Spaanse regering blijft harde lijn" volgen Nederland geeft f 50 miljoen aan Portugal Conjunctuurprogramma 10.000 man werk voor Guillotine Toezeggingen VS aan Israel en Egypte openbaar gemaakt van Ex-man schreef slecht boek over Ulrike Meinhof EEN KARIKATUUR DIE GENOSSIN voor 17-jarige Franse jongen Uiteenvallen CDA zou blamage en blunder zijn Radarpersoneel mag naar Sinaï VRIJ NA r k WEGENS MOORD Weer op grote schaal arrestaties in Chili 1 CH-er Scholten: Edward Kennedy jr. schijnt genezen Verkrachter krijgt 7 maal levenslang f» 3 ZATERDAG 4 OKTOBER 1 9 75 BINNEN- EN BUITENLAND 2 sioen enirs tisch DUISENBERG OVER MILJARDENINJECTIE nten HU HUISCOMMISS1E: pen »ten 99 i>9 iaat Modieus ijk I i iring „Studeren” - Miserabel •w de 9 9 99 (Van onze redacteur Jan Kuiper nen :oek die lijk zen. een het ifti- lende nma- het Munt heb- een Lik is ilaats f ze- geldt 'eftijd Jal 45 tregel (spro- rerke- ig- Ter verdediging van het besluit om de inhoud van deze stukken openbaar te maken voerden congreskringen aan dat vrijwel alles al half september in de pers is gepubliceerd. Het enige nieuwe element zou zijn de belofte van Was hington om Egypte te helpen bij zijn economische ontwikkeling, waarbij het congres de omvang van deze bijstand zal moeten goedkeuren. De New York Times is het eens met de diplomatieke sancties die de Europese landen tegen Spanje hebben genomen na de executie vorige week van vijf guerrillastrijders. De democratische senator Dick Clark deelde mee, dat in een juridisch onder zoek van de geheime stukken dat op zijn verzoek had plaats gevonden, was vast gesteld dat bepaalde delen van de toe zeggingen in feite neerkwamen op ver dragsverplichtingen, welke dë president niet op zich kon nemeh zonder de toe stemming van de senaat te vragen. Wahrheit” maar vaak tweede wereldoorlog te stutten”, al dus de NVT. vrijheid wilden, worden door het West- duitse grensleger afgeslacht. ihtin- istru- rtiene •e in- :t om en de dt de een net ver- r 30 jlad de ian- ater rer- niet New ouve- 1 Hit- Zijn dollar SDAP voor 1000 rris- kri- uid- sden Jt op arin d of om- aan- isiel. Bra- litie be- HSffiliiH en - i en ndag otto: ■hal- ang- rich- doet geen eren Kpen een be id jp veer eren Ulrike Meinhof zou gechanteerd zijn door Baader en Ensslin om aan de acties van de groep mee te doen. Daarmee doet Röhl zijn vrouw onrecht aan. Want Ulrike Meinhof, dat blijkt uit al haar geschriften en uitlatingen van de laatste tijd, bekent zich tot haar daden. ‘..i n L com- Ver- 1 be- plan- imese iëren, laten rillen „Ik toe- ezegd nnen oble- Volgens de minister is het niet uitge sloten dat het werkloosheidseffect van de tijdelijke bijdrage van het Algemeen Kindeibijslagfonds is onderschat. Deze maatregel is bedoeld om kostenstijgingen terug te dringen, waardoor kan worden voorkomen dat steeds meer bedrijven in een verliespositie komen te verkeren en aldus zouden worden gedwongen tot op heffing van bestaande arbeidsplaatsen. Minister Duisenberg deelde tevens mee dat de financieringsmogelijkheden volgend jaar geen groter tekort toelaten dan thans wordt voorzien. Verder merkte hij op dat er in het kader van een langzamere uitputting van de aardgasvoorraad reeds nu van overheidswege wordt gestreefd naar in voer van aardgas. Binnen het totale begrotingsbeleid is het volgens de minister ondoenlijk om bij de bezuinigingen ieder negatief effect op de bouw te omzeilen. De regering wil alleen de vermogens- aanwasdeling (VAD) hanteren om een deel van het arbeidsinkomen via gezins- besparingen of anderszins gebruiken voor de financiering van bedrijfsinveste ringen. De drie bandieten, die in een kelder van het Londense restaurant Spaghetti House 122 uur achtereen zes Italianen als gijze laars hadden vastgehouden, hebben zich gisteren aan de politie overgegeven. De foto laat zien hoe één van de gijzelaars, de 52-jarige directeur van het restaurant, bij aankomst bij zijn woning door zijn vrouw wordt begroet. Een groep verontwaardigde Spanjaarden heeft gisteren het kantoor in Madrid van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena met stenen bekogeld. Een aantal ruiten ging aan diggelen. Men was verontwaardigd over de