DEN UYL BOOS OVER BEGRIP VOOR DDR I Leider Italiaanse neo-fascisten op Witte Huis V erdeelde reacties op boycot k F Gescheiden vrouwen willen landelijke alimentatienorm een miljoen gulden aan prijzen I ooindffl dit Eerste paal woestijn Almere geslag en r: L 4^ ii.jl 4 w Campagne in Nederland Bij treinongeluk in Argentinië 32 doden q WOENSDAG OKTOBER 1 1975 BIKKEN- EN BUITENLAND 2 Gastarbeiders es F T r Bedankt Hoger beroep Rechtszaak Neo-Fascisten r sch ope zak de pog me op sep Lood Kardinale rol Ft. Vluchteling Naar Bonn KLM I Voorzitter Averechts Reizen V (Van onze Haagse redactie) Lachmon stelt Den Haag eisen (Van onze redactie in Den Haag) r de woestijn die Almere nu nog is. WEERRAPPORTEN a (ADVERTENTIE) DEN HAAG. De Surinaamse oppositieleider mr. Jaggernath Lach mon wil van de Nederlandse regering de verzekering krijgen dat zij niet akkoord zal gaan met een eenzijdige uitroeping van de Surinaamse onaf hankelijkheid door de Surinaamse regering van premier Arron. Daarmee wil Lachmon een politieke crisis en de vorming van een nationaal kabinet in Paramaribo afdwingen. Vooruitzichten voor vrijdag: WISSELVALLIG MET MIDDAGTEMPERATUREN VAN OMSTREEKS 18 GRADEN (Van onze redacteur in Rome, Gerard Verlinden) onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. h. bew. z. bew. 1. bew. onbew. onbew. onder 18.17 uur onder 16.39 uur 26 24 19 21 26 20 14 29 20 24 20 28 23 23 24 13 16 26 15 24 26 24 26 24 33 0 0 3 2 5 16 0 1 42 0 0 30 0 0 o o 5 0 0 0 0 3 3 10 0 Divortium heeft ongeveer 2000 leden. Er is echter een enorm verloop, omdat de gescheiden vrouw pas naar Divortium komt als er problemen zijn, maar ook Premier Den Uyl noemde de uitspra ken van zijn partijgenote „verwerpelijk weer bedankt als lid als de problemen verdwenen zijn. Het bestuur karakteri seert Divortium als een „doorgangshuis”. Over de problematiek van de geschei den mensen heeft de regering twee in stanties om commentaar gevraagd: Di vortium en de Stichting Organisatie Ge scheiden mensen (SOGM). en de door He AR-Tweede-Kamerlid dr. A. Ver- maat heeft besloten met ingang van 15 oktober a.s. zijn Kamerlidmaatschap op te zeggen. Hij is benoemd tot hoogleraar in de economische wetenschappen aan de VU in Amsterdam. Bij de Tweede Kamer is gisteren een wetsontwerp ingediend over verhoging van de grens voor het instellen van hoger beroep in strafzaken. Momenteel kan van een vonnis van de kantonrechter niet in beroep worden gegaan als er niet meer dan tien gulden boete is opgelegd. Voor gesteld wordt deze grens op te trekken tot vijftig gulden. De vier Syriërs die op 5 september in het station van Amersfoort een gijzelings actie in de Warschau-expres hadden wil len uitvoeren zullen woensdag 8 oktober voor de rechtbank in Amsterdam terecht staan. De zitting wordt niet in het Pa leis van Justitie aan de Prinsengracht gehouden maar in het gebouw aan de Parnassusweg. Dit in verband met de grote verkeerstechnische bezwaren voor een afdoende beveiliging rond het Paleis van Justitie dat in het centrum van de stad ligt. De gewone zittingen in het kantongerecht zullen woensdag 8 oktober gewoon doorgang vinden. Leden van de Italiaanse communisti sche partij hebben zich bij de Amerikaan se ambassade beklaagd over de privileges die Italiaanse neo-fascisten zouden heb ben ontvangen voor een bezoek aan de Verenigde Staten. De ambassade ontkent echter dat ze de neo-fascisten hebben ondersteund. n n w z zzw z w.stil zzo w.stil w.stil zzo zzw zzw wnw w.stil wzw nnw ono zo o w.stil zzo ozo o w.stil n zw z zzw zzw z zzw zzo z zzw zzw z 11 10 10 11 10 11 11 10 11 10 21 12 17 12 10 11 6 6 14 14 9 9 9 19 13 13 15 12 8 18 16 12 16 10 16 15 20 19 2 0 3 6 0 4 2 3 3 2 ve sr ec lir va zi1 ca tic ali va te mi Sp ah rir 24 24 25 25 26 23 22 25 19 27 mi bei hoi af{ wa bri zie eei eei cie evi wo ma g ti IV d h si g' sa» „v< vo lai gei W< Po sei va ia< ’o V5 SM c V fed ma geb den het per mis con de den aan rest F age an< eer. Foi me wo: gev ziel een sch Zaken gisteren op een persconferentie in Den Haag. Hij reageerde hiermee op een vraag naar zijn reactie op de verklaring van de PvdA-delegatie na haar bezoek