UITVOER ZES PCT GEDAALD voorzieningen nodig Wilson waarschuwt Britten niet inflatoire voor aanhoudende inflatie CURSUSSEN Houd de camera Slechts kwart van bejaarden heeft speciale „Begrotingstekort Backto school? The original College Coat now available at de Bonneterie. From Dfl. Ï80- paraat! j me*“ I I; 1 75 50 kV Alphenaar Orgel concert elektronisch orgel fotörfSw -film PLEIDOOI VOOR RELATIE-WERKTEAMS IN DE WIJKEN THESAURIER-GENERAAL: Healey gewipt uit partijbestuur Labour Nikon fotoschool Expositie De Hoge Veluwe 40 l' opent 6 oktober i AM NederlandseTapijt Centrale j 13 OKTOBER WOENSDAG 1 197 5 VARIA 12 Solidariteit I I I Fotowedstrijd voor sluit de vrouw 15 oktober J. H. Lartique in )EN Cogh Vincent van S Onder redactie van J.P. Bos DAC VAN DE KORTE FILM Amsterdam: Kalverstraat/Rokin. a. The Hague.- Gravenstraat/Buitenhof ELKE FOTO- OF FILMAMA- TEUR heeft wel eens een mo ment beleefd, waarop het zelf verwijt hard toesloeg. Er deed zich onverwachts een leuk tafe reeltje voor, rondom kind of kat om maar iets te noemen, in de huiskamer, in de tuin of op het balkon, en dan volgde een panie kerig rennen naar de plaats waar de camera pleegt te liggen. Op zo’n moment was er geen grotere ramp denkbaar, wanneer bleek dat het apparaat, keurig wegge borgen in een combitas bijvoor beeld, niet onmiddellijk „schiet- klaar” was. Neem nou deze foto. Kinderen kunnen de meest won derbaarlijke spelletjes bedenken. Deze kleine meid lapte ineens alle bestaande gedragsregels aan de laars en ruilde haar kleertjes voor een paraplu. Ze rende de tuin in en daar stond ze in heel haar vertederende onschuld. Daarom: als u zich nier wilt beroofd zien van foto- of filmop namen die de moeite van het be waren waard zijn, houd uw ca mera paraat! Stel haar in op wat men in de fotografie „box-instelling” noemt, zodat men niets of heel weinig behoeft te verstellen. Bij een fotocamera is dat meestal f 11-1/60, afstand op 3 meter. Bij die handige pocketcamera’s is in stellen vrijwel overbodig. Zet de flitser of het flitsblokje op het toestel, zodat men geen tijd ver liest met het bevestigen. magnw 'S’- kowgsa»»""™'"» (ADVERTENTIE) 1 of I (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) van deze s al i de het dat leek rs te ning van hebben zij het moeilijkste deel van deze strijd nog voor de boeg. In een rede op het congres van de Labourpartij in Blackpool wees hij de van en alleen BLACKPOOL (Reuter, DPA, UPI). Premier Wilson heeft de Britten giste ren gewaarschuwd dat hun een „stren ge” winter te wachten staat in de strijd tegen de hollende inflatie. Volgens hem DEN HAAG. (ANP) De Nederland se uitvoer is in de eerste helft van dit jaar zes percent in omvang afgenomen. De invoer ging in diezelfde periode vijf percent achteruit, zo blijkt uit voorlopi ge cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. leer- i er auze om ;n te KRUISWEG 47-49 HAARLEM 023-320244 3» .2? ep 1 Volgens Healey moet er nauwlettend op de staatsuitgaven worden toegëzien om geld te vinden voor het stimuleren van de industrie. Wilson merkte in dit verband op dat de inflatie, die in Enge land tweemaal zo hoog is als in de meeste andere westelijke industrielan den, belet de economie weer op gang te brengen en af te komen van de werk loosheid. De leeftijdsbepaling tot het bejaard worden is maatschappelijk vastgesteld. Bij die vaststelling vormen de bejaarden een leeftijdscategorie met mee» vrije tijd en met recht op pensioen. Maar ook andere categorieën beschikken over meer vrije