Niets bekend over Spaanse boycot van Nederlandse waar PvdA voor uitbreiding van overheidsuitgaven Gevetex dicht: Kabinet hoopt op tijdig akkoord over Suriname w nut^paarbank uw/t nededand cWintervakfintie 300 man op straat J I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Boek nu uw Informeer op onze kantoren naar de vele aantrekkelijke mogelijkheden gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken Het woord is aan DEN UYL: Jfflartecn’ö £lntiefcöfjop t! AGENDA „Behandeling van Rote Armee Fraktion Opklaringen riekt naar nazisme” ft 36 Dierendag VANDAAG IN Solidariteit (Van onze correspondent in Londen, Rudolf Bakker) Zakkenrollers E. H. C. O. b.v. Wereldrecord pagina 4 79 BROODSOORTEN VAN DER VOOREN BAKT ZE! Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij” Portret Slavenburg 2 ZATERDAG 4 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 282 BERENDSEN B.V. LONDEN De Nederlandse directeur Tiede Herrema van de Akzo- nederzetting Firenka in Limerick in de Ierse Republiek is gisteren door Ierse commando’s ontvoerd. De ontvoerders vragen voor morgenochtend de uitlevering van drie in Ierse gevangenissen opgesloten IRA-sympathi- santen, onder wie de fameuze dr. Rose Dugdale, die negen jaar uitzit voor haar opzienbarende kunstdiefstal. Zijn dr. Dugdale en de beide anderen morgen niet vrijgelaten, aldus de ontvoerders, dan zal Herrema van het leven worden beroofd. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Kostschoolmeisjes 7 11 12 13 f Umuider Courant Confucius: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. KoningUitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct» (Van onze redactie binnenland) Er Nederlandse directeur van Ierse Akzo-fabriek ontvoerd Op het hoofdkwartier van de politieke (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIES (Van onze parlementsredactie) land verblijft. Den Uyl Orleans Kleine Houtstraat 107 Haarlem globale algemene lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 De merkwaardige figuur, die Bob Slavenburg heet en eens samen met Hans Kreijns wereldkampioen bridgen was, komt deze maand naar ons land. De thans in Marokko wonende en met de Turkse gezant aldaar bridgende Nederlander speelt hier mee in een groot toernooi. Reden om een portret van de man te geven 3 Eigen import van jachtkasten - klokken buffetten - porselein eethoeken - olielampen etc. Noch op het ministerie van handel in Madrid, noch op de Nederlandse ambas- 'sade aldaar of de Spaanse ambassade in Den Haag is iets bekend over een de creet dat Franco getekend zou hebben met het doel de import van Nederlandse goederen in Spanje aan banden te leg gen. Ook de officiële instanties van de Nederlandse zuivelindustrie weten niets over een boycot van Nederlandse zuivel- waren niets. Een lading kaas van Frico in Leeu- Mensen van verschillende princi pes moeten elkaar niet raadple gen. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden landen, is in Rotterdam weer aan wal gebracht, omdat de vereiste invoerver gunningen niet voorhanden waren. De Canarische Eilanden genieten evenwel een zekere zelfstandigheid op het gebied van de buitenlandse handel. Het is dus mogelijk dat Frico hier te maken heeft met een handeling op eigen gezag van de autoriteiten aldaar. Overigens zijn importvergunningen in Spanje gebonden aan een bepaalde in te voeren hoeveelheid (quotering). Het is uiteraard onder de huidige omstandighe den niet onmogelijk dat een met het afgeven van vergunningen belaste amb tenaar moeilijk doet. Van officiële zijde wordt hij, tot op dit moment, niet ge steund. Premier Den Uyl verklaarde tevens dat Nederland de Europese Commissie steunt in haar voorstel de onderhande- lingen tussen de EEG en Spanje over vernieuwing van het handelsverdrag tussen de EEG en Spanje in de ijskast te Klaasse heeft paarden getekend Geen Amnesty in de les Crisis geloof gevaar oecumene 0 Agnew is vergeten In Amsterdam demonstreerden enke le tientallen personen gisteren voor het kantoor van ..Iberia’’ in de Leid- sestraat. Ze hielden de tram enige tijd op. Op Dierendag is het goed eens stil te staan bij het dier, wat voor een het dan ook moge zijn. Klaas Pieter Rieksen had over het dier en zijn mis-of behandeling een gesprek met o.a. Frits Tikkemeijer, bestuurslid van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. „Je moet dieren niet in lachwekkende situa ties brengen”, vindt hij, In deze dagen van activiteiten