nog steeds erg Drie heren en twee dames in zone-toernooien Tom Okker speelt toch J „Uit zijn we p I 3 kwetsbaar” I Ik heb gezien wat hij in West-Duitsland deed” „De begeleiding bij PSV ervaar ik als uitstekend” 99 1 OMS an DINSDAG 3 O SEPTEMBER 1975 SPORT 19 Aanbod Ziekte Zorgen Excuus De Jong: Fit Uitspraak Onbekend Sosonko Pessimisme MM uns W Mm J DAHLQVIST: NIET NAAR JUVENTUS (Van onze sportredactie) I Gross zit verslagen op de grond. Dahlqvist (hnks-midden) maakt hier een doelpunt tegen FC Twente. Doelman It (Van onze speciale verslaggever) Hanegeir geeft hier een handtekening aan een Engelse politieagent. Voor Van Hanegem heeft Ipswich-manager Schaakt op wacht zware strijd (Van onze schaakmedewerker) de IJslander (Van onze sportredactie) Jan Timman: Naar Reykjavik. Robson heeft een heilig ontzag voor „De Kromme avond wel van de partij zijn in PSV’s tweede treffen met FC Linfield, de Noordierse vertegenwoordiger in het Euro- pa-Cup-l-toernooi. Rjjvers: „De blessures zjjn achteraf meegevallen en ik dacht niet dat er enige reden bestond om een van deze twee spelers tegen Linfield uit de basis opstelling te laten. De blessures van beide spelers zijn meer van vervelende dan van ernstige aard.” Wim van j Robson een heilig ontzag. „Ik heb de meeste wedstrijden van hei Nederlands elftal in West-Duitsland gezien en weet dat hij met een simpele beweging de wedstrijd kan beslissen”, aldus Robson. Bij de heren komt Sosonko als eerste in het strijdperk. Hij moet op 5 oktober in Barcelona aantreden tegen spelers als Smejkal (Tsj.), Adorjan (Hong.), Velimi- dermate grote problemen voor mij behoeven op te leveren dat ik daar op den duur op zou moeten afknap pen”. De opstelling van PSV: Van Beve- ren; Poortvliet, Krijgh, Van Kraay en Deykers; Willy van de Kerkhof, Lub- se en Van der Kuylen; René van de Kerkhof, Edström en Dahlqvist. kan re- 4 De Haarlemse Alexandra van der Mjje zal als Nederlands titclhoudster op 5 oktober in het Joegoslavische Pula van de party zjjn waar zij bekwame tegen speelsters als Polihroniade (Polen), Hart- ston (Eng.) en Kalchbrenner (J. SI.) als haar belangrijkste rivales zal onderken nen. Oud-kampioen Corry Vreeken, be gint eveneens op 5 oktober haar toernooi in Karlovy Vary waar de meest bekende tegenspeelsters zullen zijn de beide Joe goslavische dames Lazarevic, Katja Jo vanovic, de Roemeense Baumstark en de Tsjechische Eretova. EINDHOVEN. Zowel Willy van der Kuylen als Ralf Edström, de beide spelbepalers van de Eindhovense lands kampioen PSV, die zaterdagavond op het Rotterdamse Spangen in het treffen met Sparta voortijdig geblesseerd uit de roulatie moesten worden genomen, zullen woensdag- HAARLEM. Tom Okker zal toch deelnemen aan het AMRO-tenniscircuit dat vanavond in Kerkrade begint. Okker wordt vandaag nog door een arts in Kerkrade gekeurd, maar zoals het zich momenteel laat aanzien zal Nederlands toptennisser, die in de ontmoeting met de Belgen een blessure opliep, toch kun- neh spelen. Als Okker nog niet spelen, dan zal een nog onbekende serve wordt aangewezen, want Tony Ro che heeft af moeten schrijven, omdat hij ereburger van Perth (Australië) wordt. Hij krijgt een rondrit door de stad en moet een huldiging ondergaan. Festivi teiten die hij niet kon en wilde uitstel len om in Nederland als vervanger van Okker te komen opdraven. Peter Dahlqvist, die woensdagavond zijn vierde Europa-Cupwedstrijd voor PSV (Legia Warschau uit en thuis en Ards uit waren de andere drie) zal spelen, heeft het overigens als een enorme stimulans ervaren dat Kees Rijvers hem bij het begin van dit seizoen definitief van de reservebank haalde. „Ik wil dolgraag spelen. Dat