protestacties, die in België tegen het Spaanse regime gehouden zijn. Uitgever Fritz Molden wilde geen bio grafie. Daar is geen geld mee te verdie nen. Het moest een verhaal worden met een beetje sex, en een beetje geweld, een beetje liefde en een beetje politiek. Het gebruikelijke recept dus, en Röhl, ge vraagd of hij zich niet schaamde geld te verdienen aan zijn ex-vrouw. antwoord de lakoniek: „Welnee, daar kunnen de kinderen van Ulrike dan van studeren”. Het verhaal op zichzelf is weinig fan tasierijk. De vrouw van de Westduitse Bondskanselier wordt door een interna tionale terroristengroep gekidnapt. De terroristen vragen de vrijlating van 24 leden van de zogenaamde Rahner-Holt groej (Rahner is in dit geval dus Baa der, een man die afgeschilderd wordt als een sadist, racist, kortom een smeerlap, die de arme Katharina Holt volledig chanteert door zijn methoden). (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Nederland is bereid bilateraal tot een maximum van 50 miljoen hulp te geven aan Portugal. Minister-president Den Uyl heeft dit gisteren meegedeeld na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Daarnaast zal ons land volgende week in Brussel sterk pleiten voor directe financiële en economische hulp van de EEG aan Portugal. Nederland zal de voorstellen van de Europese Commissie steunen om ongeveer l miljard gulden aan hulp te geven. De 50 miljoen, die Nederland bilateraal wil geven komen daar nog eens bovenop. De Portugese minister van Buiten landse Zaken Antunes zal volgende week bij de besprekingen over de hulp aan Portugal in Brussel aanwezig zijn. A"’'" A ■AA. WASHINGTON (DRA). De Com missie voor Internationale Zaken uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is gisteren eenstemmig akkoord gegaan met de stationering van 200 Amerikaan se technici in de Sinaï-woestijn. Hiermee schijnt een einde gekomen te zijn aan de discussie tussen de regering- Ford en het congres die wekenlang heeft geduurd. De Senaatscommissie voor In ternationale Zaken moet ook nog haar toestemming geven en daarna moet het Congres zich nog in zijn geheel uitspre ken over deze zaak. Het Congres had van de regering in Washington verlangd dat het op de hoogte zou worden gesteld van de geheime verplichtingen die zijn aangegaan in verband met het interim- akkoord tussen Egypte en Israel. De vier stukken zijn: een overeen komst tussen de regeringen van Israel en de VS waarbij Washington Israël militaire steun belooft, hulp aanbiedt in geval Israel een tekort aan olie krijgt en toezegt overleg te plegen als de Sovjet unie Israel bedreigt. Daarnaast is er een afzonderlijke toezegging van Amerika dat het de Palestijnse bevrijdingsbewe ging PLO niet zal erkennen op de Ge- neefse vredesconferentie, zolang de PLO weigert Israel te erkennen. Het derde stuk houdt een belofte in dat de VS Israel Pershing-raketten zullen leveren „met conventionele lading”. Deze wapens die vanaf de grond tegen gronddoelen worden gebruikt, hebben een zodanige reikwijdte dat Israel er Arabische steden mee kan bestrijken. Tenslotte is er een Amerikaanse verzekering aan het adres van Egypte, dat dit land economische steun krijgt, dat „een ernstige poging” zal worden ondernomen om te komen tot een troepenscheidingsakkoord tussen Israel en Syrië en dat er Amerikaanse technici naar de Sinai zullen worden gezonden om toe te zien op de naleving van de Israelisch-Egyptische overeen komst. GENÈVE (DPA). Helmut Frenz, de „linkse” bisschop van de Lutherse kerk in Chili heeft gisteren in Gerieve ver klaard dat er in zijn land een nieuwe arrestatiegolf is ingezet. Volgens de bisschop, wiens „linkse” ideeën hebben geleid tot een scheuring in de Lutherse kerk in Chili, warden ook veel geeestelijken gearresteerd. „Dit is een waardevolle inspanning waaraan de Verenigde Staten zouden moeten deelnemen. In plaats daarvan dringt Amerika aan op een her nieuwd militair samenwerkingsver drag met Spanie. Een stap die de wereld onvermijdelijk zal beschou wen als een poging een steeds repres siever regime en een onaanvaardbaar overblijfsel van het fascisme uit de Mgr. Ramon Torrella Cascante, vi- ce-voorzitter van de pauselijke com