Directeur Koppe kwart eeuw bij Verenigde Scheeps Agenturen rs Haven Duo bekent inbraken Harriët Freezer Mvishal De IJmuider Courant Wat jenoemteentoffekrant 1 Oktober Tijd voor tweed daudia stiater Beverwijker M. Boelen zwichtte voor protest bewoners Relweg Jeugd en sport Bazar en rommelmarkt in IJmuiden-Oost in „De Schouw” ik 'Z. o WOENSDAG OKTOBER 1975 1 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 5 Zomerhuisje uit duinterrein verdwenen I I En wel: een mooie visgraat- tweed. Zwart, bruin Haarlem, Grote Houtstraat 22. Ook maandagmiddag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. jroen. 319,- li IB Uitnodiging Directeur t't Was voor mijn vrouw en voor mij eerst - echt wel even wennen. Voor de kinderen niet. Die waren hier meteen thuis. Nou moet ik toegeven dat we in het begin een domme fout hebben gemaakt. We hebben ons niet meteen geabonneerd op de IJmuider Courant. Nü pas weet ik wat er in deze streek allemaal ”te koop” is. Die krant kun je hier echt niet missen, geen dag! Want in de IJmuider Courant lees je naast het wereldnieuws massa's streeknieuws, stadsnieuws, enzovoort, enzovoort. En ik ben weer aan sport gaan doen op de koop toe! Die wekelijkse IJmuider Courant SPORTIEF bijlage wees mij "mijn vereniging”. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN „Die voorhaven komt er. Dat geloof ik zeker. Op welke termijn? Dat weet ik niet, maar komen doet ie vast. Ik vind dat ook een goeie zaak. De Commissie Zeehavenoverleg heeft bere kend dat. de aanleg voor onze Nederlandse economie een voordeel kan zijn. Dat is heel belangrijk, maar ook Velsen kan enorme baat bij zo’n voorhaven hebben. Er komt dan extra werkruimte voor bij voorbeeld shiphandlers en machinefabrieken, de middenstand krijgt een stimulans. En met die milieuvervuiling door de overslag van olie en erts zal het wel meevallen. De Nederlandse wetgeving en de controle is niets voor niets zo streng. We moeten alleen zorgen dat zo’n voorhaven niet kan uitgroeien tot een sterk industriegebied, zoals de Rijnmond, want daar heeft de IJmond niet zo’n behoefte aan”. t W'Pi i «Pd (ADVERTENTIE) kwamen lossen. onze en 1 naar Bever- (Van een medewerker) MEn daar zat je dan als kersverse import, ^^echt wel even wennen. Voor de kinderer (Van een onzer verslaggeefsters) Naam Adres een Woonplaats: (aankruisen wat u wenst) A. A ïoofd- •deeld, egaan. roken n om- ibeurd izeling iet om aarom rede- otland lat er edaan 4igeri- allen kelder n ruil eisen igen. otland r geen bracht ekamp isttijd, of het wets- m van eerst State >or de ’en en olking iannen Ik geloof dat ik het schip wat wiebe lend verlaten heb”. Vorig jaar september maakte een zes tiental bewoners van de Relweg bezwaar tegen de plaatsing van het zomerhuis in het duinterrein tegenover hun woningen. Zij vonden het bouwwerk ontsierend en niet passen in de omgeving en meenden, dat hun woongenot door het gebouw werd verminderd. Prijzen in guldens. Per 1 kg: gróte en grootmiddel tong 13,75-13,25; kleinmiddel tong 11,23-11,16; tong een 9,86-8,98; tong twee 7,88-7,08; tarbot 15,60. de een Verenigde belangrijke an het s. Hij lebben m ge- ie Ka- stem- iatief- ig van tairen. an dit ediend toning en die tulatie i ver- tebben ekamp isioen- ndelen •mgen- achts- wer- 5 „dat eisen horen selijke ompte voor telling mar- laffing voorts olledi- irange- O Amsterdam (ook bij Peter Jongmans). Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Alkmaar. mili- ook, i van tijnen erond leider r nog Pierre 3 van e”. als maandabonnee a 12,35 als kwartaalabonnee a ƒ35.45 Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, sturen naar Damiate Pers B.V., Antwoordnummer 416, Haarlem ractie- 1 van initia- baron inzette ering. