Twee protestbijeenkomsten tegen rioolafvoerrecht Brandje op Marktplein start Agenda F Een uitmuntende kwaliteitskrant z Restauratie van zo ’n oud huisje kost niet meer dan een flink standbeeld A i Gewond na aanrijding R De IJmuider Courant? „Filmhuis Veisen” met „La salamandre” J I I J 5 WETHOUDER OCKELOEN: ONDERSCHEIDING KWAM ALS GROTE VERRASSING HERFST SHOW 09 BERENDSEN B.V. I Sn I ■TRI Cam iiitvMiitttnrizla IzwmtziI BI» 4. 19 7 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 6 OKTOBER MAANDAG door Ko van Leeuwen 99 A f. In en om Haarlem Heemskerk Castricnm Velsen-Noord I VELSEN. „Het kwam voor mij als een grote verrassing, die j onderscheiding. Ik heb in mijn werk als wethouder en speciaal door mijn portefeuille, heel veel verschillende facetten. En vanuit een bepaalde visie probeer ik m’n werk zo goed mogelijk te doen. Maar ik zou eerder verwacht hebben dat ik een lintje zou krijgen voor de vier bejaarden tehuizen, die ik hier in de ge meente heb laten bouwen en waar nóóit iemand iets over heeft gezegd. Dat zou ik écht eerder verwacht hebben, dan voor mijn bemoeienissen met het oude dorp Veisen”. I Wijk aan Zee Volstrekt verantwoord Velsen-IJniuiden Beverwijk 1 f via Wg i I l-Iil I 'W g (Van onze correspondent) I (Van een onzer verslaggeefsters) hij jongstleden vrijdag in waarvoor (Van een onzer verslaggevers) „The 18 j. 21.15 u.: 20.15 u.: u.: 44: u.: brandweer 39111, i Naam Adres (aankruisen wat u wenst) r- w -•‘«fïl (ADVERTENTIE) U nog geen abonnee op de IJmuider Courant? Dat spijt ons oprecht voor u! Maar., er is wel iets aan te doen. Vul nü deze bon even in en U krijgt de IJmuider Courant 14 dagen lang gratis thuis! A.s. vrijdagmiddag en zaterdag 10 en 11 oktober houden wij een show waarop wij u de Polo, de Golf, de Audi 50 en ook de nieuwste volkswagen L.T. 1,5 ton bestelwagen tonen- Bij aankoop tijdens de show gratis accesoires De brand is door het winkelpersoneel zelf geblust, de brandweer heeft alleen nageblust. Er ontstond enige schade aan vloerbedekking, de wanden en het pla fond. - In heeft het een Ml sla no va f- ZEEWEG 5, IJMUIDEN VELSEN. Een 32-jarige man uit Heusden is vrijdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op Rijksweg 6. De man, die in een auto reed, is door de On gevallendienst naar het Zeeweg Zieken huis gebracht, met vermoedelijk een her senschudding en snijwonden in het ge zicht. I „m kn An teil wa 1101 OOJ we we VELSEN, Woensdag 8 oktober start „Filmhuis Veisen” in de bioscoopzaal van „Het witte tejater” aan de Kanaal straat in IJmuiden met het vertonen van films, die op grond van bepaalde kwali teiten speciale aandacht verdienen. Het programma wordt ingezet met „La sala- rnandra”, een Zwitserse film uit 1971 van Alain Tanner, waarmee deze regis seur als een der eerste Zwitsers tot de Amerikaanse en Franse bioscooptheaters wist door te dringen. Daarbij verklaar den Franse critici „La sala-mandra” tot de beste films van dat jaar. Jean-Luc Bideau en Jacques Denis vertolken hierin een vriendenpaar dat wijk van de Communistische Partij Neder land. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 u., jeugd 15-17.30 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555, mllieuklachten 96000. Terug naar de kosten van restaura tie. Ockeloen: „Die kosten zijn na tuurlijk hoog. Maar dan zeg ik: Elk cultuurbezit kost veel geld. Een beeld, een schilderij, een uitvoering van het Noordhollands Phillrarmoni- sche Orkest, helaas, het kost allemaal veel geld ja. Maar het restaureren van zo’n oud huisje, dat kost eigen lijk niet meer dan een flink stand beeld. Zeker als je de rijkssubsidie er aftrekt. En dan heb je een monument èn een woonhuis. Dan kun jij je nog afvragen, waar de mensen meer ple zier aan beleven. En je doet het wèl voor honderden jaren”. Woonplaats: Ik wil de IJmuider Courant graag 14 dagen gratis thuis ontvangen Daarna kunt u mij noteren als maandabonnee a 12,35 als kwartaalabonnee a ƒ35.45 Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, sturen naar Damiate Pers’® V. Antwoordnummer 