aan de DDR dat de Berlijnse muur histo risch juist is geweest. Minister Van der Stoel voegde er aan toe dat niet mag worden vergeten dat er aan de muur bloed is gevloeid. In Goes waar mevr. Van den Heuvel gisteravond sprak, heeft zij fel gerea geerd op de kritiek op haar Oostduitse reis, zonder overigens de veroordeling van premier' Den Uyl te noemen. Zij beperkte zich tot het memoreren van de aanvallen die van VVD-zijde op haar uitspraken waren gedaan. ROME. Giorgio Almirante, de lei der van de Italiaanse neo-fascisten. is in Washington op het Witte Huis ontvan gen. Deze mededeling, door de Italiaanse neo-fascisten gisteravond triomfantelijk gebracht, heeft de socialisten en vooral de communisten, in Italië verbijsterd. DEN HAAG. Er begint zich in ternationaal gezien een omvangrij ke boycot tegen Spanje af te teke nen. In Nederland wordt nog uiterst verdeeld gereageerd op de oproep van de vakcentrales NVV en NKV tot een 24-uursboycot morgen. De christelijke vakbeweging heeft la ten weten weinig te voelen voor een dergelijke actie, al hield de In- dustriebond CNV een slag om de arm door te verklaren zich solidair op te stellen wanneer blijkt dat de boycot ook werkelijk effectief is. zien van de ÖfttihTiè'iH 'Sphnje’ hl'duidë-'0'' verkeërsleidersgilde, reeds verklaard zich lijk heeft gemaakt. Het overheidsperso neel dat aan de boycot wil deelnemen, zal met begrip tegemoet worden getre-' den. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Weer in binnen- en buitenland onbew. onbew. z. bew. z. bew. z. bew. onbew. z. bew. onbew. z. bew. z. bew. regenb. z. bew. z. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. motregen z. bew. h. bew. 1. bew. z. bew. z. bew. verand. mist h. bew. mist 1. bew. onbew. De communisten en socialisten hebben het Italiaanse ministerie van buitenland se zaken telegrafisch laten weten ver ontwaardigd te zijn over de laatste ont wikkeling in Almirante’s Amerikaanse reis. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft geantwoord niet op de hoogte te zijn geweest van een voorgenomen bezoek aan het Witte Huis. IJMUIDEN Hoogwater 0.42 uur en 13.16 uur Laagwater 8.50 uur en 21.12 uur Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tunis Een woordvoerder van de federatie zei overigens wel dat het niet mee zal vallen een effectieve boycot voor het wegvervoer te realiseren. De NS-directie stelt het personeel bij de spoorwegen in de gelegenheid mee te doen aan de beide acties. Het zal dan vooral gaan om ticketverkoop voor Spanje en goederen- verlading. De treinen zullen twee minu ten stilstaan. averechts effect zal hebben- De kamer commissie is van oordeel dat als Lach mon wil bewijzen dat hij over een meerderheid in de Surinaamse staten beschikt, hij dat in Suriname moet doen en niet in Nederland. Lachmon wil met napie weten, aldus VHP-zegslieden, wat de Nederlandse re gering en het parlement gaan doen als de Surinaamse regering een door de Staten aanvaardde motie van wantrou wen naast zich neer zou leggen. Met een „onaanvaardbaar” van Den Haag wil VHP-leider een politieke crisis in Para maribo forceren, waarna een nationaal kabinet zou kunnen worden gevormd. Almirante heeft in Amerika eerst aan enige senatoren en daarna op het Witte Huis aan president Fords adviseur, voor Europese zaken de ernstige situatie uit eengezet, waarin volgens hem Italië is gaan verkeren na de zwaai naar links bij de communistische verkiezingswinst op 15 juni jl. In Zuid-Holland neemt de hoeveelheid lood in de lucht steeds meer toe als ge volg van het stijgende gemotoriseerde verkeer, aldus Gedeputeerde Staten in een toelichting op het jaarverslag over de kwaliteit van de lucht in die provin cie. De verontreiniging door zwavel- dioxyde is de laatste jaren verminderd vanwege de overschakeling van olie naar aardgas bij de huisverwarming en de glastuinbouw. Een springboxkombinatie. Deze unieke kombinatie, bestaande uit een stalen on derstel, een dikke polyetherlaag en een matras geeft uw slaapvertrek meteen al lure. Een geschenk ter waarde van 1.100,- van Olga Matrassen LMF B.V., Leiden. s nieuwe stad Almere niet voor 1985 