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 780 kg tong; 5 kisten tarbot en griet; 62 kisten kabeljauw; 1227 kisten kool vis; 50 kisten schelvis; 33 kisten wijting; 83 kisten schol; 29 kisten schar; 1 kist makreel; 64 kisten diversen. In die tijd maakte Koppe mee dat Hoogovens een eigen scheepsagentuur oprichtte, de Nebam, voor boten die bij het bedrijf erts VELSEN-NOORD De jaarlijkse ouderavond van de jeugdcommissie van de voetbalvereniging KIC uit Velsen- Noord zal nu vrijdag 17 oktober worden gehouden in de kantine van het sport park „Rooswij k” Deze avond is bedoeld om de ouders enig inzicht te geven op de wensen en problemen bij de jeugdaf deling, waarbij tevens de gelegenheid bestaat met hoofdleiders en leiders ken nis te maken. Ook zulen door hen even tuele vragen worden beantwoord. Gastspreker voor deze bijeenkomst is de heer J. J. Winkel, commandant van de afdeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandse Rode Kruis. Het onderwerp is „sporthygiëne”, waarbij door hem eni ge wenken zullen worden gegeven voor een goede begeleiding van de jeugd. Na afloop kunnen nog enkele ronden wor- dén gekiend en is er dansmuziek van het duo Klaas Oosterbeek. stratieve rompslomp rond connosse- menten en andere scheepspapieren, terwijl ook douaneformaliteiten wor den afgehandeld de doktershulpeven- tueel wordt geregeld. De waterklerk vervult op de schepen in het IJmui- dense haven- en sluizengebied de bui tendienst van de afdeling. Het jubileum van directeur Koppe is vanmorgen intern bij de Verenigde Scheeps Agenturen met het personeel gevierd Vanmiddag wordt in het noordelijk koetshuis van Beeckestijn van half vijf tot zes uur een receptie gehouden. r van •nhem loluk- st. De oesten idden an de naart. zoge- fkom- sn en i ver- Terug in IJmuiden ging hij als een van de vier waterklerken in het hon- derdvijftig jaar oude bedrijf aan het werk. „Een enorm afwisselende baan, waarbij ik schip op- en afrende, met ontzettend veel gezagvoerders in aan raking kwam en heel het gebied hier met z’n eigen sfeer en gebruiken snel leerde kennen. We werkten toen in een 24 uur op/24 uur af-systeem. Dat was toen vrij normaal en het kon best eens voorkomen dat je twee of drie dagen achter elkaar op je benen stond. Dat is nu ondenkbaar, maar iedereen vond dat in die tijd heel gewoon”, zegt Koppe. IJMUIDEN-OOST. In en rond het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan in IJmuiden-Oost zal vrijdag 3 en zaterdag 4 oktober weer een rom melmarkt worden gehouden. De op brengst hiervan is bestemd voor het onderhoud van de Goede Herderkerk. Hier is tevens een bazar aan verbonden, terwijl de gebruikelijke attracties onder meer bestaan uit het rad van avontuur. Ook zijn buiten poffertjes verkrijgbaar. De openingstijden zijn beide dagen van 14.30 tot 22 uur, waarbij de rommel markt zaterdag al om 8 uur kan worden bezocht. De uitslag van de loterij wordt zaterdagavond bekendgemaakt. Dit zegt directeur J. H. D. Koppe van de Verenigde Scheeps Agenturen Van Halverhout Zwart en Zur- muhlen. Vandaag is hij vijfentwintig jaar aan dit bedrijf verbonden. Voor hij in dienst bij het IJmuidense be drijf kwam werkte hij in Amsterdam bij de Rotterdamse Pakschuitdienst, het familiebedrijf Rederij Koppe en Boorwerk. De toenmalige directie van de VSA, die hem een kwart eeuw geleden aanstelde, vond dat hij zijn opleiding niet in het eigen bedrijf moest volgen. Vandaar dat hij werd „uitgeleend” aan het Amsterdamse scheepvaartbedrijf Gruno, waar hij anderhalf jaar op allerlei afdelingen ervaring opdeed. Daarna werkte hij zes maanden lang op een scheepskan- toor in Londen. Het plaatselijke comité „Jaar van de Vrouw” heeft allerlei activiteiten ont wikkeld met het doel de emancipatie van de vrouw te bevorderen en al ver staat zo langzamerhand een ieder daar iets anders onder, er heeft toch gedachtenbepaling plaatsgevonden. Harriët Freezer heeft daar zo haar eigen gedachten over. Haar kunst is, dat zij die met veel humor weet te kruiden. Voor haar optreden zijn al zo’n twee honderd kaarten verkocht, maar er zijn nog plaatsen over. Toegangskaarten zijn nog voor een gulden verkrijgbaar bij de bureaus van het Dagblad Kennemerland en de Beverwijkse Courant aan Bree- straat en Zeestraat in Beverwijk. Daardoor raakte Scheeps Agenturen hoeveelheid werk kwijt, dat op een of andere wijze gecompenseerd moest worden. „We zijn ons