Bouwplan voor ziekenhuis in Santpoort maar meer mens Adjudant P. P. Hartendorf verliet Velser politiekorps f 12.50 IJmuider Courant „Niet meer mans worden, li amro drukkerij schmitzDv een deskundig drukwerk- advies? V 6 7 MEVR. REEHORST BIJ OPENING Vrijdag 3 oktober 1975 RECHERCHE-MAN MET FENOMENAAL GEHEUGEN Uitspraak in aiïaire Beverwijk- Metro Meubelmarkt boekdruk foliedruk o „VROUWENAPPEL 1900-1975” Marty Riessen IUE NASTASE uur uw ■M, PI WOENSDAG 197 5 1 OKTOBER NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19.30 uur Kennemersporthal HAARLEM ook dit jaar voor abonnees van Westzijde 23 Zaandam: Haarlem: IJmuiden: Hillegom: Zeestraat 18 Beverwijk: „Meer mens” (ADVERTENTIE) Opvoeding met Bert van der Veer PEREGRINUS-STICHTING VERBREEKT KONTAKTEN MET SPAANSE AUTORITEITEN Ged. Oude Gracht 82 Floresstraat/Soendaplein Californiëplein 17 Lange Nieuwstraat 427 WormerveenWandelweg 34 BennebroekBennebroeker- laan 85 Jhr. Mockkade 02510 - 2 32 07 f 15.- DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Toegangskaarten verkrijgbaar aan alle kantoren van DAMIATE PERS ft#iaiSj f 2 50 REDUCTIE OP DE TOEGANGSPRIJS VAN DIT UNIEKE TENNISEVENEMENT. Deelnemers: TOM OKKER Bj0rn Borg NORMALE TOEGANGSPRIJS: VOOR ONZE ABONNEES, tegen inlevering van deze bon jits f w Mg PM# [i r ^-.4 1 (Van een onzer verslaggeefsters)- (Van een onzer verslaggevers) iVan een onzer verslaggeefsters) Katholieke roomse eens alle eer De Peregrinus-stichting heeft dit in een persbericht bekend gemaakt' „Ge schokt door de gebeurtenissen van de laatste dagen in Spanje, in het bijzonder de terechtstelling van de vijf Spanjaar den zaterdag jl. heeft de algemene ve rgadering van de Peregrinus-stichting in Beverwijk dit besluit genomen De uitspraak is bepaald op donderdag 30 oktober om 10 uur. wijkerstraatweg 160 velsen-noord telefoon „Een bezinning op de ontstane s’tuc- tie”, zo staat in het communiqué „en de dividuële belangen, gewaarborgd blij- mijn plaats vinden. Basisüitgangspur t hierbij is dat de belangen van de Spaan se buitenlandse werknemers, ook de i” - dividuele belangen, gewaarborgd blij ven”. Commissaris Van Buuren memoreerde in een notedop de loopbaan van de vertrekkende adjudant en noemde hem zonder meer een van de steunpilaren van de recherche, die eraan heeft mee gewerkt van deze dienst te maken, wat zij thans is. Hij hoopte zeer, dat dit ook zo zal blijven bij de recherche. De adjudant werd betiteld als een recher cheur „pur-sang”, bij wiens vertrek een digheidsgevoel van de man én de vrouw. De man overschreeuwt dit gevoel door overheersing, geweld en kracht. De vrouw vlucht er mee in zichzelf, in haar kinderen, in haar huis en in de roman tiek. Mogelijk kunnen we er uit komen door er blijvend over te praten: samen man en vrouw, in groep in groepen.” ren medisch centrum activiteiten. De kosten daarvan worden geraamd op 49 miljoen. De andere sane ringsplannen verkeren nog in een pril stadium. In Santpoort is geruime tijd gewerkt aan zogenoemde bemanningsplannen. Op basis daarvan zou voor 1976 een uitbrei ding met 349 personeelsleden ten opzich te van de begroting 1975 nodig zijn. Daarvoor moet nog goedkeuring worden verkregen van het COZ- hoop „know-how” de deur uit gaat.” Zijn wijze van werken was boven alle lof verheven. Bovendien heeft hij de laatste anderhalf jaar harder gewerkt dan van iemand op zijn leeftijd ver wacht mocht worden”. Daarvoor ons ai- ler dank”, besloot de commissaris, die zijn woorden onderstreepte met het aan bieden van