per spoor bereikbaar zal zijn. Busdiensten moeten tot dan uitkomst bieden. Aan de bouw van verkeersbruggen voor verbin dingen van Almere met Gooi-Vtrecht en Amsterdam wordt binnenkort begonnen. De Rotterdamse politie heeft gisteren de voorzitster van het actiecomité Pro Gastarbeiders aangehouden. Ze wordt verdacht van valsheid in geschrifte. De vrouw zou de laatste maanden enkele malen vervalsingen hebben aangebracht in paspoorten van illegaal in ons land verblijvende gastarbeiders. Minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de toekomstige pol derstad Almere. Het is de eerste paal voor een complex van ruim 400 wonin gen, die eind volgend jaar in gebruik moeten worden genomen. Deze wonin gen zijn de eerste van Almere-Haven, dat twintig- tot vijfentwintigduizend in woners krijgt. Almere-Haven is de eer ste kern van Almere, dat wordt aange legd in de zuidoosthoek van Zuidelijk Flevoland. Het is de bedoeling dat Al en feitelijk en politiek onverstandig”. Bovendien onverdedigbaar in het licht van de jongste geschiedenis. In het ver slag van de delegatie is de morele ver werpelijkheid van de muur niet geac centueerd, aldus Den Uyl. Ook de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, de heer Van Thijn, veroordeelde de uitspraken van mevrouw Van den Heuvel c.s. op een demonstratie voor Russische joden in Amsterdam. Nederlanders die contact in het Oosten zoeken, moeten niet flikflooi en, maar zaken voor de ontspanning doen. De delegatie had de Oostduitsers, met respect voor de Oostduitsers, de waarheid moeten zeggen. Het gaat er niet om het verleden te verdoezelen, In Den Haag werd gisteravond beves tigd dat de Nederlandse regering de boycot-oproep niet kan steunen op grond van internationaal-rechtelijke en verdragsmatige verplichtingen. Rege ringswoordvoerders wezen erop dat hej kabinet-Den Uyl zijn standpunt ten aan- Het ongeluk gebeurde toen een lokale trein inreed op de achterkant van een stilstaande express. De lokale trein reed volgens ooggetuigen zeer snel en boorde zich in de drie achterste rijtuigen van de express. van de 24-uursactie te distantiëren. Als het aan de vervoersfederatie NVV-NKV ligt, zal er morgen geen enkele vorm van verkeer met Spanje zijn. De vervoersbonden hebben hun le den opgeroepen aan de 24-uursboycot mee te werken, desnoods zonder toe stemming van de betrokken werkgever. In deze strategie spelen de drie Sta tenleden die uit de NPS-fractie zijn, gestapt en een eigen fractie hebben ge vormd, een kardinale rol. Met deze drie Statenleden beschikt de VHP over 20 van de 39 statenzetels. Tot nu toe bestond in Paramaribo een pat-stelling in het par lement regering en oppositie beschik ten beide over 20 stemmen omdat een dissidente NPS’er, de Chinees Lee Kong Fong, sinds begin september bui tenslands verblijft. Volgens VHP-zegslieden zou Lee Kong Fong bang zijn terug te keren naar Paramaribo uit vrees gemolesteerd te worden door aanhangers van de rege ring. Mede hierom zou Lachmon hebben besloten naar Nederland te gaan, om hier gezamenlijk overeenstemming te bereiken over een tekst van een motie van wantrouwen en om vervolgens ge zamenlijk terug te reizen naar Parama ribo. Op welke uitspraken van Den Haag Lachmon aankoerst, bleek zondag in een vraaggesprek met de AVRO-radio. De Suriname-specialist P. van Zeil van de KVP-fractie zei toen dat nij „opschor ting” van de tussen de Surinaamse en Nederlandse regering gemaakte afspra ken zou overwegen, als zou blijken dat de regering Arron op eenzijdige onafy hankelijkheid aanstuurt. Lachmon zei toen „zeer gerustgesteld te zijn door deze uitspraak.” Op het Binnenhof verluidt dat PvdA en VVD weinig voelen voor dergelijke toezeggingen aan de Surinaamse oppo sitieleider. Door met de voltallige oppositie naar Nederland te komen, doorkruist Lachmon de behandeling van de grondwet, die Su riname zal krijgen. Ook dit illustreerde dat het de VHP-leider erom begonnen is de Surinaamse regering vanuit Den Haag ten val te brengen. Lachmon heeft voorheen steeds ge steld dat in Suriname eersi overeen stemming diende te bestaan over de grondwet, alvorens de rijkswet tot