missie „rechtvaardigheid en vrede”, heeft gisteren in Vaticaanstad meege deeld dat twee leden van de ETA, de Baskische afscheidingsbeweging, hem donderdag een dossier hebben over handigd met documenten en foto’s over de politieke processen die op het ogenblik in Spanje worden gevoerd. Het Oostduitse persbureau ADN meldt dat Oost-Duitsland gisteren de diplomatieke betrekkingen met Span je heeft verbroken. Het besluit tot verbreking van de betrekkingen viel na de felle Oostduitse kritiek op de terechtstelling in Spanje van vijf guerrillastrijders. Oost-Duitsland heeft enkele dagen geleden zijn ambassa deur uit Madrid teruggeroepen. BONN. Over Ulrike Marie Meinhof, de door de Westduitse overheid zo ge vreesde links-extremiste, is de laatste jaren. naast veel zinnigs, een enorme hoeveelheid onzin geschreven. Haar ex- man, de uitgever Klaus Rainer Röhl spant in dit opzicht de kroon. Hij heeft in het verleden al meerdere malen ge tracht zijn vrouw te ontlasten door min of meer haar hersentumor verantwoor delijk te stellen voor de daden die zij beging, of door het ophangen van een chantagetheorie. Een slecht en vaak smakeloos boek („Haar zware dierlijke zinnelijkheid be angstigde hem"). Een boek dat zeker geen vertaling in het Nederlands waard is. niets. Waarschijnlijk was hij een goede schilder of behanger geworden”. De Italiaanse uitgever en multimiljo nair Fetrinelli. waarmee de Baader- Meinhofgroep contacten onderhield, heet in het boek Giuseppe Marinucci. Een hartstochtelijke revolutionair, die het liefst met Katharina Holt (Ulrike Mein hof) in bed zou willen duiken, maar, die ondanks haar weigering, toch haar trouwste vriend blijkt te zijn. Azevedo zuivert leger 122 uur Genoemde kringen verklaarden dat Kissinger ondanks zijn persoonlijke be- Röhl stoort dat alles niet. Hij is een ijdel man, die graag een groot schrijver had willen zijn, maar die niet verder komt dan het schrijven van een larmoy ant verhaal. Zijn boek „Die Genossin” had oorspronkelijk een biografie over Ulrike Meinhof moeten worden, maar Röhl is niet verder gekomen dan een karikatuur. Onleesbaar, vol onzin, en zonder enige politieke inhoud. NORWICH (AP De gemaskerde verkrachter die geruime tijd het leven van meisjes van de Britse universiteits stad Cambridge heeft geterroriseerd, is gisteren te Norwich gestraft met zeven maal levenslange gevangenisstraf. Da rechter zei dat veel wellicht goed bedoelende mensen het misschien niet eens waren met zijn besluit, „maar als ik hier levenslang eis dan bedoel ik dat ook en niets anders”. De 47-jarige dader heeft zeven geval len van aanranding bekend (daarbij weiden twee meisjes gewond). zwaren, had verzekerd dat de regering niet verder tegen de publikatie zou pro testeren. Een van de geheime toezeggin gen waarover enkele congresleden onge rust waren, was de belofte om met Israel overleg te plegen, als dat land bedreigd zou worden door „een wereld- mogendheid”. waarmee Rusland werd bedoeld. De verhoging van het algemeen tarief van de BTW en de aardgasprijs zullen in 1976 op het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie een stijgingseffect van achtereenvolgens 0.4 en 0.7 percent heb ben. De verhoging van enkele accijnzen en de wegenbelasting zal het prijspeil van de gezinsconsumptie met 0,4 percent doen stijgen. Dit heeft onder andere in de Zuidpor- tugese stad Beja tot opstootjes geleid. Betogers protesteerden daar tegen de gedwongen overplaatsing van 47 solda ten van een grote luchtmachtbasis in de nabijheid van Beja. Regeringsgetrouwe parachutisteneenheden werden naar de luchtmachtbasis gestuurd en maakten een einde aan de betoging. De comman dant van de basis trok daarop de over plaatsingen in. Ook in Oporto, Evora en Monsanto, een voorstad van Lissabon, werd tegen de zuiveringsmaatregelen van De Azeve do gedemonstreerd. De marine, die tot „Het zou een blamage zijn omdat wij als Nederlandse christen-democraten dan voor de zoveelste maal in onze politieke geschiedenis meer acht slaan op het weinige d-’t ons nog verdeeld houdt dan op het zeer vele dat ons verenigt”, aldus mr Scholten. Een politieke blunder zou het uiteen vallen volgens het Kamerlid zijn