IJmuiden Lekke tanker in Arias Navarro boos over protesten tegen doodvonnissen Haarlemmerliede voor Kennemerland MAZDA Cftartendorp DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Winkelcentrum Schalkwijk in de Barteljorisstraat vindt u 5 etages klassieke en eigentijdse meubelen Het woord is aan Olievlek al bijna opgelost Massaal TROEPEN WEG UIT PORTUGESE TV- EN RADIOSTATIONS De Muur JIJ: Plaatselijk regen AGENDA pp»;na 11 Bont-Mode T' KOOIJMAN SANITAIR B.V. K. Chn Tumf tT ovfraï Piucrcn boet <1 bij „nee” tegen Groot-Amsterdam j j Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s. Weerrapporten 2 Kunst 15 Radio en tv 17 Strips 17 19 Economie 18 Beurs 23, 25 Sport TOPFORM WOENSDAG 1 OKTOBER 1975 65e jaargang nuhimer 279 [Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 -31 73 94 hartje hacrlem hartstikke gezellig' kennêmerlaan Telefoon MADRID (AFP, Reuter, UPI). Twee politieagenten zijn vanochtend in Madrid door sluipschutters doodgeschoten. Twee politiemannen werden gewond bij verspreide acties in verscheidene delen van de hoofdstad. Een van hen is later aan zijn verwondingen bezweken. De aanvallen vonden nagenoeg gelijktijdig plaats. De daders wisten te ontkomen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 13 Jmuider Courant La Fontaine: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiatc Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 11) Het Spaanse persbureau Europa Press V/////////////////////////////////////////J (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 3) ADVERTENTIES Barteljorisstraat 13-17 - Haarlem -023/320850' Vlak bij de Grote Markt 11 ^FRANKESTRAAT 27 (bij C&A) HAARLEM/ voor het lekkerste brood en fijn banket De aanslagen gebeurden op het mo ment dat duizenden aanhangers van ge neraal Franco zich verzamelden bij het koninklijk paleis voor een massademon stratie tegen de protesten uit het buiten land in verband met de executie van vijf stadsguerrillastrijders. Minister De Gaay Fortman was voor commentaar op de uitslag niet bereik baar. De voorlichtingsdienst van zijn mi nisterie liet echter weten, dat de uitslag van het referendum als een advies zou worden beschouwd. Als zodanig zal de uitspraak van de bevolking worden ge voegd bij de andere adviezen en reacties met betrekking tot het wetsontwerp. LISSABON. (UPI) Premier Pinhei ro de Azevedo van Portugal heeft van daag bekendgemaakt dat de soldaten die de radio- en televisiestations hebben be zet, uit alle stations worden teruggetrok ken, behalve uit Radio-Renascenza. Tovalop is in 1968 na de ramp met de tanker „Torrey Canyon” bij Zuidwest- Engeland opgerjcht door de rederijen van zeven grote oliemaatschappijen. Ook staatsrederijen uit de Sovjet-Unie, de DDR en Bulgarije zijn bij Tovalop aan gesloten. morgen ons desgevraagd een woordvoer der van Tovalop, de onderlinge schade- verzekeringsmaatschappij van tankerre- ders in Londen, mee. Het olieveld veroorzaakt door de uit stromende olie, kreeg gisteren in de loop van te Onze kleinste vijanden zijn het meest te vrezen. Dc van SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 Specialité CANARD SAUVAGE ROTI Tafelres. Telefoon 32-37.34 Kleine Houtstraat 44 Haarlem Hartstikke nieuw Hartstikke fijn wandel-winkel domein vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. Portugese troepen met gasmaskers be waken het radiostation dat het leger heeft gesloten. Gisteravond schoten de soldaten in de lucht en wierpen traangas granaten naar de stenengooiende socia listen. ..Ultra links toont onder het mom van vrijheid voor Spanje nog grotere onvrij- 2000 GRATIS PARKEERPLAATSEN meldde dat verscheidene groepen jonge lui in buitenwijken van Madrid op de politie hadden geschoten. Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgenavond: IJMUIDEN. De lekke Griekse olie tanker „Pacific Colocotronis” is vanmor gen om tien uur de averijhaven van IJmuiden binnengesleept. De olieschade die de tanker heeft veroorzaakt zal wor den vergoed tot een maximum bedrag van 4,4 miljoen dollar, zo deelde van- Gevolgd door het oliebestrijdingsvaar- tuig „Smal Agt” is vanmorgen rond tien uur de Griekse tanker „Pacific Coloco tronis’’ in IJmuiden binnengelopen. Het schip, dat door lekkage een grote olie vlek bij Den Helder heeft veroorzaakt, is op eigen kracht naar IJmuiden gevaren, toen de ergste olielekkage was afgelo pen. In IJmuiden zal de olie worden overgepompt. Totaal brachten 2427 van de 2939 kiesgerechtigden hun stem uit. Een zeer grote opkomst, die de betrokkenheid van de bevolking bij de provinciale indeling aantoont. De opkomst bedroeg 83,04 per cent van het aantal kiesgerechtigden. Dat is meer dan kon worden genoteerd bij de laatste gemeenteraadsverkiezin- van de dag enorme afmetingen. Ter hoogte van het lichtschip „Texel” dreef gisteravond een olievlek van ruim 780 vierkante kilometer (28 bij 28 km). Zij verplaatste zich sinds haar ontstaan on geveer vijf mijl in noordelijke richting. In IJmuiden heeft men rond het lekke schip een kraag gelegd om te voorkomen dat de olie de haven instroomt. Voorts wordt de olie overgepompt in de Shell- tanker „Drupa”. Zodra olie in het water stroomt wordt deze met een chemisch middel opgelost. De vlek op zee is nog nauwelijks zichtbaar, zo deelde een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat mee. De olie is namelijk met bestrijdingsmiddelen on schadelijk gemaakt. Als het om het propageren van hun eigen standje gaat, zijn de Duitsers altijd uitstekende gastheren. Zij verstaan de kunst de buitenlandse pers en politici in de watten te leggen en maken er een soort ceremonieel van, hun gasten in alle opzichten gunstig te stemmen. Dat was ook vóór de oorlog al zo, maar door een ernstig gebrek aan beschaving van degenen die in 1932 aan de macht kwa men is die kunst tijdelijk teloor gegaan. Na 1945 echter kwam dit Duitse diplo matieke „verkooptalent” opnieuw tot bloei en menig persvertegenwoordiger kan erover meespreken, hoe overrompe lend de Duitsers sinds 1945 hun eigen belangen hebben weten te bepleiten met een soort van onweerstaanbare en per fect georganiseerde vriendelijke drang, die het moeilijk maakte nuchter en afstandelijk te blijven. De Oostduitsers hebben die promoti- on-talenten blijkbaar niet verleerd. Een P.v.d.A.-delegatie onder leiding van nie mand minder dan voorzitster len v.d. Heuvel is er kennelijk het slachtoffer van geworden. Nuchter en afstandelijk bleef die delegatie, waarbij zich ook prof. J. Nagel bevond, allerminst. Uit spraken tijdens en na het bezoek aan Oost-Duitsland getuigden ervan dat de Oostduitse reclame zijn uitwerking op de Nederlandse socialisten niet had ge mist. Het toppunt was wel, dat „De Muur” tussen Oost- en West-Berlijn als „historisch juist” werd gekenschetst, ter wijl er ook berouwvolle woorden wer den gesproken over het feit dat Oost- Duitsland zo lang geïsoleerd was gewor den met medewerking van onder meer de Nederlandse socialisten. In deze dagen van felle en massale protesten tegen de schending van men senrechten vallen deze woorden rauw en zinloos in de politieke vijver. Zij veroor zaken een plons die volkomen verklaar baar is. Er zijn vele doden gevallen aan „De Muur” en door „De Muur”. Hij heeft levens gekost van mensen die vrij wilden zijn en de politieke terreur in de gesloten communistische vesting wilden ontvluchten. Zeker er is gedurende de koude oorlog veei misverstaan en door anti-propaganda vei’ekend overgekomen. Maar de doden zijn en blijven werke lijkheid en ,.De Muur” blijft een gevan genismuur, een klaagmuur, die nooit kan worden goedgepraat met historisch for malisme. uw warme bakker HK. SNELLIUSSTR, TEL. 14652 Het aantal telefoons in de wereld is op dit moment 315 miljoen en zal in 25 jaar tijd toenemen tot 1 miljard, aldus de secretaris-generaal van de Inter nationale Telecommunicatie Unie (ITU), Mohammed Mill. Verder zei hij dat rechtstreekse televi- sie-uitzendingen per satelliet spoedig realiteit zullen zijn. van de Baskische ETA verdedigd heb ben, verwachten de komende dagen, misschien morgen al, opnieuw een krijgs- raad-volgens-standrecht (sumarisimo), waarbij een vijftal doodstraffen tegen ETA-leden geëist zullen worden. Ook dit militair tribunaal zal bijeen komen in de kazerne van El Goloso (letterlijk vertaald: De Gulzffce) nabij Madrid, waar begin september acht doodvonnissen tegen leden van de mao ïstische stadsguerrilla FRAP geveld zijn. Een officiële bevestiging van deze ver wachting is nog niet verstrekt. ons deden voor. gen. toen 72,31 percent van de kiesge rechtigden kwam stemmen. De gemeenteraad van Haarlemmerlie de zal zich door de uitslag van het referendum