416. Haarlem 14, 19 en 18 j. Restauratie kost altijd veel geld. Wethouder Ockeloen: „Ja, inderdaad. Maar in de voorgaande jaren konden we steeds zo’n vijf- a zeshonderd huizen per jaar bouwen. Dan vond ik het volstrekt verantwoord, dat je in i VELSEN. In IJmuiden en Velsen- Noord worden vandaag en morgen pro testbijeenkomsten gehouden tegen de heffing van het rioolafvoerrecht- Van avond om acht uur houdt de Werkgroep Milieubelasting een bijeenkomst in de Brulboei. Daar zullen spreken Jan Korff de Gids van de Aktiegroep Strohalm en Hanneke van Zeelt van de Werkgroep Milieubelasting. In Velsen-Noord is de leiding dinsdagavond in handen van het Milieu Aktiecentrum Nederland (MAA). De bijeenkomst daar wordt gehouden in de Mei en begint ook om acht uur. DIVERSEN MAANDAG 6 OKTOBER Schouw, Bleijenhoevelaan. 20 u. Harriet Freezer voor Comité Jaar van de Vrouw. DINSDAG 7 OKTOBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen 19-21.30 u. Jeugd 19-20.30 U. als schrijver en journalist opdrachten uitvoert voor de televisie. Een daarvan bestaat uit een onderzoek naar de even tuele schuldvraag van het meisje Rosa- munde dat enige jaren geleden werd vrijgesproken na een proces, waarbij zij werd beschuldigd van een poging tot moord op haar oom. Rosamunde ont lucht echter elk schema en zij blijft ongrijpbaar voor de beide vrienden. Wel doorstaat zij ongedeerd als de legen darische salamander het „vuur” van de geordende en welgestelde Zwitserse burgermaatschappij De voorstelling van „Filmhuis Veisen” begint woensdag om 20 uur, terwijl tijdens de pauze en na afloop de naast gelegen bar zal worden opengesteld. Ockeloen heeft altijd plezier gehad in de restauratie van Oud-Velsen. Hij zegt: „Ik vind het daarom ook be langrijk, omdat tegenwoordig steeds grotere groepen tot het inzicht ko men, dat die ongebreidelde groei van handel, industrie en woningbouw maar niet onbeperkt kan doorgaan. Die visie van tien jaar geleden, be doel ik. Steeds meer mensen zien in dat zoiets nooit een goed ideaal kan zijn. Je moet ergens stoppen, het woon- en leefklimaat tot in lengte van jaren veilig stellen. Daarom is het dorp Veisen voor mij niet het behouden van een kerk en een hand vol huizen; het is de hoeksteen voor een goed leefklimaat voor de 21ste eeuw. Mensen die dan leven, willen Voor het MAN blijft het rioolafvoer recht een „steen des aanstoots”. Ten onrechte beschouwen regering en ge meenten deze heffing als een middel om de burger „geld uit de zak te kloppen”, zoals ook de onroerend-goedbelasting en het reinigingsrecht doen. Het niéuwe tarief dat de gemeente Veisen heeft vastgesteld voor de milieu belasting blijft MAN een onrechtvaardi ge zaak vinden, aangezien de burger met het hoogste inkomen hetzelfde betaalt als de werknemer met het minimum loon. Het MAN vraagt de acceptgiro kaarten voor dit rioolafvoerrecht te de poneren bij een vijftal in het pamflet aangeduide adressen. Deze zullen gebun deld op het gemeentehuis van Veisen of op het belastingkantoor in Beverwijk worden afgegeven. „De 14 j. I nie len lezi toe ter om adl I gen om We ma dag aar Hoi ti-i doe var die me ver voc ter Nie en dat ged zijr een lan HEEMSKERK BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. 20 „The towering inferno”. TENTOONSTELLINGEN Donkey Shot, A. Vereherntstraat. Expositie politieke prenten van Albert Hahn; geopend tot en met 16 oktober. DIVERSEN MAANDAG 6 OKTOBER Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwas senen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 7 OKTOBER Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: jeugd 15.30-17.30 u. Alarmnummers. Politie 32121, milieuklachten 96000. ook graag een koe of een schaap zien en huisjes op menselijke schaal”. Het gesprek komt op flatbouw, zo als die elders in de gemeente is gepleegd. De wethouder: „Je moet het één hebben, maar ook het ander. Je kunt de moderne ontwikkelingen niet ontberen. Maar naast die flats moet je dit soort dingen hebben. Het zijn geen vijanden van elkaar. Je kan je wereld