Frazier volgens de gokkers minimaal in het nadeel ALI IS BETER GEWEND AAN HET BOKSEN IN DE TROPEN 2 Den Haag volkomen apathisch S 9 SPORT r „In Spanje vier jaar te geïsoleerd geleefd” feil rj L deze I anse 3 1 17 DINSDAG 30 SEPTEMBER 1975 SPORT 16 door Theo Klein BH 1 Directeur Onbegrijpelijk Aankoop Vertrouwen Verwarring r Discipline Speculaties Lachers Surprises Geen garantie Juiste ritme u I Michels kan eindelijk weer eens op reis gaan een Michels: „Ajax meet hard werken en veel winnen. Dat is de enige medicijn”. MARC SERNÉ Brokamp: Weer in basisopstelling. Boskov gaat met spelers praten Hij begrijpt niet dat zijn team „dat vijf wedstrijden achtereen goed voetbalde” zo ver kan terugvallen. Ook Joe Frazier wordt dagelijks gewogen. Links staat zijn manager Eddie Futch, die iedere wijziging in Frazier’s fysieke toestand nauwkeurig noteert. Fraziers aanpak. „Hij arriveerde hier in zijn beste vorm, maar daar is nu niet veel meer van over.” Binnen 12 uur zal de wereld weten wie de waarheid hat dichtst naderde. In Den Haag wacht men op een tegen stander van formaat. BESTEL el, Lange den. Tel. 30 z.g.st. 2950,- ribonnet- Um. Rini van Bracht, bezet achter de Belg Raymond Ceulemans de tweede plaats om het wereldkampioenschap driebanden In La Paz. De Nederlandse badmintonploeg, die op 1 en 2 november in Praag deelneemt aan de internationale kampioenschappen van Tsje- cho-Slowakije zal bestaan uit: Rob en Boude- wijn Ridder, Guus de Vogel, Guus van der Vlugt en Clemens Wortel. Piet Ridder is verhinderd. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Het bestuur en de trai ner van FC Den Haag gaan met de spe lers vanavond rond de tafel zitten om de slechte prestatie (2-0 verlies tegen NAC) van afgelopen zondag nader te analyse ren. „Ik begrijp er niets van. Zo apatisch, zo defensief ook, hebben we nog nooit gespeeld”, zegt trainer Boskov. Na het gesprek van dinsdag, waarbij alle spelers verteld zal worden dat ze veel beter kunnen, hoopt Boskov de vernedering om woensdagavond door het Deense Vejle in de Europacup II-strijd uitge schakeld te worden, te ontlopen. Een uitschakeling in het Europa-Cup II-toer- nooi is vrijwel onmogelijk, maar gezien het spel dat de Hagenaars tegen NAC lieten zien, lijkt een royaal uitbouwen van de 2-0 winst die in Denemarken al werd behaald, toch de nodige problemen te kunnen opleveren. Boskov noemt de nederlaag in Breda een catastrofe en een absoluut dieptepunt voor FC Den Haag. De bokswedstrijd tussen wereldkampioen Mohammed AU en Joe Frazier zal van nacht rechtstreeks op de Nederlandse televisie worden uitgezonden. De uit zending van de AVRO, via Nederland 1, begint om 03.15 uur. MANILA. De Filippijnse pers zal wat anders moeten vinden om de dagelijkse portie van twee, drie pagina’s over „a Thrilla in Manila” vol te krijgen, want sinds maandagmorgen is vrijwel al het directe contact met Ali en Frazier verbroken. In de nacht van zondag op maandag (er werd wegens de hitte ook om drie uur ’s nachts getraind) werkten beide boksmiljonairs hun laatste loopkilometers af om het oefen programma in de morgenuren met een lichte bokstraining te besluiten. Daarmee kwam er een einde aan een turbulente periode van twee weken, waarin het publieK in Manila kunstmatig tot groot enthousiasme werd gebracht. Aangetrokken door de waanzinnige publiciteit rond Mohammed Ali, diens vrouw en in veel mindere mate Smokin’ Joe, betaalden de inwoners van de hoofdstad grif tien peso’s (bjjna vier gulden) entree voor een training. Zondag boekte men het absolute hoogterecord, toen zich niet minder dan 6000 betalende toeschouwers aanmeldden. „We staan wel