Sluiswi jk Nieuw woningproject voor Haven to (fe vishal Symposium gaat niet door Zoetjes gaat de paardetram E.H.B.O.-Santpoort wil een pop i* ii Goeie kop koffie beter met Buisman. i •Ji 1 sr Ook cursus IJmuiden Tips: 15389 i i Petitie Wereldwinkel tegen Spanje in Jubileum „Zanglust” 7 NIEUWS UIT STAD EN STREEK DINSDAG 3 O SEPTEMBER 19 75 6 met uw nieuwe sierbestrating. Ondernemers van Hartje Haarlem aas J w „In vroeger jaren. toen er nog niemand echt haast had, was dit café naast herberg ook wacht lokaal voor de paardetram en la ter voor de stoomtram. Als d ar dan reizigers wachtten, dan had de kastelijn de vlag uitgestoken. Heeft u een TIP voor Kenne- mer Kruimels? Belt u dan even 15389 (02550). Graag vragen naar Ko van Leeuwen. 1 oktober PROFICIAT GROTE HOUTSTRAAT/NOORD- 1975 ANEGANG PAARLAARSTEEG EN SPEKSTRAAT hartje Haarlem hartstikke gezellig! 14 Modern - passend bij uw moderne etalages - funktioneel - fijn vlak voor de voetgangers - met een goede afwatering en een zonnige aanblik. Zo wist de voerman dat hij pas sagiers moest ophalen. Vaak bleef die voerman dan wel enige tijd uitrusten in het etablisse ment, gul onthaald op hartver sterkingen van gasten zowel als van passagiers. Nou, als ik zo’n verhaal hoor, dan krijg ik zelf een beetje de kriebels. Vandaar die paardetram.” - - ■w TTPTIf (Van een medewerker) kreel en 276 kisten varia. Prijzen in guldens tong één tia (ADVERTENTIE) De besommingen waren: De paardetram die nu in Santpoort kruimels J BEVERWIJK. In de Wereldwinkel Beverwijk ligt een petitie ter onderteke ning, waarin er bij de Nederlandse rege ring op wordt aangedrongen ogenblikke lijk alle economische en diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken. In verband met het jubileum zal er op 28 oktober van 17 tot 19 uur wel een receptie worden gehouden in de recrea tiezaal van paviljoen „Lommerlust” aan de Alkmaarseweg. ging? Daar ligt volgens ons de oplos sing”. Dinsdag vertrokken: Leni, IJmuiden, Bilbao; Stern, Londen. (ADVERTENTIE) KW KW KW 113 150, 189 15.400, 9.200, 24.700, KW KW KW 149 187 214 Het roesten. voor een ieder: het is de moeite waard eens te gaan kijken. ior jn )te ■er ■.er de ep en el-{ ep tr- ',e- ne in In de petitie wordt de verwachting uitgesproken, dat de woorden van minis ter-president Den Uyl in daden zullen worden omgezet: „Hun strijd is onze strijd”. De Wereldwinkel, gelegen aan de Alkmaarseweg 231, is zaterdag van 11 tot 17 uur geopend. Bovendien wordt het veroordeeld, dat de regering pas na veertig jaar van dictatuur op de ontwikkelingen in Span je heeft gereageerd. Of zijn paardetramverhaal histo risch juist is? Ach, in geen enkel archief is iets te vinden over een paardetram die vroeger in Santpoort gereden zou hebben, al klinkt het verhaal dan ook alleraardigst. Een stoomtram reed er wel. Die kwam Van de vijfentwintig kotters die zater dag markten, kwamen zestien schepen met hun besomming toch nog boven 20.000 uit, ondanks de reeds gesigna leerde slechte weersomstandigheden. Zo dat over het algemeen toch op een redelijke visweek kan worden terugge zien. DEN HELDER. Tijdens de afgelo pen week hebben de weersomstandighe den het de vissers duidelijk gemaakt dat het herfstseizoen opnieuw is aangebro ken. Want hoewel er dagelijks van aan voer sprake is geweest, bleken de vang sten toch beduidend lager. Dit gold vooral de grotere kotters, ofschoon zij toch de gehele week op zee zijn geble ven. Per 40 kg: pieterman 62; oesters 47; inktvis 84; tabot 479-164; griet 288-144; kabeljauw één en twee 224-186; kabel jauw drie 168-104; kabeljauw vier 164- 