niet in één stap veranderen. Ik zou willen, dat de mensen die nu in slechte huizen in het rode dorp en in Oud-IJmuiden wonen, een éénge zinswoning konden krijgen. Maar we hebben nog evenveel woningnood als tien jaar geleden, al is de woonsitua tie een stuk verbeterd. De huizen van nu zijn ruim, droog en hebben cen trale verwarming”. „Dan zegt men nu: Ja, maar die hoge flats moeten we niet meer bou wen. Moeilijk, want we zetten ons wel erg af tegen een hoge huur. In een stand van de tentoonstelling „Vrouwenappèl” lag een huishoud boekje uit 1930. Iemand kreeg toen 13,50 steun en moest daarvan 5,25 aan huur betalen. Als men zo’n ver houding nu zou accepteren, ja, dan konden we veel betere huizen bou wen”. „Toen ik tien jaar geleden wethou- AA Elke avond meteen die TV aan? Voor mij hoeft het niet! Ik vind dat je moet kiezen,^ waarnaar je al of niet wilt kijken. Da’s trouwens net zo met kranten-lezen... Déarom stem ik altijd eerst af op de IJmuider Courant. Ten eerste natuurlijk omdat ik graag weet hoe alles hier reilt en zeilt, daarom lees ik niet alleen het wereldnieuws, maar ook al het nieuws uit stad en streek. Ik ben bijvoorbeeld sterk geïnteresseerd in de gemeentepolitiek en verder in het financiële- en zakennieuws. Waarom ik de ERBIJ-pagina’s elke week lees? Nou, met twee studerende kinderen moet je er écht wel bij blijven! Als u ’t mij vraagt, is de IJmuider Courant een uitmunten-AA de kwaliteitskrant. I var I enk Hel nin TOO I Pac j aut wat gev sen Wethouder Carel Ockeloen temidden van het gerestaureerde oude dorp Veisen, Haarlem werd onderscheiden. Adviesbureau in van van VELSEN. In een winkel’ op Marktplein heeft vrijdagmiddag brandje gewoed. Het was ontstaan tij dens het verrichten van laswerkzaamhe- den. DIVERSEN MAANDAG 6 OKTOBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 7 OKTOBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 u. der werd, dat is vandaag inderdaad op de kop af tien jaar geleden, was het plan Zeewijk helemaal klaar om uitgevoerd te worden. Als ik toen m’n eigen zin en ijdelheid had door gedreven, dan had het zeker nog twee jaar geduurd, voordat men kon be ginnen. Er was toen maar één doel: zo snel mogelijk bouwen. Als die twaalfhoog flats er niet waren geko men, dan zou de wijk beslist een veel vriendelijker accent hebben. Ze bena drukken zo’n wijk wel erg. Als ik nu in de Velserbroek zou mogen gaan bouwen, dan is er geen sprake van dat daar hoogbouwflats komen”. BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. 20 u.„Tram lijn begeerte’. 20 uur: Wethouder Carel Ockeloen, die voor eVlsen Openbare Werken en Volkshuisvesting beheert, toont zich nuchter over de onderscheiding die hem vrijdag in Haarlem werd uitge reikt door de voorzitter van het Nati onaal Comié Monumentenjaar 1975, dr. F. H. M. Grapperhaus. De wet houder stelt nadTukkelijk dat het niet dlleen zijn werk is geweest: „Ik had dat nooit allemaal kunnen doen, als niet de raadsleden en veel arti- culieren in Oud-Velsen mij daarbij gesteund hadden”. Aan de andere kant vindt Ockeloen het wel positief dat de restauratie van Oud-Velsen op deze manier in de belangstelling komt. „Want”, zegt hij, „het is bij iedere zaak zó: wanneer je de doelstellingen bijna bereikt hebt, dan gaat iedereen twijfelen. Ik hoor in de commissievergadering ook wel eens van: Tjee, ’t is toch wel duur. Dat komt natuurlijk omdat het bijna klaar is. Ik heb bij oud-Velsen altijd geprobeerd alles zakelijk te benade ren, niet vanuit de hobby-sfeer. Gaat een stukje terug in de histo rie: „Tien jaar geleden werd het hele dorp bedreigd. Het Noordzeekanaal moest verbreed worden en daarmee dreigde de hele historische kern te verdwijnen. In de restauratie van de Engelmunduskerk zat toen geen en kel schot. En wat gevaarlijker was: Er lag een reserveringslijn van Rijks waterstaat tot aan de voet van de kerk. Nu is dat pas onlangs teniet gedaan. Het is nu ook duidelijk dat de hele grote schepen toch niet door het Noordzeekanaal kunnen. Trou wens: de algehele groei in het scheepvaartverkeer is beduidend min der en nu het hele dorp practisch is gerestaureerd, is het onmogelijk ge worden dat er nog meer vanaf ge knabbeld wordt voor het kanaal. Dat die oude dorpskern gehandhaafd en geconserveerd moest blijven, dat is voor het eerst onderkend door het oud-raadslid Schotman. Die heeft daar jaren geleden al ernstig de aan dacht op gevestigd van het toenmali ge gemeentebestuur”. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein). 20.15 u.t Het Nederlands Eurythmie Ensemble. Dinsdag 20.15 u.Fons Jansen 5. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.) Open Podium voor amateurmusici. Grote of St. Bavokerk (ingang Oude Groen markt 23). Dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30 en 20 u.: - f en dinsdag BIOSCOPEN Cly, maandag streetfighter”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Da gelijks geopend van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulen Museum. Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis. Bezichtiging op werkdagen tussen 10 en 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat. Velsen-Noord. Geopend dinsdag van 12 tot 14 uur en op aanvraag. DIVERSEN Alarmnummers, politie 10933. Ongevallen dienst 15400, Hoogovens 02510-96000. brandweer Veisen 16400. Santpoort 370750, Velsen-Noord 29750. Gem. Soc. Adviesbureau voor Bejaarden, spreekuur dinsdag in Cultureel Centrum Moerbergplantsoen van 9 tot 10 uur: in gebouw De Abeel van 16 tot 17 uur, in zo’n periode het geld van twee of drie huizen gaat besteden aan het opknappen van oude woningen. We zijn er in betrekkelijk korte tijd in geslaagd om oud-Velsen weer goed op poten te zetten. Als basis hebben we daarvoor een kaart uit de acht tiende eeuw gebruikt. Daardoor ble ven de discussies rond de doelstellin gen erg kort. Die kaart was vroeger door een brandmeester gebruikt om bij de ambachtsman te bepleiten hoe lang z’n brandslangen moesten zijn”. „De val van Rome”, 14 j. Woensdag 13.30 u.: „Abbott en Costello op glad ijs”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: „Het jaar van de kreeft”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.15 u.: „Heb medelij Jet”, 14 j. Rembrandt (Gr. Markt) „Duel der gele giganten”. io j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 „Wilde aardbeien”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 14.15, 19 en 21.30 u.: klokkenluider van de Notre Dame”, x Woensdag 14.15 u.„Heksen en bezemstelen”, a.l. voor 1 Cultureel 9 tot 10 Abeel van 16 tot 17 Buurthuis De Mei. Velsen-Noord van 11 tot 12 uur en in gebouw De Haven, Sanpoort van 14 tot 15 uur. Sichting Dienstverlening aan Bejaarden, Abelenstraat 1, spreekuur dagelijks van 9 tot 10 uur, tel. 12484. Interkerk. Stichting voor Gezinsverzorging, spreekuur dagelijks van 9 tot 10 uur, Velser- duinweg 52, tel. 11830. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlich- ting, spreekuur dinsdag van 9.30 tot 12.30 uur. Willebrordstraat 102, IJmuiden. Velserbad, Briniostraat, vrij zwemmen dins dag van 9.10 tot 9.40 uur voor bejaarden, van 12.15 tot 13.15 van 16.40 tot 18 uur en van 20 tot 21.30 uur. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.15 u.: „Inpikken en wegwezen”, 19.30 u.: ,,The battle of the Bulge”. Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 u. „Een stad in doodsangst”. TENTOONSTELLINGEN Sociëteit Alpha, Moensplein. Expositie teke ningen van Rob van der Schoor; geopend tot en met 24 oktober. Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Expositie pentekeningen met Mare Hindeshagen: ge opend tot en met 25 oktober tijdens openings uren. DIVERSEN MAANDAG 6 OKTOBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bilbiotheek, Kerkstraat en Amstel- straat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 7 OKTOBER Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend 9-12 en 13.30-15.30 u. De Slof, Moensstraat. 20 u. Jaap Wolff spreekt over de aantasting van de werkgele genheid in de IJmond voor afdeling Bever- L i u-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4