OP UITGAVENTOTAAL VAN f 214 MILJOEN PRO VINCIEPOT WORDT ONBILLIJK VERDEELD Provincie gaat service geven aan bedrijven Seth Gaaikema spits en 1 virtuoos in one-manshow Minder tekorten bij gemeenten ’n Heel andere kinderkamer Prins Bernhard: "Eigenlijk ben ik maar voorde helft Prins” I Wlii I JHM 1 6 w Gedeputeerde Laan: I Libelle kost maar f 1.35 Fiona kan weer zien Hoe creatief bent u? Prins op praatstoel Libelle elke week thuis Puzzel méé voor zijn Wereld Natuur Fonds ry In de nieuwe Libelle gaat een grandioze puzzelmarathon van start, met méér en mooiere prijzen V OKTOBER 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK WOENSDAG 1 Luchthaven Huisvesting Geforceerd f 124 I En is overal te koop - zolang de voorraad strekt! Verder in Libelle: het roerende verslag over een pleegmoeder, die niet in het onvermijdelijke wilde berusten en zo het gezichtsvermogen van haar kleuter redde. U kunt in deze Libelle 14 pagina’s lang uw creatieve gang gaan! Met de kinder kamer, met kantklossen, poppen, poeven en het kruissteek-abc. Onze prins vraagt niet alleen, hij doet ook iets terug! In Libelle van deze week vertelt hij honderduit over zijn boeiende ervaringen met dieren en illustreert dat met zijn eigen, nooit gepubliceerde privé-wildfoto’s. Ik abonneer mij op Libelle en ontvang als welkomstgeschenk het boek „Dal van de Stormen”. dan ooit. En met een héél goed doel, want de opbrengst is voor het Wereld Natuur Fonds, waarvan prins Bernhard de sympathieke voorzitter is. r w ni tic Sa on 20 ze zo ali zi( an vu va st( Vr dii op ap he Subsidies 'j VELSEN. Het nieuwe winter- programma van de Velsense kunst kring „Voor Allen” is met drie vrij wel uitverkochte voorstellingen in de Stadsschouwburg succesvol in gezet, waarbij de samenstelling daarvan al direct een gevarieerde keuze bood. De operetteliefhebbers zijn immers met „Der Bettelstu- dent” volledig aan hun trekken ge komen, terwijl André van Duin en Seth Gaaikema hier, ieder op hun eigen manier de humor kwamen benaderen. Dinsdagavond was het de beurt aan Seth met zijn oneman show „Familie Willekeur”, waarin hij het leven van de wieg tot het graf van de doorsnee-Nederlander heeft willen samenvatten. Voor een cabaretier als Gaaikema een voor treffelijk uitgangspunt, omdat hij op deze manier alle facetten van ons typisch bestaan beurtelings voor de lachspiegel kon deponeren. En het blijkt dan dat Gaaikema al onze deugden en ondeugden op een ori ginele en verrassend geestige wijze weet te benaderen, waarbij de Ne derlandse taal hem nimmer ver moede mogelijkheden biedt. I Provincie beperkt tekort voor worden uiige- 1976 tot f 5 miljoen (Van een onzer verslaggevers) GEDEPUTEERDE TH. LAAN Doe Prins Bernhard’n plezier! (Van een onzer verslaggevers) naam: adres: zZz/ZZZZZZ 'ZZz o me Verrast is het college door het minis teriële plan, van Zuidelijk en Oostelijk Flevoland een provincie nieuwe stijl te maken. In oktober 1974 had de minister nog laten weten, op vragen van Noord- hollandse zijde, wijziging van de be stuurlijke status van de IJsselmeerpol- ders nog niet opportuun te achten. 1 an op me mé mc spe kri de lin het or vir got vai ble be^ He vrt en Sa va ter Wi 'nis eei dit vo als de ge mt Re als nil be ha de 1 de pe: vn lar str be; we va bel en vr< „w hel ka: do< me bla en not er fei gel ma na; loe Vo vai de ste vrc nol hui f I plaats: Ik wens het blad per post te ontvangen en betaal f 14,30 per kwartaal (13 nrs.) Ik wens dat de Libelle-man mij elke week het blad brengt en betaal 1,10 per week of f 14,30 per kwartaal (13 nrs.) (aankruisen wat wordt gewenst). Deze bon in open envelop, zonder postzegel, opsturen aan Libelle, Antwoordnummer 7146, Amsterdam. Of bel overdag (020) 541 13 45. nen bestaan voor Waterland, en West- friesland-Oost. GS hopen op korte ter mijn een verzoek tot de Kroon te kun nen richten tot definitieve toevoeging van het Bijlmermeergebied aan Amster dam. kop” en „Het bed”, nummers waarmee met een glimlach feilloos enkele tekort komingen van de samenleving worden opengelegd. Het publiek heeft dit alles geamuseerd en met bewondering beluis terd, zodat Seth Gaaikema aan het slot van zijn programma voor een bijna ovationeel applaus in aanmerking kwam. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De provinciebegroting voor 1976 vertoont een tekort van 5 miljoen op een totaal aan inkomsten en uitgaven van 214 miljoen. Een alleszins aanvaardbaar tekort, vindt het college van gedeputeerde staten, omdat het een gevolg is van het achterblijven van de inkomsten, zowel structureel als con junctureel. Het rijk heeft de begroting voor 1975, die een tekort van 2,8 miljoen vertoont- nog niet willen goed keuren, ondanks dat GS uitvoerig heb ben toegelicht, dat het tekort van de provincie veroorzaakt wordt door het tekortschieten van het rijk. In de geleidebrief bij de begroting worden kanttekeningen geplaatst bij de zaken die actueel zijn in het provinciaal beleid. Dat betreft onder meer de be trokkenheid bij de invoering van 26 mini-provincies, waarover de inspraak momenteel in volle gang is. Omdat het een zeer principiële zaak betreft zijn GS bezorgd over de geforceerde manier waarop wordt getracht spoedig tot in grijpende beslissingen te komen. Het Noordhollandse advies aan de minister van binnenlandse zaken zal 15 december in een extra statenvergadering worden behandeld. Over Markerwaard en Tweede Natio nale Luchthaven zijn een aantal rappor ten verschenen, die merendeels als ten dens hebben dat de Markerwaard de aangewezen plek is voor een Tweede Nationale Luchthaven. In juni ’75 is een studie van de Rijksdienst IJsselmeerpol- ders en de Dienst der Zuiderzeewerken afgerond naar gebruiksmogelijkheden van de Markerwaard. Men heeft zich hierin een nagenoeg vierkante polder gedacht van veertigduizend hectare, met grote randmeren tussen polder en het oude land. De besluitvorming over in poldering en inrichting zal overigens de weg van de planologische kernbeslissing volgen. In totaal is tien tot vijftien jaar beschikbaar voor het uitwerken van in richtingsplannen tijdens de uitvoering van waterbouwkundige werken. GS hebben een bedrag van tien mil joen afgezonderd voor grondaankopen om als dat nodig is een aktief aankoop beleid te kunnen voeren. De mogelijkhe den voor een provinciaal grondbedrijf worden bestudeerd Intussen blijven GS de ontwikkeling van de gewesten, zoals die spontaan zijn gegroeid, stimuleren. Om meer inzicht te krijgen in bestaande vormen van be stuurlijke samenwerking in de provincie wordt een inventarisatie opgesteld. Ook in gang zijnde plannen tot herindeling van gemeenten dienen volgens het colle ge te worden voortgezet. Ze zeggen het zeer te betreuren als het moeizame en tijdrovende werk hieraan zou moeten worden gestaakt- De nieuwe provincie- indeling kan immers pas over vele jaren van kracht worden, als het parlement er al mee akkoord gaat. Herindelingsplan- Een en ander blijkt uit de provinciale nota over de gemeentefinanciën, die bij de begroting van Noord-Holland voor 1976 is gevoegd. Onder meer staat daarin vermeld dat Haarlem in ’75 een hoger tekort had dan in ’74. De problemen van de gemeenten worden bij de provincie ten volle onderkend. Zo wordt gesteld dat het voor de Noord-Hollandse ge meenten praktisch onmogelijk is een schoolgebouw neer te zetten zonder zelf een deel van de bouwkosten te moeten bijdragen uit de gemeentelijke inkom sten. De vergoedingen voor het onder wijs zijn namelijk gebaseerd op landelij ke gemiddelden. Gedeputeerde Laan ver klaarde