Beverwijk-Heemskerk moet bezuinigen want financiële nood is hoog Trompetboom ges! echt DIEREN KIJKEN IN VELSERBEEK Spiegelschool viert tweede lustrum Sprite stand i .11 ■kil Betaling abonnementsgeld Alphenaar Spaarnestad V erwar mingsservice FW Orgel concert elektronisch orgel Ff w ||t' f OPENBARE VERGADERING PVDA EN PPR ‘6 7 ZATERDAG 4 OKTOBER 1 9 75 NIEUWS UIT STAD EN STREEK BEVERWIJK a. b. a Begrenzing (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK-HEEMSKERK De centrale Hervormde Gemeente Be verwijk-Heemskerk moet sterk bezuinigen om het hoofd boven het water te houden. De financiële nood is zo hoog gestegen, dat van de vier in ci'enst zijnde predikanten in de nabije toekomst er twee niet meer betaald kun nen worden. De vijf wijkgemeenten beraden zich nu over de te nemen stappen om aan de noodgedwongen sanering gestalte te geven. Wgk I f ■KJ f PREDIKANTEN TEVEEL BIJ 1 HERVORMDE GEMEENTE cen- ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De betaling kan op de volgende wijze geschieden: c. Abonnementen Administratie DAMLATE PERS B.V. angen rea- dver- nmer, num- meld. door naakt Ver- steeds enve- van aarop Voorzitter van de Centrale Kerkeraad, de heer P. J. Schipperus, ziet niet alleen die stijging van kosten als oorzaak van de ontstane financiële problemen, ook de Aan al onze kwartaalabonnees behalve aan die, die ons reeds mach tigden tot automatisch afschrijven worden een dezer dagen de accept girokaarten voor het abonnementsgeld voor het 4e kwartaal 1975 ver zonden. P. J. SCHIPPERUS financiële onevenwichtigheid Tel. 023 -310440* Friese Varkenmarkt 4 - Haarlem KRUISWEG 47-49 HAARLEM 023-320244 n be- it Een plancommissie, samengesteld uit twee leden van elke wijk, de predikanten en de Centrale Kerkeraadsleden bege leidt het nieuwe gemeentemodel, dat in .januari in werking zal treden. BEVERWIJK. In gebouw „De Wij- kerbaan” houden de PvdA en PPR maandagavond een gemeenschappelijke openbare vergadering. Besproken worden de onderwerpen, die donderdagavond in de raad aan de orde zullen worden gesteld. De vergadering vangt om 20 uur aan. Wanneer u een girorekening heeft kunt u de acceptgirokaart, voorzien van uw girorekening- nummer en handtekening, opzenden naar de Girodienst. Maar daarmee is de hele situatie in de centrale Hervormde Gemeente niet tot klaarheid gekomen. Ook moet worden gewerkt aan een nieuwe begrenzing van de wijkgemeenten, want het werken met twee predikanten noodzaakt een verdere integratie van de wijkwerkzaamheden. De toekomst van de centrale komt dan ook in iedere wijkgemeente tijdens een informatie-avond ter sprake. In de wijk van de Grote Kerk wordt die avond gehouden op dinsdag 7 oktober. De Opgang heeft de zaak op 24 septem ber al doorgepraat en kwam tot de conclusie dat de aantrekkelijkheid van de afwisseling van het luisteren naar verschillende predikanten niet groot is. De gemeente staat achter nauwere sa menwerking met de Grote Kerk. Wijk aan Zee bespreekt de zaak op een gemeentevergadering op zondag 5 oktober. De wijk Oosterwijk-Meerestein nam het plan op 16 september door en Heemskerk gaat zich binnenkort bera den. Wij willen u dringend verzoeken steeds de acceptgirokaart te gebruiken voor betaling van de verschuldigde abonnementsgelden. Wilt u op de acceptgirokaarten geen mededelingen doen, de kans is zeer groot dat deze niet worden gelezen. De oplossing van het levensgrote pro bleem wie van de predikanten de weg van ds. Schuppen zal volgen en als twee de predikant de Hervormde Gemeente gaat verlaten dient zich mogelijk aan met de op handen zijnde benoeming van ds. Pomp tot Eiba-predikant. „Eiba trekt aan mijn jasje,” aldus ds. Pomp. „Het probleem lost zich dus in feite zelf op met deze verschuiving van predi kanten,” vertelt de heer Schipperus. Gas- en oliestook- Airconditioning installaties Ombouw olie op Onderhoud gas OVERLEDEN J. Korsman, oud 54 jaren. J. R. van der wan, oud 31 jaren. R. Bakker, oud 79 jaren, geh. gew. m, G. Muijs. F. Tromp, oud 76 jaren. J. Hofman, oud 78 jaren. H. Boskamp, oud 92 jaren. geh. gew. m. C. T. Noordermeer. C. P. van Hasselt, oud 84 jaren. HEEMSKERK. Op 