Minister spreekt voor half lege VN-vergadering Socialisten en PPD steunen Azevedo Noodtoestand in Addis Abeba na stakingen Geheim agent kreeg verzoek Ford te doden vrijwillig activiste was Nederlanders in Moskou veroordeeld „Pat Hearst TWEE MINUTEN Adhesie-betoging in Lissabon HASJ-SMOKKEL TIMING VOLGENS AMERIKAANSE BLAD „ROLLING STONE”: MUUR r Ernstig busongeluk in Mexico: 40 doden door mco scheepmaker ZUINIG ii 2 WOENSDAG 1 OKTOBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 3 Tegenoffensief Uittocht iders Vlucht Boerderij Een totaal-pakket van zorgvuldig geselek teerde aandelen met een evenwichtige internationale spreiding. Dat maakt dat u met het Amro- Pierson Fund een risiko-spreiding verwerft, waaraan een fundamentele lange termijn visie ten grondslag ligt. teling jolitie- t was, zijn et zijn Soest er. Ze 1 déze egeer- mfiets rich- raakte e rand te tijd n niet ad ge isten nn Lood elheid Is ge seerde en in over •ovin- /avel- nderd olie ig en nkt :aak er in ings- wil- :ober ;cht- oep ter 'dA zen t J. rk- •er- Stakingen 98^3 entie in keert (Van onze redacteur in Washington) (ADVERTENTIE) amro-pierson fund Spanje blijft gemoederen in de wereld bezighouden i vraag ing van )ek aan r histo- er aan i dat er Heuvel gerea- stduitse irdeling en. Zij van de p haar steren Pro vordt e. De nkele tracht land nisti- caan- ileges heb- n de tkent bben dse aag Op de Zo werden in Bilbao maandag 5000 arbeiders geschorst voor een week, met inhouding van hun loon. Een regerings woordvoerder, die maandag het aantal stakers op 40.000 had geschat, gaf toe dat de stakingen zich gisteren rond San Sebastian hadden uitgebreid, maar zei dat er in Bilbao minder werd gestaakt. Scott kreeg er ten slotte genoeg van. Tegen die tijd had hij al de helft van het geld van zijn ..gouden handdruk” (ongeveer 70.000 gulden) in hun over tocht en verblijf gestoken, en besloten werd uiteen te gaan. In deze tijd be kwaamden de vluchtelingen zich ook in het snel verwisselen van vermommin gen, en Patricia Hearst keerde ten slotte terug naar de westkust als een sproetig, zwanger jong meisje zogenaamd de vrouw van Scott. Het was ten slotte de broer van Scott die de FBI inlichtingen verstrekte die tot de arrestatie van Paricia Hearst en het echtpaar Harris leidde. Zer- i 15 op ■aar i de MOSKOU (DPA/AP) De rechtbank in Moskou heeft gisteren vier Nederlan ders en twee Duitsers wegens het smok kelen van 62 kilo hasjiesj van Pakistan via Moskou naar Londen, veroordeeld tot vrijheidsstraffen van acht tot tien jaar, conform de eis van de officier van Justi tie. De groep werd eind juli op de Mos- kouse luchthaven aangehouden. Een van de Nederlanders en een Duit ser die in Amsterdam woonde, hadden volgens de aanklacht in mei reeds 26 ki lo langs deze route gesmokkeld. Alle verdachten hadden een volledige bekentenis afgelegd. De Russische straf maat voor dergelijke delicten is drie tot tien jaar vrijheidsstraf. De groep werd door drie Russische verdedigers bijge staan. Een vertegenwoordiger van de Neder landse en een van de Duitse ambassade in Moskou woonden het proces, dat vijf dagen heeft geduurd, bij. Pa- •acht i de t de voor aleis 1 de het ober Ham- station n stil- nensen orzaak d. een ging oger van •t in neer oor- ;ken lokale an een trein nel en jtuigen Daarheen werden de vluchtelingen in etappes in auto’s overgebracht, waarbij Scott zelf Patricia Hearst dwars over het continent reed. Bij het vertrek uit San Francisco stopte hij aan de over kant van de baai, waar de ouders van Patricia een grote villa hadden en hij ga haar de gelegenheid zich te beden ken en naar huis terug te keren. In plaats daarvan werd