om dan door de verdeeldheid in christen democratische kring velen een socialis tisch of liberaal politiek onderdak opge drongen krijgen, terwijl zij dat niet begeren. nu toe als het meest linkste onderdeel van de Portugese strijdkrachten werd beschouwd, heeft echter haar instem ming met de handelwijze van de rege ring betuigd. Uit Noord-Portugal aange voerde troepen hebben de bêwaking van een groot wapendepot nabij Lissabon van het uiterst linkseregiment lichte artillerie Ralis overgenomen. Eerder werden uit dit depot automatische wa pens gestolen, die zouden zijn verdeeld in revolutionair-linkse gelederen. De Portugese regering heeft een com muniqué toegezegd over de gebeurtenis sen van afgelopen woensdag en donder dag, die leidden tot speculaties over een machtsgreep door revolutionair-links- Volgens de Portugese sociaal-democraten zou een niet bij name genoemde gene raal hebben gewaarschuwd voor het op handen zijnde gevaar. De ■'■nunisti- sche partij zou op de h- van de putsch-plannen zijn geweest. In Moskou heeft president Da Costa Gomes inmiddels zijn driedaags bezoek aan de Sovjet-Unie afgesloten. Besloten is dat beide landen zullen ijveren voor samenwerking op politiek en economisch gebied. Partijleider Breznjnjev komt binnenkort naar Portugal. Evenals presi dent Nikolai Podgorny aanvaardde hij een uitnodiging voor een officieel bezoek. Een datum is niet bekendgemaakt In het gemeenschappelijke slotcommuniqué wordt vermeld dat Rusland en Portugal veel waarde hechten aan het soevereine recht van hun volkeren om hun eigen lot te bepalen, zonder inmenging van buitenaf. Uit kringen van juristen is verno men dat een veertigtal verdachten, die op het ogenblik in voorarrest zitten, berecht kunnen worden krach tens deze anti-terrorismewet. Data voor processen zijn nog niet bekend. SPRINGFIELD (UPI). De beender- kanker die in 1973 de artsen dwong het rechterbeen van de jonge Edward Ken nedy te amputeren, schijnt tot staan te zijn gebracht. Dit heeft de arts die destijds de operatie uitvoerde, dr. Nor man .laffe, gisteren bekendgemaakt. harte binnen markt en De autoriteiten blijken bereid de 24 de vrijheid te geven, althans ze doen alsof. Ondertussen krijgt men de gehele levens loop van Katharina Holt opgedist. En dit modieuze verhaal eindigt dan met een clou, die alleen Röhl heeft kunnen bedenken. Katharina Holt weigert de vrijheid; Rahner blijkt een agent van rechts; de kidnappers worden op het vliegveld van Zagreb onschadelijk ge maakt; de 23 gevangenen, die wel de MADRID (UPI. Reuter). De re- gering-Franco heeft gisteren beves tigd dat ze een „harde lijn” zal blij ven volgen bij de bestrijding van „politieke terroristen”. In een com muniqué dat werd uitgegeven na het wekelijks kabinetsberaad staat dat de regering „alle middelen zal gebruiken die ze tot haar beschikking heeft krachtens de anti-terrorismewet”. die in augustus is ingevoerd. Deze wet vereist het opleggen van de doodstraf aan verdachten die schuldig worden bevonden aan moord op politiemen sen. militairen, en regeringsfunctiona rissen Volgens een commentaar in het katholieke dagblad „Ya” hebben de betogingen in bet buitenland slechts geleid tot een versterking van de positie van het Spaanse regime. De „oprecht democratische krachten heb ben in enkele dagen een achterstand van jaren opgelopen”, aldus „Ya”. Als Spanje met. de Verenigde Staten overeenstemming bereikt over het vernieuwen van de overeenkomst in zake de Amerikaanse luchtmachtba- ses in Spanje, zal de situatie er heel anders uitzien. De Spaanse regering kan dan met enige verholen spot de manoeuvres ten noorden van de Py reneeën bezien”, aldus Ya. Het verhaal dat Röhl schreef is prak tisch identiek aan de levensloop van Ulrike Meinhof. Het enige verschil is het feit dat Katharina Holt (Ulrike) en Michael Luft (Röhl) niet in de linkse cabaretwereld een vooraanstaande rol hebben gespeeld, maar in de linkse pu bliciteit. Hij was uitgever en zij colum niste van het linkse blad Konkret. Ver der liggen „Dichtung und soms erg dicht bij elkaar, ook overheerst de fantasie- Men herkent onmiddellijk Roswitha Reimers als Ulrike Meinhofs pleegmoe der, Renate