9, 10 11 oktober gaat de Spiegelschool aan de EIbestraat het tienjarig bestaan vie ren met onder meer een mini-kermis, een puzzeltocht, een feestavond in de aula en een safarispel. In 1965 werd deze christelijke ba sisschool gesticht als tweede in Oos- terwijk naast de Colignyschool. Be gonnen werd in enige noodlokalen aan de Duitslandlaan, maar na twee jaar pionieren kon het nieuwe schoolgebouw aan de Albestraat wor den betrokken. Daar heeft de Spie gelschool zich ontwikkeld tot een moderne school, waarin begrippen als ouderparticipatie en dergelijke al ge meengoed zijn geworden. Volgens een woordvoerder van de gemeentelijke plantsoenendienst ver eiste de verwijdering van de catalpa en de vrij dicht bij bebouwing staan de iepen flink wat vakmanschap. Om die reden had men de specialisten van de Bomenbank ingeschakeld. De catalpa, oorspronkelijk afkomstig uit Japan, stond reeds lange tijd op de nominatie om gekapt te worden. De ze, vrij bijzondere boom groeit door gaans alleen on beschutte plekjes, waartoe het Westerhoutplein bepaald niet gerekend kan worden. De recen te ophoging van het plantsoen heeft het overlijden van de boom waar schijnlijk nog bespoedigd. De plantsoenendienst zal in het voorjaar bekijken, welke nieuwe aan plant op het plern mogelijk is. Daar bij moet niet alleen rekening worden gehouden met de geringe beschutting, maar dient ook de onder het plant soen doorlopende leidingstrook in de plannen te worden ingecalculeerd. Wanneer u een bankrekening heeft kunt u deze kaart, voorzien van uw handtekening, toezenden aan uw bankinstelling. Het plan om terug te gaan van vier naar twee predikanten in vaste diëtist houdt nauw verband met de enorme kostenstijgingen, waarmee ook de trale Hervormde Gemeente te maken heeft. zijn opgevoerd. Na het zo tragisch overlijden van de heer Van Heerden werd hij tot hoofd van de school be noemd. De ouders worden onder meer bij het onderwijs betrokken via het bij houden van het documentatie-cen- trum, de bibliotheek, het assisteren bij projectieonderwijs. het groepslezen en om de kosten te drukken ook bij het zelf maken en repareren van aller lei materiaal dat in de school wordt gebruikt. Ook in het feest programma hebben zij een groot aan deel. Dat feest begint donderdag na schooltijd met een mini-kermis voor de kinderen, ’s Avonds is er een kien- avond voor jong en oud. De op brengst van deze activiteiten gaat naar Heliomare, voor de aankoop van een invalidenwagen. Vrijdags wordt het feest voortgezet met een filmpro gramma voor de kinderen en een puzzeltocht door de wijk. Voor de oud-leerlingen is het ’s avonds feest in de aula. Voor de zaterdagmorgen staat er een safarispel voor de ouders in de school op het programma. teruglopende bevolking van Beverwijk is mede debet hieraan. „In de afgelopen jaren heeft Beverwijk vele duizenden inwoners verloren. Vele jonge leden van onze kerkelijke gemeenten zijn naar el ders vertrokken. De vergrijzing zet zich ook bij ons door. Maar ik mag wel nadrükkelijk stellen, dat er geen jaar is aan te wijzen, waarin onze gemeentele den minder hebben opgebracht. En als bijdragen van de leden op hetzelfde peil zijn blijven staan, kan je als centrale gemeente toch minder met het geld doen, want de inflatie vreet een heel flink brok weg. Het is natuurlijk heel eenvoudig om aan de leden een hogere bijdrage te vragen, maar de huidige economische situatie weerhoudt ons er van dit te doen,” aldus de heer Schippe rus. Kom luisteren hoe een beroeps het elektronisch orgel bespeelt. Alphenaar, hètorgelcentrum van Kennemerland, organiseert samen met Yamaha orgels een fantastische orgelavond met de vermaarde Claude Dupras, winnaar internationaal orgel- concours. In de pauze hebt u gelegenheid om vrijblijvend kennis te maken met de Yamaha kwaliteitsorgels. Als u het elektronisch orgel een warm hart toedraagt, mag u dit eigenlijk niet missen! Dinsdag 7 oktober aanstaande om 20.15 uur. Concertgebouw Haarlem. Toegangsprijs f 3,- p.p. De centrale Hervormde Gemeente was in 1968 ook al verplicht bepaalde sane ringsmaatregelen te nemen om de finan ciële positie te verstevigen. Dit