be ëindiging van, het statuut met Suriname in Den Haag zal worden behandeld- De kamercommissie houdt vast aan 21 oktober om met de behandeling van de rijkswet te beginnen. Volgende week dinsdag wordt daarover een beslissing genomen. Vondeling liet gisteren dóór schemeren dat de behandeling van de wet mogelijk een week eerder zal begin nen. ook al omdat sta ten voorzitter Wijn tuin en NPS-fractievoorzitter Nooitmeer 21 oktober wat laat vinden. gebrek aan sancties om alimentatie betaling af te dwingen, geleid tot een bij zonder slechte financiële positie voor een aantal gescheiden vrouwen. Vorige week al hadden de communis ten bij de Amerikaanse ambassade in Rome geprotesteert tegen het vermeende feit dat Almirante en de zijnen op uitnodiging van de Amerikaanse rege ring naar de Verenigde Staten zouden zijn gegaan. Dit werd onmiddellijk en met klem door de Amerikaanse ambas sade ontkend. K Si F" Foto: De minister maakt in gezelschap van o.a. landdrost dr. W. Otto van het Openbaar Lichaam IJsselmeerpolders directeur van de Rijksdienst voor IJsselmeerpolders, een wandeling Bij een aanrijding met een politie auto, waarvoor hij op de vlucht was, heeft een 20-jarige bromfietser zijn been gebroken. De jongen reed met zijn bromfiets met grote snelheid door Soest samen met een andere bromfietser. Ze werden gesnapt door de politie en deze gaf een stopteken, dat ze echter negeer den. De een vluchtte met zijn bromfiets het bos in en de andere verdween rich ting Soesterveen, maar de politie raakte hem kwijt. De politie ging aan de rand van de gemeente posten en na korte tijd kwam de jongen opdagen maar kon niet meer stoppen voor de op het fietspad ge zette politiewagen. zoals geschied is ten aanzien van de muur. De reis is door de DDR betaald. Dat ontlokte premier Den Uyl de opmerking „een door de Nederlandse socialisten goed gehonoreerde propagandareis”. Deze week rapporteert de delegatie over de reis. Volgens mevrouw Van den Heuvel heeft de delegatie een open en kritische discussie met de communisten gehad. Met name bestuurslid Jan Nagel zou geen ogenblik voorbij hebben laten gaan om kritiek uit te oefenen op de muur. De normalisatie van de toestand in Europa is pas dan voltooid wanneer de Berlijnse muur is afgebroken, aldus mi nister Van der Stoel van Buitenlandse Dit heeft de Bond van Gescheiden Vrouwen, Divortium, gisteren in Den Haag gezegd. Divortium heeft op verzoek van de regering een rapport samengesteld met het commentaar van de bond op de april van dit jaar bij de Tweede Kamer ingediende nota over de problematiek van gescheiden mensen. Divortium wijst erop dat in de meeste gevallen de regeling van de alimentatie redelijk en snel geschiedt. Er is echter een aanzienlijke minderheid van geschei den vrouwen die de grootste moeite heeft een redelijke alimentatieregeling te ver krijgen. Dit wordt, volgens Divortium. in de hand gewerkt .doordat er geen lande lijke norm is voor de alimentatie, waar door iedere rechter volgens eigen regels te werk gaat. Omdat de rechter geen tijd heeft zich in alle aspecten van de zaak te verdie pen, loopt dat vaak uit op een onbevre digende regeling. Daarom moet er één norm worden vastgesteld. Divortium vindt een redelijke norm: een derde van het bruto-inkomen-min-pensioenpremie voor de vrouw. Divortium wijst daarbij op de fiscale mogelijkheden voor de man. waardoor die niet zo geweldig noeft te bezuinigen. Voor de gevallen waarin de man. nadal de rechter de alimentatie heeft vastge steld, niet of onregelmatig betaalt, moet er een centrum komen dat de inning kan verzekeren. Dat centrum moet dan wel sancties kunnen opleggen, vindt Divo - tium. Volgens de bond heeft het huidige De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. L. Brinkhorst, brengt vandaag en morgen een werkbezoek aan Bonn. Op 6 en 7 oktober zal hij in Luxemburg de ministerraad van de EEG bijwonen. Hoewel vrijwel unaniem positief is gereageerd op de oproep tot twee minu ten stilte, morgen van 12.00 tot 12.02 uur, heeft de KLM-directie meegedeeld er niet aan mee te willen werken. Dat geldt ook voor de 24-uursboycot. De KLM is „gezien de