Voorzitster PvdA herziet opmerking Berlijnse muur Weer Amerikaanse wapens naar Turkije Honderden liters benzine stroomt in kelders overleden Shepherds uit elkaar AJAX TEGEN HERTHA BSC oproep tot f1495 :en Ex-premier Guy Mollet „Geen spijt van „PLAAGGEEST'' 'ij i lar - DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Huis verkopen? boycot” rns mderolie) isnel. ie lik-1 gevaar- seheer-1 Stiltewet I SPECIALE 1 HERFST- AANBIEDING I Bont-Mode DlfflBfiRTÊLS doordrukletters „(Tlodisch middelpunt4* voor bont, nappa en suède ■4 32 Het woord is aan, GEDEELTELIJKE OPHEFFING VERBOD «u I Ontvoerde Fransman Loting Europa Cup W1M KOK: Lange naturel ranch cardias met nerts-kraag Onbestendig UIL AGENDA pagina 11 1UW Vlak bij de Grote Markt wfmmmmmmmrmmrrwmmi zou in Tsjaad berecht worden In Haarlem, Heemstede, Bloemendaal-Aerdenhout, Bennebroek of Santpoort? Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 - 31 73 94 EMS JT ,RD M 2 3 N.O.G. MAKELAARDIJ B.V. rT I »••- i Lachen Go-go danseres Ratten-oorlog -a w mulder Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 et Nieuwe golf (Van onze parlementsredactie) in N.-Ierland Dend. (Van onze redactie buitenland) len van den Heuvel Guy Mollet op archieffoto. Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s ADVERTENTIES weer (Zie verder pagina 2) hoeft 'evoel. Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tal 32 46 50 Medische diensten Uitwijzer Amsterdam Kunst Radio en tv Strips Beurs Economie Sport Weg en wiel >’n an ets Nico Schaap: „Het is bijzonder verve lend. Er waren bepaalde spanningen en die zijn ontladen in een meer dan heftige ruzie. Helen en ik willen wel weer, maar m'n broer John houdt voet bij stuk. Hij heeft er geen zin meer in. Maar we pro beren alles om hem toch nog weer mee te krijgen, maar het ziet er erg somber uit”. Voorts het aanleggen langs de grens met West-Duitsland van mijnenvelden, prikkeldraadversperringen, stroomdraad. wachttorens, allemaal om te voorkomen dat Oostduitsers zich in andere dan gewenste richting zouden bewegen. Mevrouw Van den Heuvel ontkende dat het partijbestuur van de PvdA zijn afkeuring heeft uitgesproken over de reis van de delegatie naar de DDR en de contacten die daar zijn gelegd. Berichten hierover in de pers bestempelde zij als „indianenverhalen”. Het partijbestuur heeft zich, volgens haar, alleen gedisancieerd van de uitspraak over de Ber lijnse muur, zoals die op Schiphol is gedaan. De beroering die over de reis van de PvdA-delegatie is ontstaan, weet mevrouw Van den Heuvel voor een deel aan het feit dat het volledige rapport over de reis nog niét worden, zodat iedereen zich dan een mening kan vormen gereed is. Zaterdag zal dit rapport apenbaar gemaakt over alles wat tijdens de reis door de DDR ter sprake is gekomen, aldus de PvdA-voorzitster. PARIJS. (AP) De vroegere Franse premier Guy Mollet is vandaag aan een hartaanval gestorven. Hij werd 76 jaar. PSV speelt in het toernooi voor lands kampioenen eerst uit tegen het Poolse Ruch Chorzov. In het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars speelt FC Den Haag eerst uit tegen het Franse RC Lens. S H. nou wil daar rat een ik ssen Haarlem 14107 ft u de iie door >f tbrand. itogen ert eselec- en een :dings- )UW fsel. en Ie en igde 20 kg). 