ORMATIE GE EXPERIMENTEREN SPELEN EN KRUIDENHANDBOEK Staatssecretaris Zeevalking vindt zich slecht begrepen u tips voor vrije tijd ALTERNATIEVE HULPVERLENERS IN HET GEWEER met Spinnen plezier 1 KALENDERTIPS door Jos Goos Doodstraf Tegen inbrekers Vraagteken Gevangeniswezen Drie heel bruikbare kookboekjes Ook ingreep in normale gezinnen bij verandering van kinderrecht 3. rl Hi ZATERDAG 4 OKTOBER 1975 19 Het gemak van een gereedschapsrek Wife f AU-12 hebben nu een Over Van Agt: „We hebben geheel verschillende achtergronden, ja. Maar tot nog toe zijn we het steeds eens kunnen worden. Over abortus hebben we het nog niet gehad, nee, maar toevallig denk ik daar ook niet zo wild over”. weg bleek te kunnen met zijn topambtenaren en met zijn minister, Van Agt. Zeevalking: „Je mag ambtenaren wel op hun donder geven, dat moeten ze nou en dan ook wel hebben, maar je hoeft je niet over hen te beklagen naar buiten toe” beginnen. Je grijpt immers ook in nor male gezinnen in als je het kinderrecht gaat veranderen”. Hoe wou u dat aan de weet ko men? Peilen’ Hoe moet het nou verder met D’66: doorgaan of stoppen? Niet dat wij nu het zelf maken van geneesmiddelen in deze rubriek willen propageren (het is tenslotte toch iets heel anders dan het zelf maken van een boekenkast om maar iets te noemen) we willen de lezers het alleraardigste werk van Juliette de Baïracli-Levi „Het geïllustreerde kruidenhand- boek" toch onder de aandacht brengen. De schrijfster houdt zich al lang bezig met geneeskundige kruiden. Dertig jaar geleden stelde ze al een boek samen over die kruiden ten voordele van de diergeneeskunde. Nu er een hernieuwde be langstelling voor geneeskundige kruiden is ontstaan heeft ze dit nieuwe boek geschreven, waarbij ze uitgegaan is van eigen ervaring. Zo meldt ze, dat ze haar kinderen nooit De zoals Een aantal «essen, water, een stofzuiger. Over spinnen zijn U bedoelt: je kunt de kinderen wel meer rechten geven, maar dan .neem je de ouders automatisch rechten af. Of hoeft dat niet per se?” Staatssecretaris mr. Henk Zeevalking, oud-wethou- der van Utrecht en mede-oprichter van D’66, zit koud honderd dagen op justitie, maar problemen heeft hij al genoeg. De alternatieve kinderbeschermers willen niet met hem praten, de gevangenissen zitten nog steeds te vol, Surinamers worden straks juridisch vreemdelingen, maar ze zullen waarschijnlijk toch proberen erin te komen en te blijven. Zeevalking is in het sombere gebouw op het Haagse Plein terechtgekomen na het stormachtig heengaan van zijn voorganger Glastra van Loon, die niet over- De beveiliging van het huis tegen inbraak is vooral bij achterdeuren vaak niet optimaal. Dat is natuur lijk te verbeteren door betere sloten aan te brengen, knippen op de deur te zetten of een zg. Lock-o-matic te plaatsen. Dit apparaat, dat o.a. te zien is in het Bouwcentrum in Rotterdam, zorgt ervoor dat een inbreker meer tijd nodig heeft om binnen te komen en lawaai maakt, waardoor de kans op betrapping groter wordt. Als een slot of raamboompje is geforceerd en de dief wil het raam openen, dan treedt deze inbraakbeveiliger in wer king en zorgt ervoor dat het raam slechts op een kleine kier geopend kan worden. Het is niet mogelijk om het apparaat van buitenaf te ontgren delen. Westdo BV, Elandstraat 107A in Den Haag, heeft het hier in de handel gebracht. andere geneesmiddelen heeft gegeven dan die van kruiden gemaakt. Zo is rozemarijn haar lievelingskruid geworden, nadat een diepe vleeswond van haar zoon snel en goed genas door het gebruik van dit bjj ons hoofdzakeljjk als keuken kruid bekende rozemarijn. Juliette laat weten, dat haar recepten eenvoudig en veilig zjjn en dat de ingrediënten ervoor gemakkeljjk te verkrijgen zijn. In haar boek (uitgeverij De Driehoek) geeft ze informatie over het verzamelen, prepareren en bewaren van kruiden; kruiden als geneesmiddel; kruiden als beschermmiddel voor planten, struiken en bomen: ze heeft alle