Riemeck. Peter Homann. de journalist die Ulrike Meinhofs vriend werd, na haar scheiding van Röhl. heet Walter Neumann, en hij krijgt de late wraak van de ex-echtgenoot, als een trap na nog even te verwerken. „Maar hij kon niets- ook niets leren, helemaal In een commentaar schreef de NYT gisteren dat de Verenigde Sta ten dat voorbeeld zouden moeten vol gen. De leden van de Europese ge meenschap doen wat zij kunnen om het naar voren treden te bemoedigen van een regering na generaal Franco die zij van harte zouden kunnen verwelkomen binnen de gemeen schappelijke markt en het Navo- bondgenootschap BEAUVAIS (AP). Een Franse kin derrechter heeft gisteren een 17-jarige jongen ter dood veroordeeld wegens moot’d op een 65-jarige weduwe, eind vorig jaar. Drie jeugdige medeplichtigen kregen straffen van tien tot twaalf jaar. De vier jongens waren eind november vorig jaar uit een opvoedingsgesticht ontsnapt en hadden het plan opgevat om de 65-jarige vrouw in het dorp Lian- coutt te beroven. De weduwe weigerde hen echter te vertellen waar zij haar spaargeld had verstopt; daarop sloegen en trapten de jongens haar om haar daarna met 17 messteken om het leven te brengen. Eén van de jongens ging na de moord naar zijn ouderlijk huis en drie anderen namen de vlucht naar Nederland. Het doodvonnis wordt in Frankrijk met de guillotine voltrokken; sinds 1964 is dat in totaal tien keer gebeurd. Het Franse staatshoofd, Giscard d’Estaing, heeft de bevoegdheid gratie te verlenen. DEN HAAG (ANP). Volgens ra mingen zal het nieuwe conjunctuurpro gramma van de regering in 1976 op de werkgelegenheid een positief effect van tienduizend manjaren hebben. Dit heeft minister Duisenberg van Financiën aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant- Tot een beter begrip van Ulrike Mein hof draagt dus dit boek op geen enkele wijze bij. De passages die overeenkomst vertonen met het leven van Ulrike Meinhof zijn aangevuld met fantasieën en dienen er kennelijk alleen maar toe om het beeld, dat Röhl van zijn ex- vrouw heeft te versterken. Zolang alles legaal is- is er niets aan de hand, zo gauw er illegaal wordt gewerkt is het de schuld van haar tumor. AMERSFOORT (ANP). Tijdens een Vergadering van donateurs van het Christelijk-Historische Weekblad „De Nederlander”, vandaag te Amersfoort gehouden, heeft het Tweede-Kamerlid Scholten (CHU), tevens lid van het Eu ropese Parlement, een mogelijk uiteen vallen van het CDA een blamage en een politieke blunder genoemd. WASHINGTON (UPI). Ondanks be zwaren van minister van Buitenlandse Zaken Kissinger heeft de Amerikaanse senaatscommissie van Buitenlandse Za ken gisteren alle vier geheime documen ten gepubliceerd, waarin de verplichtin gen zijn vastgelegd die Amerika ten aanzien van Israel en Egypte op zich genomen heeft in het kader van de tussentijdse overeenkomst tussen deze twee landen inzake de Sinai Verder deelde de minister mee dat het niet laten doorgaan van voorgenomen belastingmaatregelen de belastingop brengsten van 1976 met 2 miljard doet verminderen. Naar aanleiding van de vragen uit de Tweede Kamer merkte de bewindsman ook nog op dat de rijksbegroting een nadeel van ruim 300 miljoen te incas seren krijgt als de salarisverhoging van de ambtenaren voor de helft in percen ten en voor de andere helft in centen zou worden gegeven (met het vaste be drag gebaseerd op het salaris van de gemiddelde werknemer). De Portugese premier Pinheiro de Azevedo heeft het sein voor een grote zuiveringsactie in het Portugese leger gegeven. Soldaten en officieren met re volutionair-linkse sympathieën worden overgeplaatst. Dat alles zou nog niet zo’n ramp geweest zijn, indien de auteur op duide lijke wijze had getracht een ontwikke lingsproces te schilderen. Hoe wordt ie mand politiek zo radicaal dat hij of zij niet meer terugdeinst voor moord? Een thema voor een roman. Röhls vocabulai re schiet hier te kort, maar erger nog: zijn politieke analyse is miserabel- Het af en toe klakkeloos citeren van Mao. Cleaver en andere coryfeeën van links, geeft aan hoe zwak Röhl is in zijn analyse. woord op schriftelijke vragen op Miljoenennota.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3