Ex.DS’7O raadslid Kloosterhuis na politiek afscheid: STORMSCHADE IN IJMOND BEPERKT Raad bezocht 10 cent prijsvoordeel! UW MELKMAN VAKMAN Vandalen lieten spoor van vernielde auto's na Spaarnwoude magere vanille vla (beker) MELKUNIE orna Deze week: I TT? MAANDAG 2 9 SEPTEM BER 197 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 7 6 door Ko van Leeuwen Bij de post Hulp van VVD Helemaal alleen VOOR DUIZENDEN GULDENS SCHADE IN BEVERWIJK met Bert van der Veer te nt en lag de liter Sg "S'' 9 >r g ir ie Cl »e im. es. m). (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE) or n s n Kloosterhuis: „Het is ontzettend te gengevallen. Van tevoren heb ik ge zegd: Jongens, ik weet er, allemaal veel te weinig van. Maar ze zeiden: Daar hoef je helemaal niet bang voor te zijn. Je krijgt aUe steun uit de partij. Voor elke commissie zullen we je de deskundige mensen toeschui ven” (zuchtend). „Nou, daar is niets van terecht gekomen. Vanaf het begin auto terecht. Even later moest een grote tak van een boom bij de ingang van het Raamvela worden verwijderd. Het optreden van de vandalen heeft voor duizenden guldens schade veroor zaakt. In de Sauerstraat werd een Fiat op z’n kant gezet Een van het Europa- plein gestolen Dafje werd in de bosjes van het Alexanderplantsoep teruggevon den. De auto was aan het achterkant beschadigd, miste zijn motorkap en bou gies, had een volkomen vernielde bedra ding en kapot geslagen koplampen. g o e r e ts l- Tenslotte werd ingebroken in een aan de Luxemburglaan geparkeerde wagen. Daarvan werden onder meer de buiten spiegels vernield en ging men ervan door met de brandblusser, met deel drie van het kentekenbewijs en de bougieka- bels. Televisie is voor een deel onbekwaam als informatieverschaffer. Beeldreporta- ges van actuele gebeurtenissen in verre landen komen altijd na de voorlichting via pers en radio, maar zelfs in eigen land kan het logge medium, dat televisie heet het laten afweten. Tijdens de live- uitzending van de protestbijeenkomst za terdagmiddag op het Domplein in Utrecht was er geen microfoon bij de geluidswagen waar minister-president Den Uyl zijn toespraak uitsprak. Een aftakking van de radio kwam zeer laat tot stand, de actieve kijker zal tegen die tijd zelf de weg naar Hilversum II al wel gevonden hebben De radioverslag gevers gingen nadien in op een saillant gedeelte uit de toespraak van Den Uyl: zijn veroordeling van een vakantie aan het strand van de Costa Brava. Zo niet de tv. Ook in de samenvatting van het NOS-joumaal (met Spanje zwart ge maakt op de weerkaart) was niets van Den Uyls advies terug te vinden. In Brandpunt had Charl Schwietert een gesprek met kardinaal Alfrink, die net terugkwam van vakantie in Spanje. Bij dat interview, op Schiphol gemaakt, waren de vragen van de KRO-verslagge- ver weer nauwelijks te horen. Als het op snel improviseren aankomt, schijnt onvakmatige knulligheid niet te vermij den. Deze incidentele onkunde bederft het zicht op de wezenlijke keminforma- tie. Nico Kloosterhuis: „Bij de post zag ik dat ik lijsttrekker was. Daar ben ik toen erg van geschrokken." kwestie. Ik was het eens met die motie, maar persoonlijk voelde ik dat alle emoties, vooral bij de bejaarden zelf, dan weer ontzettend zouden op laaien. Ik stemde dus toch tegen. Dan is dat zó ontzettend doorslaggevend. Kinderachtig misschien, maar dat kan ik dan niet gauw loslaten”. ge meente Velsen is overigens meegevallen. ,,’s