tijd, zodat die constatering alleen nog niet rechtvaardigt specifiek ruimte lijk accommodaties voor bejaarden op te trekken. Zij moeten gebruik maken van algemene accommodaties en zullen mis schien dan daarin een groep vormen. Maar daarvoor hebben zij dezelfde rech ten en vrijheden als iedere burger. Ook als het om huisvesting gaat is het Minister van Financiën Healey voegde hier nog aan toe, dat als men nu zou trachten de economie over de hele linie aan te zwengelen, dit zou kunnen leiden tot een ineenstorting van de economie, waarbij het aantal werklozen dat nu 1,25 miljoen bedraagt, in een jaar tijd zou stijgen tot twee a drie miljoen. HAARLEM. Het is onzin iemand die 65 jaar is geworden ook direct een bejaarde te noemen en zo te benaderen. Dat is de conclusie van een commissie van de Nederlandse Vereniging van Dien stencentra, die een studie verrichtte over wijkwerk voor bejaarden in grote ste den. Naar het idee van deze commissie kunnen er geen redenen worden gevon den om voor de leeftijdsgroep die we bejaarden noemen categoraal afgestemde voorzieningen te realiseren. ties van hoogbejaarden waarin het soli dair zijn voor elkaar weinig mogelijkhe den meer biedt. De sociale beschutting die incidenteel aangebouwde diensten centra hierbij kunnen bieden is in het algemeen ook uiterst gering omdat hier toe de personele mogelijkheden ontbre ken. kinderlijke kijk op de zaken. Op deze wijze heeft de thesaurier-generaal van Financiën, dr. C. J. Oort, gisteren gerea geerd op sommige commentaren op de Miljoenennota. IN HAARLEM IS sinds kort de Nikon School Nederland gevestigd. Naast de bureaus van de importeur van dit Japanse cameramerk, INCA, aan de Rutherfordstraat (mdustriege- bied Stephensonstraat) is een accom modatie voor de fotoschool ingericht, die op maandag 6 oktober officieel wordt geopend door de president van Nikon Europe, mr- M. Takaku. In wat Nikon zelf fotografisch onderwijs centrum noemt worden cursussen van één dag gegeven. Het onderricht loopt van het inleggen van de film 1ot het maken van portretwerk in de studio. Het is de bedoeling ook geregeld werk van diverse fotoclubs te expose ren. Als eerste is hiervoor de Haar lemse Amateur Fotografen Vereni ging uitgenodigd. Op verzoek van het HAFV-bestuur hebben twee leden van de Heemsteedse jeugdfotoclub Het Ogenblik, Ronald Roozen en Paul Kramer, uit een stapel van 150 stuks ongeveer tachtig drukken geselec teerd. militante vakbonden die roepen om snelle maatregelen tegen de werkloos heid, er op dat eerst de inflatie moet worden bedwongen. speciale wijkvoorziening moet komen, in sterKe mate gericht op relatievorming. Als werkzaamheden denkt men aan het toezien op en uitvoering geven aan cen trale alarmering; het bij noodzaak doen uitvoeren van lichte en zware huishou delijke taken; het bij noodzaak doen uitvoeren van wasbeurten; het aktief en-of passief aanwezig zijn wegens een te signaleren zeer tijdelijke verzorgings- noodzaak; het voorzien in de behoefte aan warme maaltijden en het naar be hoefte verzorgen van persoonlijk con tact, met waarborgen voor de continuï teit daarvan. Uit psychologische en economische overwegingen zal degene die hulp gaat bieden in de nabijheid moeten wonen. In principe kan elke burger die in de buurt van de betrokken bejaarde woont, tot het relatie-werkteam worden toegelaten. Dat betekent, dat hij of zij bereid moet zijn alle voorkomende werkzaamheden bij de bejaarde tegen betaling te ver richten en op vrijwillige basis contacten met de bejaarde