erg laag (vierde plaats van onderen in de competitie red.), maar Den Haag heeft maar drie punten minder dan NEC, dat vrij hoog staat." Eén ding is zeker, FC Den Haag heeft na zes wedstrijden al acht punten verlo ren en kan ónmogelijk met het huidige spelersmateriaal bij de eerste vier eindi gen. Boskov had voorspeld dat zijn team in de absolute top zou komen. AU bewondert zichzelf in de spiegel voordat hij aan één van zijn trainingen begint. Zelfs dat trekt in Manilla duizenden toeschouwers. Wat dat betreft staat Ajax woensdag avond in het Olympisch stadion tegen avondvoorstelling op de televisie beslist niet misstaan zou hebben. Hij tapte losjes moppen, waarvoor de hele zaal bulderde van de lach, droeg een gedicht voor, waarin hjj Frazier („Zjjn gezicht is zó lelijk, dat zijn tranen bij het zien ervan gauw weer terugrollen”) als eerste „coloured satellite” het heelal Insloeg en presenteerde bekende gasten, zoals de filmsterren Hugh O’Brian, James Gard ner en Jane Kennedy. Boskov: „Zo apathisch als zondag heb ben we nog nooit gespeeld”. Als een van'de oorzaken waardoor FC Den Haag tot een middelmatig spelend clubje is geworden noemt Boskov het feit dat hij nooit met het sterkste elftal heeft kunnen aantreden. „Mansveld was twee wedstrijden geschorst en Henk van Leeuwen onderging hetzelfde. Dan had den we de blessures van Jol 'en Ouwe- hand, kortom problemen te over.” Bos kov denkt zeer zeker aan versterking, maar hij wil aan het bestuur overlaten of er mogelijkheden zijn een nieuwe kracht aan te trekken. Het bestuur van FC Den Haag heeft echter te weinig geld in kas om iets opzienbarends te ondernemen. De honderdduizend gulden die beschikbaar is voor een aankoop is te weinig om heden ten dage op de voetbalmarkt te slagen. Boskov is als een kind zo blij dat hij tegen Vejle weer de beschikking heeft over Henk van Leeuwen, die twee wed- strijdschorsingen heeft uitgezeten. Hoe wel Van Leeuwen dit seizoen nog nim mer imponeerde, is hij voor Boskov een belangrijke schakel in de aanval. Van Leeuwen is de enige man bij FC Den Haag die als echte spits verwarring weet te stichten in de vijandelijke defensies. Om alle belangstellenden een plaats te kunnen geven, hield men sinds half september het moderne Volkskunstthea- ter vrij. Een geplande tournee van de op de Filippijnen zeer populaire Ameri kaanse zanger Trini Lopez werd daar voor zonder meer geschrapt. Meneer Lo pez kon zijn koffers pakken. Ali heeft zich inmiddels duidelijk hersteld van zijn miskleun van vorige week tegeno ver zijn vrouw Belinda. The Champ trakteerde het publiek bij zijn laatste training maandag op de Mohammed Ali Show. Gekleed in zijn badjas bracht hjj vanuit de ring een geïmproviseerde show van ruim een half uur, die als zaterdag- Mohammed AU heeft sinds hij op 28 januari 1974 op punten van Frazier won, vier wedstrijden gebokst. Hij veroverde zijn titel op George Foreman en verde digde zijn kampioenschap met succes tegen Chuck Wepner (k.o.), Ron Lyle (k.o.) en Joe Bugner (op punten). Frazier gaf in diezelfde periode Jerry Quarry zo’n pak slaag, dat deze zich ijlings uit de wedstrijdsport terugtrok en won in Melbourne met knock-out van Jimmy Ellis. Er wordt in Manila voorts einde loos gespeculeerd over de voor- en na delen van de wijze waarop beide boksers zich op „the thrilla” voorbereiden. Ali stelde de kenners voor raadsels door bijna geen sparringrondjes te maken. Hij legde zich voornamelijk toe op het sto ten tegen de zware zak. Een manier om’ zijn punch te versterken, giste men. Na zijn verrassende laatste uitvinding in het gevecht tegen Foreman, door Ali de rope a dope-tactiek (terughangen in de tou wen) genoemd, wordt er nu verwacht, dat de titelhouder opnieuw «en nieuwig- heidje, speciaal voor Frazier heeft uitge broed. Met O’Brian, die jaren terug bekend heid verwierf als revolverheid Whyatt Erp, zette hij en passant een parodie op een cowboyfilm met Billy the Kid in elkaar. De act eindigde met de „moord" van Ali op O’Brian, die gewillig tegen het canvas stortte Een voorlopig einde van de Ali-show. Later op de morgen kreeg de wereldkampioen de lachers weer op zijn hand toen hij zijn oude gewoonte opnam de training van Joe Frazier vanaf de plaats van de belich- tingsman hoog boven het toneel te be spioneren. Nu alle voorbereidingen ten einde zijn, maakt men in Manila de balans op. Zowel in Amerika als op de Filippijnen is men het er unaniem over eens, dat er voor dit gevecht geen echte favoriet aan te wijzen is. De gokkers houden het op een minimaal voordeel van ongeveer vijf tegen vier voor Ali. De wereldkampioen heeft op enkele punten een voorsprong op zijn tegen- Glentoran weer een eenvoudige klus te wachten. Na de 6-1 in Belfast is het bereiken van de volgende ronde van het UEFA-cuptoernooi tegen deze Ierse amateurs slechts een formaliteit. Onze ker is nog of René Notten (griep) van de partij zal zijn. Anders treedt Ajax met de volgende formatie aan: Schrijvers Suurbier, Krol, Dusbaba, Van Dord Notten, Hulshoff, Mühren Brokamp, Geels, en Meijer. Het duel wordt geleid door de Franse arbiter Vigliani die vorig seizoen een strafschop aan Juventus in Amsterdam toekende waardoor Ajax in het UEFA-Cuptoernooi werd geëlimi neerd. ters van af vlogen. Met stomme verba zing heeft men gevolgd hoeveel klappen Frazier daarbij zelf incasseerde. „De man is al over zijn hoogtepunt heen”, oordeelde Ali al naar aanleiding van FC Den Haag zal tegen de Deense bekerkampioen bijna volledig kunnen aantreden. Rechtsbuiten Jol is niet tijdig fit. Hij tobt al geruime tijd met een wreefblessure. Zijn vervanger zal naar alle waarschijnlijkheid de jonge Noor Albertsen zijn. Den Haag loopt zeker niet warm voor de strijd tegen de Denen. De terugkeer van FC Den Haag, voor alle aanhangers nog steeds ADO, in een Euro pees bekertoernooi is slechts voor een tiental Hagenaars aanleiding geweest om een kaartje in de voorverkoop te halen. Als Ajax vrijdag voor de tweede ronde van de UEFA-cup een Spaanse tegenstander zal loten, dan zal dat niet betekenen dat Ajax weigert te spelen in Spanje. Volgens voorzit ter Jaap van Praag heeft voetbal weinig met politiek te maken. Van Praag wees er ook op dat Ajax nog contractuele verplichtingen aan Valencia heeft om na de transfer van Johnny Rep aan die club een vriendschappelijke wedstrijd in Spanje te spelen. Betty Stöve en Francoise Dürr hebben de finale van het damesdubbelspel van het inter nationale tennistoernooi in Denver gewonne.n Piet van Katwijk is tweede geworden in een wegwedstrijd voor profs over 150 kilome ter. Ook heeft Michels het Europa-cupduel KB Kopenhagen-St.-Etiënne bijgewoond. Een. reden te meer om te veronderstel len dat hij toch erg geïnteresseerd is in de spitsspeler Petersen van KB Kopenha gen die ook in het duel Zweden-Dene- marken al meedeed. Gezien het feit dat Michels zich er herhaaldelijk over uit laat dat Ajax slechts twee spitsen heeft (Michels: „Een club van het niveau van Ajax hoort er minstens vier of vijf te hebben”) lijkt het dus niet uitgesloten dat Ajax toch weer tussentijds op ver sterking uit is. Hoewel Michels een slag om de arm houdt. „Wij hebben geen speciale speler op het oog. Natuurlijk ben je als club er altijd op uit om je tussentijds te versterken. Bovendien is Jan