kruiden alfabetisch gerangschikt met vermelding, waarvoor ze kunnen dienen. zo nu en dan wederinvoering hoe men moet werken. Allerlei moei lijkheden worden doorgesproken en dat gebeurt dan in begrijpelijke taal. Tonny Schutten wijdt ook aandacht aan de produkten waar men mee werkt (want er is op dat punt niet alleen maar wol) zoals vlas en zijde, hennep en katoen. Ook de wol zelf in al zijn soorten komt natuurlijk aan de orde. Spinnewielen - nieuwe en antieke - worden besproken. In het boek vindt men verder nog voorbeelden van het gebruik van de vezels (jasjes, vestjes, kleden). Een andere nieuwigheid, die op de nieuwtj estafel van het Bouwcentrum te vinden is, is een drukdeurknop. De traditionele deurkruk wordt steeds meer vervangen door een draaideur- knop. Een probleem bij de laatste is, dat iemand, die enigszins gehandicapt is, niet voldoende kracht kan zetten om de knop rond te krijgen en daar door de deur niet kan openen. Itali aanse ontwerpers knop gefabriceerd, die een druktoets aan de bovenzijde heeft, die gemak kelijk in te drukken is. Een bijko mend voordeel is, dat geen linkse of rechtse sloten meer nodig zijn. mensen van de In de serie „Vaardige handen”, twee nieuwe boekjes. In „Applicatie- werk” wordt verteld wat dat werk eigenlijk is en hoe je het moet doen. Uiteraard staan er voorbeelden te over in dit van oorsprong Duitse boekje, dat evenals „Speelpopjes ma ken” uitgegeven wordt door Zomer en Keuning. De poppenmakers kun nen hun hart ophalen aan dat laatste werkje, waarin zelfs een poppenspel is opgenomen. Het gaat daarbij om piepkleine, wantvingerpopjes. In het boekje zijn ook adviezen en patronen te vinden voor het maken van „ech te” poppen en aankleedpoppen van papier. belangrijkste natuurlijke zaken electriciteit, magnetisme, ge woon lucht, stromingen, licht worden op simpele wijze uitgelegd. En dan gaat men werken met die begrippen, die tastbaar gemaakt worden, zoals het doven van een kaars met gazeu- selimonade (d.w.z. met het kooldioxy- degas, dat in gazeuse zit) of door het op en neer laten bewegen van een geldstuk op een fles, die uit de koel kast is gehaald en in de zon gezet. Alle proeven worden duidelijk ge maakt door tekeningen en een kleine, duidelijke tekst. Een alleraardigst ge schenk bij verjaardagen. willende hulpverlener, maai' de wet maakt nou eenmaal geen onderscheid. We bekijken of we die regeling met de Kinderbescherming nog wat kunnen bijstellen. Ik hoop dat de alternatieven er dan met me over willen praten”. En als ze dat niet willen? Blokke ren ze dan de weg die de staatssecretaris voor zich ziet? Hij zit er op zijn, inmiddels ook van tv bekende, wat slaperige manier bij. Het hoofd wat hangend, zich concentre rend op het glanzende tafelblad en de grote kristallen asbak. Hij is het hele gesprek door zeer op zijn hoede. Over naar de kinderbescherming. Zee valking: „We proberen nu zo snel moge lijk met wetswijzigingen te komen, stap je voor stapje. Rijp is in elk geval de kwestie van de minderjarigheid, die we gefaseerd willen verlagen. Andere delen van het kinderrecht liggen erg gevoelig, zijn ook niet zo makkelijk haalbaar in de Kamer. Ik vind ook, dat we niet moeten afgaan op incidenten die zich voordoen. Als je aan het personeelsrecht gaat morrelen, moet je goed weten wat je doet. Die wijzigingen moeten worden ge voed door de overgrote mening van de bevolking, anders moet je er niet aan Het gevangeniswezen. Zou het nou maar niet beter zijn gauw alternatieve straffen in te voeren? Want het gevan geniswezen lijkt wel voorgoed uit het roer te lopen; er wordt in brede kring getwijfeld aan het nut van gevangenis straf en dat heeft natuurlijk zijn gevol gen voor het systeem zelf. „Zo nu en dan? Nou, regelmatig. Ik hoor ook van mensen in mijn kennis senkring, waarvan je denkt hoe is het mogelijk dat iemand dat zegt dat ik me erg verdienstelijk voor de samen leving zou maken door de doodstraf weer in te voeren. Maar dat