Richie Furay nog steeds node gemist in Poco Kostbare instrumenten van Residentie-Orkest gestolen Vaticaan tegen titel van film Prachtig spel van Lola Bobesco op stichtingsraad-concert NPO 5 HOEDJE OP COUPE SOLEIL G. J. de Geus overleden Wl Betaling abonnementsgeld «/JÉ F A Tijdens Amerikaanse tournee Record-opbrengst oude boeken en prenten ORKESTENBESTEL BRENGT INGRIJPENDE VERANDERINGEN ch n Marlene Dietrich in ZAANS KUNSTENAAR LP Australië ingestort tÉ 13 SEPTEMBER 1975 KUNST DINSDAG 30 a. b. c. K 7 k.:;. rrn-Awgaa» WAT EEN NAMEN ZIJN er al niet bedacht voor de halfjaarlijk- waardige Syndicat de la Haute Coiffure Franchise et Coiffure Création. Zonder ’n overdaad aan fanta sie kun je je best het moment indenken, dat die inventieve mannen van het Syndicat met de handen in het haar zitten en ook niet meer weten wat nu weer te verzinnen. Clichématig 1 AMSTERDAM. Slechts twee maal eerder op de acht weken du rende Amerikaanse en Europese tournee van America samen met Poco trad laatstgenoemde ook als laatste op. Gisteravond, voor het slotconcert van de tournee in het afgestampte Amsterdams Concert gebouw, was dat weer het geval om dat de organisatoren Mojo/Acket ervan uitgingen dat Poco hier te lande populairder is. „DE STOETERIJ VAN DE UILENBOOM’* w e" W, 'W- America zonder meer geweldig (ADVERTENTIE) Dewey Bunnell (links) en Jerry Beckley FERRY TROMP (Van onza correspondent) Abonnementen Administratie DAMIATE PERS B.V. P. ZWAANSWIJK ■w Zes variaties van de Coupe Soleil. teer t 05788 3 08389 en evolgd szijn: 91, (ADVERTENTIE) d en A. Allesomvattende rubber handschoenen. onder redactie van Bé ter Maat I jsprek. oor ber de n van rse ending ibare tre Mocht u geen girorekening of bankrekening hebben, dan kunt u de acceptgirokaart gebrui ken voor contante betaling op elk postkantoor, of op een van onze kantoren- Veredelde zonneklep van Jean Bar- thet. de sn tot iseerde KROMMENIE. Naar ons thans be kend is geworden, is zondagmorgen de Zaanse kunstschilder Gerrit Jan de Geus in zijn atelier in Krommenie overleden. Hij is 67 jaar oud geworden. van America tijdens hun optreden in het Amsterdamse Concertgebouw. (Foto Ronald van Caem) Aan al onze kwartaalabonnees behalve aan die, die ons reeds mach tigden tot automatisch afschrijven worden een dezer dagen de accept girokaarten voor het abonnementsgeld voor het 4e kwartaal 1975 ver zonden. i S’ Wanneer u een bankrekening heeft kunt u deze kaart, voorzien van uw handtekening, toezenden aan uw bankinstelling. ROME. Het Vaticaan heeft maan dag zeer scherp gereageerd op de aan kondiging van de film „Een maagd, genaamd Maria”. Op affiches van zes bij drie meter wordt deze titel (Vergine, e di nome Maria), vergezeld door de af- beelding van een naakte vrouw, in ge heel Rome onder de aandacht van voor bijgangers gebracht. De instrumenten zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit een zwaar vergrendelde vrachtwagen, die op een bewaakt parkeerterrein in New York City stond en daar zaterdagoch tend opengebroken is aangetroffen. Met de medewerking van verschillen de Nederlandse en Amerikaanse instan ties is het Residentie-Orkest er binnen enkele uren in geslaagd de meest drin gend benodigde instrumenten te huren of te lenen. Tevens is in allerijl inmid dels al een aantal reserve-instrumenten uit Nederland overgevlogen, zodat het instrumentarium nu weer vrijwel com pleet is, zij het gedeeltelijk van mindere kwaliteit. De diefstal van de instrumenten bete kent een zware slag voor de getroffen musici, die zozeer met de instrumenten terst voorspelbare opbouw van de num mers. Zelfs Rusty Young leed in de misère en kwam nauwelijks tot echt geïnspireerd en daarmee flitsend spel. Blijft staan dat aan Amerikanen van het gewicht van Poco natuurlijk altijd perfecte zang en harmony is toever trouwd terwijl daarnaast het enthousias me van het kwartet voor een zo doorge winterd geheel hartverwarmend aan deed. Jammer dat ook de zaal de vreug de nauwelijks kon delen. Daarvoor leek met Furay toch te veel het hart uit Poco weg. André Vandernoot zorgde voor uitnemend aangepaste