te onderhouden. DE CURSUSSEN Smalfilmen voor amateurs, zoals die in de afgelopen jaren zijn verzorgd door de Film groep Nederland (uitgevers van het tijdschrift Smalfilmen als hobby), verheugen zich in een grote belang stelling. De sterke toeneming van het smalfilmen noopt de organisatoren tot een nieuwe en originele methode, namelijk dagcursussen. In een enkele volle woensdag krijgt de amateurfilmer een volledig beeld van het filmen als hobby, van opna me via montage tot en met geluid. De cursussen starten na 15 oktober. Cur susleiders zijn onder anderen Jan A Kleyn, Hans H. Plas en Piet Joosten. De cursus staat voor iedereen open, ongeacht leeftijd of geslacht. Men kan zich nu al opgeven bij Filmgroep Nederland, Diederikstraat 4, Haarlem, telefoon 023-321426 en 075-179394. De Men moet dit financieringstekort op de volgende wijze bezien: voor het grootste deel (volgens schatting ongeveer negen miljard gulden) houdt dit finan cieringstekort verband met de recessie zelf en dat deel van het tekort zal dus verdwijnen als de recessie ophoudt. Ver der zal straks als de economische groei weer op gang komt meer liquiditeit nodig zijn en tenslotte kan het dan nog resterende liquiditeitssurplus weggeno men worden door consolidatie (omzet ting in langlopende leningen). Het rijk heeft in het verleden wel meer leningen opgenomen om de liquiditeit te verkrap- pen. Naar de waarde gerekend steeg de uitvoer van 36,9 miljard in het eerste halfjaar van 1974 tot 38 miljard in januari-juni van dit jaar. De waarde van de import ging omhoog van 36,9 miljard naar 37,8 miljard gulden. Deze cijfers zijn exclusief de buitenlandse handel met België en Luxemburg. De waardestijging van de uitvoer be droeg in de eerste helft van dit jaar drie percent en die van de invoer twee percent. Uit het feit dat de importprij- zen gemiddeld acht en de exportprijzen negen percent zijn gestegen kan worden afgeleid dat het invoervolume vijf per cent is afgenomen en het exportvolume zes percent. De teruggang van naar de hoeveelheid hangt bij de invoer voor een belangrijk deel samen met een vermin dering van de invoer van grondstoffen en halffabrikaten met tien percent. Wat de export betreft gingen er acht percent minder industriële produkten naar het buitenland dan in het eerste halfjaar van 1974. Wilson en Healy spraken het jaarlijk se Labourcongres toe, nadat de minister van Financiën was gewipt als lid van het partijbestuur. Met 347.000 tegen 249.000 stemmen werd Erie Heffer, een vertegenwoordiger van de militante lin kervleugel en fel tegenstander van het Blitse lidmaatschap van de EEG, in zijn plaats gekozen. Heffer is een scherp ciriticus van het economische beleid van de regering. niet direct nodig alleen aan bejaarden woningen te denken- Wel moet er wor den voorzien in kleinere woningen voor kleine gezinnen en alleenstaanden: de groep waartoe ook de bejaarden beho ren. In de grote steden komt men nu echter veelvuldig de situatie tegen, dat de‘ binnenstad hoofdzakelijk door oude ren wordt bewoond. Hierdoor wordt het leefmilieu uitgedund: veel woningen met weinig mensen, met als neveneffecten vermindering van winkelstand, dienst verlening en openbaar vervoer. Een dat zijn juist de zaken waaraan de bejaarde het meest behoefte heeft. De eisen aan de directe woonomgeving worden groter naarmate men ouder wordt. Vandaar dat er woningen voor deze groep van men sen moeten zijn tussen normale wonin gen door. In de nota „Wijkvoorzieningen bejaar den” die door de commissie