ben ik zéker niet van plan, nee’. „Dat ligt waarschijnlijk aan mijn per soonlijkheidsstructuur. In ieder mens is in beginsel de mogelijkheid aanwezig om te ontsporen, sommigen doen dat mak kelijker dan anderen, dat weet ik wel, maar toch. Verder blijft altijd een rech terlijke dwaling mogelijk. Dat zou ik helemaal afsch,uwelijk vinden”. „Behalve voor degene die de straf moet ondergaan, lijkt het me ook vrese lijk voor degene die de doodstraf ten uitvoer moet leggen. Trouwens, dat geldt ook voor vrijheidsstraffen. Wat dat be treft, wordt te weinig stilgestaan bij het gevangenispersoneel dat dat allemaal moet doen en opvangen, dat vreet aan me”. „Nou ja, de doodstraf, dat vind ik iets, wat iemand ook in zijn leven heeft misdaan, dat mag je je medemens niet aandoen. Er zijn nog vele landen waar het bestaat, het is dan ook tekenend voor die regimes”. „Je neemt ouders bepaalde rechten af. Maar bovendien neem je ook andere kinderen in het gezin misschien rechten en kansen af. Omdat het op een gegeven moment ook allemaal financieel moet worden vertaald. Je kunt nou wel wet telijk vastleggen, dat een kind na een bepaalde leeftijd recht heeft op keuze van de eigen woonplaats, maar wie be taalt dat dan? Als het de ouder is, en dat is toch eigenlijk de bedoeling, dan is het de vraag of die gezinnen dat kunnen opbrengen, of ze het kunnen betale dat een of twee kinderen zeg maar op kamers gaan wonen, en of dat dan geen terugslag heeft op de overige kinderen. Dat weet je niet. Kunnen ze dat niet betalen, dan moet de overheid weer bijspringen, maar dat is onze bedoeling nou net niet. •,Dat is ons probleem hier op justitie, je kunt wel een hoop rechten voor de kinderen in de wet gaan vastleggen, maar in de praktijk zullen dat dooie mussen blijken te zijn. Daar heb je er weinig aan. Mijn vraag is: hoe denken de mensen daar over”. „Daar wordt over gedacht ja. Hoe, daar zijn we nog niet uit. Het is nu zo dat je alleen de extremen van beide zijden hoort. De Vereniging van Veront ruste Ouders, die het alleen over de reenten van de ouders hebben. Van de andere kant de alternatieve hulpverle ners die alleen maar opkomen voor de rechten van de minderjarigen, zelfs maar voor een deel van die minderjari gen. Nou, ik zet er een groot vraagteken bij, of dat nou allemaal gedragen wordt door de meerheid van de normale gezin nen”. Zeevalking voelt zich slecht begrepen door de alternatieve hulpverleners. Zoals bekend wil hij dat deze helpers van weggelopen kinderen onder toezicht ko men te staan van de officiële raden voor de kinderbescherming. Die raad immers is de enige instantie die behalve de ouders, het recht heeft zich te ontfer men over minderjarige kinderen. De JAC’s zijn formeel volgens artikel 28K Wetboek van Strafrecht, strafbaar als ze een kind van de ouderlijke macht weg houden. Zeevalking: „In veel gemeenten be staan er goede afspraken tussen de hel pers en de politie, dat moet je zo laten. Maar ik heb met mijn regeling nou net bedoeld om de alternatieve hulpverle ners in een overloopregeling alvast bui ten schot van de justitie te houden. Dat hebben ze niet begrepen. Artikel 280 is inderdaad niet geschreven voor de goed- Zeevalking, grommend: „Nou, dan blokkeren ze zichzelf nog meer dan ik”. „Gehaktf estival” noemt schrijver Anton Coppoolse zijn kookboek (uitg. Van Dishoeck te Bussum), waarin hij zo’n 150 recepten voor de bereiding van gehaktschotels en daarnaast nog een 100 variaties beschrijft In een gehaktetersland als het onze móet zoiets wel goed verkocht wor den. Temeer daar de schrijver zuinig is geweest met specerijen. (Die mogen wel, maar ze worden nimmer dwin gend voorgeschreven.’). Zoiets moet de huisvrouwen die vaak gehakt op tafel brengen bijzonder aanspreken. En voor wie gehakt versmaadt: dit is een boekje waarin iedereen zijn favoriete gehaktbal kan terugvinden, om daarnaast nog eens veel nieuwe ideeën te kunnen opdoen over wat met gehakt vlees allemaal