begeleiding een van de soliste, die terecht de dirigent betrok in het grote succes, dat haar ten deel viel. W Poco liet vanwege elektronische moei lijkheden ruim een uur op zich wachten, maar de groep was het dit keer niet waard. Het viertal zit qua vorm en stijl aan de country en western-achtige kant van wat je de stevige folkrock zou kunnen noemen. In die hoek is klaar blijkelijk voor het huidige Poco weinig origineels te vinden. Het was vooral originaliteit die gemist werd. Clichémati ge nieuwe songs die als een zee onmid dellijk weer uit je hoofd spoelden, ui- AMSTERDAM. (ANP) De van vrij dag tot en met zondag in het Marriott- hotel in Amsterdam gehouden verkoop tentoonstelling van oude boeken en pren ten heeft in totaal 3,7 mln gulden opge bracht. Volgens de organisatoren, de stichting „International Congress and Bookfair 1975”, het hoogste bedrag dat ooit waar ook ter wereld is bereikt. Van de verkochte boeken en prenten is veel naar het buitenland gegaan. EN DAN BLIJVEN ER, LIEVE le zeressen, in de mode regelmatig van die kostelijke grappen opduiken, die voor u niet alleen het vermelden, maar ook het aankijken waard zijn. Zo’n grapje kwam dezer dagen in Londen weer boven water bij een presentatie van badmode. Van rubber handschoenen maakte Britmarine and Jantzen een bikini met badmuts. 4 nog heen moet. „All I need is you”, „Sandman”, „Half a man”, „Woman To night”, „Sister Golden Hair”, „Seasons”, of het nu songs van de eerste elpee „America” of van de dit jaar uitgeko- men „Hearts” zijn, ik althans vind het allemaal even mooi. Peek, Bunnell (die ondanks koorts en griep uitstekend zangwerk leverde) en Beckley zijd alle drie nog voor in de twintig en ze staan ook op het toneel als de jongens van school die toevallig op het podium zijn verzeild. „Eindelijk staan er eens bezoe kers op de stage”, verzuchtte iemand. Geen steraspiraties, geen drukdoenerij en overdreven bewegingen, geen compe- titiestrijd wie de spot mocht betreden. Alleen maar veel te goeie muziek met een af en toe hele stevige driver die jammer genoeg nog weleens de neiging had de basis te verliezen en achter de jankende sologitaar van Dan Peek te verzanden tot een brij. De regisseur Sergio Nasca, de produ cer Roel Boss en -de directeuren van Euro International Films zullen naar aanleiding daarvan bijeenkomen om te bezien of zij de titel moeten 'herzien- Wat de inhoud van de film betreft schijnen er nauwelijks ernstige bezwa ren te kunnen rijzen, maar er heerst enige angst dat de Italiaanse autoriteiten de bezwaren van het Vaticaan tegen de titel zullen laten volgen door een ge rechtelijk ingrijpen. De film moet aan staande donderdag in première gaan. IS IN UW OGEN DEZE NIEUWE coiffure bepaald niet zo „haute”, dan creëert Jean Barthet, de bekende en door mij bij u regelmatig voor het voetlicht gebracht Parijse hoedenontwerper, voor het herfst- en winterseizoen leuke modellen om de haartjes grotendeels charmant te be dekken. Wat vindt u bijvoorbeeld van een turban van breitschwanz in Azia tische stijl waaromheen een flatteuze rand werd gevlochten eveneens van breitschwanz maar dan in combinatie met angora jersey. Ondeugend accent werd verkregen door aan één kant NEW YORK (ANP). Meer dan 25 muziekinstrumenten van het zojuist in Amerika gearriveerde Residentie-Orkest zijn zaterdag in New York gestolen. De gestolen instrumenten zijn grotendeels houtblaasinstrumenten, waaronder enke le zeer kostbare, voorts onder meer vier trompetten en een onvervangbare antie ke cello. VOOR DE KAPSELLIJN VAN HET komende seizoen is het eminen te gezelschap derhalve blijven steken op de niet zo bijster originele, en overigens reeds jaren in zwang zijn de, betiteling van Coupe Soleil. Wel licht is men van c_ L'.l1— gedachte óitgegaan dat door een der gelijke naamgeving de donkere herf stige en winterse dagen toch nog een zonnig tintje zouden krijgen. De Cou pe Soleil is een vrij kort kapsel geworden met lange lokken over het voorhoofd, in de nek recht geknipt en licht aflopend achter de oren. Niet al te ingewikkeld dus en lekker makke lijk. Wij willen u