zitten op de reservebank, daar houd ik niet van. Nu Rijvers mij de kans heeft gegeven om mezelf te bewijzen, wil ik me ook voor de volle honderd procent waarmaken. Weliswaar liggen de opvattingen over het spelen van voetbal in Nederland en Zweden dui delijk uiteen, maar ik dacht niet dat de straffere mandekking, het hogere tempo dat hier wordt gehanteerd en het feit dat je zowel aanvallend als verdedigend moet kunnen opereren, elftal aantreden als veertien dagen geleden in het Windsor Park van Belfast, waar PSV toen een van zijn slechtste wedstrijden van de laatste jaren speelde. De vermoedelijke op- na de blamage van zaterdag tegen Middlesborough Ipswich Town nog altijd favoriet tegen Feyenoord. Vooral nu de spelers hebben laten weten dat de ach terstand in de Engelse competitie al zo groot is geworden dat de kans op de titel toch al te klein is. De spelers willen daarom dit seizoen roem oogsten in het Europees bekervoetbal en ongetwijfeld zal Feyenoord woensdagavond gecon fronteerd worden met een geladen, ge motiveerd Ipswich Town, dat bereid is niet blindelings aan te vallen, maar de tactiek aan te passen aan de wedstrijd. In het zonetoernooi in Sao Paulo (Braz.), dat op 11 oktober begint komen iiefst vijf Argentijnen uit, waarbij good- old Najdorf en de vroegere jeugdwereld kampioen Panno. De andere drie Argen tijnen zijn Sanguinetti, L. Bronstein en de in Nederland populaire Quinteros. De Rotterdamse club zal in Ipswich arriveren na een vlucht van het Rotter damse vliegveld Zestienhoven naar Nor wich, in de buurt van Ipswich. Zeker is inmiddels dat Wim Rijsbergen niet kan spelen: hij heeft nog zoveel last van een enkelblessure dat maandagmiddag de definitieve beslissing viel dat hij woens dagavond niet zal kunnen spelen. Daar entegen werd Theo de Jong, die tegen MW zondagmiddag verstek moest laten gaan, weer fit verklaard en hij zal er dus wel bij zijn. Omdat Arie van der Linden aan de selectie is toegevoegd gaat de Rotterdamse club met 16 man naar Ipswich. Feyenoord zal woensdag avond vrijwel zeker met de volgende formatie in Ipswich van start gaan: doel: Eddy Treytel, achter: Dick Schnei der, Mladen Ramljak, Joop van Daele en Harry Vos, midden: Wim Jansen, Theo de Jong en Wim van Hanegem, voor: Martin Vreijsen, Willy Kreuz en Jiirgen Kristensen. stelling van FC Linfield derhalve: Barclay; Fraser, McVeigh, Porter en Rafferty; Campbell, Bowyer en Bell: Martin Malone, Magee en Peter Ma lone. Jal Maar ondanks het pessimisme van Bobby Robson acht de Engelse pers ook Maar ook manager Bobby Robson acht het volstrekt uitgesloten dat Ips wich woensdagavond zo slecht zal spelen als zaterdagmiddag in de competitiewed strijd tegen Middlesborough: nog wel voor eigen publiek verloor Ipswich kansloos met 0-3. Robson heeft als er- cuus: „Ook dat was voor een belangrijk deel te wijten aan het feit dat voor het Engelse publiek maar op één plaats werkelijk voetbal wordt gespeeld: voor het doel van de tegenstander. We misten in die wedstrijd onze spits David John son, die tegen Feyenoord het winnende doelpunt scoorde, door een blessure. We hadden daarom minder in de aanval moeten gaan Maar voor eigen publiek zijn onze spelers van nature gewend op de aanval te spelen. Daarbij hebben we toen verdedigend te grote risico’s geno men.” Natuurlijk wenst ook Bobby Robson psychologische oorlogsvoering te bedrij ven. Ook in de thuiswedstrijd wil hij zijn formatie liever manoeuvreren in de situatie van de underdog die toch niet veel kans heeft de eerste ronde van het UEFA-Cuptoernooi te overleven tegen Feyenoord. Daarom stelt Robson met nadruk: „Het is duidelijk dat Feyenoord ons in die