94; kabeljauw vijf 87-40; schelvis twee 166; schelvis drie 36; schelvis vier 94-67; koolvis drie 65; koolvis vier 25,14; schol één 118-98; schol twee 124-96; schol drie 118-98; schol Vier 84-65; wijting drie 90- 48; makreel één 24,40-22,40; makreel twee 41-26; haring één 43,80-30,80; schar 69-5, hammen 162-104. f 14.000, KW 221 16.000, KW 226 7.300, KW 174 ƒ14.600, SCH 256 ƒ17.000, VL 121 12.000, VL 131 12.1Ó0, VL 142 2.000, WH 45 ƒ7.500, WR 68 ƒ4.300, IJM 207 plus IJM 209 ƒ17.500, IJM 29, plus IJM 30 3.900, KW 42 plus KW 135 4.800, KW 44 plus KW 85 17.800, KW 167 plus WR 32 ƒ15.000. „Wanneer je eenmaal direct gecon fronteerd wordt met een ongeval en je kunt zelf helemaal niets doen, alleen maar hulpeloos toekijken hóe een ander in nood verkeert, dan ga/je zeker denken over een E.H.B.O.-cur sus. Zo is het mij vergaan en met die achtergrond gaan veel mensen aan E.H.B.O. beginnen. En een ongéval kan overal gebeuren, vlak om je heen. Iedereen kan er mee te maken krijgen”. Aan de maandagmarkt werd aange voerd: 18.860 kg tong; 116 kisten tarbot en griet; 642 kisten kabeljauw: 58 kisten koolvis; 133 kisten schelvis; 709 kisten wijting; 1376 kisten schol; 106 kisten schar; 1776 kisten haring; 26 kisten ma- Dan krijgt de tram lantaarns en de paarden krijgen aan het hoofd „wiel- rennersverlichting”. De paardetram gaat de feestelingen in Santpoort vanaf 1 oktober rondrij den. Eens op een koude dag hadden kachels en locomotief zoveel briket ten verstookt, dat de stoomtram enige honderden meters voor het station netje van Beverwijk hijgend bleef staan. De briketten waren schoon op, doch laconiek loste de machinist zo iets op. Hij stuurde z’n hulpje naar de plaatselijke kolenboer en toen déze met een stapeltje briketten in de armen terugkeerde, kon de tram pre cies het Beverwijkse station binnen lopen. Die stoomtram heeft nog tot 1924 getuft. Toen kwam de vervan ging door een autobus. W’ Peter Borger: „Het is juist zo fijn, dat die mensen komen, omdat de Per 1 kg: tarbot 16,04-14,30; grote tong 15,20-13,67; grootmiddel tong 14,25-12,70; kleinmiddel tong 10,57-9,52; 1 9,08-8,7; tong twee 8,09-6,88. Hij is al enkele malen gesignaleerd in Santpoort, de paardetram. Getrok ken door twee uit de kluiten gewas sen paarden reed hij door de Hoofd straat. „Krachtjongens” noemt Wes- terhoven die paarden. En hij kijkt met genoegen uit naar de winter, warfneer het vroeg gaat donkeren. Ook de E.H.B.O.-afdeling IJmuiden start een nieuwe cursus. Deze bestaat uit 12 lessen en deze worden gege ven in het Wit-Gele Kruisgebouw aan de Zeeweg in IJmuiden. Op 7 oktober is de eerste cursusavond. De lesavonden beginnen om acht uur. vanuit Haarlem Schoten, Santpoort, IJmuiden, Beverwijk enzo voorts in Alkmaar te belanden. Daar zijn talrijke anecdotes in de herinne ring over blijven voortbestaan. Heel oude mensen weten het nog wel uit eigen ervaring te vertellen. Hoe de conducteur even opstak in een Sant- poorts café om aan een oorlam te nippen. En hoe op de winterdag op briketten gestookte kacheltjes de temperatuur in de coupé’s van het stoomvehikel veraangenaamde. Bij hevige sneeuwval kon het trammetje niet eens op één dag terug komen uit Alkmaar. Dan bleef de conducteur- machinist overnachten. De hoogste besommer maakte ruim 36.600 voor 2942 kilogram tong (gemid delde prijs 9,83 per kilogram), 2130 kilogram schol en 1066 kilogram andere vissoorten. Dit was zaterdag, terwijl er vrijdag nog een kotter aan de markt was met een besomming van ruim 39.700. Het was de opbrengst van 2270 kilogram tong 11,20) en 4385 kilogram schol. Dat zegt Frans de Lee, bestuurslid van de E.H.B.O.