werd sa mengesteld, constateert men, dat veel bejaardenwoningen in serie zijn en wor den gebouwd. Vaak vooral omdat reali sering anders financieel niet haalbaar is. Het gevolg is dat bejaarden steeds meer in concentraties bijeen moeten wonen. Na een aantal jaren zijn dit woonconcentra- Aan de „Dag van de korte film” op 5 oktober in het Haagse Congresge bouw wordt zowel door vakmensen als amateurs deelgenomen. Het tijd schrift „Smalfilmen als hobby” richt in samenwerking met de Haagse Smalfilm Liga een stand in, waar doorlopend korte amateurfilms wor den vertoond. Ook wordt gedemon streerd hoe men op eenvoudige wijze geluid bij de eigen 8 mm film kan maken. Kom luisteren hoe een beroeps het elektronisch orgel bespeelt. Alphenaar, hètorgelcentrum van Kennemerland, organiseert samen met Yamaha orgels een fantastische orgelavond met de vermaarde Claude Dupras, winnaar internationaal orgel- concours. In de pauze hebt u gelegenheid om vrijblijvend kennis te maken met de Yamaha kwaliteitsorgels. Als u het elektronisch orgel een warm hart toedraagt, mag u dit eigenlijk niet missen! Dinsdag 7-oktober aanstaande om 20.15 uur. Concertgebouw Haarlem. Toegangsprijs f 3,- p.p. DEN HAAG. (ANP) Het financie ringstekort van 14,5 miljard gulden, dat het kabinet in zijn begroting voor 1976 presenteert, is natuurlijk wel groot, maar te zeggen dat hierdoor de inflatie wordt aangewakkerd, getuigt van een IN HET VINCENT VAN GOGH- MUSEUM in Amsterdam, onderdeel van het Stedelijk Museum, is een tentoonstelling ingericht met werk van de nu 80-jarige fotograaf J. H. Lartigue. De expositie, een produktie van Galerie Fiolet, met steun van Kodak, is na vrijdag 3 oktober te bezichtigen. Uit de commentaren blijkt verder, al dus dr. Oort, dat te weinig aandacht wordt besteed aan het beleidsvoornemen van het kabinet om de groei van de collectieve lasten (rijksuitgaven plus so ciale lasten) in de komende jaren te beperken tot één percent per jaar. Dit is het antwoord van het kabinet op het dilemma: of de groei van het reële inkomen van de werknemers beperken of het beslag, dat de collectieve lasten op het nationale inkomen legt, minder snel laten toenemen. kosten bedragen 50. De deelnemers ontvangen na afloop een fraai certifi caat. De cursussen worden gehouden in de Nederlands Nikorischool, Ru therfordstraat 7 in Haarlem. Eveneens in de accommodatie van de Nikonschool start de bekende Hans Götze verscheidene fotocursus sen voor vakfotografen. Deze cursus sen zijn voornamelijk praktisch. Ieder lesprogramma is er op gericht het behandelde onderwerp in de praktijk te leren kennen en toepassen. Theo retische uiteenzetting wordt zoveel mogelijk beperkt. Met een minimum aan hulpmiddelen worden ideeën in een visuele vorm verwezenlijkt. Iede re avond begint met een bespreking van het ingeleverde werk. Regelmatig zullen gastdocenten worden uitgeno digd om hun oordeel over het werk van de cursisten te geven. Gedurende de cursus, en ook nog tot twee jaar na afloop, kan men werk voor schriftelijke correctie of advies inzenden. Aan het einde van iedere cursus zal aan de deelnemers een certificaat met korte beoordeling worden overhandigd. Samen met het tijdens de cursus te maken werkboek kan dit een steun zijn bij sollicitaties. Eens per jaar zal een gezamenlijke manifestatie van cursisten en oud- cursisten in de vorm van een exposi tie worden georganiseerd De eerste zal in het voorjaar van 1976 zijn. De cursussen houden zich bezig met: Vormgeving bij kunstlicht, Re toucheren. Creatieve