Morgens bij de post zag ik dat ik lijsttrekker was. Daar ben ik toen erg van geschrokken, maar er was niets meer aan te doen. De campagne was begonnen, een grandioze campag ne, maar daar heb je in zo’n partij zelf niet veel in te zeggen”. loodzwaar. Lk voelde me dan soms plotseling helemaal als de méns Kloos terhuis zitten. Als kleinste fractie moest je dan de knoop doorhakken en soms beslissingen nemen voor ja- ren. Dan dacht ik: mijn God, nu hangt het van jou af. Je voelt bij zo’n situatie ook dat alle ogen plotse ling op jou gericht zijn. Dan had ik het héél moeilijk. Ik herinner me nog de motie van de PvdA over de kwes tie Heins/Visman. Het kwam er op neer dat ze alles weer van de grond af wilden uitzoeken in die bejaarden- „Ja, ik heb daar vaak niet van geslapen. De verantwoording woog Met behulp van de hoogwerker van het gasbedrijf werd een wankelende boom op de hoek Elink Sterkstraat-Oos- tertuinen gekapt. Zondgmorgen vroeg moest de brandweer, die door mensen van de gemeentelijke plantsoenendienst terzijde werd gestaan, nog een omver- BEVERWIJK. Met de aanhouding van een 23-jarige inwoner van Heems kerk en een 27-arige inwoner van Utrecht heeft de politie Heiloo waar schijnlijk een goede vangst gedaan. De mannen reden bij hun arrestatie rond in een in Beverwijk gestolen Daf-personen- auto In deze wagen bevond zich' een groot aantal pakjes sigaretten, vermoe delijk afkomstig van een vrijdagnacht gepleegde automatenkraak bij sigaren handel Terwal aan de Wijkerbaan. Daarnaast verdenkt de politie Beverwijk de mannen ervan, de daders te zijn van vijf dit weekeinde gepleegde vernielin gen aan auto’s en caravans. „Nee. niet onmiddellijk. Maar ik had zeker m’n politieke interesse en daarom bezocht ik hier en daar wel politieke vergaderingen. Toen ik eens in Haarlem op zo’n vergadering was, werd ik benaderd door mensen van DS ’70. Zij vroegen gewoon of ik lid wilde worden. Nou, ik vond het een acceptabele middenpartij en zei: okee. Later vroegen ze of ik actief aan de verkiezingen wilde deelnemen. Dat was al snel daarna. Ze hielden nog al aan en tenslotte zei ik: nou ja, goed, zet me maar ergens op de lijst, maar ik ben niet bij de samenstelling van de verkiezingslijst geweest.” Nee, dan Rien Poortvliet, de dieren schilder, bij de NCRV. Rien weet waar hij over praat. Over de jacht. Rien had een heleboel tekeningen en schilderijen meegebracht, dus geen afschuwelijke filmbeelden, want het betrof hier een positieve benadering van de officiële jacht in Nederland. Zelden heb ik ie mand met zoveel enthousiasme en des kundigheid een verdediging horen voe ren, Rien Poortvliet heeft zich, meldt de NCRV-gids, enige dagen voor dit klein uur jachtverhalen in een hutje tussen Duitse bergen voorbereid. En niet voor niets. Mocht ik nog eens beheerder van een jeugdherberg worden, Rien krijgt meteen een uitnodiging voor een lezing. Tegen die tijd zal door verhalen uit België of Groenland over vogel- en zee- hondenjacht het image van Poortvliet en 20.000 collega-jagers weer wel een op- poetsbeurt kunnen gebruiken. In de Velsense gemeenteraad nam Kloosterhuis een niet onbelangrijke positie in. Als laatste man bij stem mingen was zijn woord vaak door slaggevend. Die sleutelpositie heeft hem extra bezwaard. De brandweer moest uitrukken naar Zeewijk, waar een groot zonnescherm wgs losgewaaid en zowel op de Wijk aan Zeeërweg als op de Hagelingeweg moes ten takken uit bomen