondagnacht een 50-jarige automobilist aangehouden, die een hem in Zaanstad opgelegd rijverbod had genegeerd en toch mpt zijn auto naar huis was gereden. De man is over gedragen aan de poiltie Zaanstad. VELSEN. Evenals zovele plaatsen in ons land heeft zaterdagmiddag ook de burgerij van Velsen, komende uit alle politieke richtingen, met afschuw gerea geerd op de zaterdagmorgen voltrokken executies van vijf Spanjaarden, als re presaille op het doden van Spaanse poli tiemannen. Bent U nog niet geabonneerd op de IJmuider Courant? Dan mist U een heel trouwe huisvriend! Die vergissing kunt U snel goedmaken. Vul nü even deze bon in en U krijgt de IJmuider Courant 14 dagen lang gratis thuis! In zijn welkomstwoord begroette ds. Reiling naast de talrijke gemeenteleden Uit de kassa in de winkel is zeventig gulden meegenomen. le in De oorlog is nog betrekkelijk kort ach ter de rug, de economie is broos, onze vrijheid is ons te hef om haar te verge ten.” le :d et n al is n, e- «1 ke et m 5e is 'd ?r >P Je ie jn n. e- er ’n e- m m Ju 11- is jk e- ig at oe a- le. m ns u- s- De botsing werd veroorzaakt door een 26-jarige Haarlemmer die niet in de gaten had dat de wagen voor hem remde. Hij botste op de achterkant van z’n voorganger, waardoor zijn 22-jarige echtgenote met hun 1-jarig kind dat zij op schoot had door de voorruit schoot. VELSEN-NOORD. Bij KIC-hand bal zijn vrijdagavond tijdens de jaarver gadering in de kantine „Krijger 7” op sportpark Rooswijk twee leden van ver- dienste benoemd. Het zijn de heren C. B. A. Bruin en B. Dijkers, die als blijk van waardering de zilveren erespeld van de vereniging kregen. Twee eerder benoem de ereleden kregen goud van KIC. Twee bestuursleden traden af en wa ren niet herkiesbaar. Het waren de he ren C. B. A. Bruin en L. Harsveld. Voor tien jaar vervullen van een bestuurs functie kregen zij een cadeaubon. Als nieuw bestuurslid werd mejuffrouw M. C. de Reus gekozen. Een andere be- stuursvacature bleef open. IJMUIDEN. In een kapsalon aan de Kennemerlaan is dit weekend inge broken. Via de achterkant van het pand is men binnengekomen. Een raam was geforceerd. De vrouw liep letsel op aan haar oog. De baby had een hersenschudding en schaaf- en snijwonden aan het hoofd. Door een passerende automobilist is de vrouw met het kind naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk gebracht. uit de IJmond en omstreken ook burge meester H. Nielen, die het Heemskerkse gemeentebestuur vertegenwoordigde. Voorts waren aanwezig vertegenwoordi gers van de Unie van Baptistengemeen ten in Nederland, van de kerkgenoot schappen in Krommenie, Haarlem, Am sterdam, Den Helder en Alkmaar, van het Leger des Heils, de Vrije Evangeli sche Gemeente en andere kerkelijke in stellingen. Namens de bouwcommissie droeg de heer W. J. Blanken de nieuwe kapel met een handdruk over aan de voorzitter van de IJmondiale Baptisten Gemeente, de heer J. Pasveer. Deze hoopte, dat het VELSEN. De oostbuis van de Vel- sertunnel is vrijdagmiddag omstreeks vier uur enige tijd gestremd geweest door een aanrijding tussen twee perso nenauto’s. Burgemeester en mevrouw Reehorst in gesprek met enkele demonstranten op het Marktplein die een spandoek met zich meevoerden. Ds. Reiling signaleerde in zijn toe spraak scherpe tegenstellingen: hier wordt een nieuwe kerk geopend, elders worden de huizen Gods gesloopt. Ge steund door de gedachte „als God voor ons is, wie is dan tegen ons” zouden de Baptisten in de IJmond verder moeten werken aan hun groei. Na nog enkele toespraken te hebben beluisterd dankte predikant ds. Sikkema de aanwezigen voor hun warme woor den en fraaie geschenken, waaronder bloemstukken en cadeau’s van onder meer de Laurentiuskerk, het