politieke achtergrond van deze acties van oordeel dat zij zich ervan moet distantiëren”. De KLM-directie laat het geheel aan het personeel over om aan de boycot mee te werken, want gezegd werd dat het „standpunt van degenen in het be drijf die aan een of aan beide oproepen gehoor willen geven, zal worden aan vaard”. De categorale organisaties van verkeersvliegers, boordwerktuigkundigen en cabinepersoneel hebben, evenals het BUENOS AIRES. (AP) Bij een treinongeluk dat zich maandagavond af speelde op het station van Rio Lujan, een 50 kilometer ten noorden van Bue nos Aires, zijn volgens een officiële mededeling ten minste 32 mensen ge dood en 25 gewond. Dp Eerste-Kamerfractie van de PvdA heeft gisteren tot haar voorzitter gekozen drs. A. Vermeer uit Arnhem. Hij volgt J. Broeksz op, die wegens drukke werk zaamheden zijn voorzitterschap neer legde. Dit is volgens welingelichte zegslieden van Lachmons partij, de VHP, het doel van de publicitetscampagne, die de VHP-leider het komende weekeinde in Nederland wil beginnen met de vol tallige oppositie uit de Surinaamse sta ten. Lachmon, die maandag in Neder land aankwam en zich sindsdien aan de publiciteit heeft onttrokken, probeert zich thans van de medewerking van alle oppositionele statenleden te verzekeren. Tweede-Kamervoorzitter Vondeling zei gisteren na afloop van een vergade ring van de vaste Tweede-Kamercom- missie voor Surinaamse en Antilliaanse zaken dat Lachmons actie mogelijk een DONDERDAG 2 OKTOBER Zon op 6.41 uur Maan op 3.01 uur mere over enige tientallen jaren 125.000 tot 250.000 inwoners heeft. De hoofddirectie van het warenhuis concern Vroom en Dreesmann heeft besloten boekingen voor vakantiereizen naar Spanje op te schorten, „in het belang van de klanten gezien de onzeke re situatie die momenteel in dat land heerst”. Het Konsumenten Kontakt heeft in een telegram aan de vereniging van Nederlandse touroperators ANVR aange drongen om mensen die een vakantie in Spanje hebben geboekt in de gelegenheid te stellen hun bestemming alsnog te wijzigen of hun reis kosteloos te annule ren. De Skandinavische landen breiden de boycotactie tegen Spanje eveneens uit. Piloten doen mee aan de actie van de internationale transportarbeidersbond. De grote reisbureaus vliegen niet meer op Spanje en Iberia en Spantax, de Spaanse luchtvaartmaatschappijen, die nen ook weg te blijven, willen zij op Skandinavische vliegvelden niet vast ko men te zitten. Dat betekent dat de 60.000 Skandinavische vakantiegangers in Spanje drie tot vier dagen langer moe ten blijven voor eigen rekening. DEN HAAG (ANP). Er moet een landelijke norm komen voor het vaststellen van alimentatie. Voor de gevallen waarin alimenta tie zeer moeilijk geïnd kan worden, moet een speciaal inningscentrum worden ingesteld. Tegelijk met het slaan van de eerste paal van het complex woningen startte de minister de bouw van een kleuter- bassisschool en een supermarkt en de aanleg van een manifestatieterrein en een volkstuincomplex. Men was al bezig met de aanleg van een telefooncentrale en de boifft- van een café-restaurant. Tijdens zijn toespraak bij het slaan van de eerste paal zei de minister dat de De express van Belgrado naar Ham burg is gisteren op het grensstation Spielfeld-Strass ingelopen op een stil staand rijtuig. Daarbij zijn 20 mensen gewond van wie vijf ernstig. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Aantal uren zon 1 tot 7, minimum tempera tuur omstreeks II graden, maximum tem peratuur omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 percent, kans op een geheel droog etmaal 50 percent. DEN HAAG. Premier Den Uyl heeft zich in uiterst kritische bewoor dingen uitgelaten over de welwillende woorden die PvdA-voorzitster mevrouw len van den Heuvel na een bezoek aldaar over de Duitse Democratische Republiek (DDR) sprak. Niet alleen heeft de delegatie uit het partijbestuur tegenover de communistische gastheren spijt betuigd over de isolering van de DDR door West-Europa, zij heeft ook het oprichten en bestaan van de muur „begrijpelijk” genoemd. :s -- 's *si si

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2