haar wantrouwen gewekt. Zij weigerde. (Van onze medewerker in Lissabon, H. Oostergetel) De socialistische partijleider Mario Soares, links, met zijn partijgenoot Fransisco Zenha, de nieuwe minister van financiën, aan het hoofd van de adhesie-betoging in Lissabon gisteravond. Na de vlucht van Patty Hearst en het echtpaar Harris uit Los Angeles, waar zes leden bij een overval door de politie de dood vonden, werd hun in San Fran cisco onderdak geweigerd en toen ook nog een tweede-hands auto, die ze in Los Angeles hadden gekocht, weigerde te starten .vluchtten zij tijdelijk naar een holle ruimte onder een nabijgelegen huis. In de daarop volgende weken slie pen zij in goedkope hotels, waarbij Bill Scott wilde een boek schrijven over het Symbionese Bevrijdingsleger en wist door bevriende relaties contact te maken met het onderduikadres van Patricia Hearst en het echtpaar Harris, die hun vroegen hen naar een veiliger plaats over te brengen. Scott eiste dat zij in dat geval hun wapens zouden achterla ten. Hoewel dit eerst tot een vertrou wenscrisis leidde, gingen zij op het voor stel in. In de daarop volgende dagen liet Scott zijn vrouw een verlaten boerderij in Pennsylvania huren. Hebt u uw keus al gemaakt? Ik vond het moeilijk, bijna net zo moeilijk als wanneer je voor een krokettenautomaat staat en moet kiezen tussen de ene kroket en de andere gehaktbal. De enige zekerheid die je daarbij hebt, is dat ze allebei even ongezond zijn. Ik weet nog niet of ik mee doe aan die twee minuten stilte voor de Spaanse staatsmoord, na de bijna veertig jaren stilte over het Franco-regime. Ie wekt allicht de in druk dat die vijf executies een grenso verschrijding waren: tot hier en niet verder! Alsof er in 1974 niet ook al een geschat aantal van 9000 politieke be rechtingen waren! Met stiltes van twee minuten moet je heel zuinig zijn, vooral als er zoveel uiteenlopende meningen over een kwes tie zijn, die de ronde doen als nuance ringen van één afwijzend standpunt, maar die ondertussen wel tot gevolg hebben dat Van Riel kwaad is op Wie gel omdat hij heeft meegedemonstreerd, terwijl Wiegel weer kwaad is op Den Uyl omdat deze hem verzekerd had dat het in Utrecht een nationale betoging zou worden, zodat Den Uyl nu weer kwaad is op de aanhangers van Wiegel, omdat ze in Utrecht kennelijk zozeer verstek hadden laten gaan dat Wiegel in een vijandige omgeving verzeild raakte die hem uitjouwde. Zo is dus iedereen kwaad op elkaar over Spanje, in hun gezamenlijke woede op Franco! vakantie in Frankrijk verbleef, voorlopig niet op zijn post terug. ij een >nd af- Lujan, i Bue- •fficiële en ge- gerlijke vrijheden, zoals het stakings recht, het recht om te vergaderen en het recht om te betogen, inhoudt, bedoeld is tegen „reactionaire manoeuvres om de Ethiopische revolutie te doen misluk ken” De strijdkrachten hebben de be voegdheid om verdachten op te pakken en zonder vorm van proces vast te houden, terwijl zij ook overal huiszoe king mogen verrichten, met uitzondering van de gebouwen van buitenlandse di plomatieke vertegenwoordigingen en in ternationale organisaties. Zo nodig mo gen de militairen geweld gebruiken. Waarnemers beschouwen de maatregel over het algemeen veel te straf in ver houding tot de betrekkelijk voorzichtige actie van de militante vakbondsmensen in de hoofdstad was het gisteren rus tig. Veel arbeiders liepen op straat, ter wijl jeeps met gewapende militairen pa trouilleerden. Leiders van de vakbewe ging lieten zich niet zien. STREEP DOOR WAT NIET GE WENST IS: twee minuten stilte voor de hongerdoden in Bangladesj, twee minu ten stilte voor de gevallenen van 1940- '45, twee minuten