college van B. en W. en Huize Westerheem. De bijeenkomst werd besloten met het zin gen van het derde vers van gezang 510: „Weet, al uw arbeid, uw lijden voor Jezus, ’t wordt door Hem zelven geschat naar zijn waard”. Aannemer Zwart en architect Zwarts spraken hun voldoening uit over de verkregen opdracht en de manier, waar op met de kerkelijke gemeente kon worden samengewerkt. Martin Mons sprak namens de jongerengroep, de heer Van Es als waarnemer op de kansel. Ds. Van ’t Woud, grondlegger van de Baptis tengemeente IJmond, herinnerde aan de eerste bijeenkomst, waar zeven mensen acte de presence gaven. BEVERWIJK. Ook in Beverwijk is gedemonstreerd tegen de terecht stelling van de vijf Spaanse vrij heidsstrijders. Aan de oproep van de ander het Hoogovenpersoneel werkza me Spaanse politieke partijen en vakbonden, te protesteren tegen de recente executies, gaven zondagmid dag een kleine vijfhonderd betogers gehoor. Zij voerden leuzen met zich mee als „Franco moordenaar”, „Weg met de fascisten” en „Spanje, land van moord en terreur”. In aansluiting hierop werd een demon stratieve optocht gehouden via de Lang- ge Nieuwstraat, de rotonde naar de Kennemerlaan en vervolgens naar Plein 1945, waar de vlag halfstok hing en de optocht werd ontbonden. Vernieling; Onverlaten hebben zon dag op het terrein van de NZH aan de Beverwijkse Zuiderkade de voorruit uit een caravan gesloopt. Het interieur van de caravan werd door elkaar gesmeten. Inbraakjes. Afgelopen weekeinde is ingebroken in de Heilige Hartschool aan de Beverwijkse Galgenweg en in de eveneens in Beverwijk gelegen Scottish Piper Club. Er wordt niets vermist. gebouw met recht „Een huis voor de Heer” zou mogen worden Nadat het zangkoor onder leiding van mevrouw Bouhof-Schreuder de Ambrosiaanse lof zang had vertolkt, sprak ds. Reiling een overdenkingswoord over het thema „Een woonstede Gods?” De voorzitter van de Baptisten Unie in Nederland, ds. W. Veenstra, wees op de hechte banden tussen de geloofsgenoten onderling. Burgemeester Nielen noemde het een wat gewaagde onderneming, om vanaf de kansel de Baptisten op de voor hen zo feestelijke dag toe te moeten spreken. Hij zette zijn schroom echter overboord in de overtuiging, dat de Bap tisten met kracht en idealisme hun Godshuis zouden laten groeien en bloei en. De manifestatie op het President Kennedyplein was georganiseerd in samenwerking met de Peregrinus- stichting voor de opvang en begelei ding van buitenlandse werknemers. Adhesie betuigden de PPR-IJmond, de KVP-BeverwijkzWijk aan Zee, D’66-IJmond, de CPN-Beve.wijk, de PvdA-Beverwijk/Heemskerk, de VVD-Beverwijk, de Kritische Ge meente IJmond en de IJmond-afde lingen van de vakbonden NKV en NVV. Tijdens de protest-meeting aan de voet van het Stadskantoor werd op- ’eroepen tot solidariteit met het strij lende Spaanse volk, tot een totale ooycot van het dictatoriale Franco- 'egime en tot een hardere opstelling van de Nederlandse regering. De de- nonstratie, waarbij de rood-geel- paars gekleurde republikeinse Spaan se vlag werd meegedragen, werd bij- gewoond door loco-burgemeester ir. I. Camfferman en de wethouders oorlog hoop, dat het beter zou gaan met Spanje. Nu gaan de gedachten uit in de eerste plaats naar .de vijf gevonnisten, maar die kunnen nu niet meer zien of luisteren. Tegelijk ook denken wij aan hun familieleden die achterbleven en al die andere politieke gevangenen in de wereld. Wij weten wat het is. Wij heb ben dat in Nederland zelf ondervonden. In Spanje is geen enkele uitweg moge lijk via onderhandelingen, via gesprek ken, via politieke partijen, de pers of via de kerk. Dan is er maar één uitweg het verzet. En wij weten ook, wat dat is.Het gaat om de mensen daar .