2 m3. zorgd. hit er len. Bontmodehuis Wagenweg 146. HK. Haarlem Tel. 023-316529 DEN HAAG. PvdA-voorzitster Van den Heuvel heeft gisteravond de uitspraak teruggenomen dat de bouw van de muur tussen Oost- en West-Berlijn „historisch juist” is geweest. Zij zei de uitspraak niet gelukkig te vinden, omdat daarmee de indruk zou kunnen worden gewekt dat de PvdA goedpraat was in het verleden rond de muur in Berlijn is voorgevallen, namelijk onder meer het zonder pardon neerschieten van mensen, die naar het westen trach ten te vluchten om te ontkomen aan het SED-regiem. BELFAST Het aantal doden dat is gevallen ten gevolge van de hevigste sectarische uitbarstingen in Noord-Ierland sinds maanden is volgens berichten van hedenmorgen gestegen tot twaalf. Gisteravond werd in Belfast nog een aantal van negen genoemd. Groepen gewapende detectives hebben vanmorgen voor zonsopgang een nog onbekend aantal protestanten in Belfast gearresteerd. De meeste slachtoffers vielen onder de katholieken. De veiligheidstroepen zijn er dan ook van overtuigd dat deze golf van geweld het werk is van het Ulster vrijwilligersleger (UVF), een extremis tische paramilitaire protestantse organi satie. Volgens enkele bronnen zijn alle man nen die vanmorgen zijn gearresteerd lid van dit vrijwilligersleger. (Zie verder pagina 3) Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: „De voor de hand liggende stap die nu zou moeten worden gezet, zou hervatting van de onderhandelingen over de situa tie van de Amerikaanse troepen in Tu- kije moeten zijn”, zei hij. Sinds het Amerikaanse Congres de levering van wapens aan Turkije op 5 februari verbood, heeft Turkije geëist dat voor zijn defensieregeling met de Verenigde Staten nieuwe richtlijnen worden vastgesteld. Er is één gesprek gehouden, maar daarna sloot Turkije de Amerikaanse bases op zijn grondgebied voor onbepaalde tijd en werden de on derhandelingen opgeschort. MAKELAAR J. BOONSTRA STOLBERGSTRAAT 1 HAARLEM TEL. 023-31 91 92' Weerrapporten Achtergrond Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 25, 27 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 6 13 15 19, 21 23 23 28 29 31,33, 35 35 Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Ankara heeft het besluit in Washington met voorzichtig optimisme verwelkomd. Hij noemde het „een eerste stap in de goede richting” en sprak de hoop uit dat het embargo nu in zijn geheel zou worden opgeheven. 4|l Al is het morgen dierendag, deze olifant vond dat nog geen reden om dit kindje niet aan het Schrikken te maken met zijn bedelende slurf. Deze Deense olifant speelt gelukkig een wat onschuldiger spelletje dan de Amsterdamse olifanten in Artis, die als tijdverdrijf stenen met hun slurf naar de bezoekers gooien. Ze doen dit pas sinds kort, want daarvoor aten ze de stenen op, wat enkele malen bijna heeft geleid tot het sterven van een olifant. Maar dankzij het doortasten de optreden van de dierenverzorgers kon het dier worden gered. Men verwacht nu in Artis de zaak weer onder controle te hebben maar de olifanten worden nog wel goed in de gaten gehouden. Niemand werd trouwens gewond door de rond vliegende stenen. Bas de G a ay Fortman: De slachtoffers van onze econo mische crisis worden in toene mende mate beschouwd als de daders binnen zestig dagen verslag over de stand van zaken met betrekking tot deze besprekingen aan het Huis uitbrengen. De Senaat zal het drugamendement van het Huis waarschijnlijk overnemen, wat betekent dat president Ford eind deze maand zijn handtekening onder de nieuwe wet op de wapenhulp aan Tur kije zal kunnen zetten. Ford heeft er krachtig op aangedrongen dat het wape-n embargo tegen Turkije zou worden op geheven, omdat het de veiligheidsbelan gen van de Verenigde Staten zou scha den. Kok vindt, dat de actie niet veel effect kón opleveren, omdat er weinig direkte contacten zijn met Spanje. Ver der wijt hij de zeer gemengde reacties aan de vaak onbereidwillige houding van de werkgevers. Daarbij speelt vol gens hem ook de angst voor het verlies van de boterham een rol. De NW- voorzitter gelooft, dat ook de moorden 'op