Vakcentrales in conceptnota arbeidsvoorwaardenbeleid Helft prijscompensatie in contanten Kappers bijeen over btw-actie Problemen niet versimpelen V erolme geen bedrijven iw Gratis spaarkubus voor nieuwe Optimisme over glastuinbouw Nedgulf stopt: ontslag voor 211 man „Nieuwe plannen contractbreuk” Geen fusie RSV, wèl samenwerking spaarders bij de NMB Congresgangers Den Uyl tegen kritiek op regeringsbeleid: 99 99 WERF VAN DER GIESSEN: CNV in commentaar: „Belastingontduiking zwaar bestrijden” 6 DINSDAG OKTOBER 7 1975 17 ECONOMIE (Van onze financiële redactie) MINISTER LUBBERS: o NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK t leest d' Ter gelegenheid van de derde dinsdag in oktober - Wereldspaardag - hebben wij een leuke attentie voor elke nieuwe spaarder in petto. Een kleurige spaarkubus met afsluitbaar spaarvak en een open zakgeldvakje. Kompleet met een mini-notitieblok en een originele ballpoint om de ’spaarstand’ bij te houden. En een sleutel voorde zekerheid bovendien! Kortom, een leuk hulpmiddel voor uw kinderen om spelenderwijs te leren dat zakgeld ook spaargeld kan worden. Wie vóór i november een spaarrekening opent met een eerste inleg van ten minste f 50,-, of NMB Spaarpapier aan toonder koopt, krijgt zo’n spaarkubus kado. En daar krijgt u dan nog eens een attente bank vol persoonlijke service gratis bij ''v Wh en vrije en (ADVERTENTIE) -»p 1 ANT B I ;n n AMSTERDAM (AN)P. De kappers organisatie Anko (5500 leden) zal vol gende week maandag tijdens een buiten gewone ledenvergadering in het RAI- gebouw in Amsterdam de interne moei lijkheden bespreken rond de akties voor verlaging van het BTW-tarief De kappers willen verlaging van 16 percent BTW naar vier percent. Binnen de Anko be staat overigens onenigheid over de ma nier van aktievoeren. Kok zei dat uiterlijk half november een centraal akkoord met de werkgevers moet zijn bereikt. Zo niet, dan zullen deze zelfde uitgangspunten inzet worden bij de onderhandelingen in de afzonder lijke bedrijfstakken. geboekte vakantie ook, maar de regering heeft het recht te zeggen dat niet alles tegelijk kan,” aldus premier Den Uyl. Als er weinig te verdelen is, moet het wél gelijkwaardig gebeuren. Den Uyl zei voorts dat bij de beoordeling van oplos singen met betrekking tot de zorgelijke werkloosheid in de bouw nimmer mag worden vergeten het beroep dat in het verleden op bouwvakkers werd gedaan bij de opbouw van het land en om de woningbouw te stimuleren. De regering zal nog dit jaar een discussiestuk op tafel leggen omtrent de problematiek van de werkloosheid in de bouw, want het zal volgens Den Uyl noodzakelijk zijn in de toekomst de behoeften aan bouwvakkers en bouwwerken wat beter vooraf te peilen. if 10 ,80 )0 iO .40 )d X) 9 KJ 00 >0e O 2,85 5,40 6,50 101,50 34,50 6,25 2,57 58.75 98,25 59,00 46,25 42,25 14,40 4,30 7,45 67,50 12,75 >0 I Ie iO X) >0 90 )0 in- n- 9 2 DEN HAAG (ANP). Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij is niet pessimistisch over het resultaat van de glastuinbouw over 1975. Hij zegt dit op vragen van de Tweede-Kamerleden De Bekker en Van der Sanden (beiden KVP). ,50 30 00 0 30d 50 50 0 00e 70 40 50 10 !0 90 ro >0 to van iper Ier. 't EG K :weg I 2,75 5,70 6,80 104,50 38,00 8,25 2,67 61,75 101,25 62,00 49,25 45,25 14,70 4,60 8,70 70,50 15,25 I me e )0f >0f ,00e 90 9 O Hij deelde mee, dat de prijsontwikke ling van sommige vollegrondtuinbouw- produkten, vooral van industrie-aardbei- en en augurken, dit seizoen laag is geweest. De fijnere volle grondgroenten hebben evenwel een goede prijsvorming gekend. Het ministerie, aldus Van der Stee, werkt aan een hernieuwde opstelling van de zogenoemde takvisies betreffende volle grondstuinbouwprodukten. Hierbij zal aandacht worden besteed aan struc turele vraagstukken die zich voor som mige produkten en in bepaalde gebieden voordoen. UTRECHT (ANP). Het CNV vindt dat de regering voorrang moet verlenen aan maatregelen die de doeltreffendheid van de belastingheffing kunnen bevorde ren en die de toenemende belastingont duiking tegengaan. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (loo) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) gelijke verdeling van lasten, kostenbe waking en het feit dat de sterken een zwaarder offer moeten brengen dan de zwakken in onze maatschappij. In het visieprogram van de Bouw- en Houtbond NKV heeft Den Uyl begrip ontdekt voor het regeringsbeleid, dat evenals dat van de vakbeweging is ge richt op spreiding van kennis, macht en inkomen. „Een zekere terughoudendheid in deze crisistijd is geboden. Niet alles kan gelijk gebeuren en daarom is het nodig reke ning te houden met het 'feit dat de economische groei er even uit is. Als dat erkend wordt, zoals de vakbeweging heeft gedaan, is solidariteit de winst. Natuurlijk is het autootje belangrijk, de Congres van de Bouw- en Houtbond in Urechts. Van rechts naar links: premier Den Uyl, staatssecretaris Mertens NKV-voorzitter Win Spit. DEN HAAG (ANP) Volgens minis ter Lubbers (Economische Zaken) pleegt scheepsbouwer C. Verolme geen con tractbreuk als hij in Zuid-Afrika nieuwe activiteiten op scheepsbouwgebied gaai ontplooien, onder voorwaarde dat hij mei Rijn Schelde overlegt en niet zijn eigen naam als handelsnaam of merk gebruikt. De minister heeft dit geant woord op vragen van Eerste-Kamerlid Nederhorst (PvdA). Het Anko-bestuur riep de buitengewo ne ledenvergadering vorige week bijeen op aandringen van de districten Zuid- Holland, Utrecht, Gelderland en Overijs sel. De kappers in deze provincies willen van het bestuur horen, hoe het verlaging van de BTW voor kappersbedrijven wil bereiken. Binnen de organisatie is ook een actie comité ontstaan, dat tegen de wil van het bestuur in, eveneens volgende week maandag wil demonstreren in Den Haag. Dit comité, onder leiding van de Rotter damse kapper Postmus, verwijt het An ko-bestuur een te slappe houding. ROTTERDAM (ANP). De rederij B. Nedgulf Tankers, een Nederlandse doch ter van de Amerikaanse oliemaatschap pij Gulf Oil, stopt al haar activiteiten. De vier schepen van Nedgulf zullen worden verkocht. Met de werknemersor ganisaties wordt onderhandeld over een afvloeiingsregeling voor de bemannings leden: 107 kapiteins en officieren, allen Nederlanders, en 104 overige schepelin gen, voor het merendeel Kaapverdia- nen. Dit heeft de directie van Nedgulf gisteren meegedeeld. Nedgulf stopt, aldus de directie, van wege de economische recessie, de slech te vooruitzichten en de steeds stijgende kosten. Eerder al werd Gulf Oil Marine Agency in Antwerpen gedwongen haar tonnage aan operationele tankers terug te brengen van ruim één miljoen tot 690.000 ton draagvermogen. De directie van Nedgulf wijst erop dat er sinds het begin van de energiecrisis steeds minder olie vérbruikt wordt, terwijl tegelijker tijd het totale tonnage aan tankers nog steeds groter wordt, doordat vooral grote schepen, die al eerder besteld waren, worden afgeleverd. Door deze ontwikkeling werd het aantal schepen van Gulf te groot voor de eigen behoef ten. De tankers van Nedgulf zijn de Gulf Hollander, Gulf Swede, Gulf Hansa en Gulf Italian. Zij zullen te koop worden aangeboden aan derden, aan een andere Gulf-rederij, die vaart onder niet-Euro- pese vlag, of aan een sloper. Van der Giessen vreest dat een fusie met RSV een vermindering van bouw opdrachten ten gevolge zal hebben. „Verschillende van onze afnemers heb- AMSTBRDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: Het Kamerlid had in zijn vragen ge wezen op een concurrentieclausule in het rapport van de commissie-Winsemi- us, die het de heer Verolme onmogelijk zou maken waar ook ter wereld een bedrijf uit te oefenen dat in concurren tie treedt met het Rijn-Schelde-Verol- meconcern. Minister Lubbers schrijft in zijn ant woord dat de concurrentieclausule is gewijzigd. De heer Verolme mag nu in overleg met RSV nieuwe activiteiten ontwkkelen, maar daarbij zijn naam niet als handelsnaam of merk gebruiken. UTRECHT Handhaving van de koopkracht van de modale werkne mer (gehuwd, twee kinderen, in 1975 bijna 23.000 per jaar) en uitkering van de helft