-commu nisten, socialisten, katholieken, vak bondsleden, politici en kunstenaars. Wij moeten een brug slaan tussen hen en ons. Wij kunnen bidden en vloeken actie voeren en politiek handelen. Wij willen dat zij weten, hoe wij er over denken. Ik wil de IJmuider Courant graag 14 dagen gratis thuis ontvangen Daarna kunt u mij noteren als maandabonnee a ƒ12,35 als kwartaalabonnee a 35,45 Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, sturen naar Damiate Pers BV. Antwoordnummer 416. Haarlem eerste burger via een geluidsinstallatie het woord gevoerd. Hij sprak zijn vreugde erover uit, dat zovelen waren gekomen, en herinnerde aan de die och tend omstreek achtuur voltrokken dood vonnissen. „Zelfs een dictatuur kent zijn compromissen, het waren er maar vijf van de elf” zei de burgemeester vol afschuw. Hij achtte het nodig „vandaag” het hart te laten spreken. Als men het verstand wil laten spreken, dan weet men dat dergelijke dingen overal gebeu ren. En verder kan men ook aanvoeren, dat er geschoten is op politiemannen. „Maaraldus de burgemeesterhet waren geen gewone politiemannen, het waren mensen, die te vergelijken zijn met de „Grüne Polizei” uit de oorlogsja ren, mensen, die de hevigste martelingen toepassen om andere mensen tot bekente nissen te dwingen. In dit geval gaat het om de executies die worden voltrokken teneinde een dictatuur in stand tehou- den. Van alle kanten is gepoogd met Franco in contact te komen en hem te bewegen gratie te verlenen. Maar Fran co gaf niet thuis. Toch hadden wij na de ’s Morgens al was bij het stadhuis de vlag halfstok gehesen en kwamen de raadsleden, die die morgen een tocht gingen maken naar hét recreatiegebied Haarlemmerliede/Spaamwoude, bijeen in de raadszaal. Daar werd hen door burgemeester drs. J. Reehorst gewezen op het bericht van de executies en op de nu aanwezige gelegenheid daar even let terlijk bij te blijven .stilstaan. Daarna werd een minuut stilte in acht genomen. Om vier uur zaterdagmiddag waren enige honderden mensen aanwezig op het Marktplein, spandoeken met zich meevoerend. Ook hier heeft Velsense RUIM DERTIG gehandicapten keerden zaterdagmiddag gebruind en wel in Velsen terug van een gezellige greepsvakantie die zij hadden doorgebracht aan de Spaanse kust. Deze was gedeeltelijk aangeboden door de Stichting Ontspanning Invaliden en Gehandicapten uit IJmuiden. De geestdriftige vakantiegangers, waarvan er ongeveer vijftien rolstoelpatiënten waren, werden muzikaal onthaald door het muziekkorps „Soli”. Daarvoor hadden de muzikanten zich al vroeg in de middag opgesteld op het Marktplein. Daarvandaan gingen zij de stoet met particuliere auto’s en de twee rolstoelambulanees van O.I.G. vooraf naar hotel Royal aan de Kennemerlaan. BLOEMEN en voor ieder een klein geschenk van de middenstand, vielen de Spanjegangers ten deel, toen zij moe, maar blij Royal binnenkwamen. O.I.G. dankte daar alle vrijwillige medewerkers, die de reis uoor de gehandicapten naar Spanje mogelijk hadden gemaakt. In het bijzonder werd de aandacht gevestigd op dokter P. Brouwer en zijn team van verpleegkundigen, die deze bijzondere groep vakantiegangers medisch hadden vergezeld. Verder werd er melding gemaakt van het feit dat de kas van O.I.G. nu nog slechts enkele luttele guldens bevatte. Dit laatste euvel werd vrijwel onmiddellijk verholpen, toen reisleider H. Lindeboom aankondigde dat de Rabobank er alvast een bedrag van 255 gulden had ingestort als aanloop voor een zelfde vakantie voor 1976. Bij het stadhuis van Velsen werd zater- morgen, direct na het bekend worden van het voltrekken van de executies in Spanje, de vlag halfstok gehesen. k’’ I r r GSl I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5