Ziekenfondspatiënt komt bij tandarts dikwijls voor een gesloten deur RENTABILITEIT ERNSTIG AANGETAST Tekort op Westduitse betalingsbalans groeit Britse kranten willen subsidie Faillissement dreigt voor Scandinavische Barre week voor effecten reisbureaus 1 BEURS Hf F 1,5 miljoen verlies bij Bergoss Arufa vraagt uitstel van betaling Philips kleurentelevisie uit EEG-pot Dus’t is merkwaardig om geen proefrit te maken. Onderzoek olievervuiling Merkwaardig omeenDAF buiten beschouwing te laten. BLAD een aan prijzen W* 5 1 miljoen gulden w?; Met: PAS 65. Pas voor uw plezier. Als u 65+ bent, wordt n museumbezoek nog aantrekkelijker. „GEZONDHEID EN ZIEKENFONDS”: ZATERDAG 4 OKTOBER 19 75 11 ECONOMIE (Van onze beursmedewerker) 7 UTRECHT (ANP) Van de 3000 tandartsen die in Nederland in een algemene praktijk wer ken, behandelen er 300 uitslui tend particuliere patiënten. Van de overige 2700 praktijken staan er maar een kleine 700 open voor nieuwe ziekenfondspatiënten, de rest is „vol”. Vooral in Noord- en Zuid-Holland komen gesaneerde verzekerden vaak voor een geslo ten deur te staan als ze een an dere tandarts zoeken, omdat ze zijn verhuisd of omdat hun oude tandarts zijn praktijk heeft be ëindigd. AMSTERDAM Voor de Am sterdamse effectenbeurs was het weer een slechte week. Ook Wall Street was bijzonder slecht ge mutst, vooral in de eerste helft. Maar op het Damrak geraakten steeds meer fondsen op nieuwe dieptepunten van het jaar. Met uit zondering van de sector van het bank- en verzekeringswezen kwa men in alle beursgroepen, waarvan het Centraal Bureau voor de Sta tistiek de koersontwikkeling bij houdt, aandelen voor die oude laag terecords uit begin 1975 doorbraken om dagelijks op nieuwe dieptepun ten te belanden. Tegen muur a WH ff I I I I L- - De Meubelfabrieken in zak en as moeten (ADVERTENTIE) A Op 1 januari was 70 percent van het (Van onze redacteur in Stockholm) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) fl i I Reso, een Zweeds reisbureau dat voor de helft door de staat beheerd wordt, heeft zelfs besloten minstens tot 1 no vember niet meer op Spanje te vliegen, maar een gedeelte van de schade wordt gedekt door de staat. Deze vrijwel hon- I I r i i i i i bankkrediet gebruikt op 1 juli was dit gemiddelde percentage al tot 77 percent Wall Street maakte zich bijzonder be zorgd om het begrotingsgat dat ook daar al velen wakker houdt. Tot juni 1976 werd dat gat kort geleden op 70 miljard geschat. Maar dezer dagen werd het al tot 90 miljard dollar verhoogd. En als de belastingontvangsten tegenvallen kan het tekort zelfs boven de 100 miljard dollar uitstijgen. Op zich is dit voor Amerikaan se begrippen al iets onvoorstelbaars, maar de komende jaren doen nog hogere te korten vrezen. Op grond van deze voor uitzichten is de kans op rentedaling, die kort geleden nogal hoog werd aangesla gen, weer de mist in gegaan, waardoor Wall Street weigerde verder omhoog te trekken. kundige hulp. Die maakt het moge lijk, sneller te reageren als ergens een acute noodsituatie onstaat door dat een tandarts wegens ziekte, inva liditeit of overlijden plotseling uitvalt of zijn praktijk om andere redenen plotseling sluit. Van de hoofdfondsen verloor Unilever 7 en Koninklijke Petroleum f 5, terwijl Heineken van f 139 op f 133 terug moest. zien) in juli en 851 miljoen in augustus van het vorige jaar De advieskoersen buitenlands Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige i 2,75 5,70 5,80 W.. -'V Voor de langere termijn denkt de werkgroep aan een gericht vestigings beleid ter bevordering van een betere spreiding van tandartsen over het land