con tra het bewind in Spanje is het toch ook goed nog eens even na te den ken over wat in Chili gebeurt. Het uitzicht op de val van de junta is niet hoopgevend, zo verklaarde René Piaza, een Chileense verzetsstrijder, aan onze verslaggever Cees Straus. Het gesprek werd gevoerd in Am sterdam. Eerst werd door bewakers van Plaza, die actief is in Europa, de omgeving van het hotel grondig geïnspecteerd. Ook in Europa zijn de Chileense verzetsstrijders niet veilig voor het fascistische bewind thuis. AMSTERDAM (ANP). De autoritei ten in West-Duitsland treden de funda mentele rechten met voeten van politie ke gevangenen, van wie het merendeel lid is van de zogenaamde Rote Armee Fraktion. Deze kritiek was gisteravond in Amsterdam te horen tijdens een bij eenkomst van het zes maanden geleden opgerichte „medisch-juridisch comité po litieke gevangenen”. Verschillende spre kers vonden, dat het politieke klimaat in de Bondsrepubliek nog maar weinig ver schilt van de situaties in de Weimarre- publiek ten tijde van het nationaal- socialisme. 0 Elf leerlingen van een parti culiere meisjeskostschool in En geland die waren weggelopen zijn weer terug. Ze waren weg gelopen omdal ze van de direc trice niet mochten kijken naar de televisiefilm „Killing of sister George”. In de film zijn een aantal duidelijk homoseksuele scènes. De directrice was toch al niet erg populair, omdat ze schoenen met een hoge hak had verboden. Minister-president Den Uyl maakte vrijdagavond op zijn wekelijkse perscon ferentie bekend dat de Nederlandse re gering een beroep heeft gedaan op de Ierse regering om alles in het werk te stellen teneinde het leven van dr. Herre ma te redden. Het Ierse kabinet ver- Daarom eist hij geen inbreuk op de uitgaven in de overheidssector: „De eni ge sector die nog werkgelegenheid kan behouden er scheppen. Los van de overheidsuitgaven ais zodanig zou de overheid ook op grotere schaal steun kunnen geven aan bedrijven die maat schappelijk vitaal zijn, daarin kunnen deelnemen, zelf bedrijven kunnen stich ten”, aldus de PvdA-fractievoorzitter. De drie eisen waren: De vrijlating van Rose Dugdale; de vrijlating van Kevin Mallon een van de topleiders van de provisionele IRA, die nu opgesloten is omdat hij kans had gezien met een helikopter u de gevan genis van Dublin te ontkomen; en de vrijlating van een zekere Jim Hyland, die enige jaren uitzit omdat hij werd aangetroffen in bezit van een auto vol geweren en raketwerpers. Sluiting van de Akzo-nederzetting in Limerick gedurende 24 uur als bewijs van goede wil (deze eis is ingewilligd door de directie van de fabriek). De politie mag niet naar de ontvoer ders zoeken, en er mogen geen wegver sperringen worden opgeworpen. Na het besluit van de regering in Dublin om zich niets van de eisen van de ontvoer ders aan te trekken, zat de politie echter onverminderd blijven zoeken naar de heer Herrema. Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar later veel bewolking en kans op regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen circa 16 graden. n (Van onze correspondent) ETTEN-LEUR. Na „interne studies gedurende langere tyd” is de directie van Vereinigle Glaswerke, het moederbedrijf van de glastextielfabriek Gevetex in Et- ten-Leur, tot de conclusie gekomen dat de Ettenleurse vestiging gesloten zou moeten worden. Vereinigte Glaswerke (Vegia) zal volgens de directie dit jaar een verlies lijden van 27 miljoen Duitse mark, bij een omzet van nauwelijks 100 miljoen Duitse mark. Dit betekent dat 300 personeelsleden worden ontslagen. Eerder dit jaar werden bij Gevetex al 170 man ontslagen. De directie deed toen de toezegging dat de werkgelegenheid voor de overige werknemers behouden kon worden, maar later werd deze belof te ingetrokken. UTRECHT. Fractieleider Ed van Thijn van de PvdA ziet bij de werkloos heidsbestrijding meer heil in een stijging van de overheidsuitgaven dan in koop- kraehtinjecties door middel van belas tingverlagingen. Een nadeel van het laatstgenoemde instrument is, zo zei Van Thijn vanmorgen op een partijraadsver gadering in Utrecht, het oplopen van de spaarrekeningen. Het grote probleem is volgens hem niet de afzet in eigen land, maar de teruglopende export ten gevolge van de inzakkende wereldhandel. De PvdA heeft ook grote twijfels over de DEN HAAG. Er zijn nog geen aanwijzingen dat Spanje een boycot voorbereidt van Nederlandse produkten, met name in de zuivelsector. Volgens premier