worden wegge zaagd. Een auto op de Wüstelaan werd licht beschadigd toen er een losgewaaide tak op viel. Hoe is Kloosterhuis zo bij DS ’70 terecht gekomen? Bekend is dat hij uit de PvdA stapte, omdat hij het met bepaalde koerswendingen op lan delijk niveau niet eens was, maar ging hij toen rechtstreeks naar de partij van Drees jr. en Heertje? Een van de VAN Weerden Poelman- straat gestolen vouwcaravan werd dooi de vandalen brandend de Oosterwijkvij- ver ingeduwd. Een in de Neckarstraat geparkeerde autobus van Trio Tours werd voor een bedrag van circa 14.500,beschadigd. Ruitjes werden vernield, de wissers, buitenspiegels, an tenne achterlichten, radio, bankzittingen, motorkap en tachograaf kapot geslagen of beschadigd. Over de verhoudingen in de Vel sense gemeenteraad wil Kloosterhuis zich alleen maar positief uitlaten. Ik vond het menselijk gezien geweldig. Ik moet zeggen, de sfeer in de raad is goed. Het zijn allemaal werkelijk aardige mensen. Dat verwacht je niet zo. Er was werkelijk een vriend schappelijke band. Ik heb nu wél geleerd waardering op te brengen voor ze. Uit ervaring weet ik nu hoe inspannend het raadswerk is en hoe broodnodig het is dat je hulp uit de achterban krijgt. Het is zwaar werk. Zelf had ik ook nooit moeite met standpunten van andere partijen. Voor elke partij heb ik waardering. Mijn gedachte is, dat elke partij streeft naar het goede. Dat geloof ik echt. Daarom kan ik ze óók waarde ren als ik het met hun politieke opvatting niet eens ben”. Ontspannen in zijn stoel, in zijnz huiskamer aan de Koningin Wilhel- mihakade, praat Nico Kloosterhuis na over zijn positie als DS ’70-raadslid voor de gemeente Velsen. Ruim een jaar heeft hij het slechts kunnen volhouden, voelde zich door elk ge brek aan steun uit eigen gelederen steeds hulpelozer worden. De slapelo ze nachten regen zich aaneen en op één daarvan pakte hij tegen het och tendgloren de schrijfmachine om het partijbestuur te schrijven dat hij er mee ophield. Voor Kloosterhuis was de maat vol en toen hij zijn brief postte, gleed er een weldadig gevoel van opluchting over hem. Hij herinnert zich nog goed de verkiezingstijd, begin vorig jaar. Ie dereen in politiek Velsen was stom verbaasd: Nico Kloosterhuis in de politiek. DS ’70 in deze gemeente gniffelde; Kloosterhuis, voor ieder een altijd vriendelijk, vrolijk en be hulpzaam was lijsttrekker. Een man die wijd en zijd bekend was in de gemeente en overal relaties had. Dat moest een succes worden. Zelf liep de lijsttrekker glimlachend en wat on wennig rond in de verkiezingcampag ne. Hij liet het gelaten over zich heen gaan. Het zag er feestelijk uit, maar de kater zou komen. Voor DS ’70 zag het er aanvanke lijk ook feestelijk uit. Doch het ge schenk viel tegen, het bleef bij één zetel voor de debuterende politieke partij. Lijsttrekker Kloosterhuis werd raadslid. Bij de KRO-show van zaterdagavond rond de zangeres Rita Reys was er niet eens sprake van improvisatie, wel van knulligheid. O, Rita Reys zong prachtig- mooi, daar niet van. Er was niet gekozen voor de heden ten dage gebruikelijke opzet. Rita Reys zong niet met de band mee songs van haar nieuwste elpee. Naar een idee (aldus dé programmabla den, een groot woord in dit geval) van Hans van Willigenburg werd het een muzikaal soort Dit is uw leven. Regis seur was Eric Herfst, de echtgenoot van Jasperina de Jong die kennelijk uit training is en volledig vergeten bleek te zijn hoe