mogelijk is. Zeer aanbevolen. „Het Dicht Verteerbare Dieet’’, ge schreven door tentje Lindenbergh is een boekje geworden, dat niet alleen door dieetpatiënten ter hand genomen zal worden, ook al worden er tips gegeven voor maag- en darmpatiën- ten. Behalve veel recepten die echt niet de indruk wekken geschreven te zijn voor mensen, die de tere slijmvliezen van de ingewanden moeten ontzien, is O O soort gids voor een „ontdekkings tocht”, die in de keuken, de kamer of de badkamer gemaakt kan worden. Je hoort pleiten voor doodstraf. Zeevalking: ,.Ja, maar dan moet toch eerst goed duidelijk zijn welke alterna tieve straffen dan. Voor de kortgestraf ten denk je dan al gauw aan geldboetes. Daar zet ik veel vraagtekens bij. Ik geloof dat van de korte vrijheidsstraf een belangrijke algemene preventieve (waarschuwende red.) werking uit gaat. Die werking zie ik de mist ingaan als het allemaal geldboetes worden”. In Engeland schijnen ze goede er varingen op te doen met werken in plaats van gevangenisstraf. „We hebben een commissie die alter natieve straffen uitdenkt. Ik heb daar nog maar kort mee gepraat. Als belang rijkste alternatief voor de vrijheidsstraf wordt inderdaad genoemd: werken. Ik kan daar een heel eind in meegaan, maar wat moeten ze werken? Er wordt, ook voor die kortgestraften, al gauw bijgezegd dat het zinvolle arbeid moet zijn. Maar wat kun je mensen nou in niet zo veel goed-begrijpelijke en nuttige boeken verschenen. Daarom kan „Spinnen met plezier”, deel uitmakend van de Ariadne-handwerkbibliotheek (Zomer en Keuning), als een aanwinst be schouwd worden. Tonny Schutten, de schrijfster, is duidelijk een enthousi ast aanhanger van het spinrokken. In het boek, dat een serie foto’s van prachtige antieke spinnewielen her bergt, maar ook instructieve afbeel dingen, krijgt men volop informatie over deze zeer oude tak van huisnij verheid, die weer in de gratie is gekomen. Na wat historische gege vens over het spinnen komt de tech niek aan de orde. Stap voor stap, draad voor draad, wordt uiteengezet er een hoofdstuk in opgenomen met aan en af te raden spijzen. Een ander hoofdstuk handelt over „Eten bui tenshuis”. Want ook dat is goed voor een herstellende, mits men maar weet dat hij of zij krijgt voorgezet, wal hij kan verdragen. Zeer bruikbaar, ook voor niét-patiënten. Praktisch Diepvriezen, geschreven door Mary Norwak, heet het uit het Engels vertaalde boekje door mevr. E. van Essen-van Wijk. Het is een zeer handig geschrift voor allen, die zich een diepvrieskist of -kast hebben aangeschaft. Vooral de bewaartijden die schrijf ster aangeeft zijn belangrijk. Niet alles kan „diepgevroren” onbeperkt bewaard blijven.' Dat is een van de belangrijkste tips die u uit dit boekje kunt halen. De fabrikant of verkoper vergeet zulke zaken meestal. Daarbij is de prijs van deze uitgave van Luitingh te Laren zeer schappe lijk (f7,90). V zult het telkens weer ter hand nemen, zeker nu u zichzelf kunt bevoordelen door in elk seizoen van het grootste (en daardoor goed koopste) aanbod in te kopen en het vervolgens in te vriezen volgens de voorschriften. Beslist aan te bevelen. GASTON GOURMET twee, drie weken laten aanpakken? En wat voor u zinvol is, hoeft het voor mij niet te zijn. En omgekeerd. Je zou dus een heel globaal werkprogram moeten opzetten, het is niet allemaal uit te splitsen. In Bankenbosch gebeurt dat door dat buitenwerk. In Grave, in de nieuwe noodgevangenis voor kortgestraften, wil len we dat ook gaan doen. Iets in het vlak van plantsoenendienst, en dat soort van dingen. We komen, denk ik, wel tot een akkoord met de gemeente en met het arbeidsbureau in Grave, want dat is natuurlijk belangrijk. Er zijn al zoveel gewone werklozen en nu bieden wij nog eens gevangenen aan. We moeten oppas sen dat dat niet wordt opgevat als een vorm van oneerlijke concurrentie tegen over anderen. Dat maakt het allemaal erg moeilijk”. „Langzaam maar zeker beginnen de deskundigen