van de prijscompensatie in de vorm van een vast bedrag van 245 per percent prijsindexstijging op jaarbasis, zijn de twee voornaamste uitgangspunten van de drie vakcentrales bij het komende loonoverleg. inkomens bij zelfstandigen beroepen; beperkte groei van de premies sociale verzekeringen. De vrijkomende gelden door bevrie zing van de kinderbijslag voor het eerste kind (0,8 percent) moeten worden ge bruikt voor vermindering van het werk nemersaandeel in de premie WAO (0,5 percent) en als storting (0,3 percent) in het Fonds Voorheffing Pensioenplicht en niet als lastenverlichting voor de werk gevers. „Met het oog op de huidige economi sche situatie zijn we bereid bij onze leden een beleid te verdedigen dat tot doel heeft de werkloosheid niet verder te laten oplopen en de inflatie te bestrij den,” aldus NVV-voorzitter Wim Kok, die gisteravond namens de drie vakcen trales de conceptnota-arbeidsvoorwaar- denbeleid 1976 in Utrecht presenteerde. UTRECHT (ANP). Premier Den Uyl heeft gisteren op het congres van de Bouw- en Houtbond NKV in Utrecht sommige critici op het regeringsbeleid verweten dat ze de economische proble matiek versimpelen. Den Uyl zei geen enkel bezwaar tegen kritiek te hebben, maar wel tegen sommige ervan. Wordt aan deze voorwaarden niet vol daan, dan heeft dat de onvermijdelijke consequentie dat er meer dan alleen de prijscompensatie moet worden gevraagd, omdat het uitgangspunt is en blijft dat de koopkracht van de modale werkne mer niet mag worden aangetast, aldus Wim Kok. „Ook de lager- en laagstbetaalden zul len erop vooruit moeten gaan. De hogerbe- taalden zullen dus een stap terug moe ten gaan.” De voorstellen moeten dan ook gezien worden als een aanvulling op het regeringsbeleid. Herman Bode (NKV) kwam met de gekozen uitgangspunten tot het volgende staatje: de bovenminimumloner gaat 1 per cent vooruit; de modale werknemers komt uit op rond 0 percent; wie drie keer het modale inkomen verdient gaat 1,75 percent achteruit; we vier keer het modale inkomen verdient gaat 3,3 percent achteruit. De -vakcentrales willen wat de werk gelegenheid betreft met de werkgevers afspraken maken over het aanstellings- en ontslagbeleid. Daarbij zal vooral aan dacht moeten worden geschonken aan de moeilijk plaatsbaren (ouderen, gehan dicapten en partieel leerplichtigen). ben ons reeds te verstaan gegeven het zeer te betreuren indien wij onze zelf standigheid en daarmee na enige tijd ook onherroepelijk onze identiteit en eigen karakter zouden verliezen. En kelen hunner, zeker niet de kleinsten, hebben zelfs laten weten, dat een derge lijk verlies van onze zelfstandigheid voor hen aanleiding zou zijn hun relatie met GN ten principale te herzien”, aldus de heer Van der Giessen. Van der Giessen is het volledig met de commissie-Bakker eens dat de grote en middelgrote scheepsbouw in Nederland dient te worden behouden en dat de overheid bereid is ook de herstructure ring van de middelgrote scheepsbouw financieel te steunen. Van der Giessen vindt het jammer dat het rapport met grote vertraging is ver schenen en dat RSV te kennen heeft gegeven met moderniseringsplannen voor de middelgrote scheepsbouw te kunnen instemmen, indien er een duide lijke intentie is om GN en RSV direct of ui terlijk na vijf jaar te integreren, wat zou betekenen dat GN moet opgaan in en overgenomen wordt door RSV. Van der Giessen bevindt zich noch commericeel, noch technisch, noch fi nancieel in een positie dat aansluiting bij een groot concern als RSV noodzake lijk is. GN heeft zich in de afgelopen jaren van een orderportefeuille van goede kwaliteit kunnen voorzien. Technisch kan en moet de outillage worden verbe terd maar in dit opzicht is GN niet speciaal aangewezen op RSV. De finan ciële positie is op dit ogenblik gezond en de balans is bepaald sterk. GN erkent dat de financiële armslag onvoldoende is om een verregaand in vesteringsprogramma zoals ontworpen in het rapport van de commissie-Bakker geheel op eigen kracht op korte termijn te financieren. De daarbij geboden over heidshulp acht