bij de bespreking van deze pro blematiek dat de gemeenten door de achterblijvende uitkeringen in feite sub sidie verlenen aan het rijk. Dat gaat over 1975 om een bedrag van 106,6 miljoen gulden in de hele provincie. Ook de rijksuitkeringen voor de politie zijn niet kostendekkend. In deze sector moe ten de gemeenten 34 miljoen gulden bijpassen. HAARLEM. In de provincie Noord- Holland heeft een groeiend aantal ge meenten een sluitende begroting. Waren er in 1974 nog 25 gemeenten met een begrotingstekort, dit jaar zijn dat er nog maar 19. Het totaal van de tekorten voor 1975 beloopt f 127,8 miljoen, waar van voor rekening van de gemeente Amsterdam een tekort van 98,3 mil joen komt. In 1974 bedroeg het totaalte* kort 242,5 miljoen waarvan Amster dam een nadelig saldo had van f 226,4 miljoen (inclusief een tekort op het gemeentelijk vervoer van 92 miljoen) De subsidies zijn trendmatig verhoogd en zijn geen sluitpost geworden op de begroting. Voor sportaccommodaties was er tot nu toe een stop ingesteld, die met ingang van 1976 voorlopig weer wordt opgeheven. Een extra injectie wordt ge geven aan restauratieprojecten. Ook voor monumentenzorg moest dit jaar een stop ingesteld worden voor nieuwe subsidieaanvragen, terwijl Noord-Hol land toch de zorg heeft voor één kwart van het Nederlandse monumentenbe stand. De kosteloze service zal verder omvatten het assisteren van het be drijfsleven bij het aanvragen van de vele vergunningen die nodig zijn bij vestiging en uitbreiding. Op 1 oktober komt bij alle andere noodzakelijke ver gunningen ook nog de wet Selectieve Investerings Regeling, met een meldings plicht voor bedrijven ten zuiden van het Noordzeekanaal, in de IJmond en in Amsterdam-Noord. Bij de uitvoering van de wet is ook de provincie ingeschakeld. Voorts zal de ETD-afdeling de coördi natie verzorgen van activiteiten die door tal van gemeenten al zijn ondernomen om bedrijfsvestiging te stimuleren. Er zal niet passief worden afgewacht tot bedrijven zich melden maar het is de bedoeling een actief wervingsbeleid voor het aantrekken van werkgelegenheid te voeren. De leiding van de nieuwe afde ling is opgedragen aan de heer R. D. Groeneveldt, afkomstig van de Hoogo vens. goedgekeurde plannen voerd. Tot 1978 zal nog een beroep gedaan worden voor de overloop op de zoge noemde secundaire kernen, omdat de groeikernen nu nog niet aan hun maxi maal haalbare woningproduktie toe zijn. GS merken op dat er van Den Haag uit ruime steun wordt verleend aan het zogenoemde groeikemenbeleid, al begint er onzekerheid te ontstaan over het van rijkswege voorgestane verstedelijkings- beleid na 1980. Een voorbeeld van die steun is de invoering van lokatiesubsi- dies, waarvan overigens ook donorge- meenten als Haarlem en de IJmondge- meenten profiteren- Een kanttekening maakte de heer Laan bij de provinciale bedrijven. Die moeten naar het oordeel van het provin ciaal bestuur self-supporting zijn. Dat is redelijk, omdat PEN en PWN tenslotte niet voor de hele Noordhollandse bevol king werken. Dan moet het rijk echter wel toestaan dat er een tarievenpolitiek wordt gevoerd die dat mogelijk maakt, zodat de provincie er geen geld op toe hoeft te leggen, aldus de gedeputeerde. Gedeputeerde staten zijn van mening dat een begroting gebaseerd moet zijn op de noodzakelijke behoeften, en dat niet alleen gekeken moet worden naar de beschikbare middelen. Hoewel vanuit dat standpunt een hoger tekort gerecht vaardigd zou zijn hebben ze toch slechts een trendmatige aanpassing van het te kort met 12 percent ten opzichte van 1975 willen toepassen, om te voorkomen dat taken in de toekomst plotseling moeten worden afgebroken op financiële gronden. set vei gei set vei pa; pla em DE ACTUALITEIT wordt daarbij al lerminst