een cheque, bloemen en het geëigende korpsschild. worden als een symbool van die dank, want de waarde van het geschenk kan nooit in verhouding staan tot het vele werk dat Hartendorf voor zijn bond heeft verricht, aldus deze spreker. Namens het Korpsfonds, de afdeling justitiële dienst en de collega's sprak adjudant H. de Jong, die ook stilstond bij het' ontzettend goede geheugen van zijn collega-rechercheur en daarbij tege lijkertijd het politiewerk in de huidige tijd in het licht van de schijnwerpers plaatste. Hij bood de heer Hartendorf. als bezitter van de eremedaille in gouel verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau een draagmedaille aan. Alsmede bloemen voor mevrouw Hartendorf. Eer der had zij van de bond ook bloemen mogen ontvangen, alsmede naderhand uit naam van de Politiesportvereniging, aangeboden door de heer M. van Heuke- lom. In zijn slot- en dankwoord benadrukte de heer Hartendorf dat „wij hie’- geen praat-christendom, maar een draag- christendom van node hebben”. In zijn werk had hij steeds veel voldoening gevonden, ofschoon bepaald niet alles altijd rozegeur en maneschijn is ge weest. Met betrekking tot de gezagser- kenning gaf hij zijn jongere collega’s het advies als de werkelijke gezagsdragers werkzaam te blijven. Hij zei het ook •niet eens te zijn met de uitspraak als zou strafverzwaring geen oplossing zijn”. In elk geval zou dan de misdadiger langer opgesloten zitten en kan de poli tie weer even ademhalen”. Hij besloot met een woord van dank aan alle sprekers en aanwezigen. Mr. J. H. Bijl de Vroe had de adju dant slechts tweeëeneenhalf jaar meege maakt, maar door de veelvuldige contac ten leek het hem veel langer toe. Hij herinnerde zich een aantal namen en zaken die de adjudant zich ook stel lig zou herinneren waaraan heel wat overuren en misschien wel hele nachten gespendeerd zijn. De officier wm Justitie roemde de heer Hartendorf om diens uitzonderlijk geheugen en gevoel voor details. Het parket van Haarlem zal hem op deze post zeer missen. Mr. Bijl de Vroe zou de vertrekkende politieman graag een tweede jeugd willen toewen- sen, maar hem die middag nader bestu derend was hij tot de slotsom gekomen dat hij toch nog aan zijn eerste jeugd bezig is. Tot slot overhandigde hij een boekje waarin een vrijwel volmaakte bankoverval beschreven staat. Gisteren diende deze affaire in hoger beroep voor het gerechtshof. Pleiters van de gemeente en van de door Bever wijk uit de voormalige Vomar-bloemen- kas aan de Bankenlaan verwijderde Me tro Meubelmarkt zetten hun standpun ten uiteen. Mevrouw Reehorst: „Bij besluit van de Verenigde Naties werd 1975 uitgeroe pen tot het internationale jaar van de vrouw. Eén jaar als markering, in een lange reeks. We weten van de heroïsche strijd van de Engelse vrouwen aan het begin van deze eeuw. En wie gelooft dat we het probleem van de discriminatie van de vrouw nog voor het jaar 2000 beheersen? Blijvende aandacht activiteit en strijd is vereist.” HAARLEM. Het provinciaal zie kenhuis Santpoort heeft ingrijpende ver- bouwingsplannen, zo blijkt uit de begro ting voor 1976, gevoegd bij de provincia le begroting. Er wordt een sanering noodzakelijk geacht van het zogenoemde Nieuwe Gedeelte, het Oude Gedeelte de Centrale Voorzieningen en van de technische installaties. De plannen voor het Nieuwe Gedeelte zijn uitgewerkt en voorgelegd aan de staatssecretaris van V olksgezondheid. BEVERWIJK. Donderdag 30 okto ber doet de president van het Amster damse gerechtshof