dringend verzoeken steeds de acceptgirokaart te gebruiken voor betaling van de verschuldigde abonnementsgelden. Wilt u op de acceptgirokaarten geen mededelingen doen, de kans is zeer groot dat deze niet worden gelezen. oren hebben doen spitsen. Zij zullen zich hebben afgevraagd of de orkestklank van dynamische proporties en met al haar timbre-werking en met al haar spreidings- en vermengingsmogelijkhe- den gehandhaafd zal blijven en, Haar lems trots: het Cavaillé-Coll-orgel„be schouwend, of de plenum-klank van dit machtige instrument na de verbouwing nog wel „weg” hal kunnen. Zij zullen ongetwijfeld hebben beseft hoe groot en zwaar drukkend de verantwoordelijk heid is bij het wagen van deze riskante onderneming, die aan het Concertge bouw een andere functionaliteit zal ge ven. Nog één seizoen blijft alles ongewij zigd. De N.P.O.-concerten zullen voorlo pig nog in een vertrouwde zaal gegeven worden, het eerste van de serie A vana vond reeds met hetzelfde programma, dat ook op het stichtingsraad-concert ten gehore werd gebracht. Het eerste werk: de achtste Symfonie van Ludwig van Beethoven kreeg bij de uitvoering door een moeilijk met de blijmoedige, van ontspanning getuigende muziek te verenigen aanjagend geagi teerd directie-gebaar, een nerveus-gela- den karakter, hetgeen niet steeds bevor derlijk bleek voor het handhaven van de vertolkingsgaafheid. Eenvoud in benade ring zou voor Beethovens mooie werk 'een weldaad geweest zijn. Mogelijk heeft Vandernoot zijn hoogste troeven willen uitspelen met de ballet-suite „De Vuurvogel” van Igor Strawinsky. Hierin is hij voortreffelijk geslaagd. De suite werd uitnemend met haar contrasten in sfeer en uitdrukkingskracht opgebouwd, waarbij een verrassende werking van de instrumentale timbres verkregen werd. Inderdaad werd deze uitvoering de be kroning van een concert, waarop men ook nog genoten heeft van een intens- muzikale voordracht, nu eens innig en bezonken, dan weer treffend door tem peramentrijke expressie, van Mozarts fraaie Vioolconcert in A grote terts (K.V. 219) door de fameuze Roemeense violiste Lola Bobesco. Haar spel heeft na de indrukwekkende veeljarige solisten loopbaan van deze meesteres van de viool nog steeds de glanzende klank schoonheid, die haar vertolkingen mede van zo uitzonderlijk grote artistieke be tekenis deed zijn. Filmregisseur Richard McCarthy die in de zaal zat. vertelde dat Dietrich bij het opkomen naar een gordijn greep, één stap deed en viel. Kort hierna kwam iemand op het toneel meedelen dat Marlene Dietrich onwel was gewor den en niet zou optreden. Bij haar val heelt Dietrich een beenfractuur opgelo pen waarvoor ze minstens drie dagen in het ziekenhuis moet blijven. Er is voor de Australische concerten geen grote toeloop geweest. De zaal van maandagavond was voor ongeveer een derde gevuld. In het begin van haar Australische seizoen had de 74-jarige „mooiste grootmoeder ter wereld” op het toneel een onvaste indruk gegeven. de optimistische nog wel met de geknipte Rusty Gerrit Jan de Geus kreeg in onze oipgeving enige bekendheid, onder meer dooi’ een overzichtsexpositie in Schalk wijk Voorts is behalve in Haarlem, werk van hem te zien geweest in Bloe- mendaal en Velsen. In zijn stijl was deze schilder een expressionist die opviel door een zeer persoonlijk kleurgebruik. Zijn speciali teit was het portret, daarnaast maakte hij veel landschappen en stillevens. De Geus, die lid is geweest van de Amsterdamse kunstenaarsvereniging De Onafhankelij ken, heeft les gehad van onder meer Cees Bolding, Jan Wiegers, George Rueter, G. H. Westerman en Harrie Kuyten. zijn vertrouwd, dat zij enige moeite hebben met de aanpassing aan andere instrumenten. Het eerste concert van deze vierde Amerikaanse tournee van het Residen tie-Orkest, vond zondagavond plaats voor een uitverkochte zaal in Troy in de staat Maine. Ondanks de ongunstige om standigheden waarover het publiek van te voren was ingelicht, was het een zeer succesvol concert, onder leiding van gast-dirigent Guido Ajmone Marsan. De voorzitter van het stichtingsbestuur drs. J. Reehorst heeft