eerste wedstrijd in Rotterdam, bijna twee weken geleden, onderschat heeft. Dat zal nu zeker niet gebeuren en bovendien zullen we hier in Ipswich een heel ander Feyenoord te zien krijgen nu Van Hanegem er weer bij is. In West- Duitsland heb ik de meeste wedstrijden van het Nederlands elftal gezien tijdens de wereldkampioenschappen voetbal en ik weet waartoe een speler als Van Hanegem in staat is. Met enkele briljan te acties kan hij het spel een beslissende wending geven.” HAARLEM Drie Nederlandse he ren en twee dames zullen in oktober meespelen in een aantal zonetoernooien. De zonetoernooien brengen de eerste schifting teweeg tussen de schakers die na interzonale evenementen en een aan tal tweekampen de uitdager(ster) zullen moeten opleveren voor de wereldkampi oenen Karpov en Gaprindasjwili. De manager van Ipswich Town kwam dan ook tot de uitspraak: „In de afgelo pen drie jaar hebben we nooit zo slecht gespeeld als zaterdag. Voor geen geld had ik een week geleden nog één speler van mijn team willen ruilen, maar za terdagmiddag had ik het gevoel dat ik zeker acht spelers moest vervangen om weer een beetje elftal bijeen te krijgen. Neen, slechter kon het niet. Een verkla ring? Misschien was de concentratie minder omdat de spelers toch al wel meer met hun gedachten bij het tweede duel tegen Feyenoord waren.’’ 3 i I Peter Dahlqvist, die indertijd be halve van PSV ook van het Italiaanse Juventus een vorstelijk aanbod ont ving, is tevreden gekozen te hebben voor de Eindhovense ploeg: „PSV is zonder meer een faire ploeg. Vooral de begeleiding ervaar ik hier als uit stekend. Nu al heb ik door laten schemeren dat ik eind dit seizoen, wanneer mijn contract afloopt, graag bjj PSV wil blijven. Een Italiaanse of Spaanse club zie ik niet zo zitten. Bovendien, wat moet ik met een Italiaanse club, zolang de grenzen daar voor de buitenlandse voetballers nog niet zijn opengegaan”. Vrijwel zeker is dat Ipswich Towti in zijn sterkste formatie op de grasmat zal verschijnen. Weliswaar kreeg spits David Johnson in de wedstrijd in Rotterdam een gele kaart van de Russische scheids rechter Rudnev, maar in het Europese bekervoetbal geldt dat pas de tweede gele kaart een schorsing oplevert (ook Mladen Ramljak van Feyenoord, die eveneens een een gele kaart te zien kreeg van Rudnev, zal dus woensdag avond tegen de Engelen kunnen aantre den). Weliswaar speelde David Johnson zaterdag niet mee, maar de verwachting is dat hij woensdag zeker weer fit zal zijn om de Feyenoord-defensie te besto ken. Wel maakt men zien in Ipswich con stante zorgen om Kevin Beattie, de ta lentvolle centrale verdediger van de club en van het nationale elftal. De rugklachten van Beattie blijken chro nisch te zijn „en soms verandert hij in een strompelende oude man”, vertelde Robson opnieuw. Zaterdagmiddag speel de Beattie weliswaar mee, maar miste door zijn blessure scherpte in de sprint en kwam daardoor enkele malen in benarde situaties juist een metertje te kort om voldoende te kunnen ingrijpen. Kevin Beattie heeft echter al verklaard dat hij zonodig bereid is met een pijn stillende injectie te spelen en het zou dan ook een verrassing zijn als hij woensdagavond tegen Feyenoord niet kan aantreden IPSWICH. De 42-jarige manager Bobby Robson van Ipswich Town doet het voorkomen of hjj het niet meer zo erg ziet zitten voor de tweede wedstrijd tegen Feyenoord in het UEFA-Cuptoernooi nu zjjn formatie duidelijk van slag is. Bijna twee weken geleden mag Ipswich dan een min of meer verrassende 2-1 overwinning in Rotterdam hebben behaald, toch wekt Robby Robson de indruk pessimistisch te zijn voor de return op Engelse bodem. Hij