uitspraak in de door Metro Meubelmarkt tegen de gemeente Beverwijk aangespannen rechtszaak. VELSEN „Vrouwenappèl 1900-1975". Wij hebben deze tentoonstelling georga niseerd ter gelegenheid van het Interna tionale Jaar van de Vrouw. Wij als Samvro zijn er tevens gelukkig mee omdat wij met deze tentoonstelling ons 20-jarig bestaan kunnen vieren. Met de ze tentoonstelling, met dit vrouwenappèl zouden wij graag bereiken dat wij bij alle vrouwen kunnen bevorderen dat zij zich bewust worden van hun medever antwoordelijkheid voor onze samenle ving”. Deze woorden sprak mevr. C. J. van Wetter dinsdagmiddag als voorzit ster van de Samvro (de Samenwerkende Vrouwenorganisaties) tijdens haar inlei ding ter gelegenheid van de officiële opening van de tentoonstelling „Vrouwen appèl 1900-1975” in de burgerzaal van het stadhuis. VELSEN. „Iemand die in een tijds verloop van veertig jaar weet te berei ken, wat hij aan het begin van die veertig jaar wenste te bereiken, kan zich gelukkig prijzen. Zo iemand is de man van wien wij vandaag afscheid namen: adjudant P. P. Hartendorf”, aldus poli tiecommissaris J. van Buuren dinsdag middag in de gymzaal van het hoofdbu reau van politie. De eerlijkheid gebood hem echter erbij te vermelden, dat het enorm lang geduurd heeft, voordat de heer Hartendorf tot adjudant werd be noemd en ook bij de recherche kwam iets wat deze zich al vóór hij zijn loopbaan begon voor ogen had gesteld. De Christelijke Bond van politieamb tenaren, waarvan de adjudant vanaf de oprichting in 1945 lid en tot 1972 be stuurslid is geweest, was vertegenwoor digd door brigadier G. van Duin. Als dank voor het vele vakbondswerk bood hij een cadeau aan, dat gezien '-noest „Met, doel van de emancipatie van de vrouw”, zo vervolgde mevrouw Reehorst, „wil zeggen bevrijding van banden, op heffing van ongelijkheid in positie, in kansen, in behandeling door de wet en door de man. Er is vergelijking mogelijk met andere emancipatiebewegingen: blank en zwart, arm en rijk, arbeiders en kapitalisten. Het gaat dan om zoge noemde minderheidsgroeperingen, maar er zijn evenveel mannen als vrouwen. In feite gaat het in alle gevallen om de gelijkheid van mensen: niet om meer mans te worden, maar meer mens.” „Daarbij moeten we niet doorschieten naar links of naar rechts, steeds meer loert het gevaar van actie en reactie. Voor sommigen wordt de emancipatie van de vrouw meer een poging tot „in de man z’n plaats”. Anderen blijven steken in het eenzijdig beeld van de vrouw als zorgzame moeder en echtge note thuis bij de kinderen, niet buitens huis werken, lief zijn, volgzaam.” „Man en vrouw zijn biologisch ver schillend geschapen, maar er zijn geen verschillen in kracht, psyche of intelli gentie. In de geschiedenis zijn wel ver schillende culturen te bezien. De wan verhouding man-vrouw is cultureel be paald, dus afhankelijk van tijd en plaats. Het is een politiek probleem, een emancipatieprobleem, dus oplosbaar”. Na afloop van haar openingsrede deelde mevrouw A. Reehorst-Van Vugt appel uit aan de genodigden op de tentoonstel ling „Vrouwenappèl 1900-1975”. Als in 1976 met de bouw kan worden begonnen, zullen de kosten, uitgaande van een bouwtijd van vijf jaar, 80 miljoen bedragen. Voor de Centrale Voorzieningen zullen Gedeputeerde Sta ten binnenkort een plan aan de staatsse cretaris voorleggen. Hieronder ressorte- het therapieëncentrum, het para centrum, het administratief en het centrum voor diverse Hierna werden aan alle aanwezigen (aan burgemeester Reehorst als