Spaanse politiemensen hebben geleid tot twijfel en onzekerheid. W'm Kok zei, dat „de moord die door te. isten is begaan, ook ons heeft ge kwetst. Onze actie kan dan ook aller minst gezien worden als een rechtvaar diging van deze moorden. Wij ondersteu nen geen gewelddadige actie”. er op de publieke gelachen werd liet VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 281 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den is gisteravond akkoord gegaan met gedeeltelijke opheffing van het verbod op wapenleveranties aan Turkije, waardoor binnenkort materieel ter waarde van 185 miljoen dollar kan worden verscheept. ZÜRICH (Reuter). Vanochtend is in Zürich de loting verricht voor de tweede ronde van de Europese beker toernooien. De wedstrijden moeten wor den gespeeld op 22 oktober en 5 novem ber. Ajax speelt in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA cup eerst uit tegen het Westduitse Hertha BSC Berlin. UTRECHT. (ANP) NVV-voorzitter Wim Kok heeft gisteravond gezegd geen spijt te hebben van de oproep van de vakbeweging tot de boycot en de twee- minutenactie. Er is in ieder geval een discussie op gang gebracht die verder bijdraagt tot de oordeelsvorming, aldus de heer Kok. Wel zei hij: „We moeten concluderen dat in deze jachtige tijd emoties snel wegebben”. BOVENKARSPEL. (ANP) In Bo venkarspel zijn gistermiddag acht huizen ontruimd in verband met explosiegevaar door een lek in een tank van een benzinestation in de omgeving van de woningen. Ongeveer 1200 liter benzine is in de kelders van de huizen terechtgeko men. De politie heeft een groot gebied rond de panden afgezet, een absoluut rookverbod ingesteld en gas en elektrici teit in de huizen laten afsluiten. Deze week is het trio gevraagd om op te treden bij de doop van prins Floris, het jongste zoontje van Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Ook aan deze uitnodiging kunnen „The Shephers” nu niet voldoen. Daarnaast stond een Het uiteenval len van „The Shepherds” komt volgens Nico Schaap wel op een uiterst pnge- legen moment.. Er waren voor de komende maanden tal van interessante aanbiedingen. toernee tweemaal 14 dagen naar Amerika op het programma, waar in no vember en december zou worden gezon gen voor Nederlandse emigranten. UfBD roa» nar. um- icld oor- sakt rad* trap I Minister Vorrink heeft een eerste stap gezet naar wettelijke beteugeling van de geluidshinder, die in onze samenleving inderdaad milieubedervende vormen heeft aangenomen en bij de huidige gebrekkige wetgeving slechts op geringe wijze kon worden aangepakt. Het tienjarenplan van de minister is een kostbare geschiedenis, maar zoals gewoonlk wordt aan die 200 mil joen gulden per jaar niet zwaar getild, omdat het geld gemakkelijk via een geluidsbelasting kan worden ingevor derd. Het principe dat iedereen die iets bij- draagt tot milieubederf, zijn zonde kan boeten door een extra bedrag aan belas ting aan te dragen, tast het euvel niet meteen aan. Het geld gaat langs indirec te weg pas resultaat opbrengen als het wordt aangewend om overheidsmaatre gelen te financieren die wel direct effect sorteren. De controle, bijvoorbeeld, is een dure zaak. Boetes voor overtreding van de komende wet kunnen pas wor den opgelegd als er inderdaad overtre dingen worden geconstateerd. En hoe moeilijk dat is, heeft de politie onder vonden die al jaren een vrijwel theoreti sche controlebevoegdheid heeft voor het achterhalen van motorvoertuigen, vooral bromfietsen die te veel lawaai schoppen. Een strenge controle aan de bron, dat wil zeggen bij de fabricage of invoer van motorvoertuigen, kan nooit afdoen de zijn, omdat eigenaars gemakkelijk met manipulaties aan de uitlaat hun voertuig „sportief lawaai” kunnen laten produceren. Dat „sportieve” heeft waar schijnlijk zijn oorzaak gevonden op de racecircuits, waar herrie en snelheid hand in hand gaan voor een sportieve prestatie. Wie veel lawaai maakt, denkt dat hij harder gaat. Een malle illusie, maar de samenleving heeft er danig onder te lijden. Wat woningen betreft mag er ook wel eens iets gebeuren op het gebied van de geluidshinder. De kwaliteit van de wo ningen die tien tot twintig jaar geleden in een vloek en een zucht uit de grond Werden gestampt, hebben meestal niet de geringste voorziening wat geluidsiso latie betreft. Dat is trouwens een punt dat ook bij de nieuwe huurverhogingsystematiek be langrijk wordt. Woningverhuurders zul len niet alleen minder ruimte voor huurverhoging moeten krijgen, maar te vens moeten worden beboet als hun woningen onder de aanvaardbare ge luidskwaliteit blijven. PARIJS. (DPI) De protestantse geestelijke Paul Horala, een van de drie Fransen die in Tsjaad door rebellen zijn ontvoerd, zal worden berecht op be schuldiging van „samenzwering tegen het volk van Tsjaad”, waarvoor de doodstraf kan worden opgelegd. Omdat tribune zo een rechter in Frankfurt het pu bliek verwijderen. Toen hij ech ter de zaak wilde voortzetten bleken ook de vier verdachten te zijn verdwenen. Dezen stonden te recht omdat zij handtastelijk zouden zijn opgetreden tegen po litieagenten tijdens een demon stratie tegen de verhoging van bustarieven. De straf die de Amerikaanse kapitein-ter-zee Connelly Ste venson had gekregen omdat hij een halfnaakte danseres voor zijn bemanning had laten optre den is verminderd. Zijn supe rieuren hadden eerst aanbevolen dat de kapitein van zijn com mando van de atoomduikboot „Finback” zou worden ontheven en dat hij zes weken geen salaris meer zou krijgen. Admiraal Ja mes Holloway heeft echter be paald dat de kapitein alleen maar een „afstraffende berisping in briefvorm” krijgt. In India gaan studenten, scholieren, vrijwilligersorganisa ties en de overheid de strijd aanbinden tegen de ratten in dat land. Volgens de raad voor land bouwkundig onderzoek in New Delhi telt India naar schatting 6 miljard ratten, waarvan er 1 miljard in de steden wonen. In vijf jaar moeten alle ratten ge dood zijn. Opklaringen, maar later meer bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk opnieuw harde zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen circa 9 graden, maxima omstreeks 16 graden. IJMUIDEN. Het IJmuidense zangtrio „The Shepherds” heeft ernstige onenig heid. Zoals de za ken er nu voor staan zal het trio, dat bestaat uit Helen, Nico en John Schaap, niet meer samen op treden. istippen -ra -ra vloei- gvan geweld NOXA- I ug een eltplek- en ver- il en al. nettend Het wetsvoorstel werd aangenomen met 237 tegen 176 stemmen. Het wordt nu voorgelegd aan een compromiscom missie van Huis en Senaat samen, om kleine verschillen in de twee versies glad te strijken. Het Huis heeft aan het wetsontwerp de wens gehecht dat president Ford besprekingen met Turkije opent over beperking van het drugverkeer van Tur kije naar de Verenigde Staten. Hij moet Mollet begon zijn carrière als onder wijzer, raakte in de politiek verzeild en werd tenslotte van februari 1956 tot 1957 premier. In deze 16 maanden verwierf hij wereldfaam door samen met de vroegere Britse premier Anthony Eden en de Israëliër David Ben Goerion op te treden als co-architect van de Suezoor- log in oktober 1956. Het optreden van Mollet en Eden leidde tot grote beroering binnen het Atlantische bondgenootschap. Eden trad naar aanleiding van het Suez-debacle af, Mollet handhaafde zich tot 1957. j%'.igL "f*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1