Mulder uit de spelersgroep gevallen. Er is er dus één weg en dat zou betekenen dat je er weer één zou kun nen aantrekken. Maar dat zou een aan koop in de breedte moeten zijn. Dat hoeft echt niet vandaag of morgen. Als je aan gerichte aankoop denkt, die on middellijk in het eerste elftal moet kun nen spelen, dan kan ik vertellen dat we daar op dit moment nog niet mee bezig zijn”. Voor het overige moet Den Haag het momenteel hebben van goedwillende middenvelders en van laatste man Aad Mansveld die zich vaak als gevaarlijkste aanvaller weet te ontpoppen. Tot nu toe ontsproten de volgende surprises uit zijn vaak warrige brein: de Ali Shuffle, de Double Clutch Shuffle, de Anchor Punch, de Ghetto Whopper, de Ropa a Dope, de Mirage en de Russian Tank Defense. Frazier heeft uit alle macht geprobeerd zijn hoofd koel te houden onder het geweld van de Ali- spraakwaterval. Zijn manager en woord voerder Eddy Furch beweert, dat nu niets meer Joe uit zijn balans kan brengen, maar maandag bezwoer Ali dat deze eerste ronde (die van de koude oorlog) al door hem gewonnen was. Waar ongetwijfeld enige waarheid in schuilt. Joe Frazier beëindigde deze week een zwaar trainingsprogramma, dat onder meer in totaal 135 trainings ronden inhield Wat de ex-kampioen daar onder ver staat, bleek dagelijks, wanneer hij het onder meer tegen zijn sparringpartner, de halfzwaargewicht Joe Ghouldston, opnam. Die oefenduels ontaardden dage lijks in ware gevechten, waar de splin- Te meer niet daar Michels niet de garantie heeft dat een gerichte aankoop de moeilijkheden (vooral te weinig zelf vertrouwen bij de spelers) op slag zal oplossen. Bovendien is het opmerkelijk dat Willy Brokamp ook woensdagavond in het Europa-cupduel tegen Glentoran Belfast opnieuw een kans krijgt. Mi chels: „Brokamp is nog niet in staat om een wedstrijd 90 minuten uit te spelen. Maar dat is logisch als je zoals hij het vorig seizoen ook nog nauwelijks ge traind of gespeeld hebt”. Dat Brokamp echter bij Ajax nooit zijn MVV-niveau ook maar heeft kunnen benaderen moet toch een andere reden hebben dan het veelvuldig geblesseerd zijn. Michels: „Ongetwijfeld. Maar dan moet ik per soonlijke details gaan vertellen en dat is mijn manier van werken niet”. stander. In de eerste plaats is hij na gevechten in Djakarta, Kinshassa en Koeala Loempoer beter gewend aan boksen in de tropen. Tijdens het gevecht zelf zal dat overigens weinig uitmaken, want het Filippine Colisseum is air conditioned. Maar bij de voorbereidingen heeft Ali daar ongetwijfeld profijt uit getrokken. Het is een onbegrijpelijke zaak dat de Joegoslavische oefenmeester de wedstrij den tegen Excelsior thuis en in Dene marken tegen Vejle in de eerste ronde voor Europa-Cup II in de categorie goe de wedstrijden plaatst. Tegen de Deense bekerhouder werd de machteloosheid, vooral in aanvallend opzicht, genoeg zaam gedemonstreerd. Slechts op het tactische gebied waren de Hagenaars de meerdere van de Deense amateurs. On danks een groot veldoverwicht bleven de Den Haag-spelers angstig spelen en le ken al lang blij te zijn een eerste overwinning sinds lange tijd op vreemd veld te gaan behalen. Frazier: „Wanneer we hier niet in een koele hal hadden kunnen boksen, zou ik nooit ingestemd hebben met eën wed strijd in Manila. Ali zou dan zeker te veel voordeel hebben gehad. Ik ben er nog steeds van overtuigd dat dat ook George Foreman zijn titel heeft gekost. Hadden zij die wedstrijd onder normale omstandigheden gebokst, dan was Fore man vast en zeker niet op die manier afgegaan.” Als een voordeel voor de titelverdediger noemt Angelo Dundee, zijn trainer, verder dat „Ali de