laten leiden bij het opstel len van een reactie op het wetsontwerp reorganisatie binnenlands bestuur. De uitspraak van de bevolking betekent een geduchte steun in de rug van het ge meentebestuur, dat zich eerder reeds in een scherpe reactie had verzet tegen het voornemen om de landbouwgemeente bij de provincie Groot-Amsterdam in te de len. heid en onverdraagzaamheid dan mo menteel in Spanje bestaat”, concludeert VVD-voorzitter mr. F. Korthals Altes in het partijblad „Vrijheid en Democratie” van volgende week. Dit is de voorzitter „ontstellend duidelijk” geworden door de afgelopen zaterdag in Utrecht gehouden demonstratie waaraan ook het kabinet- Den Uyl deelnam. De VVD-voorzitter schrijft verder dat hij samen met Hans Wiegel aan de demonstratie heeft meegedaan wegens het „nationale karakter” ervan. Dat het kabinet de demonstratie organiseerde vindt Korthals Altes niet juist. (Zie verder pagina 3) Het ministerie van Verkeer en Water staat is van plan voor de totale kosten van de bestrijding van de olievlek, die de „Pacific Colocotronis” heeft veroor zaakt, een claim in te dienen HALFWEG. De overweldigende meerderheid van de bevolking van Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft gisteren gestemd voor indeling bij de provincie Haarlem-IJmond. De stemver houding Haarlem-IJmondAmsterdam was 2371 tegen 56, ofwel 97,69 percent tegen 2.31 percent van het aantal geldig uitgebracht stemmen. - De paus werd evenmin genoemd, maar Arias Navarro verzekerde wel: „Wij hebben geen gratieverzoeken nodig, van hoe hoog zij ook komen en hoezeer zij ook gebaseerd lijken op vaderlijke be- zorgheid”. Verder verklaarde de pre mier bitter dat niemand zulke vaderlijke bezorgdheid had getoond over het lot van de weduwen en wezen van de vermoorde politiemannen in Spanje. Een zinnetje over de politieke doel stellingen van zijn kabinet (zijn demo- cratiseringsbeloften van 12 februari 1974) verdronk geheel in de zee van verwijten aan binnenlandse en buiten landse tegenstanders en in de vastbera den aankondigingen van hard optreden tegen het terrorisme Navarro: „Het ter rorisme dwingt ons tot voorzichtigheid en vastberadenheid”. Dat vastberaden optreden van het re gime zal, naar wordt verwacht, snel opnieuw duidelijk gestalte krijgen. Ad vocaten die al verscheidene malen leden Deze richtingaanwijzers, die makkelijk aan het stuur kunnen worden aangebracht, moeten de fietser meer veiligheid gaan ge ven in net verkeer. Door een knop in te drukken gaat de rich tingaanwijzer werken en het achteropkomend verkeer kan goed zien welke richting de fiet ser wil in gaan, terwijl deze beide handen aan het stuur kan houden. r Dineren doet U overal 1 alleen „MALLE BABBE” maakt er een CULINAIRE BELEVENIS van. Spec. Canard a l'orange Tafelres. 31 22 73 geopend vanaf 17.00 uur of na afspraak voor AL uw festiviteiten Opnieuw Spaanse agenten gedood Enige tijd regen, vooral in het zuiden van het land, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind, eerst oostelijk, later draaiend naar west. Minimum temperaturen omstreeks 11 gra den, maximumtemperaturen cir ca 17 graden. Onze redacteur in Barcelona meldt: „De Spaanse minister-president Arias Navarro heeft gisteravond in een twintig minuten durende toespraak voor televi sie en radio verscheidene Westeuropese regeringen de mantel uitgeveegd vanwe ge hun protesten tegen de zaterdag in Spanje voltrokken doodvonnissen. Na varro waakte er zorgvuldig voor namen te noemen. Hij citeerde als argument voor zijn uitlatingen een paragraaf uit het verdrag van Helsinki, waarin inmen ging in aangelegenheden van andere sta ten wordt afgewezen. De premier waarschuwde echter dat de politie de stations zou blijven bewa ken en dat alle politieke verklaringen onder censuur van het ministerie van Voorlichting zouden blijven. De soldaten hadden maandagochtend het bezettingsconsigne gekregen. De pre mier zei dat Radio-Renascenza zou blij ven zwijgen zolang de radicalen onver zoenlijk blijven in hun houding. De militairen van een infanterieregi- ment die het radiostation Radio Clube Portugues bewaken, zouden vanmorgen geweigerd hebben aan de 'opdracht premier Azevedo om het gebouw verlaten gevolg te geven. Bij het verlaten van de overige stati- zich geen ongeregeldheden

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1