eerst) appels uitgereikt als symbolische stimu lans om aan de gedane oproep gehoor te geven. De tentoonstelling Vrouwen appèl 1900-1975, waar enerzijds de emancipa tiegeschiedenis is weergegeven en anders diverse organisaties stand hebben staan, is tot zaterdag open. Ook ’s avonds, ter wijl voor die avonduren vandaag, mor gen en vrijdag respectievelijk een to neel-, een film- en eën forumavond is voorbereid. „We kunnen ons afvragen: moet de Samvro meedoen aan de emancipatie van de vrouw, maar de meeste aangeslo ten verenigingen werken daar al aan. Wij doen wel een beroep op de georga niseerde vrouwen: kom eens terug met een vrouw die nog niet georganiseerd is, die wellicht nog geen interesse heeft voor deze zaken? Waarom zouden zij niet als Velsense vrouwen medeverantwoor delijk zijn voor het leefklimaat in de gemeente”. Als voorzitster was het aan mevrouw van Wetter om mevrouw A. Reehorst-van Vugt in te leiden die, ook als Samvro-bestuurslid, de officiële ope ning zou verrichten. In een doordacht betoog formuleerde mevrouw Reehorst haar gedachten over de emancipatie van de vrouw. „De Samvro koos voor deze week de appel als symbool”, zo besloot mevrouw Reehorst, en hoe kan dat anders met zoveel Eva’s. Maar appel werd voor ons appèl. Zo’n appèl krijgt u mee naar huis. Praat er over met uw partner. Neem deze appel in uw hand en bedenk wat hij voor u betekent, zo lang na die andere appel van Adam en Eva, in deze week van de vrouwen van Velsen èn hun man”. IJMOND. De Peregrinus-stichting, de Stichting buitenlandse werknemers in de IJmond heeft besloten tot nader order alle kontakten met de Spaanse autoriteiten te verbreken. Het rooms verleden herleefde via prachtige oude filmpjes, waarop missio narissen in witte jurken kralen uitdeel den aan Afrikaanse heidenkindertjes.' Het dorp Stompwijk liep uit, omdat de zoon van een van de inwoners tot pries ter was gewijd, processies doorkruisten het land, vooral in het Zuiden. Maar inmiddels zijn de seminaries verbouwd tot bejaardentehuizen of hobbycentra, of gewoon afgebroken. „Vroeger had je de wijsheid in pacht. Tegenwoordig moet je beginnen met te luisteren”, zei een priester, een van de weinigen, leek het wel, die er binnen de rk kerk nog te vinden was. Het was dan ook een wat zorgelijk groepje heren, dat zich aan het slot boog over het vraagstuk van de sterk afgeno men priesterwijdingen: 35 m 1974, ter wijl vroeger 450 per jaar normaal was. Ze kwamen er niet helemaal uit. Eén „Hoe komen wij er af. Ik dacht: onder andere door een andere opvoeding. Tot op grote hoogte worden jongens en meisjes tot mannen en vrouwen ge maakt. Door klediingspelletjes, flink moeten zijn, wel of niet met poppen spelen en dergelijké. De éièen talenten krijgen daarbij weinig of geen kans. Ook de cultuur is belangrijk, de werkverde ling tussen man en'vrouw, in huis en in het bedrijfsleven. In politiek opzicht onderwijs, sociale verzekering, wetge ving zijn we al een eind op de goede weg. Ook noem ik nu de kwestie van de bewustwording dat er een pro bleem, een wanverhouding is. En dan bewustworden bij de man èn de vrouw. Het juiste evenwicht tussen man en vrouw is een blijvende opgave. Overal en altijd.” „De kern van de zaak is naar mijn mening het fundamentele minderwaar- Het afscheid werd bijgewoond door een zeer groot aantal oud-gedienden, tal van collega’s van de verschillende dien sten, door de officier van Justitie van het arrondissement Haarlem mr. J. H. Bijl de Vroe en naderhand ook door burgemeester