Laat de dieren maar eens vasten, ze zijn al zo vet Inspectie heeft het erg druk I LWI door Klaas Pieter Rieksen MMMhm Vergunning Pijnloos Wedstrijd ZATERDAG 1 XX ji'AM Er is nog veel dierenleed in de wereld De mens veroorzaakt nog altijd veel dierenleed. Op de foto een stroper na hel leeghalen van de strikken. over deze tekst 1 de uit- t de op s de het alle len, de tooi een aan Om een indruk te geven van de werkzaamheden van een inspecteur, geven we hier enkele voorbeelden. kan helaas niet altijd even succesvol optreden. Dat de mens zich zelfs tot de meest walgelijke dingen kan verlagen blijkt wel uit de hondengevechten die op dit moment in Amerika erg populair zijn. Frits: „We hebben de Amerikaanse afdeling gevraagd wat we er aan konden doen. We kregen toen een adres van de senator die zich speciaal met dit probleem bezighoudt. Dan kan je alleen maar brieven gaan sturen. Ik moet eerlijk zeggen dat ik me weleens afvraag of het allemaal wel echt waar is. Zo'n sadisme van de mensen, dat is werkelijk ongelooflijk. Tot zulke uitwassen zijn we in Nederland gelukkig nog niet gekomen”. ver- ’auw t in vol- logi- ifge- le of FRITS TIKKEMEYER irijft van aken sche zo lang ;sies, Isme zij loog tus- ilge- :hei- ikste en om reli- hen romt ggen teit. sche ;sant Over aag- s te 1 uit cher die ge- even i de na- als veel aties oek •erd >nt- dat ue- che itte hij, age mis nks yol- rek het •nt- •um Ly- om irs- van De- op- icht toe met 'ord „Je mag een dier niet in een lachwek kende situatie brengen”, zegt Frits Tik- kemeyer. Deze aap is duidelijk het haas je. de iet: ge- de be- ima l in Het eeft '.len ver ge rma en leid ’.er- ■jke gen •éld de- teid bij t is te iaat :ar- viswedstrijd heeft uitgeschreven. „We hebben ze al gevraagd of ze dat niet kunnen veranderen”, zegt hij „maar we kunnen het ze moeilijk verbieden”. Bij de PTT zei men desgevraagd: „Bij de bepaling van de dag, waren wij helemaal vergeten dat het dierendag was. Op het verzoek van de dierenbescherming de datum te veranderen hebben wij positief gereageerd. De wedstrijd wordt nu een week later gehouden”. Waarom dierendag? Frits: „De bedoeling van deze dag was een stukje bewustwording, maar het is ontaard tot een inzamelingsdag. Voor onze afdelingen is het de grote dag waarop ze een beroep kunnen doen op de mensen, zegt Frits Tikkemeijer,” we zijn een vereniging met ongeveer 90.000 leden en dan kan je moeilijk met instemming van iedereen een bepaalde actie voeren. Vooral voor het nemen van beslissingen voor acties op korte termijn geeft dat natuurlijk moeilijkheden. Voor de hardere acties kunnen plaatselijke groepen veel doen, die hebben een grotere vrijheid van handelen”. Het zijn soms maar kleine dingen, maar de dierenbescherming probeert overal op te letten. Tijdens een inspectietocht kwam Frits op een markt in Purmerend een bestelwagen met vijf schapen achterin tegen. De eigenaar verklaarde dat zijn wagen gekeurd was voor het vervoer van dieren, maar zijn vergunning was er niet, dat had zijn paard helaas opgegeten. Bij nader onderzoek bleek dat de auto nog nooit was gekeurd. Het is volgens Frits bij de dierenbescherming vaak vechten tegen de bierkaai. „Waren dan eindelijk de trekhonden verdwenen", zegt hij, „toen kwam de bio-industrie opzetten. Je hebt de zogenaamde legbatterijen, waarbij de Een inspecteur trof op een zolder van een woning een kadaver van een Collie aan. De zolder lag verder vol met uitwerpselen en het kadaver van de hond was reeds tot ontbinding overgegaan. Tussen het geheel liep een mager klein hondje, waarvan de eigenaar afstand deed. In de garage van de man w'erd een tweetal levende jonge varkens aangetroffen. Een derde dier was kennelijk enkele dagen tevoren doodgegaan en in een plastic zak gestopt De heer N. Visser, hoofd van de Algemene Inspectiedienst, schrijft onder het overzicht van de activiteiten van de dienst van de maand augustus in het blad „Dieren bescherming" „Wanneer een overzicht als dit wordt afgesloten en overzien, moet M orden gesteld, dat wij op het gebied van dierenbescherming de schaapjes zeker niet op het droge hebben. Wanneer u wilt helpen bij het redden van dieren uit een zee van ellende, dan is het gironummer: 25685. ten name van de althans wat het geld betreft. Ze hebben het hard nodig. De grootste zorg is het opvangen van dieren en dat kost handen vol geld. Verder hoop je natuurlijk dat de mensen aan het denken worden gezet. Extra eten aan de dieren geven heeft weinig zin. Ze zijn vaak al moddervet. Beter is om ze eens een dag te laten vasten". De mentaliteit van de mensen valt moeilijk te veranderen. Zodra het geld een rol gaat spelen, móeten de dieren vaak het onderspit delven. Bij de handel in dieren komt het vaak voor dat de beesten een slechte verzorging of een erbarmelijk vervoer krijgen. Er is nog veel dierenleed in de wereld, de inspectiedienst heeft het druk mee, maar Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren in Den Haag. (Met vermelding „ten behoeve van de inspectiedienst") De