toen ook gaan specialiseren in het afwikkelen van douaneformaliteiten” WIJK AAN ZEE. Het zomerhuisje van de Beverwijker M. A. J. Boelen staat niet meer in het duinterrein van „Heliomare” langs de Relweg. Hiermee voldoet h ij aan de uitspraak van de gemeenteraad, dat het houten huisje vóór 1 oktober uit het terrein diende te verdwijnen. Zijn grappigste ervaring uit die tijd vindt hij de uitnodiging van een Zweedse gezagvoerder een glas aqua vit te drinken. „Ik dacht dat te kunnen weigeren, waarop de man zich zo beledigd voelde dat hij de brug afsloot en zei dat ik dan maar naar Amsterdam moest mee varen. Daar voelde ik niet zo veel voor, dus ben ik maar aan het drinken gegaan en dat is me niet zo goed bekomen. IJMOND Maandagavond 6 oktober komt de bekende schrijfster Harriët Freezer naar „De Schouw” in Velsen- Noord op uitnodiging van het Bever wijkse Comité „Jaar van dé Vrouw”. Op deze avond zijn niet alleen de leden van de plaatselijke vrouwenorga nisaties welkom, maar alle vrouwen uit de IJmond. In 1965 werd Koppe aangesteld tot procuratiehouder en drie jaar later volgde zijn aanstelling tot adjunct- directeur, tezamen met zijn collega Hammerstein. Beiden werden een jaar later aangesteld tot directeur en daarmee werd de bedrijfsleiding De besommingen waren: IJM 9 50.800, IJM 18 2400, IJM 25 1000, UK 18 4800, UK 135 1400, UK 145 1700, VD 20 1800, VD 25 900, VD 46 2480, UK 107 en UK 200 3900. Directeur Koppe in de telexkamer van het „Brokers Telex Service", waarop ?50 abonné’s in zes verschillende landen zijn aangesloten. Deze week kwam mét Griekenland de definitieve verbinding tot stand. BEVERWIJK. De 23-jarige inwoner van Heemskerk en zijn 17-jarig neefje uit Utrecht, die zondag door de politie Heiloo in een te Beverwijk gestolen auto werden aangehouden, hebben zich aan een hele reeks diefstalletjes schuldig te maakt. Het duo, dat inmiddels wijk is overgebracht, brak onder meer in in de Cupertinoschool en in sigaren handel Terwal. Voorts gaven zij toe, tal van auto’s te hebben opengebroken. Ook de vernieling van het Dafje, dat zondag in de bosjes van het Alexanderplantsoen werd aangetroffen, was hun werk. Inmiddels zijn bij de politie nog een aantal dit weekeinde gepleegde vernie lingen aangegeven- In de Van Meelstraat werd een auto bekrast, een in de Ooster- tuinen geparkeerde wagen werd bescha digd en van een in de Waalstraat gestal de auto werd een ruitje ingeslagen. Over in een box aan de Alzettestraat opgesla gen kampeerspullen werd een bus verf leeggegooid. In totaal is voor circa 550 vernield en beschadigd. Na zijn waterklerkperiode werd de nu 51-jarige Koppe op een van de administratieve afdelingen van de Verenigde Scheepsagenturen te werk gesteld en deed hij ook als assistent ervaring op bij de zogenoemde kapi- teinskamer. Op deze afdeling wordt al het dienstverlenend werk voor de schepen voorbereid, van het verzor gen van ligplaatsen, regelingen voor het laden en lossen tot de admini- „Die voorhaven komt er zeker” Hoewel volgens het bestemmingsplan Oldenborgh-Dorpsduinen het verboden was in het bewuste terrein een zomer huisje te plaatsen kreeg de heer Boelen van B. en W. wel toestemming het huisje op te bouwen. De raad echter bepaalde, dat de heer Boelen het zomer huisje vóór 1 oktober 1975 uit het ter rein moest verwijderen. „We hebben het huisje nog voor de zomervakantie aan brak uit het duinterrein gehaald”, ver telt mevrouw Boelen. „Er was geen water, gas en elektriciteit. We zijn ten slotte gezwicht voor de bezwaren van de bewoners van de Relweg. Het huisje hebben we inmiddels van de hand ge daan”. IJMUIDEN. Dinsdag gearriveerd: Brouwersgracht, Kemi; Jemrix, Roches ter, IJmuiden; Sea Rhine, Colchester, IJmuiden; Sethia Budhi, Hull; Altair, Mantiluoto, Zaandam; Ero, Rio Grande; Lucedy, Rotterdam; Rovao, Tuapse; Hebe, Kemi, Velsen- Rio Santiago, Sou thampton, Velsen: Blatence, Gainsbo rough; Weis, Bremen; Smit Lloyd 15, Rotterdam, IJmuiden; Smit Lloyd 16, Rotterdam, IJmuiden; Alpro, Rotterdam, IJmuiden: Rewi, Hamburg, IJmuiden; Borelly, Wisbech. Dinsdag