een programma gemonteerd moet worden. Het gesprek tussen de zangeres en de presentator zal niet altijd interes sant geweest zijn, maar zo hard hoeven de overgangen nou ook weer niet te worden. Wat een amateurisme. (Van een onzer verslaggegevers) IJMUIDEN. Na twee jaar het re creatiegebied Haarlemmerliede/Spaam- woude niet meer te hebben bezocht is de gemeenteraad er zaterdag massaal per bus heengereden om te kijken wat er met de centen is gebeurd”. Unaniem was men van mening dat er in die twee jaar ontzettend veel is gebeurd. Op verschillende plaatsen is men uit de bussen gestapt zoals bij de wielerbaan en de peddelpoel om zo het een en ander van nabij te bezien. Daar bij werd overal door ter zake deskundi gen uitleg gegeven over wat is gebeurd en wat nog moet worden gedaan. Bij „Kraaienoord” liep men juist tegen een IJMUIDEN „Ik heb geen enkele behoefte om reclamefol der te zijn. De partij heeft mij misbruikt. Veel mensen kennen je doordat je in je werk altijd onder de mensen komt. Maar dat wil nog niet zeggen dat ik voor zo’n raadslidmaatschap ge schikt ben. Daar ben ik nog steeds kwaad over. Mag je best weten. Want wat hebben ze nu gedaan: ze hebben mij, een man die weinig van de gemeente- raadsproblematiek afwist, tóch dat werk laten dóen. Ze hadden daar best betere mensen voor. Op die manier moest ik wel het schip ingaan”. De actieve politiek hoeft voor Ni co Kloosterhuis niet meer. Hij heeft er duidelijk zijn bekomst van: „Ik zat er een goed jaar in en het is voor mij vee! te zwaar geweest. Toch is het belangrijk een goeie middenpartij te hebben. Dat geloof ik echt. Maar op het laatst zat ik er zo’n beetje als partij Kloosterhuis. Dat wil ik beslist niet. Voor DS ’70 ben ik bang dat die partij geen werkelijke levensvatbaar heid meer heeft. Ik geloof er niet meer zo in. Voor de kiezers is het een afgedane zaak”. geef je als ’t ware toe: m’n eigen partij staat niet achter me. En je geneert je daar dan een beetje voor Steun van eigen achterban bleef uit, maar wel ontving Kloosterhuis steun van collega-raadsleden. Zo trokken CDA-fractievoorzitter Hans de Boer en de VVD-er Schoonkind zich meer van zijn lot aan. Kloosterhuis: „Daar heb ik veel steun aan gehad. Eerlijk waar. Mensen van totaal andere Partijen, maar ze wilden me niet in de vernieling zien gaan. Schoonkind kwam naar me toe en zei: Moet je eens luisteren, we voelen dat je helemaal alleen zit. Je mag bij ons altijd om advies en raad komen. Alleen moet je je niet door ons standpunt laten beïnvloeden, je moet zélf denken, maar de deur staat bij ons altijd voor jou open”. „Nou, ze zijn me ontzettend tege moet gekomen. Veel meer dan m’n eigen partij. Er waren dingen die ik gewoon niet begreep. Dan belde ik de VVD op en dan kreeg ik ontzettend goeie informatie, gewoon zakelijk en objectief’. Daarmee hield de gastvrijheid van de VVD niet op; ook de fractieverga deringen van die partij mochten door Kloosterhuis worden bijgewoond. Voelde hij zich daar geen vreemde eend in de bijt? „Nou, geen vreemde eend, maar je had toch wél het gevoel dat je een indringer was, al ging het helemaal op hun initiatief. Toch hou je dan een rot gevoel. Op zulke momenten is de bedrijfsleider van de „Stoeterij” in Santpoort de heer P. Drayer uit Heem stede, noodlottig geworden. Op het mo ment, dat hij zich even buiten de „Stoe terij’’ begaf om een deur te sluiten, werd een oude, grote en zeldzame „moe ras cypres” door