en aan de mogelijkheid, tandart sen te verplichten om hun praktijk voor een bepaald aantal ziekenfonds verzekerden open te stellen. Of der gelijke maatregelen nodig zijn, noemt „Gezondheid en Ziekenfonds” nog de vraag, aangezien er een groot aantal tandartsen in opleiding is. Van 1973 tot 1974 is het aantal praktijken al met 250 toegenomen. Daarbij komt dat het dreigende bank roet van de stad New York, die de ambtenarensalarissen niet eens meer kan betalen, weer levensgroot is geworden, nu een plaatselijke rechtbank de staat New York heeft verboden met leningen zijn hoofdstad bij te springen. Al de gehele zomer leefde in Wall Street de vrees dat de financiële misère van New York weleens tot een groot schandaal met enorme consequenties zou kunnen uitgroeien. De nu sterk gestegen kans daarop drukte de beurs nog eens extra terug. Men begon deze week op 820 en het koerspeil zakte snel door de 800 tot vrij ver daarbeneden. Ook de economischesi- tuatie in Amerika werd onduidelijker nu in augustus voor het eerst sedert de afgelopen zomer de belangrijkste econo mische gegevens geen enkele stijging meer vertoonden. Maar de kans bestaat dat september dit beeld weer in gunstige zin heeft veranderd. De grote autofa- brieken althans zagen hun verkopen op lopen. OAF-VOLVO Personenauto Nederland B.V. Beesd De crisis op het Damrak is welhaast nog groter. Zelfs de hoog opgelopen politieke emoties met betrekking tot het Franco-regime waren niet voldoende om deze crisis te overschaduwen. Daarnaast traden weer diverse onder nemingen met tegenvallende resultaten naar voren. Tegenvallers niet alleen voor de beurs maar ook voor de be drijf sbesturen zelf, die eerder een gun stiger prognose hadden bekendgemaakt. Zo zal de aannemer NBM ook in 1975 nog in het verlies blijven. Hetgeen het aandeel op nieuwe laagtepunten van het driejarig beursbestaan bracht en deze week nog eens 10 deed verliezen. Ook Stoomspinnerij Twenthe blijft dit jaar in het verlies, hetgeen ook hier nieuwe laagteniveaus tot gevolg had. - t Bij Arufa, dat vorig jaar werd overge nomen door het Eitse bedrijf Harefield Rubber Comp. Ltd. werken 106 mensen. Een deel van hen zal moeten afvloeien. Hoeveel kon een woordvoerder van de directie vrijdag nog niet mededelen. Per soneel en vakorganisaties zijn op de hoogte gebracht van de moeilijkheden, aldus de directie. U hebt er nu de tijd voor en vaak kost ’t u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u ’m kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f6,50. Wilt u meer informatie? Vraag’t bij uw gemeente. OSS (ANP. Koninklijke Tapijtfa- brieken Bergoss NV heeft haar omzet in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode 1974 zien teruglo pen met 21 pet. Er werd een verlies geboekt van 1,5 miljoen tegen een winst van bijna f 1 miljoen in het eerste halfjaar ’74. schappijen opgerichte stichting voor mi- lieu-onderzoek). Voor dit onderzoek werd er in 1973 op het terrein van de Leidsche Duinwater ■Maatschappij een zogenaamde lysimeter- installatie gebouwd, een stelsel van grote betonen bakken. Deze bakken zijn inge graven. gevuld met zand uit de omgeving en blootgesteld aan de weersomstandig heden, op zo een wijze dat gevoed door de regenval een grondwaterregi- me zal ontstaan dat gelijkwaardig is aan de situatie buiten de bakken. Op de foto: lysimeter en bakken bij Katwijk. FRANKORT (Reuter). Het tekort op de lopende rekening van de West- duitse betalingsbalans is in augustus vol gens voorlopige berekeningen van de Bundesbank op 1939 miljoen mark geko men vergeleken met 290 miljoen (her- STOCKHOLM. Alleen de