drs. J. Reehorst, wiens verplichtingen hem bij het eerste deel van het afscheid noopten elders aanwe zig te zijn. De Katholieke Radio Omroep deed zijn roomse naam gisteren eindelijk weer eens alle eer aan. In twee pro gramma's stond de geestelijkheid in het brandpunt, zowel in de sector „amuse ment.” .als op het terrein van de „infor matie”. Als vermaak gold de eerste afle vering van een Engelse serie met de jezuiet Father Brown in de hoofdrol. Dat werd een dolle boel, maar later op de avond kwam aan het licht dat men binnen de katholieke kerk eigenlijk wei nig reden tot lachen heeft. Althans: wat betreft Nederland, dat bekend staat als een zeer opstandige kerkprovincie. De KRO heeft vijf pro gramma’s gemaakt waarin een beeld wordt gegeven van „De katholieken tus sen 1925 en 1975”, zoals de titel luidt. In deel I ging het om de priesters. In 1925 en geruime tijd daarna waren zij de autoritaire, alles-wetende weldoeners (een beetje God zelf, eigenlijk). In 1975 zijn ze uiterlijk vaak niet van „gewone” mensen te onderscheiden, soms zijn ze zelfs nog getrouwd ook. Er is veel ver anderd in 50 jaar. van hen gaf de ouders de schuld: „Mijn kind geen pater, want in die branche valt niks te verdienen”. Het celibaat, zou dat een reden kunnen zijn? Er kwam geen antwoord op. „De jongeren willen geen verantwoordelijkheid in een kerk waarin zoveel mis is”, zei een pastor, zoals dat tegenwoordig heet. Tot een echte analyse kwam het gezelschap niet. Misschien had een uitgetreden priester wat opheldering kunnen verschaffen. Father Brown is in elk geval een rooms-katholiek priester, die nog niet is besmet door het virus van de moderne tijden. Hij draagt zelfs nog een echte pij. De KRO heeft 13 delen gekocht van de Engelse serie, die gemaakt is naar- -r Father Brown-boeken van de schrijver Chesterton. In deel I: werden gisteren alle vooroordelen, die iemand van het vasteland inzake Groot-Brittannië kan bezitten, moeiteloos bevestigd. Om het met Gerard Reve kort samen te vatten: Er kwam niet één normaal persoon in voor. In een Engels dorp wordt een stereo type kolonel, die met de helft van de vrouwelijke dorspbevolking naar bed gaat, vermoord. Wie is de dader? Een godsdienstwaanzinnige smid? Zijn vrouw, die ook met de kolonel pleegt te slapen? De dorpsidioot? God zelf, die wrekend toeslaat? Nee, de tamelijk maf fe dominee, die er in geslaagd is de kolonel vanaf de kerktoren met een klein hamertje dood te gooien. Dit alles ontdekt Father Brown, maar hij geeft de moordenaar toch niet aan bij de politie, hij doet een beroep op het biechtgeheim. Als dit soort dingen zich in een Ne- derlandse'serie, bijvoorbeeld Klaverwei de, zou hebben afgespeeld, dan zou ie dereen hoogst waarschijnlijk ten strijde zijn getrokken tegen deze volstrekt on aannemelijke onzin. Zulke dingen ge beuren immers niet in Nederland. In Engeland natuurlijk wel. daar ligt dat allemaal volkomen anders, vooral in de twintiger jaren of daaromtrent, de tijd waarin dit alles gebeurt. Dus is Father Brown een aardige aankoop van de KRO, waar we nog heel wat om zullen lachen, ben ik bang. En dan meldt het laatste, geheel vernieuwde NOS-jour- naal, zojuist dat Koos Postema weer bij de VARA terugkeert. In talloze inter views heeft hij bij zijn vertrek omstan dig uiteengezet waarom hij wegging. Er was een hoop mis bij de VARA. Ik ben benieuwd wat hij nu weer allemaal heeft bedacht in Rotterdam. wed’ ‘WL ËF Sg?* ‘F feb ‘xt® 11 ■t ■i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7