ging toen gepaard zonder vermindering van het aantal predikanten. Twee jaar later „draaide” de gemeente quitte, maar de situatie is in de daarop volgende jaren dermate in ongunstige zin veranderd, dat er wel noodgedwongen moest worden van de kinderboerderij elk jaar opnieuw vooral een overdosis eten. Omdat voor Velsen de kinderboerderij het enige „dierenpark” is, bezoeken meerdere klas sen kinderen de boerderij om de dieren extra te verwennen. Vooral vrijdag hart opasser J. Schoon het er maar druk mee. Zes klassen van kleuterscholen en lagere scholen waren naar de kinderboerderij toe komen wandelen, getvapend met zakken oud brood, worteltjes en andere groentes die scheutig aan de geitjes, ezels, kalfjes en konijnen werden opgevoerd. „Deze dagen krijgen de dieren meer dan ze op kunnen”, zo vertelt de heer J. Schoon. „Maar ja. deze bezoeken horen er nu eenmaal bij. Vanwege dierendag hebben we de sluiting, die oorspronke lijk op 1 oktober was, een paar dagen uitgesteld. Nu zijn we vanaf dit week end gesloten”. consulentschap van De Opgang werd onlangs door ds. J. Bezemer overgedra gen aan ds. Van Reijendam. De vroeger predikant van De Opganggemeente was ds. Van Schuppen. Hij krijgt binnenkort een volledige betrekking als secretaris van de landelijke raad van Eredienst. Van deze benoeming moet de Hervorm de Gemeente nog een bevestiging ont vangen. Mocht u geen girorekening of bankrekening hebben, dan kunt u de acceptgirokaart gebrui ken voor contante betaling op elk postkantoor, of op een van onze kantoren- GEBOREN Maximiliaan, z.v. M. Zonneveld en A. E. Neelen, Cindy d.v. R. Bruijns en A. H. Wijs, David H. J. M. z.v. P. J. M. van Minnen en M. C. J. van Rooij, Nathalie A K. d.v. K. Kuijper en A. Brasser, Alexander M. z.v. J. A. Heilbron en G. J. M. Velserboer, Laura d.v. W. M. van Soest en W. J. van Densen, Everardus J. z.v. J. A. Zomerdijk en J. M. Koelman, Esmé B. d.v. C. M. van den Akker en C Joffer, Willem G. z.v. W. Bakkum en G. W. Quax. GEHUWD L. Dorgelo en J. J. Bensch, J. L. Jan son en W. H. Neumann, C. Dubbeld en J. M. Beentjes, E. C. F. Nobel en M. B. de Ridder, W. J. H. Pijlman en S. Huij- bertsen, B. Kalverda en T. Boudesteijn, P. de Kluijver en C. Molendijk, C. Six en J. C. Johansen. J. M. Boluda Blando en I. Peperkamp. ONDERTROUWD: H. Jacobs en L. Talman. E. W. G. A. Sparla en M. A. T. Kruijshaar, A. H. M. Snijders en W. G. J. C. Liefting, H. Pie- terse en J. A. M. Schelvis, J. C. M. Stelder en M. J. Grijzenhout, E. van den Outenaar en G. J. Beentjes, M. C. Bak ker en E. Stor, J. G. W. Berkhout en A. A. M. Tervoort. BEVERWIJK. Op het Bever- wijkse Westerhoutplein begint het zo langzamerhand een kale bedoening te worden. Nadat in de lente van 1973 de eeuwenoude zwaar door stormen gehavende iep was geslecht, bleef slechts één woudreus in het eens zo lommerrijke plantsoen achter. Ouder- domsverschijnselen en ziekten maak ten het gisteren noodzakelijk, ook deze laatste gigant ter aarde te be stellen. Het centraal op het plein gelegen plantsoen kent nu alleen nog maar bosschages De catalpa of trompetboom werd gekapt door personeel van de Natio nale Bomenbank Utrecht. Hoewel de ze firma eigenlijk in boomchirurgie is gespecialiseerd, neemt men af en toe ook de verwijdering van zieke of door ouderdom gesneuvelde bomen voor zijn rekening. Naast de catalpa zijn door de Bomenbank in Bever wijk nog enkele ernstig aangetaste iepen gekapt. Het eigen karakter van deze school is vooral bepaald door het jonge, dynamische schoolhoofd Koster. Toen hij nog als „gewoon” onderwijzer aan de school verbonden was werd hij bekend als schrijver van de musicals die door de leerlingen met veel succes gesproken over „afvloeiing" van twee predikanten. De Hervormde Gemeente Beverwijk- Heemskerk bestaat uit vijf wijkgemeen ten: de Grote Kerk (ds. J. Bezemer), De Opgang (consulent ds. K. W. van Reijen- dam-Beek van de Vrijzinnig Hervorm den), Wijk aan Zee (mevr. ds. A. Goud- smit-Aalbers, geen volledige dagtaak), Oosterwijk Meerestein c.a. (ds. R. Pomp) en Heemskerk (ds. D. Verhoef). Het lij

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7