stilte voor de slacht- ofefrs van de aardbeving in Turkije, twee minuten stilte voor de geëxecuteerde Spaanse verzetsstrijders, twee minuten stilte voor de gevangenen in Indonesië, twee minuten stilte voor de 1905 ver keersdoden in Nederland in de eerste helft van dit jaar, twee minuten stilte voor de slachtoffers van generaal Amin, twee minuten stilte voor de politieke ge vangenen in de Sovjet-Unie, twee mi nuten stilte voor de vermoorde aanhan gers van Allende, twee minuten stilte voor de burgerslachtoffers in Noord-Ier- land, twee minuten stilte voor alle we zen in Vietnam.... Deze onderhandelingen hadden op Pa tricia blijkbaar het tegenovergestelde ef fect: zij trok er de conclusie uit dat haar ouders niet bereid waren alles op te geven om haar terug te krijgen. Donald Defreeze, een ex-gevangene die het hoofd was van het para-militaire Symbionese Bevrijdingsleger, maakte van deze twijfels bij Patricia gebruik en wist de conventioneel opgevoede erfge name om te smeden tot een activiste, die bereid was geweld te gebruiken. Het personeel op de Londense lucht haven Heathrow zou vandaag een boy cot voor onbepaalde tijd tegen alle vluchten van de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia beginnen. Andere vluchten zullen niet onder de boycot te lijden hebbeA. Havenarbeiders in Huil zullen weigeren goederen voor of van Spanje te verwerken. De drie Franse vakcentrales hebben ook donderdag 2 oktober uitgeroepen tot dag van boycot tegen het Spaanse regime. De grootste Deense vakbond wil met ingang van vannacht een boycot van twee dagen in acht nemen, en de Oostenrijkse ver- voersbonden hebben zich aangesloten bij een boycot-actie van 48 uur. Harris zich voordeed als een aan lager wal geraakte dronkaard en de vrouwen de vermomming aannamen van oude verlopen zwerfsters. Intussen bereiden Franco’s aanhangers zich voor op een tegenoffensief. Vandaag 1 oktober, „de dag van de Caudillo”, waarop het 39 jaar geleden is dat Fran co aan de macht kwam, biedt daarvoor een uitgelezen aanknopingspunt. De bur gemeester van Madrid riep de Madrile- nen op vandaag naar een grote „patriot tische bijeenkomst” voor het koninklijk paleis in het stadscentrum te komen om uiting te geven „aan onze verontwaardi ging over de onverdraaglijke aanvallen op ons vaderland.” Soortgelijke bijeen komsten zullen ook in andere steden worden belegd. De door de staat gecon troleerde vakbonden lieten weten dat de werknemers vrij zullen krijgen om naar de bijeenkomsten te gaan. MADRID (Reuter, AFP, UPI, DPA). Tientallen ambassadeurs zijn gisteren weggelopen uit de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties, toen de Spaanse minister van buitenlandse zaken Pedro Cortina Maury het woord voerde. Deze ambassadeurs, onder wie de vertegenwoor digers van alle negen EEG-staten en van de Skandinavische landen, wil len daarmee een protest uiten tegen de executies van vijf ondergrondse strijders in Spanje. Minister Cortina moest zijn rede afsteken voor een gehoor van overwegend lagere diplomatieke vertegenwoordigers. De veiligheidsraad heeft besloten het verzoek van Mexico, tot schorsing van Spanje als VN-lid en het opleggen van economische sancties, niet in behande ling te nemen. Na overleg met de leden van de raad, liet de Mauretaanse voor zitter van de veiligheidsraad de Mexi caanse ambassadeur weten dat de kwes tie volgens de raad thuishoort in de algemene vergadering. De ambassadeur van Zweden, een van de niet-permanen- te leden van de veiligheidsraad, heeft meegedeeld dat zijn regering de kwestie- Spanje aanhangig zal maken bij de soci ale commissie van de algemene vergade ring, die zich