-Santpoort, als hij samen met voorzitter Peter Borge? over eerste hulpverlening praat. Dé, nieuwe cursus begint op 1 oktober weer en verder staan er tal van activiteiten op het E.H.B.O.-program ma. Op 8 oktober komen de cardio loog E. Müller en de chirurg V. H. Haag, beiden verbonden aan het Dia conessenhuis te Haarlem, een lezing houden voor de Santpoortse E.H.B.O.- ers. Alle cursisten en leden zijn daar welkom. Desondanks konden nog behoorlijke besommingen worden genoteerd, omdat de prijzen door de geringe hoeveelheden dikwijls stevig werden aangetrokken. Dit is vooral met de schol het geval geweest. van tijd tot tijd het straatbeeld zal verlevendigen, komt uit Haarlem. „Die paardetram” houdt een vrolij ke serviceverlening in die de Sant poortse restaurateur Jan Westerhoven zijn verteerders wil bieden: hij wil daartoe een oude paardetram laten rijden waarvan zijn gasten gebruik kun'nen maken. Enkele telefoonnummers voor opgave van deelname: 21883, 15331 (beide kengetal 02550). gediplomeerden bij ons ook hartmas sage doen. Dat is iets dat niet onder de normale E.H.B.O.-cursus valt. We zijn ook al een tijd aan het sparen voor een pop die geschikt is voor het oefenen op hartmassage en beade ming. Dat is een geweldig ding. Er zit ook een meter op of alles goed wordt toegepast en er komt zelfs een com pleet cardiogram uit rollen”. Vertelt dat zo’n pop tweeduizend gulden kost en dat de helft daarvan nu in kas is. Nog een lezing wacht de Sant poortse hulpverleners. Op een nog vast te stellen datum komt de heer J. Nauwelaerts d’Agé uit Bloemendaal voorlichting geven over topsport. „Nauwelaerts is directeur Sportief i van de Europese Judobond en drijft zelf een uitgebreide sportschool en weet dus uit eigen ervaring waarover hij praat’’, zegt Peter Borger. Frans de Lee: „Vaak krijgen we verzoeken van sportverenigingen om bij wedstrijden aanwezig te willen zijn. Nou, daar kunnen we gewoon niet aan voldoen. Wij zeggen dan' waarom gaan er niet mensen uit zo’n vereniging zelf een E.H.B.O.-cursus volgen, gewoon vanuit die vereni- BEVERWI.IK. In verband met het overlijden op 13 september van mr. A. A. M. Leesberg, voorzitter van het St. Jozef-Rustoord en het paviljoen „Lom merlust”, heeft het bestuur besloten, het symposium, dat op 14 oktober aanstaan de zou worden gehouden in het rustoord ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan, niet door te laten gaan. Schepen vertrokken op zondag: Wels, Bremen; Tor Anglia, Immingham; Tor Britania, Gotenborg; Overseas Ancho rage, Golf van Mexico; Vega, Seixal, IJmuiden; Torsten, Southampton, Zaan dam; Hai, Bremen; Ascanius, Middles- borou; Pavo, Boston; Marchant, Londen; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Regents Park, Swansea, IJmuiden; Dart, Londen; Tarring, Hull, Zaandam; Ventura, Lon den; Brinda, Poole, IJmuiden; Superiori ty, Beirvet, Zaandam; Geise, Duinker ken, IJmuiden; Kahlenberg, R’dam, IJ muiden; Emsland, Uddevala, IJmuiden; Helga-S, Odensee; Lynx, Bergen. Schepen aangekomen op maandag: Avenir, Swansea; Heinz Helmut, Mont rose; Stern, Delfzijl; Steinbukk, Bergen; Julia Rossi, Abidjan; Thorhaven, Ant werpen; Karin Danielsen, Bilbao, IJmui den; Baldur, Lulea, IJmuiden. A - Maandag vertrokken: Helga-S, IJmui den, Odensee; Lynx, Bergen; Gulf Miss, Cont. Plat.; Este Defelice, Cont. Plat; Cheroccee, Cont. Plat; Ojibwa, Noordzee; Sistell Ponton T336, Noordzee; Mar jan, Le Havre; Steinbukk, Bergen; Har court, Goole; Chihaija, IJmuiden, Mon rovia; Nordkynn, Londen; Stirling Brigg, IJmuiden, Cont. Plat: Paul, Delftzijl; Thurhaven, Rotterdam. De commissie bestaat uit de dames Adelaar, Falentijn en Souwer met de heren Fijen, Pronk, A. de Reuver, K. de Reuver, Souwer en Post. Mevrouw Van Helden werkt meè aan de verschillende inzamelingsacties. Vrijdag 3 oktober wordt er een open klaverjas- en kienavond gehouden (8 uur) in café Sport aan de Alkmaarse weg. Na afloop wordt er gedanst met muzikale medewerking van de Willy Dicks. W e?