laatste anderhalf jaar regelmatig in de ring heeft gestaan, terwijl Frazier slechts twee wedstrijden vocht. Ali komt daar om gemakkelijker in het juiste ritme. Bovendien is hij in een perfecte conditie. Als het op een knock-out uitloopt, dan voorspel ik dat Ali die tussen de 8e en He ronde uit zal delen” Tenslotte heerst er binnen Ajax mo menteel weer een discipline waar Hans Kraay alleen maar van had durven dromen. Wie zich op de training niet in het zweet werkt, valt af. Wie naar buiten het lef heeft om één woord van kritiek te laten horen, kan het verder wel vergeten. Wat dat betreft werkt Michels, die rustig in de kleedkamer een kranteartikel uit zyn zak trekt om de betrokken speler te vragen of het juist is wat die krant daar met een bepaalde uitspraak vermeldt, afschrikwekkend ge noeg. Michels houdt zijn spelers ook maar één dogma voor. „Hard werken en veel winnen. Dat is de enige medicijn”. Michels: „Je was daar veel directer bij het gebeuren betrokken en had nauwe lijks tijd om er zelf op uit te gaan om internationale wedstrijden te bekijken. Spanje ligt nou niet bepaald erg cen traal en als ik eens een wedstrijd ging bekijken, dan werden er verhalen door de Spaanse pers gemaakt die letterlijk nergens op sloegen. Zo’n reis werd on middellijk in verband gebracht met het feit dat Barcelona wel weer op zoek zou zijn naar een nieuwe speler. Wat dat betreft heb ik wat geïsoleerd geleefd in Spanje. Ik kon bijvoorbeeld niet eens een abonnement op het voetbalweekblad „Der Kicker” krijgen. Dat is daar niet te koop en kon ook niet via de post het land binnenkomen. Daarom wil ik nu weer wat meer internationaal voetbal gaan bekijken. Iets wat ik in mijn eerste periode hier ook regelmatig deed. Ik doe dat ook gewoon om bij te blijven”. Toch moet Michels wel eens met wee moed terugdenken aan de laatste verko pen van Hans Kraay. Michels wil een andere libero en een goede spits. En dat waren Arie Haan en Johnny Rep nu precies. Het eerste probleem is opgelost omdat in het kader van de grote sane ring Ruud Krol Ajax’ nieuwe vrije ver dediger wordt. Michels: „Het is jammer dat Krol niet de hele wedstrijd heeft kunnen uitspelen tegen de Graafschap, maar wat ik zaterdagavond al gezien heb stemt me het optreden van Krol niet pessimistisch. Krol zal er waar schijnlijk morgenavond ook wel bij kunnen zijn. Hij heeft gewoon meege traind en is niet zo ernstig geblesseerd”. Maar Krol is altijd wel zeker van een plaats in het Ajax-team. Veel onzeker der is de situatie voor spelers als Wickel, Helling, Ling, Dusbaba en ook Brokamp. Als je Ajax ziet spelen ontkom je niet aan de indruk dat een aantal spelers duidelijk onder de angst leeft dat er beslist geen fouten mogen worden ge maakt omdat dit onmiddellijk fataal voor de eigen positie binnen het elftal kan zijn. In de vaderlandse competitie werd anderhalf jaar geleden voor het laatst een overwinning in een uitwedstrijd be werkstelligd. Toch blijft Boskov de toe komst met vertrouwen tegemoet zien. FT H (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax’ technisch-di- recteur Rinus Michels is vorige week naar de interlandwedstrijd tussen Zwe den en Denemarken geweest. Michels bezocht dit duel in Malrriö, niet zozeer om een bepaalde speler te bekijken maar meer om zich na een aantal jaren in Spanje weer wat breder omtrent het internationale voetbal te oriënteren. Want hoe ongelooflijk het ook klinkt, Michels heeft bij het schatrijke CF Bar celona, in veel opzichten het voetbal- summum voor ongeacht iedere oefen- meester, toch niet helemaal' optimaal kunnen werken.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17