onder andere bezighoudt met de rechten van de mens. Daarentegen keerde de ambassadeur van het Vaticaan, de apostolisch nuntius mgr, Luigi Dadaglio, gisteren wel in de Spaanse hoofdstad terug om vandaag als deken van het corps diplomatique aan wezig te zijn op de receptie van gene raal Franco, die dan de 39ste verjaardag van zijn machtsovername viert. De te rugkeer van de apostolisch nuntius wordt gezien als een teken dat het Vaticaan de betrekkingen met Madrid wil normaliseren. Die betrekkingen wa ren bekoeld, nadat paus Paulus herhaal delijk tevergeefs had aangedrongen op clementie voor de terdoodveroordeelden. De volgende schakel was Jack Scott en zijn vrouw Micki. Scott was een geradicaliseerde ex-supporter van de oer-conservatieve senator Barry Gold water, die zich sindsdien had ingespan nen om als sportleraar van een kleine universiteit in het Midden-Westen meer mogelijkheden te bieden aan negers. Toen hij in conflict raakte met het universiteitsbestuur werd hij met een „gouden handdruk” ontslagen. MEXICO. (APA) Bij een gecompli ceerde botsing tussen een bus, twee vrachtauto’s en een personenwagen op een bergweg op 35 km ten westen van de stad Mexico zijn gisteren zeker 40 mensen om het leven gekomen. 60 mensen werden gewond, een deel van hen is er ernstig aan toe. De bus stortte na de aanrijding in een ravijn en vloog in brand. duitsers sinds de oprichting in 1961 even opgevraagd bij de Westduitse ambassade. De voorzichtige schatting is 70, van het lot van een aantal neergeschoten vluchtelingen is namelijk niets bekend geworden. 70 gedeeld door 14 (het aantal jaren dat de Muur bestaat) is precies 5 per jaar. Even af gezien natuurlijk van de ongeveer 100 gedode vluchtelingen die elders de grens tussen Oost- en West-Duitsland probeerden over te ste ken. De stoet vormde zich op het Rossio, voornaamste plein in het centrum van Lissabon en begaf zich over de volle breedte en lengte van de Avenida de Libertade ongeveer twee kilometer lang door de straten naar het regeringspaleis. Daar stroomde een grote menigte samen die het monumentale plein voor het paleis vulden, kreten slakend als „Pin heiro de Azevedo, vooruit zonder angst”; „regeren met steun van het volk” en „verenigd links front luister, het volk staat in het duister”. Mario Soares en andere socialistische ministers klommen aanvankelijk op een vrachtwagen die van een enorme geluids installatie was voorzien maar gingen toen het paleis binnen waar vrijwel de gehele regering met inbegrip van Pin heiro de Azevedo op het grote balkon de enorme menigte stond gade te slaan. Pinheiro de Azevedo werd toegejuicht terwijl de socialisten en volksdemocra- ten hun kreten weer aanhieven van „Pinheiro de Azevedo, vooruit zonder angst”. De eerste minister werd er opgewon den van en stond gebaren te maken met zijn vuisten waaruit naderhand opge maakt werd dat hij van boven schreeuw de om discipline, een kreet, die onder enorme bijval van de menigte werd herhaald. Na afloop van de manifestatie trok een grote groep socialisten op naar de studiogebouwen van de staatsradio, waar zij slaags raakten met de radicaal- linkse elementen die voor de studio’s de ADDIS ABEBA (AFD, Reuter). De militaire machthebbers in Ethiopië heb ben gisteren voor het gebied van de hoofdstad Addis Abeba de noodtoestand afgekondigd als antwoord op stakingen, waarvan enige textiel- en machinefa brieken, de banken en de brandstofvoor- ziening te lijden hadden. Deze stakingen maken deel uit van een streven van linkse vakbonden naar een burgerlijk bewind. Volgens een offi cieel communiqué zal de noodtoestand eventueel ook tot de rest van het land worden