Scandina vische reisbureaus schijnen consequent te hebben gehandeld wat betreft Infn reisboycot op Spanje. De boycot geldt zowel voor het normale verkeer als de chartervluchten. Sinds donderdagochtend is alles stilgelegd wat met Spanje te maken heeft en niet alleen zijn hierdoor rond 20.000 Scandinavische vakantiegan gers gestrand, maar bestaat ook de mo gelijkheid dat verschillende kleinere reisbureaus die zich op Spanje hebben gespecialiseerd, over de kop dreigen te gaan. Dit onder meer omdat meer dan vijftig percent van hun boekingen naar Spanje ging en ze vooraf grote garantie- sommen hebben moeten betalen. Zo was Akzo daarvan de vertegen woordiger uit de groep internationals, Van Ommeren uit de scheepvaart en een lange reeks aandelen uit de groepen handel en industrie. De laatste doorbrak maandag zijn lage uitgangspunt van be gin 1975 en werd daarmee de derde groep die door de baisse van de afgelo pen paar maanden alle behaalde koers winsten van de eerste vier maanden van het lopende jaar weer verloor. De rentabiliteit over 1974 was in 62 percent van de bedrijven positief, in veertien percent nihil en in 24 percent negatief. Voor 1975 verwacht slechts 27 percent van de bedrijven winst te ma ken. 38 percent hoopt quitte te spelen en 35 percent verwacht verlies, of zwaar verlies, aldus de bond. Al op de jaarvergadering was meege deeld, dat de eerste maanden van dit jaar sterk verliesgevend waren geweest. Dit werd veroorzaakt door een nog ver der teruglopen van de vraag naar Ber- goss-artikelen in de voornaamste export landen. In het binnenland heeft Bergoss haar positie kunnen versterken. ARNHEM (ANP). De Arnhemse rubberfabriek „Arufa” heeft uitstel van betaling gevraagd. Door het wegvallen van een belangrijke order is het bedrijf in financiële moeilijkheden gekomen. De I leiding bestudeert de mogelijkheid het bedrijf in kleinere vorm voort te zetten. Alleen al in Zweden hebben de afge lopen dagen meer dan 5000 mensen als protest hun vakantiereis afgezegd of een ander reisdoel gekozen. In de verschil lende reisbureaus weigeren bij diverse vakbonden aangesloten employé’s de klanten reizen naar Spanje te verkopen. De vier grootste dagbladen in Zweden boycotten bijvoorbeeld voorlopig adver tenties die reclame maken voor vakantie in Spanje. In vrijwel alle grote coöpera tieve warenhuizen in Zweden is alle reclame voor Spaanse produkten verwij derd. In Oslo werd zelfs donderdag de telefooncentrale van de omroepstichting geblokkeerd toen men in een program ma de plaat „Eviva Espana” speelde en boze luisteraars hier tegen protesteerden. De bedrijfstak voelt zich met de rug tegen de muur geplaatst. Overal wordt gezegd, zo merkt de bond voorts op, dat de raming van de loonkostenstijging in 1976 (in de macro-economische verken ning van het Centraal Planbureau) met tien a 10,5 percent te optimistisch is. Zonder bijstelling van het regeringsbe leid zullen de loonkosten in deze be drijfstak tenminste met 12,5 percent stij gen. Door het verschil in kostenontwikke ling tussen de bondsrepubliek Duitsland en Nederland moet worden verwacht dat het aandeel van geïmporteerde meu belen in ons land verder zal stijgen ten koste van het eigen produkt. Exportbe vorderende maatregelen kunnen, naast De werkgroep speelt volgens het ziekenfondsblad met de gedachte, zo nodig een „vliegende brigade” in te schakelen om gedupeerden eerste hulp te verlenen. Zware verliezen liepen voorts nog op ACF en Océ van der Grinten met 10, terwijl KNP, Stad Rotterdam, Amfas en Bos Kalis f 5 terugvielen. Ook de hypo theekbanken lagen flauw in de markt. Rijn-Schelde-Verolme