GN van essentieel belang voor het behoud van de scheepsbouw- activiteiten en de regionale werkgele genheid boven de bruggen (ten oosten van de Rotterdamse Maasbruggen). GN heeft in de stellingneming van RSV een duidelijke bereidheid gemist om investeringen van een dergelijke om vang op korte termijn ter versterking van de middelgrote scheepsbouw zelf te doen, ook in het verleden is hiervan allerminst gebleken, aldus de heer Van der Giessen. Van Beek: lager resultaat. Het resultaat over het eerste halfjaar van 1975 van A. L. van Beek NV (groothandel in tabak) is lager geweest dan vorig jaar, zo heeft de raad van bestuur bekend gemaakt. Volgens de raad van bestuur moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat het resultaat over het gehele boekjaar 1975 duidelijk ten achter zal blijven bij dat over 1974. Over 1974 behaalde het bedrijf een geconsolideerde nettowinst van ƒ611.000, waaruit een onveranderd di vidend van 6 per aandeel van 100 werd uitgekeerd. Bouwaanvrage Lieshout. In een brief aan Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant ondersteunt NKV-districtsbe- stuurder Martin een bouwaanvraag van het constructiebedrijf Gebr. Ver- eijken in Lieshout De gemeenteraad heeft al eerder een bestemmingsplan vastgesteld teneinde deze bouwaan vraag te kunnen honoreren. Tegen dit bestemmingsplan tekenden de stich ting samenlevingsopbouw Lieshout en de plaatselijke werkgroep planologie aanvankelijk bezwaar aan bij G.S. Toen dit in Lieshout bekend werd, heeft een van de gebroeders Vereijken de voorzitter van genoemde stichting mishandeld. De politie heeft in ver band hiermee proces-verbaal opge maakt. Na deze mishandeling is het bezwaarschrift ingetrokken. Volgens de gebr Vereijken moet het construc tiebedrijf, waar 13 mensen werken, sluiten, als een bouwvergunning niet snel wordt verleend. Krijgt het bedrijf daarentegen gelegenheid om elders in de gemeente Lieshout te bouwen, zal het huidige personeelsbestand kunnen worden verdubbeld. Er zijn critici die miljarden meer vragen of pleiten voor forse verlaging van overheidsuitgaven, zonder daarbij rekening te houden met de kwalijke gevolgen: inflatie, grotere werkloosheid en het snoeimes in de sociale voorzienin gen. Premier Den Uyl noemde een zorg vuldig afgewogen regeringsbeleid nood zakelijk, dat rekening houdt met een In een commentaar op de belasting plannen van de regering voor 1976, dat gisteren aan de leden van de Tweede Kamer is gestuurd, stelt het CNV dat de belastingdruk niet zou behoeven te wor den vergroot wanneer „de belastingen nauwkeurig overeenkomstig de bedoelin gen zouden worden geheven”. Het CNV stemt in met de aangekon- digde wijzigingen in de loon- en inkom stenbelasting. Maar het heeft ernsti ge bezwaren tegen het optrekken van het hoge BTW-tarief van 16 naar 18 percent. Het vreest, dat deze verhoging niet alleen zal leiden tot een ongewenste verhoging van het prijspeil en tot bo venwaartse prijsafronding, maar ook tot een beperking van de bestedingen waar door de werkgelegenheid zal worden ge schaad. Ene grotere variatie in de BTW-tarie- ven verdient volgens het CNV de voor keur. Aan deze terughoudende voorstellen van de vakcentrales zijn een aantal voorwaarden gekoppeld. Zoals: aanvaarding door het parlement van de belastingplannen van het kabinet; invoering van de vermogensaanwas- deling (VAD), zoals vorig jaar beloofd, met terugwerkende kracht naar 1975; een gelijksoortige matiging van de AMSTERDAM (ANP). Opgeven van zelfstandigheid door een fusie met Rijn-Schelde-Verolme (RSV) zal Van der Giessen-de Noord duur te staan komen en wordt dan ook door de Raad van Bestuur afgewezen. Wel is Van der Giessen bereid tot samenwerking met RSV, waarbij RSV eventueel 30 pct. van Van der Giessen zou kunnen verkrijgen in ruil voor de scheepswerven van Ver olme in Alblasserdam en Heusden. Dit heeft de heer F. J. van der Giessen, lid van de Raad van Bestuur van Van der Giesen-de Noord (GN) gezegd op een persconferentie in Amsterdam.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17