AVRO zendt morgenavond van t'iaast de honde.’evechten kent Amerika nog een soort vermaak dat een n 'maal mens kch wel het verstand te boven gaat. De 24-jarige Shea Chandler uit exas is een stuntvrouw, maar beoefent haar beroep wel uit ten koste van een dier. Met een paard springt zij van grote hoogte in een mie meter diep oassin, om er even later (hopelijk) weer ongedeerd uit te komen. Verwondingen komen vo.gens Shea Chandler bij mens en dier vrijwel nooit voor. Vandaag is het weer zover, Dierendag. De poes Moortje krijgt een extra schoteltje melk, Hector de herder wordt eens extra uitgelaten en de kanaries mogen voor het eerst dit jaar uit de te kleine kooi en kunnen los rondvliegen in de huiskamer. Dierendag- Eén keer in hef jaar zijn we wel verplicht om eens iets extra’s te doen voor onze huisdieren. De rest van het jaar worden ze maar al te vaak vergeten, verwaarloosd of mishandeld. Er is nog genoeg dierenleed in de wereld. Vier oktober, de dag van heiligverklaring van de dierenvriend Franciscus van Assisi, de dag van het dier. In het kader van deze dierendag praten we met de heer F. J. L. Tikkemeijer, sinds vier jaar bestuurslid van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. „Je mag een dier niet in de situatie brengen dat het lachwekkend wordt”, zegt hij, „laat staan dat je het verwaarloost of mishandelt. Alle dieren hebben evenals de mens recht op een normaal bestaan”. De dierenbescherming doet er alles aan om het lot van de dieren zoveel mogelijk te verbeteren. Maar dat gaat niet altijd even gemakkelijk. „We kunnen niet altijd even goed optreden", De Algemene Inspectiedienst is misschien wel een van de actiefste onderdelen van de Dierenbescherming. De achttien inspecteurs, die over het hele land zijn verspreid, hebben het druk met alle klachten die dagelijks bij hen binnenkomen. De inspecteurs van de Dierenbescherming zijn onbezoldigde ambtenaren van het korps der Rijkspolitie en worden door de Dierenbescherming betaald. Ze mogen dus bekeuringen uitdelen maar krijgen geen salaris van de overheid. kippen op een rooster liggen, geen beweging hebben en automatisch hun voedsel krijgen. Een van de gevolgen is dat ze elkaar uit verveling gaan pikken”. „Ik heb het geluk dat er een eierboer bij me langs de deur komt, die zijn eieren niet van de bio-industrie krijgt. Maar als die er niet was geweest, dan had ik net zo goed naar de supermarkt moeten gaan, die veelal hun eieren van de legbatterijen krijgen. Moet ik dan maar helemaal geen eieren meer eten?”. Inconsequent? Zo zijn er nog meer dingen. De dierenbeschermers zijn in principe tegen het doden van dieren na de geboorte. Maar soms kan het niet anders. Daarom zegt Tikkemeijer:„Het klinkt vreemd uit de mond van een dierenbeschermingsman. Maar we zijn voor het (pijnloos) laten inslapen van de jonkies binnen 24 uur. Vaak worden ze pas na zes weken om het leven gebracht. Kijk dat kan niet. Wij gaan ervan uit: Als je het nu niet doet dan zijn het straks zwervers en dat willen we graag voorkomen. En als het dan toch moet, dan het liefst op een vijf over zeven tot vijf over half acht op de televisie een programma uit. waarin de werkzaamheden en de problemen van de diereninspectie worden toegelicbt. Een klacht naar aanleiding van het doden van een hond. Verdachte bezat een loopse hond. Dit had tot gevolg dat het erf van de eigenaar regelmatig werd bezocht door een reu. De reu was erg lastig en zou zelfs een van de kinderen van de verdachte hebben gebeten. Verdachte poto boven: de hond Cas toen hij in beslog werd genomen. Onder.-Cas, nadat hij enige pakte daarop de achterpoten van de tijd een goede verzorging had genoten. reu en sloeg hem zolang met de kop tegen een muur zodat het dier stierf. Er is proces-verbaal opgemaakt fatsoenlijke manier. We willen de zaken gewoon nuchter benaderen en niet emotioneel handelen”. vWe moeten vaak inconsequent zijn”, zegt Frits. „Wë controleren ook laboratoria waar men proeven neemt met dieren. In principe zijn we natuurlijk tegen het nemen van proeven met dieren, maar als het dan toch gebeurt moeten we er wel voor zorgen dat het zo humaan mogelijk gaat”. De hengelsport vormt binnen de dierenbescherming een apart hoofdstuk. Zelfs de leden van het hoofdbestuur zijn het over deze volkssport niet met elkaar eens. Frits :„Zolang niet is aangetoond dat de vissen geen pijn hebben als ze aan de haak worden geslagen, neem ik aan dat ze wél pijn hebben. De hengelsportverenigingen zijn gelukkig al een beetje hun leden aan het opvoeden. Als je een vis hebt gevangen, gooi hem dan niet achter je in het gras, zodat het in de zon ligt te kreperen van de pijn, maar stop het in een leefnet. Ik persoonlijk ben tegen hengelen, maar dat is niet de mening van het hele hoofdbestuur”. De hengelsport ligt bij Frits dus toch al niet zo lekker, een reden te meer om het een kwalijke zaak te vinden dat de PTT voor 4 oktober een grote BBKJU. F." ai',i Ji Hi m h n n

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17