door hem verwaarloosd en in zijn nummers over de binnenlandse po litiek is hij zo eerlijk rechts en links in vrijwel gelijke mate aan een spottende kritiek te onderwerpen. Het belerende vingertje van Van der Stoel en de tele visiepraatjes van Den Uyl krijgen dan ook dezelfde aandacht als de manipula ties van Hans en Pien. DAARNAAST WEET Gaaikema ook steeds nieuwe middelen te bedenken om het publiek tot meezingen té stimuleren, waarvan zijn „Wuiven naar elk Ar” als sprekend voorbeeld mag gelden. Ver bluffend knap van woordspeling zijn ook „Jet en de Jet-set”, „Vergiet op de In het stedelijke zuiden van de pro vincie willen GS alle bouwmogelijkhe den benutten- met de kanttekening, dat voor de Meerlanden wordt aangekoerst op het minimum-model in het kader van het streekplan. Voor de resterende woningbehoefte wordt het overioopbe- leid gehanteerd. Dat is niet alleen ge richt op de tegemoetkoming van de behoefte in het zuiden, maar ook op een verbetering van het leefklimaat in het noorden. De woningbouw zal geconcen treerd moeten worden in de groeikernen Alkmaar Hoorn en Purmerend; verste delijking van het landelijke gebied zal worden tegengegaan. In de hoofdopvang- kernen zal de woningbouwproduktie moeten worden verdubbeld. In de niet- opvangkemen mogen alleen nog de al Onder het hoofdstuk volkshuisvesting wordt vermeld dat in de eerste helft van 1975 in Noord-Holland 9589 huizen wer den afgebouwd, zo’n 230 meer dan in 1974. In maart volgend jaar zal een meerjarenprogramma voor de woning bouw gereed komen. Zoals bekend is onlangs verschenen de nota „woning voorraad en bevolkingsspreiding in Noord-Holland”. GS concluderen dat het op grond van deze gegevens moge lijk moet zijn invloed uit te oefenen op de ontwikkeling van de woningbouw. Het volkshuisvestingsbeleid kan worden af gestemd op het ruimtelijke ordenings beleid. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de Econo misch Technologische Dienst uitgebreid met een afdeling „Bedrijfscontacten”. Deze nieuwe afdeling zal bedrijven gaan helpen bij het zoeken naar vestigings plaatsen en daarbjj vooral attenderen op lokaties die passen in het provinciaal planologisch geleid, met name in die gebieden die nieuwe werkgelegenheid hard nodig hebben. HAARLEM. Een naar de opvatting van gedeputeerde Th. Laan onbillijke verdeelsleutel, door het rijk gehanteerd bij de toekenning van gelden voor de provincies, is er de oorzaak van dat Noord-Holland zich beperkingen heeft moeten opleggen in de uitvoering van bestuurstaken. „De ontvangsen blijven vreselijk ver achter” verzuchtte hij bij de presentatie van de begroting. Het rijk verdeelt de provinciepot al dus: één derde wordt naar oppervlakte toegemeten, één derde houdt verband met het aantal inwoners en één derde wordt in gelijke delen over de elf pro vincies verspreid. Noord-Holland komt er daardoor nogal bekaaid af: per inwo ner is een bedrag van ƒ28 beschikbaar, terwijl dat in bijvoorbeeld Drente 114 is. Hoe meer inwoners je hebt, hoe minder inkomsten je krijgt, lichtte de heer Laan toe, die dit toeschreef aan een verouderd stelsel van provincie-uitkerin- gen. Omdat Zuid-Holland en Utrecht met soortgelijke problemen te kampen hebben zullen de drie Randstadprovin- cies gezamenlijk bij het rijk aankloppen om op een reëlere verdeling aan te dringen. De verhoudingen worden bovendien scheef getrokken door de injecties in het kader van de stimulering van de werk gelegenheid, aldus de gedeputeerde. Dat geld komt in hoofdzaak terecht bij de noordelijke provincies, die daardoor in de gelegenheid zijn een goed voorzienin genpeil onder meer als het gaat om dorpshuizen op te bouwen, terwijl dat in het westen achterblijft. 1,35, BB J M.:

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6