van mening te geraken, dat we eigenlijk van vrijheidsstraffen af zouden moeten. Maar dan moet je wel de nadruk op „deskundigen” leggen hoor. Want ik krijg hier op het ministe rie natuurlijk ook wel brieven van de andere kant. Door grote delen van de bevolking wordt het ons niet erg in dank afgenomen als het gevangenisregi me ai te snel geliberaliseerd zou worden. Ook hier weer, hè, deskundigen komen met rapporten en studies die op mij als bestuurder een sterk eenzijdige indruk maken”. „Ik geloof wel, persoonlijk, dat we langzamerhand voor de vrijheidsstraffen wat anders moeten hedenken. Maar het idee van: geen vrijheidsstraffen meer maar gedwongen tewerkstelling, dat lost niets op. Want dan doemt, zeker voor de oudere generatie waartoe ik inmiddels ook behoor, een beetje het schrikbeeld op van: wordt dat niet één gróót con centratiekamp??” Lange bezorgde blik naar mij. „Er zijn nog altijd D’66-bewindslieden en eer. kamerfractie. Ik ben. ook daar om, niet voor stoppen nu. Laten we over een jaar maar eens verder kijken, als we tegen de verkiezingen aanlopen”. Zeevalking zegt in elk geval geen zin meer te hebben zelf nog eens een keer tje een nieuwe partij op te richten. „Dat heeft me de vorige keer zoveel energie, tijd en geld gekost, dat ik betwijfel of ik er vooral de energie nog eens voor kan opbrengen. Terecht hebben sommigen over mij geschreven dat ik een betere bestuurder ben dan een politicus. Ik zit hier voor een bepaalde periode en ik zit echt niet te kijken hoe ik het nu politiek moet regelen om dit werk te kunnen blijven doen”. Een bijzonder aardig boek voor kinderen (en toch eigenlijk ook wel voor ouderen) is „Spelen en experi menteren”, door de Duitser Axel Rex samengesteld en voor Nederland bewerkt en uitgegeven door Helmond BV. In het boek staan meer dan honderd proeven met water, lucht, warmte, geluid, licht, magnetisme, electriciteit en chemische stoffen. De proeven zijn zeer eenvoudig uit te voeren, niet gevaarlijk (hoewel men met vuur, ook kaarsvlammen, altijd moet opletten) en met voorhanden zijnde stoffen te doen. De basis van die proeven is de kinderen vertrouwd te maken met de natuurwetten, zodat schijnbaar geheimzinnige en onge looflijke dingen begrijpelijk worden. Voor de kinderen is dit boek een Ook voor het komende jaar is er weer een Classics Gezinskalender. Hij is nu al verkrijgbaar. Het is één van de betere uitgaven op dit ge- mied, omdat het van opzet echt een gebruiksvoorwerp is. Er is voldoende ruimte voor aantekeningen. En men vindt er een enorme hoeveelheid aan tips op laan de achterkant van het wekelijkse kalenderblad). Die tips hebben betrekking op een grote vari atie aan onderwerpen huishouding, milieu, recreatie, voeding enz. De ge zinskalender wordt uitgegeven door Classics Lektuur BV in Naarden. Het opbergen van gereedschap is een belangrijke zaak. Je moet je spullen onmiddellijk kunnen vinden en zo kunnen pakken. Dus niet zo maar alles bij elkaar in een kast gegooid. Er zijn speciale gereed- schapsrekken op de markt. Je kunt ze ook zelf maken. Handig is natuur lijk ook het overzichtelijk ophangen van stukken gereedschap aan perma- nent-magnetische rekken. Een nieuw type van Franse makelij wordt in Nederland geïmporteerd door J. van Blijswijk en Zn. BV (Hogewal 1, Den Haag). De naam is Fixouti-major. De lengte van het rekje is 35 cm. Het wordt horizontaal of verticaal aan de wand vastgeschroefd en is dan goed voor het aanhechten van allerlei soort gereedschap, ook van zwaarder kaliber, zoals hamers en beitels. De magnetische kracht is zeer groot, zo dat het rek niet alleen geschikt is voor doe-het-zelvers (sommigen van hen zijn overigens zo technisch geou tilleerd dat je bijna niet meer van amateurs kunt spreken) maar ook voor het bedrijfsleven. Alleen: voor een fikse serie gereedschappen heb je ook diverse rekjes nodig. Gemakke lijk is het in ieder geval.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19