analyseert: „Ik weet natuurlijk ook wel dat spelen voor eigen publiek en op eigen veld als een groot voordeel wordt gezien in het Europese bekervoetbal. Maar of het voor ons nu ook zo’n groot voordeel is, waag ik te betwijfelen. Ons publiek - trouwens ieder Brits publiek - eist aanvallend voetbal van zijn favorieten. Maar als we te veel gaan aanvallen spelen we juist in de kaart van Feyenoord dat ruimte voor zjjn counters moet hebben. Onze aanhang moet ook maar leren dat het in het Europa-cup-voetbai soms noodzakelijk is behoudend te spelen. Het is - vooral nu we met 2-1 voorstaan - belangrijker de bal in de ploeg te houden dan blindelings op de aanval te blijven spelen.” Peter Dahlqvist: „Ja, ik weet niet wat het is. Thuis loopt het allemaal op rolletjes, terwijl PSV jn de uit wedstrijden ronduit matig blijft pres teren en kwestbaar is. Ook ik zelf. Maar nu is het ook weer niet zo dat die nederlaag tegen Sparta grote ge volgen behoeft te hebben voor PSV. Persoonlijk vind ik dat je niet te lang moet blijven stilstaan bij een dergelijke wedstrijd, maar dat je vooruit moet kijken. Naar de wed strijden van woensdagavond en zater dag tegen Excelsior. Uiteraard moet je er dan wel voor waken dat we niet meer dezelfde fout maken, zoals zaterdagavond in de tweede helft in Rotterdam. Voor rust speelden we toch een goede wedstrijd, dacht ik. Met het Wegvallen van Edström kre gen we het inderdaad moeilijk. Voor al ik zelf begin dan enorm stroef te draaien. Ik mis die lange ballen die Ralf je zo uitmuntend in de voeten kan spelen. Ballen waarmee je op snelheid langs een defensie kunt flit sen”. Dat betekent dus dat PSV met het zelfde team zal aantreden dat zater dagavond ook in Rotterdam tussen de Ijjnen kwam. Met Peter Dahlqvist dus, de 19-jarige Zweed, die vooral in de thuiswedstrijden tegen FC Twente en Ajax zjjn onmiskenbare voetbal talenten heeft kunnen demonstreren, maar met het totale elftal in de tot nu toe gespeelde Eindhovense uitwed strijden duidelijk in de malaise heeft gedeeld. FC Linfield, volgens Peter Dahlq vist hoewel hij de eerste wedstrijd tegen de Noordierse kampioen door ziekte heeft moeten missen een tegenstander die PSV de mogelijkhe den moet bieden het zelfvertrouwen na het echec van Rotterdam weer te restaureren, arriveert dinsdagmiddag op het Rotterdamse Zestienhoven en zal zich 's avonds met een laatste training op het duel met PSV voor bereiden. Zover bekend in Eindhoven, zal FC Linfield met precies hetzelfde lovic (J.S1.) en Uhlmann (DDR). In Reykjavik is grootmeester Jan Timman op 19 oktober in de startblokken aan te treffen en zal zich moeten meten met Olafsson (IJsl.), Parma (J. SI.), Liberson (Isr.) en andere meer of minder bekende spelers. De derde Nederlandse speler is Hans Ree die in het Bulgaarse Prace op 22 oktober grote problemen krijgt voor geschoteld van spelers als Sax (Hong.), Gheorghiu (Roem.), de Joegoslaven Ma- tulovic en Matanovic en Sigurjonsson. enkele zone- Inmiddels zijn ook al toernooien gespeeld. In de Amerikaanse zone plaatsten Browne en Rogoff zich maar vielen spelers als Kavalek, Res- sjevsky, Lombardy en Benkö af. In twee Latijns-Amerikaanse toernooien kwam een plaats in het interzonaal toernooi terecht bij de Cubaan Diaz en de Co lombiaan Castro. In het Italiaanse Carlo was maar één plaats te verdienen. De Portugees Durao die met Mariotti het toernooi had gewonnen verloor de be- slissingsmatch en viel dus af. De hier onbekende Harandit (Iran) won in Tehe ran. Aaron uit India, die ooit nog eens meespeelde in aen Hoogoventoernooi, kwam niet verder dan de derde plaats. K I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19