uitgebreid. Gesteld wordt dat de maatregel die opschorting van de bur- De tocht van San Francisco naar Pennsylvania duurde vier dagen, waarbij Patricia Hearst nauwelijks de auto uit kwam uit angst herkend te worden. Op de boerderij heerste aanvankelijk een idyllische stemming. De vluchtelingen voelden zich vrij. Maar ondanks de gast vrijheid van de Scotts rezen er conflic ten tussen wat de vluchtelingen de „bourgeois-mentaliteit” van de sportle raar noemden en hun eigen radicale opvattingen. Ook de timing van de PvdA-delegatie, die op de dag van de executies uit de DDR terugkwam, was niet ideaal. De Muur tussen Oost- en West-Berlijn was een historische noodzakelijkheid, had Jan Nagel eindelijk begrepen. Ik heb het aantal bij de Muur doodgeschoten Oost- Intussen duurt de uittocht van ambas sadeurs uit Madrid, die door hun landen „voor overleg” zijn teruggeroepen, nog voort. Na de ambassadeurs van Neder land, België (dat ook Luxemburg verte genwoordigt), Engeland, Denemarken, West-Duitsland, Oost-Duitsland, Italië, Portugal, Noorwegen, Zweden en Zwit serland zijn nu ook de ambassadeurs van Oostenrijk, Ierland, Finland en Ca- lada afgereisd, evenals de consul van '’olen. De Franse ambassadeur, die voor De proteststakingen in Spaans Bas kenland tegen de terechtstellingen na men gisteren een nog grotere omvang aan dan de voorgaande dag. Volgens plaatselijke zegslieden legden zeker meer dan 100.000 mensen het werk neer, on danks sancties van werkgevers. Zij namen ten slotte het risico om naar een bijeenkomst te gaan van sym pathisanten van het Symbionese Bevrij dingsleger (waar de FBI ongetwijfeld zijn mannetjes ook heen had gestuurd) en wisten er ongemerkt contact te maken met Kathy Soliah, die hen aan onderdak hielp (Kathy Soliah wordt nog steeds gezocht). wacht hielden. De militaire bezetting moest tussenbeide komen, schoot in de lucht en gooide traangasbommen. Er vielen enige gewonden maar niet van ernstige aard. Deze manifestatie moet de regering en Pinheiro de Azevedo in het bijzonder uit het hart zijn gegrepen. Twee radiosta tions zijn door de militairen bezet, even als de televisie, maar aan de program mering en de nieuwsberichting wordt niets veranderd. De aanwezige soldaten toonden zich solidair met de linkse om roepers. Alleen waar de commando’s de bezet ting hadden ging het anders. Het radio station Renascenca, vroeger behorend aan het episcopaat en nu door linkse revolu tionairen bezet, werd door de comman dotroepen stilgelegd. Het schijnt dat er in Portugal maar één legeronderdeel is dat de regering gehoorzaamt, en dat zijn de commando troepen onder leiding van kolonel Jaime Neves. Vooral door de tweeslachtige houding die generaal Otelo de Car valho tijdens de regeringscrisis heeft aangenomen, staat de rest van de Cop- con-eenheden (veiligheidstroepen) onder meer revolutionaire invloeden- Van de nieuw gevormde interventie-eenheid is nog geen enkele actie te bespeuren, het zal ze veel moeite kosten om hiervoor betrouwbare soldaten te vinden, tenzij die uit het noorden worden gerecruteerd. WASHINGTON. De miljonairs- dochter Patricia Hearst wilde zelf, zeven weken na haar ontvoering, toetreden tot het Symbionese Bevrijdingsleger. Hoewel de leden van de groep ertegen waren omdat zij een te groot risico opleverde, was het op aandringen van de leider Donald Defreeze, dat zij werd toegela ten. Kort daarna moest zij haar „beke ring” bewijzen door deel te nemen aan een bankoverval. Deze feiten, die haar beëdigde verklaring voor de rechtbank in San Francisco tegenspreken, staan in de eerste aflevering van een artikel in het tweewekelijkse blad „Rolling Stone”. Volgens