verloor nog eens 10. De aanhoudende emissiestroom ver lamde de obligatiemarkt, die hierdoor vrijwel niet in beweging kwam. De ene emissie na de andere wordt aangekon- digd en gehouden, terwijl de staat nog altijd levensgroot op de achtergrond blijft staan. Maar het was deze week desondanks al bar genoeg. Een lening van de Waterschapsbank werd een groot succes. Die van de Europese Investe ringsbank slaagde nauwelijks en pal daarop diende de ABN weer een le- ningsvoorstel in voor het fikse bedrag van 100 miljoen gulden. Gevreesd wordt dat ook de AMRObank nog zal komen. De kans op een zekere versoepe ling van het renteniveau lijkt hierdoor voorlopig uiterst klein. De eerste acht maanden van dit jaar leverden een nadelig saldo van 5241 miljoen mark op vergeleken met een overschot van 13.095 miljoen in die peri ode van 1974. Lopende rekening en kapitaalrekening samen wijzen over augustus een (voorlo pig) tekort van 3480 miljoen mark aan vergeleken met een (herzien) tekort van 2401 miljoen in juli en een nadelig saldo van 2072 miljoen in augustus van het vorige jaar. Gedurende de eerste acht maanden ontstond een tekort van 7396 tegen 9913 miljoen mark. De balans van het langlopend-kapi- taalverkeer sluit over augustus met een nadelig saldo van 1541 miljoen vergele ken met een tekort van 2309 miljoen in juli en een van 1221 miljoen in augustus 1974. Het tekort over acht maanden bedroeg hier 12.637 tegen 3182 miljoen mark. De rekening van het kortlopend-kapi- taalverkeer geeft voor augustus een overschot van 819 miljoen mark aan vergeleken met een batig saldo van 467 miljoen voor juli en een tekort van 1014 miljoen voor augustus van het vorige jaar. Gedurende de eerste acht maanden van dit jaar ontstond een overschot van 943 miljoen mark vergeleken met een tekort van 12.764 miljoen in hetzelfde tijdvak van het afgelopen jaar. Het aantal arbeidsplaatsen daalt met ongeveer negen percent (circa achttien honderd). In de duinen bij Katwijk is een omvang rijk onderzoek gaande naar de effecten van olieverontreiniging op het land, een onderzoek waarin Shell Research een belangrijk aandeel levert. Het onderzoek, dat zich met name bezig houdt met het bestuderen van het doordringen van olie of olieprodukten in de bodem, wordt uit gevoerd door het Contactcentrum Olie- industrie Openbare Watervoorziening (COOW), ingesteld op initiatief van de VEWIN (Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven) en met steun van CONCAWE (de door de oliemaat- De achtergrond van deze teleurstellen de beursontwikkeling, zowel in Amerika als elders in Europa, is het gebrek aan vertrouwen in de nabije toekomst. Voor Wall Street vooral een vertrouwenscrisis in de financiële toestand van het land en de stad New York waarin Wall Street gelegen is, en voor ons land vooral een vertrouwenscrisis rond de economische vooruitzichten en de kan sen op herstel. Beide crises werden deze week met nieuwe feiten gestaafd, het geen zijn directe uitwerking op de di verse beurzen dan ook niet miste. U wilt veiligheid. In deze tijd hoort een auto allereerst veilig te zijn. U wilt zuinigheid. Economisch in energieverbruik en onderhoud. U wilt comfort. Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Er is een DAF dealer bij u in de buurt. De vereniging van Londense dagblad uitgevers moet de aanvraag via de Britse regering indienen met goedkeu ring van de betrokken vakverenigingen. fondsraad ingestelde „werkgroep noodgebieden" houdt zich met deze problemen bezig. Deze werkgroep heeft in enkele gevallen een oplossing kunnen berei ken door een beroep te doen op de plaatselijke tandartsen, hun praktij ken open te stellen voor spoedgeval len en pijnklachten. Ook werden tand artsen gevonden die buiten hun ves tigingsplaats „zitdagen” wilden hou den. Anderen toonden zich bereid, gesaneerde kinderen die door hun leeftijd buiten de schooltandverzor- ging vielen, in hun praktijk toe te laten. Verder heeft de werkgroep bereikt, dat jonge tandartsen die in noodge bieden wilden gaan werken niet in militaire dienst hoefden. De maat schappij tot bevordering der tand heelkunde heeft via haar bemidde lingsbureau vestigingen in noodgebie den gestimuleerd. Er is ook gestart met een centrale registratie van de meldingen en klachten over gebrek aan tandheel- DEN HAAG (ANP) Indien het regeringsbeleid niet drastisch wordt omgebogen, dan zal een nog groter aantal bedrijven dan in 1975 al het geval was de poorten moeten sluiten. Aldus de Centrale Bond van Meubel fabrikanten in een brief aan de leden van de Tweede Kamer, waarin de bond opmerkt van ganser harte het adres van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden aan het parlement te steunen. In plaats van de Newyorkse rechter met zijn leningsverbod fungeerde hier alarmerend slecht bedrijfsnieuws als de hefboom waarlangs het wantrouwen de beurs kon binnenglijden. Een winstda ling van bijna 90 percent voor het Van Ommeren-concern was waarschijnlijk wel het zwaarste wat de beurs te ver werken kreeg. Hoewel het een en ander blijkens de forse koersdaling van de afgelopen weken al werd verwacht. Maar de koers viel er niettemin nog eens zo’n f 16 door terug. 2,68 5,40 6,50 101,50 104,50 34.75 38,25 6,25 8,25 2,58 2,68 59,00 62,00 98.50 101,50 59,00 62,00 46.25 49,25 42.25 45,25 14,40 14,70 4,30 4,60 7,45 8,70 67.50 70,50 12.75 15.25 „Gezondheid en Ziekenfonds”, het kwartaalblad van de federatie van ziekenfondsen VMZ, meldt dat de organisaties van ziekenfondsen en tandartsen proberen, in deze situatie verbetering te brengen. Ook een en kele jaren geleden door de zieken- LONDEN (AFP). De Londense dag bladen zijn van plan een beroep op het sociale fonds van de EEG te doen om de herscholing te financieren van personeel dat door modernisering overbodig is ge worden zo wordt in Londense perskrin gen vernomen. De situatie in de Nederlandse meubel industrie verslechtert in 1975 in ernstige mate, zegt de bond verder onder meer. gestegen. Midden 1975 berichtte dan ook slechts 30 percent van de bedrijven over een voldoende liquiditeit te beschikken. derd percent geslaagde actie betekent enorm veel overwerk voor de Scandina vische ambassades en consulaten in Spanje die de Scandinaviërs die nu vast zitten en niet voor zondagavond laat of maandagochtend naar huis kunnen, niet alleen met raad en daad maar ook financieel moeten bijstaan. de noodzakelijke lastenverlichting, enig soelaas bieden. Ook op dit punt geven de beleidsvoor nemens van de regering onvoldoende mogelijkheden. De bond doet een beroep op de Kamerleden om de overlevings kansen voor deze arbeidsintensieve en milieuvriendelijke bedrijfstak te vergro ten. Voorgenomen lastenverzwaringen van welke aard ook moeten in 1976 achterwege blijven. 1 W 1 B winnaar bent I van deze fantastische Philips kleuren-ontvanger. U geniet I van het royale 66 cm. grootbeeld,de natuurgetrouwe kleuren, I het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV. Deze luxe Philips all-tnmsistór heeft een winkelwaarde van: ƒ2695.— Te winnen In da Nationale Puaelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) voor bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100)

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11