vertrokken: Lightning, Bre merhaven; Stör, Bremen; Noblesse, IJ muiden, Kingslynn; Leslie. IJmuiden; Apaps, Ran, Rusland; Stellan, Antwer pen; Mundogasrio. Sluiskil; Hane, Lon den; Heinz Helmuth, Rotterdam; Auto route, Le Havre' Sommen, Zaandam, Boston; Baldur, IJmuiden, Lulea, Gibral tar street, IJmuiden, Cont Plat; Maas- borg, Zaandam, Delfzijl; Rybnic, Apa- pa; Talsy, Bergen; Rijnborg, Delfzijl; Impala, Ipswich; Kalingrad, Velsen, Rouaan; Grimo, Boston; Tegeler Plate, Southampton; Karen Danielse, IJmuiden, Palermo; Brouwersgracht, La Palice- Maurice Delmas, New Port; Golden Ar row. Rotterdam; Slawno. IJmuiden. Gdy nia; Aljar, IJmuiden, Pasajes. Woensdag gearriveerd: Hierma. Zeeb- rugge; Falcon, KristiansandAristoteles, Rotterdam; Vedette, Boston; Roelof Hol- werda, Grangemouth; Ciudad De Mede- lin. Antwerpen; Dart. Londen. Woensdag gearriveerd: Birma. Zee- brugge; Falcon, Kristiansand; Aristoteles, Marconi, IJmuiden, Kings Lynn; Magda lena Delmar, Stettin; Vanessa. Gates head; Teutonia, Aarhus. bekend inbraken en hebben ge- Ik wil de IJmuider Courant graag 14 dagen gratis thuis ontvangen Daarna kunt u mij noteren tweehoofdig. De voortdurende uit breiding van de werkzaamheden maakten het noodzakelijk de met pensioen vertrekkende directeur Bink niet door één man te laten opvolgen. Directeur Koppe heeft in zijn vijf entwintig jaar durende ervaring veel in zijn branche zien veranderen. Het steeds groter worden van de schepen heeft volgens hem ook voor het eigen bedrijf zeer belangrijke gevolgen ge had. „Na de oorlog was het zo dat een schip bij Hoogovens met 3,5 ton erts werd beschouwd als groot. Dat is helemaal veranderd, want voor IJ muiden zijn nu schepen met 75.000 ton lading groot te noemen. U be grijpt dat het wat de omzet betreft voor ons veel voordeliger is tien klei ne schepen af te handelen dan één grote.” Een andere grote verandering vindt directeur Koppe het afnemen van het scheepvaartverkeer op het Noordzeeknaal. Zeker wat aantallen betreft krijgt de Amsterdamse haven steeds minder schepen te verwerken. „U begrijpt dat dit geen verheugende ontwikkeling is voor een kantoor dat het toch van aantallen moet hebben”, zegt Koppe met enige zorg. Bent u hier ook pas komen wonen, maar komt de IJmuider Courant nog niet bij u thuis? Maak die fout dan snel goed. Vul nu deze bon in en U krijgt de IJmuider Courant 14 dagen lang gratis thuis! Hij vindt dat Amsterdam te lang gemikt heeft op de verdere ontwikke ling van het stukgoederenvervoer, niet tijdig de bakens heeft verzet en bijvoorbeeld geen rekening heeft ge houden met onder meer de snelle ontwikkeling over heel de wereld van het bulkvervoer van massagoederen. Koppe vindt dat Amsterdam daarom een nieuwe stimulans nodig heeft, waarbij hij een voorhaven in IJmui den als aanvaardbare en ook haalba re oplossing ziet. „Het is ook voor nationale economie een nood zaak om te voorkomen dat de over loop van Rotterdam naar Antwerpen gaat. Die tendens is nu al zichtbaar. Het zou erg jammer zijn als het buitenland daarmee voordeel zou doen. Ik geloof ook dat we in Neder land niet steeds op één haven moeten blijven mikken. Er is wat de ontwik keling van de wereldhandel betreft ruimte voor een dergelijke voorhaven het zou zonde zijn als we zo’n kans laten glippen”, aldus directeur Koppe. Hij is het met zijn collega Hammerstein eens, die zegt dat Vel sen altijd te eenzijdig de zaak van de voorhaven heeft bekeken en steeds de pretentie had elk rapport dat hiero ver werd uitgebracht volkomen af te wijzen. Per 40 kg; hammen met kop 155; leng 122-78; poontjes 34-32; tarbot 452-170; griet 168-140; kabeljauw twee 262; ka beljauw drie 178-128; kabeljauw vier 150-128; kabeljauw vijf 122-66; schelvis een 162; schelvis twee 120; schelvis drie 90; schelvis vier 107-58; schol een en twee 134-114; schol drie 130-112; schol vier 107-58; koolvis twee 83-82; koolvis drie 77-68; koolvis vier 41-25; blanke koolvis 124; wijting drie 84-55; makreel twee 88; schar 88-45.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5