vóór de aanvang van het concert alle aanwezigen, in het bijzonder de Commissaris der Koningin in Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg en burgemeester mr. dr. L. de Gou van de gemeente Haarlem en hun echtgeno tes verwelkomd in een toespraak, waar in hij gewaagde van de mutaties in de orkestbezetting en van de noodzaak van overleg voor de oplossing van de proble men, die zich aangediend hebben met de ministeriële nota over het orkestenbestel en met de plannen, die gemaakt zijn om het Haarlemse concertgebouw te ver bouwen en die onder andere een ingrij pende verandering van de concertzaal betreffen. De mededelingen van de heer Ree horst zullen op deze avond bij vele toe hoorders, waarvan men mag aannemen, dat zij in muzikale zin geïnteresseerd zijn, in figuurlijke en letterlijke zin de America maakte geen bezwaren, wees op het volkomen gelijke twee-band-ka- rakter van de tournee en trad zonder problemen om half negen aan, toen overigens een kwart van de zaal nog buiten stond nadat de gebruikelijke kaartjesproblemen voor de gebruikelijke vertraging hadden gezorgd. America had alle reden voor zelfvertrouwen; de groep is zonder meer geweldig! Dan Peek, Gerry Beckley en Dewey Bunnell ontmoeten elkaar vijf jaar gele den op de Amerikaanse school in Lon den. Een jaar later al was het plotseling raak met het prachtige „Horse with no name”, een wereldhit. Sinds die tijd heeft de groep zich continue weten te verbeteren, verbreden en ontwikkelen. De akoestische gitaren hebben gezel schap gekregen van elektrische, van pia no, bas en drums. De toch al haarscher pe vocalen hebben nog meer diepte ge kregen en worden tegen de elektrische muur zeer functioneel gebruikt. Maar meer nog dan de imposante vorm imponeert de inhoud, de constante stroom aansprekelijke, originele, uiterst melodieuze, gevarieerde songs; lyrisch en poëtisch vaak van tekst, afwisselend funky en ballad-achtig en bijna altijd perfect uitgevoerd tot een graad die je doet afvragen waar dit drietal verder Wees handig, verstandig en let op het voordeeltje als uw huishoudhand- schoenen lekkages gaan vertonen. Smijt ze niet meteen vol ergernis in de vuilniszak, maar bewaar ze zorg vuldig. Met een beetje handigheid kunt u tot een verrassend en opzien barend resultaat komen, zoals de hierbij afgedrukte foto u laat zien. Zorg wel voor voldoende voorraad anders zult u handen tekort komen om alles te omvatten. Zuinigheid en vlijt, u weet wel....! l Ij. HAARLEM Het Noordhollands Philharmonisch Orkest is met het Stich- tingsraadconcert, dat maandagavond voor zeer talrijke genodigden uit be- stuurskringen en van overheidsinstellin gen in de provincie Noord-Holland on der leiding van de dirigent André Van dernoot in het Haarlemse Concertge bouw werd gegeven, aan zijn muzikale activiteiten in het nieuwe seizoen begon nen. Brij was het woord dat constant door m’n hoofd speelde tijdens het optreden van Poco. Een paar jaar geleden al hier en toen zeer succesvol en aanstekelijk met Richie Furay als een magisch mid den. Nu veel slechter en middelmatiger, zonder Furay. maar onherkenbaar kort Young op banjo en steelgitaar. Hoofdstraat 238. Santpoort Unieke (e.iegenheid voor recepties, diners, k de buffetten, fondue- en barbecue-parties. Uw gastheer Jan G. Westerhovm Telefoon 0 23 - 37 67 41 SYDNEY. (UPI) Marlene Dietrich heeft maandagavond op het toneel in het Her Majesty’s Theater in Sydney in Australië een instorting gehad en is niet opgetreden. het uiteinde van de jersey vrolijk te laten mee-flapperen. Maar daar laat hij het niet bij. De zwarte bol van een breitschwanz hoed versiert hij met een witte hermelijnen rand, en ziet, een waarlijk snoezige creatie is het resultaat. Bijzonder grappig is Jeans’ ontwerp van een soort vere delde zonneklep vervaardigd van bont met jersey. De betaling kan op de volgende wijze geschieden: Wanneer u een girorekening heeft kunt u de acceptgirokaart, voorzien van uw girorekening- nummer en handtekening, opzenden naar de Girodienst. stairtiif n R i. 1- L n •e n I- n r.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13