dit artikel, dat gebaseerd is op gesprekken met drie personen die goed bekend waren met Patricia Hearst gedu rende haar onderduikperiode, zou de dochter van de krantenmiljonair na haar ontvoering in februari 1974 inder daad enige tijd eenzame opsluiting heb ben gehad in een kleine kamer. In die tijd onderhandelden haar ouders over haar vrijlating. WASHINGTON. (Reuter). Aan een federale geheime agent is eerder deze maand 25.000 dollar (ca. 68.000 gulden) geboden om president Ford te vermoor den. Dit heeft Rex Davis, hoofd van van het Bureau Alcohol, Tabak en Vuurwa pens, in een getuigenis aan een subcom missie van de senaat verklaard. De sub commissie stelt een onderzoek in naar de veiligheidsmaatregelen voor de presi dent. Davis zei dat de man, die het aanbod deed, de dag daarop was gear resteerd. Hij deelde voorts mee, dat federale agenten informaties verstrekten over een andere zaak, eveneens in september, die een mogelijke bedreiging van president Ford deed vermoeden. In dit geval kon, met behulp van een informant, een man worden aangehouden, die drie krachtige geweren en een automatisch wapen bij zich had, terwijl hij op weg was naar een stad, waar president Ford zou ver schijnen. De subcommissie onder voorzitter schap van senator Joseph Montoya opende een tweedaagse bijeenkomst in zake bescherming van de president door de geheime dienst na twee kennelijke pogingen tot moord door Lynette From- me en Sara Jane Moore, respectievelijk op 5 september in Sacramento en op 22 september in San Francisco. Timing is kennelijk niet het sterkste punt van onze hoogwaardigheidsbekle ders. Kardinaal Alfrink kwam op de dag van de executies net terug van vakantie in Alicante en legde dat op de televisie uit op een manier die door de hoofdre dacteur van het Limburgs Dagblad ont cijferd werd als „strijdvaardige bedacht zaamheid.” Alfrinks belangrijkste argu menten om uitgerekend naar Spanje te gaan, was dat je in deze tijd van het jaar elders niet die behaaglijke warmte meer vind die daar heerst. Is dat eigen lijk zo? Ik heb het even op het weer kaart je van gisteren nagekeken. Barcelo na, dat net als Alicante aan de Middel landse Zee ligt was zwaar bewolkt en 24 graden en Majorca dat op ongeveer gelijke hoogte als Alicante ligt, half bewolkt en 30 graden. Zeg dus Alicante bewolkt en 27 graden dan blijkt toch dat Athene (onbewolkt 29 graden), Rome (onbewolkt 27 graden), Split (onbewolkt 28 graden), Tel Aviv (licht bewolkt 28 graden) en Tunis (licht bewolkt 34 graden) er bepaald niet voor onder de den- Alleen: hoe zit het in die steden met de door Alfrink genoemde zielzorg, die weer wel in Alicante aanwezig was? Het Grieks-orthodoxe Athene, het commu nistische Split, het Joodse Tel Aviv en het mohammedaanse Tunis zullen niet met veel RK-zielzorg gezegend zijn. Blijft over Rome. Maar dat kan je Alfrink niet aandoen voor zijn vakantie. Zuid-Limburg dan, dat was gisteren met 24 graden en onbewolkt nog iets aan trekkelijker dan Barcelona? Maar voor Zuid-Limburg geldt voor wat Alfrink betreft hetzelfde als voor Rome. Hij had dus inderdaad maar één uitwijkmoge lijkheid: Alicante! Alleen kan hij het niet zo goed uitleggen als ik. LISSABON. Na het dramatische appel aan het volk door Pinheiro de Azevedo, eerste minister en plaatsver vangend president van Portugal, waarin hij verklaarde dat de nationale onafhan kelijkheid in gevaar was, is hem een hart onder de gekrompen riem gesto ken. De socialisten en volksdemocraten zijn werkelijk en masse de straat opge gaan tijdens een betoging die eindigde voor het regeringspaleis van Sao Bento.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3