- BEVERWIJK. Het mannenkoor „Zanglust” heeft voor de organisatie van de viering van het gouden jubileum een commissie samengesteld, die de eerste activiteiten inmiddels heeft aangekon- digd. IJMUIDEN Maandag gearriveerd: Avenir, Swansea; Heintz Helmut, Mont rose; Stern, Delftzijl; Steinbukk, Ber gen; Julia Rossi, Abidjan; Thorhaven, Antwerpen; Karin Danielsen, Bilbao, IJ muiden; Baldur, Lulea, IJmuiden; Corry 2, Boston; Paul, Kotka; Falcon Prinsess, Donges; Cycloop, Noordzee; Venus, Ler wick; Kossou, Santander; Harcourt, Ol denburg; Rane, Ala; Rijnborg, Norsun- det; Stoer, Bremen; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Audacia, Gainsborough, IJmuiden; Marie Cristine, Karlstad: Comba Progress, Bristol; Mundogas Rio, Sluiskil, IJmuiden; British Vine, Swan sea; Leonidas 2 Rauna; Sommen, Hout- centrum, Zaandam; Frauke Catharine, Karlstad, Zaandam; Poite De Tallagr Duinkerken; Brandon, Swandea; Fridel, Whitby, IJmuiden; Lobe, Rochester, IJ muiden; C.V. Lightni Norfolk; Grime, Rotterdam; Leni, Hamburg, IJmuiden; Alberson, Londen; Magu, Dordrecht, IJ muiden; Lumaeus, Antwerpen; Satur- nus, Dundee. E.H.B.O.-verenigingen hebben een dienstrooster voor preventieve hulp. Zo zijn ze in Santpoort bijvoorbeeld altijd paraat tijdens alle activiteiten in de feestweek en op de jaarmarkt. „Het belangrijkste voor een e'.H.B.O.- er is eigenlijk dat hij weet wat hij niet moet doen”, zegt De Lee. „We kunnen voor de nieuwe cursus nog enkele mensen plaatsen. In 18 a 20 lesavonden wordt je opgeleid voor het diploma. Die avonden zijn altijd op woensdag van 20 tot 22 uui’ in het jeugdgebouw naast de katholieke kerk aan de Brinkgrevelaan”. KW 4 ƒ14,600, KW 11 ƒ21.000, KW 22 ƒ28.000, KW 24 ƒ21.900, KW 25 ƒ52.000, KW 45 50.000, KW 88 22,900. KW 105 28.500, ƒ26.600, 13,890, Op het punt Conradstraat-Oranjestraat-Bik en Arnoldkade zijn schuin tegenover het NS-station grondwerkzaamheden begon nen ter voorbereiding van huizenbouw. In het kader van het tweehonderdvijftien-woningenplan voor Sluiswijk worden daar een kleine veertig etagewoningen neergezet. Zestien daarvan zullen gebouwd worden in een blok met drie woonlagen op onder bouw, de rest in een blok dat vier woonlagen al tellen. Binnen niet al te lange tijd hoopt men voor dit project de eerste paal te slaan. De huizen zullen gebouwd worden volgens de normen van de woningwetbouw. Dinsdag gearriveerd: Gibraltarstreet, Cont. Plat; Impala, Ipswich; Savonita, Yokohama; Odet, La Nouvelle; Lavanti, Antwerpen; Teutonia, Rotterdam; Auto route, Kopenhagen; Antclizo, Huil; Noorbeek, U.K.; Marconi, Kingslynn, IJ muiden. Vosse kon het niet aanzien, kocht de tram en heeft hem opgeknapt. Nu rijdt hij er bruiloftsgangers mee, in combinatie met koetsjes. Met Jan Westerhoven werkt hij graag samen: „Die man is ook gek van paarden. In zijn café, in het Chalêt en dan de Stoeterij, overal hangt de sfeer van het paard. Daar doe ik graag aan mee”, zegt Vosse. Stalhouder Vosse, ook een man die van een liefhebberij zijn beroep wist te maken, heeft begin van dit jaar in Groningen zo’n ding ontdekt, stond er te rusten en te 0- ulj - - f u

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7