de harde wind omge waaid en viel bovenop de auto van de bedrijfsleider (zie foto). Voordat de man zich dit realiseerde, werd hij getroffen Over vooroordelen gesproken: zowel NOS als VARA probeerden zondagavond de kijkers in de juiste (de welgezinde) stemming te brengen voor het televisie- seizoen ’75-’76. Zowel Blikvanger (NOS) als Retteketet, Kukeleku (VARA) wer den geenszins saaie opsommingen. De NOS had voor een comedy-capers-opzet gekozen, bij de VARA trad Philip Fre- riks als opperstalspreekmeester aan. In beide gevallen waren er straatinterviews. Ja, Hilversum maakt serieus werk van de inspraak. Het komt voor dat voorte kenen bedriegen, maar wat kan er ei genlijk nog misgaan als de nieuwe pro gramma’s titels dragen als: Dat ik dit nog mag meemaken, Ieder z’n deel, O, gaat dat zo, ’t Spant erom. Ot.hoe zit het dan met Sien, Markant, Informeel, Frontaal. Ik ga deze week nog een hele nieuwe voorraad geduldig schrijfpapier en vlotte pennetjes kopen Dat kan nog leuk worden. Markant, Informeel. Fron taal. heb ik het hééélemaal alleen moeten doen. Ik zat in zeven raadscommis sies. Vaak had ik niet eens tijd om de stukken te bestuderen. Soms begreep ik het niet, voor mij was het tenslot te allemaal nieuw, maar ik kon op niemand terugvallen. Dit voorjaar was ik helemaal aan het eind van m’n latijn. Ik dacht, ik ga een paar dagen naar Frankrijk om bij te ko men. Slapen deed ik al lang niet meer.” Vertelt hoe hij „rust” nam in zon nig Frankrijk. Tussen enkele verga deringen door. „Ik had wel de stuk ken meegenomen om daar door te nemen. Dat was toen de visserijnota. Eigenlijk is dat veel te gek. Het gevolg bleef ook niet uit. Toen ik weer terug was, bleek dat ik ze kwijt was geraakt. Nou, die avond heb ik het niet best gehad op de raadsverga dering. Toen ik aan de beurt was om over die nota te spreken, moest ik zeggen: Sorry, maar ik ben m’n stuk ken kwijt. Vreselijk .vréééselijk!” Hoe kon het allemaal zo lopen? Een politieke partij wil actief deelne men aan de gemeentepolitiek. Dat lukt, maar laat je het er dan zo jammerlijk bij zitten? „Dat heb ik mezelf steeds opnieuw afgevraagd. Wat willen jullie nou. Er is nooit iets van een fractievergade ring geweest. Er waren ook geen fractieassistenten. Die bestaan niet bij DS ’70. Man, ik heb hier wel gezeten dat ik helemaal léég was. Ik besteed de maar liefst 70 tot 75 uur aan het raadswerk en ik zag mezelf toch s.teeds verder afglijden”. „De partij heeft mij misbruikt” afvoeren. boom en werd hij met enorm geweld J door een ruit van de deur welke hij I voerd en daar opgenomen. In Beverwijk bleef de schade beperkt tot omgewaaide bomen. Zaterdagnacht was de brandweer bezig een op de Plantage terecht gekomen boom in stuk ken te zagen, toen tegenover Simon de Wit een ander exemplaar ter aarde stortte. Deze boom kwam bovenop een De verdere stormschade in de Bijhet in aanbouw zijnde ontmoe tingscentrum „De Nieuwe Slof legde de complete afrastering het lodjen. De storm vernielde tenslotte ook nog het zonnescherm van juwelier Meyran. ontwikkeling in dit gebied op de band aan het vastleggen is. Ook de Velser raadslieden zullen naar alle waarschijn lijkheid te zijner tijd als de film gereed is, daarop te zien zijn. Enthousiast keer de men tegen een uur naar Velsen terug. Met een gebroken schouder en rugletsel is hij naar het Zeewegziekenhuis ver voerd en daar opgenomen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7