fotografie, Spe ciale fotografische technieken en Met foto’s geld verdienen. Nadere inlichtinen bij het bureau: Leidsestraat 23, Haarlem, telefoon 023-324113. OP 15 OKTOBER sluit de inzend termijn „Vrouw- waaraan Uit onderzoeken is gebleken, dat onge veer een kwart van de mensen boven de 65 jaar behoefte heeft aan solidariteit: het weten dat er hulp is op het moment dat die nodig is. Voor die mensen zal de relatie met een ot meer nabij wonende personen die eventueel hulp kunnen en willen bieden meer zekerheid geven dan de voor hen verre bureaus met een veelheid aan mensen die ze niet kennen. Wordt op een kwade dag de vrouw van een ouder echtpaar ziek dan zijn de eerste reacties die van „hoe moet het nu verder” en „wat gebeurt er met ons”. Van grote invloed is dan het al of niet aanwezig zijn in de woonomgeving van iemand die ze vertrouwen en die hulp kan bieden in een persoonlijke sfeer- Komt er iemand die ze kennen en die in persoonlijke relatie op al hun behoef ten zal ingaan cf komt er naast de huisarts nu ook de wijkverpleegster, de bejaardenhelpster, de bezorger van maaltijden en iemand voor vriendschap pelijk huisbezoek. In het laatste geval zitten deze mensen tussen vijf uur ’s middags en negen uur ’s morgens en in de weekeinden zonder aanspreekbare mogelijkheden. Van de 168 uur die een week telt zijn ze, buiten de huisarts, dan nog altijd teminste gedurende 128 uur buiten de bereikbare mogelijkheden van aandacht en hulp. Vandaar de conclusie, dat de algemene dienstverleningsvoorzieningen in staat moeten zijn de benodigde hulp te verle nen. Die hulp moet vanuit de woonom geving van de bejaarden komen, maar juist binnen de dienstverlening is een regionalisatieproces op gang gekomen. De studiecommissie meent nu. dat er een DINSDAG 7 OKTOBER zal de ju- bileum-fototentoonstelling „De Hoge Veluwe 40” worden geopend door de voorzitter van dit nationale park, ir. S. H. Visser- Plaats van handeling is net bezoekerscentrum „De Aan schouw”. van 10.30 tot 12.30 uur. Geëxposeerd worden circa veertig kleurvergrotingen van natuuropna men, gemaakt door de werkgroep fo tografie van de Vereniging Vrienden van de Hoge Veluwe. Hieraan zijn toegevoegd de vijf prijswinnende fo to’s van de landelijke Hoge Veluwe fotowedstrijd '»an 1973. Het geheel is opgezet als een reizende expositie die na de première op de Hoge Veluwe een toernee door het land zal gaan maken. Het bezoekerscentrum „De Aan schouw” ligt aan het parkeerterrein bij café-restaurant „De Koperen Kop” in het hart van het park. Vanaf de ingangen wordt het restaurant aangegeven. de fotowedstrijd foto-van-het-jaar”, vrouwen kunnen meedoen. Ook de jury bestaat in het jaar-van-de-vrouw alleen uit vrouwen: Sonja Barend, Martine Bijl, Tiny Carmiggelt en Maart je van Weegen. Het is hun taak om ruim f 10.000 aan prijzen te verdelen. De hoofdprijs bestaat uit een geheel ver zorgde 14-daagse vakantie voor twee personen naar een zelf te kiezen bestemming tot een waarde f 2000, plus zakgeld van ƒ500. Voor degenen die nog willen mee doen: bij de fotohandel ligt een deel- nameformulier, dat ook kan worden aangevraagd bij de organiserende Stichting Amateurfotografie. Singel 32, Amsterdam, telefoon 020-62864. «a Ml M M M M I M I M M M IM Ml M M M HD f gl prijzen. Een uitstekende service en ^e(J een uniek 15% tpr 71 Um =1 Kortom, we zi|n stukken ne u per strekkende meter M St. strekkende meter. 3»^ Ml imimimimimimimimimimi M M ’Ww* - 1V

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13