Den Uyl heeft de regering giste ren geprobeerd de geruchten te verifië ren, maar dat had geen enkel resultaat, zo deelde de premier gisteravond mee na het wekelijkse kabinetsberaad. achtte het niet uitgesloten dat ook de drie overige leden van de oppositie die in Nederland zijn, een gesprek zullen hebben met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering. Over initiatieven uit Nederland om beide Surinaamse partijen in een ronde tafelgesprek tot elkaar te brengen, wilde de premier zich niet concreet uitlaten. Hij zei waardering te hebben voor der gelijke inspanningen, maar benadrukte dat het wenselijker zou zijn als rege- rings- en oppositiepartijen er in zouden slagen elkaar te vinden zonder bemoeie nis van buitenaf. 9 9 Van Thijn is wel te spreken over de resultaten van het regeringsbeleid in „het jaar van de waarheid”. „De hervor mingen waar het om gaat, zijn slechts uiterst bescheiden aanzetten”, zei hij, „maar als die al niet zouden kunnen worden gerealiseerd, welke weg moeten wij dan in de toekomst bewandelen?” vleugel van de provisionele IRA in Du blin zei men geheel in het duister te tasten omtrent de identiteit van de ont voerders. De politie in Limerick vertelde dat ze eveneens geheel in het ongewisse ver keert over de identiteit van de ontvoer ders. Wel zoekt de politie een groene auto, die gisterochtend in de buurt van Herrema’s huis werd gezien en die een kenteken uit Dublin droeg. E" zaten vier mannen in. Limerick is de plaats waar de rivier de Shannon als een machtige zeearm begint uit te lopen in de Atlantische Oceaan. De Akzo heeft hier een staal- draadfabriek. De 50-jarige Herrema verliet gister ochtend om acht uur zijn huis in he' plaatsje Castleroy, even buiten Limerick. Toen een van zijn zonen later op de fiets volgde, zag hij de auto van zijn vader onbeheerd aan de kant van de weg staan. De jongen alarmeerde daarop de politie. Drie uur later belde een vrouw de Nederlandse ambassade in Du blin op met de mededeling dat Herrema was ontvoerd. Ze stelde drie eisen waar aan binnen 48 moest worden voldaan, anders zou Herrema worden doodge schoten. DEN HAAG. Minister-president Den Uyl vindt dat de mogelijkheid dat Suriname op tijd (voor 25 november) formeel onafhankelijk kan worden, weer wat is toegenomen. Hij leidt dit af uit de niet al te negatieve reactie van de Surinaamse oppositie op de ontwerp- grondwet die onlangs door het Suri naamse kabinet is ingediend. „De VHP (oppositiepartij van Lach- mon) heeft een lange lijst opmerkingen gemaakt, maar inhoudelijk zijn er geen wezenlijke verschillen tussen regering en oppositie”, aldus Den Uyl gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Volgens hem is de mate van overeen stemming onder meer te danken aan het feit dat in de commissie die het concept heeft voorbereid, evenveel vertegen woordigers van de oppositie zaten als van de regeringspartijen. „Het moet mo gelijk zijn dat beide partijen elkaar vinden in een tijdige behandeling van zowel de grondwet als van de wijziging van het Statuut”, zei Den Uyl, „en dan is de weg vrij om het op de agenda te plaatsen.” Maandag zullen hij en minister De Gaaij Fortman (o.a. Ned. Antillen en Suriname) een gesprek hebben met op positieleider Lachmon, die op dit ogen blik in ons land verblijft. Den Uyl De Amsterdamse politie heeft bekendgemaakt dat e r in Amsterdam een nieuwe manier van zakkenrollen is ontstaan. Het gaat als volgt: De zakken roller waarschuwt iemand dat er een vlek op zijn kleding zit en is dan zo vriendelijk de desbetref fende persoon te helpen met het verwijderen van dit vlekje, maar gelijk „rolt” hij ook de porte monnee. Als iemand echter geen vlekje op zijn kleren heeft dan maken de zakkenrollers er één met een viltstift. De politie van New meent dat Alfred Vice houder van het wereldrecord aanhou ding- wegens-openbare-dron- kenschap is. De 53-jarige Vice noteerde vrijdag zijn 820ste aan houding. Hij was de politie ech ter voor door zichzelf te melden en tegen wachtdoend agent Al Bowman te zeggen „Show me the way to go home”. Het thuis van Vice staat bij de politie bekend als „het huis van bewa ring”. Ook agent Bowman houdt een record: hij heeft Vice ongeveer 25 keer opgebracht. klaarde echter na rijp beraad dat men niet kon ingaan op de eisen van de ontvoerders, want eraan toegeven zou in de toekomst meer levens in gevaar kun nen brengen. MB N,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1